Siui Hicaêaas De Kerst- ïnz amelmg Kerstinzameling. Het Belan^ksle 52e Jaargang No. 15780 VerscKijnt 3agëlijKs, EeKalve óp Zori- en Feestdagen Zaterdag 1 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groobe Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon No»-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad* Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verlies andere vinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG BLADZIJDEN. HAARLEM, I December. Een Blamage. De blamage voor de geheele z.g. beschaaf de wereld, die de oorlog tusschen de „Volken- bonösleden" Bolivia en Paraguay is, duurt nog steeds voort. Sommige menschen beschouwen dit ais de schuld van den Volkenbond, het geen zoowat even redelijlj is als een verkla ring, dat de geheelonthouders de schuld heb ben van de nog voorkomende gevallen van drankmisbruik, of als de uitlating van den genialen generaal Smuts, dat de pacifisten in de eerste plaats verantwoordelijk zijn voor het oorlogsgevaar. De Volkenbond is de eenige instelling, die poogt aan deze onzinnige men- schenslachting in het gruwelijke klimaat van den Chaco een eind te maken. En die po gingen worden verhinderd door die landen, leden van den Volkenbond en „Uitbanners van den Oorlog" (.zie Kellogg-Pact) die blijven toe laten dat hun wapenindustriëelen de onge lukkige stakkers van moordtuig voorzien. Een blamage voor den Volkenbond is dit niet. Het heeft nog altijd geen zin den boel op z'n kop te zetten. Het is een blamage voor de tegen- werkers van den Volkenbond. Over het verloop van de moordpartij in de Chaco-moerassen wordt niet veel bekend. Als dit blad het zich kon veroorloven zouden wij er een journalist heen zenden om de nauw keurige waarheid te onthullen. Helaas kan dat niet. Er komen af en toe communiqués uit de beide hoofdsteden La Paz (Bolivia) en Asun cion (Paraguay) en de wijze waarop zij elkaar tegenspreken bewijst het best hoeveel zij met de waarheid te maken hebben. In dit opzicht doet de Zuid-Amerikaansche beschaving niets onder voor de Europeesche, die in de jaren 1914-1918 ook een waren stroom van offi- ciëele onwaarheden heeft uitgegoten over een verdwaasd menschdom. Het nieuwste bericht is dat de Bolivianen, wien het niet al te best schijnt te gaan ten aanzien van overwinningen, krijgsroem en zoo, hun president Salamanca bij diens bezoek aan het front hebben afgezet, en ergens opge sloten. Dit geval van oorlogslogica zou niet nieuw zijn. Als de generaals stommiteiten heb ben begaan, zet men den burger-president af en werpt hem in het gevang. Misschien wou hij wel vrede, of zooiets misdadigs. Enfin, de man is er dan blijkbaar uit, en er schijnt nu een militaire dictatuur in Bolivia te heer- 'scben. Men zou daar niet uit afleiden dat de kans op een eindelijke beëindiging van den oorlog afneemt. Integendeel. Onwillekeurig rijst de gedachte dat het logisch zou zijn als de Raad van den Volken bond nu maar eens zelf naar den Gran Chaco vertrok om er een eind aan te maken. Wij zijn toch wel voldoende overtuigd van de macht van de groote mogendheden, nietwaar, dat wij ze in staat achten een oorlog tusschen twee kleine republieken stop te zetten. Welnu dan. De heele Raad behoeft niet eens te gaan. Die ministers van de kleine mogendheden hebben toch niet genoeg te vertellen, zoodat een com missie bestaande uit Litvinof, Laval, Sir John Simon en een „waarnemer" van de V. S. al glad voldoende zou zijn. De heeren hebben een ruime keuze uit oorlogs-zeemonsters, be stemd om de veiligheid der wereld te verze keren. Op zoom ding kunnen ze er heenvaren. Een vliegtuigmoederschip (nog zoo'n strikt defensief wapen, met z'n sentimenteelen naam) zou mee kunnen gaan met 'n stuk of vijftig verkenningstoestellen aan boord, om waarnemingen te doen. Want men loopt de kans dat de inlichtingen van Bolivianen en Paraguayanen niet precies kloppen, zoodat wat eigen waarneming haar nut zou hebben. Ook zou men de 14-jarige en SO-jarige ge vangenen kunnen gaan bezichtigen, die vol gens het laatste beschavings-nieuws door een der beide naties zijn gemaakt. En dan zou men daar moeten zeggen: uit scheiden, of wij passen de algemeene boy cot op jullie toe. Wellicht zou een ervaren ex- employé van de oorlogsindustrie, expert in de uitdeeling van steekpenningen, mee kunnen gaan om de rest te regelen. Als men er in de kanselarijen der groote mogendheden wer kelijk ernst van wilde maken, zou de vrede tusschen Bolivia en Paraguay zelfs op een voudiger wijze bereikt kunnen worden. Maar deze demonstratie zou extra-propagandistisch effect hebben op de onnoozele massa, en schijnt dus verkieselijk. Sommigen meenen dat de opsluiting van meneer Salamanca het begin van de ineen storting van Bolivia beteekent. Da's ook een theorie. Overigens doet het er vrijwel niets toe wie wint of verliest. Het gevolg van de jarenlange moordpartij zal in elk geval zijn dat beide landen tientallen jaren van ellende tegemoet gaan, net als de Europeesche win naars en verliezers van 1914-1918. En de ezels in andere landen, die stukkies gekocht heb ben in leeningen voor zulk een oorlog, zullen de gevolgen wel mee mogen dragen. Het is allemaal erg verstandig, erg zakelijk, en vooral erg Christelijk. R. P. Belastingen te Bloemendaal. Veranderingen in de voorgestelde opcenten. Zooals wij indertijd meldden, hadden B. en W. voorgesteld, 140 opcenten te heffen op de Personeele belasting en 38 pCt. op de Gemeen te fondsbelasting. In de begrootingszitting van Vrijdag nam de Bloemendaalsche Raad echter het voor stel van den heer Cassée (V.D.) aan. 25 opcen ten te heffen op de Vermogensbelasting' en een voorstel van Jhr. Quarles van Ufford. 35 opcenten te heffen op de gemeente fondsbe lasting. De opcenten op de Pers. belasting zullen nu 118 worden. Uit de reserve zal 18000 méér geput wor den dan de door B. en W. voorgestelde 38000. As er in deze dagen iels heerlijkers, dan elkaar eens een blijde verrassing bezorgen? is er de gelegenheid voor. Regeering steunt de inzameling der bladen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters der verschillende gemeenten een circulaire gericht, waarin hij een warm beroep doet op hun medewerking om de inzameling', waartoe de vereeniging De Nederlands Hl Dagbladpers het initiatief ge nomen heeft, met het doel aan behoeftigen een Kerstgave te kunnen verstrekken, te doen slagen. „Ter handhaving van den Europeeschen vrede". Daily Telegraph kondigt belangrijke besprekingen aan. Duitschland terug in den Volkenbond? LONDEN, 1 Dec. (V.D.) De correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat de volgen de week te Genève belangrijke besprekingen zullen plaats hebben met betrekking tot de maatregelen tot het handhaven van den vre de in Europa. Deze besprekingen zullen tot doel hebben, de betrekkingen tusschen Italië en Joegoslavië te verbeteren, terwijl ook een toenadering van Italië tot Frankrijk wordt verwacht. Von Ribbentrop, die een kort bezoek aan Parijs heeft gebracht, zal op 12 December a.s. naar de Fransche hoofdstad terugkeeren. Ook wordt gemeld, dat Duitschland voor het nieuwe jaar diplomatieke stappen voorbereidt ter oplossing van alle vraagstukken, welke verband houden met de verhouding tusschen dat land en den Volkenbond. Het blad voegt er aan toe dat sterke machten in deze rich ting werken. De noodklok luidt, de dagbladpers Van heel het land. komt bij u vragen. En 'k steun haar in dit simpel vers. Breng, met ons, licht in \lonk're dagen. Voor velen in ons kleine land Beheerscht de zwartste zorg het leven. Geef daarom, met een milde hand. Zooveel uw kracht vermag te geven. Gij zult dit vriendelijk beroep, Naar 'k weet, niet onbeantwoord laten. En meedoen, om die zwakste groep Te helpen, elk naar eigen mate. De noodklok luidt, haar klank Is zwaar, Voor hen, die vreezen voor den morgen, Moog hun aan 't einde van het jaar De Kerstklok vrede en vreugd, bezorgen. P. GASUS. De winkelsluiting. Gewone regeling geldt morgen. De Commissaris van politie te Haarlem brengt onder de aandacht van belanghebben den dat morgen Zondag 2 December in deze gemeente de gewone Zondagsregeling voor de winkels geldt en dat derhalve van een ge opend mogen zijn van alle winkels geen sprake is. Ook abonnementskaarten voor rij wiel ver voer? Plannen van de spoorwegen. De Ned. Spoorwegen zullen met ingang van 1 Januari a.s.. naar de Tel. verneemt, abon nementskaarten voor het vervoer van rijwie len invoeren. De houder van een zoodanige abonnementskaart zal zijn rijwiel een onbe perkt aantal malen kunnen doen vervoeren met alle gewenschte treinen, ook met snel treinen, waarmede rijwielvervoer plaats heeft. Wat doen wij op deze dagen?... ons geld nuttig besteden! Geen oorlogsspeelgoed koopen, alleen nuttige en practische huishoudelijke artikelen in de KLOMPEN CENTRALE op het pleintje, hoek Dr. Leydsstraat, Telefoon 11784. (Adv. Ingez. Med.) Het auto-ongeluk bij Halfweg. De totaal vernielde auto. uitgaande van de vereeniging ,De Nederlandsche Dagbladpers" „Geen gift is te klein, geen bijdrage te groot" zoo werd in de eerste oproeping geschreven Geen gift is tc kleinin haar algemeen heid is dit juist de inzamelaars zullen na tuurlijk ook de geringste bijdragen dankbaar aanvaarden maar allen, die in staat zijn iets af te zonderen voor dit mooie doel, moe ten er voor zorgen, dat het óók op hen per soonlijk slaat. Geen gift mag te klein zijn! Het Nederlandsche volk is opgeroepen voor een groote zaak, een zware taak: Kerstvreug de te brengen in de gezinnen der behoeftigen. Het getal der hulpbehoevenden is ontstellend groot, het leed. dat zooveel mogelijk gelenigd moet worden .ontzettend zwaar. Daarom za< er slechts van leniging van den nood sprake kunnen zijn. als er veel, zeer veel geld inkomt Er is nu in honderden, duizenden gezinnen een verwachting gewekt Die moet vervuld worden! Dit is alleen mogelijk, als elk, die zoo ge lukkig is. nog te behooren tot het deel der be volking. dat niet behoeft te ontvangen, maar nog (iets of veel) geven kan en mag. zich ge heel aan deze zaak geeft. Men vrage zich niet af: met hoe weinig kan ik er mij afmaken, maar: hoeveel kan ik geven. Giften voor dit doel hebben niet het ka rakter van een aalmoes, zij zijn een offer. De gever ontzegt er zichzelf, als het noodig is, iets voor. Natuurlijk zullen er dan toch nog vele kleine giften komen; het penningske dei- weduwe was immers ook een offer. Maar als wij dit penningske als maatstaf nemen, zullen er bij de inzameling ook vele penningen ko men, dan zal er ook zilver klinken en bank papier ritselen. Zij die kapitaal bezitten en zij die nog werken, hebben hier een taak te ver vullen! De giften moeten stroomen. Ook in deze kan ons kleine volk zich weer eens groot too- nen! Er kan ook zoo nuttig met lijsten gewerkt worden. Wie neemt op fabriek, werkplaats, kantoor, of winkel het initiatief om zoo'n lijst aan te leggen? Wie collecteert op vergaderin gen. op concerten, op uitvoeringen? Penning meesters van vereenigingen of clubs die goed bij kas zitten, hebben ook een taak te ver vullen. Wie terwille van zijn zwaar-getroffen mede- menschen zich de zwaarste opoffering ge troost. zal voor zichzelf het beste Kerstfeest vieren. Er moet. als de inzameling is afgeloopen, gezegd kunnen worden: Geen gift was te klein! Dus: MET ELKANDER VOOR EEN ANDER! Bezorg zoo mogelijk uw gift aan ons kantooi GROOTE HOUTSTRAAT 93, Haarlem. Toezending kan ook geschieden op Post-Girorckening no. 38810 ten name van Haarlem's Dagblad of per post wissel. S.v.p. naam vermelden van gemeente, waarvoor de gift bestemd is. Bij niet- vermelding wordt de gemeente uwer inwoning als zoodanig beschouwd. De eerste verantwoordingslijst zal Maandag a.s. worden gepubliceerd. Groote brand te Heiloo. Boerderij in vlammen opgegaan. HEILOO, 1 December (Reuter) Vanmorgen om half acht is brand uitgebroken in de groote boerderij toebehoorende aan de St. Willebrordus-psychopateninrichting en staan de te midden van de gebouwen van die stichting'. De boerderij was be woond door den heer Zwart. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand werd de Alk- maarsche brandweer gewaarschuwd, terwijl ook met de middelen van het instituut werd gewerkt. Van de boerderij, in het midden waarvan een groote hooischelf was opgesla gen, kon niets worden gered. De bewoners slaagden er echter in het meerendeel hunner bezittingen te redden. Verzekering dekt de schade. De boerderij brandde af. De omlig gende gebouwen hebben geen schade opge- loopen. ST. NICOLA A 8 GESCHENKEN BEUN'» loemenmagazijn GIERSTRAAT 75 - Tel I4S5S (Adv. Ingez. Med.) Laval heeft in de Fransche Kamer tot Hitier de uitnoodiging gericht tot „Oost Locarno" toe te treilen. pag. 4 De Philippijnen zijn door den taifoen ernstig getroffen. pag. 4 Een storm heeft boven Midden-Noor wegen groote schade aangericht. pag. 4 De bekende Fraosche sportvlicgster Hélène Boucher is verongelukt. pag. 4 Voorloopig zal rust heersclien in de salarissen bij dc Spoorwegen. pag. 3 Het faillissement van het Schouwspel zal wor den aangevraagd. pag. 3 Dinsdag zal over de Defensiebegrooting ge stemd worden. pag 3 Lodcwijk van Deyssel tot grootofficier in de Leopolds-Orde benoemd. pag. 5 De brandstoffentoeslag te Haarlem. pag. 5 De heer J. L. Tadeina over Haarlemsche jeugd herinneringen. pag. 5 Bioscopen. pag. 17 Puzzlerubriek. pag. 5 Bekende Haarlemmers: Ds. J. W. Siertsenia. pag. 3 Laatste berichten. pag 6 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een blamage. pag. 1 Van onzen Berlijnschen correspondent: Elf jaar Nazigeschiedenis. pag. 4 A. J. C. VI.: Zoekend naar een saxofoon. pag. 3 L. N.: Amsterdam maakt zijn vuilnis pro ductief. pag. 13 Brieven van een Controleur B. B. pag. 14 Dr. W. G. N. van der Sleen: Nog eens Rome. pag. 14 Financieele Kroniek: Terugkeerend vertrou wen in de Ver. Staten. pag. 12 Willy van der Tak: Het buitenlandsehc boek van deze maand. pag. 17 K. de Jong: Voorbespreking van de radiomu- ziek der week. pag. 17 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag. 13 H. K.: H. D. Vertelling. „De droefheid van Rid der Evcrard.'' pag. 13 Het Haarlemsche Stadsbeeld: Groote Hout straat 8. pag. 14 Heel zeker, maar niet langzaam slinkt onze voorraad RIJMEN VAN P. GASUS ^.Verkrijgbaar aan ons kantoor Gr. Houtstraat 93 Prijs 25 cent Hebt gij uw exemplaar al? De brand op de „Morro Castle" Proces tegen kapitein Warms begint 12 December. NEW-YORK, 1 December (Reuter) Kapi tein Warms, die gezagvoerder was van de Morro Castle, toen op dit vaartuig brand ont stond en de hoofdmachinist Abbott zullen zich hebben te verantwoorden wegens nala tigheid en plichtsverzuim, tengevolge waarvan meer dan 500 menschenlevens verloren gin gen. Beiden zijn gedetineerd doch kunnen te gen een borgstelling van 2500 per persoon voorwaardelijk in vrijheid worden gesteld. De zaak komt 12 December voor. (Warms nam, naar men zich herinneren zal, het commando over nadat de gezagvoer der door hartverlamming was overleden).

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1