DE BILT J. HOLSTER ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 meldt: Hoogste barometerstand 776.1 m.M. te Weenen. Laagste barometerstand 735.6 m.M. te Akureiri. en voorspelt: Meest matigen wind uit Zuidelijke richtim gen. Half tot zwaar bewolkt of betrokken. Aanvankelijk nog weinig of geen regen. Wei nig verandering in de temperatuur. Uit het Buitenland ZUIDELIJKE WINDEN; KANS OP REGEN. De depressie op den Oceaan is iets in diepte en zeer sterk in omvang toegenomen. Overal daalt thans over de Britsche Eilanden de barometer, terwijl over Scandinavië eveneens de hooge druk aan beteekenis verloor. Het maximum week dientengevolge naar Centraal Scandinavië. Over het vasteland is het weer nog rustig. De temperatuur is weer iets verder gedaald. Het mistgebied nam in omvang af. Over Zuid en Midden-Frankrijk vriest het nog licht tot matig. Ook uit Centraal-Scandinavië wordt lichte vorst gemeld. Op de Britsche Eilanden is de wind wat aangewakkerd, de aanvoer van oceanische luchtmassa's deed er de tem peratuur stijgen. De veranderingen in de drukverdeeling doen eenigszins toenemenden wind uit Zuide lijke richtingen verwachten. De kans op regen neemt een weinig toe. Veel verandering van temperatuur is noj niet waarschijnlijk. Barometer Stand hedenmorgen Stand van gisteren Neiging: Achteruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Kleine Houtstraat 13, Thermometer 770 m.M. 774 m.M. Opticien Telefoon 14112 1 December: Hoogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 40 F. Hoogste heden tot 10 uur 43 F. ADR. STOOPPLEIN 24 TEL.15597.0Ter»eeu Centrale Verwarming Oliestookinrichtingeu (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 1 December. Bevallen 28 November: B. van Mackelen- berg—Lijnzaad, z.; C. Lugtvan Gulik, d.; E. S. LangelerSteehouwer, z.; 29 November: E. M. VisserJeltsch, d N. KammanSpee, d.: F. Smalen-Brand, d 30 November: J. Faas—Kabel, d.: M. S. EbbingAssendelft, d.; J. HoffBeljaards. d. Overleden 28 November: D. A. Constandse, 21 j., Hazepaterslaan; 30 November: H. Aal- derinkv. Buuren, 76 j., Djambistraat. Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg. Auto tegen lichtmast. Twee gewonden. Onder de gemeente Haarlemmerliede is Vrijdagavond te ongeveer negen uur een ernstig verkeersongeluk gebeurd, waarvan de gevolgen gelukkig niet zoo ernstig zijn, als men aanvankelijk dacht. Een auto, waarin een heer en dame uit Amsterdam waren gezeten, en die, vermoede lijk met groote snelheid, in de richting Haarlem reed, vloog eensklaps van den rij weg de trambaan op, dwars over de rails en botste vervolgens met groote kracht tegen een lichtmast, welke afknapte. De wagen werd geheel vernield, terwijl de motor een eind werd weggeslingerd. Passeerende automobilis ten slaagden er na eenige moeite in, de in zittenden uit hun benarde positie te bevrij den. Een lid van het Roode Kruis, die toe vallig langs kwam, verleende de eerste hulp. Dokter J. B. Baumann uit Halfweg, die on middellijk werd gewaarschuwd, was spoedig ter plaatse en heeft de slachtoffers verder behandeld. Het bleek, dat de heer J. De Vries genaamd een hersenschudding had en voorts eenige hoofdwonden had opgeloopen. Hij was buiten bewustzijn, doch is spoedig na het ongeluk weer bij kennis gekomen. De dame, mej. Simons, had.een gebroken arm en "won den aan het hoofd en handen. Beiden zijn door den Ziekentransportdienst J. T. Mathot uit Haarlem, welke weldra met twee ziekenauto's aanwezig was, naar de Mariastichting te Haarlem overgebracht en daar ter verpleging opgenomen. Him toestand is redelijk wel. Het ongeluk geschiedde nabij de Kisten fabriek .,De Phoenix"', waar de weg een flauwe bocht maakt. De oorzaak staat nog niet met zekerheid vast. Een automobilist, die van den anderen kant kwam, zag plotseling dat de tegenligger verdwenen was en bemerkte toen, wat er was geschied. Deze had den indruk dat de wagen een groote snelheid had. Het is echter niet uitgesloten, dat het ongeluk moest worden toegeschreven aan een defect aan de stuurinrichting. Het tramverkeer tusschen Haarlem en de hoofdstad heeft, doordat de wrakstukken van de auto op de trambaan lagen, gedurende eenigen tijd vertraging ondervonden. Van der Leek legde Vrijdag den eersten steen voor het nieuwe kerkgebouw van de Geref. Kerk in de Haarlemmermeer. JUBILEUM G. J. L. FRANCOT. Heden was het 25 jaar geleden dat de heer G. J. L. Francot, commies bij de Nederl. Spoor wegen. in dienst trad bij de voormalige H. IJ. S. M. Hij werd des morgens op het kantoor van den inspecteur van vervoer, den heer G. van Meurs, ontvangen en gecomplimenteerd. Na mens de directie kreeg hij de gebruikelijke en veloppe. Te elf uur werd de jubilaris aan het station .ehuldigd. De stationschef, de heer G. J. van Vregen, sprak hem toe en bood hem namens het personeel van station Haarlem een fraaie boekenkast aan. De heer J. Pfundt chef-commies te Haarlem bood hem een mand bloemen aan en een al bum met de namen der gevers van de boeken kast. De jubilaris dankte getroffen voor de hulde. NAAR DE ITALIAANSCHE MEREN. Voor de Nederlandsche Christelijke Reis- vereeniging hield de heer P. Schotte een le zing met lichtbeelden Vrijdagavond in de mu ziekzaal van Brinkmann, over een reis naar de Noord-Italiaansche meren. De groep van de N.C.R.V. behoort op reis te gaan in diep gemeenschappelijk besef. Wij reizen een korten tijd als gelijken met elkan der om niet alleen het geschapene te bewon deren, maar bovenal den Schepper. Met ongeveer 150 lantaarnplaatjes werden beelden getoond van den Dom van Keulen, Zevengebergte, National Denkmal bij Ruöes- heim. De tocht werd beschreven van Bazel naar Luzern, waar menn bij den ingang van de Gletschergarten het 13 M. hooge Löwen- denkmal in steen uitgehouwen, passeert, Het uitstapje naar het schoone Vierwoudsteden- meer, dat ook wel wordt genoemd het fjor- denmeer van Zwitserland, werd beschreven, evenals de bootreis naar Weggis, Treib en Brunnen. Wij zagen een afbeelding van den sprong dieTell heeft gewaagd üit de boot waar in Gessier, de Oostenrijksche landvoogd, hem als gevangene naar zijn burcht in Küssnacht dacht te voeren. Vervolgens Fliielen, Wassen, Göschenen en Andermatt, ook wel het Arendsnest genoemd. Via Bellizona naar Lu gano, Van de Monte' Généroso, de Zwitser- sche Rigi genoemd, is bij helder weer uitzicht op de toppen van het Rerner Oberland, en in de Po-vlakte op den Dom. Dan gaat het naar het Como- Meer, met bezoek aan de Villa Carlotta, de tropischen plantentuin, en niet te vergeten Villa d'Este, vlak bij het Como-meer. Wij komen langs „het Broletto", het van marmer in drie kleuren opgebouwde stadhuis van Co- mo, met zijn toren en geheel open arcaden en daarnaast Como's trots, de Dom, die als monument van de Bouwkunst, met den be roemde Milaansche wedijveren kan. Per auto wordt een tocht naar Milaan gemaakt Het Lago Maggiore wordt bezocht en. wij betreden bij de Borromeïsche eilanden het beroemde Isola Bella, hetwelk de graven Borromeo eertijds in een lustoord hebben doen veranderen. Na een kort bezoek aan de hoofdstad van Zwitserland. Bern. ging men per auto naar het Raadhuis, de Klndlifresserbrunnen, Bun- despalast en das Münster. EEN KERSTBOOM NAAR SINGAPORE Naar wij vernemen, is dezer dagen met het 3. „Indrapoera" van de Rotterdamsche Lloyd een 31/2 Meter hooge kerstboom gezonden, met bestemming Singapore. Dit is, naar ons uit vakkringen wordt medegedeeld, de eerste kerstboom, welke naar overzeesche gewesten verscheept wordt. Een lid van het kerkbestuur van de „Protestantsche Kerk van Ned. Indië" gevestigd te Singapore, welke gemeente uit sluitend uit Nederlanders bestaat, vertoeft met verlof in Holland en aan zijn bemoeiingen is deze zending te danken. LET OP DE VERKEERSBORDEN! Ons wordt verzocht nogmaals de aandacht te vestigen op de nieuwe verkeersborden, die thans geplaatst zijn naar aanleiding van het nieuwe eenrichtingverkeer in verschillende straten, zooals de Nieuwe Gracht, Rolhuizen en Smedestraat bij de Groote Markt. Het zijn roode schijven met een witten, horizontalen band. wat be teekent, dat de bewuste straat van die richting niet toegankelijk is voor alle motorrijtuigen, rijwielen en andere rij- voertuigen. De oude verkeersborden, die bij de andere éénrichtingverkeerstraten staan in deze ge meente, zullen in de toekomst eveneens door dergelijke borden worden vervangen. EEN AARDIGE PADVINDERSBAZAR. Vanmiddag is in het wijkhuis der Ooster- kerk, Zomerkade 165 de bazar van de Haar- lemsche Christelijke Jongemannen Veveeni- ging, groep 9 van de Nederlandsche Padvin- dersvereeniging. Er is een rad van avontuur, een grabbelton, eigen werk en gekochte din gen, een leuk foutenhoekje, waar de kinde ren zoo aardig de foutjes uit een kampement kunnen ontdekken en als groote verrassing een boekske kunnen verdienen, er is zóó veel aardigs, dat het te veel is om op te noemen en daarom moeten zij die er belang in stellen, maar zelf gaan kijken. DOET UW RIJWIEL O PSLOT! De politie heeft Vrijdag proces-verbaal opgemaakt tegen dertien rij wiel eigenaren die hun fietsen voor huizen hadden neergezet, zonder ze voldoende tegen diefstal te beveili gen. HILLECOM ST. NICOLAAS. Namens de vereeniging „Schept Kinder vreugd die een groot St. Nicolaasfeest organi seert, zal St. Nicolaas vergezeld ivan Zwarte Piet heden middag en Woensdagmiddag a.s. te paard een rondrit door het dorp houden. DE WERKLOOSHEID. In de afgeloopen week is het aantal Werk- loozen met groote snelheid gerezen van 515 op 582, waaronder 418 landarbeiders en 70 bouwvakarbeiders. DIEFSTAL VAN RIJWIELPLAATJES. Vrijdag zijn in „Goed Wonen" op verschil lende plaatsen vier rijwielplaatjes gestolen. De politie stelt een onderzoek in. EEN MOOI SUCCES. Door de leden-konijnenfokkers van de Hil- legomsche pluimvereeniging is deelgenomen met 26 nummers aan de Nationale Konijnen tentoonstelling te Leiden. Zij behaalden met hun inzendingen 12 eerste. 7 tweede en 4 derde prijzen, benevens 13 eereprijzen. Op de binnenkort te Heemstede te houden ten toon stelling zullen deze fokkers weder uitkomen BLOEMENDAAL GEMEENTERAAD. In dit verslag van den Gemeenteraad van Bloemendaal in het nummer van Vrijdag staat de zin: „De voorzitter meent, dat de schatting van den heer Cassée (f 300 millioen belasting- verhooging) veel te hoog is." Dit zou inderdaad veel te hoog zijn. De lezer zal begrepen hebben, dat dit moet wezen: f 300 millioen vermogen. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. NED. HERVORMDELKERK. V.m. 10 uur: Ds. Tichelaar. Nam. 5 uur: Dezelfde. V.m. 10 uur: Kinderkerk de heer J. Dekker. GEREFORM. KERK. V.m. 9.30 uur: Dr. Ruys. Nam. 4 uur: Ds. Ruys. CHR. GEREF. KERK. V.m. 10 uur: Ds. Ponstein. Nam .5 uur: Ds. Ponstein. pEREF. GEMEENTE. V.m. 9.30 en 4 uur: Ds. Lichtenberg. In ons nummer van Vrijdag heeft onze tooneelrecensent J. B. Schuil verslag gegeven van het Sint Nicolaasfeest van den Bond van Ned. Onderwijzers en daarbij waardeerend gesproken over het sprookje, door Fred. Berens vervaardigd en op dien avond ten tooneele gevoerd. Hierbij een foto van de medewerkenden aan dat sprookje, rechts de regisseur Henk Bakker. RAADSVERGADERING (Is reeds In een deel der vorige oplage geplaatst). Jhr. Quarles (V.B.) verdedigt nog nader zijn standpunt inzake belastingheffing. De vermogens mogen niet verder worden aan getast, anders blijven alle leegstaande huizen in de gemeente onbewoond. De heer Witteman (R.K.) meent dat opcenten op de vermogensbelasting niet af schrikwekkend zullen werken. Een argument vóór die heffing is, dat op de vermogensbelas ting tot heden nog geen opcenten zijn gehe ven. Men moet de belasting zooveel mogelijk dóar laten drukken, waar nog druk mogelijk is. Op de personeele belasting is de druk niet meer mogelijk. De heer Flemming (lijst Laan) zegt, dat er te Bloemendaal onmogelijk een ver meerdering van kapitaal kan zijn tenzij zich in den laatsten tijd vermogenden in de gemeente hebben gevestigd. Bij de begroo ting zal post voor post ernstig moeten wor den beschouwd, om zooveel mogelijk bezuini ging te krijgen. Verhooging van de belasting op de vermogens zal nog meer kapitaalsver nietiging ten gevolge hebben. De Voorzitter, de sprekers in tweede instantie beantwoordend, zegt o.m. te be twijfelen of de S.D.A.P. wel volkomen legaal is. Wethouder Prinsenberg (R.K.) betoogt, dat de kosten van de werken aan den Zeeweg niet te hoog zijn. De post voor werkloozen- zorg moet gehandhaafd blijven, omdat men niet weet wat 1936 brengen zal. Dat verschil lende posten van de begrooting niet hooger zijn geraamd dan het vorig jaar, geeft reeds blijk van bezuiniging, daar het aantal inwo ners is toegenomen. En dan vergete men niet, de meerdere kosten die de omzetbelasting medebrengt. Hierna pauze tot 2 uur. (Vervolgzitting) De begrooting goedgekeurd. Voor f 1000 opdrachten aan beel dende kunstenaars. f 2000 sub sidie voor de H.O.V. 25 opcenten op de Vermogensbelasting en 35 op de Gemeentefondsbelasting. f 56000 uit de reserve. Thans 118 opcenten op de Pers. Belasting. Begonnen wordt met de artikelsgewijze be handeling der begrooting. Bij Hfdst. Hl wordt de post van f 3000 voor aanschaffing van een nieuw chassis voor een Ford voor de brandweer verminderd tot f 2000. Bij den post van f 500: kosten voor lucht bescherming merkt de heer S c h u 1 z (S.D.AP.) op, dat het geraamde bedrag absoluut ontoe reikend is. Deze post is een „schijnbeweging", men maakt den indruk, dat men iets doet, ter wijl men eigenlijk niets doet. Mén zette daarom liever in 't geheel geen stap op dezen weg. Het bedrag is bestemd voor subsidie aan de ver eeniging voor luchtbescherming, voor aan schaffing van gasmaskers en ander materiaal. Spr. is tegen dezen post. Neemt men den post aan, dan moet men ook verder gaan en dit zou ondragelijke lasten op de gemeente leggen. Men geve liever het geld uit voor vredespro- paganda. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) zou liever een vereeniging van vrijwilligers zien, die in geval van bom- of gasaanvallen zouden kunnen helpen. De voorzitter kan het eens zijn, dat de post te laag is. Voor gasmaskers voor politie en brandweer enz. komt men er met f 500 niet. In geval van nood zal dan ook méér gevraagd moeten worden. De bevolking in haar geheel kan niet beschermd worden: wel kan iets wor den gedaan in geval van een bomaanval of een serie aanvallen. Vrijwilligers voor lucht bescherming krijgt men in deze gemeente niet bij elkaar. De Raad neme den post maar aan, dan is gedaan wat op het oogenblik kan. De heer Schulz (S.D.AP.) zou wel geld willen toestaan voor gasmaskers voor politie, brandweer enz. maar niet voor subsidie aan een particuliere vereeniging voor luchtbe scherming. De post wordt aangenomen met de stemmen van de heeren Schulz en Noorman tegen. Bij den inkomstenpost van f 450 (ontvang sten ter zake van het plaatsen van kampeer - tenten aan het strand) vraagt de heer Schulz (SJD.A.P.) weer in ruimere mate het kampeeren aan het strand toe te staan, niet alleen uit financieele overwegingen, maar ook uit een oogpunt van volksgezondheid. De voorzitter zegt, dat de hoofdreden van de beperking van het kampeeren is ge weest, dat het kamp de gemeente over het hoofd groeide. De zaak is nu goed geregeld. Twee vereenigingen kampeeren nu aan het strand. Het aantal tenten zal niet véél uitge breid kunnen worden. De post blijft gehandhaafd. Bij Openbare Werken vraagt de heer C a s s e (V.D.) betere verlichting van de ver bindingswegen tusschen het Noorden en het Zuiden der gemeente, n.l. Duinvlietsweg en Elswoutslaan. Deze wegen zijn slecht verlicht in verband met particulieren eigendom. B. en W. zullen de zaak in praeadvies nemen. Bij den post: Kosten van een Hertenkamp (f 2300) vraagt de heer Enschedé (V.B.) of het niet mogelijk is, dat Bloemendaal's Bloei den kamp gaat exploiteeren. Wethouder Prinsenberg (R.K.) is ver rast. De vraag is te overwegen, maar ligt het exploiteeren van een Hertenkamp wel op den weg van een vereeniging' als Bloemendaal's Bloei. De heer Schulz (S.D.A.P.) zegt dat de Hertenkamp een groote attractie is voor de gemeente. Bloemendaal's Bloei heeft geld te kort, in plaats van over. Men beknibbele niet op dezen post. B. en W. zullen de mogelijkheid van het denkbeeld van den heer Enschedé (onder steund door Jhr. Quarles) onderzoeken. Bij den inkomstenpost van f 27.000 voor hef fing van retributiekosten voor leerlingen uit Bloemendaal, die een inrichting van M.O. te Haarlem bezoeken, vraagt Jhr. Quarles (V.B.) of er geen aanleiding is, de retributie te verhoogen. Ieder wordt maar naar het M.O. gejaagd. De ouders moeten er dan maar wat meer voor over hebben. De heer Schulz (S.D.A.P.) heeft daar ernstig bezwaar tegen. Op de wijze die de heer Quarles zou willen volgen, wordt het voor een arbeiderskind steeds moeilijker, zich een eenigszins goede positie te verwerven. De heer W it t e m a n (R.K. zegt, dat er wel een schifting moet zijn, echter niet langs fi- nancieelen weg doch bij voorbeeld langs dien van een examen. Wethouder Bornwater (partijloos) zegt, dat een verordening met verhoogde retributie- gelden nooit zal worden goedgekeurd. B. en W. zullen trachten een weg te vinden. De post blijft gehandhaafd. Naar aanleiding van een vraag van den heer Enschedé (V.B.) verdedigt wethouder Prinsenberg (R.K.) den nieuwen post van f 1000 voor steun aan beeldende kunstenaars. De bedoeling is, dat er bij voorbeeld schilde rijen worden vervaardigd voor het raadhuis, beeldhouwwerk voor een der plantsoenen enz. De opdrachten zouden niet bepaald alleen aan Bloemendalers worden gegeven. De heer Enschedé (V.B.) vindt het nu geen tijd voor zulk een uitgave. De gemeente heeft toch al werk, dat zij houdt wat zij heeft. De voorzitter merkt op, dat er terzake een zachte wenk door de regeering is gegeven. Het voorstel van den heer Enschedé, den post te schrappen, wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Bij den post subsidiën aan schouwburgen doet de heer Enschedé (V.B.) het voorstel, het subsidie van f 2000 aan de H.O.V. te schrappen. De heer Schulz (S.D.A.P.) zegt dat als alle steunbedragen aan de H.O.V. worden ge schrapt, dit aan deze vereeniging het leven zou kunnen kosten. De concerten der H.O.V. in het Bloemendaalsche Bosch trekken veel publiek. Het voorstel-Enschedé wordt verworpen met 9 tegen 4 stemmen. Bij den post van f 98.000 voor werkverschaf fing stelt de heer Hogenbirk (C.H.) voor dezen vast te stellen op f 80.000, omdat er thans in Rijnegom werk wordt gedaan, waarbij werkloozen te werk kunnen worden gesteld. Na toelichting door wethouder Prinsen berg trekt de heer Hogenbirk zijn voorstel in. Vermogensbelasting. Bij het Hoofdstuk Belastingen doet de heer Cassée (V.D.) namens de Vrijz. Dem. en de Kath. fractie het voorstel, 25 opcenten op de vermogensbelasting te heffen en dat bedrag te besteden voor verlaging der opcenten op de personeele belasting. Het voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Gemeentefondsbelasting. Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) stelt voor de opcenten op de Gemeentefondsbelas ting niet op 38 maar op 35% te bepalen en niet f 38.000 uit de reserve te putten, zooals B. en W. voorstellen, maar f 18.000 méér. Dit voorstel wordt gesteund door wethouder Prinsenberg, ontraden door den voor zitter en tenslotte aangenomen met 10 tegen 2 stemmen. De heer Witteman (R.K.) wijst voor een volgende begrooting als een nieuwe bron van inkomsten op de belasting op de automobielen (5en grondslag van de Pers. belasting). Andere gemeenten hebben hiervan reeds gebruik ge maakt. De geheele begrooting (ook die voor gas- en watereliding) wordt goedgekeurd met de ge noemde wijzigingen. De voorzitter deelt mede dat nu 118 opcen ten op de Pers. belasting zullen worden ge heven. Kasgeldleening. De Raad vereenigt zich met het voorstel van B. en W. een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste f 300.000 tegen een rente van niet meer dan 1% boven het promesse disconto van de Nederlandsche Bank. WINKELWEEK TE BLOEMENDAAL EN OVERVEEN. De winkelweek van de Middenstandsorga nisaties in Overveen en Bloemendaal is be gonnen en belooft in leder opzicht een succes te worden. In de eerste plaats al door het groot aan tal deelnemers, namelijk 49. En een rondgang door de twee wijken toon duidelijk met hoe veel animo de winkeliers aan het werk zijn ge togen om een smaakvolle etalage te maken. Er zijn er bij, die zeer goed zijn. Het publiek kinderen beneden 15 jaar zijn uitgesloten moet een oordeel uitspre ken over de twee groepen étalages, n.l. de mooiste en de doelmatigste. Bovendien moet het de mooiste etalage in Rolland en Tuindorp aanwijzen, waar voor een extra prijs is uitgeloofd. In totaal zijn niet minder dan 60 prijzen uitgeloofd. Wie behoort bij de groep van den winkelier die het hoogst aantal stemmen op zich ver eenigt, komt in aanmerking voor den eersten prijs, enz. De stembiljetten moeten voor 10 December gedeponeerd worden in de daarvoor bestemde bussen, die door de gemeente beschikbaar zijn gesteld. Vroolijke muziek in de beide wijken van versterkte luidsprekers kondigt aan, dat er wat bijzonders te doen is in ons dorp. Een kijkje is alleszins de moeite waard. Buitengewone Ouder avond. Vierde lustrum der school aan den Vijvenveg. Bij gelegenheid van het twintigjarig be staan van de Openbare School voor L. O. en UX.O. aan den Vijverweg te Bloemendaal werd Vrijdagavond een buitengewone ouder avond gegeven te Haarlem in den schouwburg aan den Jansweg, die tot de laatste plaats bezet was. De bijeenkomst werd geopend door den heer L. v. Essen lid der ouder-commissie, die allen welkom heette, in :t bijzonder den heer A. IJzerman (oud-hoofd der school! en mevr. IJzerman. Het doel van den avond is, aldus spr. vie ring van het 20-jarig bestaan en stijving der kas. Hartelijk dankte hij voor de milde bijdra gen en voor de groote medewerking van het personeel. Het hoofd der school dr. T. Popma, deelde mede, dat de Burgemeester en de wethouder van onderwijs door de drukke begrootingsda- gen niet aanwezig konden zijn. Ook hij sprak den heer A. IJzerman hartelijk toe. In enkele groote lijnen schetste spr. de ge schiedenis van de school, die zich zóó ontwik keld heeft, dat de stichting van een nieuw gebouw noodzakelijk is gebleken. Het aantal leerlingen der school is in die jaren verdubbeld en bedraagt nu pl.m. 40(1. Het personeel heeft zijn krachten trouw aan de school gewijd. Vervolgens voerde de jeugd gymnastiek- en zangnummers uit. Onder leiding van den heer P. de Nobel werd een tweetal Hollandsche en 3 Fran- sches liedjes gezongen, waarvan wij speciaal noemen „De liefste plek", van De Genestet, voor dezen avond door den heer De Nobel ge componeerd. Frisch en zuiver zongen de kin deren. En de jongeren bleven niet achter, die on der leiding van mevr. A. M. IJ. PopmaTijm- stra en met begeleiding van mevr. B. v. KempenVan Leeuwen zeer verdienstelijk een drietal liederen ten gehoore brachten. Yoma Sasburg, oud-leerlinge der school, gaf dansen ten beste met begeleiding van mevrouw van Kempen en wel De droomende (Bach), de IJdele (H. Tobi.) en Quasi Slavisch, in twee deelen, van H. Tobi. De kunst van deze begaafde danseres zal door de ouderen wel meer geapprecieerd zijn dan door de jeugd, die hier nog niet rijp voor is. De andere nummers waren aan het vak lichamelijke opvoeding gewijd. Onder leiding van mej. De Roos en den heer Van der Laan werden de oefeningen correct afgewerkt. Wij behoeven nauwelijks te vermelden, dat de leiders en leidsters mooie bloemen in ontvangst moesten nemen. Aan dr. Popma werd een ets aangeboden.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2