maar een GEEF „HEM" ALS CADEAU Defensie-slag geëindigd. DE BESTE SIGARET VOOR ZIJN GEZONDHEID! Dinsdag de beslissing. ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 \)mc }ant{c én I/MC (SfXl. Grootvaders zijn niet meer,wat ze vroeger waren. Lang niet. Het razende tempo van van onze dagen heeft ook hen aangegrepen en wanneer zij op de film een soortgenoot uit vroeger jaren zien, dan lachen zij. Ik neem het hen geenszins kwalijk. Ook ik zou niet meer tevreden zijn met één rustig whistavond-met-bisschopwijn in de week, met een degelijk en kalm muziekmiddagje. waarop Bach werd doorgeslenterd mijn vrouws vader speelde cel of met een wan delingetje met den wandelstok-met-zilveren- knop.en-inscriptie, die de „zang" hem schonk, toen hij 25 jaren zijn beste krachten daaraan gegeven had („tot groei en bloei van de zang in het algemeen en onze vereeniging in het bizonder en daarom heeft het bestuur ge meendEn ook ik zou tureluursch worden van het tergende tikken van de hang klok. u weet wel, grootvaders klok. die zoon deftige klok was, die het snoode plan had stil te blijven staan bij het verscheiden van zijn meester. Haha. Grootvaders van heden gillen zich schor bij voetbalwedstrijden of blijven halve nachten zitten bij zesdaagschen. Muziek be- teekent voor hen Duke Ellington en Armstrong, hotter dan hot (Schubert kennen ze alleen als speler van Ajax en van de film, waarvoor hij optreedt onder zijn schuilnaam Tauber) en whist is vervangen door lange bridge drives, als de grootvaders tenminste niet op een dansavond de carioca moeten plegen. Whoopee Doch er is nog een verandering in hun op treden gekomen. Ik herinner me nog de dagen dat een jongen, die een spoortreintje op Sin terklaas gekregen had, daar ook inderdaad mee mocht spelen. Dat sinds jaren de vaders dat treintje als speelgoed ingepikt hebben, bewijzen de tallooze grapjes, die als alle grapjes uit de rauwe werkelijkheid spruiten. Maar het nieuwste is, dat de grootvaders er zich mee vermaken en dat is bizonder lastig. Want bij aankoop van Sinterklaascadeautjes voor mijn spruit moet ik dus duchtig rekening houden met den smaak van Opa. „Wat geef je Jantje?" (Het jog is dertien jaar). „Och, ik geloof een kistje van die lange sigaren. Anders rookt Opa immers niet?" Deze wijze van doen levert onaangename uurtjes op, omdat Jantje natuurlijk geen ge noegen kan nemen met sigaren, althans niet met echte, terwijl omgekeerd Opa geen cho coladesigaren kan zien, laat staan, rooken. En daarom dient er steeds iets uitgekozen te worden waar beiden van kunnen genieten Dat kan ditmaal. Want op Jantjes verlang lijst prijkt tusschen een meccano en een boek over vliegtuigen een muziekinstrument, dik onderstreept. Dat zal hij hebben en dan krijgt hij les. En derhalve heb ik de stad eens rondgewandeld en mijn keus viel tenslotte op een saxofoon. „Mag ik van u een saxofoon?" De vraag werd gesteld, alsof het koopen van saxofoons tot mijn dagelijksche bezigheden gerekend kon worden, alsof het een doosje sigaretten betrof. „Dat kan, meneer. Welk soort wenscht u?" Deze wedervraag had ik niet verwacht, en ik stond even te kijken als hoorde ik het befaamde onweer in Keulen. Wat drommel, een saxofoon is toch een saxofoon? „Welk soort? O.... juist, ja, welk soort zegt u? Nou, het gewone soort, zoo een waar je op moet blazen". De man achter de toonbank keek even ver baasd op en lichtte me toen in, dat op alle saxofoons geblazen moet worden. „Ja, natuurlijk, dat begrijp ik", zei ik maar gauw. „Ik bedoel, waar niet zoo hard op geblazen moet worden, want hij is voor mijn zoontje van dertien jaar". „Dan zult u deze moeten nemen. Dat is een sopraansax, een lichte". Ik bedacht me plotseling", dat grootvader in derdaad een groote vader is en ik schoot even in den lach bij het idee. hem met zoo n héél klein saxofoontje te zien! De man zou zich grondig voor den gek gehouden voelen 1 „Nee, die is te klein. Hij is voor iemand, die in zijn goede jaren een der grootste kerels van de stad was!" De verkooper zag verwonderd op. „Uwehzoontje?" „Och, nee, ik bedoel, dat hij misschien éh.... een van de grootste mannen zal Kun nen worden en daarom wou ik de saxofoon op den groei koopen, begrijpt u. Dan groeit ie er later prachtig in". Ai. had ik me daar even vergist! Ik wierp een schuwen blik op den verkooper, doch die scheen volkomen tevreden gesteld met mijn verklaring. Hij zocht reeds weer in de kast en kwam aandragen met een saxofoon, clip een opening had als een sousafoon, nauwelijks te tillen, leek me. „Is dit misschien, wat u bedoelt? Dit is een bas". Ik herinnerde me, dat grootvader vroeger tenor zong, alleen, omdat hij het land aan bas had, en ik vreesde dus bij aankoop van het onderhavige instrument oneenigheid met mijn schoonvader te krijgen. „Ja", zei ik „Ja dat is een mooi ding, maar hij houdt niet van bassen. Dat heeft hij nooit gedaan, omdat hij jaren geleden zelf een prachtige tenor had". De verkooper wierp me een eigenaardigen blik toe, zoo een van: sta je me nou te be duvelen, of hoe zit dat? En hij vroeg weer: „Uweh.... zoontje?" Ik had mijn tong wel willen afbijten om mijn stomme opmerking. Zou ik den man vertellen, dat ik ook rekening moest houden met Opa's wenschen? Neen, dat kon toch nou niet meer. „Nee", hakkelde ik, veegde met mijn zak doek langs mijn voorhoofd, legde mijn hoed op een stoel „Nee, ik wou zeggen, dat mijn zoontjeziet umet een bas geboren ik bedoeldat ie vermoedelijk wel evenals zijn grootvader een prachtigen tenor stem zal krijgen. Daarom heb ik liever een instrument, dat bij zijn stem past. „O, ja," kwam, ietwat aarzelend, de ver kooper. „Dan heb ik hier iets voor u. dat is de tenorsax, die vervangt de cello". „Dan is die heelemala niet geschikt", merk te ik snel op. „Opa heeft al een vcello dat is te zeggen (verdorie, alwéér mis!) als mijn zoontje dan met zijn grootvader musicee.rt, hebben ze beiden dezelfde instru menten. Dat gaat niet. Misschien is er nog een andere, die ik nemen kan?" De verkooper was de welwillendheid zelve. Hij draaide zich om en toonde me vervolgens een mooi model, niet te groot, niet te klein, een altsax, zooals hij het ding noemde. En hierover werden wij het eens. „Wilt u er een extra rietje bij hebben?" vroeg de winkelier. Ik had weieens gehoord van limonade met een rietje, maar van een sax-met-een-rietje.... ..Hahaha!" lachte ik. „Ik zie Opa al met een sax-met-een-rietje! Hahaha!" „Opa?" De verkooper zei het niet, doch zijn mond vormde een O, en zijn blik was welsprekend genoeg Ik zakte op een stoel neer, (boven op mijn hoed) en ik bekende den man, toen maar, dat de saxofoon niet alleen voor mijn zoontje was, maar dat ook Opa er van moest kunnen genieten. Hij begreep de man, want: „De vader van een kennis van mij speelt óók altijd met de boel van zijn kleinzoon tje „En?" vroeg mijn vrouw, toen ik thuis kwam. „Ik heb voor Jantje een saxofoon gekocht" vertelde ik vol trots. „Een saxofoon voor Jantje?! Maar, jongen, hoe kón je nou zooiets doen! Je weet toch dat Opa gisteren nog zei, dat hij een trom- CHIEF WHIP i Adv. Ingez. Med.) pet veel prettiger instrument vond dan een saxofoon? Hij heeft immers eens geblazen op het instrument van zijn vriend en toen bleef zijn baard telkens haken achter een van die kleppen?" Mijn vrouw is er nu op uit om een trompet te koopen. Ik heb er den moed niet meer toe. A. J. C. VI Milder standpunt van minister Kalff. Voorloopig rust in de salarissen bij de spoorwegen. Actie der kleine bonden heeft geen invloed. Op 29 November had een delegatie van de Nederlandsche Vereeniging ..St. Raphaël" en den Protestantsch Christelijken Bond een on derhoud met den minister-president, Dr. Co- lijn. teneinde zijn bemiddeling te verzoeken om te verkrijgen, dat de door den Minister van Waterstaat aanvankelijk gedane concessie om de jaren 1935 en 1936 de loonregeling van het spoorwegpersoneel met rust te laten, alsnog gestand zou worden gedaan ondanks het ont breken van de door den minister geëischte al- geheele overeenstemming. De minister-presi dent heeft, aldus schrijft men ons, toegezegd, deze belangrijke aangelegenheid met zijn ambtgenoot van Waterstaat den volgenden morgen te zullen bespreken. Waarschijnlijk tengevolge van dit intermediair is de minis ter van Waterstaat tot een milder standpunt bekeerd en zou hij op 30 November aan een delegatie van den B A.N S. en den Centralen Bond hebben medegedeeld, dat de loonen in 1935 en 1936 niet op de helling zullen komen, behoudens de in de bespreking met de direc tie op 5 November ter sprake geweest zijnde buitengewone omstandigheden. Uit een persbericht van den B.AN.S. en den C. B. over bovengenoemd onderhoud met den minister van Waterstaat op 30 November blijkt, dat de minister zijn bevreemding zou hebben uitgesproken over een mededeeling in een persbericht van een audiëntie, op 27 No vember met de heeren Moltmaker en Timmer mans, nl. dat de minister liet verstaan, dat de loonen in de periode van 1935 en 1936 opnieuw, zullen moeten worden herzien. Deze mededee ling wordt onwaar genoemd, en de minister zou hebben ontkend een dergelijke uitlating te hebben gedaan. In het midden latende, of de minister zich inderdaad tegenover de delegatie van den B.AN.S. en den C. B. zoo heeft uitgelaten, moeten de heeren Moltmaker en Timmermans de gewraakte mededeeling als zijnde geheel in overeenstemming met de waarheid, hand haven. Ook heeft de minister op een categorische vraag, of hij alsnog bereid was zijn cessie ge stand te doen, categorisch „neen' geantwoord. RICHARD STRAUSS GROOT-OFFICIER. Richard Strauss is benoemd tot Groot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Faillissement van Het Schouw spel wordt aangevraagd. Door drie gezelschappen. In verband met gepubliceerde berichten be treffende de ..moeilijkheden van het Schouw spel", deelen de directies van „Het Groot Ne- derlandsch Tooneel" (Hans van Meerten): het „Nieuw Schouwtooneel" iKo van Dijk en Frits Bouwmeester), en „De Vereenigde Schouwspelers" (Pierre Mols) mede: lste. dat van een ..overname" van de N.V. Intern. Theater Bureau „Holland" door de Al- gemeene Bemiddelings Centrale te Den Haai. bij informatie aldaar gebleken is. vooralsnog geen sprake te zijn; 2. dat voorstellingen te Steenwijk, Gronin gen. Hoorn. Tilburg. Haarlem, Hilversum en Zwolle, enkel en alléén zijn doorgegaan door den goeden wil van de gedupeerde gezelschap pen en het particulier initiatief ter plaatse en geheel buiten eenig initiatief van de Alge- meene Bemiddelings Centrale, zooals deze laatste in haar bericht wil doen voorkomen 3. dat de heer van Steen veld. zoowel als de heeren van de Algemeene Bemiddelings Cen trale. inzage van boeken en bescheiden aan den accountant van bovengenoemde Too- neel-directies weigerden, hoewel zij deze in zage aanvankelijk hadden toegezegd: 4. dat de genoemde Tooneel-directies in middels besloten hebben, onverwijld over te gaan tot faillissementsaanvrage der N.V. „Hol land" en het nemen van alle verdere machts middelen. Luchtdienst Heropening op 1 April. De verzending met den nieuwen luchtpost dienst SingaporeBataviaSoerabajaPort Darwin, in aansluiting op de Britsche lucht lijn LondenSingapore, uit Nederland kan plaats hebben rechtstreeks met den Bntsch- Australischen luchtdienst LondenSingapore —BataviaPort Darwin of met den Nederland schen luchtdienst tot Batavia, ter doorzending van deze plaats af met de Australische lucht- verbinding SingaporeBataviaPort Darwin. De eerste verzending uit Nederland in aan sluiting op de Australische luchtverbinding vindt plaats op 6 December (luchtdienst Am sterdamBandoeng) en 8 December (lucht dienst LondenSingapore). CONTINGENTEERING VAN BADKUIPEN ENZ. Naar we vernemen zal de contingenteering van den invoer van badkuipen en closetreser voirs met ingang van 1 December verlengd en tevens gewijzigd worden. Voor geëmailleerde gegoten badkuipen is het percentage vastge steld op 40 pet. van het gewicht der in 1932 en 1933 ingevoerde artikelen. Voor geëmail leerde, gegoten closetreservoirs is het percen tage bepaald op 20 pet. van het aantal stuks, dat in 1932 en 1933 ingevoerd is. STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER 's-Gravenhage, 30 Nov. De heer Albarda (s.d.) was boos. Trillende verontwaardiging klonk er zoo nu en dan in zijn stem. toen hij naar aanleiding van de rede van Minister Deckers zijn partij verde digde tegen wat hij de aantijging noemde, dat de S.D.A.P. en de personeelsbonden, en spe ciaal ook de s.d. Kamerleden, aan eenigerlei voorbereiding der ongeregeldheden op de vloot in Indië zouden hebben meegedaan. Ja, hij drong op een nauwkeurig onderzoek aan. En als dan ook maar iets in dit opzicht niet in den haak zou blijken geweest te zijn. zou hij er de verst mogelijke consequenties uit trek ken Maar als aan den anderen kant mocht komen vast te staan, dat den sd. afgevaar digden niets van de- .zen aard te verwijten valt. dan diende zulks openlijk te worden verklaard. Nadat Mr v. Rappard 'lib.) nog eens had uitgelegd, dat hij met invoering aan weergeld geens zins een algemeene belastingverhooging .bedoelt, doch alleen n iet-dienen den. in .den tijd waarin zij anders H.M.'s rok zouden dragen, een dubbeltje per week wilde laten storten in 's Rijks kas, poogde Mr. Goseling (R.K.* te genover Mr. Joekes (v.d.) nader het stand punt van Mr. Aalberse c.s. te verklaren met betrekking tot de tegenover het Kabinet-in- zijn-geheel aan te nemen houding. Via een niets nieuws brengende repliek van den heer Sneevliet (rev. soc.) belandden we bij den heer Krijger (c.h.) die uit militair en zedelijk oogpunt nogmaals het vooroefeningsinstituut verdedigde, Thans zou hij van uitlokking van een uitspraak hierover afzien; het volk moest nu maar zijn meening kenbaar maken en dan zou er nog wel 'n latere gelegenheid komen Mr. C. M. J. F. Goseling (R.K-) om de meening van de Kamer kenbaar te ma ken. De heer Duymaer v. Twist (a.r.) bood voor zijn lastig gedrag van gisteren den voorzitter excuses aan. Verder bepaalde deze spreker zich in hoofdzaak tot kritiek op vrijzinnig- en sociaal-democraten. Van deze laatsten kwam de heer Ter Laan opnieuw vertellen, dat deze Regeering toch buitengewoon militairistisch is. De heer Tilanus (c.hkeerde zich tegen de sociaal-democraten om verder den Minister op het hart te drukken zich t.a.v. afschaffing der burger-corveërs. waartegen van zoovele kanten bezwaren waren aangevoerd, nog eens dubbel en dwars te bedenken. Mr. Westerman 'nat. herst.i drong er bij de Kamer op aan dezen Minister de middelen te verschaffen om de wonderen tot stand te brengen, waartoe deze bewindsman dan zeker in staat zou zijn. Overigens beklaagde hij er zich over. dat men- schen. die als hij. over de te geringe waarde van de weermacht dorsten klagen, nu als de- faitlsten zwart werden gemaakt. Neen. dat ging niet aan. want de waarheid dient ge zegd en als men nu van R.-K. zijde (de heer Schaepman had dit gedaan) zoo verontwaar digd deed. dan had die fractie te bedenken, hoe juist ook zij mede schuldig was aan het feit, dat er jaren lang reeds te weinig voor de defensie is gedaan. Het mag niets kosten en het moet toch perfect in orde zijn. Ziet daar de leuze door den heer Schaepman en de zijnen aangehangen. Jhr. mr. de Geer (c.h.) wees de v. d -fractie er op. dat zeker na giste ren feitelijk gebleken was. dat er principieel tusschen haar en den Minister geen meenings verschil omtrent doel der weermacht bestond, zij parlementair juister zou doen vóór de be grooting te stemmen. Dit niet doende specu- leeren Mr. Joekes en zijn vrienden er op, dat het kabinet wel zal blijven leven dank zij den steun van anderen. Met een herinnering aan een „politieken sluipmoord" in 1907 begaan op het Kabinet de Meester bezwoer de leider der c.h. fractie wel te bedenken, dat wie tenslotte aanneming der begrooting wilen dat wen schen de v.d.'ers, want zij willen het Kabinet! niet zien vallen! ook zelf vóór moet stem men. Onmiddellijk hierop volgde het ant woord van Mr. Joekes, die verkondigde dat indien zijn fractie zich met de gansche hou ding van het Kabinet en van den Minister van Defensie t.a.v. het weermachtsvraagstuk niet kon vereenigen, dan ook haar steun aan de regeering zou wegvallen. Maar zoo staat de zaak niet. Principieel zijn Regeering en Mi*. Joekes c.s. het over de doel stelling der weermacht wél eens, doch niet over de uitvoering, welke er n u aan gegeven wordt. De Regeering laat echter aanvaarding der juiste consequenties van de juiste theo retische vooropstelling omtrent hetgeen onze defensie moet zijn, achterwege. En daarom aldus deze spreker zijn wij tegen deze be grooting. De eenige veiligheid voor ons land is gelegen in internationale samenwerking, in versterking dus van den Volkenbond, want bleef dergelijke bijstand uit, dan zouden wij een veel te zwakke weermacht hebben; dit aan het adres der Volkenbondssceptici. Zoo merkte de v.d. woordvoerder, naar aanleiding van de hem terecht onsympathieke mode om af te geven op den Volkenbond, terloops op. om tenslotte te betoogen, dat waar thans dui delijk is. dat het kabinet geen gevaar loopt, de vrijzinnig-democraten gerust tegen mogen stemmen. Op al deze replieken behoefde de Minister waarlijk niet uitvoerig in te gaan. De C.A.M. B.O. Bonden hadden slechten invloed op de krijgstucht dat bleek uit hun organen en stonden op hun beurt onder invloed der S.D.A.P. Aldus 's Ministers antwoord aan Ir. Albarda, waaraan hij nog toevoegde, dat hij niet kon toelaten dat via de Bonden dezelfde klassestrijd-prediking gevoerd werd. dien de S.D.A.P. zelf voert en voorstaat. Minister Deckers verklaarde verder niet beweerd te hebben noch dit te willen doen. dat de s.d. Kamerleden schuldig zouden zijn aan het illegaal optreden op de vloot in Indie: een onderzoek hieromtrent, was dus heelemaal niet noodig. Aldus was de in dit opzicht gisteren door den Minister min of meer verwekten in druk van het tegendeel, weer weggenomen. Na dit vooral politiek getinte onderwerp stelde Minister Deckers met betrekkina tot Mr. Joekes' verklaring nog eens vast, dat de Regeering het vertrouwen der v.d. fractie heeft, doch dat deze niet kan instemmen met het defensie-beleid van het Kabinet. Vrij uit voerig is er nog over al of niet gegronde aan spraken gedebatteerd die twee mobilisatie- slachtoffers zouden hebben op financieele uit- keering. Maar deze gedachtenwisseling had eerst plaats nadat het algemeen defensie debat achter den rug was. Stemmen kon na tuurlijk het handjevol nog aanwezige Kamer leden over Hoofdstuk VIH niet meer. Zoo zal dus per Dinsdag a.s. de Minister officieel als triomfator uit den strijd over zijn begrooting voor den dag kunnen komen. E. v. R. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad 1884 1 December: Naar men verneemt zal de heer Van Lier half December a s. met zijn voor stellingen. in de door hem aan het einde der Parklaan alhier op te richten schouwburgtent, een aanvang nemen. De tent van den heer Van Lier zal tot Mei 1885 alhier geplaatst zijn. Door onze lens gesnapt. Ds. J. W. Siertsema. Ds. J. W. Siertsema, predikant der Geref. Kerk alhier, werd in 1890 geboren te Hijken (in Drente, bij Smilde), waar zijn vader pre dikant was. Hij bezocht het Chr. Gymnasium te Zet ter., waarvan hij ook leerling bleef toen het naar Arnhem werd verplaatst en zette na zijn eindexamen zijn studies voort aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. In 1916 werd Ds. Siertsema predikant te Gramsbergen, wel ke standplaats hij in 1921 verwisselde met Zeist. In 1926 aanvaardde hij het beroep naar Haarlem. Ds. Siertsema is bestuurslid der afd. Haar lem van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede en vervult verder verschillende functies in het kerkelijk leven. Invoer van zeevisch. Contingenteeringsperlode verlengd. De contingenteering van den invoer van versche. gekoelde of bevroren zeevisch zal voor zes maanden verlengd worden. Voor deze pe riode is het percentage vastgesteld op 50 pet. van het netto gewicht, dat in een gelijke pe riode in 1930, 1931 en 1932 is ingevoerd. EERVOL ONTSLAG DIRECTEUR VAN FINANCIëN IN INDIë De heer B. J. de Leeuw, Directeur van het Departement van Financiën in Indië. is op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen met ingang van 29 Maart 1935. onder dankbetui ging voor de vele goede en in moeilijke om standigheden bewez endiensten. NEDERLANDSCHE LTEDERENAVOND TE PRAAG. Van Ré Koster Men schrijft ons uit Praag: Het Scandinavisch-Nederlandsche Instituut heeft dezer dagen tezamen met de Spole- censky-club te Praag een concert van Neder landsche liederen georganiseerd, met mede werking van de concertzangeres Re Koster uit Haarlem en den pianist dr. K. Retmer. Het concert, dat werd gegeven in de iocaliteiten van de Spolecenskyclub werd door een talrijk publiek bijgewoond. Aanwezig waren o.a. de familie van den Neder'.andschen gezant, den heer Huyssen van Kattendijke. en de verte genwoordigers van de Praagsche muziekwe reld. De toehoorders werden gegroet door den voorzitter van het instituut, dr A. Kraus, die de aandacht vestigde op den propaganda- arbeid van Ré Koster op het gebied van het Tsjecische lied in het buitenland De zangeres boeide haar gehoor door uitstekende voor dracht en een fraai geschoolde stem.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5