Elf jaar nazi-geschiedenis Duitschland tot toetreding tot „Oost-Locarno" uitgenoodigd. THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 BUITENLAND. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK. Vrijdagavoru de derde zitting der Kamer aangevangen, welke gewijd was aan de be handeling van de begrooting van Buiten- landsche Zaken Nadat hulde was gebracht aan de nage dachtenis van minister Barthou, nam Lava! het woord voor het afleggen van een verkla ring over de buitenlandse he politiek. De minister zeide o.m.: Frankrijk heeft onderhandelingen met Italië aangevangen, welke een gunstig ver loop hebben. De Fransch-Italiaansche toena dering zal zich ook uitstrekken tot de belan gen van een groot deel der Europeesche vol ken. De onderhandelingen met Italië moeten over de onafhankelijkheid van Oostenrijk tot een overeenkomst leiden, welke den vrede in dit deel van Europa consolideert. Tege lijkertijd onderhandelt Frankrijk over een pact tot wederzijdsche steunverleening, welke eenzelfde resultaat voor Oost-Europa zal moeten opleveren. Frankrijk volgt daarbij geen egoïstische motieven Zonder zich te bekommeren om de binnen- landsche politiek of den vorm van het regiem is Frankrijk bereid met alle volken deze poli tiek van verzoening te voeren. Niemand wordt buitengesloten en daarom kan deze politiek niet worden geïnterpreteerd als een aanvals manoeuvre tegen eenigen staat. Alle regee ringen. waarmede men wil onderhandelen op voet van gelijkheid en met erkenning van hun waardigheid, worden opgewekt, zich er over uit te laten of zij hun Europeesche plichten willen nakomen of zich er aan wil len onttrekken. Er is een principe, dat ieder moet erkennen: de handhaving der tegen woordige grenzen. Wie deze grenzen anders wil trekken, verstoort den Europeeschen vrede. De Fransche regeering is bezig een inter nationale samenwerking tot stand te brengen en wenscht aan deze samenwerking geen we derzijdsche verdragen toe te voegen. Sovjet Rusland is het op dit punt geheel eens met- Frankrijk. Duitschland is uitgenoodigd en wordt op nieuw uitgenoodigd op dezelfde voorwaarden als alle andere landen toe te treden tot het Oost-Europeesche pact van wederzijdsche hulpverleening. waarin het dezelfde garanties vindt als den anderen landen er door ten deel zullen vallen. De Rijkskanselier, Hitler, heeft opnieuw uiting gegeven aan zijn wil tot vrede. Wij wekken hem op zijn woorden in daden om te zetten, door zich aan te sluiten bij de politiek, welke wij ten gunste van Europa volgen. Met een dergelijke politiek zouden de mogelijkhe den voor een oorlog worden verminderd, omdat onder de huidige omstandigheden een dergelijke oorlog niet tot een bijzonder deel van Europa beperkt zou blijven. Bij gebrek aan gatantie voor wederzijdschen bijstand, wantrouwen de volken elkaar, aangezien zij slechts op hun eigen krachten kunnen re kenen Door een uitgebreid verdrag kan men ho pen, dat de voorwaarde wordt geschapen voor hetgeen als schoonste werk des menschen kan worden beschouwd, nl. de internationale overeenstemming tot beperking en verminde ring van de bewapening. Spreker herhaalde, dat de uitnoodiging, welke tot Duitschland is gericht, eerlijk be doeld is. Tusschen Frankrijk en Duitschland bestaan geen territoriale geschilpunten. De Saar- kwestie moet normaal en op voor beide lan den bevredigende wijze worden geregeld. Het hangt van Duitschland af, of het plebisciet onder normale omstandigheden plaats vindt. Laval noemde het voorts een verblijdend teeken voor het vertrouwen in den Volken bond dat Joego Slavië zich met zijn protest tot den Volkenbond heeft gericht. Dit is voor Frankrijk een reden te meer om den Volken bond zijn steun niet te ontzeggen. De redevoering van Laval werd door de Kamer met luiden bijval begroet. „Het woord is aan Berlijn". De Britsche regeering is niet voornemens het initiatief te nemen tot diplomatieke be- sürekingen met Berlijn, meldt Reuter uit Londen. Het staat thans aan Berlijn, zoo zegt men hier. te antwoorden op de uitnoodiging. die Woensdag in de regeeringsverklaringen in het Lagerhuis tot Duitschland is gericht. Men verwacht geen officieel antwoord vóór de regeling van het Saarprobleem. hetgeen echter besprekingen tusschen de Kanselarijen niet behoeft uit te sluiten. Laval richt zich tot Hitier. Vredelievende woorden dienen in daden te worden omgezet. Bevredigende regeling der Saarkwestie in Duitschland's macht. Herziening der Europeesche politiek? Naar, blijkens een United Press in de Tel., van gezaghebbende zijde wordt vernomen, zou het doel van Von Ribbentrop's bezoek aan Parijs mogelijkerwijs kunnen zijn, be sprekingen te voeren, ten einde het probleem eener herziening van de algemeene Europee sche politiek door rechtstreeksche besprekin gen tusschen Frankrijk, Engeland en Duitsch land te berde te brengen. De eerste taak van Hitler's specialen afge zant zou in verband hiermede zijn, de kwestie der Duitseh bewapening op te helderen en te regelen en in verband met dit laatste ook tot overeenstemming te komen over een toe komstige controle op de bewapening. Men verwacht, dat Von Ribbentrop zal ver langen. dat de tegenwoordige bewapening van Duitschland wettig zal worden verklaard. Voor het geval deze eisch ingewilligd wordt, zou Duitschland in den Volkenbond terugkeeren. Naar men verneemt, is Von Ribbentrop vrij optimistisch gestemd, daar hij het niet uitge sloten acht, dat de Fransche minister van Buitenlandsche Zaken Laval een wijziging zal brengen in de politiek van zijn voorganger Barthou en bereid zou zijn, rechtstreeksche onderhandelingen met Duitschland te voe ren Frankrijk. Bereidt Von Ribbentrop recht streeksche onderhandelingen voor? Vrijdag werd bekend gemaakt dat Joachim von Ribbentroo. Hitiers speciaal gevolmach tigde afgezant voor de buitenlandsche poli tiek. naar Parijs is vertrokken. Het ..Petit Journal" meent, dat ziin bezoek dient ter voorbereiding van besnrekingen we'.ke Rudolf Hess. Hitiers plaatsvervanger zal hebben met verschillende Fransche per soonlijkheden. Het blad gaat voort: Von Ribbentrop zou volgens zekere belichten van Londen naar Pariis komen, ma ar hii is eerst naar Berlijn gereisd om met Hitier te confereeren. Men moet wijzen or> het. belang van dez* reis in verband met Baldwins redevoering waarin Duitschland werd aangespoord onder handelingen te beginnen over de bewapening De „Excelsior" wijdt een bespreking aan deze kwestie onder het motto ..walt and see" De Fransche regeering zal Duitschland nie* ontmoedigen bii een poging om direct contact tot stand te brengen, maar vroegere teleur stellingen manen t-ot, voorzichtigheid. Moet uh de rede van Baldwin de conclusie getrokken worden dat Engeland wil bemiddelen tusschen Berliln en Pariis? Het is niet waarschijnlijk Het Engelsche initiatief komt gelijk met de avances die Duitschland maakt. Ribbentroo en Hess zullen zich slechts wenden tot d* oud-strijders, maar de Fransche regeerin" heeft hun komst toegestaan. Dit beteeken een moreel paspoort, dat reeds meer is dan een - -. wijzing. China. Millioen dooden tijdens de communistische heerschappij in Kiangsi? Maarschalk Tsjiang Kai-tsjek heeft de „meedoogenlooze onderdrukking van het communisme" en de onverwijlde zuivering der provoncies Kiangsi en Foekien van de overblijfselen der communistische legers ge last. meldt Reuter uit Sjanghai. Hij deelde mede, dat tijdens de communis tische heerschappij in Kiangsi een millioen menschen zijn gedood en zes millioen al hun bezittingen hebben verloren De hoofdmacht der communistische troepen uit Kiangsi heeft zich verzameld in het zui den van Hoenan en is het noordoostelijk dee! van Kwangsi binnendrongen, waar zij op den tegenstand der regeeringstroepen stuit ten. De uit Anwei afgetrokken communisten be reikten, na de spoorlijn Hankau—Peiping te hebben overschreden en zware verliezen te hebben geleden in gevechten met de regee ringstroepen, het westen van Honan. Duitschland. Baldwin's verklaring biedt mogelijkheid tot onder handeling. Uit kringen van het Duitsche departe ment van Buitenlandsche Zaken wordt, vol gens de Tel. vernomen, dat men hier over het verloop van de debatten in het Lagerhuis inzake de bewapening welke men met eenige ongerustheid tegemoet had gezien, niet onte vreden is. Men is van meening, dat de aan. kondiging door den Britschen gezant te Berlijn van de door Baldwin afgelegde ver klaring kan worden beschouwd als een tege moetkomend gebaar en dat daardoor tevens nieuwe mogelijkheden zijn geschapen voor het aanknoopen van onderhandelingen. Naar vernomen wordt, heeft de Britsche gezant bij zijn bezoek aan de Wilhelmstrasse tegelijkertijd verklaard, dat Engeland met be trekking tot het ontwapeningsvraagstuk nog steeds hetzelfde standpunt inneemt. Inder tijd was naar Duitsche opvatting het be reiken van overeenstemming mogelijk ge weest, wanneer Frankrijk geen moeilijkheden had opgeworpen. (United Press.) Philippijnen ernstig getroffen Visschers vermist; millioenen dollars schade. V. D. meldt uit MANILLA, 30 Nov.: De zware taifoen, die, gelijk reeds gemeld, de Philippijnen en Formosa heeft geteisterd, heeft volgens de uit alle deelen des lands binnenkomende berichten een materieele schade aangericht van verscheidene millioe nen dollars. Ook is een doodelijk ongeluk ge meld. Zeventien visschers, die zich tijdens den taifoen op zee bevonden, worden nog vermist De provincie Leyte werd het ergste getroffen. Hier zijn ongeveer 10.000 personen dakloos geworden. Wervelstorm boven Louisiana en Missisippi. NEW-YORK. 30 Nov. (V.-D.): Naar uit Newton (Missisippi) gemeld wordt, zijn uitgestrekte streken van de staten Lousiana en Missisippi door een wervelstorm geteisterd. Behalve dat talrijke huizen wer den vernield, zijn ruim 30 personen gewond. Bolivia's president afgetreden Voor den Krijgsraad gedaagd. SANTIAGO. 30 Nov. Het aftreden van den Boliviaanschen president Salamanca wordt officieel bevestigd. Van niet-officieele zijde wordt verklaard dat Salamanca per vliegtuig naar Santa Cruz zal worden overgebracht, waar hij voor een krijgsraad terecht zal staan. Tot het nieuwe Boliviaansche kabinet be hoort ook de oud-president van Bolivia, Saa- vedra, die indertijd verbannen werd en tot nog toe te Santiago in Chili verbleef. In het algemeen schijnt het land zich achter den nieuwen liberalen president Tejada te scha ren. Uit La Paz wordt gemeld dat de Boliviaan sche troepen in verwarring uit het- Gran Chaco-gebied terugtrekken. (UN!G VAPOQUM ^Verdrijft alle verhoudheden door inademing en inwrijving. r DOOS 30cf vu. "t^Vfy'nhacdtwaltüJgped" (Adv. lngez. Med.) Hélène Boucher verongelukt. Tijdens oefenvlucht neergestort. De bekende Fransche sportvliegster Hélène Boucher is gisteren tijdens een oefenvlucht bij Versailles neergestort en omgekomen. Zij was houdster van verscheidene wereldrecords. Hélène Boucher is slechts 22 jaar oud ge worden. Het Alg. Handelsblad meldt nog, dat zij gisteravond als eenige vrouwelijke gast aan wezig zou geweest zijn op het banket, dat te Parijs ter eer© van de Nederlandsche vliegers gegeven werd. Storm woedde boven Midden" Noorwegen. Telegraaf- en telefoonverbindingen verbroken. Naar thans bekend wordt heeft de storm, die Woensdag Midden-Noorwegen heeft ge teisterd, buitengewoon groote verwoestingen aangericht, in drie onderscheiden dalen in de provincie Buskerud werden niet minder dan 100 000 boomen omgeknakt. De telefoon- en telegraafverbindingen, die op de meeste plaat sen van het stormgebied gestoord waren, zijn inmiddels weer hersteld. Mijnbrand in het Saargebied. Vergiftigingsverschijnselen bij twaalf mijnwerkers. Uit SAARBRÜCKEN. 30 Nov.: In de mijn „Hirschbach" bij DudweHer, is in den nacht op heden een brand uitgebroken, die tot op dit oogenblik nog niet kon worden gebluscht. De nachtploeg was juist aan het werk gegaan, toen in afdeeling IV van laag 13 plotseling door nog onopgehelderde oorzaak uit een hoop steenkolen een vlam opschoot. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Twaalf mijnwerkers die in de directe nabijheid werk ten, kregen gasvergiftiging. Zij werden naar het hospitaal overgebracht. De vergiftigings verschijnselen zijn gelukkig slechts van ge ringen aard, zoodat een deel der patiënten reeds weer kon worden ontslagen. Men is er nog niet in geslaagd aanwijzingen te vinden omtrent den oorzaak. Het is mogelijk, dat door slaan of stooten een gasader in brand is geraakt. Ook hedenmorgen '-eeft men het werk nog niet kunnen hervatten. Men hoopt echter het vuur spoedig te zullen kunnen bedwingen. Londen aan 't „nafuiven". De straten en restaurants overvol. LONDEN. 30 Nov. Tot ver na middernacht is men in Londen de bruiloft van den Hertog van Kent met Prinses Marina blijven vieren. In Westminster en in het Westen van Londen heerschte een enorm verkeer.Diehte menschen menigten bewogen zich door de straten om de feestelijk versierde en verlichte gebouwen te bewonderen. De theaters en restaurants moesten meestal vanwege de groote volte ge sloten worden. In de nauwe straten van de binnenstad was het verkeer herhaaldelijk ge stremd. Novemberherinneringen uit den wereldoorlog. (Van onzen correspondent.) BERLIJN, November. Elf jaar geleden, toen de democraten in Duitschland den vijfden verjaardag hunner republiek vierden, schoot Hitier het historisch geworden gat in het plafond van den Mün- chener Bürgerbraukeller", de grootste „bier knijp" van Duitschland met het vermaarde H.B -Hofbrau. Hij schoot in een rumoerige vergadering om stilte. In den waan, dat naast zijn S.A.-troe- pen de heele leger- en politiemacht in Beieren achter hem stond en de rest wel zou volgen, verklaarde hij de regeeringen van Rijk en landen afgezet en „nam het bewind van heel het Duitsche Rijk zelf in de hand". Generaal Ludendorf. die naast hem stond, volgens „de notulen der vergadering" als een standbeeld in gekleede jas, nam diep ontroerd zijn benoe ming tot leider der vereenigde troepen aan. De Beiersche regeerings-commissaris von Kahr sprak in deze vergadering, over het Marxisme, dat hij met Hitler had willen be strijden. Hij schijnt de verwachting te hebben verwekt, Hitler met al zijn macht over leger en politie in Beieren terzijde te staan en met hem door dit en dun mee op te zullen mar- cheeren naar Berlijn. Afgeschrikt door de onstuimigheid van Hitier, stelde hij zich in verbinding met de politie, toen Hitier en zijn generaal zich naar buiten begaven, om zich aan het hoofd te stel len der S.A. troepen, die daar stonden opge steld. De opmarsch begon. Doch een salvo der politie, die de nazi-mannen op hun weg naar den „Bürgerbraukeller" en zelfs nog daarna hadden begroet als bondgenooten, maakte plotseling een einde aan de illusie. Er vielen dooden en gewonden. En de heele Duitsche pers sprak met hoon over de „Putsch" in de bierknijp, de operette-revolutie van het haken kruis. Berlijn en de overige marxistische of de mocratische of monarchistische Duitschland reageerden overigens zoo goed als heelemaal niet op dit locale bagatelletje. Maar toen dezer dagen de Nazi-mannen hun gevallen kameraden herdachten, was niet alleen de heele Duitsche pers in rouw gedom peld, alle steden en dorpen hadden de vlaggen halfstok uitgestoken of met zwart omfloerst, bijna huis aan huis. Rijksweer, S.A.- en S.S.- troepen wel honderdduizend man trok ken in het gelid en met vele muziekkorpsen naar de eere-hal Unter den Linden voor de gesneuvelden in den oorlog, nu ook op Hitler's bevel een eere-hal voor de Nazi's die vielen in den burgerkrijg. Er werden kransen neerge legd. gevoelvolle woorden gesproken over de arme jongens „die in München zoo moedig den dood waren tegemoet gegaan" inderdaad ongewapend en zonder eenig vermoeden, dat de dood van zoó nabij dreigde! en na lang en dof geroffel speelde de muziek de wee moedige wijze „ich hatt' einen Kameraden". Ook voor hen, die geen gevallen kameraden te betreuren hebben, zijn dergelijke militaire plechtigheden aangrijpend. Met ".den parade pas, waarbij de voeten het asphalt beuken als hamers, marcheert de rijksweer"' voorbij de hal. S.A. en S.S. volgen, meer in den pas van de schutterij onzer vaderen. Dan een roffel en een slag op de groote trom en aha!! omstuwd van vrouwen en meisjes, mannen en jongens, die mee marcheeren een-twee, een-twee, vroo- lijk en gewichtig en trotsch, alsof ze mee op gecommandeerd waren, schettert het muziek corps der rijksweer de marschen met zooveel entrain uit, dat zelfs de kreupele magere lin den. die de vermaarde straat hun naam gaven. in beweging komen. Een feest voor de treu rende gemeente. De gevallen Hitler-knapen zijn herdacht, Ludendorf is vergeten, Von Kahr op hoogen leeftijd plotseling verdwenen met zooveel anderen op den beruchten dertig sten Junidag van dit jaar. Een tragische episode uit den wereldoorlog, die een aaneenschakeling was van gruwelijke episoden, werd eveneens herdacht: de slag bij Langemarck in België. Bij het uitbreken van den oorlog, aangegre pen door den algemeenen geestdrift dier eer ste dagen en aangewakkerd door hun enthou siaste leeraren, meldden zich de jongens uit de hoogste klassen der gymnasia, om te worden gedrild voor den oorlog. Zij werden in een corps vereenigd en reeds in de eerste dagen van November, dus bijna zoo van de school banken naar het front gezonden. Op den zevenden November ontvingen zij „den eer vollen vuurdoop". Huilend en zingend, blazend op mondharmonica's gingen zij onder het moordend vuur der Engelsche machine-gewe ren een gruwelijken dood tegemoet. Uiteen gereten vielen ze bij tientallen neer, door slijk ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. Thijs, Sim en Glimmer kijken verbaasd den pijl na en kunnen hun oogen haast niet gelooven de pijl zit in de maan! Zien kunnen zij het niet van hun plaats; maar Wogram zei: ,,'t Is voor mij heel duidelijk; ik heb goede oogen en sta er dichter bij. En kijk, daar is ook nog het touw." „Tot zoover gaat het goed,' zegt Thijs, „maar wat komt er nu? Ik begrijp nog niet hoe of het verder moet gaan." „Nou," zegt Wogram, „heel gewoon; aan het touw hijsch ik je doodeenvoudig op!" en bloed kropen de anderen verder, om er in te stikken of halfdood werkelijk hun doel, den eersten Engelschen loopgraaf te bereiken. Zegevierend, maar tegelijk stervend. Want slechts enkelen hunner hebben den jammer lijken vuurdoop overleefd. Een Belgisch offi cier, die er getuige van was, zegt, dat de jong» vrijwilligers, velen hunner nog bijna kinderen, inderdaad kwamen aangestormd, zingend en spelend op mond-harmonica's. „Het bloed stolde mij in de aderen, toen ik onder het ge knetter der'Engelsche machinegeweren dat zingen hoorde verstommen en weer opleven en hoorde overgaan in smartelijke doodskreten, steeds weer in nieuwe rijen kwamen de jon gens aangestormd en telkens weer werden de rijen vernietigd. Het offer der Duitschers moet vreeselijk zijn geweest, toen de eerste Engel sche loopgraaf ten slotte genomen was. Nu nog ijs ik er van. als ik er aan terugdenk." Dit drama is weer herdacht, als telken jare, als het symbool van offermoed. Weemoedige hulde wordt gewijd aan de ge dachtenis der geofferden van Langemarck, maar nog ijst ook het Duitsche volk, als het denkt aan dit vergeefsch ontzettend offer. H. L. Hindemith „cultureel onduldbaar!" Nat. soz. Kulturgcmeïnde contra dr. Wilhelm Furtwaengler. Het Duitsche „rijksbureau", de N.S. Kultur- gemeinde, verklaart: In de „Deutsche Allge- meine Zeitung" van 25 November 1934, No. 549/50 publiceerde staatsraad dr. Wilhelm Furt- Waengler een artikel: „Het geval-Hindemith". Wij protesteeren er tegen, dat de, door de N.S. Kulturgemeinde openlijk en eerlijk naar voren gebrachte aanval op Hindemith met de aan duiding „uit zekere kringen" wordt verzwakt en verdacht wordt gemaakt als „politieke aan- brengerij". Aan staatsraad dr. Furtwaengler zij met alle duidelijkheid gezegd, dat een offi- cieele uitlating van een organisatie der natio naal socialistische beweging niets gemeen heeft met politieke aanbrengerij. Wij wijzen derhalve deze poging van Furtwaengler en de ..Deutsche Allgemeine Zeitung" om de zake lijke afwijzing van een cultuurbolsjewist met dergelijke methodes te discrimeeren, beslist af. Bij de afwijzing van den componist Paul Hindemith door de N.S. Kulturgemeinde staat de waarde of onwaarde van zijn tegenwoordige muzikale scheppen in het geheel niet ter dis cussie. Het nationaal socialisme stelt vóór de waardeering van het werk de waardeering van de scheppende persoonlijkheid. Het feit, dat Hindemith jarenlang voor het in het bezit houding aan den dag heeft gelegd en dit reeds toen volgens de eigen woorden van Furtwaengler met het oog op den tijdgeest nemen van de macht een bewust on-Duitsche heeft gedaan, doet hem voor de cultureele op- bouwarbeid der beweging onduldbaar voor komen, te meer daar aangenomen kan worden, dat hij ook zijn tegenwoordige houding aan neemt met het oog op de conjunctuur, waar mede hij slechts een uiterlijke positieverande ring voltrekt. w.g. De Rijksbureauleiding. Uiver-bemanning weer gehuldigd. Aan een groot banket te Parijs. De bemanning van de Uiver heeft met den heer Plesman, directeur van de K.L.M. een be zoek gebracht aan de Internationale Lucht vaart Tentoonstelling te Parijs. In het ten toonstellingsgebouw werd een sprekende film opgenomen, waarin o.a. een dialoog voorkomt tusschen Parmentier en Moll. Deze film zal ook in Nederland worden vertoond. Daarna werden de vliegers in de lokalen van de Aero club de France ontvangen, waar hun de groote gouden medaille van de aeroclub werd uitgereikt. Banket Nederlandsche K. v. K. De Nederlandsche Kamer van Koophandel te Parijs heeft Vrijdagavond den leden van de bemanning van de Uiver en van de directie der K.L.M. een banket aangeboden in hotel Con tinental. O.a. sprak de directeur der K.L M„ die zich in de allereerste plaats stelde boven alle ge dachten van nationale eer en politieke overtui ging om te wijzen op de onbaatzuchtigheid, waarmede allen uit roeping de luchtvaart die nen en werken om deze uiting van modernen geest tot ontwikkeling te brengen. Spr. zou zoo graag willen, dat de regeeringen dit begrepen, want dan zouden we veel verder zijn dan op dit oogenblik. nu wij te kampen hebben met zoo veel vooroordeel en politieke kortzichtig heid. Spreker wees op den tocht van de „Snip" en verklaarde hoe deze toch slechts mogelijk was door den overwinnaar van den Zuidelijken ^tlantischen Oceaan. Mermoz (die eveneens aanwezig wasL De heer Plesman brengt ver volgens een dronk uit oo den heer Mermoz, die hartelijk werd toegejuicht. Generaal Denaïn verklaarde te spreken na mens de geheele Fransche regeering. Hij felici teerde Parmentier en zijn mannen voor het door hen bereikte resultaat. Hij achtte een toenadering tusschen Frankrijk en Nederland op luchtvaartgebied een van de meest gunstige +eekenen van het oogenblik. De minister reikte vervolgens de groote gouden medaille van het ministerie van luchtvaart uit aan Parment;er en Moll en de groote zilveren aan de beide andere leden der bemanning. Generaal Denain zeide ten slotte, dat ook de Fransche regeering zeer gevoelig is voor het beginsel van den vrij handel en alles in het werk zal stellen om dit beginsel, zooals eenige jaren geleden het geval was, weer in het leven te roepen. GEVAAR VOOR SPRINGVLOED OP HAWAÏ. HONOLOELOE. 30 November.. Het meteorologisch station op den Kizaue- vulkaan heeft een buitengewoon zware aard beving op grooten afstand van Hawai geregis seerd. De schokken waren zoo hevig, dat op Hawai rekening werd gehouden met het ge vaar voor een springvloed. Voorzichtigheids halve is in den afgeloopen nacht het garnizoen gereed gehouden om zoo noodig hulp te bieden

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6