Nadenken en oplossen. ZATERDAG 1 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Onze wekelijksche puzzle-rubriek. De oplossing van puzzles no. 2. Geen al te moeilijke opga ven. Wederom een groot aantal oplossingen. D- beide opgaven van j.l. Zaterdag blij ken niet al te moeilijk geweest te zijn. Wederom ontving ik een groot aantal oplossingen. Of ik geen „moeilijke" puzzles kan geven? Zeer zeker, maar wij huldi gen 't standpunt: al doende leert men, of alle begin is moeilijk. Kaim aan, er komen nog genoeg opgaven, waartegen men langen tijd zal opzien. Eenige inzenders vroegen of ik ook door hen zelf gemaakte puzzles kan plaatsen. Wanneer de opgave voldoet aan de eischen, welke men aan een puzzle mag stellen, dan zal ik die op gaven steeds gaarne onder oogen zien. Men krijgt dan bericht over al dan niet plaatsing. Wat nu de oplossingen van de opgaven van Zaterdag betreft, deze volgen hier. EERSTE OPGAVE. De gebeurtenis, die jaarlijks in ons land aandacht trekt, is de opening der Staten- Generaal. Hoe de figuur ingevuld moest worden, ziet u hier: INVULLEN >L\AR! E - a Meisjesnaam. P - - der. Hievan heeft men er in ons land zeer vele. Oveen Plaatsje bij Haarlem. - - ar Eerlijk, oprecht. S - - el Hoog klinkend. Stet - - n Stad in Duitschland. Li - - e Rivier in Nederland. A - en Stad in het Rijnland. Op - - o Dorpje aan den rand van de Peel. S - ek Is vet. Ves - e Versterkte stad. T- - Groot bedrag. Lu -1 Verlangen. R - oon Plaatsje op IJsselmonde. Bed - - en Tot kalmte komen. Lo - us Egyptische waterlelie. MIJN SINTERKLAAS-VERRASSING. Het eerste vraagstuk zal voor het meeren- deel der puzzelaars niet de grootste moeilijk heden opgeleverd hebben. De daarin gevorm de zin maak is thans tot de mijne, nu ik u dit tweede vraagstuk opgeef, mijn „Sinter klaasverrassing", nl. het volgende naam kaartje, dat u zeer waarschijnlijk niet één, twee, drie zult vinden. Het stelt voor het be roep van iemand, die ons „uit de kou" helpt. Hoe luidt dit beroep? Vereeniging „Haerlem". L. R. COLEER VAN EEKENSTEIN. -<S- 9 A PZ 9 PZ f ai z- s y tZ, y -z- £- pz zz z> az y a- 9 «- 9 9 9 y ■z- ■PZ 9 -tf- 9 Z- 9 9 •Wi- -&■ 9 ez PZ- 9 9 pn. O -2> PZ 9 9 y V az f PZ a. PZ y •S- PPZ y (Er waren eenige inzenders, die meenden dat het 8e woord ..norm" moest zijn, Norg is een gemeente in Drente). TWEEDE OPGAVE. Ook de drie naamkaartjes vielen mee. Ch. Poener, Soest, is schoenpoetser van lijn vak. Ina Poget, Tiel: politieagent. Dr. C. P. Heek, Soest: scheepsdokter. PRIJSWINNAARS. De loting om de beschikbare prijzen laat Öeze week het volgende zien: Onze hoofdprijs zeven gulden vijftig: W. Kramer, Kinderhuissingel 42, Haarlem. De tweede prijs twee gulden vijftig: H. Cancrinus, Hoogeweg 36, Zandvoort. De vijf troostprijzen (elk een bedrag van een gulden) Mej. M. Ockhuijsen, Badhuisstraat 36 rood, Haarlem; Mevr. J. Boumanvan Straten, Achterweg 26, Heemstede: J. P. Itjeshorst, Duinoordstraat 37, Haar lem-Noord; Mevr. S. E. RidderhofPaiTé, Bloem- camplaan 55, Wassenaar; Fam. Z uurendonk, Gasthuissingel 40, Haar lem. Onze nieuwe puzzles no. 3 „Is eigenlijk deze Zaterdagavond wel ge schikt om puzzles op te geven?" dacht ik bij mezelf, ,,'t Is toch immers gauw Sinterklaas, en dan hebben de menschen wel andere puzzles op te lossen. Maar aan den anderen kant, waarom ook niet? !t Is de eerste en Sint Is pas den 5den jarig. Wat men hier ziet zou men kunnen noemen een .AanvullingspuzzleDe bedoeling is nl. de volgende: Op de plaats van de streepjes moet op eiken regel een overeenkomstig aan tal letters ingevuld worden, waardoor woorden ontstaan, waarvan de beteekenis telkens ver meld is. Bij juiste invulling zullen, van boven naar beneden, de ingevulde letters u een her innering aan het „heerlijke avondje" laten zien. Prijzen, termijn van inzenden voor de oplossing en adres aanduiding. De oplossing van de ze beide opgaven (dus niet van één alleen) moet in ons bezit zijn uiterlijk a.s. Woens dagmiddag om 5 uur, aan ons Bureau te Haarlem. Men zende deze oplossing aan Mr. Nadenker van Haarlem's Dagblad te Haarlem. Met het oog op de vele andere cor respondentie voor ons blad bestemd, ge- bruike men a.u.b. géén andere adresaandui ding. Iedere abonné kan slechts één oplossing in zenden. Het hierbij afgedrukte „identiteits plaatje" P3 puzzle no. 3), moet aan de oplossing worden gehecht of erop geplakt wor den. Niet op de enveloppe van inzending, maar op de oplossing zelf. Als hoofdprijs stellen wij beschikbaar een bedrag van zeven gulden vijftig, als tweeden prijs twee gulden vijftig, benevens vijf troost prijzen van één gulden, welke bij loting onder de goede oplossingen toegewezen worden en zoo snel mogelijk aan de prijswinnaars wor den toegezonden. Oplossing en uitslag dezer puzzle worden geplaatst in ons blad van a.s. Zaterdag. Zendt men deze oplossingen per post, dan kan dit niet als drukwerk geschieden. Briefwisseling over de puzzle-rubriek kan alleen gevoerd worden, als postzegel voor ant woord ingesloten is. Wij herinneren er aan. dat al onze abon- nés en ook zij, die zich uiterlijk bij inzending der oplossing als zoodanig aanmelden, aan deze rubriek kunnen medewerken. Opgave van nieuwe abonnementen moeten evenwel in een afzonderlijke enveloppe aan onze administratie gezonden worden ten ein de vertraging in de toezending of bezorging der couranten te voorkomen. Deze opgaven moeten ook uiterlijk Woensdagmiddag 5 uur in ons bezit zijn. Mr. NADENKER. Onderscheiding voor Lodewijk van Deyssel. Groot-officier in de Leopoldsorde. Naar wij vernemen heeft Koning Leopold III van België onzen stadgenoot, den heer K. J. L. Alberdingk Thym (Lodewijk van Deyssel), die onlangs zijn 70en verjaardag vierde, benoemd tot grootofficier in de Leopoldsorde. WEENSCHE AVOND BIJ DE H.O.V. Zondagavond 2 December geeft de H.O.V. een populair concert. Onder leiding van Frits Schuurman wordt een Weensch programma ten gehoore gebracht waaraan de bekende coloratuurzangeres Hen- riëtte Sala haar medewerking zal verleenen. Mevrouw Sala zingt de Aria der Koningin der Nacht uit de Ar'ra Die Zauberflöte van Mozart en de gelief. 2 Frühlingsstimmen-wals van Johann Strauss. Het orkest speelt voor de pauze Schubert's Onvoltooide Symphonie en dient verder de vrooüjke muze in enkele zon nige werken van den grooten Weenschen Walskoning en van den operettencomponist Suppé. J. L. Tadema over Haarlemsche jeugdherinneringen. Droeve lijst. In het tijdvak van 28 October tot 28 Novem ber verdronken in ons land: 4 meisjes, 14 man nen en 4 vrouwen. Uit het water werden in dat tijdvak gered: 3 jongens, 1 meisje, 8 mannen en 1 vrouw, te zamen 13 geredden. Het aantal auto's dat in die weken te water geraakte was zeer hoog. Niet minder dan 14 auto's raakten in of onder water. Bij deze ongevallen verdronken 5 mannen en 1 vrouw. Gered werden: 3 kinderen, 17 mannen en 7 vrouwen. In totaal verdronken dus 28 slachtoffers. In totaal werden gered 40 mannen, vrouwen en kinderen. PERSONALIA Ds. N. N. Brandsma. te Bunschoten, op wien door de Chr. Geref. kerk te Haarlem een be roep was uitgebracht, heeft voor dit beroep bedankt. Ds. S. DATEMA. Ds. S. Datema. Gereformeerd predikant te Driebergen, herdenkt Zondag 2 December zijn 40-jarig jubilé als predikant. Vóór Ds. Datema naar Driebergen ging diende hij jaren de Gereformeerde Kerk te Haarlem. Nog zelden hebben we zulk een prettig contact tusschen spreker en auditorium ge constateerd als Vrijdagavond m de geheel gevulde bovenzalen van Café-Restaurant Brinkmann, waar de heer J. L. Tadema m een bijeenkomst van de Vereeniging „Haenem sprak over het onderwerp: .Haarlemsche Jeugdherinneringen". De heer J. D. Rutgers van der Loeff. cie hem met een kort woord inleidde, voorspe.de dat wat de heer Tadema te vertellen nad, heel interessant zou zijn en dat de aanwezi gen zouden genieten. Dit is dan ook uitgekomen. De toehoorders leefden geheel mee en gaven vaak dor S^t- driftige uitroepen en klaterend gelach be wijzen van hun instemming. De heer Tadema begon met op te merken, dat het woord „voordracht" waarmee zijn rede was aangekondigd te wijdsch is Het zou maar" een vertelling zijn van hetgeen nij m zijn jeugd beleefd heeft. Het woord „jeugd herinneringen" wekt onwillekeurig een wee moedige gedachte op, zei hij, ook al heeft men dan nog geen hoogen ouderdom bereikt. Toch had spreker zich daardoor niet int het veld laten slaan, omdat het vrijwel alleen prettige en opwekkende dingen zijn, die hij zich nog van ongeveer vijftig jaar geleden herinnerde. De heer Tadema noodigde de aanwezigen dan allereerst uit om met hem in gedach ten mee te wandelen naar de Kerkstraat, die hij één der meest intieme straten yan Haarlem noemde. In die vijftig jaar zijn de bekende mooie huisjes aan den rechterkant nog totaal onveranderd gebleven. Welk een heerlijke rust, als men van de drukke Groote Houtstraat in de Kerkstraat met de kleine gele steentjes komt, met het gezicht op den onvergelijkelijk schoonen toren van de Nieuwe Kerk. Welk een schilderachtige omgevmg! Toch was het vroeger in de Groote Hout straat niet rustiger, dan tegenwoordig, maar maar dat was ex heel andere drukte. Nu wordt men telkens opgeschrikt door het lawaai van motorrijwielen en klaxonneerende auto's. Vroeger werd het lawaai veroorzaakt door het rijden van met paarden bespannen karren, waarvan de wielen van ijzeren ban den voorzien waren. En dat hotste maar ovei de keien. De paardentram reed nog niet en er waren nog maar weinig winkels. Het waren bij na allemaal particuliere huizen met ge lukkig nog van die stoepen. Stel je toch eens voor. dat de stoep met de mooie ijzeren hekken van het gebouw van ,Trou" zou moeten verdwijnen! Dat zou toch verschrik kelijk zijn! Nu is ook weer het hek van het Huis met de luifel verdwenen, evenals vele bekende zaken uit vroeger dagen. In 1878 heb ik de paardentram zien komen. Als er muziek in den Hout was. reden de trams met twee paarden er voor. En in 1881 kwam de stoom tram. Die reed naar de Dreef tot de plek waar de paardentram ophield. Wat veroor zaakte die stoomtram 'n geweldige smeer boel en vuiligheid in den Hout met die asch en olie. In 1880 stelden B. en W. voor, de Barrevoetestraat te verbreeden! Maar het duurde negen jaar eer men daar toe kwam. In 1881 werd het Florapark aangelegd en in 1884 werd de cavaleriekazeme gebouwd Als jongens wandelden we altijd langs de stallen om de paarden te zien. En wie herinnert zich niet het typische paarde wed bij de Groote Houtbrug! Wanneer men de stad uit ging, was men ook dadelijk met recht de stad uit, want even buiten de grens vond men haast geen huizen meer. Als men de brug bij den Sclioterweg over was, zag men rechts alleen het huis van Zocher met de tuinen van Rozenhagen tot aan het Spaarne toe. Het Frans Halsplein bestond nog niet. Op de Kleverlaan was nog geen huis te zien, daar stonden alleen de brokstukken van het Huis Ter Cleef. In 1877 verdween de korenmolen „De Haan". Het was indertijd een ziekte van die molens om te verbranden! Ze zijn bijna allemaal verbrand! Aan den Zuidkant was het precies eender. Al die kwartieren, zooals Bosch en Vaart, bestonden ïlog niet. Welk een verschil, de omgeving der Schouwtjesbrug van vroeger en nu! In het Oosten werd een begin gemaakt met het aan sggen van het Amsterdamsche kwartier Er bestonden alleen maar een paar bleekerijen. En op onderge- loopen land aan de Zomervaart hebben we schaatsengereden". Met prettig enthousiasme vertelde de heer Tadema van de figuren, die vroeger zoo be kend in de Haarlemsche straten waren, zoo als de stadsomroeper, die van alles omriep: de geboorte van kinderen, gevonden voor werpen, enz. „Alle voorbijgangers holden naar hem toe. En dan was daar de porder, die 's morgens vroeg de menschen wakker maak te. Op de Hoofdwacht zaten de dragonders om de orde te helpen handhaven. De politie agenten droegen vroeger van die zware hel men, waarvan ze met warm weer veel last hadden. Een bekend type was ook de orgel draaier Kees van Laar, evenals Gekke Mie, Piet de Paus en Blinde Meijer. Die Meijer bedelde altijd bij dezelfde menschen. Hoewel hij geen hond bij zich had. wist hij precies den weg Toch vergiste hij zich wel eens. Het is gebeurd, dat hij uit het water van de Bake- nessergracht en het Spaarne gehaald moest worden. Zaterdags liep hij met een hoogen hoed op! Dan was er nog een bekend type, die alleen op Zondag bedelde. Hij nam een bankje mee van huis en ging bij de spoor baan te Overveen zitten. De geruchten liepen toen, dat die bedelaar huizen had! Dit baan tje legde dus blijkbaar geen windeieren! Heel bekend waren ook de oudroestmarkt op de Oude Groenmarkt en de kaasmarkt op Woens dag aan de Waag. Daar werden ook varkens verhandeld! De boeren uit den omtrek brach ten hun kazen naar deze markt. En in de Vleeschhal is ook nog markt geweest. Die werd bij gedeelten aan slagers verhuurd. Men dacht dat het voor de ingezetenen gemakke lijk was om hier hun vleesch te komen koopen. Dat heeft echter niet lang geduurd. Op Zon dag was er zelfs markt op het Plein. Daar stonden tentjes met scharretjes. Velen her inneren zich nog wel de paardenmarkt op de Dreef. Daar stond een lieele rij paaltjes met gaten er in om de touwen door te steken. De paarden werden op de Dreef uitgeloopen. Vroeger werd in onze stad veel muziek ge maakt. Als er een concert in den tuin van de Vereeniging gegeven werd, moesten de Damiaatjes stilstaan. Wanneer het mooi weer was bij muziek in den Hout. dan was het feest! Dat deed je aan de Camera Obscura denken! Dan kwamen de equipages met muziekliefhebbers van heinde en ver, zelfs uit Velsen. De koetsiers en palfreniers waren keurig gekleed. Ze zaten kaarsrecht met de zweep op de knie en als ze kennissen zagen, salueerden ze op onnavolgbare wijze met de zweep. Al die equipages namen in een wijden kring plaats om de fontein. Dat was een hoogst frappant gezicht. En meestal waren er één in de buiten-sociëteit van „Trou". Ge lukkig speelden ze nooit gelijk! De heer Tadema vertelde van de vele lief hebberijen uit zijn jeugd en van de kleeding in die dagen. ,.'s Winters droegen we een blauwe schipperstricot. kaplaarzen (tegen woordig worden die laatste door de dames gedragen!) en een heel eigenaardige blauwe pet. In den zomer droegen we een wit ka toenen pet en een wit boord, dat altijd bij Hommers gekocht werd. Als mijn boord vuil was. zei mijn tante dat ik het maar om moest keeren. Doch dat kon niet. want dan kwam de naam „Hommes" aan den buitenkant! Er werden vroeger heel veel hooge hoeden ge dragen; zelfs bij het schaatsenrijden!" Tenslotte vertelde de heer Tadema van ce gewoonten, genoegens en spelen uit zijn jeugd. „Het ging allemaal niet zoo georga niseerd als tegenwoordig. Het ging veel ge moedelijker. Toch hadden we altijd schik! Vooral in onze schooljaren konden we ge weldig ondeugend zijn en onze club had cie mooiste glijbanen in de heele stad. We deden ook veel aan wandelsport. We wandelden in de vacantie het heele land door; in Limburg, Friesland, het Gooi, ja. waar niet al!" Zoo hield de heer Tadema de aanwezigen een paar uren alleraangenaamst bezig. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond, die het gesproken woord wel zeer verduidelijkten De heer Tadema had heel dikwijls tijdens zijn rede en na afloop een welverdiend en warm applaus in ontvangst te nemen. Voor Haarlem's Politierechter. Alweer stakingswee. Bij staking komt het veel voor, dat werk willigen minder vriendschappelijk worden aangekeken, 't zij door stakers, 't zij door menschen, die meenen zich voor dezen te moeten interesseeren. Bleef het bij aankijken, zoo zou het nog gaan, maar gemeenlijk uit men de ontevredenheid door woorden als maffer, onderkruiper en dergelijke. Zoo was weer een Zaankanter gedagvaard, die tijdens een staking dergelijke woorden tegen passeerende werkwilligen had geuit. Hij was niet verschenen. De officier was van oordeel, dat naast het recht van staking, wat zoo graag naar voren wordt gebracht, aan den anderen kant een recht van werken bestaat en dat met streng heid moet worden opgetreden tegen hen, die werkwilligen lastig vallen, vooral wanneer dit: zooals hier het geval is. een gewoonte wordt. De verdachte heeft herhaaldelijk scheldwoor den tegenover werkwilligen gericht en daar om eischte de officier 6 weken gevangenis straf. De politierechter vond het lastigvallen van werkwilligen eveneens ernstig en veroor deelde tot een maand gevangenisstraf. Oneerlijke concurrentie. Een kunststeenmaker uit Zaandam stond terecht, omdat hij foto's van grafwerken, welke niet door hem waren vervaardigd, had verspreid met verwijdering van den naam der steenhouwers en met aanwijzingen welke het publiek moesten misleiden, omdat het den indruk moest krijgen, dat bedoelde grafwer ken door verdachte vervaardigd waren. Als getuige verscheen de vervaardiger van bedoelde grafwerken, die mededeelde, dat de catalogi, waarin de foto's waren opgeno men een kostbare reclame vormden. Verdachte erkende het ten laste gelegde en beweerde, dat hij zoo gehandeld had omdat hij zelf vzoodanige reclame niet kan bekosti gen. De politierechter wees vooral op de omstan digheid. dat verdachte den naam van den ver vaardiger der werken van de foto's had ver wijderd en dat hij onder enkele had gezet „Door ons geplaatst", zoodat hij misbruik maakte van een anders reclameboekje. Voorts bleek, dat personen bij verdachte een grafwerk gekocht hadden waarvan zij het model hadden gekozen uit den catalogus van den concurrent, zonder dat gezegd was, dat het niet verdachte's catalogus was. De officier van justitie eischte wegens on eerlijke concurrentie, welke hij zeer afkeurens waardig vond, omdat 't opzet om te bedriegen duidelijk naar voren kwam, f 300 boete. Mr. Th. J. Eskens verdedigde, de politie rechter veroordeelde verdachte tot f 75 boete subs 75 dagen hechtenis. EVANGELISATIE-AVOND IN DE NIEUWE KERK. Vanwege het Leger des Heils wordt Maan dagavond a.s. 3 December een Evangelisatie- avond gehouden in de Nieuwe Kerk. Prof. Dr. A. H. de Hartog zal dien avond spreken over het onderwerp „Is God liefde? De loonsverlaging bij de N. Z. H. Het resultaat der nieuwe conferentie. Over de met 1 Januari a.s. in te voeren be zuiniging bij de N.Z.H. schrijft het orgaan van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel naar aanleiding van een gehouden conferentie met de directie o.m. het volgende: Medegedeeld kan worden, dat de geruchten over ontslag aan ambtenaren sterk over dreven zijn. Zooals bereids was medegedeeld zal aan de door samenvoeging van Weg en Werken en Exploitatie overcompleet komende «losse) ambtenaren geleidelijk ontslag worden aan gezegd. Van vaste ambtenaren beperkt het ontslag zich tot twee mannelijke en één vrouwelijke kracht. Hiei'bij wordt rekening gehouden met de anciënniteit en ook de geschiktheid voor andere functie. Een der ambtenaren was zelfs reeds een andere functie aangeboden. Deze drie zullen de maximum-uitkeering ontvangen. Alle meeningen dat één ontslag beïnvloed zou zijn door bij overwegingen, kunnen met de meeste beslistheid worden tegengesproken. Inzake de loonregeling, had de directie in middels nieuw overleg gepleegd met de com missarissen. De toestand van het bedrijf ontwikkelt zich allerminst in gunstige richting, zoodat op grond van de bedrijfsuitkomsten geen enkele toezegging gedaan zou kunnen worden. Erkend werd, dat de 10 pet. ineens een ern stige klap is en op grond van die overweging is het besluit genomen, om de 10 pet. loons verlaging wel per 1 Januari in te voeren, maar gedurende 13 weken een toeslag van 5 pet. te verstrekken. De organisaties van trampersoneel hebben besloten eventueel in Maart als de toestand der financiën van de maatschappij dit toelaat aan de directie te verzoeken den toeslag van twee muziekcorpsen; een in de stadstent en5 pet. op het loon te bestendigen. Gemeente-reiniging verhuist. Naar den Oudeweg. De huisvesting van den dienst der Gemeente reiniging en den Ontsmettingsdienst zal in de toekomst op het nieuwe terrein aan den Oudeweg zijn. Voor een groot deel is de dienst daar al gevestigd. Enkele jaren geleden werd langs dat terrein een haven gegraven, waar de schuiten met vuilnis geladen worden. Deze haven staat in verbinding met het Vuilrak en het Noorder Spaarne. Op het nieuwe terrein werden reeds een groote garage voor vuilnis auto's en tevens de nieuwe moderne ontsmet tingsoven gebouwd. Nu is men bezig daar een monteurswerkp'.aats te bouwen, die binnen enkele weken klaar zal zijn- En tegelijk wordt de oude metalen garage op het oude terrein aan den Harmenjansweg afgebroken, om op het voormalige terrein der Schotensche Reiniging aan den Spaarndam- merweg te worden geplaatst. Een groot deel van het vuilnisauto-park zal onderdak vinden in deze garage en van daaruit wordt het vuil nis in Haarlem-Noord met auto's afgehaald. Dat vuil wordt op de stortplaats aan de Hek- sloot in schuiten gestort; het vuil uit Centrum en Haarlem-Zuid gaat naar de stortplaats aan het nieuwe terrein. De sedert een paar jaren op het oude terrein aan den Harmenjansweg gevestigde tegel fabriek krijgt nu de beschikking over dat ge- heele terrein. De spoorweg Hoorn Medemblik. Een poging om opheffing te voorkomen. De Minister van Waterstaat heeft aan de N.V. „Lokaalspoorweg-Maatschappij Hollands Noorder-Kwartier" medegedeeld, dat bij het Rijk het voornemen bestaat, krachtens het bepaalde in artikel 49 van de Spoorwegwet op 1 Januari 1935 tot naasting van den spoor weg Hoorn-Medemblik over te gaan, met de bedoeling de exploitatie van die lijn te doen staken. Naar aanleiding van deze mededeeling heeft zich in de streek een Comité gevormd tot be houd van genoemden spoorweg, hetwelk ter zake contact gezocht heeft met de Nederland sche Spoorwegen. Als resultaat van de gevoerde onderhande lingen is verkregen, dat de Spoorwegen zich bereid hebben verklaard de exploitatie over 1935 op vereenvoudigde wijze voort te zetten, indien door belanghebbenden een bijdrage werd verleend van f 20.000 in het geraamde exploitatietekort van bijna f 70.000. Het voormelde Comité heeft getracht dit bedrag bijeen te brengen en is daarin voor een belangrijk deel geslaagd: er is reeds f 12.500 toegezegd en verwacht wordt, dat ook de gemeente Hoorn en het Ambacht van Westfriesland, genaamd Drechterland alsnog een bijdrage zullen verleenen. De veilingen hebben f 4500 toegezegd, de gemeenten f 4000 en het Ambacht van West friesland, genaamd de Vier Noorder Koggen f 4000. Aangenomen, dat de gemeente Hoorn en Drechterland elk een subsidie van f 1000 zul len verleenen. is er in totaal dus beschikbaar f 14500 en ontbreekt aan het benoodigde be drag derhalve nog f 5500. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor een bijdrage van f 5000 te geven. De Brandstoffentoeslag. Voor de tewerkgestelden bij de werk verschaffing. Bij de mededeelingen van de laatst gehou den Raadszitting te Haarlem was o.m. ook een verzoek van de te werkgestelden bij de werk verschaffing om in het genot gesteld te wor den van een brandstoffentoeslag. zooals aan de werkloozen wordt verstrekt die twee maan den onafgebroken bij een gemeentelijke in stelling in ondersteuning zijn. Op een vraag door een der raadsleden gesteld werd door den Burgemeester geantwoord, dat het verzoek pas binnen was en in de volgende raadszitting zou worden medegedeeld welke beslissing B. en W. in deze hebben genomen. De beslissing voor het verstrekken van dezen toeslag, welke inmiddels al reeds heeft plaats gevonden, is als volgt: Verstrekt wordt: Bij een weekloon van f 20.— of minder f 1. Bij een loon van meer dan f 20.— wordt op dezen f 1.1/3 van het meerverdiende in mindering gebracht. Voorbeeld: loon: f 21.toeslag f 0.67. loon; f 22.18 toeslag f 0.27. loon: f 23.toeslag nihil Het resultaat dezer regeling is dus: a. dat degenen die f 20 of minder verdie nen, den vollen toeslag ontvangen. h. dat degenen die f 23.of meer verdienen, geen toeslag genieten. c. dat degenen die tusschen f 20.en f 23. verdienen, een toeslag ontvangen varieerend van f 1.tot f 0.01 volgens een geleidelijk af- loopende schaal naar gelang de verdienste hooger wordt. Onder loon verstaat men volgens deze re geling het totaal van loon, regenvergoeding, trainingstoeslag, feestdagvergoeding en even tueel licht en loopverlet. Laarzenvergoeding en aftrek ziekenpremie blijven buiten beschou wing. Degenen die niet de volle werkweek gewerkt hebben, ontvangen per dag of per daggedeelte, waarop gewerkt wordt. 1/6 X den toeslag die andere arbeiders van dezelfde ploeg, die wel de geheele week werkten, genieten. Bij ziekte wordt per uitkeeringsdag boven den norm ad f 2.60 een toeslag ad. f 0.16 ver strekt. FROPAGANDA-VERGADERING DER VEREENIGING VAN SPOOR- EN TRAMWEG PERSONEEL. Zondagmorgen 2 December zal de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel een propaganda-verga- dering houden in het Gem Concertgebouw. Als spreker is uitgenoodigd de bondsvoorzitter P. Moltmaker. Medewerking wordt voorts ver leend door Ru Mulder, declamator, Willem van Iependaal met harmonica en levensliedjes, het politiek-satirisch cabaret De Notenkrakers en de muziekvereeniging Excelsior, dir. J. M. Peeters. REIZEN IN HOOGERE KLASSE. Met ingang van heden brengen de Spoor wegen een verandering in de wijze van sup pletie voor het reizen in een hoogere klasse.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 9