h ht&ëdijke tij den Vied Siui huoiaas Doe hei m! Stuit's tune Bakketi\m Het Befaumikste EN Kerstinzameling Met elkander voor een ander E Gasus 25 CENT Klimaten. klein en groot. Koningstr. No. 12 J. Fortgens Zoon Boterspeculaaspoppen Boterletters 52e Jaargang No. 15781 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 3 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: f. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. tJITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENnëN: 1—5 regels ƒ175, elke regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alles indier geschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger f 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 December. Kerstinzameling. Wij hebben een Kerstinzameling geopend, wij publiceeren morgen de eerste lijst bij dragen daarvoor, en wij verwachten dat onze lezers de steun aan deze zaak zullen geven, die zij tenvolle verdient. Twee millioen is door de regeering bestemd voor een extra Kerstmis-uitkeering aan de werklooze valide arbeiders. Er zijn vele dui zenden behoeftigen in den lande die buiten deze regeling vallen. Er zijn tallooze stille ar men, die het in deze tijden buitengewoon zwaar hebben, wier leven een voortdurende pijniging door materieele zorgen is. Aan al die men- schen een blijde Kerstmis te kunnen bereiden is niet alleen een schoone taak, maar een plicht. De vereeniging de Nederlandsche Dagblad pers heeft dat beseft, toen zij dit initiatief nam en de hulp van al haar leden inriep. De regeering heeft onmiddellijk haar volledige instemming betuigd, en de minister van Bin- nenlandsche Zaken heeft dan ook de burge meesters van alle gemeenten erover aange schreven. Aan de burgemeesters zullen de ont vangen gelden worden afgedragen: op hen rust de taak der verdeeling van de uitkeerin- gen. Het spreekt vanzelf dat zij daarvoor de aangewezen autoriteiten zijn, omdat zij be schikken over de organisatie en over de ad viseurs om deze verdeeling op de beste en bil- lijkste wijze te doen geschieden Wij meenen van al diegenen, die niet zelf werkloos zijn en in financiëelen noodtoestand verkeeren, te mogen vergen dat zij hieraan zullen bijdragen. Ik weet dat er in dezen tijd veel gevraagd wordt, maar ook nog nimmer heeft een dergelijke noodtoestand geheerscht. De criteria voor hulpverleening aan noodlij dende medemenschen, die in beter tijden gol den, zijn totaal verouderd en ontoereikend geworden. Wat men vroeger kon doen als een post op het huiselijk budget, die het veelal maar heel weinig bezwaarde, is nu geworden tot een noodzakelijke persoonlijke opoffering. Men zal daar in de meeste gevallen een eigen genoegen, een eigen voordeeltje voor moeten prijsgeven. Dat kan niet anders zijn, en het maakt de gaven des te meer waard. Ande rendiegenen voor wie deze Kerstgave be stemd ishebben veel en veel meer moeten prijsgeven, lijden oneindig grooter beproe vingen. Deze Kerstgave moet groot, dus algemeen worden. Er moet bewezen worden dat die genen, die het nog goed hebben, en ook die genen, die er nog behoorlijk kunnen komen, en zelfs diegenen, die er met moeite komen en die dus maar een kleinigheid kunnen missen, allen iets over hebben voor de menschen die in nood verkeeren. Het zal een geruststelling en een vervulling zijn als men dit jaar Kerst mis zal kunnen vieren in het besef: het is vanavond overal blijheid; er zijn er geen die een droeven dag zonder vreugde, zonder licht, een nieuwen dag van armoede en zorg be leven. Ik doe een dringend beroep op u allen om tot dit doel mede te werken en ons uw gave te zenden. Geef er uw adres bij op: aan den burgemeester van uw eigen gemeente zal uw gift worden overgemaakt. En handel spoedig stel niet uit. Lange lijsten in den aanvang doen een electriseerende werking gelden. Het wordt dan spoedig een gedrang om mee te doen. Dat gedrang moeten wij hebben, en wij zullen het vermaarde systeem ..frappez, frap- pez toujours" toepassen om van deze natio nale Kerstinzameling een groot welslagen te helpen maken. Wij vragen u om uw bijdrageklein of grootnu! R. P. (Berichten van Vrijdag 30 Novem ber: cycloon en wolkbreuk te Melbourneaardschokken in Noord Italiëzeebeving en vloedgolf bij Hawaii eilanden orkaan in Argentinië.) November heeft haar tijd gehad En gaf een afscheidsfeest, Waarover men zoo in zijn blad Het een en ander leest: In Melbourne, stad van Uivertrots Een wolkbreuk en cycloon, Tweeduizend menschen staan er plots, Verslagen, zonder woon. In Noord Italië een schok, Waarvan de aarde beeft En ieder van ontzetting schrok, Die in die landstreek leeft. Zeebeving op Hawaii's kust, Een vloedgolf op het strand En 't volk verschrikkend uit zijn rust Vernielend over 't land. In Argentinië een orkaan, Verwoestend in haar vaart, November nam, vóór heen te gaan, Een afscheid naar haar aard. Bij ons? een beetje vochtig is 't, De temperatuur wat frisch. Er hangt een licht gordijn van mist, Omdat het windstil is. 't Verwende volk van Nederland Gaat haastig over straat En bromt, thuis lezend in zijn krant, Op ons verwenscht klimaat. P. GASUS. moeten de weinige feestdagen dubbel in eere worden gehouden als feestdag voor Christ. Oratoriumvereeniging. Het Requiem van Von Brucken Fock. Naar aanleiding van den 75sten verjaardag van den Nederlandschen toonkunstenaar Ge rard H. G. von Brucken Fock zal de Christ. Oratoriumvereeniging alhier een Requiem van hem uitvoeren. Mr. H. P. Marchant, minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is beschermheer van het comité van aanbeveling waarin zit ting hebben als eereleden: De Commissaris der Koningin in de provin cie Noord Holland, Jhr. Mr. Dr. A. Röell; de Burgemeester van Haarlem, C. Maarschalk van Egmond en Rinnegom; de Burgemeester van Heemstede, Jhr. J. P. W. van Doorn; de chef van de afdeeling K. en W. van het De partement van Onderwijs, K. en W. P. Visser. Als leden heben zitting: Joh. A. Alsbach, Amsterdam; Prof. Mr. A. Anema, Haarlem: Hendrik Andriessen, Utrecht; Dr. Peter van Anro'oy, 's Gravenhage; Mr. A. Beets, Haar lem; Eduard van Beinurn, Amsterdam; Jhr. Mr. Dr. A. E. van Beresteyn, 's Gravenhage; W. BreitensteinInsinger, Aerdenhout; Hen rietta Bosmans, Amsterdam; M. A. Brandts Buys, Velp; E. von Brucken Fock, Aerden hout; Dr. M. Colenbrander, Heemstede; B. C. Coninck Westenberg, Aerdenhout: Dr. Th de Crauw, Haarlem; Dr. Paul Cronheim, Am sterdam: Sam Dresden, Amsterdam: C. van Eeghenvan Marle, Aerdenhout; Bram Eldering, Keulen; Dr. Enthoven, 's Gra venhage: Dirk Fock, Cannes; B. Frensel We generKoopman, Amsterdam; J. Freij Zumbühl, Aerdenhout: Henri van Goud oever, Utrecht; Dr. H. P. Heineken, Amster dam: Anthon van der Horst, Hilversum; Dr. M. Hudig—Freij, Aerdenhout; Kor Kuiler, Groningen; J. MendlikMij lissen, Aerden hout; Prof. Dr. Willem Mengelberg. Amster dam; Dr. Rud. Mengelberg, Amsterdam; Dr. R. J. Th. Meurer, Amsterdam; A. Noorde wier, Reddingïus, Hilversum; Willem Pijper, Rotterdam; Meta Reidel, Arnhem: Jhr. C. J. A. Reigersman, Haarlem; Jul. Röntgen Jr., Bilthoven; Rient van Santen, 's Gravenhage Frits Schuurman, Haarlem; Berthe Seroen, Amsterdam; B. van den Sigtenhorst Meyer, 's Gravenhage; Prof. Dr. A. Smijers, Amster dam; Jaap Spaanderman, Arnhem; L. P. de Stoppelaar, Aerdenhout; Jhr. F. W. van Styrum, Haarlem; J. L. Tadema, Haarlem: S. W. Teding van Berkhout—van Taack TraKanen, Aerdenhout; Jhr. F. Teding van Berkhout, Aerdenhout; Jhr. F. Teding van Berkhout Jr., Haarlem; Mr. M. van Toulon van der Koog, Bloemendaal; A. de Vogel, Haarlem; Dr. Johan Wagenaar, 's Graven hage; G. Warderink, Vinke, Bloemendaal; Cornelie van Zanten, 's Gravenhage. De commissie van voorbereiding bestaat uit: Barsse C. van Tuyll van Serooskerken— Boreel, Bloemendaal; Annie RobertFleu- mer, Haarlem; O. Mendlik, Aerdenhout; J. C. Tadema, Haarlem. ONDERNEMERS VAN AUTOBUSDIENSTEN VEROORDEELD. De Rotterdamsche kantonrechter heeft schriftelijk vonnis gewezen in de zaak van de garagehouders G. A. van Z. en P. J. A. de V. die terecht gestaan hebben wegens het in werking houden van een autobusdienst van Rotterdam op Amsterdam, zulks zonder daar toe de vereischte vergunning te hebben. De kantonrechter heeft de ten laste gelegde fei ten bewezen geacht en beide verdachten ver oordeeld tot ieder f 150 boete subs. 30 dagen hechtenis. Rijdend, rammelend: rommel! Ruimt de politie op. Als u denkt dat het afgeloopen is met het schandaal van den weg, dan vergist u zich, want ze zijn er nog, die onverschrokkenen, die baldadigen, die durven te rijden met wa gens waarvan soms langzamerhand niets meerdeugt. Ze bedreigen u en ons allemaal eiken dag nog en er is bijkans geen uitroeien aan. Ze komen uit alle windstreken, ze trek ken blijkbaar rustig door ons lieve landje, maar als ze in Haarlem komen is het door gaans uit met die kermiswagens, die op de belt hooren, waar ze helaas te weinig terecht komen. Zoo was er Zaterdagmiddag hier een expe diteur uit Wildervank. Hoe hij hier gekomen is. zal levenslang een raadsel blijven, want als er ooit van een wonder sprake is geweest is het nu wel. Hij bestond het den weg af te leggen met een vrachtwagen en aanhangwagen, die 1750 en 3200, samen dus 4950 kilogrammen wegen. Daarbij kwam nog een lading van 4000 kilo gram, zoodat het heele geval bijna 9000 kilo gram woog, dat over ce wegen zeulde. Zeulen was het, niet anders Het stuur pakte wel zoo'n beetje, als men de doode slag van 110 graden niet in aanmerking wenscht te nemen, en ook de handrem, die bij een snelheid van 18 K.M. 21 meters noodig had den wagen tot stilstand te brengen, buiten beschouwing laat. De voetrem kunnen we gevoeglijk ook wel buiten beschouwing laten, want dat deed de Wildervanker ook. (Tus- schen haakjes zij hier gezegd, dat het lamme ding heelemaal niet werkte). Waarschijnlijk heeft men geen voetrem noodig als men met zulke gevaarten moet rijden? Om kort te gaan: de ontvangst was weinig gastvrij. De politie heeft een stevige bekeu ring opgemaakt, de wagen is naar een garage gestuurd, waar hij niet eerder vandaan komt voor dat alles volledig in orde is. Het is echter waarschijnlijk dat het voor den man, die duNft met zoo iets over straat te rijden, nog niet heelemaal in orde is. Na den moord op Kirow. Stalin stelt zelf een onderzoek in. LENINGRAD, 3 December (V. D.) Sta lin is in gezelschap van den volkscommissa ris van oorlog, Borosjiliv, te Leningrad aan gekomen om persoonlijk een onderzoek naar den moord op Kirow in te stellen. De reis heeft vrij veel opzien gebaard. In zijn gezel schap bevindt zich behalve eenige hooge ambtenaren van binnenlandsche zaken ook het lid van het centraal-comité Sjdalow. Iets aparts voor de Sint Ziet ons Antieke hoekje (Adv. Ingez. Med.) Bestel nog heden Uw Onze winkels zijn tot 10 uur geopend Tel. 10876 - 11633 - 12133 Smedeitraat - Wageaweg - Botermarkt (Adv. Ingez. Med.) Amsterdam wil geen gas- doorstroomers. Dies stroomt het geld weg. Het verslag van de commissie tot het na zien van de rekening 1933 der gemeente Am sterdam zal binnenkort verschijnen. Daarin wordt volgens de Tel. ernstige critiek ge oefend op de wijze, waarop met z.g. door stroom apparaten bij de gasfabriek is omge sprongen. Bij het publiek zijn deze apparaten niet gewild en de nog aanwezige voorraad wordt zoo goed als waardeloos geacht. Mee deze mislukte proefneming is een bedrag van f 915.000 gemoeid, dat er aan kapitaal in is geïnvesteerd. Tegen een opbrengst on 3 jaar van f 258.000 staat evenwel een totaal van f 788.000 aan kosten. Er is dus nu reeds meer dan een half millioen verlies geleden, en ver moedelijk zal nog meer geld met deze door stroom apparaten wegstroomen. Denk aan de van de Nederlandsche Dagbladpers Ons kantoor is dagelijks van 8 v.m. tot 6 n.m. open voor het in ontvangst nemen van giften. En anders is ons postgiro-nummer 38810 Steunt de allerzwaksten. Wij berichten nog nader, dat de eerste verantwoordingslijst in ons nummer van Dinsdag zal worden gepubliceerd. Noodweer richt groote schade aan. Te Medan o.m. zes tabaksschuren verwoest, BANDOENG, 3 December (Aneta) Ban doeng en omgeving wordt door noodweer ge teisterd. MEDAN, 3 December (Aneta) Gister middag is de onderneming Belatwan-Sstate van de Deli-maatschappij door een wervel wind geteisterd. Zes tabaksschuren en zes pen. Verschillende boomen werden ontwor teld. In de fermenteerschuur, waar de ge- heele oogst behalve de zandblad-partijen lag opgestapeld, zijn groote gaten in het dak geslagen. Door den binnenstroomenden regen is groote schade aan de tabak aau- niet voor: slechts werden twee koeien onder een schuur bedolven en gedood. EEN GOED GESLAAGD ST.-NICOLAAS- FEEST. Men schrijft ons: Zondagmiddag gaf de postfanfare een St.- Nicolaasfeest voor de kinderen van haar le den in het repetitielokaal aan de Leidsche- vaart, met medewerking van den heer Vrugt, met zijn accordeon en den heer Smit met zijn poppenkast Dat de kinderen hebben genoten van de tractaties, muziek en humor bewezen de ver heugde gezichtjes hetgeen nog werd ver hoogd toen St.-Nicolaas met zijn knecht bin nenkwam. Toen dan ook de voorzitter moest aankon digen dat het tijd was om naar huis te gaan. vonden de kinderen het jammer. Alle kinderen gingen naar huis met speel goed, speculaas, chocolade en een zakje lek kers, Dat de kinderen dit feest nog lang zul len heugen is zeker, de Postfanfare mag met trots op een goed geslaagd feest terugzien. Mislukte poging tot roof. Onder Bennekom is Zaterdagavond een po ging tot roof gepleegd op een looper van een boerenleenbank. Op een eenzamen landweg onder Bennekom, welken de incasseerder moest passeeren, had nien tusschen twee boo men een ijzerdraad over den weg gespannen. De man zag de draad op het laatste moment en kon zich door diep te bukken voor een val behoeden. Tusschen de boomen zag hij twee mannen verdekt opgesteld. De incasseerder fiet ste zoo snel hij kon door en waarschuwde de politie. In den loop van den avond zijn twee verdachte personen gearresteerd, die echter wegens gebrek aan bewijs weer moesten wor den vrijgelaten. Menschen en alcohol. Vechtpartij na cafésluiting. GRONINGEN. 3 December (V. D.) In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft in Gro ningen na sluiting van de café's een ernstige vechtpartij plaats gehad. Zekere B. en De V. hadden in een café reeds ruzie gehad. Op straat werd de twist voortgezet en kwam het tot ernstige handtastelijkeden. B. uiel tengevolge van een slag, die hij van De vi op het hoofd ontving op den grond en kreeg toen nog een trap in het gezicht. In ernstigen toestand werd hij naar het Aca demisch Ziekenhuis vervoerd. De dader is gearresteerd. De Fransche minister Laval heeft een onder houd gehad niet Hitler's specialen gevol machtigde, Von Ribbentrop. pag. 4 In het Saargebicd is een anti-nationaal-socia- listische partij op Christelijken grondslag opgericht. pag. 4 Zaterdag is te Leningrad een vooraanstaand medewerker van Stalin vermoord. pag. 4 Bij een brand te Beiroeth werden 20 personen gedood en 12 gewond. pag. 4 De hoofdcommissaris van politie te Schiedam is door een gedegradeerd hoofdagent neer geschoten. pag. 3 De regeering meent, dat de keuringsdiensten geen winstobject mogen zijn. pag. 3 Minister Kalff blijkt niet aan den aandrang der bonden te hebben toegegeven. pag. 3 Hooge stortingen op de clearingrekening te Berlijn. pag. 3 Advocaten over verplichte verzekering van automobilisten. pag. 3 Nederlandsche veehandelaren in Berlijn ver oordeeld- pag. '3 Zal het Schouwspel blijven bestaan? pag. 7 Successen van Nederlandsche zwemsters te Parijs, pag. 10 Bekende Haarlemmers: de heer P. J. 31. van Tetering. pag. 3 Laatste berichten. pag 8 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Kcrstinzameling St. Nicolaasgcschenken voor mannen. pag. Van onzen correspondent te Parijs: De Neder landsche zwemsters. pag. 10 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 13 J. B. Schuil over Inbreker gevraagd. pag. 13 J. II. de Bois: Litteraire kantteekeningen: De dans om de Galg. pag. 13 Uitgave HAARLEM S DAGBLAD 95 RIJMEN - 128 BLADZIJDEN ILLUSTRATIES WL. BIELKINE Verkrijgbaar bij Haarlem's Dagblad, Gr. Houtstraat 93. Bestellingen worden ook aangenomen door de bezorgers. Brand in een melkinrichting. Petroleumtoestel sprong uit elkaar. BERGEN. 3 December (V. DZondagavond om half acht ontstond, tengevolge van het springen van een petroleumtoestel brand in het kantoor van de Julianamelkinrichting aan de Kleine Bergstraat alhier. Door het weg vloeien van de olie kreeg het vuur voedsel en spoedig stonden de voorzijde van de melkfa briek en de bovenwoning in lichter laaie. De heer H., eigenaar van de fabriek kon nog tijdig zijn kinder, die reeds te bed waren, uit het huis te redden. Overigens zag hij geen kans iets te redden. Door het krachtig optreden van de brandweer bleef de brand beperkt tot het voorte gedeelte van de fabriek cn de bovenwoning. Ook kon voorkomen worden, dat de in on- nr.ddellijke nabijheid van de fabriek staande boerderij met rieten dak door het vuur werd aantast. Het. bedrijf kan gedeeltelijk worden voortgezet. Verzekering dekt de schade. 14 Januari uitspraak in de goudclausuleprocessen. De pleidooien en replieken In de beide goud clausuleprocessen tusschen de Vereeniging voor den Effectenhandel eenerzijds en de Ba- taafsche Petroleum-Maatschappij en de Ko ninklijke Petroleum-maatschappij ander zijds zijn Zaterdag voortgezet. De uitspraak is bepaald op 14 Januari.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1