LKg°P>m)ZZILiS DE BILT St. Nicolaas-creschenken voor mannen. ECHTE WALES-ANTHRACIET Kanarietentoonstelling te Haarlem LITTERAIRE KANTTEEKENINCEN. MAANDAG 3 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Ik weet niet wat ik koopen zal.... Door Haar. Eindelijk ben ik klaar met mijn Sint Nico- laas-inkoopen. Ik ga het vieren bij oom en tante. De cadeautjes voor haar en de nichtjes waren gauw genoeg gekocht, maar wat moet je nu aan een man geven? Tante begreep de moeilijkheid en had me eerst van te voren al een avondje gevraagd om ongemerkt sa men oom „uit te hooren". Toen ik wegging was ik nog niets wijzer geworden, maar bij de deur zei tante: ,een nette, bescheiden das is altijd welkom, en wil je voor mij dan nog een kist je sigaren van vijftig voor hem koopen? Oom rookt graag Salamanca van een dubbeltje het stuk Ik knoopte de woorden „das" en „siga ren" in mijn oor; den naam van de laatste wist ik nog maar half. Toen de tijd ging dringen ben ik eindelijk met den moed dei- wanhoop de stad ingetrokken om cadeautjes te gaan koopen voor een man. Den eersten den besten sigarenwinkel stap te ik binnen, waar ik voor de ramen al band jes zag met Deliciosos, Duque en Marquesos. „Dag mijnheer, ik wou graag wat sigaren, hebben". „In welken prijs, juffrouw?" „Een dubbeltje het stuk". „Wenscht u ze licht of pittig?" „Eh.. ..eheen beetje pittig mag wel", zei ik op goed geluk. En toen kwamen de verschillende merken op mij afstormen. „Hier heeft u Balinena, een lekkere sigaar en een mooi model". Had u ooit van het model van een sigaar gehoord? Ik niet; en wat er voor moois aan is? „Dit is „Cavalier" die is wat kleiner". Toen flitste iets van „Salamadoor mijn hoofd. „Heeft u Salamander?" vroeg ik dapper. „Nee, die ken ik niet, juffrouw". „Wacht eens, Oom las juist iets voor van Zuid-Amerika, ongeregeldheden in Bolivia. Kijk, zei hij nog, die president heet net zoo als mijn sigaren". „O, dan bedoelt u Salamanca", kwam de man. „neen, die heb ik niet, maar Balinena komt er nog het meest mee overeen". ..Dan zal ik het liever eerst nog maar eens aan mijnheer vragen. Goedendag". Het was eigenlijk een onzinnig antwoord, want hoe kun je iemand nu vlak voor Sint Nicolaas zoo'n ingrijpende vraag gaan doen? Zonder bedenken ging ik naar den volgen den sigarenwinkel. Er was een mannelijke klant binnen, die natuurlijk medelijdend zou glimlachen en dus bleef ik buiten wat aan mijn fiets morrelen. Toen de expert verawe nen was trad ik binnen. „Mijnheer, heeft u Salamanca sigaren?" „Ja. maar op het oogenblik alleen van twaalf cent het stuk". Kon het ongelukkiger? „Maar dit is ook heel lekker" en hij liet me, geloof ik, Nederlandsche Munt zien. Het maakte me wantrouwend en ik vroeg om een adres, waar ik cc bedoelde sigaren zou kunnen krijgen. Hij noemde me er een, nadat hij nog woorden als „Victor Hugo" en „Karei I" naar mij toe geslingerd had. Nu toch wel een beetje angstig, wilde ik naaf een derden winkel gaan. toen ik een zaak in heerenmode-artikelen in het oog kreeg. Daar zou ik meer succes hebben, dat was iets wat met mode te maken had! Eerst keek ik eens voor de étalage en her innerde mij opeens een verhaal dat Oom al eenige weken geleden gedaan had, maar dat me steeds was bij gebleven. „Weet je hoe mannen inkoopen doen? Als ik nu b.v. een das moet hebben, dan kies ik er een uit de étalage. Daarna ga ik binnen en vraag den bediende de tweede das van links, die voor dat raam staat. De bediende pakt in, ik betaal en binnen twee minuten sta ik met mijn aanwinst weer op straat". Dat verhaal was het, dat ik mij herinnerde, en ik wilde eerst hetzelfde eenvoudige recept volgen. Maar neen. een vrouw heeft nu eenmaal het voorrecht om een heelen voorraad artikelen eerste exemplaren, die ze gezien heeft, te koo- te mogen laten uitpakken en dan een der pen. Waarom zou ik van dat voorrecht geen ge bruik maken. Vier bedienden keken mij aan toen ik binnenkwam en de vijfde legde juist de allerlaatste hand aan het toilet van een heer, die blijkbaar net een nieuw pak gekocht had. „Mijnheer, ik wil graag een das hebben". „Dat kan, juffrouw. Wat draagt mijnheer voor costuum?" „Gewoon, o ja donkerblauw, en ook wel grijs". En daar kwam de heele voorraad: dassen met strepen, dassen met noppen en dasSen met een spikkeltje. Er waren er blauw met wit. grijs met wit en groen, grijs met rood, rood met wit en nog een heeleboel meer. De bediende knoopte en etaleerde ze smakelijk voor me. Even dacht ik aan het koop-recept van Oom. „Mijnheer, rechts in de étalage heb ik wel een mooie das gezien". Toen ik hem van dichtbij zag vond ik hem niet erg mooi meer en ik wilde eigenlijk ook toonen dat ik bij zoo'n uitgebreide keuze toch een eigen smaak had. „Is mijnheer jong of oud?" vroeg de be diende, die nog niet wist of ik iets voor mijn verloofde of voor mijn grootvader moest heb ben. „Niet zoo heel erg jong". Een cadeautje waarmee U iedereen een genoegen kunt doen! Kleine leg-puzzles reeds 10 c. of 15 c. Cartonnen puzzles van 50 ct. in grote collectie, prachtige platen 300 stukjes Met 200 stukjes 40 ct. Ook houten legpuzzles. Diesel- t r e i n-, K. L. M.-p u z I e s enz. Leg- puzzle Londen-Melbourne race, met Uiver, bemanning, routekaart enz. 300 stukjes 60 ct. en 70 ct. Speciaal adres: ©i 14 TELEF. 11963 ANEGANG (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: MAANDAG 3 DECEMBER Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling. De Vier Jaargetijden. 8.15 uur. Nieuwe Kerk: prof. dr. A. H. de Hartog over Is God liefde? 8 uur. Palace: „Bleeke Bet". Op het tooneel Jopie Koopman. 7 en 9.15 uur. Luxor Theater: „Als een vrouw lief heeft". Van 7 uur af doorloopende voorstelling. Rembrandt Theat-c: „Goud". Op het tooneel 4 Serenaders (accordeonisten) 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DINSDAG 4 DECEMBER Stadsschouwburg: Fritz Hirsch Operette Die Fledermaus. 8 uur. Gem. Concertzaal: H. O. V Concert Solisten Marix Loevensohn met drie leerlingen (cello) 8.15 uur. Buitengew. alg. verg. v. Drogisterijen v.h. K van Eden, 10 uur v.m. Bioscoopvoorstellingen. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 10—5 uur. Enfin, tenslotte had ik er drie voor een laat- sten keus uitgezocht. „U heeft een duren smaak juffrouw". Ik voelde mij gestreeld en koos een donker blauwe das met een wit kringetje. Trotsch ging ik weg, maar ik was toch erg blij toen de bediende bij het uitlaten zei: „Mijnheer kan altijd ruilen als 't niet naar den zin mocht zijn". Op weg naar huis ging ik naar den derden sigarenwinkel. Er was weer een mannelijke klant binnen; even later kwam er nog een. En dus ging ik naar huis. 's Avonds probeerde ik het opnieuw. Deze winkelier had Salamanca's, maar alleen een klein kistje dat al aangebroken was. Het leek wel zooiets als een doos bonbons, waaruit ge snoept is. Maar hij zou zorgen morgen een kistje van vijftig te hebben met kistband. De waarde van dit laatste ontging me. Ik hoef het pakje dus alleen nog maar te halen en dan ben ik heelemaal klaar voor de Sint! Gedichtjes zijn zijn niet zoo moeilijk, veel lastiger is 't om ca deautjes te koopen voor een man. Maar zelfs daarin ben ik geslaagd. En als de das niet goed is, kan oom hem nog altijd ruilen.... meldt: Hoogste barometerstand 766.3 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 735.3 m.M. te Jan May en. en voorspelt: Matigen, tijdelijk wellicht nog kraehtigen Zuidelijken tot Zuid-Westelijken wind. Be trokken tot zwaar bewolkt. Tijdelijk regen. Aanvankelijk weinig verandering in tempe- Vatuur. Later iets kouder. Uit het Buitenland EVENTUEELE OPKLARING VAN KORTEN DUUR. Sinds Zaterdag heeft het gebied van hooge druk zich geheel naar Centraal Europa ver plaatst en veld geruimd voor een uit West naderende depressie, waarbij de warme lucht stroom uit het Zuidwesten tot diep in het vasteland drong en het vorstgebied in Cen- traal-Europa. dat gisteren nog aanwezig was, deed verdwijnen. Overal steeg de temperatuur sterk. Te Muenchen zelfs 15 gr. C. In het Noordwesten daalde de temperatuur echter bij het stijgen van den druk. Aan de polaire zijde van het depressiestelsei ontwik kelde zich over IJsland een arctische lucht stroom met zeer lage temperaturen aan de Oostkust van Groenland. Veertien stations melden meer dan 10 m.M. regen en vier meer dan 15 m.M. Veel regen viel in ons land, in Noordwest en voor de Noorsche kust. Het depressie- systeem reikt nog tot ver in het Zuid-Westen Het is te verwachten, dat de warme lucht stroom zal blijven waaien en dat eventueele opklaring van korten duur zal zijn. Barometer 754 mM. 753 m.M. Hedenmorgen 10 uur Stand van gisteren Neiging: Vooruit. Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 3 December: Hoogste gisteren 49 F. Laagste heden nacht 39 F. Hoogste heden 50 F. a. f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 3 December Bevallen 29 November: H. de Grootde Nijs d.; E. G. RaaphorstRoest, z.; A. G. Bar men tloVergers, z.; 30 November: P. W. van EerdenHoutkamp, z.; 1 December: J. K. M. BeerenhoutKiezebrink, z. Overleden 29 November: D. S. Hiemstra Slaterus, 78 j Bleekenbergstraat 30 Novem ber: W. F. Homburg, 80 j.. Schotersingel; J. Heiloo, 87 j„ Kinderhuisvest; O. L. v. d. Huure, 72 j., de Haasstraat; A. Broekhuizen, 75 j., Raaks. Het zilveren jubileum van „Avadia". Een zeer geslaagde avond. Zaterdagavond werd in de groote Gem. Con certzaal een feestavond gegeven, ter gelegen heid van het zilveren jobfleum van „Evadia", de vereeniging van leerlingen der Middelbare School voor Meisjes alhier. Het werd tot een zeer geslaagden avond, waarvoor de belangstelling natuurlijk zeer groot was. Aanwezig waren o.m. de directrice mej. dra. C. M, Burger, en de beide oud-di rectrices mej. C. H, J. Farret en mej. J. Ber denis van Berlekom. Het weest werd geopend door mej. I. Vis, presidente van „Avadia", die de aanwezigen welkom heette, in 't bijzonder de directrice en de beide oud-directrices. De president van de Leidsche H.B.S.-Ver eeniging „Emtegeës" hield een toespraak, waarin hij het bestuur en de vereeniging hul digde. Spr. bood bloemen aan. Hierna werd de revue „Wij jubfleeren" op gevoerd. En met. groot succes. In deze revue werd een terugblik geworpen on de oude da gen van „Avadia". O.m. werd een klas ver toond uit den ouden tijd. Liederen van vroe ger worden gezongen, o.a. het beroemde „Ta ■"a ra boum dié", dat dóór alle aanwezigen met animo werd meegezongen. Een groot lachsuc ces natuurlijk! De zeer geslaagde dansen in de revue werden uitgevoerd onder leiding van den heer J. van Duin. Na afloop van de revue betrad mej. Farret het podium en hield een toespraak, waarin zii o.a. de aandacht vestigde op het groote ver schil tusschen de oude dagen van „Avadia" en de omstandigheden der vereeniging in den tegenwoordigen tijd. De avond was 'verder aan den dans ge wijd: er waren ook verschillende attracties aan het bal verbonden. Zij nog vermeld dat. vele oud-leerlingen en tal van leden van zuster-vereenigingen het feest bijwoonden. Voor Haarlem's Kantonrechter. Een auto, die zig-zag reed. Het leek heel erg. In de dagvaarding was ten laste gelegd, dat een dame uit Haarlem onder den invloed van sterken drank in Zand- voort, zig-zag over de Zeestraat gereden en een stilstaande auto geraakt zou hebben. Er waren zeven getuigen aanwezig en uit hun verkla ringen voor den kantonrechter bleek, dat van alcoholgebruik, laat staan misbruik, geen sprake was. Menschen, die verdachte even voor de aanrijding gesproken hebben, verklaarden, dat zij zelfs niet rook naar alcohol. De politie mannen hebben een „zoetige lucht" waarge nomen. doch zij konden niet verklaren, dat die van alcohol kwam. De opgewondenheid van verd. was toe te schrijven aan het feit, dat haar zoontje een wond aan zijn duim opge- loopen had. waardoor hij vermoedelijk een lid van dien duim zal moeten missen. Wartaal is door niemand geconstateerd. Wel is vast ko men staan, dat verd. met één hand gechauf feerd heeft en dat de voetrem niet deugde, waardoor de wagen telkens scheef trok. De Ambtenaar achtte het alcoholgebruik niet bewezen. Voor de rest vorderde hij een boete van f 40 subs 20 dagen en conform dezen eisch is verd. veroordeeld. Mr. A. Bruch trad als verdediger op. Neem een bocht rechts. Een dienstbode uit Leiden heeft op het Houtplein de bocht links genomen. Zij ver klaarde voor den kantonrechter, dat zij een paard en wagen passeeren moest. Ambtenaar: ,.U mag in een bocht niets pas seeren, tenzij stilstaande zaken." Het geval kostte verd. f 1. De TASCHJESDIEF WERKT WEER. Een oudere dame is Zaterdagavond kwart over zes op het Oranjeplein van haar taschje beroofd. Er zat vier en een halve gulden in. Om kwart over negen deed ze aangifte bij de politie, die den dader toen niet meer in de omgeving heeft gezocht. In ieder geval zij het weer eens een waar schuwing. HAARL. WEER- EN STERRENKUNDIGE KRING. Vrijdagavond. 30 November jl. hield Dr. H. M. Janette in het natuurkundelokaal der H. B.S. B voor de leden van bovengenoemden kring een lezing over „Spectra". Na een korte herdenking van het verschei den van onzen grooten Nederlandschen astro noom Prof. Dr. W. de Sitter gaf de voorzitter den inleider het woord. Deze begon zijn boeiende voordracht met de bespreking van de uitgebreidheid der spec tra, die veel en veel grooter is. dan het voor ons oog zichtbare gebied. Hij maakte aan de eene zijde met behulp van een plaatje be streken met bariumplatina-cyarude de ultra violette stralen zichtbaar en aan de andere zijde de infra-roode- of warmtestralen door ee nthermo-zuil. Na de bespreking van eenige regelmatighe den in de spectra en het toonen van eenige interessante proeven, werden eenige elemen ten spectroscopisch onderzocht. In het 2de -deel van zijn voordracht behandelde spr, de toepassing der spectraal-a-nalyse in de astro nomie, waardoor buitengewoon veel bekend is geworden over de physische gesteldheid der hemellichamen. „HET CREMERNIEUWS". Het Maandblad „Het Cramernieuws" kon digt tegen Maandag 10 December een opvoe ring van „De Violiers". tooneelspel in vier be drijven van Willem Schürmann, aan. door de tooneelafdeeling ,Xierdadigheid" der Vereeni ging D.O.G. t-e Barsingerhorn. (Door bijzon dere omstandigheden kan deze voorstelling niet verzorgd worden door de werkende leden). Dinsdag 1 December is er een kienavond met bal, in het Kegelg8ebouw. Voor het tweede halfjaar is het volgende programma opgemaakt: Woensdag 30 Januari: tooneelvoorstelling door „J. J. Cremer". met opvoering van „De gemaskerde Venus", blijspel in vier bedrijven door A. J. Zoetmulder. Dinsdag 26 Februari tooneelvoorstelling door de Kon. Vereen. „Lil- teris Sacrum", te Leiden, waarbij zal worden ongevoerd: .JBlauwbaard's achtste vrouw", blijspel in drie bedrijven door Alfred Savoir. Maandag 29 April: Slotvoorstelling door „J. J. Cremer', waarvoor het op te voeren stuk nog niet is vastgesteld. Wegens vertrek naar Arnhem heeft de heer D. van Beek zijn functie als bestuurs lid ter beschikking moeten stellen. LEDENCONCERT DER H.O.V. Het concert der H.O.V. op Dinsdagavond brengt als solisten de violoncellisten Marix Loevensohn, Jean Aerts, Miep Meder en Annie Rebers, die het' concertstuk voor vier violon- celli van Schuman ten gehoor! zullen bren gen. Marix Loevensohn, door wie Schumann's Konzertstück" ook in Nederland bekend is geworden, schrijft naar aanleiding van dit werk: „Het Konzertstück voor vier hoorns en orkest van Robert Schumann, opus 36, be hoort tot de zeer weinige werken van dezen Romanticus, die tot dusverre bijna onbekend zijn gebleven. De oorzaak hiervan ligt natuurlijk aan de bezetting: men vindt in het algemeen slechts zeer sporadisch vier hoornisten, die kunnen voldoen aan de uiterst zware eischen, welke Het dagelijksch bestuur van de Vereeniging van Kanarieliefhebbers „Ons Genoegen" bij de tentoonstelling. Van links naar rechts: S. Meijer, voorzitter; J. W. Koning, secretaris; F. van der Nat, penningmeester. VAN DOODSLAG BESCHULDIGDEN DEN BOSCH, 3 December (V. D.) Het gerechtshof alhier deed heden uitspraak in de zaak tegen den mijnwerker E. B. uit Kerkrade, die door de Maastrichtsche recht bank tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld wegens doodslag op Rosa Kurt in den nacht van 30 Maart op 1 April. Het gerchtshof heeft verdachte vrijge sproken. Zondag hield de Vereeniging van Kanarie liefhebbers „Ons Genoegen" haar jaarlijk- schen wedstrijd en tentoonstelling en daaraan verbonden loterij in Café-Rest. „Spoorzicht" aan het Stationsplein, alhier. Die zijn uiste kend geslaagd. De uitslag is als volgt: Stam 4 vogels kweek '34 F. de Nat 1ste prijs met 201 punten, S. Meijer 2de prijs met 189 punten. Stam 2 vogels kweek '34 S. Meijer 1ste prijs met 99 punten, G. Koning 2de prijs met 78 p. Stam 1 vogel kweek '34 J. Tichelaar 1ste prijs met 60 punten, J. Tichelaar 2de prijs met 57 punten, P. van Dijk 3de prijs met 45 punten. Belgische Waterslagers. Stam 2 vogels kweek '34 A. van Kesteren Iste prijs met 165 punten, idem 2de prijs met 165 punten. Stam 1 vogel kweek '33 J. Tichelaar 1ste prijs met 75 punten, idem 2de prijs met 69 punten. Open klasStam 2 vogels F. van der Nat 1ste prijs met 138 punten, idem 2e prijs met 135 punten, idem 3de prijs met 129 punten, J. Droog 4 de prijs met 99 punten, S. de Boer 5de prijs met 72 punten, A. Mering 5de prijs met 72 punten. De 5de prijs door middel van de Hoofd Toeren beslist. Open klas Belgische Waterslagers: Stam 1 vogel N. Hetem 1ste prijs met 84 punten, C. Kort 2 de prijs met 72 punten. Meesterzanger Waterslagers A. van Kesteren, Winnaars Bondsmedaille. Meesterzanger Har- zer A. Meijer, winnaar beker. de componist stelt. Zelfs in Duitschland dat toch bekend is om zijn voortreffelijke hoornis ten. wordt het werk zelden gespeeld. De algemeen bekende en uitstekende musi cus Paul Bazelaire hoofdleeraar voor vio loncel aan het Nationaal Conservatorium te Parijs kwam daardoor op het idee het werk te zetten voor vier celli. De eerste uitvoering in dezen vorm werd direct een groot succes; de bijzonder goede ligging past uitstekend voor de violoncel en de manier waarop de compositie door Bazelaire bewerkt is verandert niets aan de oorspronke lijke tekst en tonaliteit. Tegenwoordig is het Konzertstück populair in Frankrijk, België en Engeland, waar het regelmatig op de programma's der groote sym- phonieorkesten verschijnt. Ook in Nederland heeft het zijn weg gevon den tot het groote publiek en daarvoor mag men Paul Bazelaire dankbaar zijn. In Haarlem beleeft dit werk Dinsdag zijn eerste uitvoering; evenals het symphonisch ge dicht „Ahasverus" van James Simon, waarin de solopartij door Marix Loevensohn vervuld wordt. De laatst genoemde compositie ontstond in den zomer van 1934 in de omgeving van Haar lem en is opgedragen aan den solist van dit werk. De inhoud van dit werk is gebaseerd op het tragisch bestaan en de eeuwige omzwer vingen van de „Wandelende Jood". Het programma bevat voorts de ouverture „Een Midzomernachtsdroom" van Meldelssohn, Petit Suite „Jeux d'enfants" van Bizet en voor spel tot de Opera „Tristan en Isolde" van R. Wagner. De dans om de galg. Het is opmerkelijk van hoe goed gehalte dit jaar de boekenproductie is. Sinds wij ons laat ste lijstje publiceerden kregen wij nog het nieuwe boek van Anton Coolen in handen „Dorp aan de Rivier", dat ik later uitvoerig bespreken zal, doch reeds nu als een van de mooiste, onderhoudendste boeken van deze maanden wil aanbevelen. Er is een op waar heid gebaseerde, Brabantsche fantastiek in, die den lezer ongeloovig het hoofd kan doen schudden, zonder hem echter los te laten in de eenmaal opgewekte belangstelling. Dan is er nog Albert Helman's nieuwste werk „Orkaan in den nacht", dat om meer dan voorbijgaande kennismaking vraagt en een heel bijzonder boek van den dichter-dokter S. Vestdijk „Terug tot Ina Damman", dat met de beide andere tot de interessante nieuwe litteratuur behoort. Wanneer wij nu voor Johan Fabricius' Dans om de galg (Den Haag, Leopold's U.M.) de aandacht vragen, dan gaan wij in een gansch ander compartiment van den litterairen trein zitten. Maar dit laatste deel van zijn drieledige cyclus, waaraan „Komedianten trokken voor bij" een „Melodie der Verten" voorafgingen, is juist door zijn artistieke kleurloosheid, en zijn spannende onderhoudendheid daartegenover, zoo uittermate geschikt voor geschenk aan iedereen, dat het vandaag den voorrang boven diepzinniger werk verdient. Aan het verteltalent van Fabricius is ook hier bij de vorige deelen in ruime mate hulde gebracht. Er zijn maar weinig auteurs in ons land, die op zoo gladde, nimmer hakende of hakkelende wijze, drie deelen van bij de vier honderd pagina's vullen kunnen met een handig in elkaar gezette intrige, met kleur rijke plaatsbeschrijving en vlotte dialoog tus- schen dozijnen personen. Weinig auteurs ook, die zoo het ouderwet- sche handwerk verstaan van een boek te maken, dat onderhoudend is en niet in de eerste plaats op litteraire schoonheid bedacht. Hij vergt van zijn lexers geen inspanning, maar verveelt hen ook niet. Hij geeft, waarvan hij weet dat men het gaarne in dank accepteert, sctelt zich allerminst boven zijn lezers en zich daardoor bloot, onderschat te worden door hen, die van den werkelijken kunstenaar een leiding of ten minste een impuls verwach ten, zoo hij hen nog niet ontroeren kon. Bij een auteur als Fabricius zoeke men dat alles niet: wat hij maakt is geperfectionneer de verpoozingslectuur eer dan litteraire kunst veredeld handwerk eer dan noodzakelijke reactie, doch in zijn genre is hij phenomenaal en dat verklaart zijn groot succes. Meer haast nog dan Benedetto, is het Venetië, waaromheen in De dans om de galg, alles draait. Fabricius heeft voor deze stad een blijkbare liefde opgevat, die hem, haar al schilderend, de mooiste bladzijden doet schrijven. Bij Benedetto is die liefde heredi tair aanwezig en het is niet vreemd dat hij met de gestolen juweelen uit Todi in de Lagunenstad een schuilplaats zoekt. Dat hij ermee bij den Joodschen juwelier, en Lea's vader terecht komt, evenmin. In Lea heeft de schrijver gelegenheid gehad met fijne ingetogenheid een zuiver sentiment te schetsen, waarnaast dat van Gracias wel zeer ingewikkeld en laagvloersch lijkt. Van de intrige, hoe de diefstal uit het graf in Todi, in Venetië wordt uitgebracht en voor Benedetto de dans om de galg met een ver blijft aan de galg eindigtvertel ik niet. Doch voor het zoover is, wordt de lezer ont haald op levendige beschrijvingen van een première in een Venetiaansch theater, waar bij het eieren en rotte appelen regent (die passage doet aan een soortgelijke situatie denken die wij in „Leeuwen sterven in Napels" vonden). Verder voert ons Fabricius binnen den kring eener eenigszins verloopen jeunesse dorée, waar veel gedronken en valsch gespeeld wordt, hij brengt ons binnen een Venetiaansch lupanar o, heel netjes blijft hij in zijn be schrijving, geen zuigeling bloost er bij, doch..., vergelijk er het navrante van een Guy de Maupassant niet mede. Er is een gondelier, die geen vrouw met rust kan laten en pro beert des nacht bij Gracias naar binnen te klimmen, haar kamenier en haar keukenmeid, worden met succes belaagd; er is in dezen kring een gemakkelijkheid van omgang, die een moralist beangstigen zou en een Anatole France zou er glimlachend langs heen wippen maar Fabricius vertelt alles, alles zoo neutraal en decent, dat ge zijn boek hardop in de huis kamer kunt voorlezen, zoo ge er den adem en de lust toe bezit. Ik heb niet te veel gezegd, toen ik zei dat dit boek onderhoudend is. Ik moet er den eindindruk aan toevoegen, dat het als slot der trilogie misschien wat over laden en druk is uitgevallen, een beetje draai orgelachtig is opgesmukt. Fijnzinnige frag menten die ons bijblijven, als uit de Kome dianten die passages waar Benedetto's moeder bij den bisschop van Todi in dienst is, komen hier niet in vcor, behalve in de schildering van Lea's neiging, waarvan ik hiervoor al ge waagde. Men leest Fabriciqs om het verhaal, het vertelsel en kan er zeker van zijn, dat dui zenden er als zoodanig van genieten zullen. Men zou Fabricius een sportief schrijver wil len noemen en daarmee zijn succes verklaren in een tijd, die halsbrekende gewaagdheden en langademige krachtprestatie boven veel waardeert. J. H. DE BOIS.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2