Kerstinzameling Kerstmzamelmg Haarlem's stille armen Met elkander voor een ander. Postgiro No- 3881 0. Een slachtoffer. Hei BetoHQtijksU Rijmen van P. Casus 52e Jaargang No. 15784 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 6 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD IMreotie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PELKLBOU.M. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}^. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN; 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.60, elke regel meer 10.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere Yinger f 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 December. Crescendo. „De nood is zeer groot. De Kerst- inzameling kan niet genoeg opbren genzoo zegt de secretaris van den Armenraad. Wij zijn niet teleurgesteld in de belangstel ling. die de lezers van dit blad voor de Kerst inzameling van de Nederlandschè Dagbladpers toonen. Er zit een crescendo in, en dat is de hoofdzaak. Maar er moet nog veel en veel meer komen. Dat ieder begin van een massa-actie als deze moeilijk is, weten wij uit ervaring. In 1931 deed de Nederlandsche Dagbladpers, op ons initiatief, een beroep op het publiek om het petitionnement voor Internationale Ontwape ning te teekenen. Dat liep de eerste dagen ook slechtdaarna teekenden millioenen in korten tijd. Onze taak is ditmaal moeilijker. Wij vragen niet slechts om een handteekening, maar om geld, en dat in een periode waarin iedereen financiëel getroffen is. Bovendien kent men het onderwerp ditmaal minder goed, want van de omstandigheden der Stille Armen is velen niets bekend. Daarom zijn wij begonnen met u in te lichten. De interviews met jhr. dr. J. C. Mollerus, se cretaris van het Crisiscomité, met mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad, met heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon en met anderen die-weten laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Er zijn gevallen in genoemd, waarvan u evenals wij gehuiverd moet heb ben. Die twee oude menschen, die op stroo slapen omdat zij hun ledikant als brandstof hebben moeten gebruikenHebt u dat ge lezen? En hebt u nog niet gegeven? Dan moet n het nu doen. Iemand vertelde mij vanmor gen dat zijn twaalfjarige zoon, die dit en der gelijke gevallen zelf in de krant gelezen had, aan het eind van den St. Nicolaasavond uit eigen beweging een gulden uit zijn spaarpot ging halen en zei: „Wilt u dat van mij voor de Kerstinzameling geven?" Die vader was blij om zijn zoon, en met reden. Wij zullen het bij de gedane mededeeelingen niet laten. Er komen er meer. Wij zullen ons ook niet tot Haarlem bepalen, en onze lezers in Heemstede, Velsen, Beverwijk, Zandvoort enz. inlichten over hetgeen er in hun ge meenten geleden wordt, opdat ook zij daarin zullen helpen. In een interview dat wij vandaag publicee- ren verklaart de directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon, dat hij er vaak alleen door mededeelingen van anderen achter komt dat in bepaalde gezinnen nood geleden wordt. De secretaris van den Armenraad geeft ons de verzekering, dat het mogelijk is deze gezin nen alle te vinden en te helpen. "V^elnu, zoudt u daaraan niet willen meehelpen? Daar zijn, in dezen tijd, tallooze stille helden in ons mid den die hun levensstrijd voeren onder de zwaarste beproevingen die een mensch ten deel -kunnen vallen, en die ons diepste respect daarvoor verdienen. Het is een heel andere heldenmoed dan die van den soldaat, die in roes, in oorlogspsycho se gedreven wordt te kiezen, tusschen den ko gel die achter hem wacht en den anderen kogel vóór hem, en den laatste verkiest. Het is een veel grooter heldenmoed. Het beteekent niet de roes van een oogenblik, maar het wanhopig volhouden, dag-in dag-uit, week-in, week-uit, ja maanden en vaak jaren lang, om het hoofd boven water te houden en niet in de stormachtige levenszee te verdrinken, Het zijn de ware dapperen die dezen strijd voeren. Men moet zich even in hun toestand trachten in te denken om dat te beseffen, Welnu, ik verzoek u dat te doen. Stel u eens even voor dat gij vanmiddag geen eten ge noeg voor uw vrouw en kinderen zoudt heb ben. Dat gij uw kinderen de straat op moet stu ren omdat het thuis te koud was. Dat gij uw ledikant moest verbranden om wat verwar ming te hebbenStel u dat eens even voor, en stel uw bijdrage aan de Kerstinzameling voor die menschen die medemenschen die voelen en lijden en hopen zooals gij, dan niet meer uit! Natuurlijk weten al die stille armen nu van de Kerstinzameling, die gehouden wordt. Er zijn moeders en vaders onder hen, die hopen dat hun kinderen eindelijk weer eens een vreugde wacht. Weet u wat dat beteekent? Herinner u gisteren, St. Nicolaasdag, en de ge zichten van uw eigen kinderen. Had u de gedachte kunnen verdragen dat zij niets, niets gehad zouden hebben, zooals zooveel van die anderen? Kunt u nu nog de gedachte verdragen, dat die andere kinderen met Kerstmis weer teleurgesteld zouden wor den, omdat er niet genceg voor hen allen zou zijn, omdat velen, waaronder ook gij, niets gegeven zouden hebben? Ik weet zeker dat gij die gedachte niet ver dragen kunt. En daarom herhaal ik met groot vertrou wen mijn beroep op u! Het Fostgironummer van Haarlem s Dagblad is 38810. U kunt uw gift ook aan ons bureau be zorgen. Van beide methoden wordt zeer veel gebruik gemaakt. Help mee! Het is uw plicht. R. P. Faillissement van „Het Schouwspel" uitgesproken. Woensdag werd door de Rechtbank te Utrecht het faillissement van het Internatio naal Theaterbureau N.V. Holland, (Kunstkring „Het Schouwspel") uitgesproken. Mr P. E. Barbas de secretaris vaa den Haarlemschen Armenraad, het centrale in formatie-bureau voor alle Armenzorg kan natuurlijk als weinigen oordeelen over den omvang van het leed dat de stille armen lij den. Ik vind het zoo zei hij ons een niet genoeg te prijzen gedachte, dat de Neder landsche Dagbladpers het initiatief genomen heeft om door haar Kerstinzameling eenige zonneschijn te brengen in het sombere lot van deze door de crisis zoo zwaar getroffenen. Er zijn ook te Haarlem zeer vele stille armen. Er wordt achter de gesloten deuren van flinke huizen meer geleden dan menigeen denkt. Het is op dit. oogenblik nog moeilijk te zeg gen hoeveel stille armen er precies zijn, want de Armenraad boekstaaft alleen de gevallen van aangevraagde en verleende hulp. Maar natuurlijk weten wij ook wel veel van het lot der crisisslachtoffers die tot heden niet den moed gehad hebben zich tot het Crisiscomité of Maatschappelijk Hulpbetoon te wenden, omdat wij er soms toch zijdelings mee in aan raking komen. Daarom kan ik met zekerheid zeggen, dat er niet genoeg geld op deze Kerst - inzameling kan komen. De nood is absoluut grooter dan gelenigd zal kunnen worden, ook al komt er dubbel zooveel als men aanvanke lijk had durven hopen. De gevers behoeven zich niet ongerust te maken, dat, als het eenmaal op uitdeelen aan komt, de adressen der stille armen niet gevon den worden. Het is, naar ik vernomen heb, de bedoeling om de verdeeling aan de burge meesters over te laten. Natuurlijk zullen de burgemeesters daarvoor wel het advies inwin nen van den Armenraad en andere instanties bij de Armenzorg betrokken. Dan kan men er van verzekerd zijn, dat het geld komt daar waar de nood het allerhoogst gestegen is, zon der dat de anderen daarvan iets bemerken. De stille armen willen immers zoolang moge lijk hun leed voor zich zelf dragen! U vraagt mij zoo vervolgde Mr. Barbas eenige typeeren de staaltjes over de ellende der stille armen om den buitenstaander daarvan in zijn algemeenheid een indruk te geven, Ik weet van ge-vallen van personen die enkele jaren geleden nog inkomens hadden van 12.000 en 20.000 gulden, maar die nu niets meer be zitten. De een verloor een goede betrekking verteerde daarna wat hij uit goede dagen had overgehouden. Maar hij had nooit gerekend op een werkloosheid van zoo'n langen duur. De stukken van waarde gingen naar de vei ling of Bank van Leening. Doch ook daaraan kwam een einde. De ander leed groote verlie zen op de beurs en in zaken. Het groote imooie huis waarin hij woonde werd verkocht, maar de opbrengst was niet voldoende om de hypo theek te betalen.... Zoo zijn er zoovele ge vallen. Weduwen die renten trokken uit pa pieren, maar die papieren werden zoo goed als waardeloos. Indië zond ook velen, die vroeger een goed bestaan hadden, zonder middelen van bestaan naar het moederland terug. Natuurlijk gaan zulke menschen pas als zij in het geheel geen uitkomst meer zien naar Maatschappelijk Hulpbetoon, Crisiscomité of Diaconie. Maar dan moet er eerst heel wat leed geleden zijn, alles wat nog in geld om gezet kan worden het huis uitgedragen zijn. zelfs moet er eerst honger geleden zijn. Daarom zou het zoo heerlijk zijn als door deze Kerstinzameling, al was het dan enkel slechts voor de feestdagen, wat vreugde in die gezinnen gebracht kan worden. Deze inzameling kan dan ook niet warm ge noeg aanbevolen worden! De geldmiddelen van het Crisiscomité, de Diaconiën en andere instellingen van Welda digheid raken steeds meer uitgeput. De nood wordt van dag tot dag grooter. terwijl helaas het aantal bevoordeelden dat nog wat kan afzonderen om dit werk te steunen kleiner wordt. Contributies zijn verminderd of afge zegd, omdat de crisis ook aan de contribuan ten niet voorbij ging. Juist daarom wordt deze algemeene inzamelin gvoor steun zoo op prijs gesteld. Tot zoover de secretaris van den Armenraad Ook van andere ziide hoorden wij nog veel over het leed der stille armen. Daaruit bleek, dat het den laatsten tijd helaas is voorgeko men. dat eenige slachtoffers van de crisis het op hen aanstormende leed niet konden dra gen. Zij sloegen de hand aan zich zelfNa tuurlijk zal dit veroordeeld worden, maar op de gemeenschap rust den plicht om aan hen die onder leed gebukt gaan zoo mogelijk de reddende hand toe te steken, om anderen voor dit droeve lot te behoeden. De heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon, was ook overtuigd, dat door deze Kerst inzameling veel leed verzacht zal kunnen worden. Als Maatschappelijk Hulpbetoon er kennis van krijgt, dat ergens geen eten is of dat men geen brandstof heeft voor de kachel, dan worden er natuurlijk onmiddellijk maatregelen genomen. Maar de stille armen stellen het zoo lang mogelijk uit. om aan te kloppen om hulp. Soms moeten wij er ach ter komen doordat anderen op den nood at tent maken. Daarom is het zoo besloot de directeur zoo sympathiek, dat nu speciaal iets gedaan zal worden om zich het lot dezer stille armen aan te trekken. Wij vestigen er nog eens de aandacht op. dat de giften, die door de Haarlemmers gestort worden uitsluitend aan de stille armen te- Haarlem ten goede komen. De giften van lezers uit de omliggende ge meenten worden uitgekeerd aan de stille ar men in hun eigen gemeenten, tenzij bij de storting wordt aangegeven, dat zij voor de -Haarlemmers bedoeld zijn. Derde gemeenschappelijke verantwoordings- lijst van' Haarlem's Dagblad, Nieuwe Haar- lemsche Courant. Oprechte Haarlemsche Cou rant, Dagblad van IJmuiden, Kennemer Cou rant en IJmuider Courant. Fam. L. f 1.—. A. en L T. f 10,—, N. N. f 1,—, P. J. S. f 5.—. J. J F. f 5.—. N.V. Alg. Bouw- en Exploitatie Mij. .,De Witte Stad" f 10,G. D. f i._ Wed. H. de C. f3,—. M. V. f5.—. E. D. f2.50. Mej. W. F. f4.—, Wed. J. T. E. f2.50. Gr. f 2.50, W. v. N. f 1,—, v. d. S. f 1.—, Ds. J. M. L. f 2,50, v. A. H. f 5,—, A. H. G. f 5.—, Dames Br. 2,50, H. M. f 2,—, N.V. Uitg.- en Drukkersbedr. J. A. Boom f 10,—, J. H. f 2,—, H. B. f 2,50, L. W. f 5,_ p. v. f 2,—. L. N. v. A. f 0,40, P. J. t. P. f 2,50, P. C. H. f 5,—, A. G. M. f 5,—. Th. A. H. S. f 0,50, H. S. F. f 10,—. W. L. f 2,50. K. v. O. fl,—T. T. fl—N. N. fl.—N N. f 10. Abonné f 1,—V. K. f2,—, N. N. f 1,— N. N. fl,—E. W. M. J. flO,—E. N. fl,—J. K. f 1,—, L. W. f 5,—. A. B. f 10,—, N. N. f 3 B. H. f 2,M. S. v. B. f 2,50, Noortje en Jopie f 0,50, N. N. f2,—, J. C. B. fl,—N. N. f 1.— J. P. f 0,50, W. A. D. f 2,—, H. v D. f 1—, C. R. f 5,—, T. O. K. f 2,50, 17 pet. korting f 1,—, Mevr. v. D.K. f 5.—. Mevr. S. f 1.F. E. Pz. f3,—, fam. D. W. f 2.50, H. L f 1,—. Mevr v. d. L. f 2,—, J. A. v. d. B. f 1,—, N. N. f 2,—. B. W. f 0,50, N. N. f2,—, J. S. f2,50, Gez. v. A. f2.—, S. J. H. f 1,—, R. S. f 1,—, H. H. f 1,—, v. M. fl,—B. F. fl.—Wed. A. A. R. f2.50. J. K. f 5,Sportvereeniging „Haarlem's Dagblad f 5,—, Wan f 1,—, Janny f 1,—, Bé f 1,—, O. V. f2,—, J. f 0,50, Mej. B. f 1.—Z. f0,50, N. N. f 1,— C. P. f5,—. N. N. f 1,25. C. B. B. f 10,— F. V. f 0,50, M. C. B. v. B. f 5,—. X. Y. f 5,— Joh. S. f 2,50, M. v. B. f 10,—. v. A. f 1,— P. M. f 1,—, W. J. M. B. f 1.—, S. B. f 1,—, de M. f 3,—. de Nederlandsche Dagbladpers. Lezers en lezeressen, U blijft natuurlijk niet achter, want dat hebt U nooit gedaan. Als de tijdsomstandigheden het gebieden, welaan, dan bescheidener dan vroeger. Namens de allerbehoeftigsten zijn wij U zeer dankbaar voor elke bijdrage, hoe klem ook. Zend of breng ons Uw gift voor de van de Nederlandsche Dagbladpers. Het is weer Sinterklaas geweest En hedenmorgen, na het feest, Kwam ik een kennis tegen: Hij keek me ietwat droevig aan En 'k vroeg hem. bij ons samengaan, Wat hij wel had gekregen. Hij toonde mij een groene das. Die pimpelpaars bestippeld was. Ik zou er maar om jokken. Als 'k zei, dal ik die sierlijk vond, Hoewel ze zeker fraaier stond, Dan zijn roodblauwe sokken. En handschoenen, kanariegeel, Vielen den arme ook ten deel, Hij toonde ze meewarig; Op 't teere punt van kleurensmaak Is zijn familie ■wei wat raak Al is ze dan niet karig. Hij zei: ik voel me een paljas, Met sokken, handschoenen en das. Zoo over straat te loopen; Het nadeel is van Sinterklaas, Dat ik. naar eigen keus, helaas. Niet mijn cadeaux mag koopen. Ik heb vandaag al vaak gedacht, Dat ieder spottend om mij lacht, Daar wil 'k mij voor vrijwaren; Dus hul 'k mij in een mistgordijn, Al mag 't wat kwalijkriekend zijn, Van mijn cadeau sigaren. "k Vereer den goeden gullen Sint, Zoo goed als jij, als dierbaar vrind. Maar niet in.geur en kleuren; Als hij mijn schoorsteen dus voortaan Onopgemerkt voorbij zou gaan, Dan zou 'k dat niet betreuren. P. GASUS. Verdragsschending met medeweten der mogendheden? Laval heeft te Geneve het instellen van inter nationale politiemacht in het Saargebied voorgesteld, waarin Frankrijk en Duitsch- land niet vertegenwoordigd zijn. pag. 4 In het Saarrapport is vastgesteld, dat ingeval van voortduring van status quo. de Volken bond de souvereinitcit over het Saargebied zal krijgen. nag. 4 Tc Moskou zijn 66 executies voltrokken. pag. 4 Ook de bekende Duitsche dirigent Erich Klei- ber zou heengaan. pag. 4 De vroegere burgemeester van Weenen, dr. Seitz, is op vrije voeten gesteld. pag. 4 Woensdag is te 's Gravenhage een nieuw clea- ringverdrag met Duitschland gesloten: de aflossing der oude vorderingen zal sneller plaats hebben. pag. 3 Kamerleden hebben wenschen ten aanzien van Sociale Zaken. pag 3 De directie der N. Z. H. T. M. stelt voor de verplichte aflossing tot 1939 stop te zetten. pag. 6 Dc „bliksemboot" van den heer Stoete te Zandvoort zal binnenkort een proefvaart maken. pag. 6 De kunstkring „Het Schouwspel" is door de rechtbank te Utrecht failliet verklaard. pag. 1 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 Bekende Haarlemmers: M. H. Groenendaal. pag. 3 Sport in 't kort. pag 11 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELENENZ. R. P. Crescendo. pag. 1 Haarlem's Stille Armen. pag. 1 K. de Jong: G. H. G. von Brueken Fock. Duitschland zou munitie uitvoeren orr zijn schulden te kunnen betalen. Reuter meldt uit Washington: Tijdens de gisteren gehouden zitting van de Amerikaansche Senaatscommissie, die een on derzoek instelt naar de gedragingen der bewa peningsindustrie, verwekte, naar Reuter meldt, de vice-president van het comité, sena tor Vandenberg, groot opzien door het voorle zen van een brief, dien de vice-president Si mons van de bekende wapenfirma Dupont in 1925 heeft geschreven. In dezen brief zegt Simons, dat een ambte naar van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Dulles geheeten, hem verklaard heeft, dat Duitschland, met medeweten en goedvin den van de vroegere geallieerden, in strijd met de bepalingen van het verdrag van Ver sailles, kruit en munitie heeft uitgevoerd. Volgens de mededeeling van Dulles, hebben de geallieerden toestemming voor deze expor ten verleend, daar Duitschland op deze wijze gelden in zijn bezit zou kunnen krijgen en hierdoor beter aan zijn herstelverplichtingen zou kunnen voldoen. Gedurende het verdere verloop van de zit ting verklaarde Vandenberg, dat de commis sie van onderzoek in het bezit is van omvang rijk materiaal, waaruit blijkt, dat Duitschland en Oostenrijk bezig zijn zich opnieuw te bewa penen. Er is zelfs tusschen verschillende wapen firma's een wedloop ontstaan om het mono polie van de wapenlevering aan deze landen. Deze firma's hopen door het verkrijgen van een dergelijk monopolie ongehoorde winsten te maken. Zwitsersche monniken van den St. Bernhard zijn in Tibet aangekomen om grond in het Himalayagebergte te koopen voor het bouwen van een hospitium. Een bundeltje om open te slaan, wan neer u zich wat landerig voelt. Een prachtig genees middel 95 Rijmen 25 CENT V erkrijgbaar aan ons kantoor. Groote Houtstraat 93 De industrieel Dupont sprak de verklarin gen van senator Vandenberg tegen. Vervolgens beschuldigde Vandenberg ook de Britsche maatschappij Nobels Explosives Ltd. er van, dat zij de oogen voor Duitschlands her bewapening sluit. In de correspondentie, wel ke deze onderneming met Dupont heeft gewis seld, wordt gezegd, dat zij pressie had kunnen oefenen op de Britsche regeering, om aan de schending van het verdrag van Versailles, waaraan de Duitsche fabrikanten zich in 1926 schuldig maakten, een einde te maken. Zij liet dit evenwel na, zulks in verband met de relaties, welke zij met Duitschland onderhield. Hoover en de wapenfabrikanten. In een rapport van majoor Aiken Simons van de Dupont company worden belangwek kende mededeelingen gedaan over de confe rentie, die president Hoover indertijd heeft bijeengeroepen ter bespreking van de balan- gen der wapenfabrikanten. Deze bijeenkomst, aldus meldt Reuter uit Washington, werd bijgewoond door vertegen woordigers van de wapenindustrie en van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, alsmede door de Amerikaansche gede legeerden voor de internationale conferentie in zake den wapenhandel, welke in Genève werd gehouden. Als voorzitter fungeerde pre sident Hoover, die het initiatief voor ae be sprekingen had genomen. Hij zeide, volgens het rapport, dat de gedelegeerden der Ver- eenigde Staten reserves zouden maken, ten aanzien van het voorgestelde ontwerp-conven- tie voor de controle op de verscheping van wapens door middel van uitvoervergunningen, waardoor deze conventie onschadelijk zou worden voor de Amerikaansche belangen. Voor de belangen van de Dupont company en haar cliënten zou behoorlijk gewaakt worden. Bij het getuigenverhoor door de Senaats commissie werd verder medegedeeld, dat Hoo ver de conferentie op aandringen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken had bijeengeroepen ter bespreking van de „econo mische fazen" van de Geneefsche conferentie. Hij had namelijk vernomen, dat de wapen industrie eenige bepalingen, die aldaar be sproken zouden worden te drastisch en on uitvoerbaar vond.'Later werden op voorotel van Hoover de opvattingen der wapenfabri kanten ter kennis van de Amerikaansche ge delegeerden gebracht, voordat zij naar Ge nève vertrokken De vertegenwoordigers van Dupont en van andere fabrikanten verklaar den, dat het eenige doel van de bespreking was onnoodige beperkingen van den verkoop .van sportwapens te voorkomen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1