Kerstinzameling Het Bd&tf&ikste RIJMEN Haarlem's stille armen. Kattekwaad. 52e Jaargang No. 15785 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 7 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»«: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukker10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 7 December. Opluchting. Degenen die geweldige sensaties van de stemming in het Saargebied verwachtten, en vooral diegenen die uit deze historie alvast een nieuwen oorlog voorspelden, zijn alJbij voor baat bedrogen uitgekomen. Dank zij de Vol kenbondscommissie hebben Frankrijk en Duitschland een overeenkomst getroffen. Als de Saarbevolking in meerderheid vóór Duitsch land stemt, hetgeen vrijwel zeker schijnt, aangezien zij altijd grootendeqls Duitsch is geweest, zal Frankrijk 90 millioen gulden compensatie voor het verlies van de mijnen krijgen. Beide landen hebben zich verbonden geen enkelen soldaat in het Saargebied te sturen. Andere mogendheden zullen er met hun troepen de orde in handhaven. En zoo wel in Parijs als in Berlijn is men bepaald verheugd met deze oplossing. Het is ook merkwaardig hoe rustig de Fransche kranten er hun lezers op voorbereiden, dat de stem ming wel op een Duitsche meerderheid ,zal uitdraaien. Onlangs, toen geweldige spanning ontstaan was door den moord op koning Alexander van Joego-Slavie en de zaak tenslotte uitliep op een nota van dat land aan Genève, waarbij het eigen-recht-zoeken vermijdt en zich als een goed Volkenbondslid gedraagt, heb ik erop gewezen dat een dergelijke historie vroeger op zeer korten termijn tot een oorlog geleid zou hebben. Het bestaan van den Volkenbond heeft die ramp voorkomen. Nu, bij de regeling van de Saarkwestie kan weer precies hetzelfde gezegd worden. Op nieuw heeft de Volkenbond de losbarsting verhoed. Maar het zal nog lang duren eer deze dingen erkend worden. Want „de meeste men- schen schijnen helaas alleen maar histo risch te kunnen denken", zooals Briand ge zegd heeft. D:*arom voorspellen ze bij ieder conflict maar weer een oorlog, en zien van den Volkenbond alleen de mislukkingen, het geen voor hen reden is om er bij alle voor komende gelegenheden op te schimpen. Be haalt de Volkenbond successen, zooais deze twee laatste en er zijn er al vele aan voor afgegaan data zwijgen die menschen. Het past niet in hun praattrant, daar nota van te nemen. Het gevolg van de Saar-oplossing is een al gemeen verbeterde stemming, een opleving ook in handel en industrie, een duidelijk ver beterd aspect van de beurzen. Er komt bij dat Baldwins rede van verleden week haar effect niet heeft gemist, dat Laval er een zeer goed gebruik van heeft gemaakt om de onweers wolken te helpen verdrijven, dat de voorstel len tot internationale controle van de wapen industrie weer of den voorgrond zijn geko men, dat de commissie-Nye in Amerika haar onderzoek heeft hei-vat. Hoeveel menschen hebben wel niet beweerd, dat er van de her vatting van dat onderzoek natuurlijk nooit iets zou komen? En waarom „natuurlijk niet"? Omdat het goed staat sceptisch te wezen? Een armoedig en afgezaagd pretje. De huidige algemeene opluchting in Europa bewijst, dat de periode van ups and downs, van oplevingen en tegenslagen, nog steeds voortduurt. Bewegingen die in diametrale te genstelling met elkaar zijn werken voort naast elkaar en tegen elkaar, en veroorzaken een reeks schokken die nog steeds niet ten einde is. En toch gloort telkens weer nieuwe hoop. Toch groeit het legioen diergenen, die hun gezond verstand gebruiken inplaats van la waai te maken, steeds weer aan. Velen meenen dat „de Duitschers" en „de Franschen" zoo oorlogszuchtig zijn. Het is on waar. Zij zijn niets oorlogszuchtiger dan wij Hollanders, of de Engelschen of de Zweden. Het is een van die fantastische leugens, die de verschrikkelijkste rampen in de wereld hebben veroorzaakt. De ergste van al die leugens, wellicht. Morgen zullen wij een artikel over de mili taire luchtvaart publiceeren van den Fransch- man Pierre Cot, die gedurende jaren Fransch minister van Luchtvaart is geweest en pas onlangs is afgetreden. U moet vooral eens nauwkeurig lezen wat deze onmiskenbare des kundige op dit gebied van den luchtoorlog zegt. Dan zult u, veel duidelijker nog, begrij pen waarom het gezond verstand moet en zal zegevieren, waarom de successen van den Vol kenbond moeten en zullen voortduren, waarom tot iederen prijs oorlog vermeden moet worden. Cot's artikel is een nieuw, sprekend bewijs dat de volgende oorlog ja, de vólgende, niet historisch beschouwd maar een heel nieuwe, oneindig erger, dan ooit de onder gang van Europa zou zijn. Daarom, omdat dit besef ver genoeg is doorgedrongen, is het Saarprobleem opgelost. Daarom heeft de moord te Marseille niet tot een oorlog geleid. Daarom is de commissie-Nye weer bijeengeko men. Daarom staat er nog veel meer te ge beuren, ondanks alle tijdelijke tegenslagen. Omdat het niet meer kan! R. P. Sneeuwstormen in de Ver. Staten. Anderhalve decimeter sneeuw. CHICAGO. 7 Dec. (V. D.) Een nieuwe sneeuw- stox-m woedde gisteren over de Midden-Weste lijke staten en het groote merengebied, ter wijl ook van de Rocky Mountains een felle sneeuwstorm Westelijk blies. Te Chicago viel bijna anderhalve decimeter sneeuw. De baro meter daalde met vijftien graden. Ook in Illinois, Michigan en nog enkele sta ten is sneeuw gevallen. Nieuwe onthullingen van de Amerikaansche Senaats" commissie. Waarom het Verdrag van Versailles ontdoken kon worden. Senator Clark contra Dupont. (Zie eerst pag. 4) Nog meer opzienbarende onthullingen be treffende de over de geheele wereld werkende activiteit der „handelaars in dood en verderf" werden vandaag door de Amerikaansche se naatsenquête naar den wapenhandel gedaan, schrijft de News Chronicle over de tweede zit ting der commissie. Aangetoond is, dat zij Duitschland gedurende de afgeloopen tien jaar herbewapend hebben en deze herbewapening hebben gebruikt om andere landen te dwingen hun oorlogsmateriaal uit te breiden, aldus Europa in een dollen bewapeningswedstrijd dompelend. De wapenfabrikanten werden ge kenschetst als de vormei-s van een onzichtbare regeering, sterker dan elke staat. Dit rijk is het om niets anders daix eigen voordeel te doen. Senator Vandenberg, die de commissie bij afwezigheid van senator Nye presideerde, noemde dit feit van groot belang voor de ge heele wereld met betrekking tot de nieuwe po gingen, die thans te Genève worden gedaan om tot ontwapening te komen. Indien duistere invloeden de doelstellingen van het verdrag van Versailles onmogelijk kunnen maken, dan zijn we gewaarschuwd, dat dezelfde krachten onze nieuwe pogingen zullen bedreigen", aldus de senator. „Ster kere machten dan die der regeeringen zijn opgetreden en het is onze plicht de identiteit van die machten op te sporen". De heer Vandenberg las een vertrouwelijk document van kolonel Taylor, Europeesch agent van Dupon voor, dat in 1924 te Parijs was opgesteld. Hierin was vervat, dat een combinatie van, voornamelijk Engelsche en Duitsche wapenfabrikanten naü gepoogd een monopolie voor de Europeesche wapenleveranties te bewerken „in de hoop groote voordeelen te krijgen van de toekom stige uitrusting der Europeesche legers". Vol gens kolonel Taylor bevonden zich daarbij Vickers-Armstrong, Nobel en Schneider. Senator Vandenberg kwam daarna op de Duitsche wapenleveranties aan het buiten land. Hij stelde vast, dat de firma Rottweiler te Keulen het verdrag van Versailles kon schenden, omdat deze financieele en commer- cieele relaties onderhield met buitenlandsche wapenfabrikanten. Een brief van Kolonel Taylor aan Dupont van October 1926 luidde: „Wij hebben een order van 12() ton munitie voor Turkije verloren. Wij verloren die aan de Duitschers. Het is een schending van het verdrag van Versailles en Trianon". Senator Clark, die oud militair is, bracht de Britsche vliegtuigleveranties aan China ter sprake. Hij gaf een beschrijving van den ontzettenden toestand, waarin China tenge volge van de oorlogen verkeert, en richtte zich tot den heer Irene Dupont met de woorden: „Hebt u geen medelijden met dit door oor log verscheurde volk?" De heer Dupont, die kennelijk onder den indruk was door de strijdvaardigheid, waar mede het onderzoek gevoerd wordt, riep met bewogen stem uit: „Ik heb veel medelijden met deze men schen. Maar u kunt de wapenfabrikanten niet aansprakelijk stellen voor hun toestand. Als u Caesar's geschriften gelezen had, zoudt u hebben gezien, dat de Gallische oorlogen de bloedigste uit de geheele geschiedenis zijn ge weest; zij werden gestreden voordat het bus kruit was uitgevonden. Dsjengisj Khan roeide groote massa's menschen uit en er waren geen geweren in die dagen. Zij vochten met primi tieve wapens. De oorlog wordt veroorzaakt door een duivel in den rnensch, een duivel, die er sinds de vroegste geschiedenis geweest is". Senator Clark antwoordde hierop: „Er was een tijd, dat men algemeen meende, dat de pokken en de gele koorts niet overwonnen konden worden. De beschaving heeft de ver dwijning van deze ontzettende rampen ge bracht. We behoeven, geloof ik, niet te vree zen, dat de oorlog niet overwonnen kan worden". De heer Dupont zeide, dat, wanneer de spre ker een plan wist om den oorlog uit te scha kelen, hij gaarne zijn medewerking eraan wil de verleenen. Senator Clark besloot: „Ik ben overtuigd, dat de particuliere wapenindustrie een bewa peningswedstrijd in de hand werkt en dat is de oorzaak vaix den oorlog". Simon en Chamberlain bij de wapenindustrie geïnteres seerd? Chaco-oorlog levert een flinke verdienste op! WASHINGTON. 7 Dec. (Reuter) De gisteren gehouden zitting der wapenonderzoelfings- commissie uit den Senaat begon met een scher pen wooi'denstrijd tusschen Senator Clark en getuige Dupont. De Senator zeide, dat de Ver. Staten alleen in den wereldoorlog waren betrokken om de winst van de wapenfabrikanten te verzekeren Uit het verhoor bleek, dat Dupont in 1926 mu nitie naar Nederland had gezonden, vanwaar de lading naar China was verscheept Voorts herd meegedeeld, dat de ..Reming- ton Arms Company" in 1933 en 1934 20 mil- lioenen patronen naar Bolivia had verkocht en 100.000 patronen naar Paraguay, terwijl de „Winchester Arms Company" 2 1/2 millioen patronen aan Bolivia had geleverd. Senator Clark zeide nog, dat Simon en Chamberlain, die eénigen tiid geleden critiek hebben geleverd op het onderzoek der com missie, zelf veel aandeelen hadden in de met Dupont samenwerkende „Imperial Chemical Industries". de Nederlandsche Dagbladpers Vierde gemeeixschappelijke verantwoor- dingslijst van Haarlems Dagblad. Nieuwe Haarlemsche Courant. Oprechte Haarlemsche Courant, Dagblad van IJmuiden, Kennemer Courant en IJmuider Courant. J. S. f 25. F. G. f 2.50, H. f 1.25, S. R. f 10 J. H. M. f 2, N. C. de B. f 5, M. A. v. E. f 10, Mevr. A. v. d. M. f 2.50, Mevr. M. E. ten R. f 2.50, H. v. D. f 2.50, P. S. f 2.50, Dr. W. v. a. B. f 3, S. J. v. P. f 1, A. F. B. f 1, R. t. R. f 5, Mevr. B. W. L. f 1, E. G. A. S. f 1, P. J. f 10, J. W. E. f 10, H. J. de B. f 2.50, W. K. f 5, H. M. G. S. f 2.50, F. W. J. f 10. Mej. A. W. f 10, fam. V. f 1, Mevr. K. f 1, H. K. f 2, fam. R. W. f 1.50, V. f 2.50, Mej. v. SI. f 2.50, P. K. f 2, Sch. f 1, collecte St. Nicolaasavondje f 3.15 fam. C. Z. f 2.50, L. M. B. U. f 20. M. O. f 1, J. ten H. f 2. N. N. f 1., Mevr. S. f 2.50, Dames V. f 2.50, C. A. H. f 1, A. S. f 10, F. E. P. f 10, Mevr. J. M. v. G. f 1, Mevr. D. B. f 3.50, Mej. C. de B. f 1, H. f 25, J. v. d. B. f 1, M. v. d. B.— v. B. f 2.50, Mej. A. v. G. f 1. J. K. f 1, A. U. f 5, J. G. B. f 2.50, M. K. f 0.25, N. N. f 3 L. A. v. H. f 1, fam. J. J. F. f 2.50, L. J. B. f 1. D. f 10, J. L. P. f 1. Dames R. en A. f 10, J. W. S. f 2.50, A. N. J. v. H. f 2, J. de B f 1, W. G. J. V. f 5, N. N. f 2.50, Wed. B. L. f 5, J. H. S. f 2. J. Th. E. f 2.50, N.N. f 0.25, Zr. J. V. f 1. Mevr. V. f 1, Mevr. v. d. S. f 1. N. N. f 0.60, Do. en Piet f 1.50, Spaarpot Bob en Frida f 1. J. de R. f 2,50. C. v. H. f 2.50. J. S. f 1, Fam. A. G. G. f 1. G. H. V. f 2.50. P. B. f 10, N.N. f 1, fam. C. W. f 5, Mej. P. H G. BI. f 1, H. K. I" 1. B. K. f 1, F. E. f 10. N.N f 4, H. C. v. D. f 1. C. v. C. —O. f 10, A. H. M.S. f 2.50. M. L. f 1. M. D. f 1, N. N. f 1. Mej. H. H. B. f 2,50, v, Z. f 0.25, een „be. hoeftige" f 1.02. B. S. W. f 3, N.N. f 2.50, M. en S. f 1. Mevr. R. f 1, „Hga Zd'voort" f 1, J. W. Sch. f 2.50, N.N. f 1, N.N. f 1. Mevr. Wed. B. H. f 1, v. B. H. f 1, N. N. f 2.50. A. v. d. f 2.50, A. S. f 1, R J H. f 2. N. N. f 1, M. D. f 1, H. f 1. Wed. A. J. E. S. f 1. P. L. v. B. f 5, Z. E. A. V. f 5 P. B. f 2.50. Mevr. Wed. Ph. v. B. de J. f 2.50, J. A. L. D. fam. D. B. 3. J. T. H. U.—R. f 1, Dames K. f 2.50, D. f 1, Dr. D. M. H. f 5, J. P. Sch. f 10. De stille getuigen in de Bank van Leening De ambtenaren van de Bank van Leening komen veel met de stille armen in aanraking. Nog nooit heeft het groote gebouw in de Klein Houtstraat zóó vol panden gestaan als thans; alle kamers, zolders en kelders zijn volgeladen. Een groot deel van deze panden is stille .jetuige van de stille armoede die in Haarlem en omgeving heerscht. De voorwerpen die één beleener in den loop der jaren bi-engt iliustr-eeren de droeve geschiedenis van een jezin dat van welvaart tot bittere ai-moede gekomen is. Eerst waren het de juweelen, toen net tafelzilver, daarna de luxe meubelen, piano buffet, maar tenslotte kwamen ook de dingen die in het dagelijksch leven moeilijk te ont beren zijn. De meeste van deze beleeners sluipen de Bank binnen nadat zij zich eerst overtuigd hebben, dat geen kennissen of buren het zien. Schroomvallig vertollen zij den ambtenaar van hun tijdelijke moeilijkheden. Zij behoeven 't geld slechts voor een week, voor een maand te "hebbenZou m'nheer het zoo kunnen uitzoeken, dat de voorwerpen 's avonds aan zijn huis gehaald woi'den. „De buren behoeven het niet te weten In hun ellende zijn deze stille armen toch nog optimisten. Verkoopen willen zij hun be zittingen niet, want het valt zoo zwaar ervan te scheiden. Zoo gauw het mogelijk is willen ze de panden weer lossen. Maar helaas! de droeve ervaring is, dat er van lossen bijna nooit iets komt. Met ïxxoeite woi'dt eenige keeren de rente betaald. Dan is het ook niet meer mogelijk die weinige dubbeltjes of guldens te betalen. De ambtenaren mogen soepel optreden, maar tenslotte komen de pan den toch in veiling Door de crisis is ook de waarde der voor- wei-pen gedaald. De ambtenaar die bij het geven van pandgeld rekening moet houden met de latere verkoopswaarde mag niet te veel risico voor de gemeente nemen. Ook al jammert de stille arme dat- een ameublement hem zelf vi-oeger 3000 gulden heeft gekocht, de taxateur durft er toch niet meer dan 200 'oor te geven. Juist zulke luxe-artikelen bren gen op de veiling weinig op. Onder degenen die de hulp der Bank in roepen zijn ook veel winkeliers en in- dustrieelen, die een deel van hun inboedel be- leenen om geld te krijgen om een wissel te betalen of een termijn van de huur of de hypotheek. Ook voor deze menschen is het niet zelden zeer moeilijk om de panden weer te lossen want de toekomst brengt weer nieuwe zorgen Aan vele panden kleeft een tragedie. Een muziekonderwijzer zag zijn lessen vei'minderen de nood steeg zoo hoog, dat hij zelfs zijn orgel moest beleenen om te kunnen eten. Het orgel, dat hij moest gebruiken om lessen te t geven om daarvan ook morgen te kunnen ileven (Een heer te Riga hield 500 katten in zijn huis, hetgeen zijn huren zooveel last veroorzaakte, dat hij tenslotte voor den rechter iverd gedaagd en in de gevangenis kwamj. De liefde van den sterken mensch Voor 't zwakke dier is wel heel prachtig, Maar alles heeft per slot een grens, Vijfhoixdei'd katten is te machtig. Zoo vele bij één enklen man Is op den duur niet te verduren, Het is geen wonder, dat men dan Als kat en hond leeft met z'n buren. Meix klaagde, wat men wel begreep. Al was 't niet eens nog op de gronden, Dat hij ze in het donker kneep. Of ze den bel had aangebonden. Er kwam natuurlijk kattekwaad, Bij zulke kattei-ige getallen. Genoeg, om buren metterdaad Verschrikt in katzwijm te doen vallen. Er werd een kat-astrofe van, Men zocht justitieele wegen, Van al z'n katten heeft de man Een kater van geweld gekregen. Zijn heele katterig gezin Is hem op hoog bevel ontnomen En hij is zonder poespas in De (katten)bak te land gekomen De liefde van den sterken mensch Voor 't zwakke dier is wel heel prachtig, Maar alles heeft per slot een grens. Vijfhonderd katten dat 's te machtig. P. GASUS. Kerstinzameling. Spontane ingevingen. Eerste geval. De kinderen hebben op St. Nicolaasavond veel plezier gehad, doch ook nog tijd even de courant in te zien. De oudste loopt naar de spaarpot, brengt een guldende tweede en de derde volgen ook en zoo wordt het inzamelingswerk weer be kroond met drie gul gegeven gulden; laten er zoo meer komen. Tweede geval. Een courantenbezorger komt bij ons en zegt: schrijft u de rente van mijn borgstelling dit jaar maar op de lijst van giften voor de Kerstinzameling. Het bedrag is bijna drie gulden en het in komen van den man is niet groot, zijn hart blijkbaar wel! Doodslag te Haarlemmermeer voor de rechtbank. Dinsdagmiddag zal de Haarlemsche recht bank de strafzaak behandelen tegen den pleegzoon uit een gezin te Hoofddorp, die er van wordt verdacht in begin September zijn pleegvader, den electricien Van B. van het leven te hebben beroofd. Men herinnert zich dat de firma waarbij de overledene werkzaam was bij een bezoek aan het huis van Van B. tot de ontdekking kwam dat. de electricien was vermoord. Zoowel de pleegzoon als de vrouw van den verslagene zijn gearresteerd. Beiden ontken den. De vrouw is vrijgelaten, de pleegzoon niet. Er zijn verschillende aanwijzingen tegen hem, doch hij blijft bij zijn aanvankelijke be wering niets van den doodslag af te weten. Er zijn negentien getuigen gedagvaard en de deskundige Dr. J. P. L. Hulst. Dr. Karl Ritter, die vijf jaar geleden de „Euro peesche beschaving" verliet om zijn verdere levensdagen op de Galapagos-eilanden in den Stillen Oceaan door te brengen, is in dit af gelegen oord overleden. Dr. Ritter en zijn volgelinge bij hun vertrek uit Berlijn met een Amerikaansch schip. Duitschland gaat accoord met het instellen van internationale politie in het Saarge bied. »v><? 4 Bij de filmbrand in Perpignan zijn tot nog toe zeven personen om het leven gekomen. pag. 4 Nieuwe onthullingen van de Amerikaansche Senaatscommissie. pag. 1 Minister van Schaik bespreekt de Larensche uitleidingskwestie. pag- 3 Getracht wordt de door „Het Schouwspel" ge contracteerde voorstellingen te laten door gaan. pag. 3 Nieuwe fase in den autobusstrijd. pag. 3 Verbrecding van de Raaks laat nog op zich wachten. pag. 0 Stille armen in Heemstede. pag. 3 Stille armen in Haarlem. pag. 1 Ds. J. A. van Leeuwen overleden. pag. 2 Bekende Haarlemmers: Dr. A. AE. S. Sluyter- man. pag. 3 Laatste berichten. pag. 9 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Opluchting. nag. 1 Van onzen Londcnschen correspondent: De bestuurshervorming in Britsch Indië. pag. 4 Van onzen Weenschen correspondent: Het in ternationaal IJshockey-tournooi te Am sterdam. pag. 10 W. Hogeveen: De taak van het komende on derwijs. pag. 13 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8. JUIST DIE VAN P. CASUS die U gaarne nog eens over zoudt lezen, zijn thans in boekvorm verschenen. 95 RIJMEN - 25 CENT Verkrijgbaar ten kantore van HAARLEM'S DAGBLAD, Groote Houtstraat 93. Bestellingen worden ook door de be zorgers aangenomen. Charles Ulm nog steeds niet terecht. Kingsford Smith dringt op verdere nasporingen aan. Uit Honoloeloe, 6 December. Hoewel men. dag en nacht bezig is met de opsporing van den Australischen vlieger Ulm, is men er nog niet in geslaagd ook maar iets van hem te ontdekken. De bekende vlieger Kingsford Smith heeft telegrafisch uit Los Angeles medegedeeld er vast van overtuigd te zijn, dat het vliegtuig van Ulm verscheidene dagen boven water zal kunnen blijven. Daarom verzoekt hij dringend de naspo ringen niet te willen opgeven. Speurtochten worden voortgezet. HONOLOELOE. 7 December (V. D.) Men koestert nog een zwakke hoop, dat kapitein Charles Ulm en zijn beide metgezellen, George Littlejohn en Leon Skillïng, die met hun vliegtuig een noodlanding op zee hebben moe ten maken, nog in leven zijn. De periode van acht en veertig uur, die hun toestel naar men aanneemt drijvend kon blijven, was gister middag tegen drie uur vei-streken. De vaar tuigen en vliegtuigen, die de wateren rondom de Hawaï-eilanden afzoeken, zetten hun speur tochten voort. In marinekringen houdt men nog rekening met de mogelijkheid, dat Ulm en zijn metge zellen zijn opgepikt door een der zeer vele Japansche visscherssampans, die in deze wa teren met heele vloten tegelijk visschen. MEISJE AANGEREDEN. Donderdagavond omstreeks 5 uur is op den Rijksstraatweg bij den Vergiei'deweg een 15- jarige wielrijdster aangereden door een per sonenauto. Het meisje is door den autebe- tuurder met 1fde auto gebracht naar haar woning in arlem-Noord. Het bleek dat het meisje haar rechter dijbeen gebroken had. Zij is overgebracht naar de Maria- Stichtlng. Getuigen van deze aanrijding wordt ver zocht, zich aan te melden aan het Politie bureau in de Smedestraat.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1