Uit Haarlem's Gemeenteraad. inia dqcOietfM- DobbelmcstHi lekker... man! DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 H A A" REE M'S D' A G B L" A D' VERGADERING VAN WOENSDAG 12 DECEMBER. (Vervolg.) Verkoop van grond De heer Peper (communist) vroeg, naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om grond aan de Anna van Buurenlaan te ver- koopen, of het juist is, dat de gemeente hier grond gaat verkoopen voor 7 die onlangs voor 10 gekocht is. De heer Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder: B. en W. zullen hun voorstel aanhouden om deze zaak te onderzoeken. Restitutie van watergelden. B. en W. stelden voor af te wijzen het ver zoek van M. A. Versteegh van hotel Royal in zake restitutie van watergelden. De heer Castricum (r.k.) meende, dat de commissie voor de verzoekschriften uit den raad dit verzoek niet nauwgezet genoeg beke ken heeft. De heer Versteegh heeft tijdig bij de Waterleiding geklaagd over het vele ge bruik. Het betrof hier een oud gebouw waar aan de hoofdleiding iets mankeerde dat niet gemakkelijk te constateeren viel. Bij een re paratie is een leiding die buiten gebruik ge steld werd en daartoe naar den grond werd omgebogen niet voldoende afgesloten. Daar door heeft de heer Versteegh na 1931 f 1800 te veel water gebruikt. De heer Joosten (s.d.a.p.) meende, dat er aanleiding was om den heer Versteegh tege moet te komen. De gemeente profiteert van een eventueele fout van den heer Versteegh. Dat is niet goed. Waarom zijn de heeren der commissie voor de verzoekschriften niet in ihet hotel gaan kijken? Laten B. en W. het voorstel terug nemen, opdat de commissie de kwestie nog eens kan bekijken. Daartoe dient spr. een voorstel in. De heer Van Tetering (r.k.): Daar mede ben ik het volkomen eens. De heer Visser (C. H.) meende, dat het niet tot de taak der commissie behoorde een onderzoek ter plaatse in te stellen. Meent de raad van wel, dan zal het gebeuren. De eigenaar heeft gefaald, omdat hij niet tijdig heeft ingegrepen. De heer Wolzak (A.R.) zei, dat in de ver ordening op de waterlevering staat, dat het water, dat wegloopt buiten schuld van den klant, berekend kan worden tegen 5 cent per M3. De commissie meent evenwel, dat de heer Versteegh niet genoeg actief geweest is om het lek, dat hij vermoedde, op te sporen. Er zitten bovendien groote schommelingen in het wa tergebruik van den heer Versteegh. (Is reeds in een deel der vorige oplage geplaatst). Weggeloopen Duinwater, Voortgezet werd de discussie over het voor stel van B. en W. tot afwijzing van het ver zoek van M. A. Versteegh inzake restitutie van watergelden. De heer Klein Schiphorst (r.k.) heeft de toestand ter plaatse opgenomen. Het lek was zeer moeilijk te ontdekken, temeer omdat de verbouwing, waarbij de fout gemaakt is. door den voorganger van den heer Versteegh is uitgevoerd. Eerst toen de grond verzadigd was van het water werd het lek gevonden. De heer van Dam (V.D.) wees er op, dat als de commissie de situatie ter plaatse opge nomen had. dit technisch debat aan den raad bespaard zou zijn geworden. Dit is evenwel het eerste advies van de pas ingestelde com missie. Het is goed dat nu uit het voorge vallene een les is te trekken. B. en W. namen het voorstel terug opdat de commissie de zaak ook nog eens kan bekijken. Quaestie over een wachtgelder. J. J. Bauer, op wachtgeld gesteld leeraar in het teekenen aan het voormalige Lyceum is in beroep gekomen van de beslissing van B. en W. waarbij hem opgedragen is 22 lesuren per week te geven aan de school voor u.l.o. letter C. De meerderheid van B. en W. stelt voor dit be reep ongegrond te verklaren. Een minderheid in het college en de meer derheid van de commissie voor onderwijsza ken, meent, dat de betrekking van onderwij zer in verband met zijn persoonlijkheid en omstandigheden redelijkerwijze niet aan den heer Bauer kan worden opgedragen. Mevrouw Schel te ma (V.B.) zei, dat het in het algemeen verkeerd is om wachtgelders van het M.O. aan te stellen bij het L.O, of U.L.O. Men moet het niet zoo voorstellen, dat het werk bij het L.O. of U.L.O. voor een leeraar minderwaardig is, maar het is heel ander werk. Waar is bovendien de grens? Zou men een leeraar Fransch, die toevallig ook de akte L.O heeft, ook als onderwijzer te werk kunnen stellen. De heer Bauer heeft 37 jaar zijn hoofd werkzaamheid bij het M.O. gehad. Hij heeft alleen vrijwillig een bijbetrekking bij het lager Nijverheidsonderwijs aanvaard, maar dat is heel iets anders en het geschiedde bo vendien ook vrijwillig. Bovendien is de heer Bauer twee keer gepasseerd bij de benoeming van een teekenleeraar bij het M.O. De heer Brants (A.R.) vond het vreemd dat B. en W. met een wachtgelder gekomen zijn die 63 jaar is en zich zelf niet heelemaal fit gevoelt. Het is de vraag of het belang van het onderwijs daarmee gediend is. Bij het rijk zou zoo'n wachtgelder ongemoeid zijn gelaten. Aan den anderen kant moet evenwel gezegd worden, dat de financieele toestand der ge meente dwingt om zuinig te zijn met het geld der gemeente. Bijna alle leeraren teekenen bij het U.L.O. hebben de akte M.O. Een leeraar van het M.O. wordt dus niet verlaagd als hem onderwijs aan een U.L.O.-school wordt opge dragen. De raad moet het voorstel van B. en W. aannemen, dan kan de zaak in hoogste in stantie uitgemaakt worden. De heer Peper (communist) vond de hou ding van den heer Bauer niet juist. Onderwijs is onderwijs. De heer We us tink (r.k.) zei, dat alleen B. en W. de macht hebben een wachtgelder als tijdelijk leeraar aan te stellen. Als de raad het daarmede niet eens is, kan hij B en W. ter verantwoording roepen, maar meer niet. Als de heer Bauer die tijdelijke aanstelling niet wil aannemen moet hij naar de commissie van beroep gaan. Het verwonderde spreker, dat de heer Bauer al niet veel eerder als tijdelijk leeraar is aan gesteld, omdat er eenige vacaturen zijn ge weest. De heer Bauer is onverwachts op het Stadhuis geroepen met de boodschap „man netje wij hebben je gevonden". (Geroep: beter laat dan nooit.) Nu acht de heer Bauer het beneden zijn standing om les te geven aan een U.L.O.- school. Dit argument kan spreker niet deelen. Er zit blijkbaar weinig burgerschapszin in dezen man. Hij kan boven het wachtgeld dat hij bezit nog f 2000 verdienen. De heer Posthumus (s.d.a.p.) zei, dat er kans is, dat de heer Bauer, als hij keuring aan vraagt, wordt afgekeurd. Als men bepalingen over het wachtgeld heeft, dan moeten die ook nageleefd worden. De aangeboden betrekking is volkomen gelijkwaardig. De heer Bauer moet de functie aanvaarden. Hoofdonderwijzers die wachtgeld hebben worden ook wel verplicht een betrekking als onderwijzer te aanvaarden. De heer Bij voet (r.k.) zei, dat uitgemaakt moet worden of het adres van den heer Bauer een beroep op of een verzoek aan den raad is. Als het opgevat moet worden als een beroep, dan moet de heer Bauer niet ontvankelijk ver klaard worden, want hij kan in deze geen be roep op den raad doen. De heer Gerritsz (s.d.a.p), wethouder, zei dat B. en W. meenen, dat de heer Bauer geen beroep op den raad heeft. Daarom stellen B. en W. voor zijn verzoek van de hand te wijzen. De aard van het teekenonderwijs bij het u.l.o komt geheel overeen met het teekenonderwijs bij het M.O. Men behoeft niet bang te zijn dat B. en W. wat de wachtgelders betreft een ver keerden weg opgaan. Indertijd werd de oud directeur van de School voor Kunstnijverheid, aangezet om te solliciteeren voor een betrek king bij het u.l. onderwijs. Deze heeft dit toen geweigerd en daarom is zijn wachtgeld dooi den minister verminderd. De positie van di recteur van de School voor Kunstnijverheid is toch nog hooger aan te merken dan leeraar bij het M, O. De heer Boes (v.d.) wethouder, zei, dat hij de minderheid in het college vormt. De heer Bauer is eenïgen tijd welbewust door B. en W. gepasseerd bij vacaturen. Toen een leeraar aan het Gymnasium benoemd moest worden, was het voordeeliger om iemand anders te be noemen dan den heer Bauer. Toen er een va cature bij de Meisjesschool kwam., waren B. en W. van meening, dat een leerares moest wor den benoemd. De heer Bauer heeft geen keuring willen aanvragen voor principieel uitgemaakt is of hij gedwongen kan worden de aangeboden be trekking te aanvaarden. Spreker meent, dit doet niets af aan ziji: waardeering van het u.l.o., dat men den heer Bauer niet mag opdragen onderwijs te geven aan een u.l.o. school. Het wordt in het alge meen een promotie gevonden als een leeraar bij een u.l.o. school een betrekking krijgt bij het M.O. Omgekeerd is het dus een degrada tie. Het kan een gevaar worden voor alle wachtgelders. De vo o r z i 11 e r zei dat de zaak die nu aan de orde is een novum in het land is. Kan men redelijkerwijs iemand van het M.O. een taak opdragen bij het u.l.o. of het l.o.? Spreker meent van niet. Het prestige bij het M.O. zou daardoc* lijden. Het zou voor het geheele ge- meentepersoneel een gevaar kunnen worden als de raad dezen weg ougaat. De heer Joosten: Men zo-u onderwijzers weer tot kweekeling kunnen aanstellen, (gelach). Het voorstel van de meerderheid van B. en W. om het verzoek van den heer Bauer af te wijzen werd aangenomen met 31 tegen stemmen. T axis. IN PLATTE DOOSJES VAN 70stuks 70cent DE HANDIGSTE VERPAKKING VOOR DEN VESTZAK (Adv. Ingez. Med.) B. en W. stelden voor om de artikelen 116 en 117 van de algemeene politieverordening in te trekken en te vervangen door het vol gende artikel 116: „Het is, onverminderd het bepaalde in of krachtens de Wet Openbare Vervoermidde len verboden op den openbaren weg: le. een voor personenvervoer ingericht voer tuig aan het publiek aan te bieden ten ge- bruike tegen betaling; 2e. met een voor personenvervoer ingericht voertuig tegen betaling publiek te vervoeren, voor-zoover dit vervoer binnen de gemeente is aangevangen. Dit verbod geldt niet niet ten aanzien van tramrijtuigen van voertuigen voor welke in gevolge artikel 115 een standplaats is toege wezen en van voertuigen krachtens bouw en inrichting bestemd voor het vervoer van meer dan 15 personen. De hierboven sub 2e aangegeven verbods bepaling is niet van toepassing op hem, die handelt met schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders." De heer Bijvoet (r.k.) vroeg dit voorstel aan te houden om de rechtsgeleerde commis sie tijd te geven de zaak te bestudeeren. Mr. Gerritsz (s.d.a.p), wethouder, wilde de raad uitspraak laten doen over de strek king van het voorstel van B. en W. De juridi sche commissie zou dan later zoo noodig nog met een voorstel kunnen komen om het arti kel eenigszins anders te redieeeren. Mevrouw Scheltema (v.b.) vond het be ter niet het geheele snorren te verbieden, maar maatregelen werden genomen om het in goe de banen te voeren. Het is wel goed dat de vemeente op het materiaal toezicht houdt, maar het belang van het publiek is, dat er veel taxis op straat zijn. De heer Van Tetering (r.k.) was er op tegen het vrije bedrijf aan banden te leegen. Daarom zou hij tegen het voorstel van B. en W. stemmen. De heer van Dam (v.d.) zei. dat nu enkele tramlijnen vervangen zijn door autobussen die veel minder riiden. is het voor het publiek van beteeker.i- dat er veel taxis op den weg komen. Maar dit moeten goedgekeurde wa gens zijn. De heer Mars (s.d.a.p) betoogde, dat door het snorren het taxibedrijf geheel kapot ge maakt wordt. Het voorstel van B. en W. be- ooet om het bedrijf in goede ba"pp te leiden. Mr. Gerritsz (s..a.p.), wethouder, zei, dat duidelijk gebleken is, dat zonder krach tige gemeentelijke maatregelen geen eenigs zins behoorlijk taxi-bedrijf mogelijk is. De vriie concurrentie die er geweest >is heeft het bedrijf vermoord. De kleine taxis reden tegen tarieven die niet loonend waren. Zij waagden er het bedrijf, andere bedrijven en -de leveran cier van den wagen aan. De maatregelen der gemeente beoogen eenige orde te scheppen in het taxibedrijf. B. en W. zullen zoo ruim mogelijk met hun vergunningen voor stand plaatsen zijn. Nu is het aantal ongelimiteerd en dat gaat niet. Als de gemeente niet in grijpt zullen weer twee ondernemers in het taxibedrijf het moeten opgeven en dan komen er weer werkloozen. Het gaat niet om winst te maken, maar om het taxibedrijf voor alge- heelen ondergang te behoeden. Wie het vrije bedrijf, met alle nadeel-en daaraan verbonden, wil behouden moet tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Wie orde in het taxibedrijf wil brengen, -moet met B. en W. meegaan, die het snorren geheel willen verbieden, maar zooveel mogelijk vergun ningen geven aaan taxi-ondernemers die zich aan de vaorwaarden der gemeente willen on derwerpen. (Het voorstel van B. en W. werd aange nomen met 28 tegen 10 stemmen. Een h-idrage aan de N.V. Stork-Hijsch. Besloten werd daarna aan de N.V. Stork- Hijsch te Haarlem een bijdrage toe te kennen van f 2755 in het bedrag, waarmede deze N.V. haar inschrijfsom heeft moeten verlagen om de levering te verkrijgen van twee electrische portaalkranen aan de N.V. Rotterdamsche Stuwadoors Maatschappij. Benoemingen. Benoemd werden: Tot curator van het Stedelijk Gymnasium: A. G. Boes. Tot tijd. leeraren avondschool voor handels onderwijs: L. J. F. v der Meulen, A. J. Hek- kelman, J. W. Schotman, J. L. Nanninga en J. Kal. Tot tijd. leeraar Avondschool voor Nijver heidsonderwijs: F. J. Drost. Tot onderwijzeres school 39 (Pol. v/m Spaarn-dam) mej. J. E. C. Vernout. Tot onderwijzeres school 3 (Botermarkt), mej. C. J. Sangster. Tot raadsleden commissie inzake Lichame lijke Opvoeding de heeren F. Keerwolf en P. J. M. van Tetering. Verder tot leden dezer commissie de hee ren: Th. W. Hölsken, Mr. F. A. Davidson, Joh. van Egmon-d, A. M. Tijsseling, S. Hooy, B. Bonsma, R. Verwers, R. Mulder en W. A. J. Bremer Jr. Colporteeren met gedrukte stukken. De heer Peper (communist) had vragen gesteld over een beperking van het colpor teeren met gedrukte stukken De Voorzitter deelde mede. dat deze maatregel door B. en W. genomen is op ver zoek van de winkeliers, omdat de trottoirs werden verontreinigd door de weggeworpen papieren. Bovendien is verboden om gedruk te stukken te colporteeren in de nabijheid van de stempellokalen voor werkloozen. De heer Peper stelde vast, dat indertijd de eerste maatregelen tegen colportage met politieke geschriften genomen zijn in ver band met ongeregeldheden die ontstonden door de eolpertage met geschriften van de N.S.B. Nu hebben B, en W. maatregelen ge nomen om de colportage bij de stempellokalen tegen te gaan. Dat belemmert de politieke vrijheid van de burgers. Als er gecolporteerd wordt met lectuur die wettelijk verboden is, kan door de justitie opgetreden worden. Men vindt wat in het colportagemateriaal staat niet aangenaam om te lezen en nu wil men het colporteeren door dit middel onmogelijk maken. Het is niet waar dat de winkeliers zooveel overlast ondervinden van het colporteeren. Nu is door B. en W. het colporteeren op Zater dag vrijwel in de geheele binnenstad onmo gelijk gemaakt. De vroeger gestelde kring waarvoor het verbod gold is namelijk door en W. zeer belangrijk uitgebreid. Spreker stelde een motie voor om den raad te laten uitspreken dat de maatregelen van B. en W. een ongemotiveerde belemmering van de colportage beteekent, waarom de raad B. en W. uitnoodigt die maatregelen in te trekken. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zag in, dat het in deze buitengewone tijdsomstan digheden noodig kan zijn om in het belang der openbare orde maatregelen te nemen te gen het ongebreidelde colporteeren. Zoo kan het gewenscht zijn om colportage bij de stem pellokalen te verbieden. Maar B. en W. zijn nu zoover gegaan, dat de waarborgen van de Grondwet in het gedrang komen. Colportage wordt nu vrijwel onmogelijk gemaakt. B. en W. moeten hun maatregelen herzien en alleen colportage verbieden waar de openbare orde gevaar komt. De heer de Braai (A.R.) was het niet met den heer Reinalda eens, dat B. en W. te ver gegaan zijn. De heer Castricum (R.K.) kan mee gaan met de gedachte van B. en W. om de ongewenschte colportage tegen te gaan. De Voorzitter zei dat B en W. hun besluit niet willen intrekken. Het college zal evenwel op deze aangelegenheid het oog hou den. Als blijkt dat B. en W. verder gegaan zijn dan noodig is, dan zal dit uit een nader besluit wel blijken. De heer Peper: De raad moet weten of Haarlem vooraan moet gaan bij de politieke onderdrukking. De heer Reinalda zei dat de maatregel van B. en W. een algemeene strekking heeft. Het gaat niet tegen bepaalde geschriften. De toezegging van B. en W. heeft evenwel niet veel te beteekenen. Willen B. en W. niet toe zeggen, dat zij meer vrijheid willen toestaan als de openbare orde niet in het gevaar komt bij het colporteeren? De heer Bijvoet (R.K.) meende, dat B. en W. hun maatregelen gegrond hebben op het artikel van de Politieverordening over het venten. Daarbij behoort het evenwel r.iet. Het is beter het in een afzonderlijk artikel te regelen. Laten B. en W. deze zaak nog eens bezien om het technisch zoo goed te rege len. De Voorzitter: B. en W. zullen de ma terie nog eens nader onder oogen zien. De motie-Peper werd verworpen met 27 tegen 11 stemmen. Voor de communisten en de S.D.A.P. uitgezonderd de heeren Ger ritsz en Reinalda. Daarop werd de vergadering gesloten. De Haarlemsche Burger wacht. Propaganda-avond. DE HEER VOET TER AARDE BESTELD. Woensdag is op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan ter aarde besteld het stoffeLijk overschot van wijlen den heer Jan Albertus Voet, die Zondag op 77-jarigen leeftijd is overleden. De heer Voet heeft ge durende tientallen jaren in de Groote Hout straat gewoond, en was een zeer bekend in gezetene. Bij de teraardebestelling was het bestuur der Groote Houtstraatvereeniging aanwezig evenals talrijke kennissen van den overledene. Hierna werd een vergadering met gesloten 1 Aan de groeve werd niet gesproken, deuren gehouden die ongeveer 3/4 uur duur- Een zoon dankte namens allen voor de be de. laaagsta'ling. Woensdagavond werd in het gebouw Sint Bavo een propaganda-avond voor de Haar lemsche Burgerwacht gehouden. De voorzitter van de Haarlemsche Burger wacht. de heer H. M. van Bemmelen, had op verzoek van het comité „Steunt Burgerwacht" de leiding van den avond op zich genomen en opende de bijeenkomst met een kort woord, waarin hij uiteenzette, welke belangrijke dien sten een burgerwacht bijvoorbeeld in tijden van gezagsondermijning kan bewijzen. Spr. heette in 't bijzonder den burgemeester, den heer C. Maarschalk en mevrouw, welkom; voorts den burgemeester van Velsen, Mr. F. L. J. E. Rambonnet; majoor Van Loon, chef van den motordienst; kapt. Haremaker; den com mandant der Bloemendaalscbe Burgerwacht en den heer De Booy, secretaris der Noord- en Zuid-Holl. Redding Mij. Hulde werd door spr. gebracht aan den secretaris van het comité „Steunt Burgerwacht", die zich voor dezen avond veel moeite had gegeven en aan den Commandant der Haarlemsche Burgerwacht den heer Becking, die steeds zooveel voor de instelling doet. Eerste spreker was de heer Th. S. J. Hooy, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereeni- ging alhier. Spr. herinnerde aan de dagen waarin Troel stra naar de macht greep, aan de muiterij op de Zeven Provinciën en aan de onlusten, nog kort geleden, te Amsterdam. Herhaling van dergelijke dingen is des te minder te verwach ten. naarmate de Burgerwachten sterker zul len zijn. Het gezag moet gesteund worden en ook de regeering, die den moed heeft gehad te Genève „neen!" te zeggen, toen het ging om de toelating van het Godloochenend Rusland tot den Volkenbond. Juist in deze moeilijke tijden trachten de revolutionnairen hun slag te slaan. Daartegen moet worden gewaakt. De Burgerwacht is uit den nood geboren en zal uit nood gehandhaafd moeten blijven. Men steune haar zooveel mogelijk! Vervolgens sprak Mr. Rambonnet, burge meester van Velsen. Deze sprak over het on derwerp: „Wat bedoelt de Burgerwacht?" Spr. begon met te schilderen de periode, voorafgaande aan die. waarin wij thans leven. Men was toen gematigd onverschillig te genover socialisme en communisme en was van meening dat men anderen zich ook moest laten uitleven, dat men moest toegeven, zich kalm houden en vooral geen aanstoot geven. Deze toegevendheid gaf aanleiding tot exces sen van revolutionaire zijde. En de regeeringen uit die dagen werden gedrongen in de rich ting van zooveel mogelijk bezuinigen op militaire uitgaven. Maar spheer en volksmentaliteit zijn nu ge heel gewijzigd. De geesten zijn ontwaakt en gaarne sprak spr. nu een woord van propa ganda voor de Burgerwacht, die naast de po litie in de ure des gevaars dringend noodig is voor bescherming van personen en goederen, kerken en andere openbare gebouwen en ook voor dekking der mobilisatie. Men bedenke, dat de tegenstanders over de modernste bewa pening zullen beschikken en make dus de Bur gerwacht zoo goed en zoo sterk mogelijk! De muiterij op de Zeven Provinciën is een waarschuwing geweest en het is nu uit met de volksontaarding. Ons volk is veranderd en heeft zich weer geschaard om de Oranjevaan, Moge dit zoo blijven. Prof. Dr. A. A. van Schelven, te Haarlem, Hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Am sterdam, behandelde hierna het onderwerp: „Wat kunt gij voor de burgerwacht doen?" Gij kunt allen, aldus spr.. op eenigerleï wij ze de Burgerwacht helpen, al is dat niet met de wapenen in de hand. Er zijn zoovele dingen die men doen kan: door zich beschikbaar te stellen voor transportdiensten voor telefo nist (e) enz. Het is niet genoeg, te zeggen: ge kunt op me rekenen, als de nood aan den man komt. Men moet zich al gaan oefenen vóór die nood er is. En men zegge niet: Het zal zoo'n vaart niet loopen! Want dit is al heel gevaarlijk. Men schuive alle bezwaren ter zij en helpe mee mannen en vrouwen. De vrouwen moeten hun mannen en zoons opwekken, zich met aan hun plicht te onttrekken en het onaange name, dat aan het volbrengen van dien plicht verbonden is, met blijmoedigheid te dragen. Laten de vrouwen een voorbeeld nemen aan de vrouwen van onze redders, die dappere kustbewoners. Zij zijn trotsch op hun mannen en zoons, die hun leven wagen om dat van an deren te redden. Zoo moet men ook voor de Burgerwacht een offer over hebben. Spr. deed een dringend beroep op allen, dit offer te brengen, met vasten wil en met toewijding. Na de pauze werd de film vertoond: „De reddmgbooten onzer Nederlandsche kusten, Het bedrijf der Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij". De avond werd opgeluisterd door de Staf- muziek der Haarlemsche Burgerwacht, onder leiding van den heer Henry Schulpzand. Werkliedenverbond „Patrimonium". Propagandavergadering. UITVOERING VAN HET CHR. GEM. KOOR „BENNEBROEK". Het Chr. Gem. Koor „Bennebroek" gaf een uitvoering in de Ned, Herv. Kerk onder leiding van den heer H. J. Arisz uit IJmuiden. Mede werking werd verleend door mevr. Dora AriszSchrama (sopraan) uit Velsen, de heer Dick Weiman (bariton) uit Amsterdam en de heer P. Cardol (orgel) uit Hillegom. Het ope ningswoord werd gesproken door Ds. J. G. Lek- kerkerker. Het koor begon met „Tenebrae factoe Sunt" van G. P. Palestrina en „O Jesu" van T. Hanzen bewerkt door H. J. Arisz. Uit het pro gramma vermelden wij verder voor het koor „Het Gebed" uit „Largo" van G. Handel, en het „Halleluja" uit de „Messias" van denzelf den componist. De „Aria uit Paulus" van F. Mendelssohn voor sopraan en „Piëta Signore" van Stradella voor bariton. Vooral het Largo van Handel en het Halleluja werd uitstekend door het koor gezongen. De zang werd door het orgel bijzonder goed gesteund. Na de pauze lieten koor en solisten zich nog hooren met composities van P. J. Wierts, E. Hildach,1 Max Reger, P. Cornelius. De af deeling Haarlem van het Nederlandsen Werkliedenverbond „Patrimonium" hield Woensdag in het gebouw „Sint Bavo" een propagandavergadering. De voorzitter, de heer J. D. Wijkhuizen, opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Hij sprak een kort welkomstwoord en hoopte, dat het resultaat van deze vergadering bevredigend zou zijn. Hij gaf hierna het woord aan den heer C. Smeenk, voorzitter van het hoofdbestuur en lid der Tweede Kamer, die een rede hield over het onderwerp: „Bewogenheid en stand vastigheid". Hij merkte op. dat het een ge meenplaats is, als hij zegt, dat we in een zeer moeilijken tijd leven. Er heerscht ver warring op velerlei gebied, ook in het geeste lijk en zedelijk leven. Wanneer men de toe standen van een halve eeuw geleden verge lijkt met die van tegenwoordig, dan treft men telkens een wonderen vooruitgang, speciaal op sociaal en economisch gebied. Vooral in ons land is veel goeds tot stand gekomen, bijvoorbeeld wat betreft sociale wetgeving volkshuisvesting en onderwijs. Ons land maakt te dien opzichte in Europa een goed figuur. Het gansche volksleven is hier op een hooger plan gekomen. In de laatste veertig jaar heeft onze landbouw een groote energie ontwikkeld. Ook de tuinbouw is ontzaglijk toegenomen, waardoor een welvaart ontstond, die men te voren nooit gekend heeft. Onze industrie is eveneens gunstig ontwikkeld, hoewel de meeste grondstoffen uit 't buiten land betrokken moesten worden. Onze gun stige economische positie is voor een groot deel te danken aan den band, die gelegd is tusschen ons land en In-dië. De wereldoorlog heeft echter aan de welvaart in ons land een groote knak gegeven. Als er niet gauw ver betering komt. wordt ons meest-welvarend land het armste land van Europa. In vele landen stapelen de moeilijkheden zich op. De hooge tariefmuren vernietigen de welvaart. De wereldpolitiek wordt beheerscht door be langen. Het is een politieke onmacht gewor den, die oorzaak was dat men geen maatrege len kon nemen om verbetering in den toe stand te verkrijgen. Zoo is in meer dan één land niet alleen een politieke, maar ook een economische en geestelijke verwarring ont staan. Vele volken hebben zich steeds meer losgemaakt van het Christelijk fundament, waarop het gansche leven gebaseerd is. Hoe wel in 1912 minister De Beaufort nog opti mistisch verklaard had, dat in Midden- en West-Europa de beschaving zoo groot was geworden, dat hier geen oorlog meer zou kunnen uitbreken, duurde het geen twee jaar meer, of gansch de wereld werd door den oorlog geteisterd. Het zich losrukken van de Schrift heeft een noodlottige zedelijke inzin king tengevolge gehad, waardoor zoovele jonge mensehen gevaar loopen, het goede spoor bijster te worden. Het opgroeiend geslacht van onzen tijd staat voor ontzaglijke moeilijkheden. Geloo- ven en buigen voor het gezag van de open baring is nu weliswaar moeilijk, maar dat was het ook vroeger. Wij moeten arbeiden met alle kracht die in ons is voor de voorbe reiding van dat koninkrijk, waarin Jezus Christus, Die- op aarde gekomen is om te ver zoenen wat verdeeld is, in heerlijkheid zal worden geopenbaard. De heer Smeenk kreeg een dankbaar ap plaus. Eenige aanwezigen stelden vragen, die door hem beantwoord werden. De voorzitter bracht den spreker een woord van dank. IBIS SHAG - LICHTE PI3PTAB AK Rookt Dobbelmann's Tabak en géén anderel (Adv. Ingez. Med.) ENSEMBLE DE BOER—VAN RIJK. Vrijdag 14 December zal het Ensemble de Boervan Rijk in den Schouwburg aan den Jansweg een opvoering geven van „Pension Zonneschijn". In dit stuk zal mevr. Esther de Boervan Rijk optreden in haar nieuwste creatie als „mevr Zonderland", een pen sionhoudster. PERSONALIA. De heer G. F. Frumau t-e Haarlem, slaagde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam voor het eerstedeel van het artsexamen. UITGAAN. Zondag wordt in de Gem. Concertzaal een populaire volksvoorstelling gegeven door de Ver. Amsterdamsche Tooneelisten. Opgevoerd wordt de militaire klucht ,,De big van 't 168ste". VRIJZ. DEM. JONGEREN-ORGANISATIE. Lezing over Luchtbescherming. Op Vrijdag 14 dezer zal Ir. K. J. Hondius uit Rotterdam voor de afdeeling Haarlem van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Orga nisatie in de groote zaal van Restaurant Köh- linger, Jansstraat, een lezing houden over het onderwerp: „Het gevaar van den luchtoorlog en de bescherming der bevolking". Voor dit onderwerp zal zeer zeker groote be langstelling bestaan nu het gemeentebestuur heeft aangekondigd, maatregelen ter bevei liging der bevolking te zullen nemen. Aan be langstellenden zal het bestuur daarom gele genheid geven, de lezing bij te wonen. Op den eerstvol.gen.den clubavond der af deeling op Woensdag 19 December zal in de zelfde zaal het hoofdbestuurslid, de heer J. A. Oosterbaan, uit Amsterdam het woord voeren.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10