Kerstinzameling Brieven. Het Befokftijkste 52e Jaargang No. 15790 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 13 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 mnd. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkery: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer f 0.15, bulten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels f 0.30, elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 1 3 December. Naar de Saar. Er moet in deze wonderlijke dagen bizondere vreugde losgebroken zijn op Engelsche, Ita- liaansche en Nederlandsche chambrées, bij de tijding dat men in het Saarge'oied gedeta cheerd zou worden, als internationale politie. Mij het verre verleden van de mobilisatie her innerend, kan ik me zonder eenige inspanning de discussies van de „kompie" voorstellen eens even aannemend dat zij uitgestuurd zou zijn, ondanks de Grondwet die het expatriee- ren van dienstplichtigen verbiedt, en niet de mariniers. Het zou begonnen zijn met: „Jongès! Me gane naar Saar!" „Naar watte?" „Naar Saar". „Welleke Saar?" „Nou, ken ik T sójns? Dat zalle we zien. Erges in Frankrijk, of erges in Duitschland, weet ik veel! D'r tus'schenin, zegt de majoor. Ze is nou nog neutraal". „Da's goeie". „Maar nou mot ze stemme". „Nou, op jou zal ze zeker niet stemme". „Nee, op jou". „Wat hebben we met die vrouw te make?" ,,'t Is geen vrouw, kaffer, 't Is een soorte ment van land". „Nooit van gehoord". „De luit zal d'r tiërie over geve. zegt de majoor. We moete d'r zoogezegd as klabakke optreje. Internationale klabakke". „Nou moe!" „Sergeant!" „Wassernouweer?" „Ken ik dan nieuwe zole en achterlappe krijge? Me schoen e benne door. Ik ken me toch zoo niet an Saar vertoone?" ..Serzant?Dat nieuwe tuniekie van mijnkomt dat nou? Me meissie zei over laadt nog „Mijn képi is op". „En mijn poeties benne gescheurd". „Sergeant, hebbe ze daar een politiekamer?" „Daar kenne jullie op rekene! Daar zulle jullie in moete wone, as je zelf politie bent". „Nou, dan gaan ik niet mee. Niks voor mijn, sergeant". „Dassaïje gewaar worre!" „Brigges!" „Wat mot jij nou?" „Wat voor dienst krijge we daar?" „Zal je wel merke! Jullie hoorde vereerd te weze! Niet alleen het vaderland hep jullie van noode. maar heel Europawasseggik? de heele Volkenbond!" „Nou, we benne gevoelig!" „Waarom motte ze ons nou net hebbe?" „Niet alleen jullie. D'r komme ook Italiane. En Engelsche, zegt de luit". „Wat motte die?" „Ook internationale politiedienst doen". „Die Sariërs benne dan zeker niet mak". „Sariërs? Wat Sariërs?" „Nou, Sariste dan. Of Saarlanders. Of Sare soms?" „Weet ik niet. Mot je an de luit vrage assie d'r tiërie over geeft". Stilte. Optreden van den luitenant. „Luit!Wat voor dienst krijge we daar?" „Dat zal je niet meevallen! Velddienst. Exerceeren! Alles model! Alles in de puntjes! Als d'r een knoop ontbreekt bij 't ochtend appèl „Nou, wat dan luit?" „Dan kom je voor den internationalen krijgsraad „Hebbe ze daar de kug ook al uitgevonde, luit?" „Hoe is 'et ete d'r, luit?" „Kenne we met vierentwintig uur naar Pa rijs gaan, luit?" „Met zakenverlof, luit?" „En worre wedaar zoogezegd polisie, luit?" „Dat zou die zwager van mijn 'es moete hoore! Die is veldwachter, en die zegt van onsmot u'es hoore, luit!" „Over een kwartier aantreden voor theorie. Stilte!" Enzoovoorts. R. P. Wederom een conflict bij de Varaleiding. Mar tiet- Beversluis geschorst. de Nederlandsche Dagbladpers. Negende gemeenschappelijke verantwoordings- lijst van Haarlem's Dagblad, Nieuwe Haar- lemsche Courant. Oprechte Haarlemsche Cou rant, Dagblad van IJmuiden, Kennemer Cou rant en IJmuider Courant. F. H. E. S. f 10; N. A. f 10; Mevr. J. de W.— V. C. R. f 2.50; P. J. T. f 2.50; A. F. S. f 10; Fam. B. f 20; N. N„ Bloemendaal f 1.25; B. B. H. V. f 4.75; M. R. G. f 1.50; K. N. f 2.50; N. N„ Heemstede f 1; van Ab en Barend, Velsen f 0.40; T. de Vr. f 1; Personeel Stoompontveer- dienst Velsen f 14.50; G. H. E. E. Jr. f 5; Mr. L. H. R. v. L. f 5; D. Z. f 1; T. H. f 1; N. N. f 5. De inschrijving is gesloten. De Haarlemsche Gemeente- begrooting. Het dagelijksch bestuur van de Vara heeft Woensdag 5 December den litterairen mede werker en adviseur Martien Beversluis van zijn functie geschorst. Het bestuur grondde dit besluit op de meening dat Beversluis door op te treden en voeling te houden met groepen, links staande van de S. D. A. P., de Vara De heer Beversluis heeft, naar hij mede deelt, deze motieven als onwaar van de hand gewezen, weigert de schorsing te aanvaarden en eischt een ernstig onderzoek. In verband hiermede deelt het hoofdbestuur van de Vara mede- „Op 6 December is aan den heer Martien Beversluis namens het dagelijksch bestuur van de Vara het volgende meegedeeld: Wegens uw gedragingen die de Vara ern stige schade hebben berokkend, en waarvan wij u in de vergadering van het dagelijksch bestuur van 5 December uitvoerig mededeeüng hebben gedaan, achten wij ons genoodzaakt u met ingang van dien datum in de uitoefening van uw functie bij de Vara te schorsen. Op uw verzoek zenden wij u hierbij van dit be sluit de schriftelijke bevestiging." Het Vara-bestuur teekent daarbij aan, dat de schorsing dus niet alleen het optreden van den heer Beversluis in bepaalde kringen be treft, maar ook het met zijn medeweten ver spreiden van onjuiste berichten, die het be llang van de Vara hebben geschaad.; Bezuinigingsvoorstellen van J. Ph. M. Castricum. Om belastingverhoogïng te voorkomen. De Directie van de Algemeene Kunstzijde Unie deelt in een communiqué mede dat, ter wijl in de eerste helft van 1934 een productie- vergrooting. die een verlaging van den kost prijs ten gevolge had. voor de Nederlandsche fabrieken in de concurrentie met Japan, Ita lië en Engeland, dringend noodig was. sedert Augustus echter de afzet van de Nederland sche kunstzijde in alle deelen van de wereld zoo veel moeilijkheden ondervond, dat een steeds stijgend gedeelte van het geproduceer de onverkocht bleef. De directie ziet zich daarom genoodzaakt weer terug te gaan tot de productie ongeveer als in 1933. Dit beteckent dat in beide fabrie ken te Arnhem en Ede een zeer belangrijke beperking moet worden doorgevoerd, waarbij ontslagen niet te vermijden zijn. De productiebeperking doet de reeds bereik te kostprijsverlaging te niet. terwijl deze ver laging toch niet gemist kan worden om ver dere inkrimping van de afzet te voorkomen. Daarom is het noodzakelijk te trachten op elk gebied verdere beperking te bereiken. Het R.K. raadslid de heer J. Ph. M. Castri cum heeft het volgende schrijven aan den Haarlemschen gemeenteraad gezonden: De steeds stijgende nood waarin bijna onze geheele bevolking komt te verkeeren, (eendeels als gevolg van de steeds driestere maatregelen welke de Regeering neemt inzake vermindering van steun aan werkloozen en door den nood getroffenen, anderzijds door steeds grootere offers te vragen van de gemeentelijke schat kist, als: vermindering uitkeeringen en opleg- jen van grootere lasten) doet de vraag naar voren komen, of thans de tijd is aangebroken ingrijpende maatregelen inzake vermindering van uitgaven~te treffen. De herhaaldelijk voorkomende verzwaring van lasten als tariefsverhooging en belastin gen in allerlei vorm, het vragen van belang rijke offers als vermindering van inkomsten, verhaal op familie en bloedverwanten, zoowel bij arbeiders, middenstand en andere groepen onzer bevolking, wettigt de gedachte, dat geen jrootere offers in den vorm van belastingver- hooging- (verhooging opcenten personeele be lasting) gebracht kunnen worden, maar alleen een intensiever zuiniger gemeentelijk beheer moet plaats vinden om de benoodigde gelden te vinden. De Overheid, n.l. de Raad en het College van B. en W., moeten om te beginnen een daad stellen, welke als gevolg zal hebben, dat over de geheele begrooting een bezuiniging plaats vindt, opdat anderen, die in den vorm van pensioen, wachtgeld of anderszins gelden ont vangen naast een behoorlijk inkomen, daarin een aansporing vinden het gegeven voorbeeld te volgen en op deze wijze, naast een bezuini ging op alle uitgaven, mede te helpen, het gewenschte resultaat te bereiken, n.l. geen be lastingverhoogïng. Het komt mij gewenscht voor de salarissen van de Wethouders terug te brengen op 3000 gulden per jaar, een vergoeding m i. zeer rede lijk in verband met de verrichte prestaties. De Raad schaft de presentie-gelden af en vergadert voortaan zoo weinig mogelijk en 's-avonds inplaats van 's namiddags. Vervolgens komt het mij voor, dat het thans jeen tijd meer is om gratis telefoon toe te staan en kan het hiervoor op de begrooting voorkomende bedrag verdwijnen. Wanneer op deze wijze de uitgaven van Hoofdstuk II worden ingezet, moet in dezelfde verhouding op alle andere hoofdstukken bezui nigd worden en is het m i. mogelijk de bevol king geen grootere lasten op te leggen. In verband met bovenstaande heb ik de eer U voor te stellen het volgende: De Raad der gemeente Haarlem. van oordeel dat belasting-verhooging alleen in het aller uiterste geval mag plaats vinden, Besluit B. en W. uit te noodigen, de ontwerp- begrooting zoodanig te wijzigen, dat door ver mindering van uitgaven, een hoogere heffing dan 100 opcenten op de personeele belasting is uitgesloten. ONTSLAG AAN DE HUWENDE AMBTENARES. In de afdeelingen der Prov. Staten spraken vele leden als hun oordeel uit, dat de nieuwe voordracht van Ged. Staten inzake de wijzi ging van het Ambtenarenreglement 1920 be treffende het ontslag der huwende ambtena res en der ambtenares, die in concubinaat gaat leven, niet door de Staten kan worden aanvaard, nu eenmaal de Staten een dergelijk voorstel hebben verworpen. Zij oefenden ern stige critiek op de Regeering. die zich hier geheel onnoodig mengt in de interne aange legenheden der Provincie. Andere leden deelden deze bezwaren niet; zij zouden met aanoegen hun steun aan de voordracht geven. Salarisverlaging in Den Haag? B. en W. doen een voorstel. B. en W. van 's-Gravenhage stellen den raad voor met ingang van 1 Januari 1935 drie pro cent op de loonen en salarissen van het ge- meentepersoneel in te houden. Deze korting zal gelden voor het geheele gemeenteperso- neel. met inbegrip van de politie, echter niet voor de leeraren bij het middelbaar en voor bereidend hooger enderwijs. het vakpersonee! bij het openbaar lager onderwijs en het per soneel biLhet yooi$ereid§nd onder.wijs, A. K. U. moet weer inkrimpen. Afzet ondervindt moeilijk heden. Ontslagen te Arnhem en te Ede. De Coöp. Haarlemsche Groenten* en Bloembollen veiling. Afwikkeling van het faillissement. Een 18-tal belanghebbenden hebben een ver gadering bijeengeroepen waar besproken zal worden de afwikkeling van de faillissements- quaestie der Coop. Haarl. Groenten- en Bloem- bollenveiling W. A. Spreker is de heer W. van Dok, uit Beverwijk. Deze bijeenkomst zal gehouden worden op Maandag 17 December 1934 des avonds 8 uur in de boven-Kroonzaal van Café-Rest. Brink- mann, Groote Markt. Steun aan de industrie. Ter bestrijding van de werkloosheid. De Haarlemsche gemeenteraad heeft Woens dagmiddag na een geheime vergadering zon der stemming het voorstel van B. en W. aan genomen om een bijdrage van 2755 toe te kennen aan de N.V. Stork-Hijsch te Haarlem zijnde het bedrag waarmede deze N.V. haar ïnschrijfsom heeft moeten verlagen om de le vering te verkrijgen van twee electrische por taalkranen aan de N.V. Rotterdamsche Stu wadoor Maatschappij. Wij vernemen dat dit een werk betreft dat reeds gemaakt is. De bedoelde kranen zouden eerst in het buitenland gemaakt worden om dat die inschrijvingen veel goedkooper waren. De rijkscommissie voor de werkverruiming heeft evenwel haar bemiddeling verleend om de opdracht te Haarlem te plaatsen. Het rijk en de gemeente Haarlem zouden dan het be drag waarmede Stork-Hijsch haar ïnschrijf som moest verlagen, bijpassen. Daartoe heeft de raad nu Woensdag beslo ten. Weg DiemerbrugWeesp Hilversum. Aanbesteding aanleg aarden baan. Hedenmorgen werd door Ged. Staten van Noord-Holland aanbesteed: het aanleggen van de aarden baan van een gedeelte van den Provincialen weg DiemerbrugWeesp— Hilversum tusschen het Gein en de Vecht, met bijkomende werken, in de Gemeenten Weesp en Weesperkarspel. Het laagst werd ingeschreven door de firma C. J. Bosland te Aalsmeer voor f 308.200. (Volgens een statistiek worden in Nederland ruim 30 brieven per jaar en per hoofd der bevolking geschreven.) Daar gaan onze brieven met dertig per jaar En per hoofd der bevolking per post aan elkaar Een kurkdroge brief en een sappige brief, Een zeg-vin-je-dit-nou niet grappige brief, Een vroolijke brief en een treurige brief, Een gapig-langdradige-zeilrige brief. Een bazige brief en een smeekende brief, Een giftige, niet onderieekende brief. Een eerlijke brief, een misleidende brief. Een ontstellende en een verblijdende brief, Een onnoozele brief, een listige brief, Een karige brief en een kwistige brief, Een lange brief en een kortbondige brief. Een onschuldige brief en een zondige brief, Een stijlvolle taalkundig zuivere brief. Een taalfouten-om-van-te-huiveren brief, Een slordige brief en een keurige brief. Een teecergekleurde odeurige brief. Een vormlijke brief en een hartlijke brief, Een 't leven-is-toch-wel-heel-smartlijk-e brief, Een prijzende brief, een bedillende brief Een luchtige en een zwaartillende brief, Een doldwazige brief en een zaaklijke brief. Een droevige brief, een vermaaklijke brief, Een vleiende brief en eèn dreigende brief. Een ware-gevoelens-verzwijgcnde-brief. Een noodende brief, een afwijzende brief, Een expresse en een langer reizende brief, Een kostbare vijf maal verzegelde brief, Een moeder-aan-aochter geregelde brief Een aarzlende en een halfslachtige brief. Een recht-op-het-doel-gaande krachtige brief, Een jeugdige brief en een oudere brief. Een teedere brief en een koudere brief, Een kinderlijk scheef hanepoótige brief, Een ernstige brief, een mallotige brief, Een goedige brief en een stekende brief, Een dringende, een aangeteekende brief. Een stiekeme brief, een vertrouwlijke brief, Een manlijke brief en een vrouwlij ke brief, Een zus en een zoo en weer andere brief, Een lieve, naive of grievende brief Zoo gaan onze brieven per post aan elkaar Met dertig per hoofd der bevolking per jaar. P. GASUS. Het Haarlemsche gemeentepersoneel. De nieuwe salaris- en loonregeling. Wij hebben indertijd medegedeeld, dat de minister van Binnenlandsche Zaken bezwaren gemaakt heeft tegen de in Juli vastgestelde nieuwe verordening op de loonen en salaris sen van het Haarlemsche gemeentepersoneel De minister had bezwaren tegen de voor en kele groepen vastegestelde salarissen,terwijl hij bovendien de overgangsbepaling ongewenscht achtte. Deze overgangsbepaling houdt in, dat de loonen en salarissen van het thans in dienst zijnde personeel thans niet meer dan 11/2 pet. verlaagd wordt overeenkomstig de wettelijke bepaling over de verhooging van het pensioenpremieverhaal. De nieuwe loonen en salarissen zullen gel den voor het later aan te stellen personeel. Over de bezwaren zou worden overleg ge pleegd tusschen het college van B. en W. en den minister. Onze Haagsche correspondent verneemt, dat de brief van het ministerie van Binnen landsche Zaken aan het gemeentebestuur van Haarlem, betreffende de salariskwestie van het in dienst zijnde gemeentepersoneel is af gezonden. Hij kon hieromtrent verder alleen nog ver nemen. dat dit schrijven een onderdeel is van het overleg tusschen Haarlem en binnenland sche Zaken aangaande de vraag, op welke wij ze ook de salarissen van het personeel, dat reeds aangesteld was vóór het in werking tre den van de nieuwe salarisregeling, verlaagd zullen worden. In dit verband zij nog in herin nering gebracht, dat het ministerie van bin nenlandsche zaken in dergelijke gevallen in het algemeen overeenkomstig conclusie 27 van het rapport-Schouten wil gehandeld hebben, Te Liverpool zijn tijdens een uitvoering vier honderd personen door een vloer gezakt. pag. 4 Fransch-Italiaansche toenadering verwacht. pag. 4 De vlootbesprekingen te Londen zullen waar schijnlijk voorloopig verdaagd worden. pag. 4 De Tweede Kamer neemt de motie-Drop aan. pag. 3 De werkloosheid blijft stijgen. pag. 3 In Februari zullen onderhandelingen over een handelsverdrag met de Ver. Staten worden gevoerd. pag. 3 Een woningbouwvereeniging te Eindhoven is voor f 20.000 benadeeld. pag. 3 De A. I\. U. moet haar bedrijf inkrimpen. pag- 1 Haarlemsche gemeenteraad: De raad neemt een voorstel van B. en \Y. aan met het doel het taxibedrijf te verbeteren. De raad wees hel verzoek van den heer Bauer, op wacht geld geplaatst leeraar teekenen bij het M.O. die bezwaar heeft een betrekking aan een u. 1. o. school te aanvaarden van-de hand Een discussie over beperking der colportage met gedrukte stukken. pag. 6 De nieuwe salaris- en loonregeling voor het Haarlemsche Gemeentepersoneel. pag. 1 Bekende Haarlemmers: dr. Th. Koot. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Naar de Saar. pag- 1 Mr. E. Elias: Mensclien en dingen uit mijn buurt. pag. 3 Van onzen correspondent te Stockholm: Het Nobelfeest te Stockholm. Van onzen Londenschen correspondent: De Britsche deelneming aan de Saarpolitiek. pag. 4 pag. 11 J. B. Schuil: Nederlandsche Literatuur en de gramofoon. pag 11 K. de Jong: Ethel Bartlett en Rae Robertson pag. 11 G. J. Kalt: Pianoavond Free Focke. pag. 11 J. II. de Bois: De collectie-Katz in het Frans Hals-museum. pag. 11 H. L. Warnier: Medische controle voor sport beoefenaars. pag. 9 Sport in 't kort. pag. 9 dat wil zeggen, dat een tractement van wie reeds in dienst waren, in een paar jaar tijd geleidelijk aan de nieuwe tractementen gelijk worden gemaakt en wel aldus, dat het eerste jaar vei-laging van tien percent en het daarop volgende jaar twintig percent moet plaats vinden. Intusschen wordt in speciale gevallen ook nogwel eens eenige verzachting toegestaan van deze regeling en daarover is men nu nog tusschen Haarlem en Den Haag doende. De onderscheiding voor Lodewijk van Deyssel. Door den Belgischen gezant overhandigd. Onlangs hebben wij gemeld dat Lodewijk van Deyssel ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag door den Koning van België be noemd was tot groot-officier in de orde van Leopold II. Ten huize van mr Joh. Enschedé, op „Ipenrode", te Heemstede, zijn nu aan Lode wijk van Deyssel in intiemen kring de onder scheidingsteekenen van genoemde orde over handigd door len Belgischen gezant in ons land, den heer Ch. Maskens, waarbij deze een waardeerend-s toespraak hield en na mens de Belgische regeering den Nederland- schen letterkundige dankte voor zijn belang stelling in de Vlaamsche letterkunde. Lodewijk van Deyssel dankte voor de onder scheiding. HET HOTEL KERN in de stad Lansing (Michigan), waar een brand woedde, die een groot aantal slachtoffers eischte. Tweede Kamerlid vrij gesproken. In de zaak van het Rijnstrandbad te Arnhem. ARNHEM, 13 December. Het gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak te gen het lid van de Tweede Kamer, den heer J. J. W. IJ. die terecht stond wegens ver duistering in zijn kwaliteit van secretaris penningmeester van het voormalige Rijn strandbad te Arnhem. Het Hof heeft het vrijsprekend vonnis van de Arnhemsche rechtbank bevestigd. De Arnhemsche Rechtbank had den heer Y. van het tenlaste gelegde vrijgesproken. De of ficier van justitie, Mr. Couvee. die zes maan den gevangenisstraf had geëischt, was echter in appèl gekomen. Voor het Arnhemsche gerechtshof werd de zaak opnieuw uitvoerig behandeld. De procu- reur-generaal eischte toen vernietiging van het rechtbankvonnis en vroeg veroordeeling van verd. tot een boete van f 2000 subs. 30 dagen hechtenis. Heden heeft het Hof den heer Y. in overeen stemming met het vrijsprekend vonnis van de rechtbank, vrijgesproken.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1