MODEL KOLEN VAN HOENDERDOS DE BILT ECHTE WALES-ANTHRACIET DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De schepper van het Esperanto In memoriam Dr. L. L. Zamenhof. Op 15 December is het 75 jaar geleden, dat fn Polen geboren werd Lodewijk Lazarus Za menhof, de man, die later de schrijver van het Esperanto zou worden. to?1 Polen- dak was de opstanden van 1831 en 1863 had doorgemaakt, was het verre van rustig, ook al door den volksaard, die de ver schillende bewoners elkaar deed bestrijden. Te midden van deze revolutionnaire gebeurte nissen groeiend, leefde Zamenhof met zijn moeder, die een godsdienstige en idealistische vrouw was. Zij leerde haar zoon van de een heid van alle menschen en bitter was de ont goocheling. toenZamenhof de wereld inging en 'bemerkte, dat die eenheid slechts bestond in het strijden tegen elkaar. Daarin moest verandering komen; de jon geman meende, dat het taalverschil wel een groote factor in die oneenigheid was. Hij zou dit dus gaan veranderen; het latijn moest weer de wereldtaal worden als weleer. Het mislukte. Zamenhof zag .de onmogelijkheid daarvan reeds spoedig in. Toen begon hij op mathematische wijze een taal samen te stel len: a. ab, ac, ba, ca, e. eb. be. ce, etc. Dat ging wel gemakkelijk, doch het leeren ging nu juist niet zeer gemakkelijk. Ook dit mis lukte weer. Doch met de kracht van den idealist zette hij door en, begon weer opnieuw. Nu had hi5 eindelpk den goeden weg gevonden. Men moest geen woorden, doch begrippen verta len en dan met behulp van toevoegsels de nuances dier begrippen aangeven. Deze wijze van werken gelukteZamenhof kon na veel moeilijkheden in 1905 voor het eerst in publiek optreden In Boulogne sur Mer. Het gelukte; men verstond elkaar wat eenigen tijd vroeger bij Volapük niet het geval was geweest. Toch 1vos Zamenhof de taal niet het hoogst. Zijn begeeren was slechts te dienen, te dienen de menschheid. die in duisternis was gehuld door het slechts verheerlijken van eigen volk en natie. Daarvoor werkte hij. Daarvoor sti'eec! hij. Moeilijkheden moest hij overwinnen en offers brengen. Doch hij volbracht alles. Tot dat hij, die in 1905 reeds de hoogste Franceb<' onderscheiding had verworven," het legioen van eer, in 1914 weer in Parijs kwam om het „menschdomsfeest" te vieren, zooals hp de jaarüjksche congressen noemde. Doch toen reeds honderden waren aangekomen begon de menschdomsslachting; Zamenhof moest terug naar Polen. Deze slag was te groot voor den man, die r°eds zooveel had medegemaakt Hij beeon te sukkelen en stierf na enkele ja ren (1917»de vredesapostel onder het ka nongebulder; de dokter, die ieder gratis hieln onder het eekerm op de slachtvelden, waar jonge krachtige menschen hun pijnen uitgil den. lijdend en stervend voor de geweten loosheid van enkele lieden, wier zwendel eerst nu is bekend geworden. ST. NTKOT AASFEEST VOOR KINDEREN VAN TRANSPORTARBEIDERS. De kinderen der werklooze leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders heb ben Woensdagmiddag feest gevierd, waaraan zij nog lang met vreugde zullen terugdenken. Toen in de vergaderzaal van het Bondskan- toor aan de Turfmarkt en ook buiten vele belangstellenden met de kinderen de komst van Sint Nicolaas stonden af te wachten, reed deze te half drie, vergezeld van zijn knecht, voor het kantoorgebouw, waar hij werd welkom geheeten door den heer A. Mars. Hierna werd St. Nicolaas naar de admini- stratie-afdeeling geleid, waar de paketten lagen opgestapeld en waar de ouders met hun kinderen van een leeftijd van twee tot zes jaar afzonderlijk een bezoek aan den Sint brachten die zich vooraf op de hoogte had doen stellen, met het gevolg dat er aardige tafereeltjes te aanschouwen waren. Natuurlijk kreeg ieder kind een mooi pakket mede. Om halfzes was de zaal van „Zang en Vriendschap" geheel gevuld met kinderen van z-es tot dertien jaar toen de voorzitter der afdeeling de heer A. Mars, de kmderen toe sprak en dezen feestavond opende, waarbij hij een woord van dank richtte tot hen, die door hun financieele medewerking het wel slagen van dit feest 'mogelijk hebben ge maakt, welke toespraak door de kinderen met lu:d applaus werd beantwoord. Hierna werden een vijftal aardige films vertoond die de kinderen deden schateren van het lachen. Tijdens de pauze waren de dames heel welkom met de tractatïe en bij dit alles mag niet vergeten worden de muziek die pooulaire nummertjes speelde, die door allen werden meegezongen. Ook hier kregen de kinderen een mooi pakket mede haar huis. Het bestuur en de Commissie heeft den 300 kinderen een vroolijken middag bereid. o. a f 2.15 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A. - TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DONDERDAG 13 DECEMBER Gebouw Rosenhage. Hoofmanstraat 12: Ned. Ver. v. Spiritisten „Harmonia", mej F. Quan- jer, Den Haag. Lezing over „Spiritistische ver schijnselen". 8.15 uur. Gebouw „Theosol'ia", Nassauplein: Psycho metrische avond door mevr. J. Otterloo, 8 uur. Kantoor NV. De Haarlemsche Hypotheek bank: Buitengewone aandoe lho u ders v e r ga de - ring, 2 uur. Geb. Protestantenbond: Getuigenisavond van Kerk en Vrede. Onderwerp: „Caesar of Christus". Spr. F. Schurer, H. Boschma en Ds J. J. Buskes, Luxor Sound Theater: „Dood Water". Van 7 uur af doorloopende voorstelling. Palace: „Ein Walzer für Dich". Op het too- neel: Manzano Trio, Spaansche dansen. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Maskerade". Op het tooneel: Charlotte Barree-Ballet. 7 en 9.15 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 105 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 14 DECEMBER Schouwburg Jansweg: Ensemble De Boer- Van Rijk. „Pension Zonneschijn". 8.15 uur. Gem. Concertzaal: Vergadering N. S. B. Spreker ir. Wigersma. 8.15 uur. Ged. Oude Gracht 104: Ds. G. J. Waarden- burg over het rassenvraagstuk. 8.15 uur. Bioscopen: nieuw programma. Nassauplein 8: „Theosofie als levende wer kelijkheid". 8.10 uur. Frans Hals Museum: Tentoonstelling 17e Eeuwsche Hollandsche Kunst. 10h-5 uur. in iedere kachel!! Kinderhuissingel 2, Tel. 11979 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) De heer F. A. Smit Kleine ter aarde besteld. Hedenmiddag is op de algemeene begraaf, plaats te Bioemendaal ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. A. Smit Kleine, die Maandag op 61-jarigen leef tijd is overleden, en o.m. kringleider der N.S.B. te Haarlem is geweest. De stoet vertrok te ongeveer half twee van het Diaconessenhuis. Er waren zes auto's met familie en kennissen en drie volgwagens met autoriteiten uit de N.S.B. Op de begraafplaats hadden vele N.S.B.-'evs langs den weg plaats genomen, die de stoer moest nemen. Vlaggen waren er niet of andere kenteekenen der N.S.B. Slippen dragers waren de heeren Mussert, Plekker, Hogewind en Steenbeek. Er zou in het gebouw worden gesproken door den heer N. V. Koning, oud-directeur van de Stoomvaart Maatschappij Nederland, die als vriend het woord zou voeren. Als tweede en laatste zou spreken Ir. A. A. Mussert, algemeen leider der N.S.B. Daarna zouden de leden zich weer in twee rijen formeeren tusschen welke de kist graf waarts zou worden gedragen. Voor de redevoeringen zie men ons num mer van morgen. PERSONALIA De heer J. v. Velsen te Haarlem slaagde voor M.O. wiskunde akte K I. Haarlem's Gemengd Koor. Uitvoering van Bach's Weihnaclits Oratorium. Ter gelegenheid van de herdenking van den geboortedag 250 jaar geleden van J. Seb. Bach zal dit jaar door Haarlem's Gem. Koor 2den Kerstmiddag om half drie in het Gem. Con- cergebouw Bach's Weihnachtsoratorium wor den uitgevoerd, met begeleiding van het Re sidentie Orkest, Emmy van Eden (claveeym- bel) en Piet Halsema (orgel). Bovendien is voor dit concert, behalve de zeer bekende solisten Theodora Versteegh (alt), Thom Denijs (bas), de wereldberoemde Bachvertolker Prof. Georg Walter, Berlijn (tenor) geëngageerd. De Engelpartij zal wor den gezongen door de sopraan Corry Bijster. Als verdere bijzonderheid kan worden ver meld dat dit concert op Eersten Kerstmiddag in het gebouw voor Kunsten en Wetenschap pen te 's-Gravenhage zal worden gegeven. HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER Mr. GERRITSZ Wethouder Mr. J. Gerritsz zal, in plaats van i.s. Maandag, Woensdag 19 December a.s. zijn jewone spreekuur ten Stadhuize houden. Alliance Francaise. Bretonsche liederen en dansen. De leden van de Alliance francaise, afdee ling Haarlem, zijn Woensdagavond vergast op een alleszins genoegelijk programma, dat ver zorgd werd door monsieur et madame E. Cueff van Pont-Aven en de broers Scalliour uit St. Ivi. Het was een avond van Bretonsche liede ren en dansen, die op vlotte en muzikale wijze werden gezongen en uitgevoerd op het too- neeltje in de bovenzaal van restaurant Brink- mann aan de Groote Markt. Er was een groot gezelschap aanwezig, toen de heer en mevrouw Cueff voor het voetlicht verschenen en een begin maakten met hun rijk voorzien repertoire. Het is ondoenlijk alle nummers van het programma de revue te la ten passeeren, want er waren niet minder dan ongeveer 30 er op vermeld. De heer Cueff ontpopte zich niet alleen als een uitmuntend zanger, die op soms gevoelige wijze de chansons ten gehoore bracht (we den ken hierbij aan het Angélus en le Paradis), maar ook wist hij kleur aan het lied te geven door zijn bi zon der aardige mimiek en geba ren. Een enkele armbeweging, maar juist ge kozen, was voor hem voldoende om het lied te doen leven voor de toehoorders, die dat op hoogen prijs Wisten te stellen, getuige het ap plaus. Zijn echtgenoote verwierf eveneens veel bijval wat vooral geweten moet worden aan de prettig-aandoende eenvoudige manier, waarop zij haar taak vervulde. Samen zongen zij verreweg de meeste liederen en zij deden dat als een eenheid, zóó goed waren ze op elkander afgestemd en zóó goed vulden en voelden zij elkaar aan. Veel succes had Si vous voulez me niarier van Maurice Duhamel, een gesprek tusschen moeder en dochter 'in dit geval vader en dochter) over een eventueel huwelijk van het meisje. Het lied vertoont in zekeren zin gelijkenis met ons: Mama, 'k wil een man hè. Een charpentier, een couturier en een cantonnier komen niet in aanmerking, maar de zoon van een marquis is zoowel rijk als knap en hiermee kan de moeder aecoord gaan: vous avez raison! Verder mag nog ge noemd worden Un jour sur le pont de Tré- guier, muziek van Bourgault-Ducoudray, dat in de Fransche vertaling van Francois Coppée werd gezongen, voorts Le Retour du Marin, van Maurice Duhamel, en Par le petit Doigt. van Théodore Botrel, dat van een leven van twee menschen in een notedop verhaalde. Op grappige wijze brachten de uitvoerders dit chanson tot de zaal. Gedeeltelijk werd het programma gezongen in de Bretonsche taal. Tusschen de liederen door voerden de heer en mevrouw Cueff Bretonsche dansen uit, daarbij geaccompagneerd door de gebr. Scal liour die hun bombarde (een klein soort kla rinet) en de biniou (een soort doedelzak) met een ware virtuositeit bespeelden. In hun auba des, die zij alleen gaven, oogstten zij veel succes. Uiteraard geven die instrumenten wat eentonige muziek. Aan de piano zat de heer R. Krol, die een woord van hulde verdient voor zijn (soms wat te) bescheiden, maar meesterlijk begeleiden. Als laatste nummer zongen de vier uitvoe renden, die in Bretonsche kleederdracht op traden, gezamenlijk een Bretonsch volkslied. Hierna sprak de heer J. H. Sauveur, voorzit ter van de afdeeling. In een geestig speechje bracht hij dank aan de kunstenaars, die met frischheid en natuurlijkheid een goed stuk folklore hadden gedemonstreerd. De heer Cueff sloot met een tot wederzien?. meldt: Hoogste barometerstand 763.5 m.M. te Helsingfors. Laagste barometerstand 731.2 m.M. te Vestmanoer. en voorspelt: Zwakken tót matigen Zuidelijken tot Zuid oostelijken wind. Tijdelijk opklarend. Aan vankelijk weinig of geen regen en iets kouder. Uit het Buitenland OPKLARING. DAN AFKOELING EN DAARNA REGEN TE WACHTEN. De depressie bij IJsland nam af. De secun daire, die hier gisteren krachtigen wind en regen bracht, is tot de Oostzee doorgedrongen en heeft den hoogen druk teruggedrongen, maar nam in beteekenis af. Een nieuwe daling in het Zuidwesten kon digt zich aan. In Finland en Polen nam de vorst weer langzaam toe. Scandinavië is tot dicht bij het vriespunt afgekoeld, maar heeft nog somber weer. In Oost-Duitschland valt sneeuw. In Zuid-Duitschland en Midden-Frankrijk komt veel mist voor, in West-Frankrijk en Engeland met eenige opklaring, Regen viel vooral in Denemarken en het Zuiden van Noorwegen en Zweden en in Zuid-Frankrijk meldde Marseille 28 m.M. In Schotland waalt het nog krachtig uit Zuid: in het Kanaal uit Zuidwest; in het Oostzeegebied uit Zuidoost, Na eenige opklaring is afkoeling en later waarschijnlijk weer regen te wachten. Barometer Heden morgen 10 uur 747 m.M. Stand van gister 745 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van; CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 13 December: Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 44 F. 41 F. 47 F. k/eiêé ioAti BARTELJORISSTR. 26-28 Caafeetie (Adv. Ingez. Med.) BURCERLIJKE STAND HAARLEM, 13 December. Ondertrouwd 12 December: P. Verwoerdt en M. B. Boonman; A. G. J. Westerkamp en A. T. M. Kahmann; J. W. G. Meijling en E. R. Huizinga. Getrouwd 12 December: P. P. Frijns en C. M. J. Honing; W. C. Bon en M. W. A. M. B. S. Gerlach; D, Raar en J. Dreijer; P. N. Hui zing en W. Verzijlberg; H. Dijkstra en J. M. Dullberg; A. R. W. Nordt en A. W. de Kroon; K. Moedt en H. M. Dammers; H. J. Groene- woud en M. A. J. van Dijk; G. T. Witkamp en M. Keesmaat; S. L. de Vries en C. van Praag, Bevallen 10 December: K. de Leeuw—Lem- stra, z.; 11 December: R. G. P. NijhoffRob bers, d.; C. H. JongensDreijer, d.; L. Schou tenPrevo, d.; G. E. v. d. WeijdenKoele- man, d.; Overleden 10 December: K. BerbéeRomijn 72 j., Zijlweg: A. Kruijenaar—Bruijn. 65 j., Kruistochtstraat; H. VerwoertEbbing, 68 j„ Wouwermanstraat 11 December: A. Botte lier. 68 j., Ripperdapark: G. B. van Greu- niningen, 86 j., M. van Heemskerkstraat; WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Het ledental moet groeien. In de Woensdagmiddag gehouden vergade ring der Vereeniging Weldadigheid naar Ver mogen werd de rekening en verantwoording over het afgeloopen jaar (eindigende 31 Oct.) in orde bevonden; deze rekening, die door de heeren M. Lugt en N. J. Hoeflake was gecon troleerd, sluit het een belangrijk tekort. Ook het jaarverslag over de werkzaamheden in het jaar 1933-1934 droeg de goedkeuring der vergadering weg. Met groote dankbaarheid werd door de vergadering kennis genomen van eenige belangrijke giften, die bij het be stuur binnenkwamen. De vereeniging gaat het nieuwe jaar met eenigen angst tegemoet, in zooverre, dat er zeer vele aanvragen om steun binnenkomen, terwijl het aantal der leden en begunstigers steeds kleiner wordt. Middelen werden be raamd om te trachten een zéér gewenschte uitbreiding van het aantal leden te verkrijgen daar dit hoogst noodzakelijk is om het zware werk der vereeniging in deze droevige tijden te kunnen voortzetten. Het bureau der ver eeniging in de Janskamer, Jansstraat 38, zal gaarne aanmeldingen tot lidmaatschap (mi nimum contributie f 3 per jaar) in ontvangst nemen. De periodiek aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen, terwijl in de vacatures, ontstaan door het overlijden van mevr. LevenkampPlanten, en het bedanken van mevr. TollenaarOldenboom en Dr. L. C. Proot werd voorzien door de benoeming van mevr. C. L. W. YsendijkMetelerkamp en Jonkvr. J. Schorer en den heer J. Th. Mathot. Geen verlaging der indirecte belastingen. Opheffing bankgeheim niet te verwachten. De Omzetbelasting op gas en electriciteit. Verlaging van de indirecte belastingen is voorshands met het oog op den toestand van 's Rijks financiën niet mogelijk, aldus zegt Minister Oud in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van het departement van Financiën. Tegen het tot stand brengen eener com pensatie door verhooging van andere belas tingen, met name inkomstenbelasting en suc cessierecht, of door een heffing ineens van het vermogen, bestaat bij den minister over. wegend bezwaar. Voor de motiveering van zijn zienswijze verwijst hij naar wat hij daar over gezegd heeft bij de algemeene beschou wingen in de Tweede Kamer. Ook de minister is er van overtuigd, dat nog steeds belangrijke bedragen aan inkom stenbelasting en vermogensbelasting worden ontdoken. Naar aanvulling en verbetering van de controlemiddelen wordt dan ook steeds gestreefd. Niettemin is vair hem een voor stel tot opheffing van het z.g. bankgeheim niet te verwachten. Het nemen van maatregelen tegen Neder landers, die zich door vestiging in het buiten land aan hun financieele verplichtingen jegens den Nederlandschen staat onttrekken, ach: de minister voorshands niet noodig, nu van een ka pi taalvlucht van eenige beteekenis tot dusver nog niets is gebleken. Hij blijft echter vootdurend aan deze zaak zijn aandacht wijden. Omzetbelasting'. Tegenover de Kamerleden, die varn meening waren dat de geringe opbrengst der omzet belasting mede een gevolg was van een zeer onvoldoende toerusting van den belasting dienst, betoogt de minister dat dit z.i. niet het geval is en dat bij de inwerkingtreding van de wet geen andere handelwijze gevolgd kon worden. Het komt den minister voor, dat er eenig misverstand bestaat met betrekking tot het door hem ingenomen standpunt inzake de heffing van omzetbelasting wegens leverin gen van gas en electrische energie. Dat de gas- en electriciteitsbedrijven in de gelegenheid zijn gesteld gebruik te maken van vergunningen ingevolge art. 4 der wet, is niet geschied om deze bedrijven boe te staan, de belasting te betalen, over de waarde, die de goederen onmiddellijk na de productie hebben, doch alleen om fiscaal-technische redenen. De minister kan dan ook geen aanleiding vinden om van het ingenomen standpunt terug te komen. Dat de gemeentebedrijven door deze toepassing der wet in ongunstiger positie komen dan de particuliere bedrijven, kan de minister niet inzien. De minister zou de grens voor vergoedin. gen aan de Ned. Middehstandsbank 'wegens garantie voor verliezen-, .op .credieten verleend nader op 3 1/2 millioen grilden willen bepalen. Van dit bedrag zal dan in ieder geval ten minste 2 millioen gulden kunnen worden be stemd tot dekking van eventueele verliezen op eerst in den laatsten tijd verleende cre dieten. TENTOONSTELLING VAN ILLUSTRATIEVE KUNST. Het teekencollege „Kunst zij ons doel" te Haarlem houdt in het Waaggebouw aan het Spaarne een tentoonstelling van illustratieve kunst. Voor deze tentoonstelling zijn inzendin gen binnengekomen van Hans Borrebach, Tj. Bottema, P. v. d. Hem, Prof. J. H. Jurres, Edz, Koning, Rie Kramer, Freddie Langeler, Her man Moerkerk. Anton Pieck, Jo Spier, A. v. d. Valk, H. Verstijnen, J. Wiegman, Ids. Wiersma. De opening van deze tentoonstelling, die wordt gehouden van 15 December tot en met Zondag 30 December van .10—4 uur, zal ge schieden door den heer Herman Moerkerk op Zaterdagmiddag om 3 uur. INSPECTIE REGISTRATIE EN DOMEINEN. Bij beschikking van den minister van fi nanciën is de inspecteur der registratie en domeinen A. F. Boersma verplaatst van Zutphen naar Haarlem. KOVACS LAJOS TE HAARLEM. Kovacs Lajos geeft met zijn band op Vrij dag 21 en Zaterdag 22 December in den Stadsschouwburg te Haarlem een concert. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Ds. D. Drijver te Haarlem staat op het zes tal voor het beroepen van een predikant bij de Evang. Luth. Gemeente te 's-Gravenhage. ARROND. RECHTBANK. Overtreding Tarwewet, Een molenaar uit deze omgeving stons voor de Haarlemsche rechtbank terecht wegens overtreding van de Tarwewet. Hij zou een hoeveelheid 'tarwemeel in voorraad gehad hebben, wat hem, volgens de wet verboden was. De getuige dr. Moorsel, die tot voor kort rijksambtenaar is geweest voor deze materie, verklaarden dat verdachte sinds de inwerkingtreding die wet ontdoken heeft. Zijn omzet is minstens verdrievoudigd in eenige jaren. De Officier vroeg een boete van f 1000. Mr. C. van Rij betogode, dat verdachte geen voordeel getrokken heeft uit deze ont duiking. Verdachte heeft aldus gehandeld om het voortbestaan van zijn zaak en gezin te verzekeren. PI. verzocht de rechtbank reke ning te willen houden met de omstandig heden. Uitspraak over 14 dagen. Flesschentrekkerij. Een Amsterdammer, die niet verschenen' was voor de rechtbank, heeft eenigen tijd in eenige pensions in Haarlem en Zandvoort ge woond met een vrouw en een kind, zonder te betalen. De man is telkens verhuisd, en be loofde dan voor zijn vertrek later te zullen be talen, gaf zelfs een vermoedelijk door hem zelf vervalscht accept af, maar geld zond hij later nooit. De politie heeft hem uit het laat ste pension weggehaald. De Officier zei, dat er 3 gevallen, tenlaste- gelegd zijn, ofschoon verd. er veel meer ge pleegd heeft. Vijl' veroordeelingen heeft verd, al achter den rug. De Officier vroeg een ge vangenisstraf van 6 maanden. Uitspraak over 14 dagen. Onder den invloed achter het stuur. Een chauffeur uit Roermond heeft op den weg van Haarlem naar Amsterdam gereden, zóó slingerend, dat het een achter hem rij denden autobestuurder opviel. Deze wist te passeeren en heeft in Halfweg een veldwach ter gewaarschuwd. Samen wachtten ze de auto op, die bij het stoppen nog een zwaai maakte. De chauffeur rook naar drank en verlangde een dokter. Die was er echter al bij, omdat de bestuurder, die den veldwachter ge waarschuwd heeft, toevallig een arts was,. Deze verklaarde voor de rechtbank nadruk kelijk, dat de verdachte zoodanig onder den invloed van drank was, dat hij niet in staat was een auto te besturen. De Officier vroeg 6 weken hechtenis met een jaar intrekking van het rijbewijs. Uitspraak over 14 ddgen. „Volslagen dronken" in een auto. Een 38-jarige Zandvoorter heeft op een nacht in dezen zomer in Bioemendaal gereden met zijn auto, die slechts voorzien was van één lantaarn. Een agent heeft den wagen aange houden en toen bleek, dat de bestuurder onder- invloed van den drank was „volslagen dron ken zelfs", zei de verbalisant. De kantonrech ter heeft den chauffeur veroordeeld tot een boete van f 50 en een week hechtenis. Zoowel verdachte als de ambtenaar zijn hiervan in hooger beroep gekomen. Verd. beweerde niet meer dan 3 glazen bier gebruikt te hebben en niet dronken geweest te zijn. Misschien was hij zenuwachtig. Naast verd. heeft een kennis van hem geze ten, die ook onder den invloed verkeerde, naar de verbalisant :zei. De echtgenoote van verd. heeft gezegd: „Ik zal rijden, want ik vertrouw het niet van jou." Toen verd. dat niet wilde is zij in de auto gaan zitten om toezicht te houden. Deze verklaringen werden gedaan1 door een anderen politieman, die bij de aanhou ding aanwezig was geweest. De vrouw heeft het stuur later overgenomen. De echtgenoote van verdachte getuigde, dat zij aangeboden heeft te rijden, zooals ze wel vaker deed. Er was een baby thuis en om der wille van de veiligheid wilde zij zelf chauf- feeren. Zij heeft niets aan haar man gemerkt. De officier zei, dat er wel geen ongelukken gebeurd zijn, maar dat verd. een ernstige ver keersovertreding heeft begaan. De Officier vorderde een hechtenisstraf van 3 weken, en een boete van f 15. Mr. A. Bruch betoogde, dat verd. behoorlijk gechauffeerd heeft, want de politiemannen hebben hem aangehouden voor het ontbreken van een brandende lamp, en niet voor zig-zag- rijden. PI. concludeerde tot vrijspraak (behalve voor de lamp) en drong anders op een lichte straf aan. Uitspraak over 14 dagen. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. Naar aanleiding van de voordracht van Ged. Staten tot vaststelling van een wijziging der Verordening tot het weren van inbreuk op natuurschoon sprak in de afdeelingen der Prov. Staten een der leden waardêering uit voor de voordracht ofschoon dit lid, met andere leden, van meening was, dat hier en daar redactiewijzigingen noodig zijn. Nog merkte een der leden op, dat het niet goed is. de betrokkenen door het verscherpen der reclame-bepalingen moeilijkheden in den weg te leggen. VECHTPARTIJ OP HET KLOKHUIS- PLEIN. Woensdagavond half acht ontstond op het Klokhuisplein twist tusschen den 18-jarigen drukker C. en den 26-jarigen markiezenbe- kleeder Van D. Laatstgenoemde gaf C. zulk een lievigen vuistslag tegen de kaak, dat deze achterover viel en met het achterhoofd op een hardsteenen stoep berecht kwam. Hij werd door leden van den Ongevallendienst verbonden en daarna per ziekenauto van de firma Mathot naar de Mariastichting ver voerd, waar bleek dat hij een vleeschwond van vijf c,M. aan het hoofd en een lichte hersenschudding had gekregen. Zijn toe stand is niet ernstig. Van D. werd naar het politiebureau aan de Smedestraat; gebracht, waar proces-verbaal tegen hem werd opge maakt. De beroemde Poolsche pianist Mischa Meller, die aan het morgenavond door de H. O. V. te geven concert zal medewerken, Voorbeurs te Amsterdam. NAUWELIJKS PRIJSHOUDEND, HANDEL UITERST GERING De stemming op de ochtendbeurs was heden nauwelijks prijshoudend. De ongeanimeerde tendenz van Wallstreet, alsmede het bericht dat de Aku genoodzaakt is haar productie in te krimpen, leidden tot een lichte koersafbrok- keiing. De handel was van uiterst geringe af metingen. Aku daalden beneden 33 percent, terwijl Kon. olie een fractie lager noteerden. Philips daalden tot op het laagste peil van gisteren. Unilever waren nauwelijks prijshou dend. In H. V. A. en Amst. Rubber ging nage noeg niets om. De noteeringen waren onver anderd. Certif. handelmaatschappij waren nauwelijks prijshoudend. De Young'leening kon zich handhaven. Op de wisselmarkt waren de noteeringen vrijwel onveranderd, met uitzondering vanhetj pond dat beneden 2-31 daalde.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2