Parlementaire locomotief en ministerieele salonwa^on in botsing. i DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 3 STA TEN-GENERAAL Menschen en dingen uit mijn TWEEDE KAMER Haagsche buurt. Geen persoonlijke ongelukken. Motie-Drop aangenomen. Den Haag, 12 December Het begon vanmiddag al niet goed. De par lementaire locomotief reed tegen den ministe- rieelen salonwagen aan. De botsing liep ech ter nog zonder persoonlijke ongelukken af. Want de Minister van Waterstaat kreeg alleen een lichte schram, in den vorm der aanne ming met groote meerderheid van de door hem bestreden motie-Drop (verplichtend stellen opneming van collectieve arbeidsovereenkomst in de Rijksbestekken). Slechts 20 tegenstem mers, bestaande uit .de c.-h., de liberale fracties, 3 anti-revo lution nai ren en een .paar eenlingen, moes ten met Minister Kalff tegen 62 voor stemmers het onder spit delven. Later echter, aan het eind van het spoorweg debat, zag .het er op een gegeven oogenblik naar uit alsof we een déraille ment met droeviger "bfloop zouden aan schouwen. Met- man en macht is er toen ge werkt om dit te voorkomen, en tenslotte kwam het sein nog juist op veilig. De trein kan nu wel zonder verdere ongelukken 'het eerstvol gende station, aanneming der Waterstaatsbe- grooting bereiken. Voor den heer Krijger (c.h.) deed het hoofd van den Minister, voor den heer v. Kempen (lib.) eer dat der Spoorwegdirectie dienst als kop van Jut. De zwarte vlek op de Rijksbe- grooting het spoorwegtekort moet wel dra verdwijnen, want dit tekort oefent een grooten invloed op de geheele Rijksbegrooting en daarmee op de mate van behartiging van vitale volksbelangen uit. Maar het beleid van dezen bewindsman aldus 's heeren Krijger's conclusie wekt niet het vertrouwen, noodig met het oog op de door de Kamer te dragen verantwoordelijkheid. De Memorie van Toe lichting doet alsof er geen vuiltje aan de lucht is, nota bene bij een te kort van 30 mil- lioen. ..Zeer verontrustend" vond deze afge vaardigde een dergelijke houding van den Mi nister, wien hij reeds dreigend toevoegde: bij het Verkeersfonds zien wij elkaar weer. De heer v. Kempen, die het eens was met het door Excellentie Kalff ingenomen stand punt i.z. de loonsverlaging, nam de Directie onder handen, welke zelf in dezen het initia tief had moeten nemen. Zij loopt echter vol gens hem, al te zeer achter de economische feiten aan. En wat de invoering der Diesel- treinen aanging, nu dat was geen daad van durf, doch een foutgeweest. Veel te veel in eens had men hier gedaan. Nergens was men tot invoering op zoo groote schaal en zoo snel overgegaan. Met de vrachttarieven was het ook niet in orde, wat o.m, zou blijken uit ■belangrijke zendingen van de Duitsche grens af naar Tsjecho-Slowakije ondernomen. Mis hoor, kwam Ir. v. d. Waerden (s.d.) ver tellen. Dit argument houdt geen steek, want over groote trajecten kan men nu eenmaal extra-goedkoope vrachttarieven berekenen. En wat het achter de feiten aanloopen betrof, ook ten dien aanzien had deze s.d. afgevaar digde nog een appeltje met den liberalen woordvoerder te schillen. Dat het auto-vervoer goedkooper is, ligt voor de hand. Daar zit men immers lang niet op zoo hooge kosten en las ten. Dus hier trof de Directie geen schuld en als men verder eens lette op de daling der personeelsuitgaven in luttele jaren tijds van 130 op 82 millioen gulden, terwijl het perso neel van 50000 op ruim 35000 man was terug gebracht, en dit bij enorme toeneming van het werk, dan kon men zeker niet beweren dat er geen sprake zou zijn van aanpassing Minister Kalff gaf bij zijn verweer den heer Krijger te verstaan, dat deze op spoorwegge bied een leek is en als zoodanig praat Hem kon de Minister niet verzekeren dat binnen een bepaalden tijd het spoorwegtekort weggewerkt zou zijn. En nu de klachten over de mislukking met de Diesel trein en. Och wat waren wij trotsch geweest, als het met een kleine proef wel gelukt ware, zoo zeide Minister Kalff. die voorts uiteenzette hoe tenslotte gebleken is, dat de hoofdfout, waardoor het nu voors hands een mislukking werd, bij den motor zelf ligt. En die fout kan men pas na eenige dui zenden Kilometers rijden ontdekken, hetgeen (wel een aardige bijzonderheid) niet door een van de ingenieurs der fabriek, die de motoren levert, is ontdekt, maar door een Nederlandsch ingenieur van Werkspoor. Overigens kon men gerust zijn: het overgroote deel der reparatie kosten komt voor rekening van den fabrikant. En wat het ons nog zou kosten vermoedelijk eenige tonnen dat halen we er wel weer gauw genoeg uit, als men slechts even bedenkt hoe per jaar één Dieseltrein van Amsterdam naar Eindhoven een besparing van f 20.000 oplevert. Met Ir. v. d. Waerden vond de Minister dat de heer v. Kempen te weinig notitie had ge nomen, van wat de Spoorweg-Directie heeft gedaan om het bedrijf op lager niveau en dichter bij rentabiliteit te brengen. Tegenover den klager Krijger voerde de Mi nister o.m. aan, dat van 1929 tot nu toe de ontvangsten meer dan 22 millioen achteruit zijn geloopen, terwijl de exploitatiekosten van 130 millioen tot 109 gedaald waren, een da lingspercentage dus met 30%. De belangrijk heid hiervan, zoo meende de Minister, moest zelfs een op bedrijfsgebied zoo grooten leek als de heer Krijger iets zeggen. Van bijkans alle zijden had het hoofd van het Departement van Waterstaat kritiek in ontvangst te nemen, met betrekking tot zijn houding aangaande verlaging van het salaris van het personeel. Fout vonden het b.v. de heeren v. Braambeek (s.d.) en Kuiper (r.k.), dat de Minister, nadat de Directie tot 3 1/2% was gegaan, bij vorige gelegenheden had men deze salarissen reeds met 25% doen dalen zei: ..Neen, het moet 5% zijn. En ik ben bereid (onvoorziene buitengewone omstandig heden daargelaten) te verzekeren dat er ge durende de eerste twee jaar pjet meer a an-de C. J. Kuiper (R.K.) salarissen getornd zal worden, indien alle in den Personeelsraad vertegenwoordigde bon den de nieuwe regeling willen aanvaarden. Om der wille van het georganiseerd overleg, getrouw tevens aan wat bijkans steeds ten dezen geschiedt, wenschte de Minister van zijn eisch in zake de unanimiteit geen af stand te doen, ook al kon men er op wijzen, dat thans een paar heel kleine organisaties de volledige overeen stemming in den weg staan. Deze afwijzende houding van Minister Kalff (die naar het mij voorkomt ten on rechte een standje van den waamemen- den voorzitter den heer Dijk in ontvangst had moeten nemen, aangezien hij iets min der vriendelijks over den heer Sneevliet had gezegd) deed den heer Kuiper een motie voor stellen. Daarin werd o.a. beweerd, dat onder de bestaande regeling van het georganiseerd overleg, een dergelijke eisch niet gesteld had moeten worden, dat voor de eerstvolgende twee jaar de nieuwe salarisregeling een wet van Meden en Perzen zou dienen te zijn, waar na dan de wensch volgde, dat de Regeering voortaan ook niet meer met zulk een eisch voor den dag zal komen. Toen de Minister de motie bestreden had, begon het er raar uit te zien. Een opeenhoping van Kamerleden viel in de buurt van het spreekgestoelte en den voorzitterszetel waar te nemen. Er dreigde ge vaar. Dus stak men de hoofden bij elkaar. Met het gevolg, dat na een korte uiteenzetting van Mi'. Joekes (v.d.) de zinsnede omtrent de sa larisregeling, zelf er uitging. Maar ook zoo bleek de Minister niet bevredigd. Sterker nog, onaanvaardbaar noemde hij de passage waar in stond dat de voorwaarde niet gesteld had moeten worden. Aan den anderen kant echter bleek .thans de heer Kalff toch wel, speciaal wat de praktische zijde van het geval betreft, d.w.z. wat de salarisregeling zelf aangaat, tot groote soepelheid bereid. Het was daarom maar goed, dat schorsing dezer beraadslagingen volgde, aangezien men nu gelegenheid kreeg zich nog even te beraden. Met het resultaat, dat de heer Kuiper tenslotte zijn motie terug trok nu de Minister hem en anderen bevredi gende toezeggingen deed. Onderwijl was Minister de Wilde al eens even komen neuzen had men hem bericht dat er onraad dreigde? en ook de Minister van Buitenlandsche Zaken was wezen kijken. Maar deze laatste verscheen eigenlijk omdat na Waterstaat de heer Sneevliet over onze deel neming aan de Volkenbondsmacht in het Saargebied zou interpelleeren. Het einde trad echter vanmiddag ten gevolge van de hier ge schetste botsing nog niet in. Maar nu het zoo afliep, dat het veel ging lijken op een storm in een glas water, staat alleen nog de eind stemming over de begrooting te wachten. En daarna kan dan worden geïnterpelleerd. E. v. A. BUZIAU VEERTIG JAAR OP DE PLANKEN. In het begin van het volgend jaar zal het 40 jaar geleden zijn dat Joh. Buziau, de be kende revue-speler, voor het eerst de planken betrad. Ter herdenking van dit jubileum wordt er een Hoofdcomité gevormd, met afzonderlijke comité's in eenige groote steden des lands. De heer D. Hans heeft zich, op verzoek, bereid verklaard, als voorzitter van het Hoofdcomité op te treden. De Minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. H. P. Marchant heeft daar toe uitgenoodigd, het voorzitterschap aan vaard van een Eere-comité hetwelk zal wor den gevormd. Woningbouwvereeniging f 20.000 benadeeld? Arrestatie te Eindhoven. EINDHOVEN, 12 Dec. (V.D.) Gisteravond is de 40-jarige C. Hees uit de Binnenwierstraat alhier voor den officier van justitie te Den Bosch geleid, verdacht van fraude van twin tigduizend gulden uit de kassen van de Prot. Woningbouw Vereeniging „Helpt uzelf door samenwerking", waarvan hij drie jaar ad ministrateur was. Hij heeft dit bedrag weten te verduisteren door de cijfers op de giro biljetten te veranderen. Sinds April van dit jaar is er een onderzoek gaande. Proefnemingen met de „Snip" duren voort. Startmetingen kosten veel tijd. (Het was grijs en grauw Woensdagmiddag op Schiphol. De regen kletterde neer en er woei een gure wind.Achter op de nagenoeg geheel verlaten vliegweide stond de P.H.A.I.S. alias „Snip", het toestel dat gereed wordt gemaakt voor de aanstaande Kerstvlucht naar de West. De machine zag er met zijn -blinkende vleugels en opgeschilderde romp als fonkelnieuw uit Men was sinds 's morgens tien uur met man en macht in de weer met het voortzetten van de diverse proefnemingen. Woensdag was de beurt aan den Rijksstudie Dienst voor de Luchtvaart welke onder leiding van Ir. Win ia startmetingen heeft verricht. Deze hebben den geheelen dag in beslag genomen moesten toen de duisternis inviel worden on derbroken. Hoewel het weer zeer ongunst: was, zijn de proeven naar wensch verloopen. Het gold hier een opmeten van de lengte van den start bij verschillende gewichten. Dit is een zeer langdurig werk, aangezien het toestel steeds moet worden gewogen en tot het juiste gewicht geladen. De eerste piloot Hondong en de mecanicien Stolk waren den ganschen dag in touw. Heden zou de laatste startmeting geschieden, terwijl dan tevens de beide compassen zullen worden gecompenseerd. Wij spraken nog even met den chef van den vliegdienst den heer Aler, die zeide. zeer tevreden te zijn over het verloop van öe voor bereidingen voor den vliegtocht. Baken in zee. Het is verwonderlijk hoe één enkele wijk van een stad alle aspecten van menschelijk- heid oplevert. Hoe ge er, mits ge goed uit uw oogen kijk, een staalkaart ziet van mensche- lijke verschijningsvormen. Zoo vind ik "het kleine sigarenwinkeltje op .den hoek, 't kleine doodgewone, banale sigarenwinkeltje, de rust, de groote sereene, zuivere rust in dit stormachtig leven. En de grijze, correcte en minzame sigarenwin kelier is liet baken in de onstuimige zee van ons dagelijksch streven. Hij is niet onderdanig en niet brutaal, niet spraakzaam en niet vervelend, niet opdringe rig en niet slaafsch. Hij is grijs en levendig, smetteloos ge kleed en helder van verstand, pienter en aardig. Ja deze man tusschen sigarenkistjes en ta bakspotten, sigarettendoosjes en pijpenrek- ken is vóór alles aardig. Hij babbelt niet over het weer, doch spreekt over het leven en vertelt van zijn overleden vrouw, die hij het vorig jaar moest verliezen en welk een ware vrouw zij was; hoe goed, hoe vroolijk, hoe goed in zaken. Ik moest haar afstaan aan het onbegrij pelijke, meneer, zegt hij en hij zegt het zóó eenvoudig, dat ge het niet als ijdele praal zucht kimt beschouwen en daar heb ik vrede mee. Tot mijn één-en-zestigste heeft zij mij gelukkig gemaakt. En daar ben ik dank baar voor en haar gedachtenis is me nu, 's avonds in mijn huiskamer met haar portret boven de radio, nóg ten zegen. En als ik nu maar een eenvoudig weekgeldje verdien en ik wordt mijn kinderen niet tot last. dan ben ik bést tevreden, dan wil ik niet klagen, als ik 't soms wel eens heel erg pijnlijk mis. zoo bij m'n alleenige kopje thee. Eigenlijk is dat alles wat hij zegt. Hij zegt het wel eens met andere woorden, maar nooit zegt hij het melo-dramatiseh en nooit in den toon van verlegenheid-om-een praatje. En steeds weer voel ik dat hij dit gaarne zegt, omdat hij 't liefst bij die herin nering toeft en omdat ik een van de weinige klanten ben die geen haast hebben en niet een van de vele, die „niet van kletspraatjes gediend" zijn. Ge zult zeggen, zoo'n bejaard grijs man netje, die een paar banale woorden zegt, en altijd weer hetzelfde, is nu wel eigenlijk niet de moeite waard, om over te schrijven. Ge hebt gelijk. Er geschieden in de wereld wel andere din gen dan treuzelen in een sigarenwinkel. Er zijn wel andere en belangrijker men schen dan een sigarettenleverancier, die over zijn eenzaamheid klaagt. En alles is belangrijker dan de natuurlijke loop der dingen, die ook door het sigaren winkeltje op den hoek gegaan is. Ge hebt gelijk. Ge hebt óók géén gelijk. Want deze stille berusting, deze vredige aanvaarding van het leven, deze rustige te vredenheid zijn een verkwikking in de bran dende hijging van onze dagen. Ik heb gistermiddg met hem zitten praten tusschen twee en vier komen er tóch geen klanten en gaat u nou eens mee in m'n huis kamer tusschen krantenhangers, rookstel len en kleine eikenhouten meubeltjes en rookt u nu 's als buur en niet als klant een lekker sigaartje ik heb diep in een groote, oudei-wetsche leunstoel gedoken wéér ge hoord hoe lief ze was en boe flink en wat 'n moeder voor d'r kinderen en boven de radio hing in een glimmend-zwart-e ovale lijst het portret van een blozende vrouw zooals er zoovéél zijn, zullen zijn, geweest zijn. En het was of hier tusschen de tafel met het rood-fluweelen kleed en de wandka- lender-met-iederen-dag-een-spreuk de tijd stil en breed uiteenvloeide tegen de glorie, de kust van de eeuwigheid. Het was of hier, met dat portret en 't takje dorre bloempjes er onder, de glorie van de rust begon. Een theelichtje tusschen vier wit-porse- leinen wanden. Een plaat van een lachende juffrouw met een cigaret tusschen haar witte tanden. En een oud manneke, rustig en bijna toon loos pratende over het leven en de dood en hoe goed beide zijn. Een baken in de branding van ons leven. Wijsheid tusschen kistjes sigaren. Mr. E. ELIAS In liooger beroep 15 jaar geëischt. In Hooger Beroep stond als verdacht van doodslag voor het Bossche Gerechtshof te recht, de 29-jarige landbouwer J. O. te Prin- cenhage. Hij was door de rechtbank te Breda tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij op 13 Juli j.l. den 30-jarigen C. de Koning met een spade den schedel had ingeslagen. Er werden geen getuigen gehoord. Verdachte zei, met een revolver naar de Koning te zijn gegaan om met dezen te gaan praten. De Koning zou n.l. kwaad op hem zijn geweest, daar verdachte ongeoorloofde betrekkingen met de vrouw van De Koning onderhield. Bij de woordenwisseling had hij De Koning in het been geschoten. De Koning vluchtte naar het huis van zijn buurman, daarheen heeft verdachte hem gevolgd en is De Koning buiten blijven opwachten. Toen deze, door zijn vrouw ondersteund, buiten kwam, heeft verd. hem met de revolver op 't hoofd geslagen en daarna is hij weer weg gegaan. Nogmaals kwam hij terug en zag De K. in het veld liggen. Met een spade heeft hij hem toen op het hoofd geslagen, waarna hij weer wegging. Toen hij zijn slachtoffer weg zag kruipen, sleurde hij hem terug en sloeg hem met de spade den schedel in. De Advocaat-Generaal achtte niet, zooals de Officier van Justitie te Breda, moord aan wezig, wel dodoslag. Wegens dit feit eischte hij vijftien jaar gevangenisstraf. Plaatselijke Kunstkringen zelfstandig. Programma van ..Het Schouwspel" wordt afgewerkt. De curator in het faillissement van de N.V. Internationaal Theater Bureau Holland deelt mede dat in de Maandag te Utrecht gehouden vergadering van tooneeldirecties en plaatse lijke vertegenwoordigers gebleken is, dat in bijna alle af deelingen (kunstkringen) met volle medewerking van alle belanghebbenden het speelplan voor dit seizoen regelmatig kan worden afgewerkt. De plaatselijke kunst kringen zullen voortaan zelfstandig optreden, Verraden echtgenoot tracht wraak te nemen. Liefdes-affaire te Rotterdam. ROTTERDAM, 12 Dec. (V.D.) De 19-jarige mejuffrouw A. van R. had sinds eenigen tijd omgang gehad met den 19-jarïgen jongeman P. L. van U. Het meisje kwam er achter, dat de jonge man reeds gehuwd was en met haar moeder is zij gisteravond naar de woning van van U. gegaan, waar zij hem met zijn echtgenoote aantroffen. Aan de echtgenoote werd de geschiedenis verteld en daarna zijn moeder en dochter weer vertrokken. De aldus verraden echtgenoot heeft zich zeer opgewonden en is moeder en dochter op zijn motor achterna gegaan. Op de Diergaardesingel heeft hij gepoogd de twe^ vrouwen omver te rijden, doch zij wisten opzij te springen. Daarop is de motorrijder aan den haal ge gaan. Bij de politie is aangifte gedaan, waarna de man is aangehouden en in bewaring ge steld, verdacht van poging tot doodslag. Gruwelijke doodslag. Zijn slachtoffer blijven achtervolgen. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 DE KERSTVLUCHT VAN DE „UIVER". Datum van postverzending vervroegd. In aansluiting aan het reeds vroeger ge melde. vestigen wij er nogmaals de aandacht op. dat. wil men zijn post naar Indië met het vliegtuig de Uiver meegeven, de gewone porten en rechten althans gedeeltelijk moeten zijn voldaan door middel van het voor het voor bij zondere postvluchten bestemde driehoekige luchtpostzegel ad 30 cent. Stukken, waarop dit bijzondere zegel niet voorkomt, worden in geen geval met de „Uiver" verzonden. Voorts moet op bedoelde stukken de aanwijzing „Per vlieg tuig Uiver" worden gesteld. Door de Ned. Indische Postadministratie zal voor het vervoer met de retourvlucht hetzelfde luchtrecht worden geheven als voor de over brenging met de heenvlucht verschuldigd zal zijn. Personen, die geen relaties hebben in Neder landsch Indië kunnen hun correspondentie, waarvoor terugzending aan den afzender wordt verlangd, adresseeren aan het Hoofd van het Bedrijf der Posterijen te Bandoeng. Naam en adres van den afzender behooren op duide lijke wijze te worden vermeld op de linkerhelft van de betrokken stukken, op welke helft zoo mogelijk onderaan links tevens het voor de terugzending verschuldigde port en recht volledig in Nederlandsch-Indische frankeer- en of luchtzegels moet worden verantwoord. Wordt terugzending naar Nederland met de retourvlucht van het vliegtuig „Uiver" ver langd, dan moet het luchtrecht en de gewone jorten en rechten voor bedoeld vervoer, al- hans gedeeltelijk, worden voldaan door mid del van het voor bijzondere postvluchten be stemde Nederlandsch-Indische driehoekige luchtpost-zegel ad 30 cent. De hierbedoelde Ned. Indische frankeer- en luchtpostzegels zijn aan de verzamelaarsloketten verkrijg baar. Wegens wijziging van den aanvankelijk vast gestelden datum van vertrek, moet de met de Uiver te verzenden gewone correspondentie uiterlijk 18 December a.s. te 20 uur en de aan- geteekende stukken te 19.30 u. ten hoofdkan- tore Haarlem zijn bezorgd. In verband met het vorenstaande wordt de luchtpostzegel voor bijzondere vluchten voor het publiek verkrijgbaar gesteld tot en met 18 dezer. Werkloosheid blijft stijgen. Cijfers boven die van 1933. 13 December: Bij de commissie tot tijdelijke werk verschaffing is van H.H. M.M. den Ko ning en de Koningin ontvangen 2000.-. Het totaal der gifte nis tot 60 000 ge stegen. De werkzaamheden zijn gedeelte lijk reeds aangevangen; 1870 werklieden meldden zich aan. Door onze lens gesnapt. DOKTER TH. KOOT. Dr. Th. Koot, bekend chirurg, werd in 1891 geboden te Utrecht, in welke stad hij ook studeerde. Na zijn artsexamen werd hij in Fe bruari 1917, assistent aan de Maria Stichting alhier. Vervolgens was hij te Berlijn werk zaam als assistent van prof. Bier en daarna weer als assistent aan de Maria Stichting, welke functie hij bleef vervullen, ook nadat hij zich in Januari 1920 te Haarlem geves tigd had. Ongeveer 8 jaar geleden volgde dokter Koot dokter Jessurun aan de Maria-Stichting als chirurg op. Dokter Koot is voorzitter van de Specia listen-Organisatie en heeft voorts zitting in verschillende medische commissies. Hij beweegt zich ook op politiek terrein, als voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging, al hier, welke functie hij reeds 13 jaar ver vult, voorts ook als voorzitter van den Pro vincialen Kieskring en bestuurslid van den Rijkskieskring. Vele werkzoekenden. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt mede. dat in de week van 19 tot en met 24 November het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 567,400, waarvan 82,600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens ontvangen aangaande de werkloosheid van de vereeni- ;ingen van lar/larbeiders. De werkloosheid onder de overige 484.800 erzekerden bedroeg in de genoemde week 28 9 pet., tegen 27.6 pet. in de week van 5 t.m. 10 November 1934. In de overeenkomstige verslagweek van het vorig jaar bedroeg de werkloosheid 26.2 pet. Bij 1062 organen van de openbare arbeids bemiddeling stonden op 24 November 1934 in totaal 373,555 werkzoekenden ingeschreven, waaronder 352.655 mannen. Hiervan waren werkloos 354,039 personen, waaronder 339,487 mannen. Op 10 November 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een ongeveer gelijk aantal organen 358,118. Hiervan waren werkloos 330,312 personen. -Het aantal inge schreven werkzoekenden is van 10 tot 24 No vember gestegen met 15.437. Vergeleken met het overeenkomstige tijd stip van het vorig jaar, wijst het aantal in geschreven werkzoekenden een stijging aan van 28.610. In Februari onderhandelingen met de V. S. Over een handelsverdrag. Tegen Februari zullen de besprekingen om te komen tot een handelsverdrag tusschen Ne derland en de Vereenigde Staten van Noord- Amerika te New York aanvangen. Een offi- cieele regeeringsdeiegatïe zal tegen dien tijd naar Amerika vertrekken. Zij zal onder leiding staan van den heer Lamping, directeur van handelsaccoorden. Prof. van Gelderen komt thans naar Nederland terug, teneinde de In dische belangen bij de onderhandelingen in Amerika te kunnen behartigen. Prof. van Gel- deren heeft indertijd toegezegd, zijn verblijf a Indië tevens dienstig te maken aan het verzamelen van officieele gegevens betreffende den omvang van het handelsverkeer tusschen Ned. Indië en de Yer. Staten, Hoogere straf in hooger beroep? Een autobusdienst-kwestie. Voor de rechtbank te Amsterdam stond Dinsdag in hooger beroep terecht, de auto busondernemer G. ten H. uit Rotterdam, verdacht van overtreding van de wet op de vervoermiddelen. Hem was ten laste gelegd, dat hij zonder vergunning een auto busdienst Amsterdam—Rotterdam v.v. had georganiseerd. De Kantonrechter had ten H. veroordeeld tot f 10 boete. De Officier van Justitie meende, dat de straf in dit geval aanmerkelijk moest wor den verhoogd. Spr. requireerae thans f 150 boete subs, zestien dagen hechtenis. Het O.M. wees er op. dat hij, bij herhaling, zich genoodzaakt zou zien hechtenisstraf te vra. gen. DE POST VOOR DE SNIP. Vaz Dias meldt: Aangezien de Snip reeds om 0.20 uur in den nacht van Vrijdag op Zaterdag vertrekt is het noodzakelijk dat de Kerstpost voor West-Indie den dertiende December verzonden wordt. Brieven, die den veertienden December om achttien uur het postkantoor aan het Centraal Station te Am sterdam bereikt hebben, gaan nog mee. Wat na dien tijd binnenkomt blijft onherroepelijk achter. Zoo ju is tis 'n zeer merkwaardig poststuk aan de Snip toevertrouwd, namelijk een brief van zes oud-gouverneurs van Suriname, ge richt aan Prof. Mr. J. C. Kielstra. De brief weegt, 270 gram en is met f 54 aan postzegels gefrankeerd. WERELD-PETITIONNEMENT VAN JEUGDIGE WERKLOOZEN. In verband met de behandeling van het ernstige vraagstuk van de werkloosheid der jeugd op de Internationale Arbeidsconferentie in Juni van het volgende jaar te houden heeft het Internationaal Christelijk Vakverbond, in samenwerking met de organisaties van arbei dersjeugd. besloten een wereldpetitie van jonge werkloozen te organiseeren. welke tot genoemde conferentie gericht zal zijn. In dit petitionnement verklaren de jeugdige werkloozen hun leven niet in luiheid en slen teren te willen verdoen. Zij vragen om een plaats aan de machines en de werkbanken, op de kantoren en de teekenkamers. Zij hopen, dat de Internationale Arbeids conferentie hun program in overweging zal nemen en bij alle regeeringen met kracht zal aandringen om hun wenschen werkelijkheid te doen woraen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5