P@®T IN T HET TANDHEELKUNDIG 16 RIJKSSTRAATWEG 16 GEBIT/35 IHIBIi DONDERDAG 13 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 9 ll'llll^lUilillüiliiililiiJiHffllllliJlilijMlftl^lilliafellllilllJIÜIIIIIIimililiimilülüliaiiltflillllilltillliiinilinrrilillIlllfilIHlIllllllinURIIiriHiljlllllllilHlIiiniHllllllilililllltimillil-lilhll.ltillllllimtftlliiltliiü^,: Medische controle voor sportbeoefenaars. Bovengenoemd onderwerp is allerminst nieuw. In de laatste 25 jaar is het telkens weer ter sprake gekomen; al eerder werd gewezen op het gevaar, dat schuilt in lichamelijke oefe ning, wanneer daar niet de vereischte voor zorgen bij worden genomen. Noemde profes sor Iterson niet reeds in 1901 in een redevoe ring ter herdenking van den geboortedag van de Leidsohe universiteit de lichamelijke oefe ning een tweesnijdend zwaard? Inderdaad kan, wat in de toepassing bin nen zekere grenzen nuttig is en tot heil van de lichamelijke gesteldheid kan strekken, bij overschrijding van die grenzen in nadeel, in vele gevallen in onherstelbaar nadeel ver- keeren. Wanneer deze stelling juist is. dan luiden de vragen, die er automatisch uit voort komen: „Waar liggen die grenzen?" „Wie zal die kunnen en mogen vaststellen?" De moeilijkheid van het probleem is nu evenwel, dat die grenzen in algemeenen zin niet zijn te bepalen, zelfs niet voor een be paalde sekse en ook niet voor afzonderlijke leef tij dsphasen. Die grenzen zijn zuiver indi vidueel en moeten voor iederen sportbeoefe naar telkens worden vastgesteld. Wie zal dat doen? Dat kan en mag natuurlijk alleen ge schieden door iemand, die niet slechts in staat is, de constitutie van een candidaat te beoordeelen, maar ook eventueele afwijkingen weet vast te stellen en bovendien een denk beeld heeft van de inspanning, die verschil lende takken van sport in hun beoefening ver- eischen en van den bijzonderen invloed van ieder op het menschelijk lichaam. Het zal wel duidelijk zijn, dat alleen de me dicus deze zaken kan beoordeelen, zoodat men in verband met hetgeen hierboven werd opge merkt over het individueeTe van de grenzen, aan sportbeoefening te stellen, tot geen an dere conclusie kan komen aan deze: dat iedere deelnemer aan lichaamsoefeningen of sport van eenige beteekenis zich medisch zal moe ten onderzoeken. Dat kan natuurlijk op verschillende wijzen geschieden. In de eerste plaats kan ieder, die de lichaamsoefeningen tot een vaste afwisse ling in zijn bezigheden heeft gemaakt, zijn huisarts raadplegen, wanneer hij of zij tot die geregelde recreatie heeft besloten en boven dien zich door herhaalde onderwerping aan een onderzoek op de hoogte houden van den invloed van die lichamelijke oefening op zijn of haar organisme. Maar hoevelen zullen tot die voortgezette controle besluiten? En wat zouden, ook al waren velen overtuigd van de noodzakelijkheid van zulke controlemaatrege len. de verkregen gegevens verspreid geraken. Neen, heel wat doeltreff?nder is het stich ten van bureaux, die dD medische controle voor een bepaalde stad of streek leder regelen en een archief aanleggen. Deze werkwijze biedt het groote voordeel, dat alle verkregen gegevens bij één organisatie (een plaatseliïk bureau voor sportkeuring) worden vastgelegd, zcodat men op den duur in deze gegevens stu diemateriaal beschikbaar krijgt omtrent de invloeden van geregelde sportbeoefening in hét' algemeen of gesplitst naar de diverse tak ken'van sport. Om zich te bezinnen over de vraag of dit alles wel belangrijk genoeg is, behoeft men slechts te realiseeren. welke groote plaats de sport in de hedendaagsche gemeenschap in neemt en hoe deze plaats nog steeds groeiende is. Wanneer men zich daarvan rekenschap geeft, zal men gemakkelijk aanvoelen, dat in een goed georganiseerde medische controle een machtig volksbelang is gelegen. Iemand kan wel meenen, dat hij zelf zeer goed kan voelen of bij lichamelijk geschikt ls vc-or sportbeoefening, maar de aan de sport- keuringsburea.ux verbonden artsen, zouden treffende voorbeelden kunnen geven, hoezeer men zich daarin vergissen kan. In ons land ziin de eerste bureaux opge richt in 1926 en '27: ik meen. dat Den Haag en Amsterdam de eerste waren. Het bureau te Haarlem, waaraan 16 medici (hierbij twee da mes) zijn verbonden, werd in October 1927 op gericht en begon zijn werkzaamheden in Mei 1928. Door deze instelling werden tot 1 Jan. 1934. dus in ongeveer 6 jaren. S34 keuringen verricht. Dit aar tal is. lettende op het groot aantal sportbeoefenaars in onze stad en om geving. niet bijzonder groot. Nog merkwaardiger is, dat het de deelne mers aan bepaalde sporten ziin, die in de re gisters van het bureau ontbreken, althans zoo goed als ontbreken. Zoo meldden zich in die zes jaren slechts één hockeyspeler, één wiel renner. één krachtsportbeoefenaar en geen enkele tennisspeler. Ook het aantal roeiers, dat ingeschreven werd. is zeer gering. Het is natuurlijk wel mogelijk, dat vele deelnemers aan deze sporten zich door him huisarts de den onderzenen maar ontstellend groot zal dit aantal niet ziin. In ieder geval komen op deze wijze de gegevens niet bij elkaar. Wij doen dus een beroep op de hockevsne- ïers, roeiers, tennissers, wielrenners, gewicht- heffers, worstelaars en boksers zich voor on derzoek tot het bureau te wenden. Langza merhand kunnen dan ook van die «oorten in teressante gegevens bijeen gebracht worden met betrekking tot den invloed op de licha melijke gesteldheid van de deelnemers. De artsen, die zich thans nog met de studie van dit onderwerp bezig houden, ziin nog te veel aangewezen op buiteolandsche literatuur. Vooral uit Duitscldard komen stapels ge schriften over de medische kwesties, die in verband staan met .snort en andere vormen van lichamelijke oefening. Ook de sport is met de medische controle niet minder gediend dan de deo1 nemers per soonlijk, Misschien ware door tiidige deskun dige voorlichting een droevig voorval als waar van ik in 1932 in het Am«tordam«oV>e Stadion getuige was, niet gebeurd. Een deelnemer aan h.et wedstriidnummer 5000 M. haniloooert be gon plotseling te waggelen, zakte in elkaar en werd van het veld gedragen. On pp veer een week daarna moesten wij helaas Vin doods bericht uit de kransen vernemen. Het spreekt vanzeH. dat een dergelijk voorval in tegen woordigheid van duizelden toeschouwers geer re da.me voor de soort is. Er zijn thans in ons land reeds in dert.i" plaatsen medische sportkeurtrgsbureaux. die zich vereenied hebben in d? Federatie van Bu reaux voor Medische Sportkeuring in Neder land. Moge dit aantal snel groeien en de toe loop naar ieder bureau niet minder. H. L. WARNIER. ZWEMMEN. NATIONALE WEDSTRIJDEN VAN S. Z. C. Twee nieuwe Nederlandsche records. In het Sportfondsenbad te Schiedam had den Woensdagavond onder zeer groote belan- stelling nationale zwemwedstrijden plaats, welke georganiseerd waren door de Schiedam- sche Zwemclub. Er zijn twee nieuwe Neder landsche records gevestigd. Het eerste was dat van Z.I.A.N. uit Den Haag, die met de zwemmers De Haas, v. Duin, Verveer, Jongbloed en v. d. Hoek het op naam van de H.Z. en P.C. uit Den Haag staande record 5 x 50 M. estafette vrije slag, met 11/5 sec. wist te verbeteren en het te brengen op 2 min. 20 3/5 sec. Voorts wist de Rotterdammer Kruithof van de R.Z.C. zijn eigen record op de 200 M. school slag met 14/5 sec. te verbeteren en het te brengen op 2 min. 52 2/5 sec. hetgeen 'n mooie prestatie genoemd mag worden. De uitslagen waren als volgt: 200 M. schoolslag dames: 1. G Brouwers (R.D.Z.) 3.15 3/5; 2. A. Kruis (O.D.Z.) 3.19 4/5; 3. C. Eykenbroek (idem) 3.20 1/5. 200 M. schoolslag heeren. 1. P. Kruithof (R.Z.C.) 2 min. 52 2/5 sec. (nieuw Ned. record); 2. Korpershoek (idem) 2 min. 55 2 5 sec. 100 M. vrije slag dames. 1. W. den Ouden (R.D.Z.) 1.05 2(5; 2. A. Timmermans (R.D.Z.) 1.09 4/5. 3. I. Breukel (O.D.Z.) 1.13.4/5. Idem heeren: 1. O. Regter (R.Z.C.) 1.05 1/5; 2. W. Delwel (R.Z.C.) 1.05; 3. Verveer (Z.I.A.N.) 1.07. 3 x 50 M. wisselslag estafette dames. 1. R.D.Z. met de dames A. Timmermans. G. Brouwers en W. den Ouden in 1.48 2/5; 2. OAGEIIJKSCH WEERBERICHT (Adv. lngez. Med.) O.D.Z. in 1.513/5; 3. O.D.Z. II in 1.514/5. Idem heeren. 1. Z.IJV.N. I met de heeren v. d. Hoek, Jong. bloed en Verveer in 1.37. 2. R.Z.C. in 1.38 1/5 3. R.Z.C. n in 1.41 15. Estafette 5 x 50 M. vrije slag dames. 1. R.D.Z. I met de dames Oesen, Van Leeuwen, Brouwers, Timmermans en den Ouden in 2 min. 40 1/5; 2. O.D.Z. I in 2 min. 49 2/5 sec. Idem heeren: 1. Z.I.A.N. I met de heeren van Duin, Jongbloed. Verveer, de Haas en v. d. Hoek in 2 min. 20 3/5 sec. (nieuw Ned. rocord). 2. R.Z.C. in 2.27 2/5; 3. Z.I.A.N. II in 2.314/5. WATERPOLO Z.I.A.N.versterkt S.VJï.-zevental 1 Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f 0.75 per flacon. (Adv. lngez. Med.) BILJARTEN. De Wereldkampioen schappen bandstooten. Albert wereldkampioen. Sweering No. 2. Uit Parijs: Woensdag werden de wedstrijden in het tournooi om het wereldkampioenschap band stooten geëindigd. Sweering speelde zijn laatste partij tegen Verbiest, die hij met 10 punten voorsprong wist, te winnen. In den beginne was onze landgenoot verre de meer dere van zijn tegenstander; hij had reeds spoedig een voorsprong van 2030 punten. Verbiest ging er alles op zetten om de pariij te winnen, daar dit van groot belang was op den eindstand. Sweering was echter op zijn hoede. Indien hij deze partij won, zou hij als tweede eindigen; verloor hij. dan kwam hij op de vijfde plaats. Hij speelde uitstekend en wist daarop zijn voorsprong tot het eir.de toe te behouden. Door deze overwinning ein digde hij als tweede in het tournooi, hetgeen een mooi succes voor onzen landgenoot ge noemd mag worden. Albert was wereldkampioen met 6 gewon nen partijen en een totaal aantal caramboles van 1046 met een algemeen moyenne van 3.24. De resultaten van de laatste partij was: CAMBRIDGE WINT MET 1—0 VAN OXFORD. Op het Arsenal-terrein werd Woensdag een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen de univer. siteilsploegen Cambridge en Oxford. Ook deze strijd werd door Cambridge gewonnen. Het werd 10. Sweering Verbiest 1. Albert 6 2. Sweering 5 3. Reicher 5 4. Da vin 4 5. Verbiest 3 6. Domingo 2 7. Pap 1 8. Schwarzer 1 150 140 60 2,50 2,33 verl. prit. car. al.moy. 1 12 1046 3,24 2 10 1003 2.85 2 10 977 2.78 3 8 989 3,31 3 7 926 2,37 5 4 911 2,37 5 3 804 2.00 6 2 685 1,83 VOETBAL. ROTT. ELFTALHONGAARSCH ELFTAL (4—5). Woensdagmiddag werd op het Sparta-terrein een voetbalwedstrijd gespeeld tusschen een Rotterdamsch en een Hongaarsch elftal. Rust kwam met 22. De Hongaren wonnen na eer. zwaren strijd met 54. ■HBnnBVHnHHHHHUBnBMHBBBnHHDIiilOL.. rana*iBiBci«iO]ii Fortuna deelt kwistig haar gaven uit aan vele Engelsche voetbalclubs; De loting voor de derde bekerronde; Austria verliest; Koninklijke belangstelling; Prof.-clubs, die naar het amateurisme teruggaan; Jack McAvoy wil wereldkampioen worden; Jack Doyie zingt; verkeerd begrepen. OLYMPISCHE DE NEDERLANDSCHE DEELNEMING In ons vorig nummer deelden we reeds mede dat de heer K. J. J. Lotsy door het Neder- landsch Olympisch Comité als chef de mis sion is aangewezen. Het bestuur heeft in zijn laatste vergadering den voorzitter. Mr. A. Ba ron Schimmeipenninck van der Oye, tot al gemeen leider benoemd. „Het geluk dient den stoutmoedige." We' weten niet, of het Diogenes, dan wel Vader Cats of Karei de Stoute is geweest, die deze stelling heeft verkondigd en de non-League club Yeovil Petters zal zich daaromtrent dan ook geen zorgen maken. Ze zal zich eerder verheugen over het feit, dat de loting voor de derde ronde der F. A. Cup haar een thuis wedstrijd tegen den eerste klasser Liverpoo1 cadeau deed, welke match, ondanks het klas se-verschil. nog geenszins als verloren kan worden beschouwd. Want wat heeft Y. P. in deze competitie al bereikt. Achtereenvol gens werden de sterke Zuidelijke derde klas- sers Crystal Palace en Exeter City met 30 en 51 verslagen en vooral eerstgenoemd team staat van ouds als een goed bekervech ter bekend. BehaaMe zij niet eens in een uit wedstrijd tegen Everton een 60 overwin ning? Er zijn clubs, die ze mogen dan in de ge wone competitie middelmatig spelen, in het beker-tournooi steeds weer oomerkelijke re sultaten behalen, terwijl er daarentegen eer ste divisie-ploegen zijn. die nog nooit den beker wonnen of daarbij een toonaangevende rol speelden. Tot de eerste categorie behoo- ren: Barnsiey. Bolton. Hull City. Southamp ton, Swindon Town en Srighton Tot de laat ste Middlesbrough. Sunderland. Liverpool. Bury en Port Vale. Het is grootendeels een kwestie van tactiek door alles op alles te zetten in dit knock-ouf tournament, al spelen traditie, bijgeloovigheid en zelfvertrouwen een belangrijke rol. Waar mede we maar willen zeggen, dat Liverpoo' nog lane niet zeker is van de overwinning op Yeovil Petters en de directie der le klasse club zal dan ook wel geen tijd verloren latei- gaan om haar tegenstanders te overreden natuurlijk tegen behoorlijke vergoeding, in Liverpool te komen spelen, waar de recette minstens vijf maal zoo groot is. Doch het is de vraag, of Y. P. er onder deze omstandig heden op in zullen gaan. De traditie wil. dat de bekerhouder in de °erste ronde, waaraan zii het daaropvolgend laar deelneemt, wordt uitgeschakeld en al is dat niet altijd waar. ditmaal lijkt Manchester City's kans toch wel heel klein. Want een be zoek aan Tottenham Hotspurs valt niet mee daar de Spurs een elftal hebben, dat juist in dit soort matches door ziin groote snelheid moeilijk te weerstaan is. De Londensche clubr hebben het er bij deze loting over het alge meen goed afgebracht. Chelsea heeft een thuismatch tegen Lu ton Town uit III Zuid, hetwelk tot deze ronde vrijstelling kreeg, om dat het vorig jaar de vijfde ronde bereikte. West Ham United, de tweede klasser, die in de running voor oromotie ls, ontvangt Stock- port County (III Noord), terwijl Watford. mits ze den ovrm te spelen wed«triid tegen Walsal1 wint, Southampton on bezoek krijgt. Ook Brentford heeft een thuiswedstrijd tegen Ply- mouth Argyle en de eenige clubs uit Londen die op reis moeten, zijn Arsenal. Millwall en Fulham. Van deze beeft laatstgenoemde het oogenschijnlijk het slechtst getroffen, zij toch moeten naar Sunderland, de leiders der eerste divisie. Doch de wonderen ziin de wereld nog niet uit en we zouden ons niet verbazen, als de club van Craven Cottage, waarover ma nager Jimmy Hogan. de oud-trainer van het Oostenriiksche elfal, den scepter zwaait, een geliik snel en daarmede een „replay" op eigen ve^ bebaa.'de. Millwall moet naar Wigan, welke club eeni *»en tiid terue haar plaats in ITI Noord moest afstaan en die thans energieke poz'ngen in ^et werk stelt om de aandacht op zich te ves tigen en zoodoend? wederom in de League toegelaten te worden. Arsenal tenslotte brengt een bezoek aan de '•.lipionfs Rrigbton. waar de derde klasser •an dien imam meermalen roemruchte resul taten in bekermatches boekte. Doch de kam pioenen, hoewel ze dit seizoen in uitmatches nog niet veel presteerden (alleen tegen Chel sea wgrd gewonnen), zullen er wel voor zorgen met de winst naar hui§, terug te keeren. Het zou ons te ver voeren, hier over al de andere van de 32 bekermatches uit te weiden en trouwens, de wedstrijden worden eerst op 12 Januari e.k. gespeeld, zoodat er nog gele genheid genoeg is, om er later meer bijzon- derbeden van te vertellen. In tusschen heeft Wolverhampton (dat dp hekkensluiter der tweede divisie Notts County ontvangt) het noodig geoordeeld, haar elftal te versterken en ze heeft daarom voor een bedrag van 7500 pond sterling twee spelers van de Iersche League-club Belfast Celtic aangekocht, nl. den internationalen midden voor ..Boy" Martin, een jeugdigen „ster", naar wien de meeste Engelsche League-clubs reeds twee jaar gehengeld hebben en den rechts buiten Jackie Brown. Martin bleek drie keer zoo duur te zijn als zijn clubgenoot en het ziet er net naar uit, alsof die er maar zoo'n beetje bijgedaan werd ..om het gewicht vol te ma ken". En het zou best kunnen gebeuren, dat Brown in Engelsch voetbal meer succes oogst te dan zijn internationale clubmakker, het geen overigens niet de eerste maal zou zijn. De F. C. Austria, die door het spelen van een aantal matches in Engeland tracht haar ge schokte financiën eenïgszir.s te herstellen, heeft, na een 30 zege op Liverpool en een 11 geliik spel tegen Fulham, te Sheffield van de Wednesday haar eerste nederlaag te slikken gehad. Met 30 bleven de blauw-wit- ten in de meerderheid. Austria maakt op haar tour een uitstekenden indruk en haar optre den draagt er veel toe bij, de onaangename herinneringen aan het spel der Italianen uit te wisschen. De voetbalsport vindt overal zijn suppor ters en maakt zelfs volgelingen onder perso nen van koninklijken bloede. Thans is het koning Prajadhipok van Siam, die zich na afstand van zijn troon te hebben gedaan, in Engeland gevestigd heeft en geen gelegen heid voorbij laat gaan. een wedstrijd van Chelsea, Arsenal of de Spurs bii te wonen. Zoo kon het gebeuren, dat teen onlangs een de- outatie uit zijn geboorteland hem wilde be zoeken, zij de deur gesloten vond met de mededeeling. dat Koning Prajadhipok niet langer kon wachten, want dat Chelsea thuis speelde en de match om half drie begon. Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen! Het ls al weer eenige jaren geleden, dat en kele bestuursleden van de amateur-club Crook Town levenslang geschorst werden wegens het doen van betalingen, anders dan voor de maakte reiskosten, aan sommige van hun spelers. De betrokken spelers zelf werden in de beroepsklasse geplaatst en het duurde niet lang. of Crook Town ging in haar geheel naar bet beroepsspel over, waarna de club aan de North Eastern League deelnam. Dit ls één van de sterkste provinciale competities van Enge land, waaraan ook de reserve-elftallen van clubs als Sunderland. Newcastle. e.a. deelne men. Voor laatstgenoemde teams zijn de re cettes natuurlijk niet van een zoo overwegend belang als voor zelfstandige vereenigingen als Crook. Spenmymoor United. Walker Celtic, enz. Spennymoor speelt reeds sinds 1908 in deze afdeeüng, doch het ziet er naar uit, dat de club weldra zal moeten worden ontbonden. Zelfs de twee bekermatches tegen de League derde klasser Rotherham leverden slechts een recette-aandeel van 150 por.d sterling op. ter wijl de ontvangsten bij ce laatste twee compe titiewedstrijden resp. elf en acht pond be droegen. Nog slechter Is Crook Town er aan toe. Een van haar matches leverde.1 shilling en 10 pence entreegeld op. terwijl de volzende uit wedstrijd na aftrek der door een huiscollecte .opgebrachte reiskosten, 15 shilling in het laad- HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. HEEREN. SimsonD.O.S. 2 uur. Niloc—Turno 10 uur. LijndenKracht en Vlugheid 2 uur. Rap.ditas—Concordia II 9j15 uur. Concordia—Olympia 10.30 uur. Lijnden II—Odin 10.30 uur. DAMES. RapiditasOdin 10.15 uur. ConcordiaConcordia II 11 uur. NilocD.O.S. 9 uur. Eenige zeer belangrijke wedstrijden staan weer op het programma. De belangrijkste wedstrijd wordt ongetwijfeld SimsonD.O.S. voor de bovenste plaats. Niloc en Lijnden zullen hun thuiswedstrijden wel winnen, evenals Rapiditas. Lijnden II en Concordia /oorspell enwij zware thuiswedstrijden. Bij de dames zullen Rapiditas en Concordia wel weten te zegevieren. Bij de dames van het Instituut voor Lich. Opvoeding is dit lang niet zeker. ZWEMMEN. NEDERLANDSCHE PLOEG NAAR DUITSCHLAND. Naar wij vernemen zal een Nederlandsche zwemploeg deelnemen aan wedstrijden, die op 2 Februari a.s. te Aken en op 3 Februari te Dusseldorf worden gehouden. In de wed strijden voor dames zijn uitgenoodgid de dames Willy den Ouden 'R.D.Z.' en Jenny Kastein (H.D.Z.)bij de heeren komen de vrije-slag- zwemmer Mooi Heemstede en de schoon- springer Stotijn (H.Z. en P. C.) uit. je bracht. De manager van Blyth Spartans deelt ten overvloede mede, dat de gemiddelde recette bij de thuismatches 75 pond bedroeg. En dat voor een beroeüsclub Nu moet men niet denken, dat het hier kleine, onbeduidende vereenigingen betreft, neen, de North Eastern League is na de groote Engelsche League een van de sterkste, zoo niet de allersterkste van het land. Hier krijgt menig aspirant-internationaal zijn eerste zwa re wedstrijd-ervaring en dit is de harde leer school der meeste profs. Het plan. dat de Crook Town-directie thans koestert, zal velen van de Hollandsche propa gandisten voor beroepsvoetbal in ons land, die zoo maar voor de vuist weg over de redding van ons spel door professionalisme praten, hard te denken geven. Crook Town ziet haar eenige redding in een terugkeer tot het ama teurisme. gelijk vóór haar de Shildon-club deed, Dan zijn er veel minder financiëele ver plichtingen, minder onkosten en men trekt een .publiek van menschen, die werkelijk met de club meevoelen In plaats van hen, die slechts een publieke vermakelijkheid, opge voerd door betaalde artisten, willen bijwonen. Jock Mc Avoy is middengewicht-kampioen boksen van Engeland en hij toonde dezer da gen wederom zijn vaardigheid door zijn Cu- baanschen tegenstander Kid Tunero te Man chester in zeven ronden te verslaan. In Enge land ls er niemand, die met kans op succes tegen hem in den ring kan komen en daar McAvoy werkelijk een bokser van klasse is. doet de directie van de Belle Vue boxing-hall te Manchester groote moeite, den Franschen wereldkampioen Marcel Thil over te halen, zijn titel aldaar op het spel te zetten. Het is voorhands niet waarschijnlijk, dat de Fransch- man zich door een hooge gage zal laten ver leiden, want Thil is zoo jong niet meer en van zelfsprekend wil hij zoo weinig mogelijk risico loopen, tegen zijn sterksten tegenstander zijn titel, de grootste bron van inkomsten, te ver liezen. Er worden hem in Parijs door middel van zijn schoonvader-manager Taitard, in sa menwerking mèt promotor Jeff. Dickson, ge noeg minder zware matches aangeboden, dan dat hij in Engeland de kans zou willen loopen, door een al te nationaal voelenden referee op punten verliezer te worden verklaard. Boven dien heeft „Papa" Taitard in zijn „stal" be halve Thil een jongeren middengewicht, die reeds even goed geacht mag worden als de we reldkampioen en met dezen reeds match-nul maakte. Wanneer Thil dan voor de last der jaren bukken moet. dan is het duidelijk, dat de Franschen de eer aan zich willen houden, en den titel reserveeren voor Taitard's „coming- man". Men zal zich wellicht nog herinneren, hoe Jack Doyle. de Iersche zwaargewicht, van wien men in Engeland in verband met het wereld kampioenschap zulke hooge verwachtingen koesterde, wegens unfair boksen door de Brit- sche Bond geschorst werd, terwijl tevens het grootste gedeelte van zijn gage voor den wed strijd tegen Jack Petersen werd verbeurd ver klaard. Doyle was daarover zoo boos, dat hij te kennen gaf. nooit meer in een match te willen uitkomen en hij wijdde zijn geheele aandacht aan het variété-tooneel en de film, welke bezigheid hem geen windeieren legde. Doch thans heeft hij een aanbod van 250 pond sterling per week uit Amerika ontvangen, als hij slechts zoo goed wil zijn. aldaar in ver schillende steden in music-halls te.... zingen en voor de microfoon op te treden. Bovendien wil Jack Dempsey hem opleiden tot den besten zwaargewichtbokser ter wereld en de oud kampioen belooft hem titelgevechten met een beurs van tienduizenden ponden. Wanneer wij in Doyle's plaats waren, zouden we voorloopIg maar het 6000-pond jaarcontract van de mi crofoon aannemen, waarvoor men zich o.i. rustiger op kan stellen dan voor den een of anderen naar boksers-roem dorstenden zwaargewicht-neger. Intusschen wordt vermeld, dat de Engelsche kampioen Jack Petersen in zijn tweejarige carrière tot dusverre 30 000 pond sterling heeft verdiend, hetgeen voldoende is om nieu we bokshandschoenen te koopen. Het gebeurde bij een wedstrijd in Frankrijk, dat één der spelers herhaaldelijk buitenspel stond, zonder dat hij zelf zijn fout scheen in te zien. Na afloop der match trachtte iemand hem den off-side regel uit te leggen, doch dit kostte zooveel moeite, dat zijn kameraad ten slotte opmerkte: „Weet je dan niet, wat de International Board zegt?" „Natuurlijk weet ik dat", ant woordde de speler, „want ik heb kortgeleden nog tegen hem gespeeld". De goede man was van meening, dat Board de naam van een internationalen voeLbsller was, in plaats van die van het Engelsche wet gevend lichaam, dat de spelregels samenstelt. SCHERMEN WEDSTRIJDEN OM DEN ZILVEREN DEGEN. De jongeren van de Schermclub ..Admiraal" hielden Woensdagmiddag hun maandelijk- schen strijd om het zilveren degentje. In October en November wist mej. C. de Kruijter te zegevieren dor al haar partijen te winnen. Nu moest zij het kleinood afstaan aan mej. T. von Wolzogen Kühr, die haar wist te slaan met 53. No. 3 werd Toon Schulte. De wedstrijd werd geleid door mevr. Admiraal. BOKSEN DEMONSTRATIE VAN VLIET. De bekende bokser Van Vliet heeft Woens dagavond onder veel belangstelling in het clublokaal Ged. Oude Gracht 66 een boksde- monstratie gegeven. Hij liet eenige fraaie staaltjes bokskunst zien; zijn schijnboksen en voetwerk vonden veel bewondering. De heer Van Vliet heeft zich bereid verklaard, zijn medewerking als instructeur aan de Boksclub Haarlem te verleenen, wat zeer op prijs werd gesteld, omdat het aantal leden heel groot ge worden is. A.s. Woensdag geeft de heer Van Vliet in hetzelfde lokaal weer lessen. INSTITUUT HAARLEM Noord, TEL. 16726 Berekent ihans nog voor een geheel met garantie Pijnloos trekken inbegrepen. Plaatje met 1 Kunsttand, f 3. Iedere Tand meer f 1.75 Porcelein of Zilve.'vulling f 3. Goudvulling vanaff 9 Goudkroon vanaf f 15 32 karaats goud Pijnloos trekken van Tand of Kies I 1.50 Mondonderzoek kosteloos Spreekuren alle werkdagen m 9-12 ea v«n 1-4 aar Zaterdag» van 9>12 onr AVOND SPREEKUUR Dinadaf, Woaudag an Donderdag 7-9 nar. BESLIST PIJNL00ZE BEHANDELING doorNed.rtandschTan[jarts (Adv. lngez. Med./ ARTIS KRIJGT UITSTEL. Dp Woensdag gehouden vergadering van hou- riers van obligaties der 3 pet. hypothecaire geld •cening 1895 ten laste van het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Magistra" waarbij ^en bedrag van f 410.000 aan obligaties ver tegenwoordigd was. werden met. algemeene Temmen de volgende voorstellen van het be stuur van het genootschap aangenomen. 1. Uitstel van de uitlotingen en aflossingen lie in 1935, 1936 en 1937 zouden moeten ge schieden, tot uiterlijk 1 Mei, resp. 1 Juli 1938. 2. Uitstel tot 1 Januari 1936 van de beta. - ling der achterstallige rente, met machtiging aan den trustee, dit uitstel telkens mei 1 aar te verlengen echter niet langer dan tot 1 Januari 1938. 3. Uitstel van uitlotingen en aflossingen, die n 1933 en 1934 hadden moeten geschieden, tot uiterlijk 1 Mei. resp. 1 Juli 1938. Een en ander onder voorwaarde, dat ten aanzien van de niet hypothecaire geldleenlng '927 (oorspronkelijk groot f 100 000) overeen- -omstlg uitstel van rentebetaling en aflos sing worde verl:end, zullende bij eventueele afwijking hiervan, alle achterstallige beta ir, gen uit hoofde der hypothecaire geld- eening 1895 onmiddellijk invorderbaar zijn. Dc rentebetaling der geldlecning 1355 zal 'P 1 Januari 1935 worden hervat en wel met de op dien datum vervallende coupon no. 79 De coupons zullen betaalbaar zijn bij de Bank Associatie N.V. te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7