De Snip. De Kerstinzameling Het Betm^jkste 52e Jaargang No. 15791 Verschijnt 3agèlijEs, behalve öp Zón- en Feestdagen Vrijdag 14 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Bircciïe: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: fcer week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72*4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspa&rne 12 Telefoon Noa-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels f 0.30. elke regel meer f 0.10. uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger ƒ75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alïes indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 December. De Deskundige. De oorlogs-industrieel Dupont, met den poëtischen voornaam Ire nee, heeft Woensdag voor de Senaatscommissie te Washington o.a. het volgende verklaard: „Niemand weet welke hoeveelheden chemi caliën nocdig zijn om als aanvalsmiddel vol doende effect te hebben. Toen b.v. gedurende den laatsten oorlog de Duitschers hun eerste golf van chlorine-gas op de Engelschen afzonden was hun fout, dat zij niet genoeg gas geproduceerd hadden. Als zij meer hadden gefabriceerd hadden zij het Engelsche leger op dat oogenblik kunnen vernietigen. Het idéé dat één vliegtuig genoeg gas over New-York zou kunnen loslaten om de heele stad met machteloosheid te slaan is absurd Senator Clark: „Hoeveel vliegtuigen, die chemicaliën meevoeren, zouden noodig zijn om New-York te verlammen?') Du Pont: „Dat weet ik niet. Als men een luchtvloot bezit die groot genoeg is kan men het zonder twijfel doen. Wij weten dat het een zeer ernstige zaak is". Ziehier het oordeel van een der grootste wa- penindustriëelen ter wereld, een der eerste deskundigen op dit gebied. En dit gaat nu alleen nog maar over de chemicaliën. Een blijkbaar nog veel ernsti ger factor zijn de brandbommen, lichte elec- tron-bommen, die de vliegtuigen in groote hoeveelheden kunnen meenemen. Die bommen zijn onbluschbaar met alle gewone middelen. Als men er honderd op een stad laat vallen, -hetgeen niet veel is, want ze wegen maar 2 K.G. per stuk, ontstaan er honderd branden tegelijk. Elke brandweer, zelfs de Londensche of Parijsche, staat daartegenover volmaakt machteloos. Er zal een paniek door ontstaan die duizenden het leven zal kosten. Andere duizenden zullen in de branden omkomen. Tienduizenden zullen omkomen tengevolge van bedwelming door dc rook. Wat denkt- men te doen tegen deze dingen? Antwoord: men weet het niet. Men bezit daar geen middelen tegen. Wij hebben Zaterdag 1.1. een artikel gepubliceerd van den onlangs afgetreden Franschen mi nister van Luchtvaart Pierre Cot, waarin deze onomwonden verklaard heeft evenals in dertijd reeds de Engelsche minister Baldwin dat alle luchtvaartmanoeuvres zonder 'uitzondering bewezen hebben dat men de ste den niet van de aanvallende luchtmacht vrij waren kan. Zelfs Toulon ,de sterkst-verdedig- de stad van Frankrijk, bleek er niet tegen te beschermen. Ook Le Bourget niet. Parijs nog veel minder. Zoo'n aanvallende luchtmacht dringt door, op welke hoogte zij wil, desnoods „verdeeld over tien verschillende hoogten", en doet eenvoudig wat zij wil. Er zijn niettemin menschen, die 2t tout prix den oorlog verdedigen willen, die in elk geval niet aanvaarden kunnen dat zoo'n dierbare instelling der traditie eenvoudig onuitvoer baar is geworden en die zeggen: „Wat zouden Baldwin en Cot met zulke verklaringen voor gehad hebben? Wat zit er achter?" Ze weten zelf wel niet wat erachter zou kunnen zitten, maar zeggen het maar: Die menschen zijn po litici, dus je kunt altijd weigeren ze te ge- looven. Goed. Maar nu Dupont. Waarom zegt Du- pont voor de Senaatscommissie zulke dingen, als hij ze niet meent? Hij is geen politicus. Hij is een wapenindustrieel. Hij heeft er aller minst financieel belang bij dat de wereld van zulk afgrijzen over dit gevaar vervuld wordt, dat zij alles beproeft om het uit te schakelen. Nu, waarom zegt Dupont het dan, en alar meert hij de wereld met zijn verklaringen? Ik weet maar één antwoord; Omdat hij de zaak zelf niet meer aandurft. Ómdat hij voor ziet dat hij zelf, en zijn heele familie, en zijn heele bedrijf met enorme dividenden en al erbij vernietigd zouden worden. Omdat hij wel wil uitscheiden met dezen waanzinals de rest er ook maar mee uitscheidt. Gaat „de rest' door, dan rolt- hij blijkbaar in fatalistische ge latenheid maar verder mee. Mee naar den on dergang De verklaringen van dezen deskundige zijn zeer interessant. Het komt mij voor dat de eene vluchtkelder, die in ons land gebouwd is (te Rotterdam) ze niet logenstraft. Ook de rest van het afsohuwelijke. overweldigende bewijsmateriaal wordt er niet door gelogen straft. Waarvoor dient eigenlijk dat eene keldertje. Een soort grap? Dan toch een vrij smakelooze, zou ik zeggen. De internationale samenwerking, genaamd Volkenhond, heeft pas een tweetal groote suc cessen geboekt. Zeer begrijpelijk, Als men die dingen niet opgelost had, was men er aan ge gaan. Er zijn onverantwoordelijke zotten die den Volkenbond willen afschaffen. Dat be- teekent, dat zij geen internationale samen werking meer willen, want anders is de Vol kenbond (in deze of een verbeterden vorm) niet. Het is geen land, geen staat, geen mogend heid, slechts een samenwerking. Er kleven nog vele gebreken aan. Als men haar afschaft res er niets. Internationale anarchie. Goed. Laat wie daar voor is dan ronduit erkennen dat hij voorstander is van zelfmoorddoor zich zelf en door de menschheid als geheel. Dat is dan tenminste eerlijk. En duidelijk. Maar de voorstanders van het Leven zullen het van hem winnen. R. P. Twaalf jaar wegens moord. De Rotterdamsche Rechtbank heeft de zaak behandeld tegen den 34-jarigen slager N. van S. uit Bergschenhoek, die op 6 Juli j.l. den huiseigenaar H. de Man heeft doodgeschoten, Aan verdachte was ten laste gelegd -moord subs, doodslag. Het O.M. heeft tegen verdachte wegens moord een gevangenisstraf van 12 jaar met aftrek van de gelieelé preventieve hechtenis geëischt. WEIHNACHTEN u. NEUJAHR nach Sterkrade, Bottr., Oberh., Hamb., Duis'o., Dusseld. ƒ5.50 retour. Abf. 22, 24, 29, 31, 10 U. 1 Uhr. Gar. Econoom, Tempelierssfr. 54, T. 15074 (Adv. Ingez. Med.) Snip, daar ga je op je vliegtocht, Over land en over zee. Onze allerbeste wenschen, Vliegen snipsnel met je mee. Je zult wel vannacht beseffen, Als je van het vliegveld stijgt, Welk een prachtige traditie Je nu hoog te houden krijgt, 't Is een blijk van groot vertrouwen, Dat jij op de vlucht moogt gaan, Zooals kortgelee de Uiver, En voordien de Pelikaan. En jouw werk is pionierswerk, Dat komt er dan ook nog bij. Om het zachtjes uit te drukken: Het is geen snipsnaarderij. Maar je zult je taak volbrengen. Cp* echt K.L.M.'sche wijs, Laat mij er een glas op heffen, Snip, daar ga je goede reis! Kerstinzameling van de Nederlandsche Dagbladpers. Laatste gemeenschappelijke verantwoor- dingslijst van Haarlem's Dagblad, Nieuwe Haarlemsche Courant, Oprechte Haarlemsche Courant, Dagblad van IJmuiden, Kennemer Courant en IJmuider Courant. M. en A. R. f 6; Mevr. L. J. f 5; J. C. S. f 2,50. W. v. V. f 1; N. N. f 1. Aan de ingezetenen van Haarlem. Met groote dankbaarheid ontving ik van de Nederlandsche Dagbladpers de opbrengst van de voor Ingezetenen onzer gemeente bestemde Kerstinzameling. Aan mij is opgedragen deze opbrengst te verdeelen. Overeenkomstig de gedachte, welke aan het initiatief ten grondslag lag, zal ik het bijeen gebrachte bedrag bestemmen tot Kerstgave aan hen, wier omstandigheden daartoe nopen, hoezeer de nood waarin zij verkeeren aan de daarvoor bestaande instellingen bleef ver zwegen. Ten einde hen vóór de Kerstdagen te kunnen bereiken, verzoek ik ten spoedigste in kennis te worden gesteld met hunne namen en adressen. Ieder helpe daartoe mede! Onderteekende opgaven van naam, beroep en woonplaats, gelieve men in te zenden uiter lijk op Maandag 17 December a.s. 12 uur 's middags aan den Burgemeester van Haar lem i persoonlijk» Raadhuis. De behandeling zal strikt vertrouwelijk zijn, zoodat niemand zich behoeft te laten weer houden zich zelf of een ander op te geven. De Burgemeester. MAARSCHALK. HAARLEM, 14 December 1934. DR. FELIX WEINGARTNER, die Clemens Krauss opvolgt als dirigent van de Weensche Staatsopera. Arbeidsongeluk eischt twee slachtoffers. Blijft „Het Schouwspel" in Haarlem bestaan? Enkele leden van den Haarlemschen Kunst kring „Het Schouwspel" hebben aan de l*den een circulaire gezonden, waarin zij schrij ven dat volgens hun meening de Haarlem sche Kring, (na het faillissement van de N.V. Internationaal Theater Bureau Holland, Het Schouwspel), zelfstandig kan blijven bestaan. De circulaire vermeldt de namen van de heeren A. Eikerbout, M. J. van Goor, en A. Rauwerda, die een vergadering bijeen willen roepen indien hun blijkt dat een voldoende aantal leden voor voortzetting voelt. Hijschbalk brak af. HOOGEZAND, 14 Dec. (V.D.) Heden morgen om ruim acht uur heeft alhier bij het ophijschen van een electromotor bij de meel fabriek der firma J. G. Benes een ernstig on geluk plaats gehad, dat twee menschenlevens heeft gekost. Voor het ophijschen van den motor was de takel verbonden aan de hijsch balk, die aan het 26 meter hooge platte dak was bevestigd. Door nog onbekende oorzaak is de balk naar beneden gestort toen men juist met het hijschen was begonnen en de vracht nog slechts een halve meter omhoog was ge gaan. Twee arbeiders werden door den balk getroffen en zoo ernstig gewond, dat zij vrij wel op slag werden gedood. De slachtoffers zijn H. Bloem uit Hooge- zand en K. Wolthof uit Kleinemeer, beiden ongeveer dertig jaar oud, gehuwd en ieder vader van twee kinderen. De politie en de bur gemeester waren spoedig op het terrein aan wezig, terwijl later het parket uit Groningen arriveerde. De lijken zijn in beslag genomen en opgebaard in een schuur nabij de fabriek De oude Bus-vloot. „Stad Haarlem" naar Duitschland verkocht. Een van de stoombooten der voormalige maatschappij W. Bus, de „Stad Haarlem", welke eenige maanden geleden, met enkele andere schepen dier maatschappij, publiek verkocht werd en in handen van een anderen Haarlemmer overging, is thans verkocht naar Duitschland. Donderdag schutte de „Stad Haarlem", voor zijn laatste reis in het Spaarne, in de schut sluis te Spaarndam om naar Duitschland te varen. OUDE HEER AANGEREDEN. Donderdagavond elf uur stak de 68-jarige heer G. de V. op het Staten Bolwerk plot seling op een draf den weg over, zonder op het verkeer te letten. Juist naderde een taxi, waarvan de bestuurder, afkomstig uit Haar lemmermeer, krachtig remde. Hij wierp het stuur naar links, maar kon een aanrijding niet voorkomen. De heer De V. werd door de taxi gegrepen en vijf meter ver weggeslin gerd, waar hij bleef liggen. Leden van den Öngevallendienst waren spoedig ter plaatse. Zij verbonden hem en brachten hem vervol gens per draagbrancard naar het ziekenhuis St. Johannes te Deo. waar bleek dat hij een gecompliceerde breuk in het rechteronder- been had. Bovendien had hij twee ribben ge broken en een wond aan het achterhoofd. De politie heeft de remmen van de auto ge controleerd De voetrem werkte goed, maar de handrem niet voldoende. De auto werd in beslag genomen. Volgens getuigenverklaringen heeft de chauffeur geen schuld aan het ongeval. De politie stelt een nader onderzoek in. Uitvoerrecht bevolkings- rubber verlaagd. Bij regeeringsverordening van 12 December is met ingang van 16 December het uitvoer recht uit Ned.-Indië op bevolkingsrubber ver laagd tot een basis van 16 cent per K.G. droog gewicht. Het bedroeg tot nu toe 20 cent. PROVINCIALE SUBSIDIE SPOORWEG HOORN—MEDEMBLIK. De voordracht om over 1935 een bijdrage groot f 5000 uit de provinciale geldmiddelen te verleenen ten behoeve van de voortzetting, althans nog gedurende dat jaar, der exploi tatie van den spoorweg HoornMedem'olik heeft blijkens het rapport van de commissie uit de Prov. Staten van Noord-Holland aan leiding gegeven tot de opmerking dat de voor dracht zoo weinig gegevens bevat omtrent de levensvatbaarheid dezer spoorlijn. De commissie heeft tot goedkeuring van de voordracht geadviseerd en merkt daarbij o.m op. dat indien het in te stellen onderzoek van Rijkswege geen aanleiding geeft tot verdere instandhouding der spoorlijn, dan vervalt de behoefte aan subsidie vanzelf. In het tegen overgestelde geval blijft voor de provincie ce volstrekte vrijheid bestaan hiermede al dan niet verder te gaan en prejudicieert de thans voorgestelde bijdrage hierop in geenen denle. Aanslag op Fey voorkomen. Gewapend nationaal-socialist gearresteerd. LONDEN. 14 December (V. D.) Uit Weenen wordt gemeld, dat eenigen tijd geleden een aanslag was beraamd op den minister van binnenlandsche zaken, majoor Fey, die op het laatste oogenblik kon worden voorkomen. Men heeft daaromtrent het diepste stilzwijgen be waard, maar naar van welingelichte zijde wordt medegedeeld, slaagde men erin den dader te arresteeren, toen hij reeds bijna tot den minister was doorgedrongen. De man heet Niederdorfer en stond bekend als een gematigd nationaal-socialist en als zoodanig was hij geïnterneerd in een der door de Heim- wehr bewaakte kampen. Hij praatte veel met de Heimwehr-lieden en toonde zich hoe langer hoe meer overtuigd van de juistheid hunner opvattingen, zoodat hij tenslotte ver zocht in de Heimwehr te worden opgenomen, welk verzoek werd toegestaan omdat men in hem een „bekeerling" meende te zien. Waar schijnlijk heeft hij in de Heimwehr spionage werk ten behoeve van de nationaal-socialis ten gedaan, maar er bestond geen wantrou wen tegen hem, want toen hij eenigen tijd geleden toegang tot den minister van binnen landsche zaken vroeg, werd hem dit toege staan. In de garderobe van het ministerie, waar hij zich van jas en hoed moest ontdoen, om tot den minister te worden toegelaten, merkten de daar opgestelde lijfwachten iets verdachts en toen zij zijn jas openmaakten, ontdekten zij een bom en eën revolver. Nie derdorfer werd onmiddellijk gearresteerd en is momenteel in de gevangenis te Weenen op gesloten. Oorlogswinsten onder de loupe. Verdere onthullingen van de Amerikaansche Senaatscommissie. WASHINGTON. 14 December. (V.D.) De Senaatscommissie voor het onderzoek naar den munitiehandel heeft gisteren nieuwe onthullingen gedaan. Gedurende den wereld oorlog hadden 181 personen in ae Vereenigde Staten jaarinkomens van een millioen dollar of meer. De commissie publiceert een lijst van deze millionairs, zonder nadere aanduiding van de bronnen van inkomsten van deze personen. Tevens publiceert de commissie een iijst van ondernemingen die winsten maak ten tot een omvang van 362 pet. van het ge- investeerde kapitaal tijdens een enkel jaar gedurende den oorlog. Een antwoord van Roosevelt. In antwoord op de verwijten, die de com missie president Roosevelt had gedaan naar aanleiding van diens plannen tot bestrijding van oorlogswinsten, verklaarde president Roosevelt, dat het geenszins zijn bedoeling was in te grijpen in de werkzaamheden dei- commissie. Hij had integendeel slechts den wensch met de commissie samen te werken teneinde het winstelement aan den oorlog te ontnemen. Het was een groot onrecht, dat tei"wijl de mannen in de loopgraven geduren de den oorlog een dollar per dag kregen, de mannen, die in de fabrieken werkten tien dollar per dag verdienden. Naar aanleiding van de mededeelingen om trent de enorme winsten gedurende den oor log van de koper-, staal en scheepsbouwon- dernemingen ontkende <e firma Dupont, tijdens den oorlog excessieve winsten te heb ben gemaakt. Van de winst, die gemaakt werd had de staat bovendien tachtig- percent ge kregen door een buitengewoon hooge winstbe lasting. OTTO VON HABSBURG vertoeft op het oogenblik in Parijs. Men ziet hem hierboven in gesprek met generaal Franchet d'Esperey. bekend uit den strijd in den Balkan tijdens den wereldoorlog. ZWITSERSCHE STOOMTURBINES NAAR NEDERLAND. ZUERIGH. 14 December (V.D.) De firma Escher Wyss, die tot nu toe meer dan acht honderd stoomturbines met een totaal ver mogen van ongeveer 4.25 millioen P.K heeft geleverd, heeft zich ondanks de crisis het vorige jaar de opdracht weten te verzekeren van twee 29.00036.000 PJC. stoomturbines. Deze zijn voor een groote electrische centrale in Nederland bestemd. Een dezer groote tur bines is gemonteerd en wordt thans in de montagehall beproefd. De andere is voor montage gereed. Dank zij deze belangrijke opdracht was het mogelijk zeventig arbeiders ongeveer 300 dagen en twintig beambten 150 dagen werk te verschaffen. Rapport over het Volkenbondsleger in het Saargebied. pag. 4 Dr. Fclix Wcingartner volgt Clemens Krauss le Weenen op. mg. 4 De interpellatie Sneevliet heeft geen succes gehad. pag. 3 Minister Slotemaker doet nog enkele con cessies. pag. 3 Te Rotterdam is een Chinees door een land genoot neergeschoten. pag. 3 De Prinses is als voorzitster van het hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis geïnstal leerd. pag. 3 De werkloozen krijgen een extra-kerstgave. pag. 3 De financieele resultaten van de Haarlem sche Hypotheekbank zijn bevredigend. pag. 11 Zitting Arrondissementsrechtbank. pag. fl Bioseoopvcrslagen. pag. 2 Bekende Haarlemmers: Annie Woud. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De deskundige. pag 1 Helen: Een reisherinnering. Hitier als gast. pag. 4 J. B. Schuil: Nieuw Leven. pag. 8 Voor de Jeugd pag. 9 en 10 Henri Nenot omgekomen. Architect van het nieuwe Volkenbondspaleis. PARIJS. 14 December. Nabij Bourg en Bresse is de bekende Parijsche architect Henri Paul Nenot bij een auto-ongeluk ge dood. Hij kwam per auto met zijn echtgenoote en een Engelsche verpleegster uit Genève terug toen de wagen tegen een boom opreed. Behal ve Nenot werd ook de verpleegster gedood, terwijl zijn echtgenoote en de chauffeur ern- ;tig werden gewond. Nenot was 81 jaar oud. Hij leidde o.a. de bouwwerkzaamheden van de Parijsche Sor- bonne en bouwde het Victor Emanuel-ge- denkteeken te Rome. In 1927 werkte hij tezamen met den Ge. neefschen architect Jules Flegenheimer het plan uit voor het nieuwe Volkenbondspaleis, clat tijdens het Internationaal Concours den voor dit ontwerp uitgeloofden prijs behaalde. VIER DOODEN' BIJ MIJNONGELUKKEN IN ENGELAND LONDEN, 14 Dec. Gisteren hebben twee mijnongevallen in Engeland vier personen het leven gekost. In een mijn te Lanarkshire brak brand uit. waarbij drie mijnwerkers om het leven kwamen. In een mijn bij Sheffield werden vier mijnwerkers bedolven Een kon geheel ongedeerd geborgen worden, doch de drie anderen konden pas na zes uur bevrijd worden. Een hunner was dood, de beide ande ren levensgevaarlijk gewond. Bezwaar tegen den Midden- Europeeschen tijd. Adres van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Het hoofdbestuur der Nederlandsche maat schappij voor nijverheid en handel heeft aan de Eerste Kamer een adres gezonden, waarin verschillende bezwaren worden opgesomd tegen de invoering hier te landen van den Midden-Europeeschen tijd. Adressant verzoekt het aanhangige wetsontwerp niet te aanvaar den zonder dat rekening zal zijn gehouden met de ernstige bezwaren, die in de kringen van den handel gelden. Adressant geeft de voorkeur aan den West-Europeeschen tijd met zomertijd. Verdacht sterfgeval op den Achterburgwal. Negentienjarig meisje doodgevonden. AMSTERDAM, 14 Dec. (VD.) Gisteren werd de hulp van den Gemeentelijken Genees kundigen Dienst ingeroepen op den Achter burgwal bij een meisje van negentien jaar uit Hillegom. De geneesheer van dezen dienst kon alleen den dood constateeren- Hij deed van dit plotselinge sterfgeval aangifte bij de politie. Deze nam het lijk in beslag dat over gebracht werd naar het Binnengasthuis, ter wijl in arrest werden genomen de bewoon ster van de kamer, waar het meisje werd ge vonden en de vrouw, die met het meisje mee uit Hillegom was gekomen. Het bleek dat het meisje reeds eerder op den Achterburgwal was geweest en daar door de bewoonster was be handeld. Die behandeling werd gisteren voort gezet en had een doodelijken afloop. De vrouw die uit Hillegom was meegekomen, is uit de hechtenis ontslagen, terwijl de tweede vrouw in arrest blijft en aan de justitie zal worden overgeleverd.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1