DE SNIP BOVEN AFRIKA 3 Verzorgtf\ baby's teere huid MAANDAG 17 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD BINNENLAND Het reisplan, dat voor de „Snip" was vastgesteld. Bij den tocht naar Casablanca moest men door het slechte weer van de route afwijken. Naar Porto Praja vertrokken. Tegenwind op den reis naar Casablanca. Een tusschenlanding te Alicante. De „Snip" is hedennacht om vijf minuten over twaalf van Casablanca naar Porto Praja vertrokken, een af stand van ruim 2600 K.M. Het toestel heeft het eindpunt van de eerste étappe op den eersten dag van de vlucht naar West-Indië, Casablanca, niet kunnen berei ken. Het toestel heeft, zooals uit de ontvangen radioberichten blijkt, doorloopend met slecht weer te kampen gehad. De vliegers hebben nog een poging willen doen om door te vliegen, hetgeen blijkt uit het feit, dat zij aan Malaga en Tanger de weerberichten hebben gevraagd. Nadat geruimen tijd niets meer van de „Snip" was vernomen, werd tenslotte telegrafisch be richt ontvangen dat het toestel te 13.05 uur plaatselijke tijd (13.25 uur Amsterdamsche tijd) te Alicante (Spanje) is geland. Daar de vliegers van Malaga en Tanger slechte weerberichten ontvingen en zij boven dien geen zekerheid hadden Casablanca voor het donker te kunnen bereiken, kozen zij den veiligsten weg en landden te Alicante. Het terrein te Tanger bleek bij navraag onbruik baar te zijn. Zondagmiddag te Casablanca. Zondagochtend te 7.35 uur Amsterd. tijd is de ..Snip" van Alicante vertrokken. Na een voorspoedige vlucht landde het vlieg tuig Zondagmiddag te 13.10 uur Amsterd. tijd op het vliegveld te Casablanca. Hartelijke ontvangst. CASABLANCA, 16 Dec. (V. D.) Voor de aan komst van het toestel bestond op het vliegveld te Casablanca groote belangstelling. Er had een ontvangst plaats, georganiseerd door den Néderlandschen consul-generaal te Tanger. den heer F. Gerth van Wijk. waarbij tal van Nederlanders en de plaatselijke autoriteiten aanwezig waren. Na de ontvangst is de be manning zoo spoedig mogelijk rust gaan ne men. Weer uit Casablanca De ,Snip" is om 23 uur 45 Greenwich tijd (di. 5 minuten na middernacht Amsterdam- schen tijd), zooals boven reeds is gemeld, uit Casablanca vertrokken. Radiographisch is van boord van de „Snip" Öe mededeeling ontvangen, dat de ontvangst te Casablanca buitengewoon hartelijk is ge weest. Hondong en zijn mannen hebben nog eenigen tijd kunnen slapen. Voorts werd van boord van de ,Snip" ge seind. dat het toestel na het vertrek uit Ca sablanca (om 00 uur 05 AT.) op ongeveer 500 M. hoogte vloog. Later ontving de radiodienst van het pers bureau Vaz Dias bericht, dat te 1 uur 52 A. T. het toestel tusschen Mogador en Kaap Jubv vloog met een gemiddelde uursnelheid van 205 Kilometer. De radiodienst van het Persbureau Vaz Dias deelt ons mede: Hoe groot de beteekenis van een goede radio verbinding met de vliegtuigen is. bleek wel on het eerste gedeelte van den tocht van de „Snip" naar West-Indië. Een zeer groot ge deelte van den afstand AmsterdamMarseille hebben Hondong en van Balkom „blind gevlo gen". in den donkeren winternacht, strijden de tegen ongunstige weersomstandigheden Van der Molen heeft voortdurend het contac* met de landstalions in stand gehouden en daarbij is het opgevallen, dat terwijl sommige dichter bij het vliegtuig gelegen stations geen of moeiliike verbinding met de ..Snip" konden krijgen. Schiphol permanent de verbindir" heeft gehandhaafd en nu en dan zeer belang rijke aanwijzingen heeft kunnen geven. Ook op den tocht van Alicante naar Casa blanca was Schiphol Zondag permanent in verbinding met de ..Snip", die zich steeds ver der van het nest verwijderde. Wij weten, dat Van der Molen thans op de korte golf werkt: 26.8 Meter, en wellicht op de 36 M. Om 7 uur G.M.T. staan de ontvangers bij en wij wachten. Het is 7.55 uur Zondagochtend als Van der Molen door 't geven van een lange streep zijn zender afstemt en dan komt de eersteCQ: aan allen!: „Hr QAD Alicante QAB Casablanca. Tweehonderd meter boven zee, sterke wind, veel remous. 7.15 gestart Alicante". De afkortingen QAD en QAB beteekenen: vertrokken van en op weg naar. De „Snip" is weer in de lucht en wij zullen het toestel uit ons radio-station in Amsterdam trachten te volgen. De signalen van de „Snip" zijn ..keihard": QSA 5 en op den luidspreker kunnen wij den K.L.M.-vogel boven de Middellandsche Zee volgen. Tegen half tien werkt van der Molen met het vliegtuig F-AJVB van de Air France, dat of op de lijn Marseille of op den Zuid Amerikadienst vliegt. Van der Molen vertelt zijn collega aan boord van het Fransche toestel, dat hij op 50 M. hoogte boven de Middellandsche Zee tusschen Almeria en de Afrikaansche kust zit. Safety first. Tal van amateurs in Nederland hebben ook Zondagochtend getracht in verbinding met de „Snip" te komen. Van der Molen vraagt echter voortdurend weerberichten en heeft geen tijd voor zijn landgenooten. „Safety first" geldt als altijd bij de K.L.M. ook op de vlucht van de „Snip". Te 9.55 uur A.T. deelt de „Snip" mede, dat het eiland Alboran wordt gepasseerd. Hieruit blijkt, dat de „Snip" met een groo- tere snelheid vliegt dan op den eersten dag; naar onze berekening met een gemiddelde van ongeveer 150 K.M. per uur. Boven Afrikaansch gebied. Steeds meer nadert de „Snip" zijn bestem ming voor dezen dag. Te 12.08 deelt Van der Molen aan Tanger en Casablanca mede, dat de „Snip" zich 20 K.M. ten .Zuid-Westen van Larache, gelegen aan de Afrikaansche kust ten Zuiden van Tanger bevindt. Van der Molen werkt eenigen tijd op de 36 M„ maar spoedig stoort op deze golf het Zweedsche stoomschip „Gripsholm", aan boord waarvan zich volgens de Amerikaansche be richten Greta Garbo zou bevinden Niet lang kunnen wij daaraan denken, want we willen de „Snip" en niet Greta Garbo achtervolgen. Te 13.05 uur Amsterd. tijd zendt de „Snip" het laatste radiobericht voor allen: „Wij gaan nu landen te Casablanca en stijgen te midder nacht weer op". Het sluitingsteeken volgt, van der Molen haalt zijn antenne op en Hondong en van Balkom zetten den K.L.M.-vogel op Afri kaansch grondgebied veilig neer. Radio-uitzending in de West uitstekend ontvangen. Volgens door P.T.T. ontvangen bericht is de uitzending van het vertrek van de „Snip", verzorgd door den K.R.O.. in Curacao schitte rend ontvangen. Men heeft alles woordelijk kunnen volgen en het enthousiasme van het publiek was geweldig. Curacao zond namens de geheele bevolking een dankbetuiging. De burgemeester van Albury naar ons land? Naar „De Locomotief" verneemt, is de heer Waugh. burgemeester van Albury voorne mens een bezoek aan Holland te brengen. Naar verluidt, zal hij door H.M. de Koningin worden ontvangen. DADERS VAN ROOFOVERVAL IN ARREST. In verband met den roofoverval te Oosterhout, waarbij voor f 22.000 aan ef fecten werd gestolen, is te Tilburg de make laar J. J. gearresteerd. Te Antwerpen zijn door de Tilburgsche politie in samenwerking met de Oosterhoutsche in een bar aldaar aan gehouden de feitelijke daders van den roof overval J. v. H. en H. B.. beiden woonachtig te Tilburg. Zij zijn te Antwerpen ingesloten in afwachting van de vervulling van de forma liteiten voor hun uitlevering. mei de heerlijk verzachtende j PUROLen PUROLPOEDErI (Adv. Ingez. Med.) Openbaar onderwijs protesteert. Tegen de regeeeringsmaatregelen. Zaterdagnamiddag is in de groote zaal van den Dierentuin op initiatief van het comité van actie voor het openbaar onderwijs, een zeer druk bezochte vergadering gehouden, waar de gevolgen van de onderwijsbezuinigin- gen zijn besproken. De voorzitter van het comité, de heer Klaas de Vries, van Volksonderwijs, die de vergade ring presideerde, hield een openingsrede, waar in hij protesteerde tegen de opheffing van eenige honderden openbare scholen. De heer R. Schoemaker besprak de gevolgen van de onderwijsbezuiniging op het platteland. De heer S. N. Posthumus verklaarde, dat de regeering geen beter handlangers kon hebben dan juist deze twee vrijzinnige ministers. Wa ren hun maatregelen van rec'ntsche functiona rissen, dan zou het protest van heel vrijzinnig Nederland veel sterker zijn geweest. Tenslotte voerde nog de heer van Diesen het woord. De redevoeringen werden herhaaldelijk door luide betoogingen van bijval onderbroken. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: ..De groote vergadering, op 15 December 1934 te Den Haag bijeengeroepen door het comité van actie voor het Openbaar Onder wijs. waarin samenwerken ..Volksonderwijs", het Ned. Onderwijzers Genootschap, de Bond van Ned. Onderwijzers, de Vereeniging voor M.U.L.O.. de Ned. Ouderraad, het Landelijk Comité voor de Openbare School, het Ned Verbond van Vakvereenigingen en de Ned. Vakcentrale. kennisgenomen hebbende van de opheffing van tal van openbare scholen, waarvan het behoud in het belang van een voor het Ne- derlandsche volk goed functionneerend open baar lager onderwijs als gebiedende noodzaak moet worden gezien. acht deze door de ministerieele circulaire van 20 Juli 1933 van regeeringswege ingezette, door vele gemeentebesturen en Ged. Staten van onderscheidene provincies gevolgde, wijze van vernietiging van het openbaar onderwijs, niet het minst door de opheffing van een 340- tal openbare scholen in talrijke streken van ons land terwijl bij het bijzonder onderwijs zoo goed als alle kleine scholen zijn blijven be staan. en dit onderwijs door het wegnemen van de gelegenheid tot het ontvangen van ooenbaar onderwijs zelfs tot onrechtmatiger bloei is gebracht in strijd met geest en strekking van alinea 4 van Art. 195 van de Grondwet, benevens een aan alle voorstanders van de openbare school aangedaan groot on recht, overwegende dat onder den druk van de regeering talrijke gemeentebesturen bezui nigingen op het onderwijs hebben toegepast, o.m. door het opvoeren van het aantal leerlin gen per klasse en het ontslaan van bovental lige leerkrachten en vakonderwijzers, spreekt als haar meening uit. dat de offers, terwille van de algemeene bezuiniging van het onderwijs, en in 't bijzonder van het openbaar onderwijs, gevraagd, onberekenbare schade aan de volksontwikkeling toebrengen, protesteert tegen benadeeling van de be langen van het openbaar onderwijs en in 't algemeen van die van het opgloeiende ge slacht, dringt er met kracht op aan, dat alle voor standers van goed openbaar volksonderwijs zich met de hun ten dienste staande wetttige middelen tegen deze wijze van bezuiniging zullen verzetten. en draagt het dagelijksch bestuur van het comité van actie voor het onenbaar onderwijs op, deze uitspraak ter kennis te brengen van de regeering, de volksvertegenwoordiging en de pers". VERZOEK BURGEMEESTER VAN ZIJN AMBT TE ONTHEFFEN. Nasleep der Larensche uitleveringskwestie. Te Laren is een vergadering gehouden, welke zeer druk bezocht was en waarop een motie is aangenomen, waarin wordt vastgesteld, dat het onderzoek heeft uitgewezen dat de ver antwoordelijkheid van de bekende uitwijzing der vier Duitschers op rekening van den bur gemeester dient te worden gesteld. Men is van oordeel, zoo vervolgt de motie, dat deze functionaris -'et langer het vertrouwen van de gemeente waardig is en dat een scherp voorbeeld moet worden gesteld om herhaling van misplaatst machtsgebruik te voorkomen. De vergadering verzoekt met aandrang den gemeenteraad adhaesie te willen betuigen aan het adres der O.S.P. aan den Minister raad, waarin wordt gevraagd burgemeester van Nispen uit zijn ambt te ontzetten. spreekkoor tijdens concert. Op het Zesde Zaterdagmiddagconcert, dat door het Rotterdamsch PhUharmonische Orkest onder leiding van den heer Eduard Flipse Zaterdag in de Groote Doelenzaal te Rotterdam werd gegeven. heeft zich tijdens de uitvoering van Paul Hindemith's Concertstuk No. 4 een incident voorgedaan. Naast de personen, die zich in de zaal bevon den hadden ook eenige bezoekers een plaats gevonden op het podium. Van een kleine pauze tusschen het tweede en derde deel van Hindemith's concert maakten een zestal per sonen gebruik zich van hun plaats te ver heffen en als in spreekkoor de woorden: ..Amnestie voor de muiters van de Zeven Provinciën" de zaal in te slingeren. Vanzelf sprekend was men niet weinig verbaasd. Toen echter de betrokkenen zich direct daarop demonstratief uit de zaal verwijderden, ver volgde Flipse rustig het concert. Vijf person- volgde Flipse rustig het concert. Vijf perso nen hebben de concertzaal ongezien kunnen verlaten, de zesde kon worden aangehouden, doch daar men hier niet met obstructie, noch met verstoring van de orde te doen had heeft men ook dezen man zijns weegs laten gaan. Gewelf van kerk ingestort. Organist en koorzanger zwaar gewond. Paniek onder de aanwezigen: Zondagmorgen om tien uur, toen de Hoogmis in de R.K. St. Micha^ kerk te St. Michielsgestel zou begin nen, is, juist op het mament, dat de dienstdoende geestelijke, de Eerwaar de PateT, Aalbers, de plechtigheid zou aanvangen, een deel van het ge welf, boven het zangkoor, naar be neden gestort. De organist, de heer Janssen, werd zwaar gewond door het neervallend puin en is in ernstigen toestand, op last van eenige doktoren, naar het St. Joan de Deo.ziekenhuis te Den Bosch vervoerd. De heer A. Kapteyns, een der zangers, werd eveneens ernstig gewond. Na in het ziekenhuis te zijn verbonden, kon hij naar zijn woning te St. Michiels gestel worden vervoerd. Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. In de kerk en vooral bij het koor ont stond een ontzettende paniek onder de aan wezigen. De kerk was in een dichte stofwolk gehuld. Geleidelijk drong de menigte naai de uitgang. Slechts één politieman was bij het ongeluk in de kerk aanwezig. Hij had de grootste moeite de kerkgangers eenigszins te bedwingen en ongelukken te voorkomen. Ver scheidene menschen werden onder de voet ge- loopen. Zij zijn er echter zonder ernstig on heil afgekomen. Op last van den pastoor werd het kerkgebouw ontruimd. De burgemeester, de heer Scheltus heeft onmiddellijk beslag gelegd op het gebouw en den Officier van Justitie te Den Bosch ge waarschuwd. Deze was spoedig ter piaatse. De politie werd last gegeven niemand tot het gebouw toe te laten. Later is het beslag beperkt tot de koor ruimte. De kerk is slechts drie jaar oud en is onder architectuur van den bekenden kerken- bouwer H. W. Valk, uit Den Bosch tot stand gebracht. Omtrent de oorzaak van het ongeluk loopen de meeningen nog uiteen. Men spreekt er van dat de constructie van het gewelf niet deskundig zou zijn geschied, zoodat verzak kingen mogelijk werden. Reeds vroeger zouden deskundigen op fouten in het gewelf hebben gewezen. De architect van de kerk, de heer Valk, bestrijdt deze opvatting en schrijft de instor ting toe aan toevallige omstandigheden. De juiste oorzaak kan hij nog niet aangeven, maar de veronderstelling dat een constructie fout zou hebben bestaan, wijst hij van de hand. Wel kan men aannemen dat het dreunen der eerste orgeltonen de directe aanleiding tot het ongeluk was Landmeters voortaan naar Delft. Naar wij vernemen zal de Landmeterscursus verbonden aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, met ingang van 1 September 1935. worden verplaatst naar Delft en onder gebracht aan de Technische Hoogesohool aldaar. Voor de Landbouwhoogeschool en voor Wageningen beteekent. dit een ernstig verlies. WORDT VOLDOENDE OP CUMULATIE GELET? De heer Lingbeek heeft aan en Minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vra gen gesteld: le. Is de Minister niet van meening dat in dezen tijd van werkloosheid en van daarmede gepaard gaande klachten over cu mulatie van pensioenen enz., bij benoemingen van Regeeringswege nieuwe gevallen van cumulatie van inkomsten uit Overheidskassen in afwachting van het daaromtrent toege zegde wetsontwerp, moeten worden verme den? 2e. Houdt de Minister met de door de Regeering in de vergadering der Tweede Kamer van 9 November j.l. uitgesproken er kenning, dat op het gebied van voorkoming van cumulatie nog wel iets kan worden ge daan, bij alle benoemingen wel voldoende rekening en heeft Zijn Excellentie dit met name gedaan bij de onlangs plaats gehad hebbende benoeming van den burgemeester van Roermond? PROTESTEEREND SPOORWEG PERSONEEL. De Centrale Bond van Spoorwegpersoneel en de Bond van Ambtenaren bij de Ned. Spoorwegen hebben in Tivoli te Utrecht een protestvergadering gehouden tegen de dooi den Minister van Waterstaat geëischt 5 pro cents loonsverlaging. Monument voor den A.N.W.B. onthuld. Een zonnewijzer. Naar men weet, is ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van den A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland verleden jaar door, een comité den populairen Bond een monu ment aangeboden als huldeblijk van het volk. Dit monument, waarvan de oprichting mo gelijk werd gemaakt door de bijdragen van een zeer groot aantal landgenooten uit alle kringen der maatschappij, is geplaatst aan 't einde van 't middenplantsoen van de Noor der Amstellaan te Amsterdam bij de Haring- vlietstraat en bij de brug naar de Apollolaan. welke door 't groote gebeeldhouwde paard van Hiido Krop wordt bekroond. Zaterdag is de overdracht, gevolgd door de onthulling van het monument geschied in tegenwoordigheid van een groote schare ge- noodigden, o.w. de burgemeester der hoofd stad dr. W. de Vlugt en leden van het. Alge meen Bestuur van den A.N.W.B., die daarbij in het restaurant „Paviljoen Apollo' 'de gas ten waren van het onder voorzitterschap van dr. M. de Hartogh gevormde „Comité Hulde blijk A.N.W3. 1933. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 17 December: Te Crefeld wordt geklaagd over het toenemende notenkraken in den schouwburg. Vroeger werd dit beschouwd als een uitsluitend privilegie van het galerij-publiek, maar langzamerhand is het zoo algemeen geworden, dat het nu eindelijk tot in de stalles is doorgedron gen. Den 7den dezer, bij de uitvoering der „Wilhelm Teil", ging het vooral op de hoogste rangen zoover, dat het her haaldelijk uiterst hinderlijk was. De Crefelder Zeitung waarschuwt dan ook. dat in een oude politievordening. die wel verwaarloosd, maar niet afgeschaft is. deze leelijke mode met straf be dreigd wordt, en dat er nu besloten is die voortaan ten krachtigste te hand haven; zoodat ieder, die zich dat ongepaste kraken veroorlooft, in alle geval onmiddellijk uit den schouwburg wordt verwijderd. Door onze lens gesnapt. Arts B. C. Ledeboer. Zoo nu en dan zullen wij in deze rubriek ook personen uit de omgeving van Haarlem opnemen. Voor vandaag is dokter Ledeboer, te Heemstede, aan de beurt. Dokter B. C. Ledeboer werd geboren te Rot terdam, 23 Mei 1897 en studeerde in de medi cijnen te Amsterdam. Hij werd na het ver werven van het artsdiploma assistent van Prof. Dr. I. Bouman, hoogleeraar in de Neu rologie en Psychiatrie en was als zoodanig werkzaam in de Valeriuskliniek te Amster dam. Na de benoeming van genoemden hoog leeraar te Utrecht, vertrok hij met dezen naar de Psych.-Neurologische universiteitskliniek te Utrecht, waar hij eenige jaren werkzaam bleef. Daarop volgde zijn benoeming tot ge neesheer. hoofd eener afdeeling van de Psychiatrische Inrichting „Maasoord" van de gemeente Rotterdam, hetgeen hij bleef tot 1930. Na nog een tijdlang in het buitenland vertoefd te hebben, waar hij o.a. te Zürich werkte bij den bekenden psychiater Maeder, volgde zijn benoeming tot Dir.-Geneesheer van de Inrichtingen voor de verpleging van lijders en lijderessen aan vallende ziekte, „Meer en Bosch" te Heemstede en „Bethesda Sarepta" te Haarlem, welken werkkring hij sedert 1931 vervult. Behalve de leiding dezer inrichtingen, waar ongeveer 440 epileptici verpleegd worden en die verleden jaar uitge breid werd met de Koningin Emma Kliniek te Heemstede, waarvan hij samen met den architect H. Korringa de plannen ontwierp, heeft dokter Ledeboer cosultatieve praktijk als psychiater. Hij is bestuurslid van de scholen voor bij zonder onderwijs te Heemstede, bestuurslid van de afdeeling Haarlem der vereeniging „Voor Volkenbond en Vrede" en bestuurslid der Ned. Herv. Vereeniging voor geestelijke volksgezondheid. Hoofdpijn, bedaart spoedig met 1/HifaUacdb'Vxxdets Perstuk 8 ct. Doos 45 ct. Bij Uw drogist (Adv. Ingez. Med.) „De big van het regiment" wordt weder verfilmd. Moeilijkheden opgelost. De moeilijkheden, die ontstaan zijn door in. trekken der werkvergunning van een buiten- landschen medewerker aan de verfilming van de Nederlandsche rolprent „De Big van het regiment" zijn na besprekingen, welke ver tegenwoordigers van den Ned. Bioscoopbond met den betreffenden dienst van het Departe ment van Sociale Zaken te Den Haag hebben gehouden, uit den weg geruimd. Heden werden de werkzaamheden voor de vervaardiging van de film in de Cinetone- studio hervgt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5