Weet wat U eel! Kerstinzameling GdhtMüe fef§n>i§es HAARLEM'S DAGBLAD HH&i: iÈilist lil llijiliil..iiiiiilül.uki;liisaiÉillit 3ïii! IIliiLi Hel Makfrijksle NIEUWJAARSWENSCH Bondig optreden. 52e Jaargang No. 15794 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 18 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOÜRENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Noa-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-. Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 18 December. De Nieuwe Wind. Dat er een nieuwe wind waait door de we reld wordt nu wel door ettelijke gebeurtenis sen bewezen. Snel volgen zij elkaar plotseling op. De president van de Vereenig de Staten. Franklin Roosevelt, doet zich er bij kennen als een belangrijk gangmaker. Sinds hij in Senaat en Congres de grootste meerderheid heeft veroverd, die ooit een president sind' Lincoln bezat, is zijn bewind dynamischer dan ooit geworden. Ook in Europa blijkt de kracht tot het nemen van nieuw initiatief toene mend. De plotselinge instelling van een inter nationaal politieléger in het Saargebied. eer ste vervulling van het groote plan-van Vollen hoven. is daar een bewijs van. Het Fransche voorstel tot instelling van een internationaal hof ter berechting van zeer zware terroristi- sche misdrijven, gevolg van derf^ moord op koning Alexander van Joego-Slaviê, levert een tweede instantie. Dat is gedurfde onderne ming, die niet het rechtsgevoel van millioenen moet bevredigen. In deze rubriek is er al vaak op gewezen hoe hopeloos primitief de men- schelijke rechtspraak, die „stopt bij de lands grens" nog is. Kan men de volkomen logica ontkennen van de gedachte, dat terroristische misdrijven die de internationale veiligheid in gevaar brengen ook internationaal berecht moeten worden? Terecht wijst de N.R.Ct. er in een hoofdartikel op. dat dit de bekende uit zondering' in de uitleveringsverdragen dat namelijk niet wordt uitgeleverd wegens poli tieke misdrijven in het geding brengt. Deze uitzondering heeft altijd haar verkla ring gevonden in het wantrouwen, gekoesterd jegens berechting door een anderen staat. De N.R.Ct. noemt dezen regel „eerbiedwaardig". Ik zou er liever een heel ander woord voor ge bruiken. Armoedig b.v., of bekrompen, of im potent, In elk geval brengt het Fransche voor stel de zaak op een veel hooger plan, door in ternationale berechting voor te stellen, waarin ook de N. R. Ct. zich verheugt. Pierre Cot, leidend Fransch politicus, voert een actie voor internationaliseering van de luchtvaart, waarbij hij totale afschaffing van het militaire vliegtuig voorstaat. Wij hebben tien dagen geleden een artikel van hem ge publiceerd. Het is een grootsche gedachte en een, die wij in de kleine landen wel met bij zondere instemming mogen begroeten. Wie dat niet doet, wie Cot's waarschuwing dat tegen de moderne luchtmachten geen verde diging mogelijk is, negeert,' gedraagt zich als een domoor. Het is te hopen dat menschen als Pierre Cot en als de voorstander-van-vrijhandel Flandin, de huidige premier, die tot een jongere generatie behooren, thans de blijven de stuwers van de Fransche politiek zullen worden. Zij althans hebben nieuwe, ruime ge dachten en durven ze aan! Omtrent Roosevelt blijkt het laatste woord nog lang niet gesproken. Deze ondernemende Amerikaansche president heeft alleen door de instelling van de senaatscommissie-Nije den dank der wereld reeds verdiend. Hij laat het niet bij de uitwerking, die het onderzoek dier commissie in de geheele wereld doet geiden. Hij wil er thans vruchten van plukken en de wet geving van deze machtigste aller groote mo gendheden ingrijpend herzien. Ik heb al ge schreven over zijn ontwerp tot instelling van een bijna-totale belastingheffing van oorlogs winsten (98 of 99 pet.). Nu blijkt hij door zijn minister van Buiten- landsche Zaken Cordell Hull met zeer krasse wetgeving ten aanzien van buitenlandsche oorlog te komen, die bewijst dat Amerika van oorlog niets meer weten wil. Hull's wetsvoor stel zal o.a. bevatten: Afkondiging van een uitvoerverbod van wapenen naar alle oorlog voerende staten. Verbod van vervoer van munitie uit Amerikaansche *havens. Maat regelen om het misbruik maken van de Ame rikaansche vlag te voorkomen En tenslotte zelfs loslating van "het oude principe van de „vrijheid ter zee", in dier voege dat een Amerikaansch schip, dat zich in de wateren van oorlogvoerende mogendheden mocht wagen, dat voortaan op zijn eigen ri sico zal doen en er niet meer op hoeft te re kenen dat de Amerikaansche regeering zich voor de belangen van dit schip en zijn opva renden aansprakelijk acht. Amerika wenscht de middelen, waarmee zijn neutraliteit in het geding placht gebracht te worden, eenvoudig te écarteeren. Nu weet ik wel dat er nog veel meer ge. beuren moet. Oneindig veel meer. Ik weet ook dat Amerika en Frankrijk, net als de rest, zwaarbewapend zijn. Maar men streeft er naar nieuwe dingen, men neemt er nieuwe maatregelen, en als er binnenkort eens een nieuwe regeering in Engeland komt, die niet stilzit, safwacht en juridische spitsvondighe den verzint, maar ook handelt en ook initiatief toont, zal er een geweldige strooming voor in ternationalen opbouw ontstaan. Er komt ein delijk weer reden tot optimisme R. P. VERTREK VAN HET SAARDETACHEMENT Afscheidswoord van den Minister van Defensie Woensdagmorgen om 9 uur zal het deta chement van de Schoolcompagnie van den Motordienst, aangewezen voor het Saarge bied. opgesteld staan op het voorterrein van de Ripperdakazerne, teneinde te worden ge ïnspecteerd door den Minister van Defensie, die een afscheidswoord zal spreken. Om 9.30 uur vertrekt het detachement naar Rotter dam, (Adv. Ingez. Med.) Het Haarlemsche gas. Verlaging huur voor muntgasinstallatie. Het komt aan B. en W. gewenscht voor de installatiehuur van f 3.60 per jaar (f 0 90 per 3 maanden), verschuldigd door gasverbruikers met een muntgas-installatie. als vergoeding voor de verstrekking en het onderhoud van meter, leiding en toestellen, te verlagen tot f 2.40 per jaar (f 0.60 per 3 maanden). De ver laging kan ingaan onmiddellijk na de eerste me ter opneming, welke plaats heeft na 1 Januari 1935. Zij stellen den raad voor hiertoe te besluiten. 22 SLACHTOFFERS VAN DEN FILMBRAND TE PERPIGNAN. PARIJS. 18 Dec. (Reuter). Gisteren zijn wederom twee slachtoffers van den bioscoop- brand te Perpignan aan hun verwondingen overleden, zoodat het aantal dooden tot 22 is gestegen. Nederlandsche Dagbladpers. Voor Heemsteedsche ingezetenen. De Nederlandsche Dagbladpers heeft de sympathieke gedachte gehad een inzameling te houden en de opbrengst daarvan te bestemmen voor een kerst- gave meer in het bijzonder voor hen, wier kommervolle omstandigheden onbekend bleven aan bestaande tot helpen bevoegde instellingen. De op die wijze voor de ingezetenen van Heemstede bijeengebrachte gel den zullen overeenkomstig gemelde bedoeling worden verdeeld door den Burgemeester van Heemstede. Teneinde vóór de Kerstdagen deze verdeeling te kunnen tot stand bren gen verzoekt de Burgemeester van Heemstede ten spoedigste in kennis te worden gesteld met de namen en adressen van personen als bovenbe doeld. Onderteekende opgaven van naarn, beroep en adres, te richten aan den Burgemeester van Heemstede (per soonlijk) Raadhuis, worden ingewacht tot en met 20 December 1934. Niemand behoeft zich te laten weerhouden zich zelf of een ander op te geven, omdat de behandeling strikt vertrouwelijk zal zijn. CAMPBELL BLACK VERLOOFT ZICH MET MEJ. DESMOND. LONDEN. 18 December (Reuter). Camp bell Black, de winnaar van de Melbourne- snelheidsrace, heeft zich verloofd met Miss Florence Desmond, die thans in een revue in het „Looden Theatre" optreedt. Umckt- UW VRIENDEN EN CLIENTèLE EEN DOOR MIDDEL VAN Ook dit jaar zullen wij in ons nummer van MAANDAG 31 'DECEMBER weder gaarne NIEUWJAARSWENSCHEN in Haarlem's Dagblad opnemen volgens het tarief van 60 cenl voor het minimum van vier regels, elke regel meer 15 cent. Men zende ons slechts het hieronder afgedrukte inteeken- biljet ingevuld terug, vergezeld van het verschuldigde bedrag en wij doen de rest, veel goedkooper en tevens op veel grooter schaal dan U langs welken anderen weg ook uw wenschen zoudt kunnen overbrengen. Reeds is ons een belangrijk aantal ter plaatsing opgegeven. Wanneer gij hier nog niet toe behoort, doet het dan nu. Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onder- staanden Nieuwjaarswensch in Haarlem's Dagblad van 31 December 1934 op kolom ter hoogte van regels. Het bedrag ad f gaat hierbij S.v. p. duidelijk invullen. wi'IT'IA 'In een stad op den Balkan is een bond opgericht, die zich ten doel stelt een einde te maken aan zulke gebruiken als het geven van een hand, het ajnemen van den hoed enzoovoort.) Ziedaar weer eens een nieuwe bond. Gesticht met een zeer nieuwen grond, In een dier vreemde Balkanlanden; En 'k vraag me af, hoe ik me voel, Bij de aanschouwing van dat doel. Geen hoedengroet, geen druk der handen. Vriend lezer, als ik u ontmoet, Dan licht ik met plezier mijn hoed, En voor u, lezeres, natuurlijk; Ik reik u even graag de hand, Wat drommel, zijn wij niet verwant, Zij het dan min of meer figuurlijk. Als ik het eerlijk zeggen mag. Vind ik, dat wij- vandaag den dag, Wat hartlijkheid wel kunnen velen, Een hand gedrukt, een hoed gelicht. Brengt dikwijls vreugd op een gezicht, Al zal 't in zorgen niet veel schelen. Wat leidde tot dit Balkanplan, Is iets dat 'k niet bevroeden kan, De mensch bewandelt vreemde wegen; En als men het ook hier begon, 't Lijkt niet waarschijnlijk, maar het kon, Dan was 'k gedecideerd ertegen. Mijn hoop schuilt in een enkel woord. Dat veelbeteeknend: enzoovoort, Daar kan nog 't licht der wijsheid schijnen; Als men dat eens de leuze gaf: Wij schaffen dwaze bonden af. Dan kwam men daar ook weer in 't reine. P. GASUS. „The English Classical Players". Donderdag te Haarlem. Donderdag 20 December treedt in den Stadsschouwburg het Engelsche gezelschap „The English Classical Players" op, met het bekende stuk van Shakespeare „The mer chant of Venice". Genoemd gezelschap is 2 jaar geleden ook op een tournee door Holland gekomen, en heeft toen o.a. Amsterdam, den Haag, Utrecht Arnhem enz. aangedaan. Na hun tournee van dit jaar door Europa, waarin zij Zwitserland (Genève en Lausanne), Duitschland enz. aan deden, zullen zij het eerst in Arnhem optre den. Hun streven is, ook in de landen van Euro pa's vasteland meer belangstelling voor de werken van Shakespeare te trachten op te wekken, vooi-al bij de jeugd. In de laatste vijf jaren hebben zij hiervoor in Engeland veel gedaan, zij hebben scholen en colleges be zocht. Om deze reden heeft de directie van den Stadsschouwburg aan de scholieren van Haarlem en omstreken een reductie aange boden op de prijzen der plaatsen, die zeer be langrijk is, zij behoeven slechts den laagsten rang te betalen, om van de duurste gebruik te kunnen maken. Noorsch stoomschip in nood. Mailschepen snellen te hulp. NEW YORK. 18 December fReuter). Het Noorsche stoomschip „Pisto" is met een de fect aan de stuurinrichting op 49 graden Noorderbreedte en 23,27 graden Westerlengte, 300 mijl ten Noorden van de Azoren. in een hevigen storm geraakt. Het zendt S. O. S.-sei nen uit. Het naar Europa onderweg zijnde Ameri kaansche mailschip ..Manhattan", de „Euro pa" van de Norddeuische Lloyd en de stoom schepen ..Beaverhill" en „American Banker" zijn op weg om het in nood verkeerend schip assistentie te verleenen Vliegtuigongelukken bij de Britsche manoeuvres. Singapore zou eiken aanval kunnen afslaan. SINGAPORE. 18 Dec. fV.D.) Kort voor het einde van de groote vlootmanoeuvres, nabij Singapore zijn twee groote bombardements vliegtuigen, die terugkeerden van een nachte lijken aanval op oorlogsschepen, die de lan ding van troepen afdeelingen, die met trans portschepen arriveerden, hadden willen belet ten, in de duisternis neergestort. Een der bei de toestellen stortte in zee, terwijl het andere op de klippen van een klein vestingeiland te recht kwam. De vliegers van het laatste vlieg tuig zouden zich met behulp van hun val scherm hebb engered. Volgens de militaire deskundigen hebben de groote manoeuvres bewezen, dat Singapore met succes kan worden verdedigd tegen eiken aanval, ook van een sterker vijand. Zelfs des nachts is de vijandelijke vloot er niet in ge slaagd door de verdedigingslinie heen te bre ken, terwijl het landen van troepen practisch onmogelijk is. Krupp treedt af als leider van het Industrie- verbond in Duitschland. pag. 4 In Rusland zijn opnieuw een aantal executies voltrokken. pag 4 Tegen den negentienjarige P. de Bic. verdacht van moord, op zijn neef G. de Bie, is le venslang gcëisclit. pag. '3 De A. K. U. ontslaat ruim 700 man. pag- 3 Verschillende verkeersongevallen door onop lettendheid en onvoorzichtigheid. pag 3 Geraffineerde diefstal van een aangetceken- den brief. pag- 3 Het faillissement der Haarl. Groenten- en Bloembollenveiling. pac. 6 Verlaging van de huur voor huurgasinstalla- ties. pag. 1 De stand der Duitschc clearing per 15 Decem ber. pag 2 Directe belastingen blijven nog benetien de raming. pag. 2 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 6 Bekende Haarlemmers: dr. P. van Paassen. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: De nieuwe wind. pag. 1 Sir Norman Angell: De zenuwen van den vrede pag. 4 Jhr. dr. J. C- Mollerus: Middenstandswenschen. pag. 10 J. H. de Bois: Kunst zij ons Doel. pag. 8 K. de Jong: Heemsteedsche Kunstkring. pag. 8 G. J. Kalt: Schotcn's Chr. Gemengd koor. pag. 8 Langs de Straat: V- S.: Edele dingen. pag. 3 Criticus: H. F. C.R. C. H. pag. 10 Schaakrubriek. pag. 10 Damrubriek. pag. 9 Een Amerikaansch 25 jaren plan. Uitvoering van groote openbare werken voorgesteld. LONDEN. 18 December (Reuter): Uit Washington wordt gemeld, dat het bureau voor nationale steunverleening presi dent Roosevelt een 25-jaren plan heeft voor gelegd. waarin een bedrag van 105 milliard dollar wordt bestemd voor de uitvoering van openbare werken. De aanvaarding van het plan zal afhangen, ten eerste van de bereidwilligheid van presi dent Roosevelt om het voorstel geheel of ge deeltelijk over te nemen, ten tweede van de houding van het congres en ten derde van de wijze, waarop het plan wordt gefinancierd. Het geld wordt uit vier richtingen bijeen gebracht. De plannen van de commissie, waarvan de staatssecretaris van binnenlandsche zaken voorzitter is en andere leden van het kabinet zitting hebben, hebben betrekking op water, mineralen en land. Voorgesteld wordt bijv, jaarlijks vijf mil- lioen acres weinig opleverend land ongebruikt te laten liggen. Er zal een federale controle worden ingesteld over den als weidegrond bruikbaren grond. De staatsbosschen en de nationale parken zullen worden uitgebreid. De waterkracht zal meer worden geëxploiteerd. Het overstroo- mingsgevaar zal zooveel mogelijk uit den weg worden geruimd. Delfstoffen zullen worden gewonnen. Tenslotte zullen permanente bureaux wor den ingesteld voor de uitvoering van openbare werken, betreffende het land, het water en de delfstoffen. Proces over den moord te Marseille in Maart? Vooronderzoek zoo goed als geëind'gd. PARIJS, 18 Dec. Het gerechtelijk voor onderzoek naar den aanslag op koning Alexan der en minister Barthou te Marseille, is zoo goed als beëindigd. Te Aix-en-Provence ver wacht men. dat de medenlichtigen van den dader Kelemen, Nowak. Benesj en Malny. die te Marseille in voorarrest zitten, zich in het begin van Maart a.s. voor de juryrechtbank te Aix-en-Provence zullen moeten verant woorden. ANEG ANG - VERFENIGING. Het bes'uur der Aregang-Vereeniglng deelt -ns mede. dat de Pi'^e-reclame-campagne buitengewoon is geslaagd. Honderden en honderden oplossingen kwa men binnen. De namen der prijswinnars zul- len van heden af gedurenoc eenige dagen in de étalage van de firma Ida van Koningsbrug- gen, Anegang te lezen zijn.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1