Uit Haarlem's Gemeenteraad. DobbcSfncmn lebber... man! DONDERDAG 20 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VERGADERING VAN WOENSDAG 19 DECEMBER. Behandeling van de ontwerp-begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1935. ALGEMEENE BESCHOUWINGEN. De heer Reinalda (s.d.a.p) geeft een overzicht van de economische positie var. de gemeente. Sedert de behandeling van de be grooting verleden jaar staat nog niet in cij fers vast of die positie een andere is gewor den. De belastingcijfers over 1932 en 33 ga ven een indruk, over 1934 kan nog niets gezegd worden omdat de de cijfers ontbreken. Het beiastbaar inkomen van de ingezetenen van Haarlem is met 10 millioen teruggeloopen. De positie van Haarlem tegenover het geheel is een eigenaardige. Haarlem is niet alleen een woongemeente doch ook een werkgemeente. Het gemiddelde cijfer van de positie der be woners uit de omliggende gemeenten is an ders dan die van de Haarlemmers. Meer dan ooit nijpt, voor Haarlem de noodzakelijkheid een nieuwe grensregeling, om te raken uit de economische knel uit de grens, die om Haar lem is gelegd. In plaats van dat Haarlem met haar ontzaglijke werkloosheid vooruitaat met de rijksmaatregelen ziet men dat B. en W. een kwart millioen reserveeren omdat men hier ee nstrop heeft aan die Rijksmaatregelen. De grensregeling van Haarlem in 1927 is zeer on voldoende. Het is dor hout hier, terwijl elders roene oases liggen. Aan de autonomie belfbeschikkingsrecht der gemeente wordt getornd. In plaats van beter raakt men er hier steeds slechter aan toe. Al de in den loop der laatste vier jaar hier getroffen maatregelen zijn gevolgen van de maatregelen van het Centraal Gezag, Met de tengevolge van de vermindering van de draagkracht der bevolking van het belasting- oppervlak. is de toekomst onzeker geworden. Tengevolge van de financieele politiek van 1923 zijn alle benoodide reserves hier volledig ingeteerd. De crisis hier doet zich op de fi nancieele positie van de gemeente sterker gel den dan van andere gemeenten. Welk gedeelte van het volk wordt het ergst getroffen? Spr. constateert dan. dat niet al leen de arbeidersklasse wordt getroffen. Hij is overtuigd, dat het heele Nederlandsche volk getroffen wordt. De gemeentelijke overheid heeft sterk besnoeid op sociale maatregelen. Her deel der bevolking, dat het 't minst kon lijden is er het slechtst aan toe gemaakt. Hier en daar in ons land reeds, moest geconsta teerd worden, dat men zich in medische krin gen ongerust maakt over ondervoeding der kinderen. Het is de taak van Haarlem's ge meenteraad rekening te houden met den nood van groote groepen der bevolking. Over de steur.normen za! spr. het niet hebben, maar door de landspolitiek loopt de koopkracht van de bevolking terug, zoodat die politiek funest wordt voor de maatschappij. De reserves voor de gemeente zijn uitgeput, ook die van de bevolking is uitgeput en daar om handhaaft spr. zijn critiek op het finan cieel beleid. Het centrale gezag trekt de werk- loosheidzorg tot zich. wat spr. kan appreciee- ren, maar de gemeente moet zich beschermd weten tegen de aanvallen, die haar een kwart millioen zullen kosten door de voorgestelde twee wetsontwerpen. B. en W. worden aange schreven, om eerst de begrooting naar Ged. Staten te sturen, vóórdat de raad haar ziet. B. en W. van Haarlem zijn hier niet op inge gaan. Zij hebben de ontwerp-begrooting wel ingestuurd, ongeacht de vraag, of ze er toe genoodzaakt waren. De raad is echter thans volkomen vrij allen met de begrooting te doen, wat hem goed dunkt. Anders zou het poppen kas' zijn er over te spreken. (Bovenstaande is reeds in een deel der vorige oplage opgenomen.) (Vervolg.) De heer Reinalda erkent mèt het college dat aan verhooging der personeele belasting- niet te ontkomen is. Maar met de voorgestelde verhooging is spr. het niet eens en de fractie verzet zich hiertegen. Ze wil de bestaande heffing naar draagkracht handhaven. Wat de tariefsverlagingen betreft, B. en W. zagen de noodzaak de gas- en electriciteitsta- rieven te verlagen, gedreven door de crisis. Het zwaarste drukt de telkens terugkeerende meterhuur. B. en W. doen iets, maar onvol doende volgens spr. Hij ziet liever de meter- huur verlaagd dan de tarieven. Het is beter de meterhuur af te schaffen en de tarieven te handhaven dan andersom. Er zijn nog meer heel ernstige bezwaren, die bij de behandeling wel ter sprake zullen komen. Spe. had gaarne gezien dat B. en W. deze begrooting hadden aangegrepen om aan den raad in veel sterkere mate crisismaatregelen voor te stellen. Het werkfonds 1933 met een bedrag van 60 millioen is een aoode musch, die het volk getoond is. Als die doode musch er niet was geweest, zou men verder geweest zijn dan nu. De reorganisatie van het Ver- wuift de brug over het Spaarne enz. die wer ken zijn belemmerd. Sedert jaren zün hier een havenplan, een voorlichting van de zijde van B. en W. over inóustrieele mogelijkheden en over de crisis, maar een gefundeerd onderzoek naar de economische mogelijkheid is noodzakelijk. Het is beter die zaak centraal te bekijken, doch als de regeering niets beter weet te doen <ian de 60 millioen uit te hangen als lokvo gel. dan moeten de lagere organen bedoeld onderzoek niet verwaarloozen. Sur. vraagt of hieromtrent crisismaatregelen genomen kunnen worden. Over de volkshuisvesting sprekende merkt hij op, dat deze behartigd moet worden en voortgezet met krotopruiming, afgezien nog van wat noodig is voor de uitbreiding van de gemeente. Door de crisis heeft vooral het volksonder wijs moeten lijden, maar het openbaar on derwijs moet beschermd worden tegenover het bizonder onderwijs. Zijn bezuinigingen noodig dan moeten die voor beide gelijk zijn. Het peil van het onderwijs mag niet verlaagd. Het openbaar onderwijs mpet een voorwerp van voortdurende zorg van de gemeente blij ven. Op den voorgrond moet staan bij B. en W. een zeer oplettende zorg voor de gezondheid van de bevolking. De „gezondheidsgolf" die we kenden, is voorbij. Want in de woningen der ingezetenen knaagt de mogelijkheid tot ondermijning der volksgezondheid. In dezen raad ontbreken de bindende ele menten, die in deze crisis noodig zijn. In die crisis staat de socialistische democra tische partij ongebroken, en zij is overtuigd, dat in het belang van het volk dat bindende element absoluut vereischt is. Mr. Van Dam (V.D.« zegt. dat de fractie groote waardeering heeft voor het werk van het college dat moeilijk is in deze tijden, en zij brengt hulde daarvoor aan B. en W., al heeft hij enkele bedenkingen er tegen. De eerste taak van het gemeentebeleid is |het lenigen van de nijpenden nood van een groot deel der Haarlemsche bevolking. De Vrijz.-Democraten hebben als richtsnoer voor de door hen aan te nemen houding, de ge dachte door sociale rechtvaardigheid en de bescherming der economisch-zwakkeren. Noodzakelijk is de werkloosheidszorg. De gemeenschap benoeft geen dank omdat zij haar sociale plicht tegenover de werkloo- zen ten koste van zware offers vervuld heeft, zij verdient echter zeker ook niet de verwij ten. die sommige groepen der werkloozen dik wijls tot haar richten. De gemeente kan een omvang der werkloosheid beperken door het doen uitvoeren van werken. Misschien kan de koopkracht der werkloozen verhoogd worden door levensmiddelen goedkoop ter beschikking te stellen. De Vrijz.-Dem. vragen vooral aan dacht- voor de jeugdwerkloosheid, om dat dit een bijzonder belangrijk sociaal probieem is, een urgent levensvraagstuk voor de toekomst van land en volk. Aan de jongeren moet een plaats verschaft worden in het arbeidsproces, en men mag niet terugschrikken voor ingrij pende maatregelen, zooals afvloeiing van ouderen ten bate der jongeren. Voor de werk verschaffing zou de maximum leeftijdsgrens op 55 jaar gesteld kunnen worden. Misschien is het mogelijk bij elk door de gemeente uit te voeren werk een bepaald percentage jonge werkloozen te werk te stellen. Aandacht wordt gevraagd voor de technisch geschoolde jonge werkloozen. De middenstand lijdt grooten nood, de reserves zijn opgeteerd, het teveel aan winkels is schrikbarend. Het verdwij nen van winkels heeft groote vormen aan genomen, dat beteekent een economisch ver lies van geïnvesteerd kapitaal en moreele schade voor de betrokkenen. Allerlei onsolide bedrijfjes, die komen en verdwijnen, bederven het voor de solliede middenstanders en ms het bedrijf kapot. Meer dan ooit is samen werking noodig, partij gekrakeel moet verme den worden. De Vrijz.-Dem. willen de opcenten op de personeele belasting bepalen op 130. Deze be lasting is een der minst sympathieke belas tingen die de V. D. kennen. Het is opmerkelijk dat naast de verhooging van lasten geen nieu we bezuiniging wordt voorgesteld. De eenige bezuiniging is het ontslaan van den bezui nigingsinspecteur. en hieromtrent vraagi. spr. nadere inlichtingen. De fractie vraagt alle door den bezuinigingsinspecteur uitgebrach te rapporten ter visie van den raad te willen leggen. De V. D. zijn van oordeel, dat verhoo- ging van belastingdruk ontoelaatbaar is zoo lang er nog bezuiniging mogelijk ls. Bezuinigingen zijn te vinden in: vermin dering van de storting in het pensioenfonds met 158,370 en terugstorting uit het reserve fonds voor bijzondere doeleinden ad f 46.000. voorts nog: intrekking van telefoonvergoe ding voor de raadsleden, inkrimping van de personeelsformatie van bouw- en woningtoe zicht, reorganisatie van de werkwijze en in krimping van de personeelsformatie van openbare werken, opheffing van de gemeente lijke bloem- en boomkweekerijingrijpende reorganisatie van het onderhoud van wandel plaatsen gen plantsoenen, opheffing van het laboratorium voor pathologische bacteriologie opheffing van de gemeentelijke Montessori school. opheffing van het gemeentelijk bu reau voor beroepskeuze, combinatie van de functies van gemeente-ontvanger en hoofd van den Incassodienst, vervanging van de leerkrahten van de bezinkingsklassen aan de buitengewone scholen door fröbel-onder- wijzeressen, verlaging van de extra belooning aan het personeel van de dag-openlucht- school en verdere doorwerking van de com binatie van de administraties der lichtfabrie ken. Met de verhooging der opcenten op de Personeele Belasting kan de fractie niet mee gaan. De heer Wolzak (a.r.) zegt dat de mee ning, als zouden er geen binnende elementen zijn zij het nemen van bezuinigingsmaatrege len onjuist is. Voorstellen tot bezuiniging wor den ditmaal door B. en W. niet gedaan. De methode van den heer Castricum om den begrooting terug te zenden voor wijzigingen Ls, evenals de heer Reinalda beloofd heeft, niet juist. De maatregelen door den heer Cas tricum aangegeven zouden niet voldoende zijn. Spr. had graag bezuinigingvoorstellen gezien. Uit de rapporten van den bezuini gingsinspecteur zou blijken dat er twee ton zou kunnen worden bezuinigd. De rapporten zijn niet overgelegd. De inspecteur vreesde de critiek niet. Van B. en W. heeft, hij niet steeds de noodige medewerking verkregen. Hij was 5 maanden op het stadhuis zonder dat hij werk had zoodat hij een paar duizend gul den zonder werk er voor te doen ontving. Zoolang de Raad de bezuinigingsrapporten niet ziet is het den raad onmogelijk aan be- lastingverhooging mee te werken. In de me morie van antwoord staat, dat er een com missie van 3 leden (hoofdambtenaren) be noemd is. om rustig te bekijken op welk punt nog bezuinigingen mogelijk zijn. Spr. criti- seert de samenstelling van die commissie, voor wie. bestaande uit ambtenaren die over ambtenaren moeten oordeelen, het moeilijk Ls objectief te blijven. Over Maatschappelijk Hulpbetoon zegt spr. dat die dienst in Utrecht. Arnhem en Gro ningen veel minder kost dan in Haarlem, door goedkoopere verzorging der administratie. Mevr. mr. Schel te maConradi (v.b> verklaart dat de voorstellen van B. en W. teleurstellen, omdat geen bezuinigingen komen Deze moeten van B. en W. uitgaan. De ge makkelijkste weg is belastingverhoog ing, doch men moet dien gemakkelijken weg niet nemen Vergaande bezuinigingen zijn nu noodig. In elk geval zal de raad volledige inzage moeten hebben in de rapporten van den bezuinigings inspecteur. De instelling van de 3-ledige com missie is verkeerd, daar de leden niet vrij zijn in hun optreden tegenover o.a. de Wet houders. Meer werk moet gemaakt worden van arbeid voor den steun. Minder werk moet uitgevoerd worden door de gemeente in eigen beheer, als het mogelijk is, dat particulieren het doen. Wat voor de gemeente noodig is. moet zoo goedkoop mogelijk worden aangeschaft, wat piet gebeurt, zooals uit de stukken blijkt. Op gehouden moet worden met woningbouw van gemeentewege. Liever zou spr. zien huur- verlaging van bestaande woningen. Men kan accoord gaan met de verlagingen van tarieven en meters, eveneens de verla ging van personeele belasting voor koffie huishouders. Graag had zij gezien dat ook de vermakelijkheidsbelasting onder oogen was gezien. De verhooging van de personeele be lasting is zeer onaangenaam. De precario- verordening wil spr. aangehouden zien tot sen gewone zitting. Mr. Bijvoet (r.k.) zegt. dat in de tijden en in de te behandelen begrooting weinig pers pectief zit. De autonomie van de gemeente is terug gebracht tot *eer beperkte grenzen. De werkloozenzorg is grootendeels onttrokken aan het beleid van de gemeente. De regeering treft OAGEUJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) hiervoor geen verwijt, want vele gemeenten hebben het er zelf naar gemaakt. Spr doelt hierbij niet op Haarlem. Spr. brengt een woord van waardeering aan B. en W. voor de wijze waarop zij haar taak vervult. Hij noemt daarbij eenige voorbeelden, waaruit het prijzenswaardig werken van de wethouders spreekt. Hij heeft vertrouwen in het college. Spr. maakt aanmerking op wat B. en W. over den bezuinigingsinspecteur en zijn werk schrijven. Zij zeggen dat deze niet verantwoordelijk is aan den raad en de trap- porten worden niet overgelegd. Spr. is van meening dat de ambtenaren in dienst zijn van Haarlem en aan het hoofd van Haarlem staat de raad. Spr. critiseert het standpunt, van B. en W. in dezen. Hij hoopt, dat alsnog de rapporten zullen worden overgelegd, opdat de raad kan uitmaken of er soms nog ergens kan* worden bezuinigd. Voorts critiseert spr. de verhooging van de personeele belasting, wat hij een zeer on gelukkig voorstel noemt, dat hij echter aan B. en W. niet euvel kan duiden. Het is onbil lijk in deze tijden, want m,en kijkt alleen tegen de groote huizen aan doch men moest eens achter gordijnen kijken, dan zou men de stille armen ontdekken. Het is B. en W. echter niet euvel te duiden omdat de regeering z.i. onjuiste bepalingen heeft gemaakt, die hiertoe wel dreven. Beter ware verhooging der opcen ten op de gemeentefondsbelasting, die de regeering echter onmogelijk heeft gemaakt. Thans zal spr, voorstemmen doch mocht een volgende maal weer een verhooging van per soneele belasting worden voorgesteld, zou spr. wel eens tegen kunnen stemmen. Zijn meening over de voorstellen van den heer Castricum wil spr. opschorten tot de voorsteller ze heeft toegelicht. Spr. brengt een woord van waardeering aan den burgemeester voor de orde en rust die hier in Haarlem heerschen. De ordening van den middenstand zal moeten geschieden door de regeering. De heer Bijvoet meent, dat de christelijke overtuiging en het nationaliteitsgevoel bij^ de S.D.A.P. ontbreken, en daarom kan hij zich voorstellen dat de S. D. A. P. meent dat het bindend element ontbreekt. De heer Visser <c.h.) Ls van oordeel, dat de vorostellen van den heer Castricum over de vergaderingen van den Raad niet in het algemeen belang zijn. De raad heeft met op twee na alle stemmen aangenomen bij uit te voeren werken de georganiseerde patroons te betrekken. Het gaat nu niet aan. een ander standpunt in te nemen en wel dit: we gaan naar den goedkoopste, al is die ongeorgani seerd. Hij vraagt of het niet mogelijk is het aantal opcenten van 60 te verlagen op 30 en dan het bedrag van f 198.000 voor storting in 't pensioenfonds) met een overeenkomstig be drag te verminderen. Hij dringt aan op het overleggen van de rapporten van den bezui- ningingsinspecteur. Hij wil verder gaan en een commissie van raadsleden laten benoemen om te onderzoeken of er nog bezuinigingen in te voeren zijn. Niettegenstaande de verwerping van zijn vroeger gedane vorostellen is toch al eenigs- zins gewerkt in die richting. De heer Meyer de Vries heeft gezegd, dat 230 a 300 millioen aan werkloozenzorg worden besteed. Deze zei, dat deze uitgave niet kan doorgaan zonder dat men er iets voor terugkrijgt. En spr. be toogt, dat voor den steun iets terugontvangen moet worden. Hij brengt hulde aan het werk van den Wethouder inzake de werkloosheid- zorg. doch in het systeem moet verandering komen. De crisis is geen voorbijgaand ver schijnsel. De heer Castricum (R.-K.) constateert, dat men steeds tegen belasting verhooging was, doch dat er groote lasten zijn ingevoerd. De voorgestelde verhooging der personeele belas ting zal uitwerken, dat zij. die het minst kun nen lijden, er het meest door getroffen wor den. De voorstellen voor verhooging der per soneele belasting, zooals ze er liggen kunnen niet door den beugel. Laat, men deze verhoo ging op 130 opcenten stellen. Spr. heeft niet de overtuiging, dat de f 435.COO niet gevonden kunnen worden in bezuinigingen. Met allen aandrang moet er op worden aangestuurd, de belastingen zoo laag mogelijk te houden. Deze gedachte lag ten grondslag bij het opstellen van zijn voorstellen Hij verdedigt, dan zijn voorstellen om de wedden der wethouders te verlagen, om geen presentiegelden meer uit te betalen voor elke bijgewoonde raadszitting, om de vrije telefoon sluit ing voor de raadsle den te laten vervallen en de bioscopen te slui ten op eersten Paasch- Kerst- en Pinksterdag. De vergadering wordt hierop geschorst tot des avonds. AVONDVERGADERING. De eerste spreker 's avonds is de heer Peper 'communist», die zegt dat deze begroot ing misschien de laatste Ls. die in tegenwoordig heid van de communisten zal worden behan deld, omdat op het verwijderen van revolution nairen uit de vertegenwoordigende lichamen aangestuurd wordt. Deze crisis is niet van voorbijgaanden aard, zooals de heer Visser al zei. Spr. roert het geval-Schuddeboom (bezuini gingsinspecteur) aan. Zijn rapport, dat van een zeker belang kan zijn. is door den wethou der niet besproken met den samensteller, of schoon B. en W. de bespreking wensohten. Is het mogelijk, vraagt hij, dat zooiets kan? De vrijheid van beweging van de ambtenaren wordt belemmerd in Haarlem, daar Ls men happig op. In de laatste vergadering van den raad is de colportagebeperking gesanction- r.eerd en deze sanctie is mee gegeven door de vooraanstaande sociaal-democraten in den raad. Op de ongegeneerds te wijze is men er in Haarlem op uit de crisislasten voornamelijk af te wentelen op de arbeidersklasse. In het laatste kwartaal 1934 is 82000 M3. gas minder geleverd, en dit is niet meer in te ha len. Er komen meer ongelukken bij het nu groeiend gebruik van petroleum. De loonen van de gemeentewerklieden zijn te laag. en dit personeel mag niet meer wor den ingekrompen Tegen 23 arbeiders is tegen Kerstmis ontslag aangezegd. De gasmeterhuur moet worden afgeschaft. Spr. critiseert. de voorstellen van den heer Castricum. Hij eindigt met te spreken over de Sowjet-Unie, een deel van de wereld waar men opbouwt en opbouwen kan. De heer Joosten (s.d.a.p.) kan geen hulde brengen aan het college. De vertegenwoordi gende lichamen kunnen zich alleen richten naar het economisch en sociaal leven en spr, heeft den indruk, dat men daar niet van doordrongen is. Er zijn 6 maanden verloopcn tusschen het besluit, een levensmiddelencom missie in te stellen en de samenstelling er van. Ze staat onder leiding van een markt meester. De middenstand wordt gedrukt door verminderde koopkracht van het publiek en door de pogingen van velen om ook een han deltje te beginnen. Het is verkeerd dat bij de vele werkloozen nog een contingent honge rende tusschenhandelaren komt. B. en W vinden geen aanleiding de pro gressie in de personeele belasting te handha ven. Het gevolg is. dat de menschen met de kleinste koopkracht het meest getroffen wor den. Al is spr. niet ongevoelig voor het argument van ruime woningen met verborgen armoede, toch houdt in het algemeen het inkomen ver band met de woning, die men bewoont. De personeele belasting beteekent een belasting op de luxe in een woning en terecht zijn de woningen beneden een bepaalde huurwaarde uitgeschakeld. Spr. stelt voor B. en W. uit te noodigen tot het indienen van een voorstel om de progres sieve regeling der opcenten in de bestaande verordening op de personeele belasting te handhaven. (Dit voorstel wordt ondersteund». Voorts stelt hij voor B. en W. uit te noodi gen tot het komen met een voorstel tot verla ging van gas- en electriciteitsmeterhuur, des noods met opoffering van de tarievenverla- ging, (Ook dit voorstel wordt gesteund». Spr. wijst er op. dat de heer Castricum met j zijn voorstellen slechts bespaart 2.83 pet, op het totaal dat bespaard moet worden. De rest, f 422.500) zegt de heer Castricum, moet op een zelfde manier gevonden worden. Deze methode vindt spr. zeer onvoldoende. Ook de voorstellen van den heer van Dam acht hij verkeerd. Spr. vindt het zeer onbehoorlijk dat een ambtenaar, (Schuddeboom) mededeelingen doet aan raadsleden over dingen die hem uit zijn dienst bekend zijn. (Bijval van B. en W.» Ieder ambtenaar heeft den plicht dergelijke dingen niet naar .buiten mede te deelen, en raadsleden beschouwde spr. in dit geval ook als „buiten"-staanders. Hij is het eens met hen, die de rapporten van den beauinigimgs- inspecteur wenschen te zien. Het vervangen van leerkrachten van de be zinkingsklassen door fröbel-onderwijzeressen, acht spr. volkomen verkeerd. De heer Van T e t e r i n g (r.-k wijst op de belangrijke plaats, die dè middenstand in Haarlem inneemt. Het is de plicht van het ge meentebestuur den middenstand te steunen. Dat kan op vele manieren gebeuren. Spr. laat zijn waarschuwende stem hooren tegen ge meente-ordening in het middenstandsbedrijf. Ordening moet er zijn, maar laat de organisa ties het zelf doen. De heer Kuiper (r.-k.) merkt op. dat voor het gemeentepersoneel hier een salarisrege ling is .die er zijn mag. gezien de omstandig heden en gezien andere gemeenten. Een woord van hulde aan B. en W. is hiervoor op zijn plaats. Er zijn tal van gezinnen, vooral kinderrijke, waar gevaar voor ondervoeding bestaat. Spr. vraagt den raad alles te doen wat mogelijk is die crisisslachtoffers tegemoet te komen. De steunbedragen zijn vastgesteld, en dit. heeft men te aanvaarden. Maar de koopkracht van die slachtoffers moet zoo groot mogelijk wor den gemaakt. En de producten van de gemeen te moeten hun gegeven worden voor den laagst mogelijken prijs. Niemand heeft het recht pro ducten te verlangen ver beneden den produc tieprijs. Maar omgekeerd is het even verkeerd gas enz. te leveren voor een prijs ver boven den kostprijs uitgaande. Spr. wenscht, dat de bedragen, die nu minder ontvangen worden door de gemeente door de tariefsvoorstellen van B. en W„ uitsluitend ten goede komen aan hen die in nijpenden nood verkeeren. Als die menschen een kwartje per week sparen, dan wordt dat misschien aangewend voor brood. Antwoord van Wethouder Roodenburg. Wethouder Roodenburg wijst het com pliment aan B. en W. gebracht door den heer Reinalda over het zenden van de begrooting aan Gedeputeerde Staten af. De begrooting moest alleen worden toegezonden aan Gede puteerden vóór de behandeling in den raad. Een verkeerde opvatting is het te meenen, dat de begrooting niet eerder aan de raadsleden toegezonden mocht worden vóór Gedeputeer den haar hadden goedgekeurd. Haarlem kon met een gerust hart de begrooting insturen. Er waren lastiger circulaires van de regee ring, zooals de aankondiging van wetsontwer pen, die noodzaakten om de begrooting als ze bijna sluitend is, om te werken. Over de verhooging van de personeele be lasting loopen meeningen nogal uiteen. Som migen zijn het eens met verhooging tot 160. anderen willen er de progessie bij houden, weer anderen wenschten tot 130 te gaan, en één wilde ze op 100 houden. Het gaat om het bedrag, dat noodig is. De heer van Dam wil te dien einde niet een bedrag van bijna f 200.000 in het pensioenfonds stor ten, maar minder. Als men begint met een lager bedrag de eerste jaren, dan beteekent dat, dat in volgende jaren hoogere bedragen gestort moeten worden. Men moet nu gaan storten en kan niet meer uitstellen. Spr. zou het onverantwoordelijk vinden uit het reservefonds voor bizondere doeleinden van f 138.000 een derde te nemen om de begrooting sluitend te maken. Men mag zich afvragen in verband met de toenemende werkloosheid in de laatste weken of een verhooging tot 160 opcenten wel genoeg is. Maar B. en W. hebben het er op gewaagd. Als men kijkt naar omliggende gemeenten, ziet men, dat Haarlem daar boven staat, maar in verhouding met andere gemeenten elders staat Haarlem er nog gunstig voor. omdat ze nog onder de 200 opcenten blijft. Met het voorstel-Joosten om dat percentage progressief te houden kan de wethouder niet meegaan. De kleine vermindering voor de minder gesitueerden, brengt mee een groote vermeerdering voor de paar beter gesitueerden. In het systeem van B. en W. is er geen groep, die een verlaging krijgt, wat wel het geval is bij 130 opcenten; dat zou een bevoorrechting geven van een bepaalde groep. Spr. betoogt dat het voorstel-Joosten op den middenstand een zwaren last legt. De tariefverlagingen zijn mede oorzaak, dat de personeele belasting verhoogd moet worden. B. en W. hadden moeten bezuinigen zegt men. Maar als B. en W. komen met. bezuinigingen, dan zijn er steeds groepen tegen. B. en W. vonden 't beter de rapporten van den bezuinigingsinspecteur niet ter inzage te leggen, omdat de ambtenaren vrij moeten staan tegenover B. en W., wat ze niet doen, als ze critiek van den raad hebben te ver wachten. De raad heeft gevraagd inzage van die rapporten en B. en W. zijn daartoe bereid, omdat B. en W. het gewenscht vinden, dat de raad er kennis van neemt. Die ambtenaar heeft dingen gedaan door de raadsleden rond te gaan en daar dingen te zeggen, die B. en W. niet dulden kunnen. Hij zou op 1 Januari weg gaan, maar Woensdagmiddag is de man op staanden voet ontslagen. De rapporten zullen circuleeren in de commissies. De invoering der tariefsverlagingen brengt verlichting. Deze voorstellen zijn aangevuld met meterhuurverlaging, die nog meer ver lichting brengt, wat noodig is bij de belasting- verhooging. Als de tarieven minder verlaagd worden en de meterhuur afgeschaft, ligt het voordeel niet bij de groep, die het het hardst noodig heeft, tot staving waarvan spr. cijfers noemt. Spr. zegt de voorsteilen Joosten, Kuiper, van Dam en Castricum te moeten afwijzen. Het voorstel over de verlaging der precario- belasting is gedaan om de zakenmenschen te gemoet te komen en hun een verlichting te brengen. Ze zal ongeveer gelijk staan met de inkomsten voor het den heelen dag voor de deur laten staan van de auto's. Wethouder Gerritsz antwoordt. Wethouder Gerritsz betoogt dat een onbeperkte vermeerdering van winkels niet mogelijk is door het uitbreidingsplan der ge meente. Voorts zijn er verbouwingsvoorschr f- ten ontworpen die later in den raad zullen komen die over die vermeerdering regelen geven. Wat de vraag om meer bezuinigingen betreft, merkt spr. op, dat hoewel allerlei diensten uit gebreid zijn in de laatste jaren, het aantal ambtenaren daarvan verminderd is met 15 pet. Het onderwijzend personeel is hier niet inbegrepen. (Dit op een vraag van mr. van Dam). Bij Openbare Werken is het aantal ambte naren en werklieden o.a. sterk teruggeloopen. Voortdurend let men er op het aantal te ver minderen. De huidige organisatie van Open bare Werken is ontstaan uit drie ontwerpen: van een internationaal bekend bureau, van den directeur en van den wethouder zelf. Dit had plaats vóór men nog dacht over bezuini gingsinspecteurs e.d. Verschillende plaatsen zijn toen niet meer bezet. Toen kwam de be- auinigingsinspecteur, die o.a. gesproken neeft van een afspraak, die hij gemaakt zou hebben met het college. Maar een ambtenaar staat in hiërarchisch verband en daar is niets aan te veranderen. Hij kon hier niet in berusten on hij heeft zijn plaats niet geweten, wat blijkt uit zijn daden. De inspecteur had een op dracht waaraan hij niet voldaan heeft en daarom heeft de wethouder geen kennis wil len nemen van zijn rapport. Dit hebben B. en W. goedgekeurd. Spr. heeft er voor gewaakt een goed werkende organisatie omver te laten werpen door iemand, zonder dat de wethouder er bij was. De heer Bijvoet: „Maar die gaat door een rapport toch niet omver!" Wethouder Gerritsz zegt, dat de inspecteur in strijd heeft gehandeld met de instructie. En daarom deed spr. zoo als hij gedaan heeft. Men kan zeggen dat dit niet juist is. Dan zal spr. er de verantwoordelijkheid voor dragen. De inspecteur heeft gehandeld tegen beter weten in, hoewei de directeur hem attent ge maakt heeft op de noodzaak met den wethou der te overleggen. De vergadering wordt hierop verdaagd tot Donderdagmiddag. !GIS SHAG - LICHTE PIJPTABAK Rookt Oobbelmann's Tabak en géén andorel (Adv. Ingez. Med.) INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Nog eens: Ervaringen uit Duitschland. M. de R„ In uw geacht blad las ik dezer dagen een ingezonden stuk afkomstig van den heer J. M. Gerritsen. Voordat ik daarop inga, vraag ik mijzelf af, of al die z.g. oorlogspsychose stuk ken wel geschikt zijn de vredesgedachte te bevorderen. Men kan geen dag een courant in de hand nemen of men ziet een anti-Duitsch artikel. Zelfs eerwaarde pastoren doen er aan mee. Terugkomende op het ingezonden stuk van den heer Gerritsen: zijn betoog raakt kant noch wal. Ik heb zelf 4 maanden in Duitschland doorgebracht en 'k heb vol strekt geen last of hinder ondervonden. In tegendeel zelfs, hoewel men mij voor een niet-Ariër zou kunnen aanzien ben ik overal tegemoetkomend behandeld. Ën als de geachte inzender schrijft, dat hij overal Nazi's heeft ontdekt, die militaire oefeningen hielden liefst 's nachts, is hij niet op de hoogte met de plichten der S.S. en S A. Een uniform maakt nog lang geen sol daat, want dan zouden de sokols ook als militairen beschouwd moeten worden Dat in Duitschland orde heerscht zal de heer Gerritsen wel ondervonden hebben, ge zien het groote verschil wat men hier onder orde verstaat in ons door partijgeest ver stoord land. En dat ei' nog armoede is in zekere kringen, is niet te verwonderen na zoo'n vredesverdrag. En toch worden er mil- lioenen voor de winterhulp bijeengebracht. En tot slot het gezegde „Duitschland heeft een dokter noodig", die is er reeds en zijn naam is Hitier. Verder raad ik den heer Ger ritsen aan het boek te lezen van Mr. Frank H, Simons getiteld „Can Europe keep the peace?" Dan weet hij wat de oorzaak is van Europa's ziekte. Tevens wou ik den brief van den z.g. koop man bespreken. Ik heb don verkiezingstijd in Augustus meegemaakt en constateerde, dat de stembriefjes in groote bussen (vijf op een rij) werden gedeponeerd, zoodat vaii een op stapelen geen sprake was. Schrijver Is blijk baar verkeerd ingelicht Of beschouwt hij de menschen als onnoozele stumperds, die van niets weten? Met dank voor de verleende plaatsruimte, hoogachtend. A, NEDERHOF.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10