De LJiver keert niet op het terug. nest Kalenders. Frisch groen van Pr. üêsus De onheilstijding bevestigd. 52e Jaargang No. 15797 Verschijnt dagelijEs, behalve óp Zon- en Feestdagen Vrijdag 21 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30. elke regel meer 0.10, uitsluitend h contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alies indier geschiktheid ƒ600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ2 ongeschiktheid ƒ2000.-. Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Ver het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare vc 50.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. lies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-, Verües andere vinger 30.-. orwaarden. Bij Rutbah verongelukt. Alle inzittenden om het leven gekomen. Toestel door Engelsch vliegtuig gevonden Het K. L. M.-toestel „Uiver", dat sinds Woensdagnacht vermist werd, is hedenmorgen op een afstand van tien mijl van Rutbah door vliegers, die aan het opsporingswerk deelnamen, gevonden. Het toestel was te pletter geslagen en verbrand. Hoewel de vliegtuigen niet konden landen, staat vast, dat alle inzittenden bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Laatste gegevens Ultra (codewoord voor Uiver) startte van Almaza 21.30 uur passeerde Gaza 22.37 stop. Van 23.57 tot 24.05 uur radio verbinding met Rutbah stop. Hierna roepen Bagdad, Rutbah, Hinaidi Ultra vergeefs stop. Politiewagens trekken uit Rutbah Pipeline vliegvelden gewaarschuwd stop Cairo mede- deeling gedaan Times G.M.T." Een telegram van 9.20 uit Bagdad luidde: Iraq Petr. Co. vliegtuig speciale vlucht Pipe line op zoek Ultra". Om 9.55 uur werd als volgt uit Bagdad ge seind: „R.A.F. waarschuwt twee machines te H. 4 Pipeline op te stijgen op zoek Ultra, in dien weer toelaat stop R.A.F. waarschuwt Am man stop. Weer zeer slecht stop. Bushire ver traging medegedeeld. Tenslotte werd uit Bagdad getelegrafeerd: „Geen nieuws Ultra", machines RA.F. niet op zoek wegens weersgesteldheid stop. Van Iraq. Petr. Comp. geen bericht stop. Air France Da mascus geseind machines te zenden langs route naar Rutbah op zoek Ultra stop kosten vlucht K.L.M. stop. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 21 December. T ragedie. Een schok van ontzetting heeft de tijding van den ondergang van de Uiver vandaag in ons land verwekt. Gisteren was de stemming bij de K. L. M. al niet optimistisch, maar wij konden haast niet aannemen dat het uitblij ven van bericht werkelijk een ramp zou kun nen beteekenen. Vanmorgen kwam eerst de tijding dat een Engelsche aviateuii van de Royal Air Force, de Uiver nabij Rutbah ge vonden hadkort daarop het officieuse Reuterbericht uit Caïro dat het toestel ver pletterd en verbrand was, en dat de zeven in zittenden als verloren moesten worden be schouwd. Er restte nog een flauwe hoop, het bericht was officieus. Maar kort daarop kwam helaas de officiëele bevestiging omtrent de vernietiging van het toestel. Dat de vier leden der bemanning en de d#e passagiers allen ge dood zijn schijnt nu ook wel als vaststaand te moeten worden aangenomen, ofschoon het Engelsche vliegtuig in dat deel der onherberg zame Syrische woestijn geen landing heeft kunnen uitvoeren. Wij zijn zeer trotsch op onze Nederlandsche luchtvaart. Des te dieper treft deze slag. De eenige ramp dit tot dusver de luchtlijn Hol- land-Indië trof was de ondergang van het Vliegtuig de Ooievaar, dat nu drie jaar gele den bij een poging tot opstijgen te Bangkok niet los kon komen van den grond, tegen een dijkje aanstormde en vernietigd werd. Alleen de marconist Van Zadelhoff overleefde die ramp. Het noodlot moet ook hem thans ach terhaald hebben; hij behoorde ditmaal als marconist tot de bemanning van d° Uiver. De oorzaak van deze ramp moet een ge heel andere geweest zijn als bij die van de Ooievaar. Toen werd door de technici vastge steld dat het open blijven van een luik de reden was waarom het toestel niet tijdig van den grond had kunnen loskomen. Ditmaal kan er sprake zijn geweest van een mislukte 'noodlanding, waarbij het toestel in brand zou zijn gevlogen Het kan ook wezen dat het is neergestort tengevolge van een of ander defect in volle vlucht ontstaan, ofschoon dit laatste bij de moderne vliegtuigen wel zeer zelden voorkomt. Bij een Fokker-vliegtuig is ■het bij ons weten nooit gebeurd. Het betreft hier geen Fokker maar, zooals iedereen weet, een in Amerika gebouwd Douglas-toestel. Dit Amerikaansche vliegtuig heeft de glo rieuze vlucht MildenhallMelbourne vol bracht, is als tweede in de Snelheidsrace aan gekomen en heeft met een andere beman ning aan boord de handicap gewonnen. Op slag heeft de Douglas daardoor, bij zijn allereerste groote vlucht die een geweldige prestatie was, algemeen vertrouwen gewekt. De tweede groote vlucht heeft zijn ondergang gebracht. Het is een tragedie, die in enkele weken tijds de Uiver-ramp op de Uiver-triomf heeft doen volgen. Men zal natuurlijk een onderzoek trachten in te stellen naar de oorzaak van het onge luk. Als, hetgeen vrijwel zekerheid schijnt, alle inzittenden van het toestel zijn omgeko men geeft dat onderzoek bij voorbaat niet veel kans op duidelijke resultaten. Bij derge lijke rampen bij buitenlandsche luchtvaart diensten, als alle opvarenden den dood ge vonden hadden en men niets anders onderzoe ken kon dan 'n verkoold en verwrongen wrak, eeft men zich vrijwel altijd tot veronderstel lingen moeten bepalen. Dit vooruitzicht is zorgelijk, ook voor de K.L.M.die veertien nieuwe Douglas-toestellen in bestelling heeft in Amerika en er natuurlijkerwijze groote waarde aan zal hechten te weten, wat de nauwkeurige oorzaak van dit ongeluk is. Met den ontzettenden slag, die de Neder landsche luchtvaart getroffen heeft en dat op hetzelfde oogenblik, waarop zij juist een nieuwe triomf boekte door de prachtige Oceaanreis van de Snip betuigen wij onze'» diepe deelneming. Die gaat in de eerste plaats uit naar de nabestaanden van de bemanning en passagiers, en dan naar de K.L.M. zelf. Onze luchtvaartmaatschappij heeft evenwel immer zulk prachtig werk verricht, dat wij tenvolle vertrouwen dat zij dezen slag geheel te boven zal komen. De ontwikkeling van een zoo geweldig nieuw verkeersmiddel als de luchtvaart, in vollen strijd met de gevaar lijkste elementen der Natuur, kan nimmer geheel vrij van risico's zijn. Het is en blijft slechts menschenwerk. Zelfs de beste voor zorgsmaatregelen zijn dat nog. R. P. DE TE WATER GEREDEN AUTO. In ons vorig nummer plaatsten wij een be richt over het te water rijden van een auto in de Crayenestervaart, waarbij de bestuurster te water geraakte en snij wonden aan de hand bekwam. Tot ons leedwezen is de naam van de bestuurster, door een onduidelijke telefonische opgaaf, door ons onjuist vermeld, het was niet mevrouw Valken, echtgenoote van Dr. K. C. A. Valken. De heer Berretty, directeur van Aneta. Bij de directie van de K.L.M. in Den Haag is in den loop van den ochtend een telegram ontvangen van den vertegenwoordiger van de K.L.M. te Bagdad, den heer Peters, waar mede een einde werd gemaakt aan de ang stige onzekerheid omtrent het lot van de Uiver. Helaas is zooals reeds hierboven ge meld, deze onzekerheid thans tot de ergste zekerheid geworden. Men weet thans dat de Uiver verongelukt is. Het toestel heeft een noodlanding moeten maken en voorzoover door de Royal Air Force kon worden gecon stateerd is het daarna in brand gevlogen. Naar men weet waren er zeven personen aan boord. Uit Bagdad wordt verdos aan de K.L.M. geseind: Een toestel van de Royal Air Force heeft de Uiver verongelukt gezien op zestien kilometer ten Zuiden van Rutbah. Het toestel werd gezien door den luitenant vlieger Stone. Het was uitgebrand en er is geen hoop op het nog levend aantreffen van de inzittenden. Een dokter is per politieauto naar de plaats vertrokken. Ook de vertegenwoordiger van de K.L.M. te Bagdad, de heer Peters is er met een toestel van de Imperial Airways heen, terwijl een medicus van de Royal Air Force eveneens derwaarts is vertrokken. De vreugde over de schitterende vlucht van de „Snip" verdwijnt geheel bij het kennis nemen van deze ramp. Op Schiphol heerschte reeds den geheelen Don derdag een gedrukte stemming, hoewel men nog allerminst, ook niet in den namiddag, toen nog steeds geenerlei nieuws omtrent de Douglas was ingekomen, wanhopig was. De mogelijkheid, zoo redeneerde men in deskundige kringen, moest niet uitgesloten worden geacht, dat de Uiver naast de gewone route aan den grond was geraakt en door een defect aan de radio niet in staat was, zijn po sitie bekend te maken. Inmiddels werd op Schiphol met man en macht gewerkt aan het gereed maken van de Leeuwerik. Dit vliegtuig, bemand met de ver trouwde K.L.M.-piloten Geyssendorffer en Sillevis, den radio-telegrafist v. d. Smagt. de mecaniciens Van Wegstraten en van Beinen, alsmede met de heeren Moes en Dehage, resp. inspecteur van de Indië-route en bedrijfslei der van den Technischen Dienst der K.L.M. op Waalhaven, is hedenochtend gestart om aan het opsporingswerk deel te nemen en de Uiver eventueel hulp te kunnen bieden. Uit dit feit concludeerden ingewijden ter stond, dat de directie van de K.L.M. den toe stand heel ernstig inzag. Dit bleek ook later uit een interview, dat wij met den heer Ples- man hadden. De mogelijkheid, dat het vliegtuig in een zandstorm geraakt zou zijn, wat buitengewoon gevaarlijk is, achtte de heer Plesman zeer ge ring. Door de zware regens, welke in de laat ste dagen hebben plaats gehad, oordeelde hij dit practisch uitgesloten. De eenige mogelijkheid z.i. was dat het vliegtuig door een hevig onweer was overval len. Omtrent de plaats waar de Uiver zich be vond kon men slechts gissen. Evenzoo om trent de omstandigheden waaronder. Op het traject, dat de Uiver volgde wisselt de gesteldheid van het terrein sterk. Het hooge gebergte langs de Doode Zee had hjj achter zich, daarop volgde echter een groot stuk woestijn met lava-bodem, waarop allerlei kegels en bulten voorkomen Nog ver der op wordt het terrein vlakker met enkele duinen. Buitengewoon slechte weersgesteldheid. Op de route, welke de Uiver moest volgen, was het weer Woensdagavond buitengewoon slecht. Het had den heer Plesman zelf verwonderd, dat de Uiver voor zijn vertrek uit Cairo geen mededeeling heeft ontvangen omtrent het slechte weer op het traject, maar hij achtte het mogelijk, dat men hieromtrent niet op de hoogte was geweest, omdat het gebergte nabij de Doode Zee een zeer scherpe klimaatschei ding vormt. Het laatste contact. Het laatste contact, dat men met de Uiver heeft gehad, is te 12.25 uur geweest, in den nacht van Woensdag op Donderdag. De Uiver was toen in gewone correspondentie over pei lingen en weerberichten met Rutbah-Wells, de Britsche politiepost, als ook het knooppunt van karavaanwegen in de Woestijn. Volgens het gegiste bestek moet het vlieg tuig zich in dit oogenblik bevonden hebben 350 a 400 K.M. ten Oosten van Gaza. Telegrammen gingen langs den aardbol. Toen er eenigen tijd geen berichten over de Uiver waren binnengekomen, werd het tele- graafverkeer in werking gezet. Hieronder la ten wij een aantal telegrammen volgen, welke meerendeels betrekking hebben op het opspo ringswerk: Een volgend telegram uit Cairo meldde even eens dat Rutbah om 0.10 uur G.M.T. voor het laatst radioseinen van de Uiver heeft opge vangen, waarin de positie werd gevraagd. De machine was toen 328 mijl van Gaza. Men vermoedde Oost van Gaza. Om 15.44 seinde de K.L.M. vertegenwoordi ger uit Cairo, dat een eskader vliegtuigen uit Amman en twee Victoria's sinds 11 uur G.M.T. aan het zoeken waren en dat zij bij zonson dergang te Rutbah zouden landen. Indien de toestellen bij hun opsporingen geen resultaat zouden hebben, zou de vlucht heden na zons opgang worden voortgezet. Te 16.16 uur werd het vorige telegram ge rectificeerd, daar het onjuist was. Alleen een Victoria was aan het zoeken. Van het eskader te Amman was telefonisch bericht ontvangen, dat het wegens het noodweer onmogelijk kon opstijgen. De agent vroeg om een dringende mededeeling inzake de actieradius van de Uiver, die 1750 liter benzine aan boord had. Uit Gaza ontving de K.LM, bericht, dat de Uiver om 22.37 uur G.M.T. deze plaats was ge passeerd. Men had het toestel het laatst ra- diotelegrafisch hooren werken met Rutbah om 0.10 uur G.M.T. voor een peiling. Rutbah deelde mede, dat het in de omgeving abnor maal sterk weerlichtte. Bericht was ontvan gen over de opsporingspogingen van de R.A.F. Uit Bagdad seinde de vertegenwoordiger om 7.55 uur, dat men geen nieuws had over de Uiver. Aan de R.A.F. was om bijstand ver zocht. Om 8.35 uur werd het volgende ge seind: Passagiers en bemanning van de Uiver. Van de K.L.M. ontvangen wij de volgende mededeeling over de passagiers en de beman ning van de Uiver: Prof. Walch, hoogleeraar aan de Genees kundige Hoogeschool te Batavia is de vorige week met de Pelikaan naar Nederland geko men. De heer Beretti, directeur van het Persbu reau Aneta, kwam in September jl. met de Kwartel uit Batavia en reisde mee tot Boeda pest. De derde passagier is de heer Kort, die voor zaken naar Indië gaat. De heer Kort woont te Oegstgeest. Hij is een kleinzoon van den oprichter der bekende Haarlemsche firma J. Th. Kort en 48 jaar oud. De heer W. M. O. H. Beekman, gezagvoer der van de Uiver is een der oudste piloten van de K.L.M. Hij is den 15en April 1924 in dienst der K.L.M. getreden en heeft ruim 9500 uren voor de maatschappij gevlogen. De heer Beek man heeft tot nu toe 18 retourvluchten naar Indië gemaakt. De heer Steenbergen is den 16en April 1928 in den dienst der maatschappij getreden en maakte tot heden 13 retourvluchten naar Ba tavia. De werktuigkundige, de heer Waalewijn. is reeds sinds 1921 bij de K.L.M. en maakte 7 In- diëvluchten. Voor den heer Van Zadelhoff, marconist, sinds 1931 in dienst der K.L.M. is dit de elfde reis. DEN HAAG, 21 December. (Nederl. Haagsch Correspondentie Bureau.) Rutbah zelf is een eenvoudig vliegveld met geringe nachtverlichting en wordt geregeld aange daan door de vliegtuigen van de Britsche luchtmacht en ook wel eens door de vliegtui gen van de KL.M. op den Indië-dienst. Het is onbegrijpelijk, dat Beekman op zoo korten af stand (zestien kilometer is slechts enkele mi nuten voor dit vliegtuig) een noodlanding heeft moeten maken. De eenige verklaring is dat het weer hem totaal elk zicht heeft benomen. Een tragische bijzonderheid is nog, dat de marconist van Zadelhoff, die thans een slacht offer van dit ongeluk is geworden reeds van een vorig ongeluk bijna slachtoffer was ge worden. Men zal zich het ongeval met de Ooievaar op 6 December 1932 herinneren, toen ook de inzittenden om het leven kwamen met uit zondering van Van Zadelhoff, die zwaar ge wond uit het vliegtuig werd gehaald, doch herstelde en per boot naar Nederland terug keerde. Thans is hij met het nieuwste toestel van de K.L.M. het slachtoffer van zijn beroep geworden. Dit is het tweede groote ongeluk dat de K.L.M. in de bijna tien jaar Indië-dienst treft. Het bericht van het ongeluk met de Uiver veroorzaakte een groot en diepe ont steltenis. Op het hoofdkantoor van de K.L.M. waren allen zeer ontdaan en algemeen voelde men. dat dit ongeluk voor de K.LM. een zwa re slag beteekent. Verricht een goede daad Gij wilt helpen den Vrede tusschen de vol keren te bevorderen? Sluit U aan bij de Algemeene Vereeniging „NOOIT MEER OORLOG". minimum contributie f 1.per jaar. Secretariaat: Berkenstraat 22, Haarlem. (Adv. lngez. Med.) Daar liggen alweer voor het komende jaar, Kalenders in bonte verscheidenheid klaar... Kalenders, die grof en kalenders, die fijn zijn, Kalenders die groot en kalenders die klein zijn, Kalenders van meest onderscheiden modellen, Kalenders uit één blad en honderden vellen, Kalenders met platen van kunstenaarshanden Kalenders in boekvorm met zachtleeren banden, Kalenders in kleuren en sobere zwarte, Gewone kalenders en heele aparte, Kalenders met raadsels, kalenders met grappen, Kalenders met spreuken, die simplen niet snappen, Geschonken kalenders voor firma reclames, Kalenders voor heeren, kalenders voor dames, Geslaagde kalenders en minder gelukte. Bijzonder kunstvaardig en slordig gedrukte, Kalenders voor maanden of weken of dagen, Te hangen, te staan, of om bij zich te dragen, Kalenders voor kindren met aardige plaatjes, Kalenders met moeder's huishoudlijke praatjes, Metalen kalenders met draai-mechaniekjes, Kalenders met etsen, kalenders met kiekjes, Een bont allerlei, maar u hoeft niet te vragen Kalenders met allen gelijk aantal dagen Daar liggen ze klaar voor het volgende jaar, Wat brengen hun dagen? nou, hopen we maar! P. GASUS. Is het omslag van Frisch groen, als de Kerstboom, waar het als kleine verrassing onder hoort te liggen. 95 RIJMEN - 25 CENT Verkrijgbaar bij Haarlem's Dagblad, Groote Houtstr. 93 16 K.M. ten Zuiden van Rutbah ligt het wrak van de Uiver. Streek, waar iedere landing een zekere dood beteekent. KAIRO, 21 December. (Reuter.) Naar thans wordt bevestigd, zijn alle inzittenden van de Uiver om het leven gekomen. Reuter meldt voorts uit Kairo: Men veronderstelt, dat het vliegtuig door den bliksem is getroffen. De plek, waar 't wrak van 't vliegtuig is ge vonden ligt ongeveer 16 K.M. ten zuiden van Rutbah in een woeste streek met puntige rot sen, waar iedere landing een zekere dood be teekent. Kort na het vertrek van het toestel uit Kairo werd een zwaar onweer gemeld. Vierentwintig militaire vliegtuigen namen deel aan het zoe ken van de Uiver. De piloten kennen de ver schrikkingen van deze streek met hun plotse ling opkomende onweders, welker wervelwin den kolommen zand doen ontstaan van groote hoogte. De plaats des onheils ligt binnen het bereik van de pantserauto's, welke te Rutbah gestationneerd zijn, doch tengevolge van de hevige regens kan geen automobiel-convooi in de woestijn doordringen. Verslagenheid in de hoofdstad en op Schiphol. AMSTERDAM, 21 Dec. (V. D.) Hetgeen velen hadden gevreesd, ook al spraken zij er zich niet over uit, is bewaarheid geworden. En men mag slechts hopen, dat bemanning en passa giers een langzame dood is bespaard geble ven. In de hoofdstad, waar het verschrikkelijke nieuws zich zeer spoedig verspreidde en de be langstellenden zich voor de bulletins verdron gen, heerschte groote verslagenheid. Uiteraard kwam de bijzonder tragische kant van het ge- De vier, die met de Uiver de Kerstpost naar Oost-Indië zouden brengen. V. 1. n. r.: Walewijn, mecanicien: Beekman. 1ste piloot; Van Steenbergen, 2e piloot en .Van Zadelhoff, marconist,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1