KOLEN VAN HOENDERDOS DE BILT Tragische herinneringen aan de Uiver. Hei VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 beurde door het schitterende resultaat van de Uiver in de Melbournerace in het volle licht te staan. Men voelde, dat de slag die de K.LM. heeft getroffen, ernstig is evenals men zich realiseerde dat al het huldebet-oon voor de Snip nu zonder eenige vreugde geschiedt. Buitengewoon groot was de verslagenheid op Schiphol, waar, toen over het bericht geen twijfel meer mogelijk was de vlaggen halfstok werden geheschen. Tusschen het enerveerende geluid van de telefoons en de vragen om in lichtingen kwamen de telegrammen binnen, die meldden, dat van Bagdad en Rutbah uit vliegtuigen en auto's van de Royal Air Force naar de plaats des onheils op weg waren, om de lijken van bemanning en passagiers zoo spoedig mogelijk te bergen en alle maatrege len te treffen, die noodig en nuttig worden geacht. Familie in kennis gesteld. De familie van de inzittenden is door de directie in kennis gesteld van de telegram men. Een groote menigte verzamelde zich voor het kantoor van de K. L. M. op den Hofweg en zoo groot als eenige maanden geleden het enthousiasme was bij de Uiver—Melbourne- vlucht, zoo diep was nu de ontroering toen het sombere nieuws kwam. Roem en romantiek maken plaats voor wreede werkelijkheid. De heer Kort. Het eerste bericht, dat in den loop van den ochtend bij de K. L. M. ontvangen werd. was van het Britsche ministerie van luchtvaart. Het vermelde, dat eskader no. 14 van de Royal Air Force hedenochtend te 6.30 uur Greenwichtijd de Douglas verpletterd op de reeds vermelde plaats heeft gezien. Omstreeks tien uur werd het. tweede tele gram verzonden, dat uit Bagdad kwam. De bemanning. Omtrent de bemanning kunnen we mede- öeelen, dat Willem Mar in us Otto Anna Beek man 15 Maart 1895 te Brouwershaven is ge boren; Jan van Steenbergen werd op 15 April 1895 te Leiden geboren. Hij was eerst werktuig kundige bij de K. L. M. en werd in 1931 be stuurder; Gerrit van Zadelhoff werd 3 Mei 1908 te Baarn geboren, terwijl Hendrik Anton Waalewijn op 12 Fe bruari 1908 te Rotterdam geboren werd. De Zenders zwijgen. Na het binnenkomen van de telegrammen over het noodlottig einde van de Kerstvlucht van de 'Uiver heeft de Radioraad de uitzen dingen over Huizen en Hilversum ten teeken van rouw de uitzendingen doen staken. De uitzendingen werden om twaalf uur hervat. De radioprogramma's worden natuurlijk ge wijzigd. Omtrent die van de volgende dagen zijn nog geen beslissingen gekomen. POST- EN TELEGRAAFDIENST. Tijdens de Kerstdagen. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem deelt mede, dat het Post kantoor op den len Kerstdag, 25 December a.s., zal zijn opengesteld als op Zondagen, der halve van 8.30—9.30 voor de afgifte van ge wone en aangeteekende correspondentie en voor den verkoop van frankeerzegels. Op den 2en Kerstdag. 26 December a.s. zul len één briefpost en één pakketpostbestelling worden uitgevoerd, welke omstreeks 7.30 resp. 8.30 zullen aanvangen. De aangeteekende cor respondentie zal mede in de briefpostbestel ling worden opgenomen. Op dezen dag ver valt uiteraard de gelegenheid tot het koste loos afhalen van correspondentie. Overigens is op den 2en Kerstdag de post dienst geregeld als op Zondagen, met dien ver stande. dat gedurende de openstelling van 8.309.30 ook de gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Voor den telegraafdienst is het kantoor op 25 en 26 dezer geopend als op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Frans Hals straat en Tempeliersstraat zijn op de beide Kerstdagen evenals des Zondags, voor den Post- en Telegraafdienst gesloten. Ontslag aan 4 kweekelingen met acte. Er blijven nog 9 in dienst. Het is gebleken, dat na l Januari minder kweekelingen-met-acte bij het onderwijs hier ter stede noodig zijn, dan tot 1 Januari. In verband daarmee zijn van de 13 hier in dienst zijnde kweekelingen-met-acte 4 ontslagen. Dit zijn de jonasten in leeftijd, die dus na de Kerstvacantie niet meer op de scholen terug komen. FEESTAVOND UITGESTELD In overleg met den burgemeester is besloten den feestavond van Amicitia. die hedenavond in den Schouwburg Jansweg gegeven zou wor den, uit te stellen. Dit in verband met de ramp, die de Uiver heeft getroffen. PERSONALIA. Terwijl wij dit schrijven is de spanning omtrent het lot van de Uiver ondragelijk ge worden. Onophoudelijk rinkelen onze tele foons en wordt er om inlichting gevraagd. Net als een maand geledenToen wij ook in spanning waren, angstige spanning, en ons afvroegen of de Uiver nog eerste of tweede kon worden in de Melbourne-race. Maar toen konden wij berichten van blijde spanning mee- deelen, en nu durven wij bijna niet te zeggen wat het laatste officieuse nieuws was: de Uiver verbrand en ten Westen van Rutbah te pletter gevallen. Wij hopen nog altijd, maar wij weten zelf wel dat deze hoop meer op verbeelding berust dan op de minste kans van werkelijkheid! Wij maken ons reeds vertrouwd met de idee dat de Uiver, onze Nederlandsche Uiver. in de Syrische woestijn als een vormelooze massa terneer ligt en dat de inzittenden Kort geleden was de Groote Dag dat de Uiver aankwam en de tweemotorige Douglas de lucht doorkliefde. Het duraluminium schitter de in de zon. Vlot boog het toestel volgens een denkbeeldig getrokken ronde lijn boven het vliegveld. Het leunde als 't ware op één vleugel en steunde op de stuwende kracht van de beide 700 PK. motoren, terwijl het landingsgestel als bij tooverslag uit de ver borgenheid te voorschijn kwam." Even later stond de hoog opgerichte Douglas te midden der tienduizenden en oekeek de menschenzee met zijn landingslichtem die leken op oogen. De vleugels die een gezamenlijke breedte van bijna 26 meter hadden, overspanden een groot deel van het platvorm waarop de auto riteiten stonden, die de Uiver en zijn beman ning huldigden. In de cabine zagen wij de passagiers die zich er voelden als in een salon. Voor elk raam een clubfauteuil, met leeslamp en alle mogelijke comfort. In het voorste puntje van de machine zagen wij de bemanning in de ruime cockpit, die zoo modern was ingericht als men nog nooit te voren zal hebben gezien. En nu Syrische woestijn. Onafzienbare vlakten, af gewisseld door bergen. Storm, onweer, blik sem. Van de Uiver wordt niets meer vernomen. De Snip bereikt Paramaribo, maar niemand denkt daar meer aan Alles wordt vergeten door de onzekerheid over de Uiver. Ook de Snip, die een voor ons Nederlanders onbekend traject vloog en het gevaar van 3600 K.M. zee trot seerde; de Snip, die naar Paramaribo vloog zoo gewoon, zooals wij de vlucht naar den Oost van de Uiver hadden verwacht. Het is wreed, nu te moeten denken aan de roemrijke dagen van kort gelee. Het is wreed de voor velen zoo romantische sfeer die aan de Uiver was verbonden, te verbreken. Het is wreed te weten. Met het vorderen der uren vordert ook de zekerheid der wreede wetenschap. De Uiver IS verbrand. Het negentien meter lange toe stel is vernield. De cockpit, de cabine, de ba gageruimten, de radioinstallaties, het buffet, de instrumenten, alles bestaat niet meer. Asch. De geheele post. vijftig duizend brieven, is, zooals het nu schijnt, verloren. De multicel- constructie, de ijzersterke oouw doordat de lasten over verschillende plaatsen zijn ver deeld, deze multicel-constructie, die bestond uit vele latjes en latten, is ook vernield, ver splinterd, verwoest. Wij weten niet hoe de brand is ontstaan, want wij weten toch al niet veel. Wij weten dus ook niet of er nog veel benzine aan boord was toen de brand uitbrak. De Uiver kon 1939 liter meenemen, verdeeld in twee tanks van liter en twee tanks van 285 liter. Als alle vier vol zijn geweest zal de brand des te he viger geweest moeten zijn. De tanks van 680 liter, zoowel als de kleine re zijn alle vier in de vleugels ondergebracht. Bij een ongeluk, waarbij de vleugels worden Het noodlot achterhaalde Zadelhof, die 3 jaar geleden gered werd. versplinterd moet de benzine zich wel over het geheele toestel verspreiden. Hoe snel de Uiver heeft gevlogen op het oogenblik dat het ongeluk geschiedde kan ook niet met zekerheid worden gezegd. De maxi mum snelheid, die de Douglas kon bereiken, was 338 K.M. op een diensthoogte van 2100 meter, met op maximum-snelheid ingestelde schroeven. Indien de schroeven waren inge steld op beste kruissnelheid zou de maximum snelheid 330 K.M. hebben kunnen bedragen. De hoogte, die de Uiver kan bereiken, was absoluut 7600 meter, practisch 7100 meter. Indien slechts een motor werkte waren deze cijfers 2800 en 1850 meter. Nu drie jaar geleden trof de K. L. M. de eerste slag op haar dienst naar Indië. Op 6 December 1931 verongelukte de Ooievaar bij Bangkok, waarschijnlijk doordat de piloot niet gezien had dat een luikje in den vleugel open stond, terwijl het toestel opvloog. De Ooievaar is toen tegen een dijkje gebotst, het onderstel werd afgerukt en van de inzittenden werden slechts een passagier, kolonel Brinsmead, di recteur van den Australischen luchtvaart dienst, en de marconist G. Zadelhof, gewond. De overigen, drie leden der bemanning Wiersma, Van Onlangs en Kotte) en twee passagiers, de heeren Borg en Baudart, wer den gedood. Het noodlot heeft den marconist Zadelhof achterhaald. Ook hem tellen wij onder de slachtoffers van het ongeluk dat de Uiver overkwam. Toen hij enkele weken na het on geluk in het land terugkwam hebben wij een interview met hem gepubliceerd. De heer Za delhof wilde toen liever niet over het ongeluk te Bangkok spreken, wat zich laat begriipen Toen hem werd gevraagd of hij nu nog wel zin had dienst te nemen als marconist op een vliegtuig heeft hij lachend geantwoord: „NatuurlijkWaarom ook niet Over den eigenaardigen samenloop dat bel de verongelukte Indië-toestellen der K. L. M. naar denzelfden vogel zijn genoemd. (Uiver is immers de Betuwsche naam voor Ooievaar) willen wij hier niet spreken. De herinneringen aan de Uiver zijn tragisch. Wij hadden vandaag zoo graag wat anders geschreven. POSTZEGELS EN BRIEFKAARTEN VOOR HET KIND Ook dit jaar blijkt weer, dat de actie voor het Kind algemeene sympahie geniet, zelfs in deze moeilijke tijden. Hulp aan de misdeelde jeugd is echter een zoo groot volksbelang dat het comité te Heemstede niet aarzelt den steun in te roepen van allen die hiertoe maar eenigs- zins in staat zijn De kleine toeslag op de post zegels geeft zeer veleri de gelegenheid naar vermogen dit zoo hoog noodige werk te hel pen. Het Comité van Heemstede bestaat uit: Jhr. J. P. W. van Doorn, Burgemeester van Heemstede, eere-voorzitter. Ds. G. A. Barger, Ds. C. M. Briët. C. R. van Empelen, Mevr. S. T. J. van der Hagen-Hansen, Penningmeesteresse, Mevr J. F. Heuff-Schoonakker, Mej. A. G. Kui pers, secretaresse (Overboschlaan 18), Corn. L. Kwak, E. J. van Lent, Pastoor A. F. C. van Noort, Mr. B. W. Stomps, voorzitter, Pastoor J. M. van der Tuyn, Mevr. R. de Voogt-de Vogel, Mevr. A. F. Waldkötter-Benner. Dr. J. G. M. van Walsem. .recommandeeren zichzelf! KINDERHUISSINGEL 2, TELEFOON 119 7 9 (2 lijnen) (Adv. Ingèz. Med.) meldt: Hoogste barometerstand 768.3 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 746.1 m.M. te Reykjavik. en voorspelt: Zwakken tot matigen veranderlijken wind later uit Oostelijke richtingen. Nevelig tot half bewolkt. Weinig of geen neerslag. Iets kouder. Uit het Buitenland TOENEMENDE VORSTKANSEN. De hooge druk neemt thans in Scandinavië snel toe en de nieuwe depressies, die niet zeer diep zijn beginnen zich zoowel over IJsland als over de Golf van Biscaye uit te breiden, zoodat de kans op Oostelijke winden en afkoe ling toeneemt. In Oost-Duitschland is reeds vorst ingevallen en die in Scandinaivë nam iets toe. In Engeland en Frankrijk is ook af koeling opgetreden, in Duitschland is de wind zeer zwak en komt evenals hier te lande plaatselijk mist voor. Alleen aan de kusten 'van Ierland en IJsland waait het nog krach tig uit Zuid. De vliegtuigwaarnemingen wijzen op Oostenwinden in de bovenlucht boven Scandinavië en toenemende vorstkansen Barometer Stand hedenmorgen 757 m.M. Stand van gister 749 m.M. Neiging: Vooruit Opgave van: CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 21 DECEMBER. Hoogst^ gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 12 uur 49 F. 45 F. 47 F. BURGERLIJKE STAND OOK KERSTTOESLAG VOOR DE „DRIE- n AAGSCHE Bij informatie ontvingen wij de mededeeling dat de Kei'sttoeslag, welke aan de werkloozen wordt verstrekt, ook zal worden gegeven aan de armlastigen en bovendien aan hen die te werk zijn gesteld in de drie-daagsche bij de verschillende bedrijven der gemeente. HAARLEM, 21 December. Ondertrouwd 20 December: T. J H. M. van Beek en C. H. Heeremans; J. Sit^r en A. I. M. Janzen; W. Maier en A. M_ Rösl; G. van Aalst en A. S. Slappendel. Getrouwd 20 December: H. Vettewinkel en L. J. F. M. Zaalberg; J. van Ingen Schenau en C. Voetelink; J. C. Jonkhof en H. A. Metz; F. Keerwolf en J. E. W. de Gee; J. Overgaauw en W. J. H. van Binsbergen. Bevallen 17 December: A. H. v. d. Wijn gaardv. Verseveld, z.; 18 December G C. E. Bijl—Kaarls, d.; 19 December: E. Storms- Murray, d.; W. M. F. Brandsv. d. Akker, d.; 20 December: A. E. v. d. Putten—Bergman, d. Overleden 19 December: J. Nieuwjaar, 57 j., Frans Halsstraat; C. E. Visser, 72 j., Du- venvoordestraat; S. WijnandHeidstra, 62 j., Gasthuisvest. spoedig een paar manschappen van de Kon. Marechaussée uit Sloterdijk. alsmede een aantal Amsterdamsche agenten, die zich van het gebeurde op de hoogte stelden en van een en ander proces-verbaal opmaakten. Hierna kon een begin worden gemaakt met het vrij maken van de trambaan, waarmede men te ongeveer 4 uur in den morgen geree4 was gekomen. De Leidschevaartweg. Een gevaarlijk punt. Door de bewoners van den Leidschevaart weg en omgeving is aan B. en W. van Haar lem een request gezonden, waarin zij wijzen op het levengevaarlijke weggedeelte van den Leidschevaartweg, gelegen aan den voet van het viaduct der N.Z.H., vlak bij de grens HaarlemHeemstede. Door het onbreken van een rijwiel- en wandelpad aldaar, zijn wiel rijder en voetganger aangewezen op den rij weg, waar, indien twee wagens elkaar pas- seeren. geen plaats meer is voor een wiel rijder of voetganger. De situatie is, vooral des avonds, levensgevaarlijk. Het request telt 200 onderteekenaar. welke de initiatiefnemer, dank zij de groote animo der onderteeke naars. in e enluttel aantal dagen bijeenge bracht. Een bewijs voor het urgente belang der aangelegenheid KERSTWIJDINGSCONCERT. Zondagavond 23 Dec. te 8 uur hoopt het Re- monstr. Zangkoor een Kerstconcert te geven in- de Remonstrantsche kerk, met medewer king van: Mej. Cor Igesz, sopraan en de hee ren; Frans Vroons, tenor, Theo Pardoen, orgel;' Jes Dal, piano. Om. zal worden uitgevoerd: Weihnachts- oratorium van Heinr. F. Müller. Distributie van kaas via de vakbonden. Aan gesteunde werkloozen en armlastigen. Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg. Twee Haarlemmers gewond, van wie één ernstig. Te Amsterdam slaagde voor het examen M. O. Nederlandsch de heer B. W. E. Veurman, alhier. WNDEl- LANDiCHE .-O De Uiver, die eens trotsch .en uit de hoogte op pns neerzag. In den nacht van Donderdag op Vrijdag, omstreeks half 2, heeft op den Haarlemmer weg alhier tusschen het Kruithuis en de ijs-' baan een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. In de richting Amsterdam reed met een snel heid van ruim 30 K.M. pel' uur een groote tractor met aanhangwagen van de firma De Vries, uit Beverwijk, beladen met rollen pa pier van de papierfabriek te Velsen en be stemd voor Assen. Uit de tegenovergestelde richting naderde eveneens met matige snel heid een luxe-auto, waarin 2 personen gezeten waren. Plotseling ging de bestuurder van laatst genoemde auto hoe langer hoe meer links van den weg rijden, zoodat hij recht op de tractor aanreed. De bestuurder van den tractor trachtte op het laatste oogenblik de linksche auto nog te ontwijken door te pogen hem links te passeeren, hetgeen hem niet mocht gelukken. Hij kwam hierbij met dezen wagen in aanrijding, waardoor hij de macht over zijn stuur kwijt raakte en met omverrij ding van een paar betonnen paaltjes dwars over de beide trambanen van de N. Z. H. T. M. terecht kwam. De bestuurder van den tractor kon ongedeerd de cabine verlaten, terwijl de auto van voren slechts licht beschadigd werd. Erger echter was het met de luxe-auto en zijn inzittenden gesteld. De auto was totaal ver nield en de beide inzittenden kwamen ernstig gewond en hevig bloedende op den weg te recht. Een tweetal automobilisten die toevallig pas seerden en tot wie de bekende heer Keurvorst behoorde, namen de beide gewonden mede naar Dr. J. P. Baumann, te Halfweg die hun de eerste hulp verleende. Het bleken te zijn de chauffeur J. Hart, wo llenende Pieter Kiesstraat 11 rood te Haarlem en de violist van het Cinema Palace uit Haar lem, de heer A. Blanket, wonende Raamsteeg 26 rood te Haarlem De heer Hart was er het ergst aan toe. Het bleek, dat hij een zware hersenschudding had. terwijl de heer B. ernstig aan het hoofd was rewond. Na voorloopig te zijn verbonden, werd de heer H. per auto van den Gem. Geneesk. Dienst uit Amsterdam, die inmiddels was ge waarschuwd. naar het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam overgebracht, terwijl de heer B. na verbonden te zijn,-per auto huiswaarts kon keeren. De oorzaak van dit ongeluk moet worder toegeschreven aan het plotseling naar links uitwijken van de luxe-auto. Wat hiervan de reden is geweest is nog niet komen vast te staan, doch vermoedelijk is het gebruik van alcohol hier niet geheel vreemd aan. Het bleek n.l. dat de heer B. zijn meisje per auto naar Amsterdam had gebracht, waarna hij met zijn ehauffeur nog een paar bezoeken heeft afgelegd, waarbij men bier schijnt te hebben gebruikt. Ter plaatse van het ongeluk yeyschêïien i Door den directeur van Maatschappelijk Hulp Betoon is aan de vakorganisaties den volgenden brief gericht: .Door de Crisis Zuivel Centrale zal ter (be schikking van de Gemeentebesturen worden gesteld ter distribueering onder de gesteunde werkloozen en armlastigen, een partij prima oude kaas. De kaas zal voetstoots worden afgeleverd, in papier, verpakt in stukken van 1 K.G. elk (zoodat de verdeeling ter plaatse op gemak kelijke wijze kan verloopen) a f 0.12 per K.G. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft reeds verzocht voor een gedeelte van de be schikbare hoeveelheid, in aanmerking te mo. genkomen en heeft mij belast met de distri butie daarvan. Het komt mij gewenscht voor, dat ten be hoeve van de georganiseerde werkloozen de verkoop geschiedt via de besturen van de vak organisaties. In verband hiermede verzoek ik u mijl, uiterlijk Maandag 24 December vóór 12 uur 's middags, door middel van een Ibestelbon een opgaaf te verstrekken welke hoeveelheid door uw bestuur ten behoeve van de werk- looze leden van uw bestuur, ten behoeve van de werklooze leden van uw organisatie, wordt verlangd. Aangezien slechts over een beperkt kwan tum van deze kaas kan worden beschikt, mag aan één gezin slechts 1 K.G. kaas worden verstrekt. Blijkt de aanvraag grooter te zijn dan de beschikbare hoeveelheid dan zal de ver deeling naar evenredigheid geschieden. Bij de aflevering van deze kaas moetf het verschuldigde bedrag aan mijn Dienst worden voldaan". DE UIVER IS NABIJ RUTBAH NEERGE STORT EN VERBRAND. ALLE INZITTEN DEN ZIJN OM HET LEVEN GEKOMEN. pag. 1 Londen richt zich tot den Volkenbond in ver band met een overtreding der embargobe palingen. pag. 8 Zinovvjef en Kamenef onder beschuldiging. pag. 4 Von Neurath heeft bezwaren tegen een Oos telijk Locarno. pag. 4 Tekort van een half milliocn bij Citroen. pag. 4 Chautemps en Pressart beschuldigd. pag. 4 De Snip is buitengewoon enthousiast te Pa ramaribo ontvangen. pag. 8 Minister Oud heeft in de Tweede Kamer suc ces. pag. 3 De Orania blijkt naar bakboord te zijn ge kapseisd. pag. 3 De Haarlemsche Gemeenteraad heeft de be handeling der Gemeentebegrooting voort gezet. pag 6 De begrooting van Zandvoort is aangenomen. pag. 7 Bekende Haarlemmers: de heer G. Wolzak Hzn. pag. 3 Laatste berichten. pag. 7 ARTIKELEN, ENZ. pag R. P.: Tragedie. Van onzen correspondent te Genève: De Ont wapeningsconferentie. - 4 J. B. Schuil: The English Classical Players. pag 15 K. dc Jong: Chr. Oratorium Vereeniging. Re quiem G. II. G. von Brucken Fock. pag. 15 Voor de Jeugd. pag. 9 en ifl

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2