Minister Oud boekt succes. HAARLEMMERS. Zoo een en ander. VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 H AARLEM'S DAGBLAD 3 Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana. (Foto F. Ziegler, Den Haag. STA TEN-GENERAAL TWEEDE KAMER Er stonden weer Ossenaren terecht. in de sloepen, stoombooten en andere sche pen, die van buiten af hulp verleenden. De „Orania" heeft aan bakboordzijde een gat van 8 meter hoogte en 1 meter breedte. Zijn wetsontwerpen aangenomen. Een Indische avond. A. W. IJzerman (S. D. A. P.) 's-Gravenhage, 20 Dec. Zooals wel te verwachten viel nam de Kamer met rechts tegen links plus Mi-. Arts (R.K.D.). 5135 stemmen, de motie-v. Dijken (a.-r.) aan, die de uitspraak behelst, dat het Lorentz- Lyceum te Eindhoven over 1935 geen subsidie behoort te krijgen, voordat een compromis met het Gemeente-Lyceum tot stand zal zijn gekomen. Daarna zaten we weer onmiddellijk in de moeilijkheden der Rijks- en gemeente-finan- ciën. Tegen een amendement-Vliegen (s.d.) om voor Amsterdam. Rotterdam en Den Haag een hooger minimum te stellen voor vrijstel ling van de Gemeentefondsbelasting Cf 850 1. pi. v. f 800) had de Minister van Financiën overwegende bezwaren. Resultaat verwerping met 5925. Daarentegen nam Mr. Oud het amendement-de Geer ook de „verhoudings wet" in haar gewijzigden vorm slechts twee jaar te laten duren over. Met 5826 ging daarop dit ontwerp er door: alleen de socia listen. communisten, de St. Ger. en de heeren Sneevliet (rev. soe.) en Prof. Visscher (a.-r.) waren tegen. De heer Drees (s.d.) .poogde het ontwerp i.z. het werkloosheids- subsidiefonds aldus geamendeerd te krij gen, dat het Rijk de helft der kosten van de werkloosheidszorg aan het fonds zal bij- dragen in plaats van ..een jaai-lijks op de begrooting uit te ..trekken bedrag (voor 1935 zal dit 46 .millioen zijn). Na on aannemelijk-verkla ring door den Minister kreeg de heer Drees de kous op den kop. Met de sociaal-democra ten stemden alleen communisten, de revolu- tionnair-socialist en de heeren v. Houten (C. D. U.), Mr. Arts (R.-K. D.) en IJsselmuiden (R.-K.) voor. Daarop kwam de heer Snoeck Henkemans (c.-h.) een amendement aanbevelen dat ten doel had een door het ontwerp voor vele ge meenten reeds geldende tegemoetkoming (het betreft hier een faciliteit ten behoeve van café's op het gebied der personeele belasting) aan allen ten deel te doen vallen. Ook dit wij zigingsvoorstel, hoe „bekorend" dan ook de verdediging geweest mocht zijn, was voor on zen schatbewaarder onaanvaardbaar wegens z.i. onoverkomelijke belasting-technische moei lijkheden. Slechts 2 leden stonden met den hardnekkigen voorsteller op ten teeken van hun verlangen het amendement aangenomen te krijgen, dat dus een snellen dood stierf. Tenslotte ging het voorstel tot instelling van het werldoozensubsidiefonds er zonder hoofdelijke stemming door, nadat de libera len, de communisten en de heer Sneevliet (rev. soc.) hadden laten aan teekenen dat ze tegen waren. Het wetsontwerp waardoor de opcenten op de gemeente-fonds en op de vermogensbelas ting aan het gemeentefonds worden onttrok ken en in anderen vorm aan de Rijksmiddelen dienstbaar gemaakt onderging nog een wijzi ging dank zij den heer IJzerman (s.d.)bij opstaan en zitten nam de Kamer zijn voorstel aan om te voorkomen, dat wie inkomsten bo- van de f 70.000 genieten 2 jaar geleden wa ren er nog 273 heeren met een inkomen van een ton of meer! in verhouding tot de rest er met hun cijns voordeeliger aan toe zouden zijn. Z.h.st. werd toen ook dit wetsvoorstel goedgekeurd. Van de beraadslagingen over Hoofdstuk VII B vermeld ik voor heden alleen de indie ning eener motie-IJzerman om den belasting autoriteiten het recht te geven alle gege vens die tot haar kennis komen te gebruiken voor beoordeeling van de juistheid van belas tingaanslagen Dit leek bepaald veel op een, zij het dan niet open uitgesproken, voorstel om het bankgeheim op te heffen. AVONDVERGADERING. Indische avond. Op de rechtsche banken 8. op de linksche 7 afgevaardigden, allen min of meer specialist op Indisch gebied. Ir. het voorzittersgestoelte de heer Vliegen (S.D.). op dit terrein volkomen leek en dus. mocht dat noodig wezen, juist een goed. want strikt onpartijdigen president! achter de Regee- ringstafel de Premier, tevens minister van Koloniën. Eerst een kort debatje aangaande het slui ten van overeenkomsten met de N.V. Mijn- bouwmaatschappij Zuid-Bantam voor de op sporing van goud, zilver, koper en andere waardevolle metalen. Zonder hoofdelijke staatsregeling aan de i jV. heeren Effendi (com- munist) en Sneevliet j. K. Snocck Heilke. (rev.-soc.) vonden he* mans (c.h.> college erg duur en .eigenlijk overbodig, Mr. Joekes (V.D.), Ir. Feber (R.K.) en Ir. Cramer (C.D.) vestigden nog eens de aandacht op de wenschelijkheid in elk geval minstens één in- heemsch lid deel van den Raad te doen uit maken, waarop dr. Colijn verklaarde, dat de Regeering op het standpunt staat, dat de sa menstelling van den Raad van Lndié zoo goed mogelijk dient te zijn en dan moet zeker in de eerste plaats rekening worden gehouden met de wenschelijkheid het inheemscne ele ment er ook in vertegenwoordigd te hebben. De minister van Koloniën kondigde naar aanleiding van een opmerking van jhr. mr. de Geer (C.H.) aan, dat de jongste salarisrege ling opnieuw op de helling moet en verklaar de in antwoord aan Mr. Joekes het inder- daar meer dan tijd te vinden dat de chaos op pensioengebied voor orde, door middel van normalisatie zal plaats maken. Een voorstel tot wijziging der Indische in komstenbelasting en een tot invoering eener havenbelasting had de Volksraad op niet on dubbelzinnige wijze (resp. met 1 tegen alle andere, en met 26 tegen 12 stemmen) verwor pen Thans wil de Nederlandsche wetgever In- dië trakteeren op wat de Volksraad niet lustte. Ir. Cramer (S.D.) legde er den nadruk op, dat het aan werkelijken wil bij de Regeering had ontbroken om alsnog tot overeenstem ming met den Volksraad te geraken. Hoofdbezwaar intusschen van dezen spre ker was, dat vooral de minst draagkrachti- gen door deze nieuwe belastingregeling het meest getroffen zullen worden. Ook de heer v. Boetzelaer-v. Dubbeldam (C.H.) was verre van enthousiast over het ontwerp. Had de Volksraad parlementaire verantwoordelijkheid, dan zou dit college wel licht niet zoo gemakkelijk tot verwerping van regelingen als de onderhavige overgaan. Maar misschien moet men ook wel bedenken, dat de Regeeringsgemachtigde voor Financiën in het Heden publiceeren wij de laatste officiëele foto's, welke van de Koninklijke familie zijn genomen. Prinses Juliana. (Foto F. Ziegler, Den Haag.) Hertogspark bij de verdediging dezer belas tingmaatregelen niet steeds door takt had uitgemunt. Met dat al, hoe ongaarne ook. de heer v. Boetzelaer en de zijnen zullen het wetsontwerp aanvaarden. Al erkende dr. Rut gers (A.-R.) de bezwaren verbonden aan de voorgestelde belastingen, in de gegeven om standigheden zag hij de noodzaak in ze te aanvaarden. Mr. Joekes (v.d.) gaf nog speciale uitdruk king aan zijn teleurstelling, dat in dit geval al te onvoldoende rekening is gekregen met den Volksraad, Ir. Feber (r.k.) en de heer Van Kempen (lib.) klaagden over de bezwa ren aan deze belastingheffing verbonden. Het betreft hier een geduchte verzwaring van belastingdruk in een centenmaatschappij. Laat op den avond, alweer vrij dicht in de buurt van het middernachtelijk uur, kwam Minister Colijn aan het woord. Frisch als een hoentje. Al moge de Premier in dezen tijd niet bepaald een zorgeloos en weinig inspan nend ..baantje" bekleeden, vanavond maakte hij bijkans den indruk er plezier in te heb ben weer eens 'n rede te kunnen afsteken en deel te nemen aan het parlementaire steekspel. Alle sprekers kregen eigenlijk een standje van Dr. Colijn, want volgens hem had in geen der redevoeringen mogen ontbreken de er kenning. dat men in Indië, ondanks alles nog altijd zit met een tekort van 50 millioen. Van 525 millioen zijn daar de uitgaven in een paar jaar tijds tot '300 millioen teruggebracht. On derwijl liepen echter de inkomsten ook nog eens terug, met het gevolg, dat er een tekort is. dat per sé moet worden weggewerkt. Dit heeft men bovenal bij de beoordeeling van het aanhangige ontwerp te bedenken. Zeker, het is allesbehalve fraai, doch in den tegen- woordigen tijd is niets fraai. Alles wat we hier van den morgen tot'den avond te doen hebben, eiken dag weer. 'veroorzaakt leed. Uitvoerig verdedigde Minister Colijn ten slotte de wijze, waarop de G.G. deze zaak, na de afwijzende houding van den Volksraad, had aangepakt om te eindigen met de toe zegging met de Indische Regeering overleg te zullen plegen om te zien of niet op een of andere wijze tegemoet te komen ware aan die bezwaren welke ook in zijn oogenaande regeling verbonden zijn. De stemming moest tot Vrijdagmiddag worden aangehouden en toen kon men zich nog bezig houden met het voorstel tot heffing van een uitvoerrecht van bevolkingsrubber in verband met de rubber restrictie. Dit werd echter weer nachtwerk, „waardig" besluit van wat men euphemistisch avond vergaderingen pleegt te noemen! E. v. R. Ook twee hoofdpersonen uit de moordzaak. De rechtbank te 's-Hert-ogenbosch behan delde strafzaken tegegn den 19-jarigen arbei der P. de Bie uit Oss. tegen wien Maandag jl. wegens den moord te Berghem levenslange gevangenisstraf was geëischt en tegen den 23-jarigen A. J. H.. bijgenaamd ..Toon de Soep". Zij waren er van verdacht, dat zij in den nacht van 14 op 15 Juli te Schaijk in het café van Van Dinther hadden weggeno men flesschen drank, eigendom van den café houder Van Dinther en zulks na zich den toe gang tot de plaats des misdrijfs te hebber, verschaft door middel van braak en inklim ming. Tevens stond terecht hun vroegere kame raad. de 22-jarige opperman H. v. d. P be kend onder den naam van ..de Rut" die in het moordproces een der hoofdgetuigen tegen Dp Bie was. Hem was hetzelfde ten laste gelezd. subsidiair medeplichtigheid, door op den uit- kiik te gaan staan om bij onraad te waar schuwen. Het eerst- wordt behandeld de zaak tegen „de Rut". De verdachte bekende. De Officier van Justitie eischte wegens me deplichtigheid aan diefstal met braak een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. Vervolgens worden Piet de Bie en ..Toon de Soeo" voorgeleid. Piet de Bie ontkent. Hij is niet in Schaik geweest dien nacht. Hij lag te bed. Ook Toon de Soeo ontkent. De Officier van Justitie eischte tegen ieder twee jaren gevangenisstraf. Avonturen voorloopig beëindigd. Zeventienjarige aangehouden. De 17-jarige Adriaan B.. die eenigen tijd ge leden met medeneming van f ISO uit de ouder lijke wonine te Halsteren verdween, is thans door de politie te Ossendrecht aangehouden en naar Halsteren teruggebracht. Na met genoemd bedrag uit Halsteren te zijn verdwenen, heeft de 17-jarige B. gerui- men tijd in Frankrijk vertoefd, o'a. te Parijs. Lyon en Dyon. In Dyon werd hij aangehouden en als ongewenscht vreemdeling over de grens eezet. Hij werd via Parijs in den trein naar Essen gezet. Hij zwierf toen nog eenigen tijd rond en werd door de politie van Ossendrecht in de omgeving van de Belgische grens aan gehouden. Aangezien de jeugdige arrestant nog drie maanden voorwaardelijke straf te goed heeft, zal hij ter beschikking van den Officier van Justitie te Breda worden gesteld. „Orania"-bemanning komt naar huis. Schip naar bakboordzijde gekapseisd. Gat van acht meter hoogte. De directie van de Koninklijke Holland- sche Lloyd ontving Donderdagmiddag het vol gende telegram uit Leixoes: Alle passagiers en alle leden van de beman ning van de „Orania" zijn gered. Geen van hen is gewond. Het schip is gezonken in het midden van de doorvaart met den voorsteven naar den uit gang van de haven. De „Orania" is naar bak boordzijde gekapseisd. De passagiers en de leden van de beman ning zetten heden en morgen de reis per trein voort. De passagiers verlieten het zinkende schip MARINIERS NAAR DE SAAR. Veertien chauffetirs van den motordienst zijn gisteren per trein vanuit Rotterdam naar het Saargebied vertrokken. Heden vertrok het geneeskundig en verplegend personeel, terwijl de troep zelf. 200 mariniers en 10 officieren. Zaterdagmorgen per extra-trein van Rotter dam zal vertrekken. Donderdagmiddag heeft de troep mariniers, die Zaterdag naar het Saargebied vertrekt, op het Schuttersveld te Rotterdam voor minister Deckers gedefileerd, nadat de minister de troep eerst had geïnspecteerd. Minister Dec kers heeft de mannen daarna toegesproken. Door onze lens gesnapt. De heer G. Wolzak Hzn. De heer G. Wolzak Hzn.. sedert 15 Juni 1915 lid van den Haarlemsehen Gemeenteraad, werd 15 Januari 1877 te Alkmaar geboren. In 1910 werd hij candidaat-notaris te Haar lem, ten kantore van wijlen notaris Joekes. In November 1920 werd hij benoemd tot notaris te Haarlem (nieuwe standplaats). Van 1920 tot 1928 werkte de heer Wolzak samen met no taris Bertling; in 1928 betrok hij een eigen kantoor. De heer Wolzak vervult bij zijn ambtsbezig heden vele functies. Hij is o.m. vice-voorzitter der A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje", alhier; regent van het St. Elisabeths Gasthuis, lid van het bestuur van den Armen raad; voorzitter van het bestuur der Groen van Prinsterer School; secretaris van het ge sticht „Vogelenzang" te Bennebroek en lid van het college van Directeuren der Vrije Univer siteit. De heer Wolzak is ridder in de orde van Oranje Nassau. De koningin, op bijzonder mooie wijze door de lens getroffen, (Foto F. Ziegler, Den Haag.), Een taaie! Na 93 jaar als dakspant in een huis in Montreal gediend te hebben is 'n vurenhouten balk van een lengte van 19.5 meter en een doorsnee van 30 c.M. voor bijna 66 gulden ver kocht. De 93-jarige zal nu het verdere deel van zijn leven als mast op een schip gaan slijten. Hoe lang leven vogels? Voor de vogels in gevangenschap geldt de wet: hoe grooter de vogel, hoe langer leven hij heeft De pauw en de gans leven lang. De kip daarentegen is een kort leven toebedacht op zijn hoogst zestien jaar. Als-ie tenminste nog niet opgegeten is!) Geen van de kleinere vo gels heeft een lang leven, de leeuwerik waar schijnlijk nog het langste. Deze zingt na onge veer zestien, zeventien jaar zijnzwanen zang. Het kieken was wijzer dan de hen. In Waltham in Engeland heeft een kuiken van 5,1/2 maand een ei gelegd, dat 1.26 ons woog. Een pluimveerecord in gewicht en af meting. Waar blijft nou de Lutine? Gedurende den zomer heeft het Italiaansche bergingsvaartuig „Arpione" van den zeebodem bij Zuid-Ierland voor een waarde van f 700.000 opgevischt. Kippige haaien. Zekere kapitein Haine. die 27000 mijl kabel rondom de Zuid-Amerikaansch kust moest inspecteeren. ontdekte dat drie walvisschen zich in een kabel hadden verward waarschijn lijk omdat ze die voor een Octopus hadden aangezien en waren verdronken. „Ik heb gehoord, dat U uw stamboom hebt laten nazoeken." „Ja het heeft me 3500 gulden gekost." ..Zoo, dat is heel wat, hè?" „Inderdaad, het nazoeken kostte me maar 1500 gulden. De rest was voor het zwijgen erover." Kleine wenken. Ga in den winter zoo nu en dan eens bij de ramen en gordijnen van weinig gebruikte ver trekken kijken: dit zijn vaak verzamelplaatsen yan vliegen, die er overwinteren.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5