UIT HET BUITENLAND De Ontwapeningsconferentie. THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. VRIJDAG 21 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 4 Na den moord op Kirof. Beschuldigingen tegen Zinowjef en Kamenef. Volkenbond verlengt den antwoordtermijn voor Paraguay. Rusland. Zinowjef en Kamenef onder beschuldiging. De secretarisgeneraal van de communisti sche internationale, ManoelLski, verklaarde., dat Zinowjef, Kamenef en Sirtaof de schuld dragen van den moord op Kirof. Tot nu toe heeft de partij rekening gehou- de nmte.h-un verdiensten tijdens de revolutie, doch nu zal zij geen genade meer kennen. Op bevel van het politieke bureau van het centrale comité der communistische partij in Wit-Rusland is het geheele bestuur van het Wit-Russlsche radiobedrijf afgebet. Bovendien zijn vele personen in hechtenis genomen De afgezette ambtenaren zijn mee- rendeels van Poolsche afkomst doch zij waren lid der communistische partij. Zij worden er van beschuldigd, den radio-omroep te hebben misbruikt voor anti-semietische en kapitalis tische propaganda. Genève. De termijn voor Paraguay verlengd. De consultatieve commissie voor het Chaco- Conflict heeft gisteren den geheelen dag be raadslaagd over de situatie, die ontstaan is door het afwijkende antwoord van Paraguay en besloten, Paraguay een laatste gelegenheid te geven tot de aanvaarding der aanbevelingen van de Volkenbondsvergadering tot bijlegging van het conflict. In een telegram is aan Para guay medegedeeld, dat de termijn voor het definitieve antwoord is verlengd tot en met 10 Januari. De commissie heeft zich verder in het bij zonder bezig gehouden met de kwestie van het embargo. De Boliviaansche regeering acht deze maatregel onrechtvaardig en eenzijdig, daar Paraguay in de gelegenheid is, over zee op illegale wijze zich wapens te verschaffen. In dit verband verdient vermelding een ontvan gen nota der Engelsche regeering, waarin de Engelsche regeering zich ertegen verzet, dat bepaalde regeeringen zich niet zeer nauwkeu rig houden aan hun verplichting om den wapenuitvoer naar de oorlogvoerende staten te verbieden. In het bijzonder geldt dat voor België, Uruguay en Noorwegen. Engeland. Plan tot uitbreiding der luchtvaart. In het Lagerhuis heeft Sir Philip Sassoon, ondersecretaris voor de luchtvaart, een uit eenzetting gegeven van de plannen tot uit breiding van de Engelsche lucht-diensten. Deze voorstellen zijn. door de Britsche regee ring in het najaar goedgekeurd en daarna medegedeeld aan de regeeringen der Domini ons. Zoolang het standpunt dier andere re geeringen niet bekend is, moet het thans be staande plan worden beschouwd als basis voor de besprekingen. De drie belangrijke punten van het plan zijn ten eerste verbetering van de thans be staande reisschema's tusschen de verschil lende deelen van het Rijk. Ten tweede vermeerdering van het aantal vluchten op de verschillende lijnen en ten derde vervoer door de lucht van alle „first class" mail naar de Dominions. De reistijden van dit schema zijn als volgt: De reis naar Indië zou worden afgelegd in iets meer dan twee dagen, de reis naar Oost- Afrika in twee en een halven dag, die naar Kaapstad in vier dagen, die naar Singapore in vier dagen en de reis naar Australië in zeven dagen. Voorzieningen zouden woi'den getroffen voor vier of wellicht vijf diensten per week op Indië. 3 diensten per week od Singapore en Oost-Afrika en 2 op Zuid-Afrika en Australië. Een belangrijk deel van het ontwerp is ook ihet programma voor de grondorganisatie op de luchtlijnen, waarbij er mede rekening is gehouden dat zoowel bij nacht als bij dag kan worden gevlogen. Sassoon voegde hieraan toe, dat hij nog geen datum voor de uitvoering van het plan zou kunnen geven. De voltooiing van een plan als dit kan ongeveer twee jaar duren. Einde der Londensche besprekingen? Reuter meldt uit Londen: De hoop, die men in Engelsche kringen koes terde op een hervatting van de vlootbespre- kingen, ontvangt niet veel steun in de kringen der andere delegaties. Meer en meer wint de indruk 'veld, dat de besprekingen niet alleen verdaagd, maar volkomen geëindigd zijn en dat de eerstvolgende faze in de vlootonder- handelingen de bijeenkomst der conferentie zal zijn. welke voor 1935 is voorzien en waar aan behalve de Vereenigde Staten, Engeland en Japan ook Frankrijk en Italië zullen deel nemen DiiitseMand, Von Neurath heeft bezwaar tegen Oost-Locarno. In een onderhoud met een vertegenwoor diger van ce Messagaro verklaarde minister von Neurath het niet waarschijnlijk te ach ten, dat het te Versailles vastgestelde verkie zingsstelsel onaangename verrassingen voor Duitschland kon opleveren. Ten hoogste zou een of andere gemeente voor de status quo stemmen. Het is begrijpelijk dat de Quai d' Orsay slechts bevrediging zou vinden in een terug keer van de Saar naar Duitschland, waardoor aan veel hoofdbrekens een eind zou komen, zeide Von Neurath. Von Neurath zeide vast overtuigd te zijn van den oprechten goeden wil van Flandin en Laval, maar in democratisch-parlementaire landen wist men nooit zeker of het heele land achter de regeering stond, fcoo was het mo gelijk dat eenige machtige financieele of in- dustrieele groepen ook thans nog tot het laatste oogenblik op een anti-Duitsche oplos sing der Saarkwestie aanstuurden. Omtrent het Oostpact zeide von Neurath dat men hier nog slechts te doen heeft met vermoedens en dat nog niet het geringste re sultaat is bereikt. In zijn uitgebreidsten vorm ware het pact met zijn directe en indirecte verplichtingen een raadselachtige en buiten gewoon gecompliceerde aangelegenheid. Een ding is zeker: Als men onder Oostpact de verplichting voor Duitschland wil verstaan om in geval van een conflict tusschen twee of meer landen der talrijke vermoedelijke deelnemers gewapend in te grijpen, en den geheelen territoriaal-politieken toestand van Oost-Europa voor de eeuwigheid te garan deeren, dan zal Duitschland daaraan nimmer kunnen meedoen. Hij meent dat men voor den Europeeschen vrede" beter én concreter dingen, kan doen Het pact .van vier was een andere zaak. Ik zeg was. aldus spr. omdat het oorspron kelijk denkbeeld van Mussolini geleidelijk is .gewijzigd zonder dat het er doeltreffender door werd. Integendeel, het denkbeeld van uw grooten staatsman was voortreffelijk, al les wat aan hegemonie, aan onderdrukking herinnerde, was weggelaten. Dr. Trendelenburg weer op het tapijt. Rijksbankpresident dr. Schacht heeft in een schrijven aan den leider van de Rijkskamer voor economische zaken Hecker medegedeeld dat Dr. Trendelenburg benoemd is tot plaats vervanger van den leider dezer organisatie. Dr. Trendelenburg was verscheidene jaren (tot 1932) staatssecretaris aan het ministerie van economische zaken. Hij trad af, omdat hij zich niet met de politiek der regeering kon vereenigen. Tekort van half milliard bij Citroen? Voorloopige sluiting der fabrieken. Positie van 50.000 arbeiders in gevaar. PARIJS. 20 Dec De financieele moeilijk heden der Citroen automobielfabrieken, die heden ook in den ministerraad zijn bespro ken. houden de publieke opinie in hooge mate bezig. De betrokken autoriteiten willen alles vermijden waardoor het bedrijf tot stop zetting gedwongen zou kunnen worden. Daar door zouden ongeveer 50.000 menschen op straat komen. Anderzijds schijnt de regeer mg echter in geen geval bereid staatsmiddelen beschikbaar te stellen. Van welingelichte zij de is men van .meening, dat de tijd van staatsinterventie in een particllïere onderne ming voorbij is. De juiste grootte van het te kort is nog niet bekend, doch men spreekt van ongeveer een milliard francs. De Citroënfabrieken zullen in elk geval van 24 December tot 3 Januari gesloten zijn. doch of het werk na afloop van deze periode hervat zal worden hangt af van het resul taat der onderhandelingen en van' de uit spraak der handelsrechtbank, die tegen, het einde der week verwacht wordt. Naar voorts verluidt streeft men er naar, een stillegging van het bedrijf van Citroen te vermijden, omdat daardoor zoovele menschen aan armoede zouden worden prijsgegeven. Op het oogenblik worden onderhandelingen be treffende financieelen steun gevoerd met een aantal banken en industrieele ondernemin gen. De regeering zal deze onderhandelingen bevorderen. HET VLIEGTUIGWRAK BIJ HONOLOELOE. Een Reuter bericht uit New-York spreekt te gen. dat het vliegtuigwrak, dat bij de Hawai- eilanden is gevonden, het vliegtuig van Ulm zou zijn geweest. Chautemps en Pressart beschuldigd. Door Prince Jr. Reuter meldt uit Parijs: Voor de parlementaire commissie in de zaak-Stavisky verklaarde de zoon van den bij Lyon dood gevonden raadsheer Prince op- nieuwe overtuigd te zijn dat zijn vader ver moord is. De voorzitter vroeg hem toen wie hij van den moord verdacht, waarop Prince Jr. de namen van den voormaligen procureur-gene raal Pressart en diens zwager, den oud minister-president senator Chautemps noem de. De commissie hoorde ook Zweifel, een ge wezen boekhouder van een der ondernemin gen van Staviskv. Hij heeft verklaard, dat verscheidene commissarissen van den veilig heidsdienst, onder wie ook Bonny, met de menschen van Stavisky gemeene zaak hebben gemaakt. Overigens, zoo betoogde Zweifel, is Stavisky slechts de strooman van Julius Bar- mat in Frankrijk geweest. Gaulier, hun beider advocaat, had moeite gedaan to verkrijgen, dat Barmat verder in Frankrijk zou kunnen blijven Senaatsommissie zet haar onderzoek voort. De winsten van Dupont Powder Company. Uit Washington: In het verdere verloop van het onderzoek naar de gebruiken in de wapen industrie verklaarde Alger Hiss, dat de uit gaven van Dupont Powder Company van 1915 toe 1918 1157 millioen dollars hebben bedragen. Hiervan waren 225 millioen bestemd voor de loonen en 602 millioen voor de grondstoffen. 72 millioen voor de belastingen en 15 millioen voor bizondere vergoedingen aan employé's. De zuivere winst dezer maatschappij bedroeg in de oorlogsjaren 228.731 millioen dollar. Volgens Hiss heeft de wapenfabrikant Alfred I Dupont als aandeelhouder der Delaware Powder Company van 1920 tot 1926 een bruto- inkomen gehad van 29.586 dollar waarvan seen inkomstenbelasting werd betaald. (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 22 DECEMBER 1934 HILVERSUM, 302 M. 8.00 VARA Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO Morgenwijding. 10.15 VARA Uitzending voor de arbeiders in de continubedrijven. 12.00 Gramo foonmuziek. 12.30 Radio Select trio o.l.v. W. Drukker. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.10 Radio Select trio. 1.30 Gramofoonmuziek. 1.40 Radio select trio. 2.00 Rustpoos. 2.15 Gaby Ehrhardt zingt, pianobegeleiding Rutger Schoute. 2.30 Schalmei o.l.v. P. Rennes. 2.45 Filmkwar'iertje door M. Sluyser. 3.00 XX ensemble o.l.v. Cor Steyn. 3.30 Strijkorkest o.l.v. Eddy Walis. 4.00 Uitz. uit de gemeentelijke concertzaal te Haarlem, orgelconcert m.m.v. De Stem des Volks afd. Haarlem o.l.v. A. Krelage Jr., G. Ro bert, orgel. 5.00 Dr. A. Abas, Astrologie of ster renwichelarij, bezien in het licht der moderne wetenschap. 5.20 Platen dezer maand. 5.40 let terkundig overzicht door A. M. de Jong. 6.00 Orvitropia o.l.v. J. v. d. Horst. 6.20 De Zonne kloppers o.l.v. V. Steyn. 6.38 Overgang naar den versterkten zender 6.40 De Flierefluiters o.l.v. Eddy Walis, Alb. de Booy, zang. 7.00 Stemmen uit het proletariaat. Een metaalbewerker spreekt. 7.15 Harry Wiggelaar, viool. Rutger Schoute, piano. 7.30 Op hoop van Zegen, uit zending van de medewerkers aan de nieuwe Holl. geluidsfilm Op hoop van Zegen, ter ge legenheid van de gala-premiere op 21 Dec, in het Cinema Theater te Amsterdam. M. Sluy ser interviewt de medewerkers. 8.00 Herhaling SOS berichten. 8.20 Abe Lyman en zijn orkest. M.m.v. solisten. 8.30 VARA orkest o.l.v. Hugo de Groot. 8.46 Alex. Brailows.ky, piano, met bege leiding van het VARA orkest, o l.v. Hugo de Groot. 9.04 VARA orkest o.l.v. H. de Groot. 9.30 Eddy Walis en zijn orkest. 10.15 Taartjes, hoor spelletje van N. dè Forgeron, VARA tooneel o.l.v. W. v. Capellen. 10.30 Willy Derby en Hen riette Davids. 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. HUIZEN, 1875 RL 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gram. muziek. 10.30 Muziekuitz. voor fabrieken. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.30 Godsd. halfuurtje door pastoor L. H. Perquin. 12.00 Politieberichten 12.15 KRO boys o.l.v. P. Lustenhouwer. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 3.00 Kinderuurtje. 4.00 Rustpooh. 4.15 KRO orkest o.l.v. Mav. v. 't Woud. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 KRO orkest 6.20 Overzicht door P. de Waart. 6.45 KRO Boys. 7.00 Poili:eberichten. 7.15 Kath. Radio Volks universiteit. Juridische faculteit. Mr. Dr. F. A. Bijvoet. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Vaz Dias. 8.05 KRO Symphonieorkest o.l.v. Goudoever. 8.35 ..Als God nadert" Pater J. Thewissen S. J. 9 05 KRO Symponieorkest.. 10.00 Gram.muziek. 10.30 Vaz Dias. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Sluiting. LUXEMBURG, 1304 TH. 7.45 Fransche avond. Gramofoonmuziek. 8.25 Concert. 9.00 Concert- door het omroep orkest o.l.v. Henri Pensis. 9.40 Concert door het omroeporkest o.l.v. Henri Pensis, m.m.v. .Rodolphe Zubrisky, viool. 10.20 Vioolrecital door Rodolphe Zubrisky. 10.40 Gevarieerd mu zikaal programma, m.m.v. solisten en het om roeporkest o.l.v. Henri Pensis. 11.30 Dans muziek. BRUSSEL, 484 M. 12.20 Ludo Langois eri zijn orkest. 1.20 Gramo foonmuziek. 6.35 Orkesteoncert o.l.v. Paul Dou- liez. 9.55 Puccini-eoncert. 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 M. 1.30 Ludo Langois en zijn orkest. 6.40 Gra- mofoonplaten. 8.20 Het Symphonieorkest. 9.20 idem. 10 30 Dansmuziek. KALI'XDBORG, 1261 M. 11 20 A. Bendix' ensemble. 2.20 Gramofoon muziek. 3.20 Het omroepstrijkorkest o.l.v. Launy Gröndahl. 7;50 Gevarieerd vroolijk programma. BERLIJN, 357 M. 3.20 Het kleine omroeporkest o.l.v. Willy Steiner. 5.40 Kerstconcert. 6.20 Nieuwe Kerst- gramofoonplaten. 7.30 Gevarieerd operapro gramma. 9.50 Gevarieerd programma. HAMBURG, 332 M. 12 20 Gramofoonmuziek. 1.35 idem. 3.20 Het kleine omroeporkest o.l.v. Erich Kloss. 6.20 De Bremer Stadsmuzikanten o.l.v. Reinliold Krug. 7.30 Gevarieerd muzikaal radiopro gramma. 9.40 Voortzetting. 11.20 Dansmuziek. KEULEN, 456 M. 12.20 Omroep-kamerkwintet. 3.20 Gevarieerd programma. 9.55 Oude en" nieuwe Kerstliede ren. 10.20 Dansmuziek. (Van onzen correspondent). GENèVE, 15 December 1934. Verschillende in de Volkenbondsstad wel bekende personen hebben in vorige jaren den Nobelprijs voor den Vrede verkregen. De be kendste onder hen zijn wel Arislide Briand, Sir Austen Chamberlain en Gustave Strese- mann geweest, het Vredesdriemanschap van Locarno van 1925 dat in het daaropvolgende jaar, toen Duitschland tot den Volkenbond was toegetreden, met deze onderscheiding uit Noorwegen gehuldigd werd. Nog staat mij levendig voor den geest, hoe de Volkeinbonds- raad, 'die toen juist voor zijn December-zit- ting alhier bijeen was een buitengewone bij eenkomst hield om deze drie arbeiders voor den wereldvrede ook zijnerzijds te huldigen. Andere Geneefsehe figuren, di;e den Nobelprijs voor den Vrede verdiend en verkregen hebben, zijn dr. Christiaan L. Lange de het vorige jaar afgetreden secretaris-generaal der Interparle mentaire Unie, die hier vooral als Noorsch ge delegeerde in de Volkenbondsvergadering en in de Ontwapeningsconferentie uitnemende pleidooien voor vrede en ontwapening gehou den heeft en professor dr. Ludwig Quidde, die cp grond van zijn pacifistisch verleden het raadzaam heeft geacht ondanks zijn reeds hoogen leeftijd niet langer in het „Derde Rijk" te blijven wonen en zijn woonplaats van München naar Genève verlegd heeft. Bij alle belangrijke Volkenbondsbijeenkomsten kan men dezen meer dan 76-jarigen Nobelprijs winnaar. die een halve eeuw lang de vredes- gedachten in Duitschland bevorderd heeft, onder de gespannen luisterende toeschouwers aantreffen. Het aantal te Genève persoonlijk bekende winnaars van den Nobelprijs voor den Vrede is thans weeer met één vermeerderd, doordat de President der Ontwapeningsconferentie Arthur Henderson, die trouwens ook verschil lende jaren zijn land met eere in de Volken bondsvergadering en in den Volkenbondsraad vertegenwoordigd heeft den Nobelprijs voor het jaar 1934 verkregen heeft. Dit is de tweede onderscheiding, die aan Henderson voor zijn ontwapeningswerk binnen weinige maanden is te beurt gevallen. In Sep tember heeft een Hongaarsch comité van ver eerders van Henderson tijdens de Volken- bondsvergadering aan secretaris-generaal Ave nol een uitstekend gelijkend marmeren borst beeld van Henderson aangeboden, om in het nieuwe Volkenbondspaleis in het daarvoor in te richten Museum van beeltenissen van groote Volkenbondsfiguren geplaatst te worden naast de busten en portretten van mannen als Sir Eric Drummond. Léon Bourgeois. Gustave Ador. Fridtjof Nansen, Vit tor io Scialoja, enz. In tegenwoordigheid van vele gedelegeerden ter Volkenbondsvergadering heeft Avenol toen dit bewijs van vereering van Hendersen aan vaard. daarbij de hoop uitsprekend dat Genève ook den levenden Henderson nog vaak in zijn midden zou mogen aanschouwen. De toekenning van den Nobelprijs aan Hen derson is stellig meer dan verdiend, van Fe bruari 1932 tot Juni 1933 was Henderson de voortstuwende leider der beraadslagingen, die het liefst dag en nacht had doorgewerkt, om zoo spoedig mogelijk den tekst eener conventie tot vermindering en beperking van bewape ning gereed te hebben. Wanneer nationale re- geëringscrises in Duitschland. Frankrijk en de Vereenigde Staten van Amerika gedurende het eerste half jaar der Conferentie de voort zetting, van het werk der voltallige Conferen tie verhinderden was Henderson steeds de man, die toch een volkomen stilstand van het werk wist te vermijden door de meer technische be sprekingen in de verschillende commissies te doen voortgaan. En toen eindelijk in het begin van het jaar 1933 een zekere stabilisatie op het gebied der nationale politiek der voornaam ste mogendheden verkregen was liet Hender son de zweep eerst recht op de Al gemeene Commissie neerkomen en beproefde hij het onmogelijke, om nog vóór de opening der Londensche Economische en Financieele We reldconferentie een accoord over de voor naamste punten der te sluiten Ontwapenings conferentie tot stand te brengen. Weliswaar gelukte het hem een uitspraak der Algemeene Commissie te verkrijgen, dat het ontwerp-con- ventie van Ramsay MacDonald van Maart 193'3 de grondslag der te sluiten conventie zou wor den, dcch verder dan tot deze vage algemeene instemmingsverklaring kon ook Henderson's zweep het niet brengen! Bij alle moeizame beraadslagingen die het eerste anderhalf jaar der Ontwapeningsconferentie kenmerkten, was Henderson bovendien steeds een onpar tijdig en rechtvaardig leider der discussies. Door zijn persoonlijk gezag en zijn taktvol be leid slaagde hij er steeds in ontstane crises ten einde te brengen en een dreigende confe rentiebreuk te verhoeden. In Juni 1933, toen de Algemeene Commissie MacDonald's ontwerp-conventie als ..grond slag der toekomstige Ontwapeningsconventie" had aanvaard, kreeg Henderson de opdracht in de zomermaanden besprekingen met de voornaamste regeeringen te voeren, opdat de in eerste lezing aan den dag gekomen prin- ONZE DACEL1JKSCHE KINDERVERTELUNC. „Ik ga," vervolgde Thijs, „op zoek naar boozen Krak en jullie zoe ken onderwijl maar naar de schat; wil hij soms jullie richting uit, dan houd ik hem wel vast." ,,'t Is goed," sprak Glimmer, „dan scheiden hier voorloopig onze wegen. Handel steeds snel, houdt goeden moed tot ziens." Na slechts een korten tijd van zoeken vond Thijsje in een donkere hoek een kijkgaatje in een der muren daar kon hij heel gemakke lijk doorheen kijken. Maar wat hij daar zag is iets dat ik je vandaag nog niet vertel. cipieele meeningsverschillen zouden worden bijgelegd en i» October een tweede lezing mo gelijk zou worden. „Nimmer in mijn gansche leven heb ik een zoo zware opdracht gekre gen". verklaarde Henderson enkele dagen la ter aan de pers. „maar ik zal mijn uiterste krachten inspannen, om te slagen!" Vol goe den moed aanvaardde hij zijn reis naar Parijs, Rome. Praag. Berlijn en Londen, doch weldra moest Henderson helaas ondervinden, dat verschillende regeeringen van zijn bemidde ling niet gediend waren. Het wantrouwen te gen Hitier had het belang van het ontwape- ningsvraagstvk geheel op den achtergrond ge schoven. De geheele verhouding tusschen de Westelijke democratische staten en het Derde Rijk vormde het onderwerp van bespreking tusschen Parijs en Londen, waarbij Henderson kon gemist worden. Sir John Simon en Paul- Boncour zouden het zonder Henderson wel klaar krijgen Zij ontwierpen een Fransch-, Engelsch- Italiaansch-Amerikaansch eenheids front, dat van een aan Duitschland op bewa pen ingsgebied op te leggen vijfjarigen „proef tijd" uitging. Tegenover de eensgezindheid van Parijs, Londen, Rome en Washington zou Berlijn wel toegeven! Doch Hitier liet zich niet dwingen. De noodlottige dag van 14 Oc tober 1933. waarop Duitschland de Ontwape ningsconferentie verliet en het lidmaatschap van den Volkenbond opzegde, was het gevolg van het buiten Henderson om gemaakte plan netje van Simon en Boncour. Henderson zat nu echter met de scherven. De moeilijkste weken uit ziin voorzitterschap der Ontwapeningsconferentie braken toen voor hem aan. Het viel den man van actie zwaar thans in te zien. dat de zweep voor een geduldig afwachten moest plaats maken. Hen derson verloor even ziin zelfbeheersching. Hij' wilde doorwerken, ook zonder Duitschland. Tevergeefs wezen mèt Engeland en Italië ook velen der eerlijkste ontwapeningsvrienden uit andere landen er op, dat een voorbereiding eener Ontwapeningsconventie zonder mede werking van Duitschland slechts monniken werk zou zijn en misschien nog' erger dan dat! Want Duitschland zou een dergelijke conven tie nimmer aanvaarden en de andere staten, zouden weigeren ontwapen in gsverplichtingen op zich te nemen, als Duitschland buiten de conventie bleef staan Henderson, te diep te leurgesteld door den slag dien Hitier aan zijn streven had toegebracht, even diep teleurge steld over de weigering van Engeland en Italië om de besprekingen zonder Duitschland voort te zetten, dreigde met ontslagneming! Het kostte heel wat moeite hem te kalmeeren en aan het hoofd der voorloopig slapende Ontwa peningsconferentie te doen blijven. Sinds November 1933 heeft hij er In toege stemd de Conferentie te laten doorslapen. Doch angstvallig waakte hij er voor, dat deze slaap eeen doodslaan zou worden. Groot be leid is hiertoe van Henderson in het afgeloo- pen jaar eevergd. Herhaaldelijk gingen stem men op. dat het met de Ontwapeningsconfe rentie nu eindelijk maar eens geheel „uit" moest zijn! Telkens wist hij dan met een plan netje te komen om in afwachting van betere tijden, die een algeheele hervatting der Con ferentie mogelijk zouden maken, haar weder eenig teeken van leven te doen geven. In November van dit jaar achtte Henderson hiervoor het grijpen raar een paardenmiddel noodzakelijk: een radicale verandering van het arbeidsplan gaf hij in overweging Voor lopig zou de Conferentie het ontwerp-Mae- Donald laten rusten en naar een veel beschei dener conventie streven: een conventie,die niets over vermindering of zelfs maar begren zing van bewapening zou bevatten, doch 'zich uitsluitend met de reglementeering van de wapen fabricatie en van den wapenhandel en met de uniforme openbaarmaking der mili taire uitgaven zou bezig houden. Hendersons plan werd aanvaard: de Ontwapeningsconfe rentie werd daardoor opnieuw bestendigd,.al is het doel voortaan ook veel bescheidener. Of hij op het oogenblik niet zelf betreurt, dat hij na lang aarzelen in November de hoop op een conventie, die althans een begrenzing der bewapening zou brengen, voorloopig heeft opgegeven? Er zijn juist in de laatste weken weer aanwijzingen gekomen van een aan staande Duitsch-Fransche ontspanning, die een conventie mogelijk zou maken, welke Duitschland's bewapen in? in den tegenwoor- digen (eigenlijk nog steeds verboden) omvang als het voor Duitschland geoorloofde maxi mum zou vastle??en en dan ook de bewape ning van Frankrijk en de andere staten zou be?renzen. Als het in 1935 inderdaad mocht blijken, dat Henderson te vroeg de hoop op een algemeene conventie heeft opgegeven, zal de winnaar van den jongsten Nobelprijs voor den Vrede stellig met groote vreugde den ver laten weg opnieuw inslaan! B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Herhalingsoefeningen in 1935. Bijzondere bepalingen. Reeds eerder hebben we in ons blad vermeld welke lichtingen in 1935 voor herhalings oefeningen onder de wapenen zullen moeten komen. Allereerst is van belang dat de duur der oefeningen is verlengd voor de onderofficieren tot 24 dagen en voor de korporaals en solda ten tot 17 dagen. De dienstplichtige, die tengevolge van ver vroegde inlijving, uitstel van eerste oefening, Lijdelijke vrijstelling van den dienstplicht, of om andere redenen de eerste oefeningen vroe ger of later dan den gewonen tijd heeft ver vuld of nog zal vervullen, volbrengt de her halingsoefeningen tegelijk met de lichting, waarmede hij de eerste oefening heeft be ëindigd of zal beëindigen. Is een dienstplichte vrijstelling van eerste oefening verleend dan volbrengt hij de her halingsoefeningen tegelijk met de lichting, waarvoor hij is ingelijfd Ook voor hen die een verbintenis hebben aangegaan om te dienen op den voet van ge woon dienstplichtige zijn bijzondere bepa lingen aangegeven. Een dienstplichtige die in een vorig jaar oorspronkelijk voor kor teren duur dan 17 dagen (voor een onderofficier 24 dagen) voor herhalingsoefeningen had moeten opkomen, wordt na het verstrijken van dezen duur in het genot van groot verlof gesteld. Vrijstelling van herhalingsoefeningen heb ben een viertal categorieën van dienstplich tigen, terwijl voorts nog door den minister van Defensie vrijstelling kan worden verleend op daartoe gedane aanvraag. Wegens onmis baarheid en kostwinnerschap wordt slechts in zeer dringende gevallen vrijstelling verleend. Aan de oproeping kan gevolg worden ge geven indien men van verleende vrijstelling (uitstel) geen gebruik wenscht te maken, mits. men op den bepaalden dag in werkelij- ken dienst komt.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6