SMITS Weet wat U eet! fel» (iU$S zoadet iHveloynp&H vcut ftUufS is een bril lelijk? Kerstversiering. tiet fïïHksfó 52e Jaargang No. 15798 VerscKijnt dadelijks, KeKalve op Zon- én Feestdagen Zaterdag 22 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOPR ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72}4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Noe-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels 0.30, elke regel meer 0.10. uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Alles Indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Verlies Wijsvinger ƒ75.-, Verlies andere vinger 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. Uiver post ten deele door Rijstvogel overgenomen. Enkele zakken zijn niet geschonden. Een gedeelte van de post van de veronge lukte Uiver is behouden gebleven. De hoeveel heid is nog onbekend, doch wat er gespaard bleef zal naar Rutbah worden gebracht. De Rijstvogel met Viruly is van Athene naar Cairo gevlogen en begeeft zich naar Rutbah. Daar zal de ongeschonden post van de Uiver aan boord worden genomen om naar Indië te worden getransporteerd. Medeleven in het buitenland. Allerwege in het buitenland heeft men met leedwezen van de Uiver, gehoord. De Belgische Koning heeft reeds zijn deelneming betuigd. De Belgische avondbladen hebben alle uitvoe rig en groot melding gemaakt van het onge luk en in Belgische luchtvaartkringen meent men dat bliksem wellicht de oorzaak ervan is geweest. Ook de Engelsehe bladen maken uitvoerig gewag van het ongeluk. Ook daar meent men in gezaghebbende kringen dat het toestel dooi den bliksem is getroffen. Alle bladen hebben foto's en lange beschrijvingen van het toestel en de bemanning. Van Fransche zijde is bij de Nederlandsche regeering eveneens bericht van deelneming binnengekomen. De Fransche pers wijdt diepgaande be schouwingen aan de prestaties van de Uiver en zegt daarbij dat het succes van de Snip ge heel door het ongeluk van de Uiver op den achtergrond is geraakt. Men geeft in Frank rijk blijk van veel medeleven. Zuid-Afrikaansehe studenten die op een studiereis door Nederland zijn, hebben van hun spijt en medeleven met het ongeluk blijk gegeven. In Berlijn heeft het ongeluk met de Uiver groot opzien gebaard. Alle bladen geven in sympathieke bewoordingen blijk van hun me deleven. Sommige bladen geven foto's van het vertrek- te Schiphol en de Uiver op het Tem pelhofervliegveld-. Lijken lagen op meters afstand van het wrak RUTBAH, 22 Dec. (Reuter). Vliegtuigen van de Royal Air Force zijn er thans in ge slaagd bij het wrak van de Uiver te landen. Op eenigen afstand van het wrak vond men een wiel, een schroef en het landingsgestel van de verongelukte machine. De paspoorten van de passagiers en de bemanning, eenige voorwerpen van waarde in geld alsmede de valiezen van de slachtoffers heeft men even eens in goeden staat teruggevonden. Volgens een uit Rutbah ontvangen Reuter- bericht werden de lijken van twee passagiers en drie leden der bemanning op verscheidene meters afstand van het wrak van de Uiver gevonden, terwijl het stoffelijk overschot van den mecanicien Walewijn onder de machine lag. Allen schijnen op slag te zijn gedood. Haarlem en de „Uiver"-ramp Telegram van deelneming der gemeente aan de K. L. M. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft Vrijdagmiddag het volgende telegram aan de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij te Den Haag gezonden: De raad der gemeente Haarlem wenscht tegenover u uiting te geven aan zijn harte lijke gevoelens van deelneming en deernis met het lot van de dappere bemanning en das passagiers der Uiver en met de ramp die uwe Maatschappij trof. (w.g.) MAARSCHALK, Burgemeester. WESSTRA. secretaris. Snip naar Venezuela. Ook in Paramaribo geen feesten. De Snip vloog hedenmorgen om 10.20 uur Amsterdamschen tijd van Paramaribo naar de haven van Venezuela. De haven van Venezuela draagt den naam La Guaira. PARAMARIBO. 21 Dec. (Aneta.) De feestvreugde over de veilige aankomst van de „Snip" die op zoo enthousiaste wijze was ingezet, is thans geheel gedempt door het treurig bericht omtrent de ramp met de Uiver. Alle verdere feestelijkheden zijn afge last. Zoowel de bemanning van de Snip als de bevolking is diep onder den indruk Zaterdagmorgen vertrekt de Snip naar Cu racao met de dochter van den gouverneur als passagiere. ORANIA ZAL VLOT GEBRACHT WORDEN. OPORTO, 22 Dec. (Reuter). Nadat een onderzoek was ingesteld naar de ligging van het gezonken stoomschip Orania door agen ten van de Kon. Hollandsche Lloyd en de commandanten van de bergingsvaartuigen is besloten te trachten het schip vlot te bren gen. Hiermee zal reeds spoedig begonnen worden. Weihnachtstollen en Kerstkransen roomboter bereid'. Luxe Bakkerijen Telefoon 10876,13714, 11633.12133. (Adv. Ingez. Med.) Het ongeluk op den Haarlemmerweg. Toestand van den heer Hart niet onbevredigend. In het stuk in ons blad over het ongeluk op den Haarlemmerweg bij het Kruithuis, dat plaats had in den nacht van Donderdag op Vrijdag, werd Vrijdag in ons blad op gezag der Amsterdamsche politie medegedeeld, dat „ver moedelijk het gebruik van alcohol niet geheel vreemd aan het ongeluk" was. Zoowel de heer Blanket (die het weer goed maakt) als de vader van den heer Hart (wiens toestand, hoewel nog ernstig, niet onbevredi gend mag genoemd worden; hij was gisteren weer bij kennis) hebben ons medegedeeld, dat in dézen geen sprake is geweest van misbruik van sterken drank. De heer Hart verklaarde ons, dat zijn zoon nooit alcoholische dranken gebruikt. Het ongeluk is volgens hem geheel te wijten an den zwaren mist. De bestuurder, de heer Hart, heeft bij het rijden voortdurend de paal tjes langs den tramweg het oog gehouden. Zoo heeft hij den géheeleri weg gereden tot plot seling de tractor met aanhangwagen vóór hem opdoemde. Hij kon toen niet meer uit den weg komen. Het misverstand betreffende het alcohol gebruik zou ontstaan zijn, doordat de heer Blanket van eêh kapper kwam, die hem een friction had toegediend, die naar alcohol rook. Wij hebben ons tot de Amsterdamsche politie om inlichtingen gewend, die ons zeide, dat het rapport melding maakt van alcoholgebruik. Verder kon men ons niets mededeelen, daar de zaak in onderzoek is. WEGENBELASTING. Ons wordt van officieele zijde verzocht, mede te deelen dat zij, die in de Wegen belasting zijn aangeslagen en een navorde ring daavoor hebben goed zullen doen ter voorkoming van kosten die verhooging te voldoen in het begin van Januari. EEN BOTSING. Gisterenmiddag had op den hoek Laan v. Ro zenburgHeerenweg een aanrijding plaats een auto bestuurd door S. uit Amsterdam en een motorrijwiiel bestuurd door Z. uit Zand- voort. S. kwam met een matige snelheid met een duo-passagier van de Adriaan Pauwlaan. Beide bestuurders bemerkten elkander te laat. De bestuurder van het motorrijwiel en de duo- zitter bekwamen eenige verwondingen, zij zijn door de politie verbonden en per taxi naar hun woningen te Zandvoort vervoerd. De auto en het motorrijwiel werden beschadigd. i,Aanhangers van Trotzki doodden Kirov". Concludeert de bondscommissie der G.Poe. MOSKOU 22 Dec. (Reuter). Officieel wordt medegedeeld: Het bondscommissariaat der G- Pce heeft de instructie tegen Nicolaia, de moordenaar van Kirov, gesloten. Zij heeft be wezen dat een aanslag is voorbereid door een illegale organisatie, waartoe Zinowjef en aan hangers van Trotzki behoorden, en die zich tot taak had gesteld door terreur-maatregelen de partijleiding te dwingen den tegenwoordigen politieleen koers vaarwel te zeggen. Voorts, dat de organisatie het speciale doel had Kirov te vermoorden daar hij de ontbin ding der organisatie had gelast. Tot dusver hebben veertien arrestaties plaats gehad, alle van leden der partij, die geruimen tijd geleden wegens actie tegen den Staat wa ren geroyeerd, maar later weer in de partij waren opgenomen, nadat zij hadden verklaard zich volgens de statuten te zullen gedragen. Kon. Ned. Middenstandsbond Vergadering van District Kennemerland. Dezer dagen had in café „Royal", alhier de eerste vergadering plaats van het district XIII, Kennemerland. van den Kon. Nederl. Middenstandsbond. Dit was de eerste vergade ring van het district, welke verband hield met de reorganisatie van den Bond, die op 1 Januari 1935 in werking treedt. Vertegenwoordigd waren de afdeelingten Haarlem. Zandvoort, Bloemendaal. Hoofddorp Haarlemmermeer, terwijl de afd. Hillegom be richt van verhindering had gezonden. Bij de opening der vergadering fungeerde de heer J. K. W. F. van Bommel, penningmeester van den K.N.M.B. als voorzitter, Spr. heette de aanwezigen welkom en zette het doel van deze vergadering uiteen, waarna de hr. Swaan een overzicht gaf van de nieuwe indeeling en Inrichting van dert K.N.M B., zooals deze krachtens de te Amsterdam in September j.l. vastgestelde Statuten en Huishoudelijk Regle ment, er uit zal zien. Deze nieuwe inrichting zal meer contact en samenwerking tusschen de afdeelingen on derling brenrren en eveneens het contact met de centrale leiding van den Bond ver sterken. De heeren A. Cassa (Bloemendaal) en A. van Woerden (Haarlem) vroegen inlichtingen en maakten eenige critische opmerkingen, in het bijzonder ten aanzien van de verhouding van het nieuwe district tot de bestaande mid denstandscentrale te Haarlem. Tot bestuursleden van het district benoemde de districtsvergadering de heeren A. van Waer- den (Haarlem). G. v. Valloo (Zandvoort), L. W. v. Driel (Hoofddorp), Adr. Cassee (Bloemen daal), Ch. Nuyt (Aalsmeer), H. W. v. Zonneveld (Hillegom) en G. P. W. Stoutenbeek (Bever wijk). De vergadering werd daarna geschorst, op dat het nieuwe districtsbestuur de functies kon verdeelen. De districtsvergadering be noemde den heer A. van Weerden tot voor zitter. De fuctie-verdeeling is verder L. W. van Driel, 2e voorzitter, G. v. Valloo, secretaris, A. Cassee. penningmeester. De heer A. van Weerden, het voorzitter schap aanvaardend, dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en spoorde de afdeelin gen aan. het districtsbestuur in zijn zware taak bij te staan. Tot lid van den standsraad werd benoemd de heer A. van Weerden; tot plaatsvervan gend lid, de heer A. Cassee. 100 witte enveloppen van de beste kwaliteit in doos 25 CENT Ged. Oude Gracht 103 tusschen KI. en Gr. Houtstr. hel tegendeel is waar.* OJA U tt/rtoryvrvs. it 'vam Kuf> tl ts^rA. Sir, A'vU wt Ki. GROOTE HOUT.STR. 137 NAAST LUXOR (Adv. Ingez. Med.) Als het zoo tegen Kerstmis loopt, Dan ga ik in de winkels kijken. Waar men iets voor den kerstboom koopt, Dan zoek ik wat mij 't best kan lijken. Wat mij lijkt, in mijn rol van pa, Dat hebt u zeker wel begrepen, Zoo dingetjes van chocola In andren vorm dan nuchtre reepen. Een krans, een ster, een kleine pop, Een sparappel en andre dingen, Ik hang ze in den kerstboom op, Als loon der jeugd na 't kerstlied zingen. 'k Ging gister voor een winkelruit, Weer over dit probleem te rade, Toen is mijn blik op iets gestuit: Revolvertjes van chocolade. Wij naderen het Christusfeest, En vieren 't allen strakjes mede, Vervuld van den verheven geest, Die tot ons spreekt van menschenvrede, Die leerde, door de eeuwen heen, Hoe wij in liefde moeten leven Ik zal mijn kleinen kleuters geen Revolvers aan hun kerstboom geven. P. GASUS. Brand in de Tabian. Blusschen levert moeite op. LA CORUNA, 22 Dec (Reuter)Aan boord van het Nederlandsche schip „Tabian" van de Mij. Nederland is brand uitgebroken. Het schip werd hier binnen gesleept. Een gedeelte der lading zal gelost worden. Het schip heeft veel brandbaar materiaal aan boord, zoodat het niet gemakkelijk zal zijn het vuur te blusschen. Persoonlijke on gelukken hebben zich niet voorgedaan. Geen vlaggen in de Saar. Na 23 December zal het verboden zijn in het Saargebied vlaggen uit te hangen, wim pels of iets van dezen aard. VERGADERING BLOEMBOLLEN - CULTUUR. Vrijdagavond vergaderde Bloembollencul tuur in Hotel Sistermans te Hillegom onder voorzittex-schap van den heer W. Jonkheer. De voorzitter constateerde dat de toestand van het vak vrijwel stationnair is gebleven. Voor 1935 verwacht hij zoowel van tulpen als hyacinthen geen groot surplus, hetgeen een bemoedigend vooruitzicht is voor het vak. Met eenige sympathieke woorden herdenkt de voorzitter de nagedachtenis van de omge komen Uiver-bemanning, welke woorden door de aanwezigen staande werden aangehoord. Aan den Tuinbcuwwintercursus wordt een subsidie van f 25: aan de St. Josephgezellen- vereeniging voor de aanstaande huisbroeiten- toonsteïling f 5 subsidie toegestaan. Voor de aanstaande „Flora"-tentoonstel- ling te Heemstede zal een groote gouden me daille beschikbaar worden gesteld. Aan de aftredende bestuursleden C. Ludwig (wegens gezondheidsredenen) en Joh. Veldti. van Zanten (wegens vertrek) werden woor den van dank gewijd. In hun plaats werden gekozen de heeren C Freriks en P J. W. v. Til. Tot afgevaardigden naar de algemeene ver gadering worden benoemd de beide nieuwe bestuursleden. Tot candidaten voor het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren J. Bakker Kz. te Enk huizen en W*. Murk te Hillegom. De begrooting der algemeene vereeniging werd ongewijzigd goedgekeurd. Bii de ro"dvx-aag werd aangedrongen om het devaluatie-vraagstuk te bespreken: een motie hieromtrent voorgesteld door den heer C Freriks. wordt na een uitvoerige discussie aangenomen met 73 stemmen voor 2 tegen 41 blanco, zoodat deze motie ter algemeene ver gadering zal worden gebracht. Parijsche dakloozen heb ben met steenen van den oever van de Seine „wo ningen" gebouwd. Een droevige achteruitgang naar den tijd der holbe woners.... CONCERT H. O. V. De Haarlemsche Orkest-Vereeniging geeft een namiddag-concert op Zondag 23 December in de Gemeentelijke Concertzaal onder leiding van Marinus Adam. Soliste is Cori*y Bijster, zang. Het programma luidt: Ouverture „Die Hebriden F. Mendelssohn-Bartholdv 1809—1347 Scène und Arie Agathe uit de opera „Der Freisehütz" C. M. von Weber 1786—1826 Adante Cantabile P. Tschaikowsky 1840—1893 Ouverture „Tanhauser" R. Wagner 1813—1883 Drie liederen voor sopraan en orkest G. H. G. v. Brücken Fock Geb. 1859 a Auf dem See; b. Abend im Herbst; c RilzelputzeL Capriccio Espagnole Rimsky-Korsakow 1844—1908 Landde de Uiver verkeerd of was de bliksem de oorzaak van het ongeluk? pag. 3 De Uiverpost wordt ten decle door de Rijst vogel overgenomen. pag 1 Weer onderhandelingen met Duitschland over een verdrag. pag. 3 De vermoedelijke samenstelling van het ka binet Jeftitsj. pag. 4 In de Tweede Kamer is de begrooting van on derwijs en financiën aangenomen. De Kamer gaat tot 12 Februari op reces. pag. 3 Uit Haarlem's gemeenteraad: De Uiverramp. B. en W. dreigden met de portefeuille- quaestie tegenover een motie Van Dam c.s. over den bezuinigingsinspecteur. De voor stellers trokken daarop de motie in. 160 opcenten op de personecle belasting en 55 op de fondsbclasting. pag. 11 en 12 Bekende Haarlemmers: Nico Hoogerwerff. pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Edw. Benesj: De Kleine Entente en de interna tionale politiek. pag. 4 II. G. Cannegieter: De film Op noog van Zegen pag 8 Dr. W. G. N. van der Sleen: Een mooie vlieg tocht. Pag. 7 Vr. S-: Kerstmis in Engeland. pag. 7 Financieele Kroniek: Reserve ten opzichte van Roosevelt's plannen. pag. 12 Mr. Nadenker: Nadenken en oplossen. pag. 5 K. de Jong: Radiomuziek der week. Pag. 8 K. de Jong: De Avro-Ambassadeurs. pag. 8 Jules Kaïnmeijer: Blijft fit! pag. 7 KERSTGESCHENKEN BEUN'S loemenmagazijn GIERSTRAAT 75 - TEL. I4SS8 (Adv. Ingez. Med.) Onaangename verrassing voor bloembollenkweekers. Een boeten-regen. Men schrijft ons uit Hillegom: Naar wij vernemen heerscht er onder dé bloembollenkweekers groote consternatie over den boeten-regen die door de Sierteelt-cen trale over hen is uitgestrooid, hetgeen zeer zeker geen prettige Kerstmis-verrassing is Een zeer groot aantal kweekers, zoo niet de meeste, schijnt zich niet precies aan de be palingen gehouden te hebben inzake het aan tal roeden dat zij van de verschillende arti kelen onder de saneeringsmaatregelen moch ten telen. In den loop van den zomer is door een aan tal controleurs dit aar lal roeden opgemeten, waardoor grootere en kleinere verschillen te voorschijn zijn gekomen. Op grond hiervan is aan alle een boete aangezegd, die varieert van f 10 tot f 4500. met verzoek der Centrale om deze bedragen voor 10 Januari a.s. maar te voldoen. Naar wij vernemen zullen sommigen het tot een proces laten komen om in hoogste instan tie te doen uitmaken in hoeverre de verrichte' opmetingen als juist moeten worden erkend en of de controleurs, waarvan sommigen niet beëedigd schijnen te zijn gewraakt kunnen worden Een. en ander is het gesprek van den dag. Katholieke volksactie verzet zich. Treedt minister van onderwijs af? MADRID. 21 Dec. (Reuter.) Tijdens de zitting van het parlement kwam het heden tot een heftig debat tusschen den minister van onderwijs Villa Lo'oes die tot de demo cratische liberalen behoort en leden van de Katholieke volksactie. Het slot was. dat de minister verklaarde af te treden. Op grond van het verzoenende tusschen- beide komen van den premier Lerroux kan worden aangenomen, dat de minister nog eenige dagen zal aanblijven tot er een oplos sing gevonden is voor de in verband met het aftreden ontstane kwesties. Den minister werd in de eerste plaats door den leider der Katholieke volksactie Gil Robles verweten, dat hij niet met de noodige kracht was opgetreden tegen de marxistische stroomingen in de scholen en dat hij het brengen van de cultuurpolitiek in een natio naal vaarwater belet had In goed ingelichte kringen neemt men aan, dat het aftreden van den minister in verband staat met het •'oorbere'de sluiten van een concordaat waar door deze minister in zekere mate een belem mering zou vormen. DF. „LEEUWERIK" NAAR ATHENE. ROME. 22 December (Reuter). De „Leeuwe rik" is hedenmorgen naar Athene gestart.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1