PUROL KROON MEDICIJN^®* Hoogtij des levens. 1IERS. U gebrand MAANDAG 24 DECEMBER '34 HAARLEM'S DAGBLAD 3 Alg. Vereen, voor Bloem bollencultuur. Bezwaren tegen de veilingen. Kan het vak de kosten der saneerings maatregeien dragen? De Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur hield Maandagmiddag haar 175e algemeene vergadering In het Krelagehuis, onder leiding van den heer E. H. Krelage. De voorzitter hiel deen openingsrede, waar in hij o.m. zeide: Het jaar, dat ten einde spoedt, kan, in ver band met de belangen en vooruitzichten van het bloembollenbedrijf, verschillend beoor deeld worden. Eenerzijds stemt het tot vol doening, dat de export met bijna f 3.000.000 toenam, terwijl ook 1933 een verbetering aan wees op 1932, toen zoowel in tonnenmaat het maximum, als in geldswaarde het minimum bereikt werd. Aan dit verbeterde exportcijfer is echter het nadeel verbonden, dat het slechts tenge volge van de kunstmatige prijsstabiliseering als onderdeel van de saneeringsmaatregeien kon worden verkregen. Want zoolang niet de zekerheid bestaat, dat de prijzen in het bui tenland zich ook zonder die maatregelen zul len kunnen handhaven, zal men in het bloem bolle nbe drijf Regeeringsfoemoeiingen willen behouden, ondanks de ernstige bezwaren, die daarmede gepaard gaan. Het ernstigste daaraan verbonden gevaar is wel de verplaatsing van de teelt naar het bui tenland. waar onze eigen landgenooten Nar cissen en Tulpen goedkooper en zonder eenige bijdrage in de saneeringsmaatregeien kunnen telen. De ervaring in Amerika leert, hoe dat gaat. Er komt een ©ogenblik, dat voor deze landgenooten de buitenlandsche belangen het van de Nederlandsche winnen, en dan zijn zij het, die den invoer van bloembollen uit Ne derland in het land, waarheen zij hun teelt hebben overgebracht, het hevigst bestrijden. Laat ons daarom dit bezwaar van de sanee ringsmaatregeien vooral niet onderschatten. Maar om het juist te kunnen beoordeelen, is het noodig over nauwkeurige gegevens over den omvang en de beteekeris van de bloem bollenteelt buiten Nederland te kunnen be schikken. De mededeelingen van vakgenooten daarover stemmen niet altijd overeen en daarom heeft het hoofdbestuur den Minister van Economische Zaken verzocht een onder zoek naar de bollenculturen in Engeland en andere daarvoor in aanmerking komende lan den te willen doen instellen door de in het buitenland gevestigde Nederlandsche land- fcouwconsulenten, ten einde langs dien weg een onpartijdig en betrouwbaar inzicht in dit vraagstuk te kunnen verwerven. De plaats der veilingen in het vak. Een tweede bezwaar is het gebruik maken van de veilingen voor de uitvoering van som mige regeerïngsmaatregelen Niet om het feit op zich zelf, maar om de gevolgen. Ik schroom niet te erkennen, dat onze ver- eeniging in 1916 een ernstige vergissing heeft begaan door het rapport der door het hoofd bestuur benoemde commissie voor het vei lingwezen ter zijde te schuiven en niet over eenkomstig de conclusie van het rapport het organiseeren van één of meer veilingen zelf ter hand te nemen. Maar het rapport was blijkbaar bij den tijd vooruit, want noch het toenmalige hoofdbestuur, noch de algemeene vergadering wilden er toen aan. Men kan dus den ondernemenden mannen, die kort daarna door zuiver eigen handels belangen gedreven, een veiling op touw zet ten, daarvan allerminst een verwijt maken, en evenmin kan men zich over de toeneming van het aantal veilingen, die hoewel in vorm corporatief, in wezen gewone handelsonder nemingen zijn. verbazen. Maar wel heeft het vereenigingswezen te zorgen, dat deze handelsondernemingen blij ven op hun afgebakend terrein van schakel bij den ouderlingen handel, en dat zij niet in het vereenigine'.sleven een rol gaan spelen, die haar niet toekomt. Men ziet deze commercieele veilingen po gingen doen. in het vak zich een stelling te verzekeren, waarop zij geen recht hebben. Zelfbewust bouwende op de credietverschaf- fing. waardoor zij vele vakgenooten van zich afhankelijk weten, trachten zii daarvan ge bruik te maken om zich invloed op den gang van zaken te verzekeren. Begrijpelijk is, dat zij zich de voordeel en. die de uitvoering van de saneeringsmaatreeelen haar in den schoot zou werpen niet wilden laten ontgaan, maar onjuist dat zij zich voor die maatregelen in de bres stelden, op grond van het vakbelang, want dat hadden niet zij. maar de kweekers en exporteurs te beoordeelen. De saneeringsmaatregeien. Wanneer dit voorjaar de heffingen door de Regeering worden gedaan, noodig ter bestrij ding van de saneeringskosten, dan zal een ieder aan den lijve ondervinden, welke be langrijke bedragen daarmede gemoeid zijn. Het is vooralsnog moeilijk te beoordeelen of het goedkooper gekend had, en. hoe dit zij. het geld zal moeten worden opgebracht, want de Regeering kan de voldoening van deze schuld door krachtige maatregelen, als ont houding van teelt- en exportvergunning bij wanbetaling afdwingen. Maar wel zal dientengevolge de geestdrift voor de saneering aanmerkelijk afkoelen, en het is de vraag of wij niet gedwongen zullen zijn, aan te dringen op opheffingen der maat regelen, hetzij geheel of grootendeels, niet om dat men het handhaven niet juister zou ach- ten, maar uitsluitend op grond van de onmo gelijkheid voor het vak. om de daaraan ver bonden kosten te kunnen dragen. De gevolgen van een eventueele ophef fin p' of gedeeltelijk loslaten der maatregelen zul len in den beginnen allicht niet gunstig zijn de prijzen in 't buitenland zullen er den weer slag van ondervinden en het is niet uitge sloten. dat invoerbeperkingen, ter voorkoming van dumping, er door zullen worden uitge lokt Op den duur echter zal men langs dien weg eerder tot normale toestanden terugkee- ren. want de noodzakelijkheid zal dwingen tot een herstel van de juiste verhouding tusschen vraag en aanbod. Van twee kwaden zal men het minste moe ten kiezen, maar het oogenblik is nog niet ge komen, waarop men met voldoende kennis van zaken die keus kan doen. Ook afgezien hiervan zullen wij verstandig doen ons tijdig voor te bereiden op het oogen blik, waarop de regeeringsmaatregelen zullen worden opgeheven. Laat ons zorgen dat dan het geheele bloembollen vak zóó krachtig en centraal georganiseerd is, dat het zelf zonder hulp van de regeering den toestand kan be- heerschen, indien wederom overproductie dreigt en ingrijpen algemeen onvermijdelijk mocht woi'den geacht. Moge de daarvoor noodige eendrachtige sa menwerking, met uitschakeling van groeps- en eigenbelang op het goede oogenblik kun nen worden bereikt. Wateronttrekking aan den bodem. Verschillende plaatsen zoowel ten Noorden van het Noordzeekanaal als ten Zuiden van Haarlem worden ernstig bedreigd door de voortdurende watex-onttrekking aan den bo dem ten behoeve van watei'leidingen en de industrie. Dit vraagstuk is van buitengewoon ernstigen aard en eischt dringend en spoedig voox-ziening. Te dien einde heeft het hoofd bestuur in ovexieg met de belanghebbenden in de bedreigde plaatsen zich tot den Minister van Economische Zaken gewend met het ver zoek een onderzoek te willen doen instellen naar de mogelijkheid van een bevloeiings- stelsel, dat in den nood kan vooi-zien. Onge twijfeld zal de Rijkscommissie voor de Ont watering. die zich i-eeds met het vraagstuk heeft bezig gehouden, met dit onderzoek wor den belast. Wij mogen met des te meer recht in dezen een bex-oep doen op krachtige medewerking van de Ovei-heid, omdat er nauw vei-band be staat tusschen deze nieuwe bedreiging van gnze levensbelangen exi de door overheids organen aangelegde waterleidingen erx door hen toegestane wateronttrekking ten behoeve van de industrie. Wij hebben het recht vair de Ovex-heid te verlangen, dat zij hare ernstige aandacht schenkt aan dit vraagstuk en krachtig mede werkt aan een afdoende oplossing. Er kan ver schil van meening bestaan over het beginsel en de doeltreffendheid van crisismaatregelen en crisissteun, maar er kan geen strijd zijn over de vraag of de Ovex-heid, die eenei-zijds de wateronttrekking aan den bodem bevor- dex-t, niet anderzijds verplicht is, de schade lijke gevolgen voor een nijvere bevolking van tuinders en bloembpllenkweekers zooveel mo gelijk te beperken. Laat ons hopexi, dat het streven der ver- eeniging in dezen met even goeden uitslag bekroond moge worden als in vroeger jaren de strijd voor een goeden waterstand. Een nieuw oud-handels verdrag. Steenkolenuitvoer naar Duitschland beperkt. Export van andere producten blijft gelijk. Op het departement van buitenlandsche zaken te Berlijn is een vex-drag nopens de re geling van het goedex-enverkeer tusschen Ne derland exi Duitschland voor 1935 onder teekend. Het verdrag komt in hoofdzaak overeen met dat voor het jaar 1934. De contingenten, die de Nederlandsche re- geering het vorige jaar voor px'oducten van den land- en tuinbouw heeft bedongen, zijn in dit verdrag onveranderd overgenomen. Hetzelfde geldt voor de tariefcoxitingenten en de tarieffixaties. Ook is geen noemenswaardige verandering gekomen ïix de wijze, waarop de invoer vaxx deze producten in Duitschland plaats vindt. Ten aanzien van de enkele coiitingenteerin- gen van Nederlandsche industrieele producten zijn geen gewichtige veranderingen te vermel den. De tarief fixaties voor die producten zijn ongewijzigd gebleven. Alleen ten aanzien van de Nederlandsche steenkolen is een geringe beperking van den uitvoer naar Duitschland oixvermijdelijk ge bleken, daar de Nederlandsche regeering op grond van den ongunstigen toestand der Ne derlandsche kolenmijnen, zich genoopt heeft gezien, de invoeimiogelijkheid van Duitsche ko len te vex-minderen, hetgeen niet zonder een zekeren terugslag op den eigen export van steenkolen naar Duitschland bereikt is kun nen worden. Zooals men weet, zijn het vorig jaar ge mengde commissies ingesteld, ten einde tij dens dexx looptijd van het verdrag, opkomen de moeilijkheden ten aanzien van agrarische producten tot een spoedige oplossing te brengen. Daar de ervaring met deze commissie guns tig is geweest, is thans ook de instelling van dergelijke commissie voor industrieele produc ten mogelijk gemaakt. De beperkte betalingsmogelijkheden van Duitschland, die het tot stand komen van het vei-dx-ag inzake het betalingsverkeer van 5 De cember j.l. (clearingverdrag) hebben noodig omaakt, maken 't twijfelachtig, of de in het nieuwe handelsverdrag onveranderd gebleven uitvoex-mogelijkheden van Nederlandsche pro ducten naar Duitschland op bevredigende wij ze zullen kunnen worden aangewend, tenzij het inmiddels mogelijk blijkt, het handelsver- keer tusschen de beide landen te stimuleeren. Het nieuwe handelsverdrag is voor één jaar gesloten en zal van 1 Januari 1935 af voorloo- pig worden toegepast. Nederland verzond geen wapenen. Met betx-ekking tot een bericht, van een Belgisch persbureau, als zouden de stappen van de Britsche regeering te Genève naar aanleiding van het verzend en van wapenen naar Bolivia en Paraguay niet bedoeld zijn tegen de Belgische maar tegen de Nederland sche regeering wordt opgemerkt, dat dit be richt volkomen uit de lucht is gegrepen. Gee nerlei démarche, van welken aard ook, is ter zake bij de Nederlandsche x-egeex-ing gedaan. De Britsche nota heeft, voor zooveel betreft een geval, waarin de haven van Rottex-dam wordt genoemd, betrekking op wapenen, ge leverd door de Belgische fabriek Herstal; de wapenen zouden zich hebben bevonden aan boord van hel motorschip „Rhein". Dit schip is op 5 October, komende uit Hamburg, te Qchiedam binnengeloopen, heeft aldaar di verse goederen geladen en is op 6 October van Schiedam naar Antwerpen vertx-okken en ver volgens naar Chili. EEN KOLENTIP. De heer Philip Kan te 's-Gravenhage heeft een kolentip uitgevonden, een houder voor in papieren zakken verpakte steenkool of soort gelijke brandstof. Daarvoor is ook in Neder land octrooi aangevraagd. De uitvinder meent dat door deze uitvinding vele bezwaren welke het gebx-uik van kolen in papieren zaken aan kleven, ondervangen zijn. Een halve eeuw geleden. Uit Haarlem's Dagblad van 1884 24 December: Wij meenen velen onzer lezers een genoegen te doexx, met hun eexx kort overzicht aan te bieden van het ver- haxidelde op 12 Devember in de boven zaal vaxx de sociëteit „Vereeniging" alhier, zijnde de 58ste algemeene ver gadering der Algemeene Vereeniging voor Bloembollen-cultuur. De vergadering werd geopend door den voorzitter, den heer J. H. Krelage. Uit de mededeeling der stemlijst bleek, dat alle afdeelingen, behalve Limmen, waren vertegenwoordigd, uitbrengende tezamen 38 stemmen voor 471 leden en 12 donateurs. Omtrent de afdeeling Lommen deelde de voorzitter mede, dat van haar bestuur bericht was ingekomen, dat zij bij meerderheid van stemmen had beslotexx, zich te ontbinden. Ver schillende redenen hadden daartoe medegewerkt. De voorzitter hoopte, dat later te Limmen wellicht weder op- xiieuw een afdeeling zal kunnen worden gevestigd. De ontbonden afdeeling telde 12 leden. Uit de mededeelingen van den voor zitter bleek, dat tot heden voor de aanstaande tentoonstelling een bedrag was toegezegd van ruim 1700.—. In de eerste plaats moet daaronder gerekend worden het toegezegde subsidie van de gemeente Haarlem, ten bedrage van ƒ700.—, waaruit blijkt, hoezeer het ge meentebestuur dier stad de bemoeiin gen dezer Vereeniging waardeert; voorts toezeggingen van de afdeelingen Haar lem, OverveenBloemendaal, Hillegom, SassenheimVoorhout, Heemstede, Be- vex-wijk, Akersloot, Oegstgeest, Schoten, belangrijke bedragen van cngenoemden en inschrijvingen o.a. van de eereleden Mr. J. Heemskerk Az., jhr. mr. J. W. M. Schox*er, mr. E. A, Jordens, een bijdrage van de Haarlemsche Bankvereenigmg, toezeggingen van leden enz Een b;'- bijzonder blijk van sympathie heeft de Vereeniging ondervonden door het aanbod van drie medailles (goud. ver guld en zilver) van het Gartenbauverein te Heisting, bij Weenen, geslagen op den stempel van dat Genootschap. Hot hoofdbestuur heeft gemeend, die in dank te moeten aannemen. Zij zullen op een volgende vergadering ter be zichtiging worden gesteld. tegen kou en pijn m poeders en cachets (Adv. Ingez. Med.) ,Uiver"-dooden in vreemden grond begraven. Wanneer overbrenging naar het vaderland? Ver van het vaderland zijn Zondag op het Engelsche kerkhof te Bagdad om 12 uur plaat selijken tijd Zondagmox-igen negen uur twintig Amsterdamschen tijd) de slachtoffers van de ramp van de „Uiver" ter aax-de besteld. Een militair escorte begeleidde den eenvoudigen. indrukwekkenden stoet op den weg naar de laatste rustplaats. De Nederlandsche consul vertegenwoordigde hierbij, behalve de Neder landsche regeering ook de K.L.M. wier verte genwoordiger in Rutbah was en niet meer tij dig in Bagdad voor de teraardebestelling kon aiTiveeren. Namens de K.L.M. legde de consul bloemen en kransen op de met de Nederland sche vlag bedekte kisten. Namens hiinne re geeringen bewezen voorts alle buitenlandsche consuls in Bagdad den slechtsoffers de laat ste eer. De kisten werden gx-afwaarts gedragen door Engelsche vliegei-s. De lijkdienst werd geleid door een Ameri- kaansch geestelijke, die lid is van de Ned Hei*v. kerk. Daar één der slachtoffers katho liek was, namen eveneens twee priesters aan de plechtigheid deel. Eexi beslissing inzake ovei'bremging van het stoffelijk overschot der slachtoffers naar Ne- dei'land is nog niet genomen. Hiertoe zal na tuurlijk alles in het werk wox-den gesteld, doch in vei-band met de wetgeving van het be trokken land kan dit nog moeilijkheden op leveren. De Rijstvogel neemt de post over. Blijkens een telegi-am van den K.L.M.-ver- tegenwoordiger te Bagdad, den heer Peters, is Viruly met de Rijstvogel Zondag te Rutbah Wells geland. Het bleek, dat van de 350 K.G. mail. welke de Uiver aan boord had, 461 En gelsche ponds (ruim 200 K.G.) behouden is gebleven, welke door de Rijstvogel naar Bata via zal wo I'd en meegenomen. Het toestel is na de Uiverpost te hebben in geladen, opgestegen met bestemming Bagdad. Geyssendorffer te Amman. Verder is bij de K.L.M. bericht ontvangen, dat de Leeuwerik, bestuurders Geyssendorffer en Sillevis, Zondagmiddag te Amman, de hoofdstad van Transjordanië en centrale le gerplaatsen van de Royal Air Force voor dat gebied, is geland. Men zou onmiddellijk con tact zoeken met de Britsche autoriteiten, die aan het opsporingswerk hebben deelgenomen en die op de plaats van de ramp zijn geweest, voor het instellen van het officieele onder zoek. Na dit onderzoek zou de Leeuwerik heden weer xiaar Amsterdam vertrekken. Er zijn functies in het menschenleven, die in onbx-uik gex'aken. Dat is jammer, want zij geven kleur en fleur aan de grauwheid onzer dagen. Daax-cm verheugde het mij zoo oprecht dat ik Zondag weer eens mocht paraisseeren op een ondertrouw-receptie. Het lijkt zoo eenvoudig: „Jan van der Velde en Poppy Lorkerse ge ven u kennis van hun voorgenomen huwelijk. Huwelijksvoltrekking 24 December. Receptie 16 December ten half vier ure. Maar dan komt éérst het cadeautje. En men wil zijn naam van den origineelsten neef van de hééle origineele familie hoog hou den. Oók in het cadeautje. En dus komen taartscheppen, sandwich- tangen, kaasduimen. jamlepels, bowlstellen, whisky flacons, zoutvaatjes, dragé-bakjes, thee zeefjes, hors d' ouvreschotels en byzettafeltjes al bij voorbaat niet in aanmerking. En men durft het verlanglijstje niet vragen, bevreesd als men is voor twaalf vischcouverts, Perzische kleedjes, schemerlampenclubfau teuils en een zilveren theeservies. En daarom doet ge een concessie aan den origineelsten neef en komt tóch heel aai'dig voor den dag met zes bouillonkoppen, die er uitzien naar twintig gulden doch die dank zij het Engelsche pond 6.60 kosten. „Eénig, neef", zegt Poppy „maar héél overdreven „met twee ooren en echt wedgwood, geloof ik. Jan en ik hopen, dat je er gauw, zoodra we uit Pa rijs terug zijn, eens gebruik van zult komen maken." En dan komt 't jaquet. Het jaquet is van 1920. En in veertien jaar wordt men nu eenmaal een beetje gezetter. En 't past niet meer en een blauw pak kan im mers óók best. D'r zullen er wel méér zijn in een blauw pak en bovendien iis men niet voor niets de origineelste neef. En dan belt men Zondagmiddag, een beetje zenuwachtig, aan bij de nieuwe familie, die héél nette menschen zijn, al hebben ze óók een klap gehad van den cx-isismolen. En Jaan- tje van tante Marie, die meehelpt, doet open met witte handschoenen, wit-garen hand schoenen en ik denk aan dansles en lakpumps en aan Cox-ry, die ik altijd na afloop naar huis mocht brengen. In het zijkamertje hangen hoeden en jassen. Ik herken den flambard van oom Roelof, die ixi zijn tijd de origineelste was, maar die nu ridder in den Leeuw is. en lid van den Voogdij raad, en al twee leelijke dochters heeft uit gehuwelijkt. En achter een tafeltje zit Anna van tante Door. Met wit-garen handschoenen met een album, een potje inkt en een postkantoorpen en in een roes en een beetje warm van agi tatie zet ik mijn handteekening en dan roept de chauffeur Piet van tante Lïesbeth met witte handschoenen mijn naam en iedereen kijkt en lk struikel naar binnen en bots tegen een dik ken meneer wèl in jaquet en met witte hand schoenen los in z'n hand en er valt iets van een tafeltje en ik zeg: Jan. Poppy, tante, oom, e Lorkerse.... aangenaame mevrouw Lorkerse maaktuut Mimis Lorkerse aangenaame Dolly Lorkerse maaktuut e fsieteer u. „Eénige soepkoppen", zegt Poppy. „Konne we best gebruiken", zegt neef Jan. „Moet je 's gauw van komen gebruik maken." „Awwe terug zijn uit Parijs." „Aai'dig, dat je even gekomen bent" zegt tante Max-ie. ..En 'n overdreven cadeau" zegt oom Ber nard. „Leuk, met twee ooren" zegt mevrouw Los- kerse. En dan trek ik mij terug en bots tegen een heer met witte handschoenen-los-in-de-hand en in jaquet En ik kiik naar de cadeautjes-étalage, waar op veel schittering van zilver en acht en veer tig soepkepen met twee ooren. Ik krijg van Jaantje van tante Marie met witgaren handschoenen een glaasje port en van een spichtig kind in glimmende zijde een bruidsuiker, die ik op een van de negen dragé- bakjes leg en zet mijn port op den schoor steenmantel beestachtig leelijke pendule hebben die Lorkerses en struikel over de voeten van een dikken heer met witte hand schoenen en in jaquet en geef acht handjes en Poppy zegt: „nog wel bedankt voor de ééni- ge soepkoppen, neef." En ik denk: waar-om zou oom Roelof eigen lijk als-maar naast het bruidspaar blijven staan en óók felicitaties in ontvangst nemen. Hij beschouwt zich zeker als den lievelingsoom van de familie met z'n Leeuw, maar dan ver- gist-ie zich toch leelijk. En dan sta ik opeens op straat. Die koele, stille Zondagmiddagstraat. En steek een sigaret op, zuig den rook heel diep in Maandag nog een déjeuner-dinatoire met al die vreemde Lorkerse's, den chauffeur Piet van tante Liesbeth niet witte handschoenen en een humoristisch vers van oom Roelof en dan is dat ook weer voorbij Er zijn functies van het menschenleven, die in onbruik geraken. Dat is jammer, want zij geven kleur en fleur aan de grauwheid onzer dagen. Onderti'ouw-recepties, bij voorbeeld. Mr. E. ELIAS. Japansche constateeringen. „Conferentie te Batavia practisch verdaagd". Het Japansche departement van buitenland sche zaken heeft een rapport ontvangen om trent het laatste onderhoud van dr. Meyer Ranneft en Nagaoka te Batavia op 21 De cember j.l. Het rapport constateert, dat de Nederlandsch- Japansche handelsconferentie practisch verdaagd is. Ambassadeur Nagaoka zal 25 December a.s. naar Japan terugkeeren waarna de Japansche delegatie te Batavia nog zal bestaan uit den Japanschen consul- generaal te Batavia Kosjida en den Japan schen consul te Soerabaja Aneha. Het Japansche departement van buiten landsche zaken hoopt de handelsonderhande lingen bij de eerste zich voordoende gelegen heid te hervatten. Brand op de „Tabian". gebluscht. Schade niet groot. De Stoomvaartmaatschappij „Nederland" heeft een telegram ontvangen van den gezag voerder van de „Tabian", die met brand aan boord in de haven van La Coruna is binnen geloopen. Uit dit telegram valt op te maken, dat de brand gebluscht is. Het betreffende ruim is onder water gezet. Men is thans bezig de lading uit het tusschen dek over te brengen naar de andere ruimen. Deze andere ruimen zijn practisch onbeschadigd. Door onze lens gesnapt. DE HEER J. P. HAANSCHOTEN De heer J. P. Haanschoten werd 24 Maart 1870 te Barneveld geboren en trad in 1889 in dienst als surnumerair der Posterijen. In 1892 volgde zijn benoeming tot commies der Poste rijen 4e klasse. Regelmatig doorliep hij de verschillende rangen in de standplaatsen Oss, Terborg. Amersfoort, Hengelo en Arnhem, waar hij in 1910 benoemd we>-d tot commies der Posterijen le klasse. Kort daarna weder naar Amersfoort verplaatst, werd hem in den eersten tijd der mobilisatie het beheer van het vooral in die dagen als militair centrum belangrijke P.T.T.-kantoor aldaar opgedragen. Bij het binnenkomen in ons land van de Belgische vluchtelingen en ongeveer 1700ii ge- interneerden, welke voor een groot deel in Amersfoort en in het Kamp van Zeist in het begin werden ondergebracht, was er ook wat den postdienst betreft veel te regelen. Hierbij werd gebruik gemaakt van Belgisch P. T. T.- personeel. In 1915 werd de heer Haanschoten gedeta cheerd bij het Inspectiebureel te Utrecht, waar hij spoedig mee de functie van Adjunct- Inspecteur werd belast. Later werd hem het kantoorbeheer te Hengelo opgedragen, waar na in 1922 zijn benoeming volgde tot Inspec teur der P. T. T, te Amsterdam. Zooals bekend werd de inspectie in 1925 naar Haarlem over gebracht. In deze functie kon de heer Haanschoten zijn groote werkkracht ten volle ontplooien. Tal rijke verbeteringen in de diensten van het Staatsbedrijf, waarbij steeds het publiek be lang in het oog werd gehouden, werden op zijn initiatief in deze belangrijkste inspectie van het land, welke loopt van De Cocksdorp (Texel) tot en met Voorschoten, tot stand ge bracht. Zijn verdiensten werden erkend door zijn benoeming tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. De heer Haanschoten is lid van het Scheids gerecht in ambtenarenzaken van de gemeen te Haarlem en notabele in de Ned. Hervorm de Kerk. Wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zal zijn ambtelijke loopbaan 1 April e.k. eindigen. „Snip"-vliegers geridderd. Na aankomst te Willemstad. Feestvreugde door Uiver-ramp getemperd. Nadat de „Snip" Zaterdagmorgen om 10 uur G. M. T. (10.20 uur A.T.) van Paramaribo was gestart, is het toestel om half vier te Curacao ge land. Op den tocht naar Curasao werd nog een tusschenlanding gemaakt te La Guaira, van waar de vliegers, na een oponthoud van een goed half uur, weer vertrokken. Te 19.40 uur (A.T.) raakte de machine den Curasaoschen bodem. De speciale correspondent van Aneta meldt hieromtrent nog het volgende: In verband met het ongeval van den „Uiver" waren de voorgenomen huldigingen, feestelijkheden, alsmede de aanbieding van herinneringsgeschenken uitgesteld. Op het vliegveld van Willemstad had slechts een een voudige ontvangst plaats, terwijl ook de in tocht in Willemstad, voor zoover dat met het enthousiasme yan de bevolking mogelijk bleek, zoo sober mogelijk was gehouden. De gouverneur van Curacao heette de vlie gers hartelijk welkom, feliciteerde hen met hun schitterende prestatie en deelde hun daarna mede, dat zij benoemd waren tot rid ders in de Orde van Oranje Nassau. Daarna sprak de voorzitter van het Huldi gingscomité namens de bevolking. Deze bood den vliegers zijn gelukwenschen aan, waarna verschillende kransen werden overhandigd. De bevolking was zeer enthousiast: de geheele stad was met vlaggen versierd. Een einde- looze stoet van auto's begeleidde de vliegers op hun tocht naar Willemstad.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 5