HET BUITENLAND IN 1934. RADIO SITTERSehSKAR Necrologie over 1934. VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De Volkenbond bewees meer dan ooit zi|n bestaansrecht. Jaar van heftige politieke hartstochten. Nieuwe geluiden uit Frankrijk en Amerika. De politieke atmosfeer is het afgeloopen jaar in het buitenland wel bijzonder gespan nen geweest. Conflicten van nationaal zoowel als van internationaal karakter volgden elkaar in ontstellende regelmaat op en gedurende een groot deel van het jaar bood de wereld en in het bijzonder Europa, een aanblik, die zelfs den meest verstokten optimist huiveren deed. Koning Albert van België. Daarom is het des te verheugender, dat het thans aan het politieke firmament begint op te klaren en een nieuwe geest onmiskenbaar zijn intreden heeft gedaan Het gelukkige initiatief van den Volkenbond in het Hon- gaarsch-Joegoslavisch geschil, het moedige en hoopgevende optreden van een Roosevelt en een Flandin, levert hiervoor het overtuigend bewijs. Ondanks het onverkwikkelijke schouwspel der systematisch opgevoerde bewapeningen, is er reden het nieuwe jaar met vertrouwen te gemoet te zien. De bemoedigende feiten, die 1934 bracht dienen niet onderschat te worden den. Wanneer wij de gebeurtenissen van het af geloopen jaar nog eens in vogelvlucht willen beleven, zijn wij haast vanzelf geneigd dn de eerste plaats de situatie bij onze Oostelijke buren in oogenschouw te nemen. De groote sensatie vormde hier den dertigsten Juni. toen de z.g. Roehmrevolte in het Derde Rijk de ge moederen in rep en roer bracht. Von Schlei cher. van agitatie tegen het gezag beschuldigd, viel met zijn echtgenoote, toen hij zich volgens de officieele verklaring tegen zijn arrestatie verzette. De chef van de staf der S.A. Roehm. Ernst. Heines en andere S.A.-leiders werden terecht gesteld, Gregor Strasser, eens de machtigste man na Hitler in de N.S.D.A.P. viel mede als slachtoffer. Het meest interes seerde de wereldopinie zich behalve voor den dood van Von Schleicher, voor het ombren^ gen van de vooraanstaande katholieken dr. Klausener. Von Papen's secretaris Von Bose, den jeugdleider Probst en staatsraad Von Kahr. die destijds als Beiersch minister de Hitler-Putsch in den bierkelder onderdrukte. In een urenlange radio-rede gaf de Führer een uiteenzetting van zijn optreden; de brandende kwesties bleven echter onaangeroerd, wel gaf Hitier toe, dat 77 personen gevonnist waren. Von Papen diende zijn ontslag in, dat echter niet aanvaard werd. De laatste weken van dit jaar werd onder de hooge functionarissen opnieuw een „zui veringsactie'* ingesteld welke ingezet werd met het ontslag van den Oberpresident van Silezië. Den tweeden Augustus stierf op 86-jarigen leeftijd rijkspresident Paul von Beneckendorf und Hindenburg, den generaal-veldmaarschalk uit den wereldoorlog. Het Duitsche volk be reidde hem een grootsche uitvaart, waarbij Hitier de lijkrede hield. De regeering besloot de functies van rijkspresident en rijkskanse lier te vereenigen. De Reichswehr legde daarop aan .rijksleider en rijkskanselier" Adolf Hitler den eed van trouw af. De zelfde maand werd een volksstemming gehouden, waarbij 38 millioen zich vóór en vier millioen zich tegen den Führer uitspraken. Op kerkelijk en cultureel gebied ziet de si tuatie in Duitschland er nog uiterst verward uit. Met de „Gleichschaltung" der kerken heeft de Nazi-regeering een fatale misreke ning gemaakt. De Protestantsche rijksbisschop dr. Müller verloor steeds meer terrein op de oppositie; zijn „rechterhand", de eens zoo invloedrijke dr. Jager, zag zich zelfs genood zaakt af te treden. De aanvankelijk gear resteerde bisschoppen van Beieren en Wür- temberg, ds. Meiser en ds. Wurm hadden na hun vrijlating, zoowel in de kerken als op straat spontane ovaties in ontvangst te nemen Van zeer recenten datum dateert het ontslag van dr. Karl Barth als hoogleeraar in de evangelische theologie, omdat hij weigerde den eed van trouw aan Hitier af te leggen. Ook ten opzichte van de katholieken bleef een scherpe tegenstelling bestaan. Een ontzaglijk cultureel verlies leed het Derde Rijk met het heengaan van prof. dr. Wilhelm Furtwangler, den „Duitschen Mengel berg". De dirigent van de Beriijnsche Staats- opera had het in de Deutsche Allgemeine Zeitung opgenomen voor zijn kunstbroeder Paul Hindemith, tegen wien door de z.g.n. Reichskulturkammer, het college van nieuwe machthebbers, een boycotactie was ingezet, op grond van „cultureele onduldbaarheid" Furt wangler legde zijn functie neer. Erich Kleiber verklaarde zich solidair, prof. Knappertsbusch van de Beiersche Staatsopera eveneens. Deze laatste bleef echter voor de Zuidduitschers behouden. In de plaats van dr. Furtwangler kwam de Nazi-man Clemens Krauss van de Weensche Staatsopera. Kort geleden bleek ook dat tegen den grooten Duitschen schilder prof. dr. Max Liebermann, die van Joodschen bloede is, een boycot-actie gaande te zijn. „Wie volgt?is men geneigd te vragen. Een bewijs van het nog welig tierende anti semitisme leverde in het afgeloopen jaar o.m. het „ritueele moord.nummer" van Der Stürmer. het beruchte orgaan van Julius Stretcher. Wel werd dit weerzinwekkend ge schrift onder den druk der buitenlandsche pro testen verboden typeerend genoeg niet op grond van zijn anti-Joodsche uitspattingen doch toen was het blad reeds bij tienduizenden exemplaren over het rijk verspreid. De economische en financieele toestand van Duitschland bleef uiterst précair. Opmerke- ijk is de stijgende macht van dr. Schacht, die thans behalve, president van de Rijksbank, ook minister is. Door zijn toedoen moesten twee belangrijke persoonlijkheden n.l. Gott fried Feder en Krupp von Bohlen, resp. als staatssecretaris voor economische zaken en president van het rijksverbond voor de in dustrie, het veld ruimen. Gedurende veie maanden ging gedurende het afgelopen jaar de belangstelling naar Oostenrijk uit. Het eerst in Februari, toen een heftige burgeroorlog door Weenen en de provincie woedde. Verscheidene dagen waren de socialistische Schutzbünder in verwoed vuurgevecht gewikkeld met regeeringstroepen en Heimwehr; de machinegeweren ratelden door de straten en aan weerszijden vielen tal rijke slachtoffers: het totaal aantal dooden bedroeg vele honderden. De groote complexen arbeiderswoningen in Weenen boden een aan blik, die aan de dagen van den wereldoorlog herinnerde. Bij de onderdrukking van den opstand werd een aantal socialistische leiders terechtgesteld, anderen o.w. de Weensche bur gemeester Seitz, gearresteerd. Laatstgenoemde werd kort geleden op vrije voeten gesteld. De zelfde maand kwam een Oostenrijksch-Hon- gaarsch-Italiaansch bondgenootschap tot Koning Alexander van Joegoslavië. stand, dat gericht was tegen de Duitsche „Anschluss" aspiraties. De Oostenrijksche re geering onderging een reorganisatie. De bonds kanselier nam verscheidene portefeuilles on der zijn beheer, de Heimwehrleider prins Starhemberg werd vice-kanselier en ook an dere Heimwehrmenschen deden hun intrede in hei kabinet. Een zwaren strijd kreeg de regeering te voeren tegen de nazi-agitatie, die zich in een schier onafzienbare reeks aanslagen open baarde. Deze actie nam steeds scherper vor men aan. Gevluchte en verbannen Nazi- functionarissen, zooals Habicht en Frauen- feld, ruiden voor den zender te München hun partijgenooten systematisch op, wapens en munitie werden over de grens gesmokkeld, terwijl aan de Zuid-Duitsche grens het z. „Oostenrijksch legioen" gereed lag. De ter- reurcampagne culmineerde op den 25sten Juli toen de nationaal-socialisten de bondskanse larij en den Weenschen zender overvielen, waarbij het plan bestond dr. Rintelen, den ge zant te Rome, de macht in handen te geven. Dr. Dollfuss werd vermoord. De spanning steeg toen Mussolini troepen naar de Oosten rijksche grens zond, om eventueele Duitsche militaire plannen te kunnen verhinderen. Berlijn reageerde op de verontwaardiging, welke de moord op Dollfuss in de geheele we reld teweegbracht, door te laat echter Habicht te desavoueeren en het Oostenrijk sche legioen te ontbindenDuitschland verloor door het gebeurde op 25 Juli de sym pathie van Mussolini, nog wel kort nadat de Fuhrer een persoonlijk, vriendschappelijk be zoek aan den Duce had gebracht. De moor denaar van Dollfuss. Planetta. de leider der Nazi-Putschisten Holzweber e.a. werden te rechtgesteld. Dr. Schuschnigg volgde Dollfuss als b mdskanselier op. Hij zeide in zijn regee ringsverklaring de politiek van zijn voor ganger onveranderd te zullen voortzetten. Het jaar 1934 zette voor Frankrijk weinig hoopvol in met de explosie van den Stavisky- bom. Het bankechec van Bayonne bracht in Januari het schandaal aan het rollen. Minis ters, oud-ministers, kamerleden en hooge ambtenaren bleken direct of indirect bij de manipulaties van Stavisky tdie kort na de ontdekking, vermoedelijk door zelfmoord, den dood vond) betrokken te zijn. Dagelijks brachten de berichten uit Frankrijk nieuwe onthullingen en nieuwe schandalen; de on rust in het land en in het bijzonder in de hoofdstad nam toe. Leden van linksche zoo wel als van rechtsche organisaties trokken de i straat op en hielden om en nabij het parle mentsgebouw demonstraties, die tenslotte den vorm van een formeele straatrevolutie aanna men. De Parijsche barricadenoorlog eisclite vele slachtoffers. In het parlement ging het eveneens stormachtig toe. De kabinetten Chautemps en Daladier (deze laatste verwekte veel sensatie door den politieprefect Chiappe tete ontslaan) vielen kort na elkaar en de rust keerde pas weer, toen „le père Gaston", de goedmoedige oud-president Doumergue, in Fe bruari uit zijn pastorale eenzaamheid werd weggehaald en door Albert Lebrun met de vor ming van een kabinet werd belast. De Kamer sprak zijn vertrouwen in den zeventigjarige VOORUITBETALING KRUISWEG 60 Ta.16659" (Aclv. Ingez. Med.) de opgewonden gemoederen te kalmeeren. Doumergue bleef tot in November aan de re geering; toen werd zijn voorstel tot grond wetswijziging hem noodlottig. In onmiddellijk verband tot de affaire-Sta- visky stond de dood van raadsheer Prince, die belast was met het onderzoek in deze zaak. Dat hij vermoord werd kan niet betwij feld worden; omtrent de daders werd totnog toe niets bekend. Doumergue werd opgevolgd door Flandin, wiens op internationalisme en vrijhandel ge richte politiek het beste voor de toekomst doet verwachten. In den laatsten tijd trok in Frankrijk de figuur van Pierre Cot, oud minister van luchtvaart, zeer sterk de aan dacht. Zijn ideeën omtrent internationalisatie van de luchtvaart, afschaffing der militaire vliegtuigen en het instellen van een lucht- oolitie openen een nieuw verschiet. Wij her- nneren verder aan de bespreking, die Fran- sche oud-strijders met Hitler hielden over de Fransch-Duitsche verzoening. De Volkenbond behaalde, zooals in den aan vang werd opgemerkt, twee fraaie successen. In de eerste plaats wat betreft het Hon- gaarsch-Joegoslavisch geschil. De moord te Marseille, in October gepleegd door den Kroaat Kelemen (of Georgief) op koning Alexander en waarbij de Fransche minister van buitenlandsche zaken Barthou als tweede slachtoffer viel. schiep een situatie, welke, ware er geen Volkenbond geweest, ongetwij feld tot oorlog had geleid. Joegoslavië wendde zich tot Genève met een klacht, waarin de Hongaarsche regeering het verleenen van asyl en steun aan Kroatische terroristen werd verweten. De Volkenbondsraad wist een voor- loopige oplossing van het conflict te vinden, welke voor beide partijen bevredigend was en nam nota van een Fransch voorstel tot het instellen van een hof ter berechting van zware internationale misdrijven. In Joegoslavië, waar Jeftitsj thans minister-president is, werd de jonge Peter II tot koning uitgeroe pen. Tot zijn meerderjarigheid regeert een regentschapsraad onder leiding van prins Paul. De Saarkwestie vormde de tweede overwin ning van den Volkenbond. Nog maar heel kort geleden werd ten aanzien van het ple bisciet op 13 Januari ernstige ongerustheid gekoesterd: een nieuwe Fransch-Duitsche uit barsting leek niet onwaarschijnlijk. Het be sluit een internationaal politieleger, bestaan de uit Engelsehe. Italiaansche, Zweedsche en Nederlandsche soldaten naar de Saar te zen den ten einde de rust en de orde te verzeke ren en conflicten te vermijden, heeft een ont- spanning in den toestand gebracht. Het plan Van Vollenhoven is hiermede voor het eerst verwezenlijkt. Tusschen Fransche en Duitsche vertegen woordigers kwam een regeling over de kwestie der mijnen in het Saargebied tot stand. De ontwapeningsconferentie aanvaardde een ingrijpende verandering in het arbeidsplan volgens voorstel van voorzitter Henderson. De conferentie zal voorloopig het plan MacDonald laten rusten en haar een conventie streven, die uitsluitend betrekking zal hebben op de reglementeering van de wapenfabricatie en van den wapenhandel en de uniforme open baarmaking der militaire uitgaven. België trof een zware slag door den dood van den beminden koning Albert, die in Fe bruari nabij Marche-les-Dames op noodlottige wijze om het leven kwam. Het Belgische volk heeft dezen voor tref felij ken mensch bij zijn uitvaart een indrukwekkende hulde gebracht, 's Konings oudste zoon volgde zijn vader als de Bulgaarsche regeering; het leger kreeg hierin aanzienlijken invloed. De president van de Vereenigde Staten, Franklin D. Roosevelt stond in het afgeloopen jaar meer dan ooit in het centrum der be langstelling. Een ontzaglijke overwinning le verden voor hem de parlementaire verkie zingen op, die hem een macht gegeven heb ben, welke zelfs die van president Lincoln overtreft. In den loop van het jaar werd do senaatscommissie Nije gevormd voor het in stellen van een onderzoek naar den wapen handel. De conclusies, waartoe deze enquête commissie tot nogtoe is gekomen, liggen ons allen versch in her geheugen. Zij waren een voudig' schrikbarend. Een wel zeer scherp licht werd geworpen op de internationale „be drijvigheid" der particuliere wapenfabrikan ten, die zoo terecht den bijnaam ..merchants of death" ontvingen. De onthullingen der commissie Nije heeft in vele andere landen den wensch naar een soortgelijk onderzoek opgeroepen. Roosevelt heeft voorts een plan ontworpen tot instelling van een bijna-totale belasting op de oorlogswinst. Zeer ingrij pende maatregelenen denkt de president te nemen ten aanzien van den buitenlandschen oorlog, o.a. afkondiging van een uitvoerver bod van wapenen naar alle oorlogvoerende landen, verbod van vervoer van munitie uit Amerikaansche havens. Zelfs is Roosevelt ge neigd het oude principe van den „vrijheid der zee" in zekeren zin los te laten. In het begin van het jaar vaardigde Roosevelt de goudwet uit, In Zuid-Amerika woedde de strijd in den Chaco onverzwakt voort. Paraguay schijnt, naar men uit onzijdige berichten kan op maken, aan de winnende hand te zijn. De Vol kenbond publiceerde een ontstellend rapport over deze wederzijdsche afslachting; de wa penfabrikanten blijken ook hier een groote rol te spelen. De Geneefsche vredesvoorstel len werden door Bolivia aanvaard, door Pa raguay echter verworpen. Herinnerd dient te worden aan het Volkenbondsvoorstel geen wa pens meer naar de Chacolanden te zenden, waarbij twaalf landen zich aansloten. De Mexicaansche regeering zette een actü tegen de katholieken in; talrijke kerken werden gesloten, vele bisschoppen en geeste lijken verbannen In het Verre posten werd Henri PoeNji de ex-keizer van China, als Kang-Teh uitge roepen tot keizer van Mandsjoekwo. In Japan bleek de vice-minister van finan ciën bij een financieel schandaal betrokken te zijn, als gevolg waarvan minister Taka- hasji aftrad. Later bood het geheele kabinet- Saito zijn ontslag aan. De groote nationalis tische partijen zullen een fusie aangaan, ten einde grooter invloed op de regeeringspolitiek te kunnen uitoefenen. Mijnongelukken, branden en scheepsram pen hebben ook in 1934 weer massa's slacht offers geëischt. Mijncatastrofes hadden plaats in Noord-Bohemen, in China, bij Freiburg, bij Paturages in België en in Wales. Branden teisterden de Japansche havenstad Hakodate, de Ai-gent ij nsche stad Campana. de stad Lansing (V.S.) de stad Nome, in Alaska, Chi cago, de gebouwen van Warner Bros in Hol lywood, en het paleis van den keizer van Mandspoek'.'jo. In de Chineesche en Japansche wateren vergingen talrijke vaartuigen. Het Amerikaansche toeristen schip Morro Castl; werd met 130 opvarenden door een vlammen zee vernield. Wervelwinden woedden boven Japan, Madagascar en de Philippijnen, een overstrooming richtte groote schade aan in Polen en eischte vele slachtoffers. Op het ten toonstellingsterrein te Brussel had een ern stig instortingsongeluk plaats. De stad San Salvador werd door een ontploffingsramp troffen. De cholera maakte 2000 slachtoffers in Britsch-Indië. Sinds enkele weken heerscht op Ceylon een malaria-epidemie, welke tien duizenden personen omvat; Java levert groote hoeveelheden kinine ter bestrijding van het kwaad. Onder de vliegtuigen, die veronge lukten, waren twee Fransche verkeerstoe- stellen; de gouverneur van Indo-China be vond zich onder de dooden. Twee Russische stratosfeerballons stortten neer. Nog een aantal feiten laten wij hier in chronologische rangschikking volgen: In Februari werden de drie Bulgaarsche beschuldigden uit het Rijksdagbrand-pro ces over de Russische grens gezet. Maart bracht een opzienbarend proces in de Ver. Staten over de film Raspoetin. In April werd te Gent uit de St.-Bavo een luik van het meesterwerk „De aanbidding van het Lam" ontvreemd. In dezelfde maand werd in Frankrijk Trotski's geheime verblijfplaats ent-dekt. In Mei eindigde de omzwerving van den Amerikaanschen financier Samuel In- sull. Op het tegen hem en zijn broer gevoerde proces volgde vrijspraak. In Juni schonk ko- randello werd in November de Nobelprijs voor letterkunde toegekend. Te Boedapest eindigde het proces Matoesjka met zijn terdoodver- oordeeling. Arthur Henderson en Sir Norman Angell ontvingen in Decemlym den Nobelprijs voor den vrede, resp. voor 1934 en. 1933. J. H. V. Von Hindenburg. Leopold II op. In November trad De Broque- vlile na een langdurige bewindsperiode als pre mier af; Theunis nam zijn plaats in. In Engeland valt de groote overwinning van de Labourpartij bij de gemeenteraadsverkie zingen te memoreeren. Arthur Henderson trad af als secretaris dezer partij. Te Londen wer den voorbereidende vlootbesprekingen gehou den met Amerika en Japan, welke tot resul taat hadden, dat de Japansche pariteitseisch niet ingewilligd werd en dit land het vlootver- drag van Washington opzegde. Met grooten luister werd in November in de Britsche hoofdstad het huwelijk voltrokken tusschen den jongsten zoon van den koning, prins George en de Grieksche prinses Marina. Prin ses Juliana was als bruidsmeisje tegenwoordig. Mede als gevolg van de Nederlandsche vor deringen op luchtvaartgebied herzag de Brit sche regeering haar luchtvaartverbindingen met de Dominions. Britsch-Indië kreeg een nieuwe grondwet; Gandhi trad hier af als congresvoorzitter. Spanje heeft een bijzonder bewogen jaar achter den rug. Een ontzaglijke opstand barst te in October los; na zwaren en langdurigen strijd wisten de regeeringstroepen de situatie meester te worden; een poging van Catalonië om zich onder president Companys en den oud-Spaanschen premier Azana af te scheiden van Madrid mislukte. In Rusland werden in den loop van het jaar talrijke ambtenaren geëxecuteerd onder be schuldiging van corruptie en sabotage. Begin December werd de partijsecretaris te Lenin grad Kirof vermoord. Als gevolg daarvan zijn dezer dagen o m. Zinowjef en Kamenef gear resteerd. De jongste gebeurtenissen hebben de onrust in het land zeer sterk doen toenemen. Rusland werd in September tot den Volken bond toegelaten. Van de verdere politieke feiten in Europa noemen we de totstandkoming van de Balkan- Unie, het Oostzec-Pact en de pogingen, die in het werk gesteld worden om tot een „Oost- Belangrijke buitenlandsche figuren die het afgeloopen jaar heengingen. Jacob Wassermann, Duitsch-Oostenrij ksch romanschr ij ver. Aimaro Satoh, oud-Japansch gezant in Ne derland. Herman Bahr, Oostenrijksch schrijver. Utrillo. Spaansch kunstschilder. Helena Smirnova, Russische danseres. Lord Revelstoke, Engelsch financier. Armand Rassenfosse, Belgisch schilder. Prof. Haber, Duitsch scheikundige, bekend uit den wereldoorlog. Max Sklarek, betrokkene bij opzienbarende zwendelaffaire in Duitschland. Albert, koning van België. Dr. Tarrasch, Duitsch schaakmeester. Sandino, Nicaraguaansch generaal. Edward Elgar, Engelsch componist. Wilhelm Meyer Foerster, Duitsch roman- en tooneelschrijver. Prins Sixtus van Bourbon. F. W. Reitz, oud-president van Oranje- Vrijstaat. Otto Kahn, Amerikaansch financier. Karl Dane, Amerikaansch filmacteur. William Woodin, oud-Amerikaansch staats secretaris. Max Friedlander, Duitsch kunsthistoricus. Menzjinsky, oud-chef van de Russische Gpoe. Togo, Japansch admiraal. Frederick Delius, Engelsch componist. Lew Cody, Amerikaansch filmacteur. Max Pal-lenberg, Duitsch tooneelspeler. Madame Curie, Fransch scheikundige, mede- ontdekster van het radium. Ernst von Wolzogen, Duitsch schrijver. Hansi Niese, Duitsch tooneelspeelster. Gerald du Maurier, Engelsch acteur. Pieracki, Poolsch minister van binnenland- sche zaken. Erich Miihsam, Duitsch schrijver. Dowgaleswki, Sovjet gezant te Parijs. Kurt von Schleicher, Duitsch generaal, oud rijkskanselier. Gregor Strasser, eens een belangrijke figuur in de N. S. D. A. P. Ernst Roehm, chef van de staf der S. A. Von Kahr, Beiersch minister tijdens de Hit ier-Putsch. Dr. Klausener, vooraanstaande figuur uit de Katholieke beweging in Duitschland. Zaro Agha, de z.g. oudste man der we reld (Turk). Jules Renkin, oud Belgisch premier. Dr. Engelbert Dollfuss, Oostenrijksch bonds kanselier. Lyautey, Fransch maarschalk. Paul Kenis, Vlaamsche letterkundige. Marie Dressier, Amerikaansch filmactricë. Paul von Hindenburg, president van het Duitsche rijk, generaal-veldmaarschalk tij dens den wereldoorlog. Prins Gonzalo, jongste zoon van Koning Alfonso. Rainey, voorzitter van het Amerikaansche representantenhuis. Sir Nigel Playfair, Engelsch tooneelspeler. Emille Bourgeois, Fransch. historicus en tooneelcriticus. Raie da Costa, Engelsch-Amerikaansch pianiste. Georg Henschel, Engelsch zanger, compo nist en dirigent. Sequah, Amerikaansch „wonderdokter". Hans Stosch Sarrasani, Duitsch circus directeur. Lord Cushendon, oud Britsch onderstaats secretaris van binnenlandsche zaken. Raymond Poincaré, oud president van de Fransche republiek. Francois Coty, parfumfabrikant en dagblad directeur. Alexander, koning van Joego-Slavië. Louis Barthou, Fransch minister van bui tenlandsche zaken en oud premier. Samuel Fischer, Duitsch uitgever. Emiliano Gonzalez, oud-president van Paraguay. Franc Nohain, Fransch fabeldichter. Von Kluck, Duitsch generaal, bekend uit den wereldoorlog. Alfred Schirokauer, Duitsch schrijver. Hermann Gantswinn, uitvinder van de be stuurbare luchtballon. Ivy Lee, Amerikaansch publiciteitsexpert. Gasparri, Italiaansch kardinaal. Philippe, Berthelot, oud Fransch secreta ris-generaal van buitenlandsche zaken. Sem, (Goursat) Fransch caricaturist. Hélène Boucher, Fransch aviatrice. Kirof, vooraanstaand partij bestuurder der Sovjet-Unie. Dr. Dollfuss. ningin Astrid het leven aan een zoon, Albert. In Juli werd de beruchte Amerikaansche „staatsvijand no. 1" John Dillinger neerge schoten, later ook zijn opvolger „babyface' Nelson. Ernstige botsingen tusschen Joden en Mohammedanen kwamen in Augustus in Con- stantine voor. Cosijns en v. d. Eist- onderna mens de derde Belgische stratosfeertocht; zij daalden in Joego-Slavië. In September werd Evangeline Booth tot generaal van het Lege: des Heils benoemd. In de V. S. begon het pro ces tegen Hauptmann, verdacht van den moord op baby Lindbergh. De kroonprinses van Italië schonk het leven aan een dochter, Maria Pia. Generaal Johnson trad af als lei der der N. R. A. Drie Amerikanen ontvingen in October den Nobelprijs voor geneeskunde. In Engeland had de tewaterlating van het groote Britsche passagiersschip „Queen Mary" plaats. Te Buenos Aires werd het Eucharis- atisch Congres gehouden. De president van iïït "en "deze'slaagde er door zijn optreden In Locarno" te"komen. Tenslotte de wijzigingen in Griekenland Zaimis werd herkozen. Luigi Pi- Generaal Von Schleicher.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 10