smr* Hd Bdmgdikste Proost! Rijmen van P.Gasus 52e Jaargang No. 15801 VerscHijnt dagelijks, bebalve op Zon- en Feestdageü Vrijdag 28 DecemBer 1934 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER .MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT FEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand f 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72)4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13G82 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukker^: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames f 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange on Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange Alies indier geschiktheid f 600.-. Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-. ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 28 December. Het Vraagstuk des Laxjuaais. Er is een tijd geweest, waarin het verkeers lawaai in dit land op schrikbarende wijze toe nam. Op een goeden dag bezocht de toen malige prefect van politie van Parijs, Chiappe, Amsterdam. Hij prees de verkeersregeling maar vond het lawaai oorverdoovend en zei. dat hij dit in Parijs allang bedwongen had. hetgeen waar was. Daarop ontstond in ons land een lawaai tegen het lawaai, en tenslotte schiep de wetgever een nieuw Motor- en Rij wielreglement, waarin hij het overbodig la- waaimaken strafbaar stelde. Nu wordt iedere burger geacht de wet te kennen, hetgeen een achting is die zeer wei nig burgers werkelijk toekomt. Het nieuwe Motor- en Rijwielreglement te kennen is op zichzelf al een opgaaf, waarvoor de meesten de tijd en iedereen de lust ontbreekt. De (practijk is, dat een aantal noties omtrent zoo'n reglement langzamerhand tot des bur gers besef doordringt. In dit stadium leven we thans, ook ten aanzien van anti-lawaai. Na het lawaai, en het lawaai tegen het lawaai zijn we in het vraagstuk des lawaais beland. Zoo gaat het altijd met zulke dingen. Ten einde den burger te helpen de wet te leeren kennen, maakt de immer hulpvaardige politie een aantal proef'-proeessen-verbaal op. Daar uit groeit dan moeizaam hetgeen ik zou wil len noemen „de jurisprudentie van de klaxon". Eer die een beetje gegroeid is, en een zekere populariteit heeft verworven, zullen we niet precies weten hoeveel lawaai we wel of niet moeten en mogen maken. Het behoort tot de schoone taak der Pers. in zulke overgangstijden den burger voor te lichten en te helpen. Dat hebben we dan ook •gisteren al beproefd, toen we uiteengezet heb ben dat alleen het maken van overbodig la waai strafbaar is gesteld, dat er d,us ruimte is gelaten voor persoonlijke opvatting, en dat het niet alleen een kwestie is van aantal ma len dat de automobilist zijn klaxon gebruikt, maar ook wel degelijk hóe ie 'm bezigt. Er is een tijd geweest waarin sommigen er een vermaak in schenen te vinden hun duim op den klaxon te zetten en het ding te laten door gillen van de Groote Houtbrug tot de Groote Markt. Dit is ten allen tijde overbodig lawaai. Een kort tikje op het waarschuwingsapparaat, en later nog eens een of twee, werkt op hetzelfde traject veelal genoeg uit. Maar ik zou. na de Lawaaiperiode, willen waarschuwen tegen het andere uiterste. Er blijken al menschen te zijn die daarin verval len. Ik heb iemand hooren beweren dat ieder klaxonneeren bij zijstraten nu verboden was. Dat is onzin. Ik heb zelf al een paar maal slechts op 't nippertje het veege lijf kunnen redden doordat auto's in diepe stilte uit zij straatjes een hoofdweg kwamen opsnorren. Als het rechtsche zijstraatjes zijn is dat ge vaarlijk, want bij ons gaat het verkeer op den hoofdweg niet vóór, zooals in sommige landen, maar altijd het verkeer dat van rechts komt. Aangezien men zelf rechts moet houden ziet men den man die moet voorgaan pas op het allerlaatste moment. Laat de van-rechts- komende man daaraan denken. Ik herinner aan het droevig lot van Jonathan Gray, die stierf in de handhaving van zijn recht-op- den-weg, die volkomen gelijk had, maar die even dood was als wanneer-ie ongelijk had gehad Here lies the body of Jonathan Gray, Who died in defending his right of way. He was right, quite right as he sped along, But he's dead, as dead as if he had been wrong. Dit is een tijd van records. Ik ken men schen die er bepaald dol op zijn. Straks zul len er wezen die. er zich op beroemen de heele stad doorgereden te hebben zonder een keer te toeteren. Ook is dit een tijd van ongekende aanbidding van Madame Mode. Het is nu mode om zoo weinig mogelijk te toeteren. Straks zijn er menschen die een gevoel krijgen, als ze op hun klaxon drukken, alsof ze gebrek aan goede manieren toonen. Dit zijn belangrijke invloeden in deze merk waardige wereld, maar ik waarschuw ertegen. Een wellicht-overbodige claxonschreeuw is. zelfs bij veroordeeling door het Hof tot 50 ets. of zelfs een gulden boete verkieselijk, boven dien langzaamste aller autoritten, waarmee gij- zelf uw leven of een medemensch het zijne besluit. Wacht u voor het stilte-record en voor Madame Mode, en handel naar eigen gezond oordeel! Het is waar dat men, zelf in een auto zit tend. de richting waaruit andere signalen klinken slecht bepalen kan. Maar men hoort ze wèl. en ze manen tot voorzichtigheid. Uw eigen signaal werkt evenzoo op anderen. Geef het kort. en ga vooral niet lawaaischoppen als ge' ergens even in een queue moet wachten, want dat heeft geen enkelen zin. Maar meen niet dat het nu verboden is signalen te ge ven. waar ook. Dat is niet zoo. Blijf liever nog wat leven. R. P. Koning Peter terug naar Londen? Koningin-weduwe en prins Paul zijn er voor. BELGRADO, 28 Dec. (V.D.") Naar van wel ingelichte zijde wordt medegedeeld is nog geen definitief besluit genomen of de jeug dige koning Peter, die door den moord op zijn vader te Marseille op zoo jeugdigen leeftijd op den troon werd geroepen al of niet naar En geland zal terugkeeren ter voltooiing van zijn opvoeding. De kon in gin-weduwe en ook de prins Paul zijn krachtige voorstanders van Peter's terugkeer naar Engeland, doch de re geering wenscht nogmaals te óverwegen, aan gezien de grondwet de aanwezigheid van den koning in het land eischt en men geen ge- yaarlijk precedent y/il scheppen, LUXE: BAKKErRIJE-N IELJ5714-|Q.876-n655-12155 (Adv. Ingez. Med.) Japan gooit het over een anderen boeg. ■Het wil een concessie doen. Mits Indië controle op katoenen textiel- waren erkent. De federatie van Japansche katoenspinners heeft, naar Reuter uit Tokio meldt, besloten met ingang van 1 Januari den uitvoer van ongebleekte katoenen stukgoederen stop te, zetten, mits Nederlandsch-Indië een door Ja pan 'verlangde concessie doet. Voorwaarde is namelijk, dat de Neder- landsch-Indische autoriteiten de controle erkennen, welke door den bond van Japansche exporteurs van katoenen textielwaren wordt uitgeoefend op den uitvoer van deze waren. Fraude met pootaardappelen in Frankrijk. Onze regeering steunt de klacht der handelaarsbonden. Eenigen tijd geleden heeft men te Marseille een omvangrijke fraude met pootaardappelen ontdekt, die zoogenaamd uit Nederland af komstig waren. Thans is men te Perpignan e ensoortgelijke affaire op het spoor gekomen. Naar aanleiding van een klacht van de bon den der handelaars in pootgoed heeft de be trokken inspecteur beslag gelegd op een groot aantal zakken met pootaardappelen. Zoowel de certificaten van oorsprong als de étiquet- ten bleken op listige wijze vervalscht te zijn. De Nederlandsche regeering steunt de klacht der handealarsbonden. Zakkenrollers gearresteerd. Rechercheur trof ze aan in den Parijschen trein. Donderdagmiddag zijn in den trein van Parijs naar Amsterdam tusschen den Haag en Amsterdam door een rijksrechercheur twee vreemdelingen aangehouden, die hij meende te herkennen als mannen, die zich reeds vroeger aan zakkenrollen zouden hebben schuldig gemaakt. Hij heeft de vreemdelingen gearresteerd en doen overbrengen naar het hoofdbureau van politie. Zij zullen.daar o.m. geconfronteerd worden met den kaslooper, wien Maandag op de tram een portefeuille met f 2800 werd ontrold. In elk geval staat het reeds vast, dat het vreemdelingen zonder middel van bestaan zijn. DELMOTTE. de Fransche vlieger, die een nieuw record voor landvliegtuigen vestigde door een snelheid van ruim 500 K.M. per uur te halen. „Van noodlanding geen sprake". Alle omstandigheden ongunstig voor de Uiver. Yiruly vertelt van zijn ervaringen. BANDOENG, 28 December (Aneta). Viruly verklaarde in een persgesprek omtrent zijn bevindingen het volgende: De Uiver is neergestort op een vlakke plek, temidden van een puddingvonnige ongeveer 1000 Meter hoogen berg. Van boven af gezien lijkt deze positieruimtp genoeg te bieden voor een noodlanding, doch alle omstandigheden wijzen aan dat van een noodlanding geen sprake kan zijn geweest. De deelneming in Bagdad was algemeen, blijkende onder meer uit het feit, dat de Ara bier die de Nederïar.dsehe vlag leverde wei gerde eenige vergoeding in ontvangst te ne men. Met groots piëteit is het gral' van de ze ven Nederlanders aan den rand van de' woestijn verzorgd. In de omgeving van de woestijn is de weers- omstandigheid constant. Op het moment dat de Uiver neerstortte had men een combinatie van alles tegelijk: regen en onweer en sterke winden en wel zoodanig, dat de hier gesta tioneerde militaire vliegers verklaarden in vier jaar zulk weer niet te hebben meegemaakt. Ook Viruly neemt aan, dat blikseminslag de oorzaak is geweest. Hij ontkende, dat dit het eerste geval van het inslaan van bliksem in een vliegtuig is en zeide dat reeds eerder een toestel van de Imperial Airways door dezelfde oorzaak in het Kanaal stortte. Het vertrouwen in de luchtvaart zal door het ongeluk geens zins worden verminderd „Ikzelf bracht nog acht passagiers mede", zeide Viruly. Vrouw door schot hagel gedood. Geladen jachtgeweer in de keuken. RUUR.LO, 28 Dec. To engisteravond te om streeks negen uur de landbouwer H. van de jacht terugkeerde, heeft hij zijn geladen ge weer in de keuken neergezet. Op wensch van zijn vrouw wilde hij het naar een ander ver trek brengen, doch ongelukkig ging het daar bij af, met het gevolg, dat de vrouw het h-eele schot hagel in het hoofd kreeg. Zij was vrij wel onmiddellijk dood. Nog gisteravond is de Officier van Justitie te Zutphen ter plaatse gekomen. De vrouw was moeder van vier jonge kin deren. Te Napels had in de kapel van het koninklijk slot de doopplechtigheid piaats van Maria Pia, het eerste kind van den kroonprins en de kroonprinses van Italië. Links op de foto het Italiaansche koningspaar. Volgens de officiëele statistiek is in Amerikain het eerste jaar na de ophefJing van het alcoholver bod voor 3000 millioen dollar aan alcoholische dranken gedronken.) Drie milliard dollar, 't is je wat, Daar kun je heel wat van betalen. Amerika is wel weer nat En schijnt de schade in te halen. Hoe vele liters lafenis Dat samen is, kan ik niet zeggen, Maar dat dat volk een slokop is, En 'n slok op heeft, wie zal "t weerleggen. Het is haast op de flesch gegaan, Nou, aan de flesch is het volkomen, Nadat ze lang heeft stilgestaan. Vloeit er weer alcohol bij stroomen. Er gaat daar wat over de tong, In een verscheidenheid van lekkei's, Van bier tot propjes extra strong. Voor 't nieuwe ras der flesschentrekkers. Zij zoeken daarbij sterke troost. Doch drie milliard! als ik zoo reken, Past slecht één commentaar, dat 's Proost' Kan 't zijn, dat jullie dubbel keken? P. GASUS. De bundel is nu bijna uitverkocht. Wan neer U uW exemplaar nog niet hebt gehaald, raden wij U aan, het dit jaar nog te doen. 95 rijmen 25 cent, met teekeningen van BIELKINE. Verkrijgbaar bij Haarlem's Dagblad. In den boekhandel: luxe uit gave (in linnen gebonden) 1.25. Uitg. H. D. LJEENK WILLINK &ZN. Tusschen Laval en Mussolini zullen te Rome besprekingen plaats vinden. pag. 4 De koudegolf heeft in de Ver. Staten 23 doo- den gccischt. pag. 4 Verscheidene Japansche autoriteiten blijken bij het financiële schandaal betrokken te zijn. pag. 4 350 Nederlanders zijn als voorzitters der stem- bureaux in het Saargebied gekozen. pag. 4 Belangrijke buitenlandsche figuren, die in 1934 overleden zijn. pag. 6 De Tweede Kamer over het weren van dwerg- partijen. pag. 3 De Uivcr-ramp moet in elk geval door blik seminslag zijn veroorzaakt. pag. 3 Locomotief rijdt te Loon op Zand een huis kamer binnen. paa. 1 Te Haarlem is een vereeniging ..Het Schouw- :pel" opgericht. pag 3 Nadere bijzonderheden over het ongeval te Munsterscheveld. pag. 3 Te Driebergen zijn twee opiumsmokkelaars aangehouden. pag. 3 Nieuwjaar te Haarlem vóór 80 jaar. pag. 2 Bekende Haarlemmers: Arts M. Jessurum. pag 3 Laatste berichten. pag. T ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het vraagstuk des Lawaais. pag 1 J. II. V.: Overzicht van belangrijke buiten landsche gebeurtenissen in het jaar 1934. pag 6 Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De Vol kenbond in 1934. pag. 4 J. B. Schuil over: De Lijfrente. pag. 15 J. H. de Bois: Veertig jaar stoelen en een prijs kamp. Dag 15 H. D. Vertelling: Een onverwachte uitkomst. pag. 13 Sport in 't kort. Voor de Jeugd pag. 13 pag. 9 en 10 Locomotief doodt bridgers. Na botsing met een aanhangwagen een huiskamer binnengereden. De prijs van BRANDSPIRITU S is kort geleden 20 7o verlaagd SPIRITUSVERKOQPKANT. „BERGEN OP ZOOM^D^ELFT^ (Adv. Ingez. Med.) Donderdagavond te ruim acht uur is te Loon op Zand een zeer ernstig ongeluk geschied. Een locomotief van een goederentrein is op den Hoogen Steenweg in botsing gekomen met een aanhangwagen van een tractor. De locomotief vloog na de botsing uit de rails en reed tegen den gevel van een huis, dat bewoond wordt door den heer B. van den Hove. De locomotief reed de kamer binnen waar op dat- oogenblik de bewoners zaten te kaarten. Alle vier personen werden door de locomo tief gegrepen. De 87-jarige vader van den bewoner, de heer H. van den Hove, werd levenloos onder de locomotief vandaan gehaald. De 47-jarige zuster werd zoo ernstig gewond dat ze van de heilige sacramenten der stervenden moest worden voorzien. De 19-jarige zoon des huizes kreeg inwendige kneuzingen. Alleen de bewo ner zelf kwam er vrijwel zonder letsel af. De politie heeft de zaak in onderzoek. Men heeft ter plaatse niets veranderd. De kamer is to taal verwoest en het huis is zeer ernstig be schadigd. Nader wordt over dit ongeluk gemeld: De noodlottige botsing, die Donderdagavond te Loon op Zand tusschen een aanhangwagen van een tractor en de locomotief van een goe derentrein plaats had geschiedde in de kom van het dorp waar een jaar geleden een der gelijke botsing tusschen een locomotief en een met steenen geladen vrachtauto slechts ma- terieele schade veroorzaakte. Het hunt is zeer gevaarlijk. Het is het kruispunt van den Hoo gen Steenweg met links de Kerkstraat en naar rechts de Bergstraat. De tractor met aanhangwagen van de gebrs Heynen uit Tilburg, die een vrachtautodienst Tilburg—Langstraat en Amsterdam onder houdt kwam uit de richting Waalwijk en moest op den Hoogen Steenweg links de Kerk straat- inrijden. Het voertuig hield goed rechts doch juist op het oogenbük dat de bocht werd genomen, kwam met vrij veel vaart uit de Kerkstraat e engoeaerentram van de Brabant- sche Buurtspoorweg en Auto-onderneming. De aanhangwagen werd aan de linkei-zij de gegre pen en ingedrukt en vloog in de richting van de Bergstraat achteruit. De locomotief van de goederentram, die achterstevoren reed, ge raakte uit de rails en reeds aan den anderen kant van den Hoogen Steenweg tegen den voorgevel van de boerderij van den heer B. van der Hove. Een geweldige slag gevolgd door hevig ge kraak volgde. De locomotief drong met kracht In de voor kamer van de woning van den heer Van der Hove en richtte daar een geweldige chaos aan. In de kamer bevonden zich zes personen. De heer van der Hove kwam er met de schrik af. Zijn vader de 87-jarige H. van der Hove werd echter tusschen de bumpers van de locomotief en de muur doodgedrukt. De oude man, die korten tijd geleden het feit her dacht, dat hij 50 jaar lid was van het St. Am- brosius-gilde moet op slag zijn gedood. De zuster van den bewoner, de 47-jarige J. van der Hove werd ernstig gewond. De 19-ja rige zoon des huizes kwam er met een paar lichte verwondingen af. De vrouw des huizes bevond zich. toen het ongeval gebeurde in de keuken. De twee kin deren, die in de kamer waren, bleven onge deerd. Uiverpost wordt gedistribueerd 190.5 K.G. in verbranden of geschonden toestand. BANDOENG, 28 Dec. (Aneta). De postpaket- ten, die van de Uiver zijn overgebleven en met de Rijstvogel zijn meegenomen zijn reeds te Medan behandeld. Volgens de bevinding verkceren in onge schonden staat: een zakje Amsterdam-Tepoe wegende 3.75 K.G., een zakje Amsterdam-Soe- rabaja van twee kilo, een zakje aangeteekende stukken Amsterdam-Medan van 3.75 kilo. Ge deeltelijk intact zijn gebleven een zakje Am sterdamTandjong Pandang van 2.5 kilo. een zakje AmsterdamSoerabaja van 2.74 kilo. De rest van de poststukken met een geza menlijk gewicht van 190.5 kilo bevindt zich in zeven pakken met diverse bestemming. Deze poststukken zijn grootendeel verbrand of besmeurd, doordat ze met woestijnzand in aanraking zijn gekomen. De stukken, waarvan het adres onleesbaar is, gaan naar het hoofd bureau te Bandoeng om dan eventueel verder te worden behandeld. Huiszoekingen bij Indonesiërs op Java. Arrestaties en inbeslagnemingen. BATAVIA. 28 Dec. (V.D.) Bij hoofdbestuurs leden van de Partai Indonesia en de Tersa- toean Pemoeda Ra jat Indonesia op diverse plaatsen in Java wonende zijn huiszoekingen gedaan. Verschillende arrestaties hebben plaats gehad en verscheidene documenten werden in beslag genomen.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1