KOLEN VAN HOENDERDOS DE BILT Rubriek voor Vragen, VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Post- en Telegraafdienst. Tijdens de jaarswisseling:. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem deelt mede, dat gedurende het tijdvak der Nieuwjaarsdrukte gelegenheid bestaat. Nieuwjaarskaarten en -kaartjes in de wachtkamer van het hoofdkantoor aan loket 20 af te geven. In het belang van een vlugge behandeling van de te verzenden correspondentie, wordt het publiek uitgenoodigd. de Nieuwjairscorres pondentie vroegtijdig ter post te bezorgen en zoo min mogelijk in de brievenbussen te wer pen. Op 29 en 31 December a.s. zullen de brieven bussen om.de 2 uur worden gelicht. De le lich ting zal te 9 uur beginnen. Op 30 December a.s. Zondag i zal. behalve de gewone lichting, een extra-lichting worden uitgevoerd, aanvangende te 14 uur. Op 1 Januari a s. zullen, behalve de gewone Zon dagslichting, 2 extra lichtingen plaats vinden, resp. om 10 uur en 14 uur. Op den Nieuwjaarsdag a.s. zal het postkan toor geopend zijn als op Zondagen n.l. van 8.30 uur tot 9.30 uur voor den zegelverkoop en het aanbieden van aangeteekende stukken. Daar op dezen dag 2 briefpostbestellingen resp. te 9.30 uur en 15.30 uur zullen warden uitgevoerd, heeft afgifte van correspondentie tijdens de openstelling niet plaats. In de le bestelling zul len ook aangeteekende stukken worden opge nomen. Met uitzondering van expresse- en dringen de pakketten, alsmede pakketten met aan be derf onderhevigen inhoud, zal dien dag geen pakketpostbestelling plaats vinden. Voor den Telegraafdienst zal het hoofdkan toor op 1 Januari geopend zijn als op Zonda gen. De bijkantoren Bloemendaal. Heemstede en Overveen zullen zijn opengesteld van 89 uur en van 1314 uur. Genoemde bijkantoren zijn voor den postdienst open van 89 uur. De bijkantoren Frans Halsstraat, Tempe liersstraat en Aerdenhout zullen, evenals het P.T.T. station te Vogelenzang, dien dag ge sloten zijn. De hulpkantoren Spaarndam, Bennebroek, Santpoort-Station en Santpoort-dorp zullen geopend zijn van 8—9 uur. THOMASVAER EN PIETERNEL IN DEN SCHOUWBURG JANSWEG. Op 1 en 2 Januari kom het de Boer-van Rijk- Ensemble in den schouwburg Jansweg met „Betje". Op beide avonden zullen Fie de Vries de Boer en Jaap van der Poll als Pieternel en Thomasvaer den door Guus Betlem jr. voor dit gezelschap vervaardigden Nieuwjaars- wensch uitspreken. UITGAAN. De tooneelgroep ..Het „Masker" zal op 2 en 4 Januari in den Stadsschouwburg een uitvoe ring geven van „Dokter tegen wil en dank", voorafgegaan door ..Belachelijke Hoofse he Juffers" en een voordrachtavond van Anton Verheyen. De voorstellingen hebben gunstige beoordeelingen gekregen HAARLEM SC HE LUCHTVAARTCLUB De Haarlemsche Luchtvaartclub houdt Za terdag 29 December in Café-Restaurant Brink- mann een feestavond, waarop de bekende Haagsche sportvliegster Mej. Tineke de Veer en nog eenige leden van andere clubs een cau serie over de luchtvaart zullen houden. Daarna volgt een bal, dat door mej. Topy Glerum met jazz-zang zal worden afgewisseld. Bo<deaU RO RotdeaU* BoU'9,°^od en v port l'° sne"V Wade1.:® vCaaPse Samos ysaj», Outturn1" A95 TEL. WINKELS KL Houtstl'. 57 13676 Rijksstr.w. 8 12033 Amsterd.str. 64 12612 Voorzorgstr. 5 hk. Br.plein 10644 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: VRIJDAG 28 DECEMBER Stadsschouwburg: Revue „Gaat dat zien". 8 uur. Hotel De Leeuwerik: IJsbond Holland's Noorderkwartier. Ledenvergadering. 8.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Buitenge woon concert H. O. V. (Weensche avond), 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Spion nummer 13". Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Ma- tinée 2,30 uur. Cinema Palace: „Een Meinacht in Weenen' Op het tooneel: de Nederlandsche filmster Suzi Klein. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: Esther de Boer—Van Rijk in „Op hoop van zegen Op het tooneel 6 Readyngs, acrob. Cyclisten. 2.30, 7 en 9 15 u. Frans Hals Museum: Schilderijententoon stelling. Waaggebouw: Tentoonstelling „Kunst Zij Ons Doel". 104 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Velsen: Vergadering van den gemeente raad. 7 uur. Lisse: Vergadering van den gemeenteraad 7 uur ZATERDAG 29 DECEMBER Stadsschouwburg: Revue „Gaat dat zien". 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. EN U STOOKT PRETTIG. KINDERHUISSINGEL 2, TELEFOON 119 7 9 (2 lijnen) (Adv. Ingez. Med.) Nieuwjaar te Haarlem vóór 80 jaar. De wenschen van de stadstrompetters. Als Meester Jan ter Gouw in zijn werk over oud-vaderlandsche gewoonten schrijft over nieuwjaarsgebruiken. dan zeggen we: daar is niet veel meer van over. Een van die gewoonten was het aanbieden van een nieuwjaarsgedicht door den klepper man, den aschman. den trompetter der schut terij en andere waardigheidsbekleeders. Op den Nieuwjaarsdag vervoegde zich nog vóór een halve eeuw aan elk aanzienlijk en ook tamelijk aanzienlijk huis een man op zijn Zondagsch met een zegewensch in de hand en nog vele in zijn zak. Groot was het aantal zijner cliënten en gezwollen waren zijn rijmen. Maar met den bombastischen wensch ging een niet uitgesproken wensch van hemzelf ge paard n.l., dat hij in ruil voor de langademige bede klinkende munt (liefst veel) ontving. Ik verzeker u, dat de nieuwjaarwenscher met een vollen geldbuidel huiswaarts keerde, als hij tenminste de heilige huisjes voorbij ging. Daarentegen, we kunnen ook zeggen; dienten gevolge, was tegen den avond in de patricische en burgerhuizen het bakje, dat vol kwartjes en dubbeltjes geweest was, leeg. Komen die Nieuwjaarsdichten in de Hollandsche steden niet meer voor, nog komen kleinkinderen met een geschreven nieuwjaarsbrief bij de groot ouders. Nog kan men bij den boekhandelaar zoo'n ouderwetsch boekje met wenschen op rijm koopen. Op dorpen komt de nieuwjaarswensch van den aschman nog voor. Ook hij hoeft zijn arme hersenen niet te pijnigen met het opstellen van een nieuwjaarsbede. Hij gaat maar naar een drukkerij in de stad. Daar heeft men nog wel een cliché van een trompetterswensch. Even een ander jaartal inzetten en kijken of de be schouwingen nog voor dezen tijd passen en hij is klaar. Een Nieuwjaarswensch van precies 100, 75 of 50 jaar terug is er in het gemeente-archief niet, Laten we nu den wensch: „Opgedragen aan onze geachte Medeburgers der Stad Haarlem door NEd. Dienaren, de Stads-Trompetters" nader bekijken. De trompetters hadden den nachtdienst op den grooten toren, moesten op geregelde tijden op den torentrans uitzien of er ergens brand was en dan, door het schallen der trompetten politie en brandweer, zoo noodig ook de schutterij, mobiel maken. De wensch werd aangeboden „bij den aan vang van het jaar 1854". Dat de Sint Bavo goed moest uitkomen, als het terrein der werk zaamheid van de stadstrompetters spreekt van zelf. De houtgravure aan den kop van de bede stelt dus de Groote Markt voor. Zeker, het is dezelfde Groote Markt, maar menig huis is nu onherkenbaar anders. Het Bilderaijkhuis is haast onveranderd, ook de vischhal,.,maar het groote Kerkraam aan de Paaltjes toont niet de mooie Gothische traceeringen, die wij ken nen. Het is nog het grof dichtgemetselde groo te lichtraam met 4 diepe ronde gaten. De Groote Markt heeft niet de ons bekende eilandjes en hèt groote eiland van Louwtje; het is alles een gelijk veld met „kinderhoofd jes". De negen paaltjes bij de Vleeschhal her kent ge direct, 't Moet er druk zijn volgens onze voorouders van voor 80 jaar, maar goed „eteld zien we 19 menschen, waarvan velen met den hoogen hoed. Nu zal ik u heusch niet op de 10 verzen van de trompetters vergasten, maar als ik het eerste citeer, ziet gij in, dat het een levensbe schouwing voor alle eeuwen is. „Weer vloot een jaar met al zijn wisselingen. !,Met wel en wee in rustelooze vaart. „Weer keert een nieuw voor alle stervelingen „En ieder peinst: „Wat of de toekomst baart? „De toekomst! zal zij ons geluk en voorspoed schenken „Zal z' onzen wensch voldoen, hoe groot ook of hoe klein? „Zal ons 't genot alleen ten vreugd en leven wenken, ,Of zal ons tegenspoed en ramp beschoren zijn? Een tweede is volkomen toepasselijk op deze tijden: '„Want dure spijs vooral m wintertijden, „Als 't bar seizoen den arme treft en drukt, i'ls dubbel zwaar voor hen die moeten lijden, „Daaronder gaat helaas! zoo menigeen gebukt! Dan klinkt het bemoedigend; ,Maar kom, vol moed en vast vertrouwen, „Op Hem, die 't al ten goede schikt: Wordt deze wensch vervuld, dan klinken onze tonen, Van Bavo's torentrans, vervrolijkt keer op keer, Daarop gaan de brandweeralarmmakers hun verdiensten schilderen met de woorden: Dan zij uw slaap gerust; waar wij te samen wonen. „Blikt in den nacht ons oog en ziet op Haarlem neer. Zoo ja, is ons vertrouwd voor uwe rust te waken. En gaarne doen wij dit hoe koud ook en hoe guur. En dan de wensch: „Bloei dan nijverheid en handel, Eerlijke en opregte wandel Siere dit nieuw begonnen jaar. Ziedaar dan waarde Burgerij De wensch voor Haarlemsch Maatschappij In torenwachtersrijm, gemeend U toegezongen; Houdt toekomst onze wenschen in, Dan klinkt ons lied verheugd van zin En blazen wij, getrouw voor U, met sterke longen. UEd. Dienaren A. WIJNANDS. J. C. DRÖSE, Het aichtmetselen was in 1784 noodig voor het plaatsen van het orgel. VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarlem. Donderdagavond negen uur ontstond op den hoek Schotersingel—Frans Halsplein een botsing tusschen een auto. bestuurd door den reiziger B. en een auto, bestuurd door den koopman R. Deze laatste verleende aan het verkeer van rechts geen voorrang. Beide wagens werden ernstig beschadigd; die van R. moest worden weggesleept. Tegen hem is proces-verbaal opgemaakt. meldt: Hoogste barometerstand 776.5 m.M. te Reval. Laagste barometerstand 738.3 m.M. te Malinhead. en voorspelt: Meest matigen Zuidoostelijken tot Zuidelij ken wind. Half tot zwaar bewolkt. Later weer toenemende bewolking. Aanvankelijk weinig of geen regen. Later weer kans op regen. Wei nig verandering in temperatuur. Uit het Buitenland TOCH NOG KANS OP TERUGKEER VAN VORST. De depressie in het Westen blijft van zeer groote uitgebreidheid en vertoont, behoudens aan de Oostzijde, geen groote drukverschillen. Een secundaire kwam met groote barometer daling voor de kunst van Portugal. De hooge druk in het Oosten trekt zich ge leidelijk terug, doch breidt zich over Zuid oost-Europa uit. In de Poolzee blijven de druk en de temperatuur hoog. Het gebied met vorst en koude is in Noord Duitschland nog steeds aanwezig en wijkt slechts zeer langzaam te rug. In Frankrijk zijn de ochtendtemperatu- ren na een windstillen en helderen nacht weer lager. Op de Alpenstations blijven de temperaturen onveranderd, in het Westen echter blijft de nulisotherm in de vrije at mosfeer op ongeveer 2000 meter hoogte. In het Oosten is daarentegen de heele atmosfeer beneden het vriespunt en verschilt de tem peratuur op 1000 meter 10 tot 15 graden Cel sius met die in het Westen, terwijl de tegen stelling op grootere hoogten sterk afnamen. In Lapland komt nog strenge vorst voor. evenzoo in Polen. Hoewel de toestand met het zachte weer voorloopig niet zal veranderen blijft de te rugkeer van de koude en de vorst vooral in het Noordoosten en Oosten van het land niet uitgesloten. Barometer Hedenmorgen 10 uur Stand van gisteren Neiging: Achteruit. Opgave van: 758 m.M. 759 m.M. CAREL VAN HUIZEN, Opticien Kleine Houtstraat 13, Telefoon 14112 Thermometer 28 December: Hoogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 44 F. Hoogste heden tot 12 uu r 47 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 28 December. Ondertrouwd 27 December: H. Hoogkamer en J. M. Roelofs; J. J. van Koperen en A. Raar; Jhr. T. TE. J. W. Schorer en Jkvr. H. S. E. Teding van Berkhout; C. Akker en M. de Bruin; H. W. Driessen en A. H. L. Siet- zema; W. Hendriks en M. J. Munnikes; P. Jacabs en A. M Warmerdam; P. J. van Al phen en E. G. de Rooij; J. H. van Hemert en M. Does: W. F. Jacobson en R. W. Hacque- bard; M. Hering en G. G. v d. Berg; H. van Bruggen en M. Sarma; W. M. Westerman en T. Leistra; L. A. Weber en M. Kremer. Getrouwd 27 December: A. G. J. Wester kamp en A. T. M. Kahmann: P. Verwoerdt en M. B Boonman; J. W. Gmelich Meijling en E. R. Huizinga. Bevallen 21 December: J. Smitde Maar, d.; 22 December: A. J. LeendersKoenderink, z.; M. HoogedoornBos. d.; 24 December: H. C. VoorenGroeneveld, z.; M. NoordaBen- ninghoven, d.; 25 December: C Beek—Peper- koovn, d.; 26 December: G. RippenBos, z.; S. J. van GraasCobelens, z.; A. E. C. Ver- gaijPloeg, d.: D. VaderFloris, d. Overleden 24 December: S. Gooijer, 49 j., Javastraat; J. P. Zwarter, 67 j„ Rozenprieel- straat; J. Jansen, 68 j.,Sint Anthoniesteeg; A. Santingvan Bezuije. 81 j.. Bosch en Hovenstraat; A. F. Uitdenhof, 62 j„ Welte vredenplein: 25 December: J. v. d. Burg, 58 j.. Kloosterstraat: A. H Stuster, 86 j.. M. van Heemskerkstraat; 26 December: H. de Jong. 79 j.. Zoetestraat: A. M. Lucouw, 86 j.. Over- tonstraat; P. A. v. d. Bergv. d. Aa, 77 j., Zomerkade. PROTESTDEMONSTRATIE VAN BEDRIJFSAUTOHOUDERS. Het Nederl. Haagsch Corr. Bureau meldt: Er was tegen Donderdag een protest demonstratie in Den Haag aangekondigd van bedrijfsautohouders tegen verhooging van de wegenbelasting. Men had medegedeeld dat er 7000 bedrijfs autohouders uit de Noordelijke provinciën zouden komen en dat eenige duizenden an dere autohouders zich zouden aansluiten, zoodat naar men meende Den Haag een be zoek van duizenden auto's wachtte. Intus- schen was er op het middaguur van eenig bizonder druk verkeer op de toegangswegen naar de stad nog niets te bespeuren. De Haag sche politie had op de grenspunten der wegen motor- en andere posten geplaatst. Van tijd tot tijd hielden de politiemannen een auto aan, die blijkens de letters uit het Noox-den of het Oosten kwam. De bestuurder had dan zijn papieren te toonen en hem werd meteen gevraagd of hij onderweg iets bizonders had gezien dat aan een demonstratie deed denken. Het antwoord luidde ontkennend. De Haagsche politie vroeg telefonische mededeeling aan provincieplaatsen. In een stoet zouden zestig auto's zich op de Veluwe in de richting Den Haag bewegen. Deze zijn omstreeks half vier in de residen tie gearriveerd. Het bleek een honderdtal wagens te zijn. Een deputatie van twee per sonen werden door den Minister van Water staat ontvangen, Nadat dit was afgeloopen, werd hiervan verslag gegeven in een lunch room. Des avonds werd de terugtocht aan vaard. Diaconessenhuis. Dr. A. Mclchior Gynaecoloog-obstetricus. Tot gynaecoloog-obstetricus van het Diaco nessenhuis te Haarlem is benoemd Dr. A. Melchior. Dr. Melchior zal 1 Januari a.s. als zoodanig in functie treden als opvolger van den heer P. Scheffelaar Klots, die dan de practijk neer legt, na 15 jaar deze positie aanvankelijk als geneesheer-directeur van de Johanna van Lynden Stichting, later, toen in 1925 deze stichting in het Diaconessenhuis werd opge nomen, als gynaecoloog van het Diaconessen huis te hebben vervuld. Dr. Melchior heeft te Amsterdam gestudeerd behaalde in 1925 zijn artsdiploma, was van 1925 tot 1928 assistent van dr. J. M. van Dam. chirurg te Alkmaar, kwam daarna als assistent van Prof. van Rooy terug in Amsterdam, bij wien hij in 1930 promoveerde. Sinds 1931 is hij als vrouwen arts te dezer stede gevestigd. Voor Haarlem's Politierechter. Een wreedaard. Men mag van poesjes houden op niet, een feit is het, dat buurman's katten niet tot de meest gewenschte gasten behooren en menig een doet zijn best ze van zijn terrein te ver wijderen. Daar ging het dan ook niet om, want de overlast van andermans katten wordt door den wetgever erkend en wel zoo, dat deze toe stemming geeft om die dieren onder bepaal de omstandigheden te dooden. Maar dat wil niet zeggen dat men vrij is in zijn handelwijze ten opzichte van overlast veroorzakende katten, zooals blij kaar een Hillegommer-brandstoffenhandelaar gemeend had. Vreemde katten, zei hij, kiezen geregeld slaapplaats op mijn leege kolenzakken en niet alleen dat zij er op slapen, zij beschouwen die zakken tevens als kattenbak en dat laatste is het nu juist, wat mij de katen doet haten. De politierechter betwijfelde of poesen, wier reputatie als zindelijke dieren bekend i.s. zich aan de genoemde buitensporigheid schuldig maken, maar de hokkebaas zei, dat het zoo was. Dit alles was echter geen verontschuldi ging voor hetgeen de man gedaan had. Die man toch had, toen hij zag, dat een vreemde zwarte kat zich van zijn erf verwijrerde, dit dier van de straat opgenomen, de keel dicht geknepen, het daarna de lucht ingegooid en vervolgens op den voet opgevangen, alsof het hier een voetbal en geen dier betrof. Het dier waggelde en viel om en deerop greep de man de stervende kat op en wierp ze in een sloot. Een zoodanig optreden vond de officier van justitie alle perken te buiten gaan; hier was alle menschelijkheid verdwenen. De officier kon zich niet indenken, dat een mensch een dier zoo kreed kan behandelen, maar 't is niettemin gebeurd. Voor zoo iets was slechts gevangenisstraf een gepaste vergelding en de eisch luidde dan ook: een maand gevangenisstraf onvoor waardelijk. De politierechter was het geheel met den officier eens en wees den eisch toe. Een onstuimig belastingschuldige. Belasting is een minder bemind object en de ambtenaren die geroepen zijn om tot ons aller heil de belastinggelden te innen, ver heugen zich, althans in hun kwaliteit, ook al niet In de sympathie der belastingschuldigen. Wat de Hillegommer slager echter als uiting van antipathie had gedemonstreerd, was wel wat al te erg, want mocht een dergelijk op treden verschooning vinden, zoo zouden er weldra geen belastingambtenaren meer be staan. De slager toch. was, toen de ontvanger hem geen kwijtschelding van kosten had gegeven, wat die ontvanger niet mocht, omdat hij slechts de voorschriften- heeft op te volgen, binnengestormd, had dezen, die achter zijn lessenaar zat. bij de keel gegrepen en een slagersmes dreigend opgeheven. Verder kwam het gelukkig niet, omdat, zooals verdachte zei. het op dat kritieke oogenblik dor zijn brein schoot dat hij tegenover den ontvanger stond en dus niet in zijn bedrijf was. Later vroeg hij er zelfs verontschuldiging voor, maar al vergaf de ontvanger hem als mensch van heeler harte, als ambtenaar ging dit niet en daarom moest de man terechtstaan. Hij was. als de meeste menschen, in niet te beste financieele omstandigheden en zoo doende hadden de belastingen hem ook van streek gebracht. Overigens was 't geen slechte baas en daarom vroeg de officier 3 maanden voorwaardelijk en f 30 boete. De politierechter ging met den officier mee, doch deed f 5 van de boete af. Beleediging von den Staat. Een man had te Wormerveer met een bord rondgcloopen, waarop een opschrift gezet was dat belye.digend geacht werd voor het open baar gezag. De officier achtte het feit strafbaar en noemde het schandelijk. De verdachte be toogde dat het opschrift niet op den Neder- landschen staat betrekking hoefde te hebben, doch „deze spitsvondigheid was kinderachtig" in de oogen van den officier, die 14 dagen ge vangenisstraf vroeg. De politierechter gaf een week. PAARD VERMIST. Een expediteur alhier deed aangifte bij de politie, dat hij uit een weide aan den Oude. weg een paard vermist. DE RIJWIELDIEFSTALLEN. In de afgeloopen week zijn hier acht rij wielen gestolen. ZES WEKEN WEGENS OPRUIING GEëlSCHT. Een jeugdige Amsterdammer, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan opruiing, ge pleegd tijdens de hoofdstedelijke relletjes in Juli j.l. in de Indische buurt, had zich voor de Amsterdamsche Rechtbank te verantwoor den. Hij heeft vier dagen in voorarrest doorge bracht. doch werd later losgelaten. De jongeman ontkende iets met de gebeur tenissen uitstaande te hebben, doch getuigen herkenden hem pertinent als de man, die dreigementen tot de politie had gericht en menschen in de omgeving had aangezet tot het plegen van geweld. De Officier van Justitie requireerde tegen den yerd. een gevangenisstraf van zes weken, UITVOER NED.-INDISCHE PRODUCTEN NAAR DUITSCHLAND. In verband met te treffen regelingen voor den uitvoer van Nederlandsch-Indische pro ducten naar Duitschland is het wenschelijk, dat de loopende contracten dezer producten voor 1 Januari gemeld worden bij het crisis- uitvoerbureau, Mauritskade 55 Den Haag. of bij het departement van economische zaken te Batavia. DE WASCH BRANDDE. Te Gouda heeft een brand gewoed in de wasscherij van de firma J. H. van der Straaten aan den Graaf Florisweg aldaar. De bi'and is ontstaan in een der beneden lokalen. waar het waschgoed vlam vatte dat in de nabijheid van den gasmeter lag, waardoor een leiding doorsmolt en een gas vlam ontstond. Alle lokalen stonden in een oogwenk in lichter laaie. Het kantoor, sorteer- lokaal en waschlokaal brandden geheel uit. Alles, behalve het aanwezige waschgoed, was verzekerd. De oorzaak is onbekend. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. RECHTZAKEN VRAAG; Ik ben timmerman en heb geen vast werk. Mijn inkomen plus steun tijdens de werk- looze weken bedraagt over 1934 1375. Ik ver woon 7.50 p. w. en heb 4 kinderen boneden 16 jaar. Kan men mij gerechtelijk verplichten bij te dragen in de kosten van onderhoud van mijn schoonmoeder? ANTWOORD: Ja, tenminste als uw schoon moeder behoeftig is, Veel zult gij echter niet be hoeven te betalen. BELASTING ZAKEN VRAAG: 1. Hoe hoog is de pers, bel. voor een tweedehandsch 5 P.K. motor 1931 per jaar? 2. Maakt het nog verschil of men getrouwd Is of niet? 3. Is men verplicht voor het geheele jaar voor den motor belasting te betalen? ANTWOORD: 1. Motor zonder duo of zijspan 12.met duo of zijspan 16. 2. Het hoofd van het gezin is belastingplich tig voor de leden van het gezin, die een motor houden. 3. Ja, bij afschaffing kan men ontheffing krij gen. Er is bovendien wegenbelasting of motor rijtuigenbelasting verschuldigd en wel bij een gewicht van niet meer dan 60 K.G. 10.en voor meer dan 60 K.G. tot 120 K.G. 20. Hier voor kan men een aanslag van 3 maanden krij gen. DIVERSEN. VRAAG: Welke internationale voetbalwedstrij den worden er in dit seizoen gespeeld en wan- ANTWOORD: Op 17 Februari te Amsterdam; Nederland-Duitschland; op 31 Maart te Am sterdam: Nederland-België en op 12 Mei te Brus sel: België-Nederland RECEPTEN VRAAG: 1. Hoe maakt men een beige lederen jas schoon? 2 .Kan die ook geverfd worden? ANTWOORD: 1. Glad op tafel leggen en af borstelen met waschbenzine. Op kleerhanger glad ophangen. Deze behandeling buiten en vooral geenv uur of vlammetje in de nabijheid. 2. Kan geverfd worden. Bij drogisten en le derhandel Is lederverf met gebruiksaanwijzing verkrijgbaar. VRAAG: Hoe maakt men vlschcroquetten? ANTWOORD: Benoodigd: 125 gram visch- resten, zonder graatjes of velletjes: 1 1/2 d.L. melk of room: 10 gr. bloem; 20 gr. boter, peper, noot, zout, wat gehakte peterselie en 1/2 el. Hak de vlsch fijn. Breng boter en bloem roe rend aan de kook, voeg er bij kleine scheutjes, roerend, het vocht bij en blijf roeren, tot do saus goed doorgekookt en gaar is (ongeveer 10 min.). Vermeng het dan met de visch en do kruiden en laat, uitgespreid op een bord koud en bijna stijf worden. Verdeel het dan in 6 of 8 gelijke deelen en maak ieder, deel tusschen 2 lepels rond en glad. Rol het dan door paneer meel en zorg, dat er geen barstjes in zijn. Klop een half ei met een lepel water; rol er de cro- quetjes door. zoodat zij geheel geraakt worden en ro! ze dan nog eens door paneermeel. Bak ze dan in heete slaolie (of vet), die zoo heet is, dat er blauwe damp afkomt en waarin zij geheel onder liggen. Bak ze met 3 of 4 gelijk bruin en knappend. Laat ze op grauw papier uitdruipen. VRAAG: Hoe maakt men haringsla? ANTWOORD: Benoodigd: 3 haringen, 3 zure appelen; 3 eieren: 1 biet; 12 gekookte aardappe len; 3 kropjes sla: wat uitjes en augurkjes; mayonnaire en desverkiezende wat peper en zout. Week de haringen eenige uren in water en melk; snij e'r den kop af: maak een Inkerving over den rug; snij de buikzijde open en haal er de ingewanden, puit en hom en het zwarte vliesje om de ingewanden uit; trek er het vel af en snij ze in kleine stukjes. Kook de eieren hard (8 min.); pel ze en hak wit en dooier apart fijn. Schil en snipper de appelen; maak da aard appelen fijn. Maak de sla schoon en snij ze fijn; wasch ze en sla ze zoo droog mogelijk uit. Schil de gekookte biet en snij ze aan dobbelsteentjes van ong eveer 1/4 c.M. Vermeng van alle In grediënten het grootste deel met elkaar: roer er naar smaak peper en zout door. Leg het mengsel op een schotel, in het midden hooger dan.aan de kanten en maak het glad. Gebruik het overgeblevene als garneering en leg er dit in vakken of strepen op, maar zorg. dat het on derste geheel bedekt wordt. Garneer den schotel verder met uitjes en augurkjes. Men kan de eieren ook in vierde partjes snijden of in plakjes en daarmee garneeren, VRAAG: Hoe verwijdert men een vlek van machineolie uit een grijs wollen, stoffen japon? Met heete bout en papier hadden wij geen re sultaat. ANTWOORD: Met de heete bout hebt gij de vlek nog vaster ingewerkt. Probeer nu eens de vlek te borstelen met waschbenzine en direct daarna, voordat de benzine verdampt is, bedek ken met een laagje magnesia. Als het door en door droog is, afschuieren. Deze behandeling bui ten en geen vuur of vlammetje in de nabijheid. Is de vlek niet weg, dan behandelen met per* thlooraethyleen,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 2