i H.D.* IM1ADSON KEUU WEEK-ABONNEMENTEN VERTELLING wmmmm VRIJDAG 28 DECEMBER 1934 H AARLEM'S DAGBLAD 13 Moeilijke Kerstdagen voor de Engelsche voetbalprofs; Verantwoordelijke taak van den manager; De strijd om de zes punten; Onverwachte successen; Londen's kansen op promotie; Een vreemd geval bij IerlandHongarije; Boksen in een gevangenis; Arie van Vliet als trainer. Ofschoon de Kerstweek door bijna iedereen met vreugde wordt begroet, is deze periode van feestdagen voor de groote Engelsche voet- balvereenigingen en de daaraan verbonden spelers een tijd van inspanning en verre rei zen. In een tijdsverloop van vijf dagen moe ten drie belangrijke competitie-matches worden gespeeld, hetgeen beteekent, dat er zes punten op het spel staan. En deze kunnen den doorslag geven bij promotie of degrada tie, temeer, daar de onderlinge sterkte der League-clubs maar zoo weinig verschilt. Bijna alle clubs spelen op de beide Kerstdagen uit en thuismatches tegen dezelfde tegenstanders en in de meeste gevallen worden de punten broederlijk gedeeld, met dien verstande, dat bijna elke club op eigen terrein de baas blijft. Er zijn vele menschen, die een totaal ver keerd begrip hebben van het uithoudingsver mogen en de kracht van den beroepsvoet baller. Zij meenen, dat de eenige zorg, die de prof. heeft, is, de geheele week door te trainen, opdat zijn lichamelijke conditie niets te wenschen overlaat. Waarom zouden ze dus niet zes dagen achtereen kunnen voetbal len? Dit idee is natuurlijk totaal verkeerd. Het hedendaagsche League-voetbal is zoo inspannend en vereischt zooveel van den speler, dat de prof., die volgens de regelen dei- kunst zijn training volvoert, zijn wekelijksche taak naar genoegen volbrengt, wanneer hij des Zaterdags in één enkelen competitie- of bekerwedstrijd de volle honderd procent geeft. Men moet niet vergeten, dat de meeste elf tallen dezer dagen tusschen de matches in zeer lange reizen moeten maken, waarbij de spelers niet zelden gedurende een gedeelte van den nacht in den trein zitten. Preston North End b.v. speelde Dinsdag te Londen tegen Arsenal. Na afloop reisden de beide ploegen naar Preston om aldaar den volgen den dag de return-match te spelen. Blackburn Rovers moesten na hun wedstrijd tegen Portsmouth uren lang sporen om daags daar na in bovengenoemde havenstad te spelen. Deskundigen beweren, dat niets zulk een fnul- kenden invloed op den vorm van den sports man heeft als langdurig reizen, zoodat het begrijpelijk is, dat vele clubs niet die resulta ten behalen, die men ervan zou verwachten. Deze Kerstwedstrijden zijn dan ook een toetssteen voor de speelkracht van de groote clubs en de meeste managers hebben op het einde der week de grootste moeite een eenigs- zins representatieve ploeg samen te stellen. Niet, dat het aantal verwondingen grooter is dan anders, maar er is ten slotte een grens aan het uithoudingsvermogen van het men- schelijk lichaam, kleine mankementen, zooals onwillige spieren of een pijnlijke zwelling zullen in gewone omstandigheden na de ge bruikelijke rustpoos van een week met goede behandeling meerendeels genezen, maar wan neer er slechts vier en twintig uren tijd is om op verhaal te komen, wordt de situatie direct geheel anders. Daarbij moet men bedenken, dat een vermoeid lichaam deze kleine ver wondingen veel erger voelt dan wanneer het goed uitgerust is. Het is de taak van den manager om zijn spelers zooveel mogelijk te sparen en te dien einde moet hij volkomen met hun hoedanig heden op de hoogte zijn. En zijn profs., die onmogelijk drie of vier achtereenvolgende matches op volle kracht kunnen spelen en de manager moet dan ook terdege met defi clubtrainer te rade gaan. alvorens hij het elf tal samenstelt. In dit verband dient aandacht te worden geschonken aan een probleem, hét- welk in Engeland herhaaldelijk de aanleiding is tot ontslagname van een club-manager. Meermalen toch komt het voor, dat leden van de directie van een vereeniging zich met de samenstelling van de ploeg meenen te moe ten bemoeien. Dit geeft evenzooveel malen reden tot oneenigheid, want vanzelfsprekend is de manager, die de geestelijke en lichame lijke capaciteiten van ieder zijner spelers nauwkeurig kent, veel beter in staat hun vorm te beoordeelen dan de directeur, die hen alleen de wedstrijden ziet spelen en bo vendien in vele gevallen geen zuiver oordeel kan vellen, omdat hij nimmer onder gelijke omstandigheden als de spelers temidden van een massa publiek een belangrijken wedstrijd heeft moeten spelen. Dat is ook de reden, dat zoovele elftalcommissies falen, omdat ze van hun taak niet de minste notie hebben, als gevolg van gebrek aan practijk. Natuurlijk moet de manager zich met zijn assistenten, de trainers, beraden en officials als Allison van Arsenal, Smith van de Spurs. Cunningham van Newcastle, om er slechts en kelen te noemen, zullen dat dan ook nimmer nalaten. Aan den anderen kant zijn er ook managers, die in dit opzicht het altijd beter weten en denken, dat ze de wijsheid in pacht hebben, zooals Leslie Knighton van Chelsea, die vroeger Arsenal, Birmingham en Bourne mouth beheerde, zonder dat deze clubs eenig succes behaalden. Doch dergelijke betweters treft men ook in Hollandsch vertegenwoor digend voetbal aan. zooals trouwens in eiken tak van het maatschappelijk leven. Wij zijn het echter niet eens met degenen, die beweren, dat een vertegenwoordigend voet balteam door één man moet worden samenge steld, want dit is een geheel andere taak dan die van den Leagueclub-manager. Er zijn spe lers, die in een bepaald milieu voldoen en zelfs uitblinken, doch die het temperament voor groote wedstrijden, „the big match tem perament" ten eenenmale missen. Wij kunnen in dit verband-volstaan met te wijzen op den doelverdediger van een club, die vele malen kampioen van Nederland was, doch die in het Oranje-elftal totaal de kluts kwijt was. Men moet de diverse spelers herhaalde malen en onder alle mogelijke spel-omstandigheden hebben meegemaakt om aan de hand van eigen vroegere practijk-ervaring te kunnen beslissen, of zij in vertegenwoordigend voet bal op hun plaats zijn of zich op den duur kunnen aanpassen. En wij hebben het. steeds een uitstekenden maatregel van de Engelsche amateurclubs gevonden, om nieuwe of naar een hooger elftal bevorderde spelers voor de eerste maal in een uitwedstrijd te laten uit komen, waardoor ze niet onmiddellijk onder de aandacht en de critiek van het eigen pu bliek (de stuurlui aan den wal) komen, het geen begrijpelijkerwijze een groote handicap kan zijn. Intusschen zijn er slechts weinig Engelsche Lagueclubs, die uit het drietal Kerstmatchos het volle pond. d.i. zes punten hebben gehaald de degenen, dien het gelukte, waren niet al tijd de sterkste. Wie zou nu verwacht hebben, dat Chelsea, nummer 21 van de 22 clubs in de eerste klasse, haar drie matches thuis tegen Middlesbrough (19) en tweemaal tegen Aston Villa (11) zou winnen en daardoor zeven plaatsen op de ranglijst zou stijgen? En dat nummer zeventien in de tweede divisie. Southampton, dit voorbeeld zou volgen en zes treden omhoog zou gaan. West Ham United, de Londensche oud-eer ste klasser, profiteerde van de gelegenheid om met haar stadgenooten Brentford, de lei ders der tweede af deeling, in punten gelijk te komen en Bolton Wanderers te verdringen West Ham verloor in den aanvang van het seizoen haar eerste zes wedstrijden, doch sinds dien kwam de ploeg plotseling in vorm en ze maakt thans een prachtige kans op promotie waartoe de zoo juist behaalde zes punten niet weinig bijdragen. Aan den anderen kant is het niet verwonderlijk te zien, dat Bolton Wan derers de, in het begin te straf aangezette ,,pace" zonder inzinkingen niet volhouden kan, want na in de eerste tien matches on geslagen te zijn gebleven, verliest deze club thans bijna evenveel matches, als ze wint en bij de scherpe concurrentie blijven de gevol gen niet uit. hetgeen onderstaand ranglijst gedeelte duidelijk toont De doeciifers kunnen hier wederom wel eens een beslissende rol spelen gesp.gew.gel.verl. voor-teg. punt. Brentford 22 13 6 3 54—27 32 West Ham 22 V 15 2 5 49—33 32 Bolton 21 15 0 6 55—29 30 Manch. United 22 15 0 7 4629 30 Notts Forest 22 11 6 5 46—38 28 Op den dag na Kerstmis speelt Bolton thuis tegen Burnley (10). waarvan zij den uitwed strijd met 21 verloor. De twee matches, die Sunderland en Ever- ton tegen elkaar speelden, leverden merk waardige resultaten op Eerstgenoemde club, leider der eerste divisie, had voor den uit wedstrijd tegen de club uit Liverpool, bijge naamd de ..Toffees" nog geen enkele van de In dit seizoen gespeelde negen matches op vreemd terrein verloren, doch thans deed Everton haar met 62 in het zand bijten. Den volgenden dag nam Sunderland revan che. door de return-match met niet minder dan 70 te winnen. Arsenal tenslotte verloor twee uitwedstrijden tegen Preston en Derby County en won. met vele invallers spelend, thuis van eerstgenoemd team. En thans beginnen de clubs aan de tweede helft van het competitie-programma, waarna op 12 Januari de bekerwedstrijden komen. Bij den wedstrijd Iersche VrijstaatHon garije, vorige week te Dublin gespeeld, is het vreemd toegegaan. Het Hongaarsche elftal verliet emt de pauze het veld, zonder dat een der spelers gewond was, doch trachtte de ■tweede helft met een anderen middenvoor aan te vangen. Nu was vooraf bepaald, dat slechts de doelverdediger gedurende de ge heele match bij eventueele verwonding ver vangen mocht worden, en de scheidsrechter wees dus terecht den reserve-speler van het veld, waarop de „origineele" middenvoor weer kalm terug kwam en een goal maakte. Doch wat de referee niet zag, was dat de Hongaren tevens met een anderen halfback en doelver dediger speelden en daar de officials van den Vrijstaat-Voetbalbond geen bezwaren naar voren brachten, konden de „invallers" rustig in het veld blijven. Na afloop werd van Iersche zijde beleefdelijk geïnformeerd, of de vervan gen spelers erg gewond waren, doch de Hon gaarsche bestuurderen antwoordden aller vriendelijkst, dat van verwonding geen sprake was, maar adt de uitvallers een beetje buitje adem waren. De gastheeren konden daarop van verbazing niets meer zeggen en een pro test bleef achterwege. Uit de wedstrijdverslagen blijkt overigens, dat de Iersche achterspeler Gaskins. die ook te Amsterdam tegen Holian duitblonk, een voortreffelijke partij heeft gespeeld en dat het zwakke punt in de halfback-linie school, ofschoon te elfder ure de Engelsche clubs Notts County en Walsall toestemming hadden gegeven voor het uitkomen van hun midden spelers Fallon en Griffith. Beiden hebben ech ter gefaald, waarbij nog kwam. dat na de pauze, die met 22 Inging. Paddy Moore door een verwonding als rechtsbuiten maar wat meepassagierde. Intusschen hebben de Hon garen te Madrid van de Spanjaarden met 61 verloren, hetgeen voldoende de zwakte van het Iersche Vrijstaat-elftal demonstreert. Men wilde te Belfast een gedeelte van de Kilmainhamgevangeenis als het Iersche na tionale boks-stadium inrichten, doch de plannen zijn niet tot uitvoering gekomen, omdat de publieke opinie er tegen was. Wij kunnen ons dat begrijpen. Want wat zou ge makkelijker zijn, dan dat de een o fandere fa voriet. die zijn tegenstander te hardhandig een horizontale houding deed aannemen, dooi de autoriteiten maar meteen ter voorkoming van verdere ongelukjes op de plaats zelve werd vastgehouden. Onder die omstandigheden moet zelfs de meest optimistische bokser een zekere beklemming gevoelen, wanneer hij de gehandschoende vuist naar de kaak van zijn tegenstander dirigeert. De boksclub „Haarlem", die haar trainings lokaal ten huize van den heer Bruggink, aan de Gedempte Oude Gracht 62 heeft, heeft thans in den bekenden Rotterdamschen be roepsbokser Arie van Vliet een uitstekenden instructeur gevonden, die eiken Woensdag avond de leden traint. Van Vliet heeft een wedstrijd-ervaring van 14 jaar en heeft in geheel Europa gebokst. Men had het met de keuze van een trainer moeilijk beter kunnen treffen. VOETBAL, AMSTERDAM—ROTTERDAM. Geen oplossing van liet conflict. Te Amsterdam heeft een bespreking plaats gehad tusschen het A. V. B.-bestuur aan den eenen kant en de vereeniging Ajax aan den anderen kant, naar aanleiding van het con flict, dat ontstaan was in zake den op Nieuw jaarsdag te spelen wedstrijd AmsterdamRot terdam. Ondanks alle argumenten, volhard den de Ajax-spelers in hun standpunt (aldus lezen we in de Tel.» en daar ook het A.V.B - bestuur zijn standpunt niet wijzigde, zal op Nieuwjaarsdag de wedstrijd tegen Rotterdam in het Olympisch Stadion gespeeld worden door een Amsterdamsch elftal, waarin Ajax niet zal zijn vertegenwoordigd. STORMVOGELS—V. S. V. Stormvogels probeert de volgende gewijzig de opstelling: Hoilenberg, Haak Sr., Haak Jr., Tol, Fijen, v. d. Velde. Van Pel Jr., Van der Steen Sr., Ketting Beneker, Van der Steen Jr. SCHOTEN—HILLINEX- As. Zondagmiddag speelt Schoten op haar terrein aan den Vergierdeweg tegen Hülinen Het Scho ten-elf tal is als volgt: Geurtz, Schotman, Steenbergen, Rootlieb. v. Roon, v. Putten. Maas, Cop, Kedde, Heijerman, Hetem. RLPPERDAD. I. O- Het D. I. O.-elftal is als volgt samengesteld: K. Offenberg. H. v. Lee, P. d. Wildt, J. Roodselaar, B. v. Dansik, S. Tjeertjes, E. Smit, J. Poelgeest, F. L. Witkamp, J. de Nieuwe, H. v. Ham. SCHAKEN HET TOURNOOI TE HASTINGS Uit Hastings wordt aan de Tel. gemeld: Donderdag is het schaaktournooi te Has tings begonnen. Onze landgenoot dr. Euwe speelde in de eerste ronde tegen den vroegeren wereldkampioen Capablanca. Het resultaat van deze partij was remise. De uitslagen luiden als volgt: Hoofdtournooi. Millnerbarry—Lilienthal afgebroken. Miss Menchik remise met Mitchell. Thomas wint van Norman. Euwe remise met Capablanca. FlohrBotwinnik afgebroken. A. Tournooi. Prins—Rubinstein afgebroken. LentonDe Jong afgebroken. Scheffer remise met Seitz. B. Tournooi. Van Seters remise met Ulrich. Aldis wint van Hoenselaar. JellieMorrison afgebroken. HOCKEY. BELGISCHE HOCKEYSPEELSTERS EN -SPELERS IN HAARLEM. A.s. Zaterdag en Zondag zal een groep Bel gische speelsters en spelers de gast zijn van de Bloemendaalsche Hockeyclub. Het gezelschap komt Zaterdagmiddag aan en zal ontvangen worden in het Kennemer Lyceum, waar te twee uur op het sportterrein een mixed-wed strijd gespeeld wordt tusschen de Belgische ploeg en een Bloemendaalsche combinatie. Zondagmorgen omstreeks tien uur spelen op het Bloemendaalveld de Belgische heeren te gen hun Bloemendaalsche confraters. Om het verblijf voor de gasten zoo aange naam mogelijk te maken, heeft Bloemendaal bovendien een gezellig' samenzijn voor Zater dagavond ee een autotocht door de omstreken voor Zondag georganiseerd. Wilhelminastraat 66 - Tel. 14627 ■lil Bezorgt DINERS - SOUPERS - KOUDE en WARME SCHOTELS bij U aan huis Hl DINERS vanaf <1.— ri Speciaal Oudejaarsavond Schotels (Adv. Ingez. Med.) SCHEEPVAARTBER1CHTEN HOLLAND—AMERIKA LIJN. Rotterdam, 26 (n.m.) van New-York naar West-In dië HALCYON LIJN Stad Dordrecht, 25 van Vlaardingen te Bag- noli, voor Huelva. Stad Vlaardingen, 27 van Vlaardingen naar Narvik. Stad Zaltbommel, 27 van Vlaardingen naar Malta. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Holland 26 te Lorenzo Marques. Bloemfontein (thuisreis) p. 26 Las Palmas. Nijkerk (uitreis) 27 (n.m.) van Antwerpen. Klipfontein (uitreis) 26 van Mozambique. Jagersfontein 27 van Amsterdam te Ham burg. Streefkerk (thuisreis) 27 v. Dar-es-Salaam HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Aagtekerk (thuisreis) 25 van Melbourne. Almkerk (thuisreis) pass. 26 Gibraltar HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN. Giekerk (thuisreis) 26 van Bimlipatam. HOLLANDWEST-AFRIKA LIJN. Helder (uitreis) 26 Dec. te Lagos. JAVA—NEW-YORK LIJN. Palembang. New-York naar Java pass. 26 '1 v.m.) Gibraltar. Djambi, Java naar New-York pass. 27 (5 v.m.) Perim. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Gaasterland (uitreis) 26 van Antwerpen p 17 (v.m.) Vlissingen. Flandria (thuisreis) 25 van Rio de Janeiro. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alpherat (uitr.) 26 teMontevideo. Alcyone (thuisr.) 24 van Montevideo. Alphacca 27 van B.-Ayres te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (thuisreis) 25 (11 v.m. van Mar seille. Kota Gede (thuisreis) p. 25 (8 n.m.) Perim. Kota Pinang (uitreis) p. 27 (8 v.m.) Dover Siantar (thuisreis) j. 27 (12 midd.) Pt. de Galle. Kota Baroe (uitreis) 27 (7 v.m.) van Port Said. Kota Tjandi 26 van Batavia te Soerabaja. Indrapoera 26 van Batavia naar Rotterdam STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Johan de Witt (uitreis) 26 Dec. van Suez. Marnix van St. Aldegonde (uitreis) 25 v. Singapore. Madoera (thuisreis) 26 December te Baloe ran. Marnix van St. Aldegonde, 27, v. Amster dam te Batavia. Salabangka, Batavian. Amsterdam 27 te Barcelona KON. NED STOO\rBOOT MIJ. Achilles. 26 Dec. van Cadix n. Genua. Baarn. Amsterdam n. Chili 25 te Cristoba' Bodegraven, Amsterdam n. Chili 26 (7 nam.» 6 mijl Zuid van St. Michaels. Boskoop 26 Dec. van Palta naar Manta. Ceres. 26 Dec. van Stamboul te Izmir. Colombia 26 Dec. v. Amsterdam te Barbados Euterpe. 25 Dec. van Amsterdam te Bor deaux. Ganymedes. Limni n. Amsterdam 26 (12 midd.)" 130 mijl van Ouessant. Merope 27 (3 v.m.) van Amsterdam te Hamburg. Odysseus 26 (5 nm.) van Corcubion naar Amsterdam. Orpheus. 25 ec. van Kopenhagen te Stettin Perseus. 25 Dec van Danzig te Kopenhagen. Poseidon. 26 Dec. van Melilla r.aar Alicante. Rhea. Valencia r.aar Amsterdam pass. 26 Ouessant. Saturnus. 26 Dec. van Genua te Napels. Simon Bolivar 25 van Barbados naar Am sterdam. Stella. Alexandrië naar Amsterdam 26 van Gibraltar. Trajanus, Faro naar Genua passeerde 26 Gibraltar. Ulysses. 26 Dec. v. Salonika naar Izmir. Venus. Piraeus naar Amsterdam 25 van Pto Emnedocle Van Rensselaer, Paramaribo n. Amsterdam 27 van Funchal. Vesta 27 van Gibraltar naar Cadix. Titus 27 van Jaffa te Haifa. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE- Een onverwachte uitkomst. Dank zij zijn nauw contact met den schrij ver dezes kan de iezer dezer zeer ernstige ge schiedenis op zijn gemak een blik slaan in de smaakvol ingerichte heerefckamer van een bekend schrijver. Wat hem in die kamer voor al opvalt zijn de onmiskenbare toebereidse len voor het bezoek van een jonge dame, die hij zoowel toebereidselen als dame zich met behulp van de herinnering aan talrijke films en tooneelstukken wel zoo ongeveer moet kunnen voorstellen zonder dat verdere beschrijving noodig is. Terwijl dus alles tot nu toe een volkomen normalen aanblik biedt, verwondert het ons geenszins, dat de bekende schrijver op dit oogenblik, terwijl hem over een half uur het langverwachte bezoek van de langverwachte dame wacht, aan zijn bureau zit en schrijft. Aangezien hij waarschijnlijk bezig is aan zijn werk, dat dus toch voorbestemd is om vroeger of later aan het openbaar prijsgegeven te worden, gelooven wij niet onkiescn te zijn. als wij even over zijn schouder kijken. Tot onze verbazing schrijft hij het volgende: „Dit zal dus de beslissing worden. Als het meisje, dat ik verwacht, komt, zal ik dit pa pier van avond in het geheime vak van mijn schrijftafel opbergen en niemand zal het ooit aanschouwen: want dan zal ik leven een heel leven lang; en ik zal scheppen iets dat den naam van schepping waarlijk zal verdienen. Maar als zij niet komt, zal men morgen deze bladen vinden en zij zullen mijn nalatenschap zijn. Men zal dan moeten er kennen, dat ik na alle halfheid en opper vlakkigheid die mijn leven en mijn werk ge kenmerkt hebben, ten minste den moed ge vonden heb om mij met open oogen in den afgrond te storten, voordat ik en mijn werk heelemaal weggezakt waren in de bur gerlijke alledaagschheid, waarin ik mij lang zaam voel wegglijden. Éénmaal wil ik zonder omwegen, zonder uitvluchten, met onverbloemde eerlijkheid neerschrijven, wat ik in den grond ben: een betrekkelijk presentabel, betrekkelijk goed gekleed jongmensch, dat van tijd tot tijd de stof voor een verhaaltje in zijn brein voelt opwellen en dat in staat is die stof dusdanig te behandelen, dat een aantal betrekkelijk hooge eischen stellende kranten het be ëindigde product waardig vinden om door hen afgedrukt te worden omdat 't tenminste na een vergeefsche rondreis iangs negen redac ties toch bij de tiende hangen blijft. Als ik vandaag sterf zal men mij tien of vijftien vriendelijke regels wijden, en twee of drie bladen zullen van de gelegenheid gebruik maken om een halve kolom te vullen met een artikeltje over „den al te vroeg gestorvene" van wier. „nog veel goeds te verwachten was geweest". Na acht dagen echter zal ik volko men vergeten zijn en in mijn plaats zullen nu andere brave zwoegers hun verhaaltjes ge drukt krijgen. Zoo zie ik er uit, zoo n wezen ben ik, en zoo zal ik in de toekomst zijn. Of liever: zoo zou ik zijn. Maar daar pas ik voor. Ik wil niets verbloemen of verontschuldigen. Ket is nog maar een paar dagen geleden, dat ik tegenover mijzelf tot de eerlijke erkenning van mijn eigen jammerlijkheid kwam. Ik heb mezelf altijd tot de kunstenaars gerekend en nog voor heel kort ben ik tot de afschu welijke waarheid gekomen, dat ik en mijns ge lijken alles behalve kunstenaars zijn. Wie van tijd tot tijd een betrekkelijk dat woord moet er weer aan te pas komen or dentelijk artikel of verhaal schrijft, is daarom nog geen kunstenaar: en als een waarachtig kunstenaar zich van tijd tot tijd eens aan zooiets bezondigt, is dat nog geen reden voor mij en mijns gelijken om hem tot de onzen te rekenen Tot voor kort heb ik de waarheid daarvan niet willen erkennen; maar toen heb ik eens iets beleefd dat ik als van ouds in woorden wilde omzetten het was een ge beuren, dat mij diep geschokt had en in mijn pogen om het neer te schrijven heb ik gefaald: ik heb het vervlakt, verleelijkt, ver minkt. Ik heb het niet kunnen doen herleven, het bleef dood Ik heb het moeten erkennen, en mezelf verfoeid en gehaat". (Na deze verbazingwekkende ontboezeming neergeschreven te hebben staat de schrijver op, loopt een paar maal heen en weer en steekt een sigaret op. Dan wendt hij zich met een ruk naar zijn schrijftafel, neemt uit een la een revolver, en vult hem voorzichtig, maar gansch en a! overbodig heelemaal met patronen. Aangezien er echter nog geen on middellijk gevaar bestaat, dat hij tot gebruik ervan zal overgaan, zullen wij hem voor een korte poos alleen laten). (De jonge dame, die de schrijver verwacht verlaat haar huis zoo vroeg dat ze in allen ge valle tijdig zal arriveeren om het onheil te ver hoeden. Ze is donker, groot, goed gebouwd, voortreffelijk gekleed en heeft een smul. bruin expressief gezicht. Dat ze vandaag heelemaal hoogen graad van raffinement. Ze houdt de oogen neergeslagen omdat ze daar bij tijd en wijle ernstige ongelukken mee aanricht en de ervaring haar wijzer gemaakt heeft. Wij be geleiden haar ongemerkt op haar weg door de straten en bekennen bij deze gelegenheid, dat wij gedachtenlezers zijn. Aangezien de ge dachten der jonge dame met het oog op deze geschiedenis van belang zijn en wij natuur lijk in een toestand van ernstige bezorgdheid verkeeren. gelooven wij niet, dat wij ons aan onkieschheid schuldig maken als wij deze gedachten eveneens aan de openbaarheid prijsgeven. De jongedame denkt:) „Het is maar goed dat de naaister geen telefoon heeft; anders zou moeder vast en zeker om de een of andere kleinigheid op bellen en dan zou ik er leelijk invliegen. Ik moest eigenlijk veel opgewondener zijn. vind :k. Merkwaardig ik heb heelemaal niet het gevoel of ik voor een ernstige beslissing sta. Misschien doe ik het beste met achter den schouwburg een taxi te nemen. Aardig is dat complet daar. Maar veel te duur. Ais ze soms denken dat ik zoo dwaas zou zijn om tweemaal te veel te betalen, alleen omdat die winkel zich verbeeldt, dat hij de beste van de heele stad is! Dat is waar ook. ik meet nog Fleur de Lys koopen. Merkwaardig ik voel me heelemaal niet verrukt of blij of ont roerd hoe zou dat komen? Hij heeft aar dige oogen en die plooi tusschen zijn wenk brauwen staat eenig. Hij moet een beetje an dere kleeren aantrekken maar daar zal ik wel voor zorgen. Al die dingen, die hij den vorigen keer zei, en de manier, waarop hij het over zijn leven had. waren bepaald origi neel. Ik geloof, dat hij in mij zijn „maze" ziet het klinkt een beetje gek. Ik geloof ook eigenlijk, dat hij zoo iets best gebruiken kan - dat verhaal, dat hij me die keer liet lezen, was niet veel zaaks. Hij is een beetje ia,, zouteloos. Als ik hem vergelijk bij die beeld houwer hoe noemde ik hem ook weer? O ja. Othello nu, dat was net een vuur spuwende berg! Een beetje zout en war pe per, ja. Enfin, we zullen maar eens zien. Maar om te biginnen moeten we zorgen, dat we niet op tijd zijn dat zou een grove fout zijn. (Ze begeeft zich in een groote parfu merie: aangezien ze zich daar voorloopig wel amuseeren zal laten we haar alleen.» (De schrijver is begonnen zijn vel papier verder te vullen. Hij schrijft nu zeer snel. Op den tafel staat een half leeg wijnglas, het raam staat een eind open om de sigaretten rook eruit te laten trekken. Wij maken van ons voorrecht gebruik om verder te lezen:» of ik het zal kunnen mijzelf omhoog te heffen, steeds hooger, tot ik ver boven de massa uitsteek? Ik weet: als ik mij zelf van al die valsche gevoelens en poses, van mijn eigen halfheden en onmacht los wil maken, dan moet ik menseh worden. Alleen de ware liefde kan mij daarbij helpen, kan mij harden en wijden voor mijn werk. Dit meisje zal mij daarbij helpen. Ik zet alles op die ééne kaart, en vandaag zal de be slissing vallen. Ja of nee. Ze weet, wat ik van haar verwacht, dat ik haar noodig heb. Ik heb het haar gezegd. Nu zal het erom gaan of ik werkelijk macht over de menschen, deze eene mensch, heb of niet, Als zij komt dan heb ik mijn eerste overwinning behaald. Als zij niet komt dan weet ik, dat ik geen mensch ben en nooit een kunstenaar zal worden. Men zal dat misschien een spel op leven en dood met het noodlot noemen welnu, waarom niet? Ik heb de onbekende macht, die onze levens bestuurt, de laatste troeven in handen gege ven en dit spel zal beslissen. De tegenpartij moet nu maar zien, of zij het met haar troe ven kan winnen". (Wij vinden in stilte het gedrag van den schrijver niet heelemaal zonder aanstellerij, we wachten ons er echter wel voor dat hardop te zeggen, omdat wij niet weten, hoe wij ons in dezelfde situatie zouden gedragen. Terwijl hij nog verder schrijft, komen we tot de overtui ging, dat het hoog tijd wordt, dat de jonge dame haar intree doet.) (De jonge dame zit, zooals we al vermoed hadden op het terras van hotel Atlantic en nipt aan het kopje koffie, waaraan ze zoo plotseling behoefte kreeg. Ze doet haar best eruit te zien als een Amerikaansche milliar- dairsdochter, wier moeder van Mexicaansche afkomst was; ze slaagt er wonderwel in. Ze blaast langzaam den rook van een sigaret uit en kijkt met verstolen blikken naar de paren, die in de zaal binnen aan het dansen zijn. De rythmische syncopen van de muziek bezor gen haar een aangename stemming. Ze denkt) ,Laat ik de zaak liever nog eens goed over denken. Als ik nu naar hem toe ga, zal ik nooit zeker weten of hij de man is. dien ik werkelijk zoek want de man, die voor mij de ware zou zijn. zou er zich niet aan storen, of ik niet kwam: hij zou onmiddellijk het roer in handen némen en binnen een half uur voor mijn deur staan. Nu en dan vinden we el kaar toch wel. En in het andere geval bespaar ik mezelf alleen een teleurstelling. Ober, breng me eens een stuk cake. Ik geloof heusch, dat het veel beter is, als ik niet ga." Ze leunt terug in haar stoel en zet haar overpeinzingen voort. Wij weten nu wel, dat ze hier zal blijven zitten tot het tijd voor haar wordt om aan naar huis gaan te denken. En aangezien daaruit volgt, dat de schrijver te vergeefs op haar zal wachten wenden wij ons vol bezorgdheid weer tot hem.) De schrijver heeft een tijd lang onbewe gelijk op zijn armbandhorloge zitten kijken. Nu staat hij met een ruk op en zegt luid en hard:) „Ze is een uur te laat. Ze komt niet meer." (Hij loopt nog een paar maal met gebogen hoofd door de kamer op en neer. Wij ver moeden wat er in hem omgaat, maar wij heb ben te veel takt om nu zijn gedachten te wil len lezen. Wat hij geschreven heeft was vol doende voor hem en voor ons. Dan gaat hij naar de schrijftafel, steunt zijn linkerhand zwaar op het blad en tast met de rechter naar de revolver. Om zijn mond speelt een bitter lachje. Langzaam laat hij zich in den stoel zinken. Zijn blikken vallen op de beschreven vellen; hij begint mecha nisch, zonder de woorden goed in zich op te nemen, te lezen. Zijn oogen worden plotseling grooter: hij leest geboeid, ontroerd verder. Een paar zinnen zegt hij zacht voor zich zelf heen, met kennelijk genoegen. Wij zien duide lijk, dat zich in hem een verandering vol trekt, waarvan hij zichzelf niet bewust is. Hij zegt op diep verwonderden toon:) „Maar dat mijn hemel, dat is dat zijn de woorden, de zinnen, die ik zoo lang heb willen schrijven zonder het te kunnen. Daar is voor de eerste keer van mijn leven iets goeds, iets waarachtigs! Dat gloeit, dat brandt, dat snik:! (Plotseling juichend: „Wat een kopy zit daar in! (Langzaam, nadenkend:) Dat zou tot een uitstekend(Hij legt met een ongeduldige beweging de revolver weg, en tast. zonder de oogen van het papier op te heffen, naar het doosje met sigaretten.) Zou ik werkelijk vandaag zou vandaag, in dit uur voor mij een nieuw leven aangebroken zijn? Zou dit de grondslag voor een" kunst werk zijn? Nog maar gedeeltelijk natuurlijk, daar zou nog aan (Hij neemt de sigaret in de linkerhand, grüpt met een plotselinge beweging zijn vul pen en begint te schrijven. Daarbij rookt hij zoo hard. dat hy in een grijze wolk verdwijnt, zoodat wij hem met lichte spijt, maar voiko- geen parfum gebruikt heeft, duidt op een men gerustheid uit het oog verliezen.)

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 7