sum M Nieuwe tollen. 52e Jaargang Nd. 15802 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- èn Feestdagen Zaterdag 29 December 1934 HAARLEM S DAGBLAD Direotie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGE ME ENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 13.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 8 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72»4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukker^: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN1—5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame* 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30. elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400 -, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid 2000.-, Overlijden 600.-, Verües van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 29 December. J aaroverzichten In deze laatste dagen des jaars geven wij in dit blad de gebruikelijke overzichten: stuk jes gecomprimeerde historie van 1934. Erg vroolijk zijn ze niet. Hoe zou dat ook kun nen? De doodenlïjsten, die eraan toegevoegd worden, maken ze al niet opgewekt en het jaar 1934 heeft zich in het algemeen niet bo ven zijn slecht-befaamde onmiddellijke voor gangers weten te verheffen. Het begin was niet slecht en het eind opent betere vooruit zichten en geeft nieuwe hoop. Maar dat lange middenstuk Het is gewoonte bij het einde des jaars aldus te recapituleeren. 't Frischt de herinnering op, en dat is misschien practischer dan ooit te voren, want de gebeurtenissen volgen elkaar zoo snel op dat ze over elkaar heen schijnen te buitelen. De Pelikaan, onze trots van een jaar geleden, nu al sinds maanden de ver overaar van een „oud record", dat met stuk ken verbeterd is, typeert de rest. Haast, haast en geen tijd genoeg om er eens rustig over na te denken. Maar laten we 1935 niet begroeten in de stemming van de historie van 1934. Meerma len heb ik op deze plaats Briands kernachtig woord geciteerd: „de meeste menschen schij nen helaas alleen maar historisch te kunnen denken". Een waar woord, dat het ongeloof; het pessimisme, het scepticisme omtrent alle werkelijk nieuwe dingen typeert, en hun ver wezenlijking, remt en tegenhoudt. Een mal geval. De nieuwe dingen komen tenslotte toch. En zoodra ze er zijn begint men aan de mogelijkheid van een andere nieuwigheid te twijfelen, haar liefst heelemaal te verwerpen. Hoevelen hebben er dertig jaar geleden ge loofd dat de mensch ooit vliegen zou in een toestel zwaarder dan de lucht? En toen het er eenmaal was: hoevelen geloofden toen dat er ooit luchtverkeersdiensten zouden komen? En toen die er eenmaal waren: hoevelen wil den toen aannemen dat Jan Willemsen, fa brikant en Willem Jansen, advocaat, er ooit zorgeloos in him eigen sportvliegtuigjes op uit zouden trekken. Maar nu doen ze het. En nu wordt er weer niet geloofd in een toekomst, waarin net zooveel menschen als nu auto's bezitten hun eigen vliegtuigen zullen hebben Toch zal die komen De snelle groei van de luchtvaart is alleen maar een voorbeeld van de onjuistheid en het spijt me belachelijkheid van het be krompen historisch denken. Een kostbaar ding, de historie. Een bron van waardevolle kennis. Het beste middel om den ontwikkelingsgang der dingen te leeren begrij penals men inziet dat men haar dyna misch moet zien, en niet statisch. De historie is de boeiendste roman ter wereld, maar haar belangrijkste feit vindt ge in de slotwoorden, die er altijd weer onder gezet moeten worden: (Wordt vervolgd). Die be'neerschen haar,, en daarin vindt de spanning van de lectuur haar climax. Er komen ook in dezen tijd steeds nieuwe dingen naar voren. Nieuwe gedachten, nieuwe plannen, nieuwe uitvindingen. Sommige zijn tot mislukking gedoemd, maar vele zullen werkelijkheid worden. Dat leert de ontwikke lingsgang der historie. Een der domste dingen, die men ooit over haar heeft kunnen zeggen, ds dat zij „zich altijd herhaalt". Dat doet zij juist maar zelden, en nooit in de hoodflijnen, en nimmer in het gansche beeld der mensch- heid en der wereld. Dit wou ik even toevoegen aan de jaarover zichten. Ze bevatten niets dan doode dingen. Oud nieuws. Het is alles voorbij, 't Nieuwe wacht. Laten we er een open oog voor hebben, en er ons voordeel mee doen. R. P. Noodeloos toeteren voor het eerst bestraft. Door den Haarlemschen kantonrechter. Voor den kantonrechter is Zaterdagmorgen een bus-chauffeur veroordeeld, die in de Em- mastraat rijdende op 15 December tegen 9 uur 's avonds tweemaal een hoornsignaal ge geven had zonder dat de veiligheid van het verkeer zulks vorderde De ambtenaar deelde mee, dat dit de eerste overtreding was van de wet. die over noode loos toeteren een bepaling heeft, die in Juli in werking is getreden. Verdachte gaf toe, dat hij signalen gegeven had ofschoon er geen verkeer op den weg was. Maar hij kan den weg niet overzien en erkent derhalve niet, dat zijn signalen overbodig wa ren. De ambtenaar mr. B. v. d. Burg, verklaarde, dat een bewoner van de Emmastraat geklaagd heeft over het vele onnoodige lawaai, dat tot middernacht duurde. Naar aanleiding daar van is een onderzoek ingesteld. De hoek biedt daar voldoende uitzicht, zoo dat de ambtenaar van oordeel was, dat met matige snelheid rijdende auto's daar niet hoe ven te toeteren. Twee andere bus-chauffeurs hebben verklaard, dat zij daar ter plaatse nooit geluidssignalen geven. Verdachte zei, dat die chauffeurs dat voor zich zelf moesten weten, maar dat hij het sig- aialeeren daar w^l degelijk noodig vond. De ambtenaar merkte nog op, dat als in de stad het geven van signalen verboden was, de auto's langzamer zouden gaan rijden. Veel automobilisten geven 's avonds teekens met hun schijnwerpers. Op dit punt hoeft men niet domweg een signaal te geven. Deze zaak moet een waarschuwing zijn voor de andere chauffeurs en daarom kan deze maal nog met een lage straf volstaan worden. De eisch luid de f l subs. 1 dag. Mr. J. v. d. Vegt, waarnemend kantonrech ter, veroordeelde verdachte tot een boete van i 0.50, subs. 1 dag hechtenis. LUXE BAKKE-RIJE-N TE-L.1371^1-10876 -11655 12155 (Adv. Inge'.. Med.) Inbrekers openden brandkast der N.V. v. d. Vliet Co. En rookten de sigaren op van het bureau Wijsmuller. 1400.zijn gestolen. Voor het einde van het jaar .heeft IJmuiden nog een inbraak te boeken die er zijn mag. Komt t over 't algemeen weinig voor dat er in IJmui den groote diefstallen worden ge pleegd, dit keer is een buit van onge veer f 1400 den inbrekers in de handen gevallen, die na een deskundige operatie van een brandkast tot hun doel wisten door te dringen. De N.V. Van Vliet en Co. aan de Buitenhaven is er in den afgeloopen nacht de dupe van geworden. Het in 't zelfde gebouw gevestigde bureau Wijsmuller is alle sigaren, die in huis waren, kwijt. De politie, die slechts sobere berichten verspreidde, zoekt naar de daders. Toen hedenmorgen het personeel van het Bureau Wijsmuller het kantoor betrad ont dekte men dat er iets niet pluis was. Verschil lende symptomen wezen er op dat in den af geloopen nacht bezoek was geweest dat men liever niet ziet. en in geen geval in de afwe zigheid van de bewoners des nachts. Het bureau Wijsmuller heeft echter niet zoo veel last gehad van deze nachtelijke vi site. Slechts heeft het zijn sigaren onge vraagd moeten afstaan en de heeren inbre kers hebben zij opgerookt en ten deele waar schijnlijk meegenomen bovendien. Op de eerste etage is het kantoor van de N.V. van Vliet en Co. (W. P. Mets)Daar heb ben de bezoekers van den nacht zich anders gedragen. Ongetwijfeld zijn het vaklieden ge weest, want de behandeling van de brand kast doet daaraan alleszins denken. Zij hebben de brandkast voorover gelegd, en met werktuigen, die waarschijnlijk gedeel telijk afkomstig zijn van het pakhuis van het bureau Wijsmuller, welk pakhuis gelijkvloers ligt, is de achterkant van het stalen ding een voudigweg verwijderd. Althans hebben de hee ren er een gat in weten te maken, dat vol doende groot was om voor veertien honderd gulden waarde te laten verdwijnen. Als men weet van welk sterk materiaal brandkasten worden gemaakt, hoe de inbre kers te werk zijn gegaan, dan is het vermoe den gerechtvaardigd dat de heeren kennis van het vak hadden. Het woord is nu aan de politie. 50 jaar getrouwd. SHBÖFWB Maandag, op Oudejaarsdag zal het 50 jaar geleden zijn dat de heer J. de Jong en (toen) mej. Hos in het huwelijk traden. Nu. een halve eeuw later, herdenken de heer en mevrouw J. de Jong-Hos. Pepijnstraai no. 6 dezen dag, temidden der ongetwijfeld groote belangstelling. Versterking van de Lotharingsche grens. Wegens het a.s. Saarplebisciet. PARIJS. 29 Dec. (Reuter). Met het oog op de aanstaande volksstemming in hei Saargebied is de bewaking aan de Fransche grens in Lotharingen aanzienlijk versterkt en verscherpt,, ten einde te voorkomen dat agi tators of terroristen zich uit Frankrijk naar het Saargebi.ed begeven of uit het Saargebied naar Frankrijk ontkomen. Iedereen dit de grens passeert in welke richting dan ook, wordt aan een streng onderzoek onderwor pen. Chaco-hel barst weer los. Tachtigduizend man hakken op elkaar in. BUENOS AIRES. 29 Dec. (VI>.) De Pa- raguaansche troepen zijn gisteren een nieu wen aanval begonnen op de operatiebasis der Boliviaansche troepen, Villa Montes, waar opnieuw bloedige gevechten aan de grens van den Gran Chaco zijn ontstaan, waaraan in totaal tachtigduizend man deelnemen. Vol gens mededeelingen van het Boliviaansche commando zouden de Paraguanen echter met zware verliezen zijn teruggeslagen. Ten Zui den van Villa Montes hebben de Paraguanen bovendien in de Pecomajosector nieuwe aan vallen op het Boliviaansche front gedaan. De Bolivianen beschikken aan het front over 50.000 man, terwijl zij hopen met de opgeroe pen reserves van achttien tot vijf-en-veertig jaar binnenkort de rijke oliegebieden te kun nen verdedigen, die de inzet zijn van den ge- heelen oorlog. Max Bahr slaat King Levinsky TECHNISCHE KNOCK-OUT IN DE TWEEDE RONDE. Vrijdag had te Chicago de boksmatch plaat? tu&schen den wereldkampioen zwaargewicht boksen Max Bahr en King Levinsky. De match zou vier ronden duren. Toen de tweede ronde echter 53 seconden oud was ging Levinsky „down". Wat niemand reeds verwachtte'ge beurde. Levinsky werd uitgeteld. Max Bahr had na 1 ronde en 53 seconden door technischen knock-out King Levinsky Ds. D. Drijver naar Den Haag. Ds. D. Drijver, die sedert 8 Juli 1917 predi kant is van de Evangelisch Luthersche Ge meente te Haarlem, en voordien te Zaandam heeft gestaan, zal binnenkort Haarlem ver laten. Het beroep naar den Haag heeft hij aan genomen en in Maart zal Ds. Drijver zich naar zijn nieuwe gemeente begeven. Zooals men weet heeft Ds. Drijver op ver schillend gebied van zich doen spreken. Wij memoreeren o.a. zijn bemoeiingen in Noord Haarlem voor den Nederlandschen Protestan tenbond en zijn functie als secretaris van de Haiarlemsche predikantenvereeniging. Op 24 Februari zal ds. D. Drijver zijn af scheidspreek houden in de Evangelisch Lu thersche kerk. Nog mogelijkheid op accoord met Japan. Dr. Meyer Ranneft blijft optimistisch. Er zal echter eenige tijd overheen gaan. Naar aanleiding van de vriendschappelijke boodschap, door dr. Nagaoka bij zijn vertrek uit Soerabaja aan Aneta gezonden, verklaarde nu ook dr. Meyer Ranneft, voorzitter der Ne- derlandsche delegatie, zich bereid zijn per soonlijke meening over het verloop der con ferentie te kennen te geven. De heer Meyer Ranneft verbloemt in geen enkel opzicht het feit, dat de conferentie groote moeilijkheden, zelfs onaangenaamheden bracht en tevens dat het eerste stadium der onderhandelingen niet tot een tractaats-aan- vulling heeft kunnen leiden. Hij verklaarde, dat het best mogelijk zou kunnen zijn dat in de afgeloopen maanden door de delegatie en allereerst door hemzelf fouten zijn begaan, maar voorshands schijnt het hem toe, dat niets is verloren; maar dat daarentegen op verschillende punten een be langrijke toenadering is bereikt. Dr. Meyer Ranneft zeide woordelijk: „het hokt nog hierop, dat men op enkele punten zekerheid wenscht, terwijl slechts mogelijkheid wordt geboden." Zonder de zaken beter voor te stellen, dan zij in werkelijkheid zijn, acht hij het stellig denkbaar, dat over eenigen tijd een accoord bereikt kan worden. Spreker verwees hiervoor naar voortgezette besprekingen te Den Haag of te Tokio. De heer Meyer Ranneft is overigens opti mistischer gestemd dan eenige maanden ge leden. Japan en Nederland wenschen ernstig voor beide partijen een bevredigende regeling te verkrijgen. Daarvoor schijnt een basis thans aanwezig te zijn. I S3 HOLT-STRAATHOF begint de bekende Jaarlijk»che CoufiGu-Otttumiug, Gr. Houtstraat 52 5 (Adv. lngez. Med.) (Een wetsontwerp, regelend de bevoegdheidom op de groote ver keer sbruggen tol te heffen, zal dezer dagen bij de Tweede Kamer icorden ingediend.) Menschen die met weemoed denken Aan den „goeie ouwe tijd". Zijn door bovenstaand berichtje Ongetwijfeld zeer verblijd. Want als iets van d' ouden tijd is, Is dat wel het tolbegrip. Tol van wandelaar en fietser, Tol van auto en van schip. In het laatste tiental jaren Leken wij op 't goede spoor, Oude werden opgeheven, Nieuwe kwamen niet meer voor. 't Geestesoog zag reeds het einde Aller tollenarigheid, Hierin leek de toekomst schooner Dan die goeie ouwe tijd. Maar toen ging men bruggen bouwen, Ten behoeve van 't verkeer, En, in plaats van minder tollen, Zint men plotseling op meer, 't Is een sombere gedachte (Ook al mag die tolvrij zijn) Dat de crisis ons terugdringt Op zoo'n middeleeuwsch terrein. Naar dit allerdwaast principe. Gaan wij straks een stap terug: Wie over de brug wil komen, Kome eerst over de brug! Geen prettig bericht over onzen zuiveluitvoer. Frankrijk overweegt vermindering van contingenten. Naar uit gezaghebbende bron door Reuter te Parijs wordt vernomen, zouden de inmiddels door de inter-ministerieele contingenteerings- commissie vastgestelde Fransche contingenten voor het eerste kwartaal van 1935 die van het laatste kwartaal 1934 zeer nabij komen. Ten einde de crisis op de landbouwmarkt te lenigen, zouden enkele beperkingen, in som mige gevallen tot nagenoeg de geheele ophef fing van het contingent, worden ingevoerd of gehandhaafd, met name ten aanzien van lijn koeken en boter. G. H. G. VON BRUCKEN FOCK 75 JAAR. De bekende componist, de heer G. H. G. von Brucken Fock, te Heemstede, heeft Vrijdag den 75-jarigen leeftijd bereikt. Wegens ongesteldheid kon de heer Von Brucken Fock niet ontvangen, zoodat slechts eenige intieme vrienden hem konden komen gelukwenscher.. Verder waren vele telegram men en schriftelijke gelukwenschen ingeko men. Ter gelegenheid van zijn 75en verjaardag viel den bejaarden kunstenaar de onderschei ding ten deel. dat hij benoemd werd tot offi cier in de orde van Oranje-Nassau. Uitleiding van gevaarlijke vreemdelingen. Departement van Justitie zal er in gekend moeten worden. De minister van Justitie heeft aan de pro cureurs-generaal bij de gerechtshoven een circulaire doen toekomen, waarin her innerd wordt aan zijn aanschrijving van 30 Mei 1934, de z.g. vluchtelingen-circulaire. Daarin is o.a. bepaald, dat het departe ment van Justitie voortaan te kennen zal zijn in officieele uitleiding naar Duitschland van revolutionnaire elementen, voor zoover vertrek uit ons land niet op aanmaning plaats vindt. Volgens de nieuwe circulaire wenscht de minister deze gedragslijn te verruimen door te bepalen, dat zijn departement zal zijn te kennen in alle gevallen van uitzetting van vreemdelingen, die daarvoor op grond van gevaar voor de publieke rüst of veiligheid in aanmerking komen STEEKPARTIJ TE EMMEN. EMMEN, 29 December (V.D.) Gistermid dag had te Zwartemeer onder de gemeente Emmen een hevige ruzie plaats tusschen den 28-jarigen G. Beekman en zijn zwager. Er volgde een vechtpartij waarbij B. plotseling "en steek met. een mes in de zijde kreeg. Hij verd in ernst gen toestand naar het Acade misch ziekenhuis in Groningen vervoerd Zijn toestand was vannacht ernstig. Htt De Fransche regeering bestudeert Italiaan- sche voorstellen. pag. 4 Twaalfdaagsche Zeppclindienst over deni Oceaan? pag. 4 De Eerste Kamer aanvaardt de loonbelasting. pag. 3 Te Amsterdam is de heer M. Adatsji overleden. pag. 3 De Crisis bloembollensteun. pag. 3 Inbraak te IJmuiden. pag. 1 Doodelijk ongeluk op den Sloterstraatweg. pag. 4 Puzzlerubriek. pag. 5 Schaakrubriek, pag. II Bekende Haarlemmers: Mevr. A. C- Craandijk- Schuil. pag. 3 Bioscopen. pag. 9 Laatste berichten pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Jaaroverzichten. pag. I G. N. L.: Een overzicht over de binnenlandsche gebeurtenissen in 1934. pag. 6 Mr. E. Elias: Een lastige vraag. pag. 3 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het Filiaalbedrijf. pag. 3 A. K. Steup: De luchtvaart in 1934. pag. 4 K. de Jong: Tweede Weensclie avond H.O.V. pag. 5 K. de Jong: Radiomuziek der week. pag. 9 J. B. Schuil: Een Kerstspel pag. 5 W. van der Tak: Het buitenlandsche boek van deze maand. pag. 9 Willy van der Tak: Baron von Münchhausen, de verteller van „verhalen". pag. 8 Financicele kroniek: Onveranderde verwach tingen. pag. 5 Brieven van een controleur B. B.: Bezoek van den gouverneur-generaal- pag. 7 Dr. W. G. N. van der Sleen: Met Smirnoff naar Athene. pag. 7 Van onzen Londensehe correspondent: Een „half-svnthetische" opera te Londen. pag. 7 Jules Kammeijer: Blijft fit! pag 8 Het Haarlemsehe Stadsbeeld: De Valkestraat. pag 8 Geen aparte stijl voor het Derde Rijk! Zwitsersche bladen wijzigen hun standpunt niet. BERN, 29 December (Reuter). Het Zwit serse h Telegraafagentschap meldt, dat de bladen Bund. National-Zeitung en de Neue Zuericher Zeitung, die in Duitschland opnieuw voor onbepaalden tijd zonder opgaaf van redenen verboden zijn, verklaren dat ze hun stijl niet kunnen pasklaar maken volgens de buitengewone eischen, welke blijkbaar voor de toelating in Duitschland aan de in de neu trale pers verschijnende bladen wordt ge steld. Het is voor hen een eisch voor alles den politieken toestand en de gebeurtenissen in het buitenland vrij te kunnen beoordeelen. teneinde de openbare meening in Zwitserland objectief te kunnen inlichten. Zooals de door de Duitsche regeering gedurende de laatste maanden tegenover de pers gevolgde politiek aantoont, kan geen enkel blad. dat plaats verleent aan de verdediging der Zwitsersche belangen en aan de Zwitsersche oplossingen, zonder zich te laten leiden door overwegingen in verband met den verkoop in het buiten land. ongestraft in Duitschland worden ver spreid. De drie genoemde bladen hebben daarom besloten hun algemeen gedragslijn in geen enkel opzicht te wijzigen. Zij weigeren om commercieele redenen speciaal voor Duitschland gereed gemaakte edities uit te geven. JONGEN TE WATER GERAAKT EN VERDRONKEN. Toen het 15-jarig zoontje van den heer Duinkerken te Zwartemeer zijn jongere zus jes van de Kerst feest viering in de Neder- landsch Hervormde Kerk te Barger Oosterveen wilde halen, is hij waarschijnlijk door den mist misleid, bij een der bruggen over de Westra'swijk, met zijn fiets te water geraakt en verdronken. GYSBRECHT VAN AEMSTEL TE HAARLEM. De Amsterdamsche Tooneelvereeniging zal ook in dit seizoen weer een opvoering van Gysbrecht van Aemstel te Haarlem geven en wel in onzen Stadsschouwburg op 11 Januari,

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 1