UIT HET BUITENLAND DE LUCHTVAART IN 1934. een en ander. THIJS IJS EN DE SCHAT OP DE MAAN. STOFZUIGERS ZATERDAG 29 DECEMBER 1934 HAARLEM'S DAGBLAD HET BELANGRIJKSTE NIEUWS FRANKRIJK. m 51!nLSterie van buitenlandscne zaken is tnar.s bozig met de bestudeering van de itailaansche tegenvoorstellen, die de Fransche ambassadeur te Rome, naar verluidt. Donder dag heeft ontvangen. Volgens zekere geruchten zou de minister raad i Januari zijn standpunt tot deze tegen voorstellen bepalen. De correspondent te Ro me van den ..Paris Soir" geeft de volgende voorstelling van den stand der onderhan delingen. Omtrent de kwestie der nationali teit der Italianen in Tunis evenals inzake de grensbepalingen tusschen Libië en Fransch- Equatonaal-Afrika is men tot overeenstem ming gekomen. Daarentegen bestaan nog meeningsverschillen over de ontworpen con cessies in Somaliland. waar Italië een uitweg naar de golf van Djibiet en een partici patie aan de Fransch-Abessinische spoorlijn wenscht. In de Miaden-Europeesche kwestie denkt men thans aan een internationale stap. waardoor de onafhankelijkheid van Oosten rijk zou worden gewaarborgd. Een desbetref fend verdrag zou in de eerste plaats door Frankrijk en Italië worden onderteekend en worden voorgelegd aan alle nabuurstaten van Oostenrijk. Duitschland, Tsjecho-Slowakije. Zuid-Slavië. Hongarije, Omstreden is nog de kwestie of men in plaats van Tsjecho-Slowa kije en Zuid-Slavië niet de Kleine Entente als politieke eenheid hierbij zou betrekken. Daar zou Mussolini tegen zijn, daar hij Roe menië. dat naar zijn opvatting meer Balkan- staat is dan Donaustaat, buiten deze aange legenheid zou willen houden. Men schijnt thans te zoeken naar een over eenkomst door een algemeene formule, die zou kunnen worden ingeschakeld in de regio nale pactenpolitiek. Ofschoon de Engelsche ambassade in Rome verklaart, dat daar niets bekend is van een ontmoeting tusschen Mussolini en Sir John Simon, komen toch uit Londen berichten volgens welke men in Engelsche politieke kringen van meening is. dat Simon voorne mens is. in een Noord-Italiaansche stad een ontmoeting te hebben met Mussolini ter be spreking van het ontwapeningsvraagstuk. Deze Engelsch-Fransche besprekingen zou den, aldus wordt verklaard, de reis van Laval naar Rome kunnen voorafgaan en later lei den tot een Fransch-Engelsch-Italiaansche gedachten wisseling. Spanje, De Fransche regeering bestudeert Italiaansche voor stellen. Verdrag ter garandeering van Oostenrijk's onaf hankelijkheid. Mussolini tegen deelneming van de Kleine Entente. Een onderhoud MussoliniSimon? Twaalfdaagsche Zeppelin- dienst over den Oceaan? Dr. Eckener ontvouwt zijn plannen. 'Azana op vrije voeten geseld. Oud-premier Azana. die zich had te verant woorden wegens vermeende medeplichtigheid aan den October-opstand in Catalonië, is gis teren door het opperste gerechtshof onschul dig verklaard. Het hof heeft last gegeven, hem op vrije voeten te stellen. Genève. Geschil tusschen Perzië en Irak voor den Volkenbond. Het secretariaat-generaal van den Volken bond heeft uit Teheran een telegram ontvan gen van den Perzischen minister van buiten- landsche zaken, die mededeelt, dat Perzië de zaak aan den Volkenbondsraad voor zal leg gen, met het oog waarop de Perzische minister naar Genève zal vertrekken om de eerstvol gende zitting van den Raad in Januari a.s. bij te wonen. De regeering van Irak heeft reeds in No vember verzocht, de zaak bij den Volkenbond aanhangig te maken. Duitschland. Tegenspraak van geruchten. Het D. N. B. publiceert de volgende verkla ring: De Duitschland vijandig gezinde buiten- landsche pers verspreidt beweringen over massa-arrestaties en massa-executies gedu rende de eerste helft van December. Er is sprake van 2000 a 4000 arrestaties en van 230 terechtstellingen. Te bevoegder plaatse verklaart men, dat de beweringen over executies leugens zijn. Van de uitsluitend wegens zedelijkheidsdelicten gearresteerde 300 personen, zijn er 200 reeds kort daarop weer in vrijheid gesteld. De ove rige 100 heeft men in verzekerde bewaring gehouden, opdat het vooronderzoek kan wor den voortgezet. De in dit verband met name genoemde per soonlijkheden hebben aan de affaire part r.och deel en oefenen voorzoover zij in over heidsdienst zijn, hun functies verder uit. De gewezen opper-president van Silezië. Brückner, van wien gezegd werd, dat hij was doodgeschoten of dat hij zelfmoord had ge pleegd, is wegens zenuwoverspanning in een Berlijnsch ziekenhuis opgenomen, waar hij dagelijks door zijn bloedverwanten wordt bezocht. Het bericht van een Fransch nieuwsagent schap, dat Himmler, de chef der S. S., gearres teerd zou zijn, is volkomen uit de lucht gegre pen. Aardbeving in Zuid-Portugal. Gevangene profiteerde er van. De Londensche bladen houden zich uitvoe rig bezig met de nieuwe Duitsche plannen op het gebied van de luchtvaart. De „Evening Standard" publiceert een tele fonisch onderhoud, dat de redactie van het blad heeft gehad met den te Friedrichshafen vertoevenden dr. Eckener. Volgens dit onder houd zou dr. Eckener van plan zijn een veer- tiendaagschen, misschien ook twaalfdaagschen luchtscheepsdienst tusschen Europa en de V.S. in te stellen, welke in Juli a.s. zou wor den geopend en mogelijk ook Engeland als tusschenstation zou benutten. Volgens het blad heeft dr. Eckener voorts woordelijk ge zegd: ..Ik zal niet den Graf Zeppelin voor deze vluchten gebruiken, want dit luchtschip moe' zijn vluchten naar Rio de Janeiro eind Maart 1935 voortzetten. Het voor de vluchten naar de V. S. bestemde luchtschip wordt op het oogenblik gebouwd en ik hoop het het vol gende jaar gereed te hebben! De reis naar Lakehurst. zal 55 uur heen en naar Europa terug 48 uur duren. Dr. Eckener hoopt in Engeland een tusschenstation te kunnen aanleggen. Zoodra de luchthaven van Frankfurt gereed zal zijn (in 1936) zal van daar uit het geheele luchtverkeer plaats vin den. Dit zal zich o.m. uitstrekken tot Batavia. Met de Nederlandsche autoriteiten worden thans nog onderhandelingen gevoerd.. Citroën heropent de poorten. Arbeiders geleidelijk weer aan liet werk. PARIJS, 29 Dec. (Reuter). De president van de Parijsche handelsrechtbank heeft aan een vertegenwoordiger van het blad Oeuvre medegedeeld, dat de automobielfabrieken van Citroën overeenkomstig het plan het bedrijf op 3 Januari zullen hervatten. Voorloopig zullen van de ongeveer twintig duizend arbeiders slechts vijfduizend weder te werk worden gesteld. De overigen zullen gelei delijk worden aangenomen, doch in ieder geval voor 12 Januari. De loonen der arbeiders blijven zooals ze waren. De productie per maand is voorloopig op drieduizend auto's vastgesteld. Uit Lissabon 28 Dec.: In de provincie Ael- garve heeft een krachtige aardbeving groote ontsteltenis gewekt onder de bevolking. De muren van het voormalige Moorsche kasteel Silves zijn ingestort en het slot dient thans als gevangenis een gevangene slaagde er in te ontsnappen. Zwarte pest terroriseert China. Duizenden personen aangetast. In de omgeving van Hwaingan in de Chinee- sche provincie Kiangsoe. op ongeveer 200 KM ten Noorden van Nanking, zijn duizenden per sonen aangetast door de z.g. zwarte pest. Velen zijn reeds overleden. De Centrale Economische Raad heeft van Nanking alle beschikbare artsen naar het epidemiegebied gedirigeerd. De provinciale autoriteiten hebben verdere hulpexpedities gevormd, DE ..KONINGIN ASTRID" IN HET VADER LAND TERUG. BRUSSEL 28 Dec. De Havilland Comet ..Koningin Astrid", bestuurd door den Engel- schen piloot Waller en den Belgischen vlieger Kapt. Franchomme is hedenmiddag te Brus sel onder groot enthousiasme aangekomen na een vlucht van Oran in Noord-Afrika. Het be trof hier een proefvlucht voor het onderzoeken van de mogelijkheden van snelle postverzen ding tusschen België en de Belgische Congo. OVERSTROOMINGEN RICHTEN VER WOESTINGEN AAN OP CYPRUS. Na de rampspoedige droogte, die in de laat ste jaren op het eiland Cyprus heeft ge- heerscht is thans weer eens zware regen ge vallen. Ongelukkigerwijze was de regenval zoo sterk, dat het grootste waterreservoir de hoe veelheden water niet heeft kunnen verwerken, zoodat verwoestende overstroomingen zijn ontstaan. WORDT NEUMANN DOOR ZWITSERLAND UITGELEVERD? Vrijdag heeft de Zwitsersche bondsraad zich bezig gehouden met het verzoek van de Duit sche rijksregeering betreffende de uitlevering van den voor eenigen tijd te Zurich gearres teerden communist Heinz Neumann. Er is voldaan aan het verzoek Neumann in arrest ten behoeve van uitlevering te houden. Neumann, die thans een vrijheidsstraf onder gaat in verband met een pas-vergrijp bevindt zich thans dus in „Auslieferungshaft". De kwestie echter, of hij zal worden uitgeleverd of niet, blijft open. Eerst na ontvangst van het verzoek om uitlevering en van de ver- eischte bescheiden, die een nauwkeurige om schrijving van de strafbare daden moeten be vatten kan en zal besloten worden of het Duit sche verzoek om uitlevering gegrond is en of een juridische plicht tot uitlevering Ibestaat. De beslissing zal worden gegnomen na bestu deering van alle juridische en statasrechte- lijke gezichtspunten. AZANA HEEFT EEN OVATIE IN ONTVANGST TE NEMEN. MADRID, 29 Dec. (Reuter). De formalitei ten. die te Barcelona (zooals men weet is Dr. Azana op een oorlogsschip geïnterneerd) ver vuld moesten worden voordat de ex-premier werkelijk in vrijheid gesteld was. duurden van vijf uur 's middags tot acht uur 's avonds. Toen Azana het schip als vrij man verliet werd hij toegejuicht door officieren en matrozen. De ex-premier vertrok dadelijk naar Bada- lona. De procureur-generaal zal appel aanteeke- nen tegen de beslissing van het hooge ge rechtshof, dat de in vrijheidstelling van Azana en Luis Bello heeft gelast. Waarin heeft zij geculmineerd ZWARE SNEEUWVAL IN POLEN Te Zakopana is overvloedig sneeuw gevallen, zoodat het wintersportseizoen een aanvang heeft genomen. Duizenden skiers zijn uit ge heel Polen en uit het buitenland reeds aan gekomen. VERZEKERING DER ATLANTIQUE WORDT AAN DE REEDERIJ UITBETAALT. Het Parijsche Hof van Appèl heeft blijkens een Reuterbericht het in een lagere instantie gevelde vonnis, waarbij de assurantiemaat schappij werd veroordeeld tot betaling van het verzekeringsbedrag voor de „Atlantique". die ter hoogte van Cherbourg in brand was geraakt, bevestigd. De maatschappij moet aan de reederij. de Compagnie Sud Atlantique, een bedrag beta len van 170 millioen francs en krijgt in ruil daarvoor het overgebleven karkas van het schip. Bovendien is de assurantiemaatschappij veroordeeld tot betaling der proceskosten en zes procent rente, te rekenen van den dag waarop de eisch werd ingediend. C OCKERILL' S WERVEN SLUITEN VANDAAG. De scheepswerven te Hoboken bij Antwer pen van de bekende Belgische maatschappij •John Cockerill zullen naar de -Tel. uit Brus sel verneemt, vandaag haar poorten sluiten wegens gebrek aan orders. Dientengevolge zul len omstreeks 1000 arbeiders broodeloos wor den. De maatschappij voert op het oogenblik on derhandelingen met de Russische regeering over den bouw van drie schepen, doch zij eischt, dat de Belgische regeering zich garant zal stellen voor de financieele afwikkeling der transactie. Wanneer de besprekingen slagen, zal het werk op de werven hervat kunnen worden. De werven van Cockerill waren de laatste Belgische werven, waar nog zeeschepen wer den gebouwd. Radiotoestellen gelijk gasmeters. In Frankrijk gebruikt men tegenwoordig een nieuw soort radiotoestellen, waarmee men zich gedurende veertig minuten muziek kan garandeeren door een zeker bedrag in een gleuf te de poneeren. Duur parkeerterrein- De grondoppervlakte. die elke geparkeerde auto in een Londensche straat beslaat, heeft een waarde van 20.000 pond sterling. Stampvol was het op het plein. Met moeite hield de politieketen de zesrijen diepe menigte in bedwang. Auto's met autoriteiten passeer den onophoudelijk. Er werd gejuicht. En een •oude juffrouw zei tegen een kennis: „Lieve, ik geloof toch heusch dat ze hier langs moe ten komen." Kleine wenken. Kreeften, garnalen, mosselen en oesters gaan spoedig tot bederf over. Resten kunnen niet bewaard worden. Charlie, de Robot. Mr. Arthur Quisto, die al veertig jaar pop pen voor buiksprekers maakt, heeft een Robot vervaardigd. „Charlie" genaamd. Zonder men- schelijke hulp kan hij een half uur praten en loopen en hij kan zelfs lachen of sc'nreien. Charlie's gelaat heeft een natuurlijk uiterlijk met gezichtsspieren. De uitvinder is van plan hem voor reclamedoeleinden te gebruiken. Meisjes als tijgerinnen. XVrij gezellen van de stam der Gallas in Abessinië versterken hun hutten met puntige palissaden en vallen om zich tegen de aanval len vande ongehuwde meisjes van de stam te beveiligen. Als een meisje er in slaagt over zoo'n omheining te klimmen en tot zons opgang er binnen te blijven zonder ontdekt te worden, moet de vrijgezel-eigenaar van de hut haar trouwen. Stof! De stoffige cijfers vertellen ons, dat op de wegen in Engeland 8.000.000 banden per jaar worden versleten, die elk in 750.000.000 000 stofdeeltjes worden ontleed. Wanneer al deze deeltjes zich in de lucht verspreiden zou men dus in Engeland bij elke ademhaling 37.000 rubberdeeltjes inademen. ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC. „Zoo, zoo!" riep Krak, „nu is het met jouw bedriegen uit! Ik duw je daar in dat hoekje en laat je door die spin bewaken. En denk er om, dit trouwe dier is om den drommel niet bevreesd en ik heb het opgevoed met durf en moed. Pas er maar op verroer je niet; hij valt je aan zoodra hij het merkt. „Mijn waarde heer," zegt hij tot Falsius, „laat ons nu het gesprek vervolgen, waarin wij door dien rakker zijn gestoord," Tot welke hoogte heeft, in het algemeen ge sproken. de luchtvaart zich verheven en welke zijn de lijnen waarlangs zij zich ook in ande- Te richtingen tracht te ontwikkelen?" vraagt men zich onwillekeurig af, nu er weer een jaar op 't punt staat henen te gaan. Zeer zeker mag gewaagd worden van een belang rijk jaar en het valt niet gemakkelijk alles op te sommen waarin de aviatiek vooruit gangen heeft gemaakt. Een goede waarde meter voor deze ontwikkeling is wel geweest de Luchtvaarttentoonstelling welke eind No vember j.l. te Parijs werd gehouden. De alge meene indruk van deze tentoonstelling is wel geweest, dat in alle landen zich een streven heeft kenbaar gemaakt om wat de civiele luchtvaart betreft verkeersvliegtuigen te bouwen die hoe langer hoe meer zich de eere plaats willen zien toegekend in het moderne snelle verkeer. Reeds worden snelheden be reikt die het 3-voudige bedragen van die van de snelste treinen en ongeveer 6 x de vaart van de meest moderne oceaanstoomers. De hoofdindruk is dus wel geweest het opvoeren van de snelheid. De laatste keer mocht ik ter loops op dit verschijnsel wijzen, doch het is wel de moeite waard dit onderwerp nader te beschouwen. Het opvoeren van de snelheid is in groote lijnen afhankelijk vooreerst van een gunstig vleugelprofiel. Hierbij moet de verhoudin: tusschen de aërodynamische faktoren van lift en weerstand bij verschillende invalshoe ken van den vleugel, zoo gunstig mogelijk zijn. Tenslotte moet men de snelheid af hankelijk stellen van het beschikbare motor vermogen en het schroefrendement. Enkel het opvoeren van de snelheid zou ten slotte tot geen practische resultaten leiden, aangezien met deze vermeerdering ook tevens de mini mum snelheid wordt verhoogd, waarmede het vliegtuig nog in de lucht kan worden gehou den. Wij zouden met deze nadeelige omstand- digheid werkelijke bezwaren ondervinden bij het landen op vliegterreinen met niet al te groote afmetingen. Het is dus zaak om met het vergrooten van de snelheid ook tevens zorg te dragen, dat de minimum snelheid laaj wordt gehouden. Wij spreken dan over de z.g. „ecart de vitesse" Het beste middel voor het vergrooten van dit verschil in min. en max. snelheid wordt nog steeds gevonden in het vergrooten van de aërodynamische waarde van het vleugelprofiel, d.w.z. dat ge streefd moet worden naar een vleugelvorm waarbij het liftvermogen zoo groot mogelijk is en de weerstand tot een minimum moet wor den teruggebracht. Het eerste wordt ver kregen door het aanbrengen van speciale vlakjes die een vormverandering van den vleugel teweeg brengen of wel als een soort luchtverstoorders optreden. Door deze speci ale vlakken wordt-de lift vergroot en wel in het bijzonder in die oogenblikken dat deze vermeerdering het meest wordt gewenscht, b.v. indien het vliegtuig zich in 'n „overtrok ken" positie bevindt en in normale gevallen het toestel, door gebrek aan voldoende lift zou wegvallen, Ook bij de landing, waarbij getracht wordt de snelheid aan het vliegtuig ten opzichte van den grond zoo gering mo gelij k te doen zijn, bewijzen bovengenoemde, vlakjes belangrijke en praktische diensten. De vermindering van den weerstand wordt verkregen door zoo min mogelijk uitstekende deelen buiten den romp aan te brengen. Al deze deelen vormen elk een koppel van krach ten welke nadeelig werken op de snelheid van het toestel. Vandaar dat men bij een modern gebouwd verkeersvliegtuig geen onnoodig uit stekende voorwerpen of onderdeelen waar neemt, en deze alle zoo veel mogelijk zijn weggewerkt. Intrekbare landingsstellen hef fen hierdoor een koppel op welke eveneens nadeelig werkt op de snelheid. Het toestel krijgt met dit al een „finesse" in bouw en lijnen, welke voor den beschouwer niet anders dan een voorstelling van snelheid kan te weegbrengen. Een andere faktor ter verhooging van de snelheid is het motorvermogen. Feitelijk moet men dit vermogen in nauw verband beschouwen met het rendement van de schroef. Hierbij wordt de verhouding weer gegeven van het produkt van het vermogen en het schroefrendement en het totale ge wicht van schroef en motor. Bij het gewicht van den motor dient dan ook begrepen het gewicht van de benzine, olie en de diverse tanks. Bij deze beschouwing dient evenwel verschil te worden gemaakt tusschen vlieg tuigen die gewend zijn lange afstanden af te leggen en de toestellen, die tot taak heb ben over korte afstanden te vliegen. De groote hoeveelheid mede te voeren bedrijfsstoffen doet hierop haar invloed gelden. Bij de studie van het rendement van den motor en de schroef gaat men eerst na welke de gunstige hoogte is waarop gevlogen moet worden om de grootste snelheid te kunnen ovtwikkelen. Men ziet dan ook bij de nieuw uitgekomen motoren aangegeven het vermogen op den grond en bovendien dat op een bepaalde hoogte. Deze hoogte varieert tusschen 1.500 en 3.000 M„ terwijl voor motoren in gebruik bij militaire vliegtuigen voor deze bijzondere hoogte meestal 4.000 M. wordt aangenomen. Bij deze z.g. hoogtemotoren heeft men de compressieverhouding zoodanig verhoogd dat zij bij gebruik op lage hoogte gevaar zouden opleveren voor zelfontbranding. Om dit nu te voorkomen moet op lage hoogte minder gas worden toegevoerd. Men zou ook bij zoo'n motor op lage hoogte den normalen gastoevoer kunnen handhaven, doch dan moet de com pressieverhouding zoodanig worden geregeld, dat zelfontbranding uitgesloten Is. Het nadeel van een, in verhouding tot het gebruik te groote gastoevoer. de z.g. „suralimentation" is van zuiver economischen aard. want bij den jrond moet de compressiegraad verminderd worden, wat vermeerdering van het benzine- verbruik met zich medebrengt. Bij een verhoogde compressieverhouding, dus in geval van „surcompression" moet, zoo lang de nuttige werkingshoogte niet is bereikt een mindere hoeveelheid gas worden toege voerd. Hierdoor wordt het benzineverbruik verminderd, doch tevens ook de snelheid. Voor verkeersvliegtuigen zal de keuze van de werkhoogte dus een compromis moeten vor men tusschen de snelheid en het benzinever bruik. Indien de motortechniek zoo kan wor den opgevoerd dat de voordeelige werkhoogte nog meer kan worden vermeerderd, zal het vliegen over grooten afstand voordeeliger op deze groote hoogte kunnen worden uitge voerd. Ten slotte vormt de constructie van het vliegtuig een belangrijke faktor voor de be paling van de snelheid. De waarde hiervan kan worden neergelegd in de verhouding van het nuttig gewicht tot het totale gewicht. De contruktie kan van directen invloed zijn op de snelheid van het vliegtuig, immers, indien een zeker bedrag aan nuttig gewicht wordt opgeofferd, zou hiervoor in det plaats b.v een zwaarder motor kunnen worden gebruikt met meer vermogen. Wij dienen ons in dit geval evenwel rekenschap te geven van het feit dat het vermeerderen van het motorvermo gen voor een bepaald toestel, de snelheid hiervan slechts kan doen vermeerderen met ongeveer den derden machtswortel uit 't ver mogen. Het opvoeren van de snelheid brengt nog eenige moeilijkheden naar voren waar mede rekening dient te worden gehouden. De snelheidvermeerdering zal n.l. gepaard gaan met een kleinen invalshoek van de vleugels. Door sterk optredende remous of wel door een plotselinge beweging van een of meer roeren door den bestuurder, zal de lift eveneens plotseling grooter worden, waardoor extra groote krachten op de vleugels werken. Hier door zouden vleugelbreuken kunnen optreden De keus valt dus op zwaarderen bouw, om geen onheil te verwekken. Bij dezen bouw moet dan tevens de belasting op de vleugels, d.w.z. het gewicht per M2. binnen een zekere maximum worden gehouden. Wij zijn nu op de hoogte van welke factoren in hoofdzaak de snelheid van een vliegtuig afhangt. De fout moet nu evenwel niet worden begaan om elk dezer faktoren afzonderlijk aan te grijpen ter bereiking van het doel. Integendeel, moet een gelijktijdige studie dezer zoo nauw aan elkander verbonden onderwerpen, ons leiden naar een behoorlijke oplossing van het vraag stuk van de snelheid. Hoe de verschillende landen dit probleem hebben opgelost hoop ik een volgende keer te behandelen. A. K. STEUP. Kapt. vl. zonder vooruitbetaling KRUISWEG 60Tel. 16659 (Adv. Ingez. Med.) Doodelk ongeluk op den Sloterstraaweg. Jongeman door vrachtauto gegrepen. AMSTERDAM, 29 Dec. (V.D.) Heden morgen fietste de 18-jarige J. Struijk wonende in de gemeente Haarlemmermeer op den Slo- terstraatweg vlak achter een autobus van lijn G. Toen de bus stopte, reed de jongeman met flinke vaart er langs. Juist op dat oogenblik naderde van den anderen kant een ongeladen vrachtauto. De bestuurder van deze auto zag den jongeman te laat. De fietser werd door de vrachtauto gegrepen en vrijwel op slag ge dood. ZINGEN. Hoe het kwam wisten ze zelf niet maar al tijd, onder de les van Juffrouw Cohen was het weer hetzelfde. Lachen om niets, brutaal doen en een of andere straf, als gevolg. Van morgen scheen het in de lucht te zitten, deed niet alleen Mies van Eist vervelend, maar Roosje Verbeek en Liet Aaïders begonnen ook al direct. Den vorigen avond waren ze op het partij tje bij Fietje Post geweest. Mies had er een1 mirleton van meegebracht en Roos en Liet een waaier. Als de situatie het toeliet, deed Mies alsof ze blies en de andere twee maakten nuffige bewegingen met hun waaiers. Het was niet bijzonder geestig, maar ze vonden het dolletjes, een echt uitje in de zangles. Het was een reuzestemming. Juffrouw Cohen, die er aan gewend was dat 6B een onoplettende, moeilijke klas was, voel de vandaag toch iets als extra seinen tot waakzaamheid. Telkens als ze van haar ac- compagneeren opkeek, ontdekte ze jolige, on deugende gezichtjes. Sommigen keken haar zelfs aan met iets van: ..Je snapt 't lekker niet wat we hebben. Wist je het maar. hè, maar het zal niet lukken!" Juffrouw Cohen, een zacht, bescheiden meisje, voelde zich hoe lan- eer hoe onzekerder worden. ..Het herdertje op de groene wei", had volstrekt haar aandacht niet meer. Vervelend, liet ze nu toch gewoon doorgaan, net doen. of ze niets merkte. Het werd haar echter te erg, ze kon het ge plaag niet langer aan. Onverwacht hoorden de kinderen haar vraag aan Mies: „Hou je niet van zingen?" Mies gaf geen antwoord keek wat verlegen. „Ze houdt meer van mirletonnen!" klonk het toen ineens en Roosje's hoofd dook weg achter den rug van een der anderen. Nu was er geen der blondjes of bruintjes die niet lachte. Wat had ze deze kinderen nog weinig zien lachen, wat waren er aardige, frissche snuit jes bij. Zóó. Juffrouw Cohen zag in een flits hoe saai de kinderen haar lessen moesten vin den. Ze waren nog zoo jong en zil was zoo oud met haar vier en twintig jaar. Wat had ze ook al veel doorgemaakt.. „Is dat waar, Mies". Mies knikte een beetje brutaal, maar niet onwelwillend. .En jullie, meisjes, vinden jullie dat ook zoo aardig klinken?" „O ja, juffrouw eenig!" riep Liet Aalders nu. ..gisterenavond hadden we op een partij alle maal een mirleton en toen hebben we precies op toon geblazen!" „En op de maat gewaaid?" Juffrouw Cohen vroeg het lachend. In het vuur van haar ant woorden had Liet het waaiertje zichtbaar vast gehouden. Nu kreeg ze een kleur, maar ze durfde te lachen en de anderen lachten mee. „Den volgenden keer mogen jullie allemaal een mirleton meebrengen en dan zullen we dit liedje van het herdertje met mirletons pro- beeren." Ze waren paf. Zóó kon juffrouw Cohen dus zijn? En ze keek zoo vriendelijk door haar brilleglazen. ..Eenig!" zei Mies de volgende week. toen het zingen was. „Ik zal nu eens goed mijn best doen. ook als we niet mirletonnen!" ELTSABE7TH M. PALIES.

Haarlem's Dagblad | 1934 | | pagina 6