Zakkenrollade. Hst BsfakMtöksts 52e Jaargang No. 158Ö5 Verschijnt dagelijlcs, behalve op Zon- en Feestdagen Donderdag 3 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon No»-: Directie 13062 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14625 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 3 Januari. De „Times" 150 jaar. Öp Nieuwjaarsdag heeft het bekendste aller Engelsche dagbladen, cle Times, den leeftijd van 150 jaar bereikt. De Times behoort niet tot de oudste dagbladen der wereld, maar is sinds lange tijden zeker het blad met de grootste in ternationale vermaardheid. Het orgaan van Printing House Square, dat kleine plein op de grens der Londensche zakenwijk, de City, is een stuk Engelsche traditie geworden. Men kan zich niet voorstellen dat het ooit zou kunnen verdwijnen. Voor wien Engeland goed kent is het waarschijnlijker dat het Hoogerhuis zou opgeheven worden, of de adel afgeschaft, of de republiek ingevoerd, dan dat de Times zou bezwijken. De familie Walter heeft haar naam gedu rende bijna de gansche geschiedenis van de Times aan dit statige dagblad verbonden. Er is een interregnum van een jaar of twaalf geweest, beginnend vlak vóór den oorlog, toen de „krantenkoning" Lord Northcliffe het blad in eigendom had. Maar na zijn dood keerden de Walters met de Astors terug. En ze zijn er nu nog. Veel heeft de Times beleefd en bedreven. Ik zal u niet gaan vervelen met namenreek sen die u niets zeggen, maar ik wil herinneren aan een hoofdredacteur van het blad, die Barnes heette en een goede eeuw geleden de toenmalige „WÏiïgs"-regeering ten val bracht, omdat de politiek van dit bewind de Times niet beviel. Daarop kwamen de conservatieven (de Tories) aan de regeering, op een program, door de Times gedicteerd Een dergelijk kras en onmiskenbaar machtsvertoon heeft zich later niet meer her haald. Gelukkig misschien ook voor de Times zelf. Men moet het geval overigens in het kader van zijn tijd beschouwen. Maar de in vloedssfeer van het blad is altijd buitenge woon groot gebleven. Dat zat hem niet in het aantal van zijn abonnés, maar in de kringen waarin het steeds gelezen en vereerd werd, en in zijn positie als „natio naal archief". Door de betrouwbaarheid van zijn berichtgeving moet het zich die buiten gewone plaats verworven hebben. Iedere Engelsche openbare bibliotheek bundelt de Times, en raadpleegt hem. Men beschouwt hem niet als een dagbladonderneming, het geen hij in wezen toch is, maar als een insti tuut. Een onmisbare instelling. De Walters eerbiedigden deze traditie en hadden er financiëele offers voor over. Toen een hunner een ingewikkeld testament naliet, waardoor de aandeelen verspreid raakten, zag in 1912 Lord Northcliffe zijji kans en bemach tigde de meerderheid. Heel conservatief Engeland schrok. Deze Alfred Harmsworth, in den adelstand verhe ven en tot Viscount Northcliffe geworden, was om zoo te zeggen de uitvinder van het moderne Engelsche volksdagblad. Hij specu leerde grof op den sensatielust van het pu bliek. Hij had de Evening News gesticht, en de Daily Mail. De eerbiedwaardige scrupules van de Times waren hem vreemd: zijn hoofddoel scheen te allen tijde, den smaak van het pu bliek te raden en daaraan te voldoen. Vulgaire lawaaicampagnes, van het soort dat men in Fleet Street „stunts" en „scoops" noemt, wa ren in zijn bladen regel. En dit gevaarlijke publiciteits-genie want zoo beschouwde de ontwikkelde Brit hem bezat plots de Times! Waarschijnlijk redden die jaren van North- cliffe's beheer het blad voor de toekomst. Het was in technische verzorging, in indeeling en „opmaak" en algemeene uitvoering, bij zijn tijd ten achter geraakt. Northcliffe verbeterde dat alles. Hij was zonder twijfel een groot or ganisator en een knap vakman. En merk waardigerwijze boezemde zijn aankoop zelfs hém ontzag inBlijkbaar werd de Times ook voor hem nooit een industriëele onderne ming. zooals zijn Daily Mail. en zelfs als machtswapen heeft hij het blad nooit tenvolle durven bezigen. De „stunts" en de „scoops" bleven eruit. Zelfs handhaafde hij langen tijd den van de Walters overgenomen hoofdredac teur Dawson eer hij een van zijn „eigen men- schen", Wickham Steed, in diens plaats be noemde. Zijn eigen artikelen schreef hij zelden in de Times, bij voorkeur in de Daily Mail. Het scheen alsof hij nooit heelemaal boven zijn zoo vurig-begeerde aanwinst kon uit groeien, alsof de sfeer van Printing House Square ook hém kalmeerde en tot eerbied dwong. In zekeren zin was hij meer de dienaar van de Times dan zijn beheerscher. Hij ver schafte het blad den prachtigsten, volledig- sten buitenlandsche-correspondentendienst, dien ooit een dagblad bezeten heeft. Hij exploiteerde h^f, tengevolge van de kostbare organisatie, met verliezen die hij uit de winsten van zijn volksbladen overigens ge makkelijk betalen kon. Hij trachtte er wel in vloed moe uit te oefenen, maar nooit in zijn Daily Mail-trant, nooit op de hem ingeboren demagogische manier. En in hoofdzaak was de Times1 nog de Times, toen in 1923 North cliffe stierf en zijn erfgenamen het blad ver kochten a an de Walters en Astors. De fami lie Walter zag het gemoderniseerd, technisch herboren, terug. In den INorthcliffe-tijd was het veel goed- kooper geworden, en dat is het gebleven. Maar alleeln wat den prijs betreft. Overigens onderscheidt het zich nog steeds van alle an dere Engelsjche 'dagbladen door zijn waardigen betoogtrant, zijn superieure uitvoering, zijn abnormaal ..groot formaat en zijn omvangrij ken inhoud allemaal dingen die het een bepaald cachet blijven geven. Men leest de Times niet o'.p het dak van een motorbus en evenmin in de Underground. En dat is dan ook geenszins, de bedoeling. De buitenlandsche correspondenten van het blad zijn personen van zeker gezaag en invloed in de buitenland sche hoofdsteden, waar het corps diplomatique deze journalisten met bijzondere onderschei ding bejegent' en de regeeringen hen ontzien. De hoofdredacteur van de Times is een auto riteit in Lon den: de eerste dienaar van een vermaard instituut. Als de Engelsche Staats kerk, de Engelsche wetenschap, de leiders van handel en industrie zich in het openbaar wil len uiten, wenden zij zich met eenbrief tot de Times. Een zeer merkwaardig dagblad, door de wereldpositie die het zich verworven heeft en door de machtige traditie waarop het steunt, bestaat thans 150 jaar. Eigenlij schiet de term „een zeer merkwaardig dagblad" ver te kort. Ik zou beter kunnen zeggen: de West minster Abbey, de Law Courts, het House of Lords en het British Museum van Engeland's dagbladwezen Want dat alles duidt de Times aan. R. P. De Saargeestelijkheid en status quo. Publicatie van nazi-zijde. SAARBRUECKEN, 3 Jan. (D.N.B.) In de „Saarbruecker Landeszeitung" is een verkla ring van alle dekens van het Saargebied ge publiceerd, waarin bij zich verzetten tegen de bewering van de aanhangers van de „status- quo", dat 80 a 90 pet. van de geestelijken achter hen stonden. Ook de leiding van de „Katholieke Saar- jeugd" maakt bekend, dat zij in geen enkel opzicht betrekkingen onderhoudt met de aan hangers van de statusquo. SAARBRUECKEN. 2 Januari (Reuter). De radiozenders Frankfort en Stuttgart hebben om een uur 's middags een proclama tie aan de Duitschers in het- Saargebied uit gezonden, waarin dezen wordt verzocht hun kinderen af te nemen van deFransche scholen der domaniale mijnen. Deze proclamatie is ook opgenomen in de „Saarbruecker Landes zeitung", het orgaan van het Duitsche front. Geen „wilde tooneelen" bij Saarlouis. SAARBRUECKEN, 2 Januari (Reuter). In een verklaring wordt bekend gemaakt dat er niet, zooals gemeld wilde dronkemanstoo- neelen en ruwe vechtpartijen hebben plaats gehad nabij Saarlouis. Wel zijn 6 agenten ontslagen, maar dat geschiedde wegens lichte dronkenschap. BESTUURSLID DER P. P. R. I. MELDT ZICH AAN. SEMARANG. 3 Januari (Aneta). Een be stuurslid van de P. P. R. I., een zekere Mantoro, de eenige die bij de jongste huiszoekingen is ontsnapt, meldde zich bij de politie te Sema- rang. Hij deelde daar mede, dat hij de heele vereenigingsadministratie, die hij onder zijn beheer had, had verbrand. Flemington overvol. Restaurants kunnen de drukte niet aan. (Zie ook pag. 4). FLEMINGTON, 3 Januari. (Reuter). Heden zal mevrouw Lindbergh Hauptmann voor het eerst zien. Het stadje Flemington beleeft een onge kende drukte. Honderden belegerden gisteren het paleis van justitie en hier binnen werden zij vervolgens opgepakt als haringen in een ton. Op straat verkoopen de jongens foto's van de hoofdpersonen van het proces. 'De cafés waren overvol, de kellnerinnen geraakten bijna uitgeput. Verscheidene restaurants hadden geen vol doenden voedselvoorraad en de klanten moes ten de sandwiches samen deelen en meerde ren moesten uit één kop drinken. De leegstaande huizen werden ingericht voor geïmproviseerde slaapplaatsen. Men acht het proces een goede bron van inkomsten voor het stadje, vooral daar het belooft lang te zullen duren. De beklaagde Bruno Hauptmann. In den inzet Charles Augustus, het rampzalige zoontje van Lindbergh. De Kerstinzameling der Ned. Dagbladpers. Een communiqué van den burgemeester van Haarlem. Nu de uitreiking van het mij door de Ne- derlandsche Dagbladpers ter hand gestelde bedrag, als Kerstgave. heeft plaats gehad, gevoel ik mij gedrongen, allen die mij in staat hebben gesteld dit te doen. daarvoor van hee ler harte dank te betuigen. Allereerst aan de Nederlandsche Dagblad pers, aan welke ik ook heb over te brengen den dank van velen, die mij dat verzochten, maar tevens ook aan allen, die door hun bij dragen bij vele hun onbekenden, de zorgen althans gedurende de Kerstdagen eenigszins hebben verlicht. Vele ingezetenen hebben gevolg gegeven aan mijn uitnoodiging om in kennis te worden ge steld met families voor wie in de allereerste plaats de inzameling was bedoeld. Daarne vens hebben verscheidene ingezetenen, over tuigd van de vertrouwelijke behandeling, de omstandigheden waarin zij verkeerden aan mij uiteengezet. Het was mij echter om verschillende rede nen niet mogelijk aan allen de begeerde hulp te bieden, zoodat ik hoe ongaarne ook genoodzaakt was mij zelf daarbij eenige re gelen te stellen. Tengevolge daarvan moest, bij vergelijking van de gevallen onderling, een zeker deel der betrokkenen worden te- leursesteld. omdat de omstandigheden waar in zij verkeerden mij geen vrijheid konden doen vinden hen te laten voorgaan bij an deren. Hoe gaarne ik ook mijn medewerking ver leen spreek ik hierbij toch de hoop uit, dat de omstandigheden zich in dit jaar zoodanig mo gen wijzigen, dat voor het houden van een dergelijke inzameling geen aanleiding meer behoeft te bestaan. De Burgemeester van Haarlem. MAARSCHALK. Voor de werkloozen. Goedkoope groente. Woensdagmiddag is ten Stadhuize te Haar lem een conferentie gehouden over de distributie van de gvókoope groente voor werkloozen. Daaraan namen deel de direc teuren van het Marktwezen, van Maatschap pelijk Hulpbetoon en den Werkloosheids- dienst. Voor de bespreking waren ook uitge- noodigd de vakcentrales en de bestuurders van organisaties van groentehandelaren. Naar wij vernemen hebben de vakcentrales en organisaties van groentehandelaren hun medewerking toegezegd. De distributie zal dus over den handel gaan. Er zullen gedistribueerd worden verschil lende soorten kool, uien, peen, wortelen, zuur kool en waarschijnlijk ook andijvie. De prijs zal waarschijnlijk 3 cent per K.G. zijn. Er wordt verwacht dat met de distributie over 2 weken begonnen zal kunnen worden. Voorloopig zullen de goedkoope groenten alleen gegeven worden aan georganiseerde werkloozen. Het ligt evenwel in het voorne men als de proef slaagt zoo gauw mogelijk ook de andere armlastigen in de distributie te betrekken, zooals trouwens de bedoeling van de regeering is. Corps leerlingen der M. T. S. Viering van het 3e lustrum. Voor de viering van het 3de lustrum van het corps leerlingen der Middelbaar Techni sche School te Haarlem is het volgende pro gramma samengesteld: Vrijdag 1 Februari: opvoering van de revue „Sla de spijker op z'n kop" in den Stads schouwburg. Daarna volgt een balmasqué en een souper in de zalen van Brinkmann op de Groote Markt. Zaterdagmorgen 2 Februari heeft in het Sportfondsenbad een waterfesteijn plaats. In de Kroon op de Groote Markt wordt 's middags een the-dansant gehouden. AFSCHEID S. J. ABLIJ. Den 31sten December heeft de heer S. J. Ablij, opzichter bij de openbare verlichting alhier, den gemeentedienst verlaten Naar aanleiding daarvan werd hij jl. Maan dagmiddag in de gelegenheid gesteld, afscheid te nemen van het personeel gas en electr. bedrijf. De waarn. hoofd-inspecteur, de heer J. H. F. Baars sprak den scheidenden ambte naar in hartelijke bewoordingen toe en bood namens collega's der beide bedrijven een kleurets als aandenken aan. Daarna wer dhij toegesproken door fitter Scholtz. die hem ook een souvenir aanbood. Tot slot sprak de heer J. H. Steinkamp na mens het Nat. Verbond van gemeente-amb tenaren. Diep onder den indruk dankte de heer Ablij AFSCHEID J. MOERKERK. Den 31sten December heeft de heer J. Moer kerk, poetser bij de Openbare Verlichting, den gemeentedienst verlaten. Naar aanleiding daarvan werd hij jl. Maan dagmiddag in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van het personeel der afd. Inspectie Kruisstraat. De waarn. hoofd-insp. de heer J. H. F. Baars, sprak den scheidenden beambte toe en bood namens ambtenaren, eenige souvenirs aan. Daarna werd hij toegesproken door fitter eenige collega's, die hem een fauteuil aanbo den. De scheidende beambte dankte de spre kers voor hun woorden en voor het cadeau. (naar aanleiding van een arres tatie door de Amsterdamsche politie.) x Een zakkenroller is een zeer merkwaardig man. Die zich met zijn gezin het ruimst bewegen kan. Wanneer hij aan den rol (en stevig) is gegaan, Dan raakt hij niet berooid, maar keert juist rijk belaan, In den familiekring, als meester in het vak, Waarin men 't beste werkt met handen in den zak. Hij huldigt overtuigd de leus: laat rollen 't geld. Terwijl hij steeds de portefeuillekwestie stelt, Nog vaker dan een Fransch premier dei- beste soort, Hij leeft op andrer zak in waren zin van 't woord; Ingrijpend is zijn werk in letterlijken zin. Toch legt hij door de bank er weinig eer mee in, Hoewel hij, voor hij 't kent, er menig jaar voor leert. Wordt deze leergang niet door 't rijk gesubsidiëerd. Zijn handigheid is groot over het algemeen. En waar hij opereert, rolt hij er meest doorheen. Voor medeburgers wordt hij vaak tot zorg en last. Van ieder wordt verwacht, dat hij steeds op hem past. Daarom is altijd ook de vreugde onverdeeld, Als weer voor een van hen de rol is uitgespeeld En hij logies geniet in een gevangenis, Waar wel een rol bestaat, maar niets te rollen is. P. GASUS. Men behoeft niet ongerust te zijn. Als de K XVIII zich eens niet meldt. Men is. wat de radio-communicaties met de K. XVIII betreft, eenigszins verwend, hetgeen ook daaruit blijkt, dat er eenige ongerustheid bestaan schijnt te hebben, toen onlangs de an ders vrijwel dagelijksche berichten omtrent het middagbestek uitbleven. In dit verband deelt- men ons mede, dat het uitblijven dier berichten geen-reden tot ongerustheid behoeft te geven. Naarmate de K. XVIII vordert, moet men er op voorbereid zijn, dat rechtstreeksere corres ponden tie kan blijken onmogelijk te zijn tij dens de vaarperioden. Behalve dit wordt uit blijven van berichten door deskundigen altijd in de eerste plaats toegeschreven aan techni sche storingen, wanneer afstand of anderszins geen afdoende verklaring voor minder goede communicatie opleveren. De reis wordt dan ook benut om proeven dienaangaande te ne men, zooals zulks bij alle uitreizen van Hr. Ms. oorlogsschepen pleegt te geschieden. De K. XVIII zal volgens haar reisplan 5 Januari van Dakar naar Pernambuco vertrekken. GOEDKOOPE TOEGANGSPRIJS IN ARTIS. In verband met het zeer bevredigende ge bruik. dat gedurende de Kerstvacantie ge maakt werd van de gelegenheid, Artis te be zoeken tegen den gereduceerden toegangprijs van f 0,50 per persoon, zal, zoolang een ver hoogd bezoek zulks mogelijk maakt, deze gere duceerde prijs dezen winter blijven gelden. Slachtoffer van autobus ongeluk overleden. De heer P. van Veen uit Haarlem, een dei- slachtoffers van het autobusongeluk te Rijns- woude is te Amersfoort in het St. Elisabeth- ziekenhuis aan de gevolgen overleden. In Oss Directeur van wielerbaan gemolesteerd. OSS. 3 Januari (V. D.) In den afgeloopen nacht heeft een ernstige vechtpartij plaats gehad tusschen den voorzitter van de wieler club en den directeur der wielerbaan te Oss. Een oude veete was de aanleiding. De directeur bekwam zeer ernstige snij won den aan het gelaat, terwijl de bij hem zijnde Van O. eveneens snij wonden aan het gelaat kreeg. Van O. trachtte nog den directeur naar Dr. Stolz te brengen doch moest deze poging halverwege oogeven. Nadat de dokter van andere zijde gewaar schuwd was. legde hij een noodverband, waar na de directeur naar het ziekenhuis werd ver voerd. Hier bleek dat de wonden niet van ern- stigen aard waren. Hij zal vermoedelijk he- denmorgen het ziekenhuis kunnen verlaten. De voorzitter der Ossche wielerclub had in- tusscfiën aangifte bij de nolitie gedaan. De marechaussée. geholpen door de gemeen tepolitie, stelt een onderzoek in. De Fransclie minister-president Laval ver trekt vandaag naar Rome voor een drie- daagsche verblijf. pag. 4 Het begin van het proces Hauptmann. pag. 4 Volgens dr. Eckener zou een Nederlandsche Maatschappij worden gevormd voor vervoer per Zeppelin naar Ned. Indië. pag. 3 De officier van Justitie te Amsterdam heeft een onderzoek van bepaalde publicaties gelast. pag. 3 Te Amsterdam is een arbeider, doordat 30 ton ijzer van een schuit gleed, gedood. pag. 3 Bestuurders keken even niet goed uit. pag. 3 De teraardebestelling van den heer M. Adatsji pag. 2 Ongeveer half Januari wordt te Haarlem met de distributie van goedkoope groente be gonnen. pag. 1 Nederland neemt deel aan de wereldkampioen schappen tweepersoons bob. pag 8 Eu wc heeft te Hastings de leiding. pag. 8 De toegangswegen naar het Sportfondsenbad. pag. 6 Bekende Haarlemmers: G. Spaan. pag. 3 ARTIKELENENZ. R. P.: De ..Times" 150 jaar. pag. 1 Van onzen Geneefsclicn correspondent: Ru- dolf Minger, president van Zwitserland voor 1935. pag. 11 Van onzen Londensehen correspondent: Het politieke verschiet in Engeland. Dag. 4 L. S-: Driekoningen, zes Januari. pag. 3 H. L. Warnier: Kunstijsbanen. pag. 8 J. B. Schuil: Mr. C. P. van Kossem t. pag 11 J. B. Schuil: Molière-voorstelling door Het Masker. pag. 11 Voor de Vrouw. pag. 9 Damrubriek. pag. 8 Amerikaansch stoomschip na aanvaring gezonken. Alle opvarenden konden worden gered. NEW YORK. 3 Januari (Reuter). Het s.5. ..Lexington" is op de Eastrivier in aan varing gekomen met het s.s. „James Christen- son". De „Lexington" zonk snel en alle opvaren den raakten te water. Tusschen de honderd en honderdvijftig personen konden volgens de eerste berichten vrijwel dadelijk worden opgepikt. De „Lexington" zonk binnen den tijd van tien minuten. Aanstonds snelden van alle kanten sleepbooten en andere vaartuigen naar de plaatsen des onheils en met man en macht begon men aan het reddingswerk.. Omtrent het ongeluk wordt nog nader ge meld, dat het 1249 ton metende kustvaartuig ..Lexington" van de Colonial Line, dat zich op weg bevond naar Providence (Rhode Is land) Woensdagavond op den East River door een tankboot werd aangevaren. Na de eerste botsing ramde een tweede tankboot. de „James Christenson" de ..Lexington'', waarschijnlijk door het niet be. grijpen van signalen, aan stuurboord. Ten einde het instroomende water zooveel mogelijk tegen te houden, drukte de „James Christenson" zijn steven zoolang in het gat, tot de opvarenden door te hulp snellende sleepbooten waren opgenomen. Twee uur na het ongeluk bedroeg het aan tal personen, dat gered was 155; het zoeken wordt bemoeilijkt door het feit, dat de scheepspapieren verloren zijn gegaan. De „Lexington" had ongeveer 55 man be manning en 150 passagiers aan boord. Enkele lichtgewonden werden in het zieken huis opgenomen. De aanvaring en de redding ging zoo snel, dat niet eens een S.O.S.- werd uitgezonden. NEW YORK, 2 Januari (Reuter). Naar thans wordt gemeld bevonden zich aan boord van de Lexington 139 passagiers en 52 man bemanning. Allen zijn gered. Ir. DAMMES NIEUWJAARSREDE. De directeur-generaal der poterijen telegra fie Ir. M. H. Damme heeft voor de verzamelde ambtenaren van het hoofdbestuur een nieuw jaarsrede uitgesproken. Hij merkte op. dat het bedrijf krachtig werkt in de richting van ta riefsverlaging. maar dat men de diensten niet beneden kostprijs kan verrichten en winst moet kunnen maken. Noodig waren onaangename maatregelen voor het personeel maar men heeft getracht de onvermijdelijke schade zoo gering mogelijk te maken. „Voornemens tot reorganisatie, die we an ders zouden uitvoeren laten we nu rusten als de mechanisatie althans niet noodig is om tot bedrij fs ver betering te komen. Bij de telefoon- automatiseering is dit laatste wel het geval. Zij leidt bovendien niet tot zooveel verminde ring van personeel, als men verwachten zou want ze verhoogt de toevloed van nieuwe abonné's wat meer werk brengt. Spr. bestreed het denkbeeld van werktijd verkorting als middel tot besrtijding van de werkloosheid.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1