Rudolf Minger, President van Zwitserland voor 1935. „NIET VERSAGEN". J. LUINING Dr.F.H.terHeege Bekv. Meid-Huishoudster MEISJE Huishoudelijke Artikelen Fl. leerling RUSTHUIS GEZOCHT GELD BESCHIKBAAR DONDERDAG 3 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD It De eerste boerdie het tot President gebracht heeft! Minger's politiek verleden. (Van onzen Geneefschen correspondent.) Genève, 29 Dec. 1934. De Zwitsersche traditie wil, dat het Presi- [entschap van Zwitserland gestadig onder de éden der regeering afwisselt en dat ieder jaar m nieuwe President gekozen wordt, waar lij angstvallig steeds aan de door de traditie teschapen regelen der opvolging wordt vast houden. Zoo komt het, dat na den Presi- !ent van Zwitserland van het jaar 1934, Mar el Pilet-Golaz, die stellig de meest elegant- flondaine der zeven ministers is en de man ok is. die de meest veelzijdige universitaire pleiding in binnen- en buitenland genoten ieeft. thans Rudolf Minger het President- chap zal bekleeden. Zoowel door zijn boeren- fkomst als door het gemis aan iedere aca- emische studie vormt hij in menig opzicht e grootste tegenstelling tot zijn voorganger Rudolf Minger. Rudolf Minger, de minister voor militaire aken, die in 1935 president van Zwitserland il zijn. zal reeds hierom een historische fi- uur (althans voor de Zwitsersche geschie- enis!) worden, omdat hij de eerste echte Doer'' is, die het tot de hoogste Zwitsersche aardigheid heeft gebracht. Minger, die ook nans nog in zijn vacanties met voorliefde snige dagen achter den ploeg gaat, was inder aad nog een gewone landbouwer, toen hij ijf jaren geleden door de vereenigde verga- bring van Kamer en Senaat tot Zwitsersch inister werd gekozen. Het parlementaire Ven is in Zwitserland nog zoo ingericht dat Kamerleden, waartoe Minger op den dag jner ministersverkiezing reeds tien jaren [hoorde, hun hoofdberoep zonder veel moei- ,h kunnen blijven bekleeden, aangezien zij sor dekamervergaderingen slechts een 50- il dagen in het jaar te Bern behoeven te jn. Zoo kan men naar waarheid verklaren, at Minger in 1929 van achtear den ploeg naar Zwitsersche hoofdstad werd geroepen, om aar onmiddellijk de leiding van het depar- ment voor militaire zaken op zich te ne en! In 1881 is Rudolf Minger in het dorpje ailchi ,in het kanton Bern. geboren. Zijn iders waren arme boeren, die zeker niet illen gedroomd hebben, dat hun „Rudolf" ais president van Zwitserland zou worden! e jeugdige Minger kwam dan ook, na de la- tre school en de burgerschool te hebben be- icht terstond op de boerderij van zijn vader s welkome arbeidskracht. Voor het bezoe- m van een universiteit ter voltooiing zijner }nnis had Minger tijd noch geld. Doch de nge man had een grooten drang in zich, om éér te leeren dan voor de uitoefening van jn eenvoudige boerenbedrijf noodig was. Al jn vrijen tijd, eerst op zijn vaders boerde- j, later ook op zijn eigen boerenhof, dien hij ch door zijn huwelijk met# een vermogende ierendochter uit zijn kanton had weten te jrwerven, gebruikte hij om zich door eigen Mie wat kennis te vergaren, die anderen in de universiteit op zooveel gemakkelijker ij ze en onder goede le iding plegen te ver- 'ijgeii. Zijn aangeboren intellect, zijn poli- eke begaafdheid en zijn organisatietalent aakten weldra, dat hij onder de jonge boe- n van zijn kanton een vooraanstaande aats in het vereenigingsleven ging inne em Het zou echter nog een twintigtal jaren du- n, voordat Minger in het Zwitsersche po- iieke leven van zich deed spreken. Het einde in den wereldoorlog, dat zooveel politieke euwigheden bracht, bewoog ook Minger t een opzienwekkende daad: de stichting ■n een eigen boerenpartij in het kanton ;rn. Tot dusverre waren de Berner boeren, ienals die in de andere Zwitsersche kantons woon. voor zoover zij zich voor de politiek teresseeren, deel van de vrijzinnige, katho- ïke of conservatief-liberale partij uit te ma in. Minger achtte bij de beëindiging van den «eldoorlog in 1918 het oogenblik gekomen, fi in het grootste boerenkanton van het nd, Bern, een boerenpartij te stichten, op- [t de wenschen der boeren beter behartigd iuden worden. De algemeene parlements- rkiezingen van 1919 toonden terstond, hoe- el bijval Minger's denkbeeld onder zijn edeboeren had. De helft van het aantal imerzetels van het kanton Bern viel aan de euwe boerenpartij ten deel. Rudolf Minger lf werd natuurlijk ook tot Kamerlid ver- feen. Tien jaren lang heeft Minger toen als leider r boeren fractie der kamer, die geleidelijk k versterking uit andere kantons verkreeg, n krachtig aandeel aan de pai'lementaire raadslagingen genomen. Als eerste „boer" noot hij in 1928 de onderscheiding den orzitterszetel der kamer te mogen innemen. ieds toen legde Minger volop getuigenis van n bekwaamheden af, zoodat menigeen eds de voorspelling waagde, dat met Min- r ook eens een boer zonder universitaire Beiding zijn intrede in de regeering zou •en. Dit vermoeden werd nog veel spoediger be- iarheid dan de bwond era ars van Minger !f voorzien hadden. Reeds een jaar na het unervoorzitterschap van Minger overleed otseling de vertegenwoordiger van het foton Bern in de Zwitsersche regeering, de Hzinnige minister voor militaire zaken irl Scheurer. Onmiddellijk greep de boeren- ttij toen de gelegenheid aan, om haar lei- r in de regeering te brengen. Minger was, immers eveneens een zoon van hetzelfde kan ton Bern en hij was bovendien ook goed ver trouwd met militaire kwesties, daar hij zelf kommandant van het vijftiende regiment in fanterie was en herhaaldelijk in de kamer rapporteur over militaire onderwerpen was geweest. Ondanks een aanvankelijken te genzin bij de vrijzinnigen, om dezen regee- ringszetel op te offeren, ondanks aanvanke lijke bezwaren tegen de benoeming van een man zonder eenigen universitairen graad tot lid der regeering, kreeg de boerenpartij toch haar zin Op 12 December 1929 werd Ru- dolf Minger tot minister gekozen. Vijf jaren later is Minger thans tot de hoogste waardigheid van het land verkoren. En niemand maakt zich thans meer eenige zorg, of deze „man zonder academische oplei ding", deze „boei'" wel in staat zal zijn het hoogste ambt des lands naar behooren te vervullen! Zoowel in de parlementaire debat ten, als ook in den besloten kring van den ministerraad heeft Minger weder eens ge toond, hoe een van nature begaafd man zich ook zonder wetenschappelijke voorstudies tot den gelijke van hen kan opwerken, die eervol de universiteit verlaten hebben. Als lid der Zwitsersche regeering heeft Minger ook de vrees beschaamd van hen, die meenden dat de leider van een partij, die vooral de be hartiging van de belangen van een bepaalde klasse van het volk nastreefde, geen goed dienaar van het gansche land zou kunnen zijn. Minger heeft als minister getoond de algemeene belangen van het Zwitsersche volk niet bij de bijzondere belangen van den land- bouwstand te willen ten achter stellen. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. SAARPOLITIEBEAMBTEN GESCHORST. SAARBRÜCKEN, 1 Januari (Reuter). Zes der politieagenten, die tijdens de inci denten van gisteren aan de arrestaties heb ben deelgenomen, zijn door commandant Hennessy, het hoofd der Saarpolitie, geschorst Officieel wordt tegengesproken, dat deze maatregel zou zijn genomen, omdat deze politie-agenten hun gevangenen zouden heb ben mishandeld. HETTOONEEL. HET MASKER. MOLIèRE-VOORSTELLINC. Een stampvolle zaal heeft gisteravond ge noten van het rijk-komisch talent van Jan Musch en tevens van het eeuwig-frissche en geestige van Molière. Van brillante schitte ring en exquise fijnheid was Musch als Mas- carille in Belachelijke Hoofsche Juffers, van een onweerstaanbare grappigheid, heerlijk, sappig en burlesk als Sganarelle in het meer kluchtige Dokter tegen Wil en Dank. Welk een universeel talent bezitten wij toch in Musch! Kan men in ons land een tooneel- speler aanwijzen van zoo breeden, veelzijdi- gen aanleg? Wat hij ons gisteren weer uit zijn vollen overvloed schonk, was zoo geestig en zoo vol fantasie, dat het publiek deze tooneelspeel- kunst wel als een kunst van hooge orde heeft erkend. Hoe heerlijk was reeds dadelijk zijn entree als Mascarilïe, zwierig, elegant en toch burlesk. Men zegge niet, dat Hollander's Mo lière niet „Fransch" kunnen spelen. Men ga Muscheens zien in Belachelijke Hoofsche Juffers, men moet hem het vers hooren zeg gen, met fijn-komisohe nuanceering, met die heerlijk-overdreven zwier in al zijn gebaren en men zal moeilijk kunnen volhouden, dat dit spel niet Fransch-geestig is. Hoe oer- komisch was dadelijk de inzet ..Oho! Oho" en dat prachtig gevarieerde ..Houdt den dief! Houdt den dief! Houdt den dief! hoe ver rukkelijk dat zingen met het herhaalde „ri- kiki"! Als Sganarelle vond Musch gelegenheid zijn komisch talent van heel andere zijde te be lichten en hij deed dit vol op. Hierin zagen wij meer den realistische» speler, vooral toen hij den houthakker zoo sappig en drastisch en zoo sprankelend van leven gaf. Als dokter had hij reeds bij zijn verschijning alleen een daverend succes en zijn spel bleef aldoor van breede, volle, gulle kluchtigheid. Hoe oer-komisch was Musch, toen hij daar zat als practiseerend geneesheer tusschen Lucinde en Géronte en hij met zoo'n aplomb reageerde op alle medische vragen, die hem gesteld werden. Musch heeft er goed aan gedaan deze twee Molière-rollen, die ons den glorie-tijd van Het Schouwtooneel in herinnering brachten, weer eens op zijn repertoire te nemen. Hoe zeer Mo lière het in een goede voorstelling zelfs in een onvoldoend decor nog doet, hebben wij gisteren weer eens met vreugde kunnen con- stateeren. De geestdriftige huldiging van Musch aan het slot liet geen twijfel aan het succes van deze Moliere-opvoering, welke ons in de tweede serie der abonnementsvoorstellin gen is aangeboden. Het spel van Musch was zoo domineerend. dat wij eigenlijk zouden kunnen volstaan met over hem alleen te schrijven. Toch zou dit on billijk zijn tegenover de anderen. Mary Smit- huysen en Georgette Regewski speelden Ma deion en Cathos met de belachelijke overdrij ving, die wij van Moliere's „précieuses" mogen verwachten, maar bleven daarbij toch aldoor van een hoewel natuurlijk steeds gemanie- reerde gratie. Jacques de Haas was een grappige, domme burggraaf de Jovilat, Gobau een overtuigend verontwaardigde Gorgibus. In Dokter tegen Wil en Dank trof Ank van de Moer als Lucinde door haar frêle verschij ning en licht spel, Henriette van Kuyk als Martine door haar temperament, Gobau als Lucas door zijn komische typeering. Anton Ruys als Geronte, door zijn onnoozelheid en Ad. van Hees door zijn jeugd. Maar allen bleven hoe kon het trouwens anders in de schaduw van Jan Musch, die aan deze voorstelling den glans van zijn rijk, komisch groot talent gaf. J. B. SCHUIL. Mr. C. P. VAN ROSSEM t Met Mr. C. P, van Rossem. van wiens over lijden wij reeds in ons blad van gisteren mel ding maakten, is een der weinige blijspel schrijvers, die ons land rijk was, heengegaan. Van Rossem onderscheidde zich van zijn Hol- landsche collega's d-oor zijn „esprit gaulois", een Fransche geest, die aïm zijn stukken iets geheel eigens gaf. Opmerkelijk is het. dat zijn eerste blijspel ook zijn grootste tromf is geweest, want geen zijner volgende, heeft het succes van Po ma rius, het stuk waarin Jan C. de Vos bij de Kon. Ver. Het Nederlandsch Tooneel zijn zilveren jubileum vierde, overtroffen. Voor een deel was het succes van dit eerste blijspel te danken aan de gelijkenis van Pomarius met een toen dien tijd zeer bekend en berucht zaakwaar nemer, maar het stuk had toch ook eigen schappen. welke den bijval van het publiek volkomen verklaarden. Het was in een lichten, on-Hollandschen toon geschreven, het was voortreffelijk too neel en het trof vooral door zijn geestigen 'dialoog. Eindelijk een Hollandsch blijspelschrijver die niet anders wil, dan het publiek op pre- tentielooze, geestige wijze amuseeren, zoo was de uitspraak van kritiek en publiek. Hier was nu eens een auteur aan het woord, die niet zooals Heijermans zwaar van tendenz was, maar die enkel schreef voor zijn plezier en voor dat van de toeschouwers. En die indruk bleef gehandhaafd, toen zijn volgende twee blijspelen Phyllis en Femina bij het Hofstad Tooneel voor het voetlicht kwamen. Louter amusementskunst, maar van goede en beschaafde soort. De ti telrol van Phyllis werd een groot persoonlijk succes voor Else Mauhs, maar deze rol werd in het zuiver komische genre feitelijk nog overtroffen door die van het Belgische ,.ma"- aammeke", dat zich bij een Haagsche familie op lastige wijze als Madame van de Broeke had weten in te dringen en ten slotte een doodgewoon juffertje van de vlakte bleek te zijn. In de teekening van deze Vlaamsche fi guur toonde Van Rossem zich op zijn best, kwam zijn „esprit gaulois" ondeugend railleerend, maar altijd licht badineerend op zijn geestigst uit. En ook in Femina, dat o.a. bij de openings serie in onzen Stadsschouwburg in October 1918 werd gespeeld, toonde Van Rossem zich een voortreffelijk blijspelschrijver. De Haag sche medicus Soesman had hem de stof ge leverd, maar de uitwerking, de geserreerde bouw, de charmante dialoog en. de lichte toon waren wel geheel van Van Rossem. Met An nie van Ees, Cor van der Lugt Melsert en Const, van Kerckhoven in de hoofdrollen werd Femina een succes, dat evenals zijn twee vorige stukken groote verwachtingen wekte van Van Rossem als de Hollandsche blijspelschrijver par excellence. Helaas heeft hij later niet aan deze verwachtingen voldaan. Het leek wel, of de schrijver met zijn eerste drie stukken vrij wel uitgeput was. Zijn volgende blijspelen waarvan Dioganes en de Ton nog het beste was stelden telkens weer teleur. Van Ros sem schreef zelf, dat hij voor het tooneel naar een nieuwen vorm zocht, maar hij heeft dien vorm in zijn laatste blijspelen Wederzien. Spiegel der Zotheid en Heksendans jammer genoeg niet gevonden. Zonder zijn eerste stukken zou deze auteexir zeker nooit den naam hebben gemaakt van uitstekend blij spelschrijver, dien hij in de jaren onmiddellijk na den oorlog zich had verworven. De opvoe ring van een nieuw blijspel van Van Rossem gold in die dagen voor een evenement. Het is de schrijver van Pomarius, Phyllis en Femina. dien wij thans ook bij dit verscheiden met dankbaarheid en groote waardeering her denken. J. B. SCHUIL merkt de loonpolitiek, die geremd wordt door het ontbreken van voldoende woningen in de laagste huurklassen. Daarnaast is de Regee ring te veel geneigd, het oor te leenen aan hen, die meer en meer hat protectionisme in Ne derland ingang willen doen vinden. Ongeluk kige beslissingen in gewone aangelegenheden, die niet met het crisisbeeld hebben te maken, zooals inzake de spelling en de tijdregeling, be wijzen alleen, dat onze leiders thans eigenlijk geen tijd hebben voor iets anders dan de noo den van dit oogenblik. Voortgaande zet spr. uiteen, dat met deva luatie in Nederland de crisis niet bezworen kan worden; internationaal zou de algemeene ont reddering slechts worden vergroot. Wat den bedrijfstoestand betreft trad alles te zamen genomen, nog geen verbetering in. In tegendeel; op het eind van het jaar kon men zeggen dat eigenlijk alles minder werd. De toestand op de arbeidsmarkt was zeer ongunstig. Het aantal werkzoekenden en werk- loozen was grooter dan het vorige jaar. Wij zijn nog ver verwijderd, zegt spr.. dat een te werk stelling der werklooze arbeiders zonder dat daarbij overheidssteun wordt verleend en bij voorkeur in hun oorspronkelijke vakken. Toch moet het hier naar toe, indien wij er in willen slagen om weder op de internationale markt mede te dingen. De arbeidsloonen heb ben langen tijd den drang tot verlaging kun nen weerstaan, doch ten slotte gaven zij toe, zoodat allerwege een daling kon worden opge merkt. Van groote beteekenis acht spr. in dit verband het crediet voor werkverruiming van f 60 millioen en het daarmee verbonden Werk fonds 1934. Aan het eind van zijn beschouwingen voelt spr. levendig dat velen teleurgesteld zullen zijn over de vele sombere en weinig hoopvolle klanken, die zij gehoord hebben. Doch hoe kan het anders? vraagt spr. De berichten, die spr. bereikten over den gang van zaken in handel, nijverheid, scheepvaart, zijn bijna alle on gunstig en gewagen van groote moeilijkheden. Het ware niet verantwoord de feiten rooskleu riger voor te stellen dan zij in werkelijkheid zijn. Tevens echter weet spr., dat onze bedrijfs leiders het hun mogelijke doen om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden en dat zij niet zullen versagen omdat de tijden ongunstig zijn. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Het vierde concert van de Haarlemsche Bachvereeniging wordt Dinsdag 8 Januari a.s. gegeven in de Gem. Concertzaal met mede werking van het orkest van het Concertge bouw te Amsterdam, onder leiding van Eduard van Beinum. Als soliste treedt op Hen- riëtte Bosmans (uiano). Uitgevoerd worden werken van Joh. Brahms, Rich. Strauss en Claude Debussy. COÖP. CENTRALE EIERVEILING PURMEREND G.A. Weekbericht. Afdeeling eieren. Aanvoer 190.000 eendeieren f 1.90 a f 2,10. 75.000 Kippeneieren 70 80 K.G. f4.10 a f4.60; 65 66 K.G. f3.40 a f3,60: 63 64 K.G. f3,30 a f3,50: 60.62 K.G. f3 a f3.40: 58 59 K.G. f2,90 a f3.10; 56/57 K.G. f2,60 a f2,80; 53/55 K.G. f2,50 a f2,70; 50/52 f2,40 a f2,60; 45/49 K.G. f 2,10 a f 2,50. Het Vlootvraagstuk. De Japansche stap. Londen. 1 Januari. (Van onzen Londenschen corespondent.) Het besluit van Japan, het Vlootverdrag van Washington op te zeggen, wordt in Engel- sche officieelc kringen ten zeerste betreurd, hetgeen zich laat begrijpen indien men be denkt, dat de Britsche regeering het meest haar best heeft gedaan dezen gang van zaken te voorkomen. Hoewel Japan in zijn verklaring van de opzegging van het Verdrag gewaagt van zijn verlangen tot volledige afschaffing of althans tot ingrijpende vermindering van zoogenaamde aanvallende wapenen te gera ken, wenscht het tegelijkertijd wat het noemt afdoende voorziening in verdedigende wa penen. Het is nog nooit uitgemaakt, wanneer wapenen aanvallend en wanneer ze verdedi gend zijn, en overeenstemming op dit punt is altijd tevergeefs nagejaagd. Het verbaast dan ook niet in Engeland de uitlegging te hooren (in verband met het opzeggen door Japan van het Verdrag) dat men hier te doen heeft met een ernstige nederlaag voor het beginsel van wapenbeperking. De vraag wordt gesteld of er thans een wedren in zeebewapening zal volgen. In gezaghebbende kringen in Londen wordt dit mogelijk geacht en gevreesd. De op zegging door Japan kan eerst praktische be teekenis krijgen op het einde van 1936. aan gezien een termijn van twee jaar voor opzeg ging moet gelden. Men zal uiteraard beproe ven een nieuwe vlootconferentie bijeen te roe pen voor het zoo ver is. Bestaande vlootover- eenkomsten schrijven trouwens het houden van zulk een conferentie voor. Bij den be- staanden toestand zou ze echter geen oplossing kunen brengen.De voorbesprekingen te Londen hebben schipbreuk geleden op de rotsen van de 5-5-3- verhouding tusschen de vlootstcrk- ten respectievelijk van Groot Brittannië. Ame rika en Japan Japan heeft zijn bezwaar te gen deze verhouding niet opgegeven; noch hebben de Vereenigde Staten op dit essen- tieele punt willen toegeven. Het Verdrag van Washington heeft twaalf jaar lang de sterkte van de groote vloten in de wereld beperkt gehouden en het heeft daarmee zeker millioeiien en millioenen ge spaard. Het heeft ten zeerste bijgedragen tot vrede in den Grooten Oceaan. Deze opzegging door Japan is dus allerminst een onbedui dende formaliteit en de ernst er van kan al leen worden verzacht naarmate men er beter in slaagt er iets voor in de plaats te brengen dat denzelfden of gelijksoortigen zegen kan brengen. Het vooruitzicht hiervoor is niet gunstig, want de Amerikanen zijn niet in de stemming aan het hoofdbezwaar der Japan ners dat het Verdrag hun niet de vlootposi- tie verschaft welke zij meenen te mogen inne men met het oog op hun wereldstaat tege moet te komen. Alleen van Groot-Brittannië kan worden verwacht dat het met ijver en energie zal beproeven een nieuw vergelijk in het leven te roepen. KALENDER VAN DE CUNARD WHITE STAR Van Hoyman en Schuurman's Scheeps agentuur N.V., te Amsterdam, ontvingen wij een kalender, als reclame voor de Cunard White Star lijn. Nieuwjaarsrede van den heer Crone. Sombere klanken, maar In de vergadering van de Amsterdamsche Kamer van Koophandel is de heer Gottfr. H, Crone herbenoemd tot voorzitter. Hierna hield de heer Crone de gebruikelijke Nieuwjaarsrede. Allereerst herdacht spr. het smartelijk ver lies dat ons Vorstenhuis in het afgeloopen jaar heeft geleden, om daarna een algemeen over zicht te geven van den wereldtoestand. Sprekende over den internationalen prijzen- looop, zeide de heer Crone, dat zoowel de groot handelsprijzen als de kosten van het levens onderhoud in 1934 in de goudlanden verder daalden. Een uitzondering vormde Nederland waar de te ver gedreven steunverleening aan den landbouw een prijsverhooging verwekte. De loop van het internationale verhoudings getal van beurskoersen weerspiegelt de moei lijkheden, die het bedrijfsleven op zijn weg naar verbetering bleef ondervinden. Het ge middelde van deze koersen gedurende 1927 op 100 stellend, krijgt men voor het begiii van 1929 de verhouding 115,9. die aan het begin van 1931 tot 68.3 en aan't eind van dat jaar tot 41.1 was gedaald. Ook hier ligt het diepste punt in 1932, en wel op 28 Mei met 30,9. Daarna schommelt dat verhoudingsgetal voortdurend, waarbij het over langen tijd ge nomen echter een stijging doet zien. Zoo was de stand aan het eind van 1932 weder 39, een jaar later 44,7 en op 22 December van het af geloopen jaar 44,9. Deze stijging is echter voor een deel het gevolg van het aantrekken der aandeelenkoersen onder den invloed van muntverzwakking geweest. Voorts is de ver laging van den rentestand oorzaak van hoo- gere koersen voor obligaties. De internationale politieke toestand bleef, zegt spr. weinig hoopgevend. Ook in de internationale handels-politieke betrekkingen valt het moeilijk om lichtpunten te ontdekken. Nadat de heer Crone in den breede de toe standen in verschillende landen heeft nage gaan, komt hij speciaal tot Nederland. Onze Regeering. zegt spr., blijft bij voortdu ring bezield met den sterken wil, om Neder land door de moeilijkheden van dezen tijd heen te helpen. Men kan haar den lof niet onthouden, dat zij met beide beenen stevig op vasten grond staat. Deze gaarne verleende erkentelijkheid voor het vele goede in het beleid van ons tegen woordig Kabinet, mag echter de bezwaren, die ook het bedrijfsleven ten opzichte van zekere onderdeelen der uitvoering heeft, niet over het hoofd doen zien. Terwijl terecht aan handha ving van den gouden standaard en het voort zetten van het aanpassingsproces wordt vast gehouden, zijn de concrete maatregelen, die het spoedig voltrekken van dit proces kunnen waarborgen, tot dusver nog weinig doeltref fend. En niet alleen dit. De gevoerde land bouwpolitiek is zelfs een ernstige belemme ring tegen deze aanpassing. Er bestaat een aarzeling ten aanzien van het doorzetten van noodzakelijke inperking van het staatsappa raat, die mede oorzaak ervan is, dat het be drijfsleven nog onder veel te hooge lasten en tarieven gaat gebukt. Een trage gang ken- Ondertrouwd: HEINTJE METZ HENDRIK PRINS voltrekkin? 17 Jan. 11)35 Haarlem ?ijd. adres Mere-ïlaan 7. I.Tm.Oost Toekomstig adres: Oosteinderweg 141, Aalsmeer De curator in het failllssemen van J. C. Sparreboom, loodgieter, wonende te Haarlem, deelt be lanshebbenden bij deze mede dat door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst dit faillis sement een einde heeft genomen. Haarlem, 3 Januari 1935 Groote Houtstraat 71 rood De irator: Mr. L. ADI COHEN Centrale Tandheelkundige Kliniek KEN'AUPARK 26 A Haarlem tei. i2«44 SPREEKUREN lederen werk dag 9-11 en 1-2; Dinsdags- avonds 6,30-8.30 uur. Zater dagsmiddags geen spreekuur. Arts VRIJDAGMIDDAG GEEN SPREEKUUR Oor-, Neus- en Keelarts FRANS HADSPDEIX 9 VANAF 4 JANUARI weder te consulteeren Opleiding Praktijkexamens Boekhouden Prhéles 8 p. mnd. Clubles ;i 2 personen 5 per mnd. Drs. R. H. ROODA Leer. Boekhouden M.O. TETTERODESTRAAT «7 Reeds meer dan honderd geslaagden biedt zich aan met Febr. of later. Ultst. kunn. koken. P.G. V. g. g. v. Br. no. 3093 Wensing's Adv.- Bur. Tempeliersstxaat 32. met 1 Febr. een net werken, kl. Daalsclieweg oed kunn. koken en gezin. D. Duin en 29, Bloemendaal. Confectle-atelier direct flinke KNIPSTER, BORDUURSTERS e. LEERL.-AFWERKSTERS A&nm. Bloemhofstraat 14, 3-5 u. Wegens teleurst. gevr, net flink Meisje van S.303 uur. Aanrr Kleverparkweg 236 FLINKE DIENSTBODE gevr., p. 1 Febr. in gèzin van 2 pers., netjes kunn. werken, eenv. koken, 1/2 dag hulp v. werkster, v. g. g.v. Koninginneweg 110 b.d. Wagenweg. bovengen, ufd. worden kan ge- Voor plaatst bekwame le verkoopster volivomen bekend niet huisli. en luxe artikelen. Aanb, niet opg. v. leeftijd, ref. en/., onder no. 1553 bur. van dit blad Gevr. te H'stede voor direct of per 15 Jan. MEISJE goed kunnende werken en koken. Aanmelden na 7 uur 's avonds Heerenweg ISO. GEVRAAGD een meisje voor lichte kantoor- •erkzaamheden pen. Br. no. 15 Kunnende ty- >1 bur. v.d. blad Bij X.V. L. Stassen Junior, HIl- iegom, kunnen enige Adressenichrijvers gepl. worden. Vlot kunn. typen. Kennis v. mod. talen strekt tot aanbev. Aanm. Zat. 5 Jan. 911 uur v.m. gevraagd. RADIO Koningstraat MOORS N.V, door dame, omtr, Haarlem, m. gelegenheid voor Buitenkuur. Br. m. uitv. inlichtingen letter Boekh. A. Vernout Bloemendaal Te huur gevraagd omg. den Hout gom. Heerenhuis, bev. 6 a 7 k un compl. badk., vaste wascht.. conti*, v.erw.. gara ge. Max. 1 25 p. m. Br. no. 1553 bur, van dit blad 2 Düifcsehe meisjes zoeken ZIT-SIAAPKAMER met eigen kookgelegenheid, wa ter, gas. licht. Br. met prijsopg. aan X. MUller. Gedempte Raam gracht 45 rood. Haarlem LICH. OEFENING Dames- en Herenclubjes worden n. leeftijd en vordering ingedeeld. Inl. J. TIMMERMAN, leraar M.O. Kleine Houtweg 23. Tel. 1C037 Bur. voor Successie zaken en hypotheken H. F. SCH RAM E IJ ER (Oud-ambt. Successierechten en oud-chef de bureau van wijlen dc notarissen Burkcns en v. Does- burgh) LEIDSCHEVAART324 successie-aangiften, afwikkeling van boedels cn nalatenschappen, bezorging en belegging van gelden onder hyp. verband. ac countancy, beheer en admi nistratie van vermogens, belas tingzaken, contracten enz. Dankbet. en ref. ter inzage! ADVIES f 1.— f 5belooning Verloren een blokje Tramretour! omgeving Stationsplein. Terug t bezorgen Boerensteeg 1 F. Dame z. ongemeut». ZIT- EN SLAAPKAMER kookgelegerrtield. Br. no. 1554 bur. van dit blad Huwelijksbemiddeling Te huur gevraagd te Heemstede tegen 15 Febr. of I Mrt. huis. gesch. v. winkelhuis. met uitersten prijs no. 1550 bur. van dit blad Inlichtingen k osteloos. Strenge discretie en w ar borg voor nette serieuse afwik teling. Voor se- rieuse reflectar -li ook aan huis te ontbieden. Relaties over het geh. land. Ba r;au SECCOUR". Heemraadsslng 1 I'S4a. Rotterdam Tel. 37033. alleen v. gehuwde pers. met vaste betrekk. zonder borg. Onge huwde pers. en zakenmenschen met sol. onderpand (effecten, etc.; Tarieven zijn WETTELIJK vastgesteld. Bedragen vanaf f 50 Rente f 50 is f 2.15. V.r. prosp. Br. met postz. v. antw. Kantoor SCHNEEVOOGTSTRAAT 7. Geop. van 9.308 uur. Zaterdags ge sloten, N.V. Credietbank „AMSTERDAM—HAARLEM" (goedgek. door B. en W.).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 3