WEEK-ABONNEMENTEN Een revue in.... het tehuis dei oudjes! VRIJDAG 4 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 De werkloozenkas van de Bouwvakarbeiders. De afd. Haarlem van de R.-K. Bouwvak organisatie tegen verslechteringen. Men schrijft ons: De R. K. Bouwvakorganisatie hield een spoedvergadering om te bespreken de ver slechteringen die zouden voortvloeien uit het besluit van den minister ten aanzien van de werkloozenkas. Er werd in algemeenen zin naar voren gebracht, dat men als afdeeling dergelijke verslechteringen niet meer kan aanvaarden. Men moet zich daartegen hefti: verzetten en ook de consequenties daaruit voortvloeiende, aanvaarden. Er werd door verschillende leden de opmerking gemaakt dat bij de nieuwe regeling de werkloozenkas geen reden van bestaan meer heeft. Met de werkloozenkas wordt de bond gesloopt, er is maar een mogelijkheid, de R.K. Arbeider: moeten zeggen: stop! verder kan het niet!' Met algemeene stemmen werd besloten om de voorstellen van het Bondsbestuur niet te aanvaarden. De vergadering was druk bezocht. VOOR „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Ten bate van de kas der Vereeniging „Weldadigheid naar Vermogen" wordt Maan dag 7 Januari a.s. een filmavond gegeven in de Gem. Concertzaal. Vertoond zal worden de bekende psycholo gische film „Het wonder der kinderziel". Dokter A. Y. van der Meulen kinderarts alhier, zal een inleidend word spreken. Deze film is te Amsterdam en Rotterdam reeds voor een groot aantal belangstellenden ver toond. Wij bevelen deze voorstelling gaarne aan in de aandacht onzer stadgenooten èn om de belangrijkheid van de film èn om het goede doel. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Actetasch, Boellaerd, Barbarossastraat 13. Heerenhandschoen, Vreenegoor, Acaciastr. 52. Kinderhandschoen, Witteman. Nagtzaamstr. 79. Hondenpenning, Hofste. Hofdijkstraat 54. Twee honden, Asyl, Ridderstraat 11. Hond, Drogtrop. K. Begijnestraat 21. Paar handschoe nen, Blesgraaf, Houtmarkt 57. Hond, Hartman, Spaarnwouderstraat 98rd. Hond. Kennel Haer- lem, Regentesselaan. Handbeschermer, Bes- meyer, v. Raaphorststraat 5. Motorhandschoen Lacourt, Sterreboschstraat 20. Paar hand schoenen, bur. van politie, Smedestraat. Bord „N.L." van motor. Prent, le Vooruitgangstraat 115 rd. Bal, Politieposthuis III. Doos m. inh. Terstal. Tempeliersstraat 28, Twee katten, Kennel Fauna.- Leesboek. De Mooi. Kouden- horn 52. Muts, Heyboer, Elzenplein 24. Kin- derportembonnaie met inh., Boer, Diepen- brockstraat 55, Damesportemonnaie m. inh., Kruijt, Botermarkt 25. Damesparapluie, Kin der parad ijs, Rijksstraatweg 89. Portemonnaie m. i. de Maker, Zandvodrtschelaan 317 a. Idem wielbelastingplaatje Pauel, Lombokstraat 20 Rijwielpomp. Umans, Brouwersstr 25. Kinder- tasch, Martin, Delftstraat 26. Tafelkleed Nun- te, Stuyvesantstraat 12 rd. Damestasch, Horst Doelstr. 28. Kindertaseh m. i. Noope, J. Evert- senstraat 27. RHEUMATIEK VERSTOORDE HAAR NACHTRUST. Gevoel „of haar rug zou breken" Pijnen in enkele weken verdreven. Nadat zij van „zulke vreeselijke pijnen" be vrijd was, voelde een vrouw zich door dank baarheid gedrongen ons den volgenden brief te schrijven: „Ik had steeds zulke vreeselijke pijnen in mijn knieën, enkels en schouders, en de pijn in mijn rug gaf me altijd een gevoel of ik zou breken. Nooit kon ik rust vinden, vooral 's nachts niet. Sinds ik nu echter nog maar enkele weken lang Kruschen Salts neem, voel ik me een ander mensch, gelukkig. Ik heb nu geen pijnen meer. Ik ben veel opge wekter en in elk opzicht beter. Ik zal daarom ook regelmatig Kruschen blijven nemen." Mevr. M. H. De meeste rheumatische pijnen of zwellin gen zijn het gevolg van een overmaat van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts zal U spoedig van de stekende, vermoeiende pij nen bevrijden, omdat het 't overtollig urine zuur uit het lichaam drijft. De zes verschil lende zouten in Kruschen sporen Uw inwen dige organen, ingewanden en nieren aan tot geregelde werking, zoodat alle schade lijke afvalstoffen, ook overtollig urinezuur, volkomen uit het lichaam verwijderd worden. Wanneer U daarna trouw blijft aan „de klei ne dagelijksche dosis" zal het urinezuur zich niet weer kunnen ophoopen, en zult U dus ook van de rheumatische pijnen bevrijd blijven. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowei als op de buitenverpakking de naam Rown- t-ree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. (Adv'.~ Ingez. Med.) AGENDA CONCERT H.O.V. VOOR DE WERK- LOOZEN. Donderdagmiddag heeft de Haarlemsche Orkestvereeniging In de Gemeent. Concert zaal een concert gegeven voor werkloozen, van het Centraal Comité voor Werkloozen uit gaande. De zaal was vrij goed gevuld, toen de heer H. H. Luyken het openingswoord sprak, waarin hij meedeelde, dat Frits Schuur man door ziekte verhinderd was het orkest te leiden, zoodat Marinus Adam als dirigent zou optreden. Cliristiaan Veelo was bereid gevonden als pianist zijn medewerking te ver- leenen, en na de pauze zou het dameskoor Sine Nomine zijn zang nog laten hooren. naar spr. aankondigde. Dirigent Adam werd met een hartelijk ap plaus begroet, evenals de solist Veelo. die het pianoconcert in bes gr. terts van P. Tschai- kowsky voordroeg met orkestbegeleiding. De H.O.V. speelde de Ouverture der Freischiitz van C. M. von Weber, en het programma na de pauze vermeldde Fantasie over motieven uit de Opera Tosca van G Puccini, twee Hon- gaarsche dansen van Joh. Brahms en de Ouverture Dichter und Bauer van Fr. von Suppé. Zoowel solist als orkest hadden veel succes met hun vertolkingen en een hartelijk ap plaus viel hun dan ook telkens ten deel. De aanwezigen hebben bizonder genoten van de voortreffelijke uitvoering. Bij de intrede van de pauze bood de heer Luyken aan solist en dirigent elk een fraai bloemstuk aan. FAILLISSEMENT. Op 3 Januari werd door de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem in staat van faillisse ment verklaard: A. van Koperen, aannemer van grondwer ken. wonende te Haarlem, Dr. Schaepman- straat no. 21 rood. Curator: Mr. J. H. C. Slotemaker, advocaat en procureur te Haarlem. Rechter-Commissa- ris: Mr. M. A. van Rijn van Alkemade. DRANKBESTRIJDING. De A.N.G.O.B.. afd. Haarlenn, viert Zondag 6 Januari haar nieuwjaarsfeest door het geven van een kindennatinée in gebouw „St. Bavo" Smedestraat. Medewerking, verleenen de jeugd groep van den A.N.G.O.B., een muziek-ensem- ble, een goochelaar, enz. FRÏESCHE KERKDIENST. De Friesehe vereeniging" ..Gysbert Japicx" houdt op Zondagavond 6 Januari een dienst in de Doopsgezinde kerk in de Groote Hout straat. Voorganger is Ds. J. E. Tuininga, Doopsgezind predikant van Tersohelling. OVERPLAATSING VAN EEN SCHOOLHOOFD B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor te besluiten tot overplaatsing van den heer J. Machielsen, als hoofd van School no. 13 naar School no. 14 (beide gelegen Haar- lemmerliedestraat 29 COMMISSIE VAN TOEZICHT OP ÏIET M.O. In de Plaatselijke Commissie - van toezicht op de. scholen voor Middelbaar Onderwijs is een vacature ontstaan door het bedanken van het lid, den heer Ir. B. F. van Nievelt. De commissie heeft voor deze vacature de olgende aanbeveling aan ons ingezonden: le. Ir. A. G. de Koningh, 2e. Ds. C. J. van Paas- sen. H.B.S. A. B. en W. van Haarlem stellen den raad voor te benoemen voor het overig deel van den cursus 1934—1935. aan de Hoogere Burger school A met 5-jarigen cursus tot tijdelijk leeraar in het Maleisch de heer A. Bakker te Heemstede. PERSONALIA De Bisschop van Haarlem heeft benoemd: te Akersloot den weleerw. heer L. H. M. Nieu- wenhuizen leeraar aan het Seminarie „H-age- veld", te Heemstede; te Houtrakpolder den weleerw. heer W. M. P. J. Boin, kapelaan te Poeldijk. „LA TRAVIATA" IN DEN STADS SCHOUWBURG. De Italiaansche Opera zal op Dinsdag 3 Januari a.s. slechts één enkele opvoering komen' geven in den Stadsschouwburg van .La Traviata", van Guiseppe Verdi. Voor deze opera zijn speciale décors vervaardigd op de Scuola Scenografia te Florence, onder leiding van den directeur C. Celestine. Florence be zit een instituut, waar jonge, Italiaansche artisten zich bezig houden met tooneel archi tectuur en aanverwante vakken. Lia Falconieri zingt de voornaamste partij met Vladimiro BadiaJi als Alfredo. Een andere befaamde kracht van de Italiaansche Opera, Leo Piccioli. heeft de partij van den ouden Germont. Het ballet staat onder leiding var. Dar ja Collin. Regie van Guido Salvini, Romeo Arduini en Riccardo Moresco. Romeo Arduin! dirigeert. VRIJDAG 4 JANUARI Stadsschouwburg: „Adam in ballingschap" voordracht door Anton Verheyen. 8.30 uur. Gemeentelijke Goncertzaal: Concert H.O.V. 8.15 uur. Cinema Palace: „De Tante van Charley Op het tooneel: Tummers, liedjes aan den vleugel. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Jood Süss". Op het tooneel: Oscar Gondy Trio, „Non plus ultra". 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Artistenleed" en uitgebreid voorprogramma. Doorloopende voorstelling van 7 uur af- Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van !l3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZATERDAG 5 JANUARI Stadsschouwburg. Wilsonsplein: „Het Ade laarsjong" met Else Mauhs in de titelrol. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. VERVOER VAN AARDAPPELEN. Voor den kantonrechter heeft een schilder terecht gestaan wegens vervoer van aard appelen zonder geleibrief, zooals we hebben gemeld. Het betreft hier echter niet „een zak met twee mud aardapppelen". zooals abusie velijk werd opgenomen, doch 35 kilo. DE DROEVE LIJST In December 1934 verdronken in ons land: 5 jongens beneden 16 jaar, 10 mannen en 2 vrouwen, in totaal verdronken dus 26 perso nen. Gered werd uit het water: 2 jongens, be neden 16 jaar, 5 meisjes idem, 9 mannen en 1 vrouw, te zamen 17. Uit auto's die te water reden werden ge red of wiste» zich te redden: 15 mannen en 2 vrouwen, in totaal is het aantal geredden: 34. In het jaar 1934 reden in ons land te water 85 auto's en wagens (vrachtwagens en bussen)gered werden daarbij of wisten zich te redden 200 personen; er verdronken daar bij 43 slachtoffers. De Nederlandsche Bond tot het Redden van Drenkelingen voert in den laatsten tijcl een krachtige actie voor het redden van inzitten den uit te water gereden auto's. OAGELIJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) Hel nieuwe clearingverdrag. Het oude clearingverdrag met Duitschland, hetwelk na luttele weken van Nederlandsche zijde werd opgezegd, is thans vervangen door een nieuwe overeenkomst. De onderhandelin gen zijn daarover in hoofdzaak in 's-Graven- hage gevoerd. Zij werden beinvloed door één zeer belangrijke factor, nl. deze, dat de han delsbeweging tussehen beide landen, na de onderhandelingen over het vorige verdrag", zeer sterk is gewijzigd ten voordeele van onze oostelijke buren. Daarnaast werden de bespre kingen natuurlijk beinvloed door het feit. dat ook de onderhandelingen over het nieuwe handelsverdrag met Duitschland op til waren. In het nieuwe clearingverdrag is gelukkig een gunstiger regeling opgenomen voor de liquidatie der schuldvorderingen van vóór 24 September 1934. De afbetaling dier vorderin gen zal bespoedigd worden. Het vastgelegde bedrijfskapitaal in Duitschland van tal van Nederlandsche exporteurs zal wat sneller ter beschikking komen. Immers het voor deze af lossing te reserveeren bedrag op de Neder landsche clearingrekeaiing is van tien tot achttien procent verhoogd. Van deze acht procent verhooging is drie procent ontleend aan het beruchte vrije-deviezenpercentage. hetwelk volgens de bepalingen der oude over eenkomst Duitschland ten goede kwam. Het vrije deviezenpercentage is thans van zeven tot vier procent verlaagd. De verruiming van tien tot achttien procent is ongetwijfeld een succes, doch beteekent allerminst dat. de oude schuldvorderingen nu binnen korten tijd af gewikkeld zullen zijn. Daarnaast bedenke men evenwel dat Duitschland in de onmogelijkheid verkeert deze oude affaire sneller te regelen dan thans is overeengekomen en dat het be houd van een zekeren uitvoer naar dit land voor ons van het grootste belang blijf t. Anders staat het met het netelige punt der koersgarantie der oude, op Sonder- en Z<wi- sclienfconto staande vorderingen. Het blijkt nl.. dat alleen voor die vorderin gen. waarbij door de Nederlandsche Bank aan den Nederlandsohen exporteur een voorschot wordt- verstrekt, een koersgarantie kan wor den verleend. Van het standpunt der Duitsche regeering is dit begrijpelijk, omdat zij bij het geven van een onvoorwaardelijke garantie dus bij alle vorderingen moeilijkheden zou ontmoeten, indien zii, ond ex-handel end met andere landen, dezelfde concessie niet zou verleenen. Bij het verleenen eener koersga rantie, zooals deze thans is geregeld, neemt ook de andere partij nl. de Nederlandsche regeering door het verleenen van een voor schot een risico op zich en wordt het risico niet uitsluitend door de Duitsche regeering gedragen. Een derde punt, hetwelk bij de onderhande lingen een onderwerp van bespreking „uit maakte is de kwestie.van, den doorvoerhandel Men beweert dat déze aangelegenheid een der oorzaken was van de opzeeging van het vo rige clearingverdrag. Het vrije-zeven-procent contingent. hetwelk Duitschland was verleend bij het laatste verdrag en hetwelk bedoeld was voor den aankoop van grondstoffen, zou ten deele dienen om onzen tusschenhandel bij deze aankoopen in te schakelen. Daarvan is nractisch gesproken niets terecht gekomen. Maar ook bij het nieuwe clearingverdrag is het wat dat betreft nul op het request. Niet onvermeld mag blijven, dat in het. ieuwe verdrag enkele betalingsgroepen zijn opgenomen, die tot, dusverre ontbraken. Ver moedelijk waren deze vergeten. Zoo zijn de betalingen, door reisbureaux gedaan voor de reisbilietten, thans onder het verdrag geval len. Voorts zijn bijv. de zeevrachten, welke onze scheepvaartmaatschappijen van Duitsch land te vorderen hebben, onder de bepalingen van het clearingverdrag opgenomen. Zoo mag in 't algemeen gezegd worden, dat de nieuwe overeenkomst enkele lichtpunten heeft. En zoo wachten wij op de komende din genhet nieu-we handelsverdrag, MOT .T,FF US. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn. daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE- De nieuwe Meisjes-H. B. S. van binnen en van buiten. Het gebouw in de Tempeliersstraat waar de Middelbare School voor Meisjes zal komen heeft wel eenige verandering moeten onder gaan. Zooals men weet was er vroeger een lagere school en een avondschool voor Nijver- heidsonderwijs. Er is wel niet veel verbouwd, boven het gymnastieklokaal is een eenvoudige moderne teekenzaal gekomen, die ook als zangzaal dienst zal kunnen doen, op de bin nenplaats is een fietsenstalling gemaakt waar 200 fietsen een plaats kunnen vinden (welk een vooruitgang vergeleken met de ongeluk kige fietsenbehelperij op de Krocht) maar in hoofdzaak is het voor de Meisjes H.B.S. nieuwe gebouw hetzelfde gebleven. Er zijn, ook alle bijzondere lokalen meege rekend, 13 ruime leslokalen. De vorige school had er slechts 10 en wat waren dat voor lo kalenBovendien moest men zich toen behelpen met twee leslokalen meegerekend, 13 ruime leslokalen op de Nassaulaan wat de noodige last met zich medebracht. Er is plaats voor 280 leerlingen, op het oogenblik telt de school er 230 (drie eerste klassen, een vijfde en van de rest elk twee'.Er is dus nog een kleine uitbreidingsmogelijk- heid. Behalve gewone leslokalen, waarin de oude banken van de school aan de Krocht komen, heeft de nieuwe school een kleedkamer naast het gymnastieklokaal, een handwerklokaaL een lokaal voor physica-instrumenten, en der gelijke. De kamer van de directrice is op de eerste verdieping, in het. midden recht tegenover de trap. De administratie is daar naas,t. De school, die in 1886 werd gebouwd, in 1912 belangrijk werd verbouwd en nu verleden jaar een nieuw lokaal erbij kreeg, zal in ieder geval een verbetering beteekenen in vergelij king met het vorig verblijf. Deze meening is de directrice, Dra. Burger, eveneens toege daan. De vrees voor tramlawaai is niet zoo groot als men zou veronderstellen. Niet alleen dat de haltes" zijn verplaatst tot een vijftig meter verder (bij de Emmastraat), men went ook spoedig aan bekende geluiden. Zooals wij reeds hebben bericht is de offi- cieele opening op Donderdag den tienden, die verricht zal worden door den wethouder van onderwijs, den heer A. G. Boes. PLANNEN DER M.T.S.-ers BIJ HET DERDE LUSTRUM. Het bestuur van het korps van leerlingen van de Middelbare Technische School heeft, ondanks de tijdsomstandigheden besloten, den vijftienden verjaardag van de vereeniging niet ongemerkt voorbij te laten gaan. De viering van het lustrum zal het karakter dragen van een reuni. Het leggen van een hechte band tussehen afgestudeerden en huidige leerlingen kan leiden tot het aanknoopen van betrekkingen, die voor het latere leven van de M.T.S.'ers be slissend kunnen zijn. Vrijdag 1 Februari zal een avond in den Stadsschouwburg worden gegeven, waar de voorzitter een feestrede zal uitspreken. Opge voerd zal worden de Lustrumrevue „Sla de spijker op z'n kop". De algemeene spelleiding berust bij den heer Karei Esseling. Na afloop is in Brink- mann een souper gevolgd door een bal. Zaterdagmorgen zullen er zwemwedstrijden ehouden worden in het Sportfondsenbad; 's middags is een officieele receptie bij Brink- ma nn. Zaterdagavond zal een bal-masqué worden gehouden, dat het glaspunt van de lustrum viering belooft te worden. Zondagmiddag volgt een thé dansant. ZILVEREN JUBILEUM R.K. ESPERANTO- VEREENIGING. De R.K, Esperanto-vereeniging „Abbé Ri- chardsen" zal 6 Januari haar 25-jarig'bestaan vieren. Tevens is dan de heer Hoogeveen 25 jaar lid der vereeniging. Het bestuur recipïeert as. Zondag van 3.304.30 uur in Rest. Brinkmann (Groote Markt). Alsdan heeft tevens de huldiging van den jubilaris plaats, waarbij verschillende iprekers het woord zullen voeren, 's Avondc t.e 7.30 uur is er een feestavond in besloten kring LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. HET ARENDSJONG HET DRAMA TE EMMER COMPASCUUM. Als gevolg van het versehikkelijk drama, dat zich in den nacht van 26 December afge speelde te Emmer Compascuum, waar een auto te water geraakte en zeven inzittenden verdronken is de heer A. J. Meijerink door de Kon Marechaussee uitgenoodigd. daar een voordracht met lichtbeelden to houden. Hij heeft de uitnoodiging aangenomen. Aan den Schotersïngd is het Donderdag weer groot feest ge weef„Aan den Schoter singel" wil zeggen: in lat Tehuis voor Ouden van Dagen, dat aan dei Schotersingel staat. Een groep meisjes en jongens had het plan j opgevat den oudjes een bijzonderen avond te bereiden. En dat is gelult ook. Opgevoerd werd een.., artisten-revue. Een revue in het tehuis der oudjes.... Zoo iets zal wel nog nimmer zijn gebeurd! Behalve deze revue waren er ook muziek- en voordrachtnummers, maar de revue, èn de voordrachten èn de muziek hebben ervoor gezorgd, dat de oudjes een vroolijken, onbe- zorgden avond hebben gehad. Deze foto toont u een stukje meeleven in een onopgemerkt hoekje. van ROSTAND Van verschillende kanten kreeg ik het ver zoek in verband met de opvoering van Het Arendsjong door Het Masker op Zaterdag 5 Januari in onzen Stadsschouwburg L'Aig- lon "ter lezing te mogen ontvangen. Het bleek mij, dat de inhoud van Rostand's werk bij velen, vooral bij de jongeren wij leven vlug in deze eeuw niet meer bekend is en om dat ik maar één exemplaar van L' Aiglon bezit en dus moeilijk aan al die verzoeken kan vol doen, wil ik hier den inhoud van Het Arends jong. nu het na jai'en weer op het repertoire verschijnt in dezen rubriek in het kort weergeven. De zoon van Napoleon wordt aan hat Oos tenrijksche hof om politieke redenen verre ge houden van alles, wat hem aan zijn groot-en vader zou kunnen herinneren. Zelfs den naam. der Bonapartes mag" hij niet dragen; hij heet daar aan het hof Franz cn is er niet de koning van Rome maar de hertog Von Reichstadt. Wanneer hij geschiedenisles krijgt, gaat zijn leermeester het jaar 1805 het jaar van Austerlitz voorbij met enkel de mededee- ling, dat er dat jaar „niets bijzonders is ge beurd". Maar het Arendsjong is minder on wetend dan men vermoedt. Trouwe Bonapar- tisten hebben hem de groote daden van de geschiedenis van zijn vader verteld en het brengt ontsteltenis bij Maria Louise zijn moeder en heel de hofhouding te weeg, als de jongen Franz onverwacht uiting geeft aan zijn bewondering voor den grooten keizer en hij in den kring van deze Oostenrijkers zich het Adelaarsjong noemt. Samenzweerders uit Frankrijk zijn tot Schönbrun doorgedrongen met het doel den hertog Von Reichstadt naar Parijs te voeren en tot keizer der Franschen- uit. te roepen. De meest trouwe, ganschelijk aan hem verknoch te is Flambeau, de oude Grogna-rd welke rol ditmaal voor het eerst door Jan Musch wordt vertolkt die als lakei in dienst van Metter- nich Ko Arnoldi heet te zijn, die in waarheid te Schönbrun over het adelaars jong waakt en op de gelegenheid wacht om den zoon van den geliefden keizer naar Frank rijk te geleiden Flambeau is het, die de Oostenrijksche soldaatjes van Franz telkens weer in Fransche grenadiers overschildert, hij is het ook, die hem laat zien, hoe op snuif- doozen, zakdoeken en pijpen in Frankrijk het afbeeldsel van 'den keizerszoon voorkomt en die eiken nacht in de uniform van soldaat van de oude garde de wacht voor den deur van zijn afgod betrekt. Flambeau is het, die den zoon van den grooten keizer, voor wien hij meer dan dertig keer zijn leven waagde, naar Frank rijk terug wil voeren. In het derde bedrijf tracht de hertog Von Reichstadt zijn grootvader den ouden kei zer van Oostenrijk John Gobau voor zijn plannen te winnen, maar juist op het oogen blik, als hij meent zijn doel bereikt te hebben en hij zich zelf reeds in zijn verbeelding als Keizer der Franschen ziet, treedt Metternich, de vijand der Bonapartes, binnen. Dan is tege lijk het spel voor het adelaarsjong verloren, want tegen dezen geslepen diplomaat kan de jongen niet op. Metternich weet den geest der revolutie en van de dagen van het Fransche Keizerrijk bij zijn vorst weer op te roepen en wanneer het adelaarsjong zich in dolle drift vergeet, ziet de oude -monarch in hem niet meer zijn geliefden kleinzoon maar den zoon van zijn gehaten en eens zoo gevreesden vijand, den Keizer der Franschen. Dan staat op hetzelfde moment het besluit van het ade laarsjong vast. Hij zal zich aan het hoofd der samenzweerders plaatsen en met hen naar Frankrijk trekken. En ten bewijze hiervan legt hij op een tafel een driekanten steek van den grooten keizer, het teeken, waaruit Flambeau ziet, dat de hertog von Reichstadt Napoleon II wil worden. Het is een der meest geslaagde en spannen de tooneelen uit L'Aiglon. wanneer Metter nich onverwachts 's avonds voor den driekan ten steek van Napoleon staat. Het verleden rijst weer bij hem op en het is hem, of de dagen, die Napoleon in Schönbrun als over winnaar heerschte, weer terug zijn gekeerd. En wanneer hij dan plotseling stuit op Flam beau, die hem in de oude Fransche uniform met de punt van zijn bajonet den toegang tot het slaapvertrek van den hertog Von Reich stadt ontzegt, lijkt het visioen werkelijkheid te worden. Het is als een booze droom, waar- :.t Metternich eerst ontwaakt, wanneer de deur opengaat en op den drempel niet de groote keizer maar de teere figuur van den bleeken hertog Von Reichstadt staat. Dan heeft Metternich het spel gewonnen. Flambeau moet vluchten en met bijna satanische macht weet Metternich in het hart van den zwakken jongen den twijfel te doen binnensluipen. Maar de samenzweerders zetten door. Op een avondfeest een tafereel, hetwelk in de opvoering door Het Masker gecoupeerd is worden de plannen ten uitvoer gebracht. Een nicht van het adelaarsjong verwisselt vlug met hem van mantel en met Flaimlbeau tretkt hij vermomd naar de vlakte van Wagram, waar de samenzweerders hem wachten. Maar alles mislukt. De spionnen van Metternich zijn hem op het spoor en op het oogenblik, waarop zij willen vertrekken, zien zij zich om ringd door Oostenrijksche gendarmen. De zaak is verloren. Het adelaarsjong zal als hertog van Reichstadt naar Schönbrun terugkeeren en Flambeau waoht als ter dood veroordeelde de kogel. Maar de oude soldaat voert het doodvonnis zelf uit. Hij drukt zich een dolk in de borst en op de vlakte van Wagram, waar eens zijn keizer de overwinning onder zijn oogen bevocht, sterft hij. Het „visioen van de viakte van Wagram" is een der bekendste gedeelten van het stuk en wij herinneren ons van vroegere voorstellin gen, hoe Else Mauhs het opvoerde tot een apotheose van tooneelspeelkunst. Met den stervenden Flambeau is het arendsjong al leen. Samen beleven zii nog eenmaal de illu sie van het verleden en Flambeau sterft met het beeld van den keizer voor oogen. Doch. wanneer de jonge hertog alleen daar in den nacht op die vlakte is met het liik van Flam beau. zijn het de dooden van Wagram. die voor ziin vader het leven laten, welke hun stemmen verheffen en het visioen eindigt eerst, wanneer zijn Oostenrijksch regiment bij het aanbreken van den dag hem tot de wer kelijkheid terug voert. Het laatste bedrijf brengt den dood van het beklagenswaardige Adelaarsjong. Omringd door leden van het hof en zijn moeder naast hem iaat hij zich in zijn laatste oogenblikken nog eenmaal het verhaal van zijn doop voor- 'ezen. Naast zijn doodsbed staat de wieg van den kon in v van Rome Nog één keer hoort hij '■«et legendarisch verhaal en als de voorlezer is gekomen tot de woorden: ..dan verschijnt de keizer!" richt hij zich voor de laatste maal op en sterft. IJskoud klinken de woorden van Metter nich: ..Men trekke hem zijn witten mantel -«an!" Het adelaarsioncr dat in ziin fantasie -«Is koning van Rome stierf, is als doode weer hertog von Reichstadt geworden. J. B. SCHUIL.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10