Het visscherijbedrijf in 1934. VRIJDAG 4 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBCAD IJMUIDEN Lezing Dr. A. J. van Leusen. Moeilijkheden hij de opvoeding. Als laatste van den cyclus lezingen „Moei lijkheden bij de opvoeding" sprak dr. A. J. van Leusen in het Vereenigingsgebouw van de Vereen, van Vrijz. Hei-vormden aan den Groeneweg over de medische zijde van dit vraagstuk. Schadelijke invloeden oefenen haar diepste werking uit op het kind gedurende den groei- tijd en dan wel het meest op die functies, welke in dien tijd aan den grootsten groei on derhevig zijn. Een van die schadelijkste invloeden en dan met name van dezen tijd was. volgens spr.. wel het gebrek aan rust en stilte om het kind. Verkeersdrukte, stofzuigers en radio, zij vie ren in de groeiperiode van de tegenwoordige kinderen hoogtij. En juist dit groeiproces heeft behoefte aan rust en kalmte. Ook behooren zij. zoo jong ze zijn, geloof in eigen persoonlijkheid te hebben en te be houden. Wanneer dit geheel of ten deele ont breekt moeten de ouders dit trachten aan te kweeken: zelfvertrouwen is een eerste ver- eischte voor den jongen mensch. Het grootste contingent der menschen, oordeelt dr. Van Leusen, heeft een tekort aan zelfvertrouwen; iemand, die werkelijk een surplus hier van had, heeft hij nog nooit ontmoet. Spr. lichtte met voorbeelden toe, hoe diep een kind gegriefd kan worden en aan het zelfvertrouwen een knak toegebracht wordt, wanneer men het uitlacht of kleineert. De kinderziel is een onbeschreven blad pa pier en indrukken uit de jeugd blijven hierop 't diepst gegrift. Zoo zullen dergelijke kinde ren, grooter geworden, besluitelooze. met een minderwaardigheidscomplex behepte men schen zijn. Ook is de groeiende menschenziel zeer ge voelig voor sfeer (angst, twist). Als medicus komt spr. dagelijks in aanraking met b.v. moeders, die voor den gezondheidstoestand harer kinderen (speciaal het eenig-kind) zon der reden bevreesd zijn. Al die suggesties, dat zulk een kind iets scheelt, ook al valt 't onderzoek mee of kon de medicus verklaren, dat het kind gezond is, moeten op den psvchischen toestand van zulk een wezen nadeeligen invloed uitoefenen Een dergelijke angstpsychose, een overdre ven bezorgdheid over den gezondheidstoe stand zijner kinderen is evenwel zeer ver klaarbaar: wij voor ons, zeide spr.. zijn im mers altijd meer geneigd de donderwolk in plaats van de zonneschijn te zien Zulk een angstgedachte wordt zeker op het jonge kind overgedragen, en geeft hem een gevoel lichamelijk minderwaardig te zijn. Onze kinderen hebben de neiging zichzelf lichamelijk interessant te vinden, soms zelfs meer belangstelling voor hun lichaam dan voor hun kleeding. Men passé op om ook hier twijfel te wekken bij het kind aan zijn eigen physiek: voor den dokter ligt de bron van denkbeeldige kwalen van lateren leeftijd van den mensch in het gebrek aan vertrouwen in eigen kracht. Dertig jaar geleden vond de medische we reld het „nerveuze kind" uit. De diagnose: Uw kind is wat nerveus, beaamde iedere moeder van harte! Onrecht deed men het kind aan, wanneer een ouder onbeheerscht kwaad wordt. Dat kwaad worden, zei dr. Van Leusen, is iets van je eigen onrust spuien. Neem er niet te veel notitie van, als kinderen eens iets doen, wat ons ouders, nu direct niet aanstaat. Resumeerend zeide spr.: geloof in uw kind: er is werkelijk niet veel aan op te voeden; er is wel veel aan te bed erven I CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Propaganda-filmavond. Gisteravond heeft, onder groote belang stelling een propaganda-film vertooning van het werk van het Nat. Christ. Vakverbond plaats gehad in het R.K. Vereenigingsgebouw in de Mathustraat Nadat de voorzitter van den Chr. Bestu renbond, de heer P. v. d. Burg, de vergadering met een kort welkomstwoord en gebed ge opend had werd een 4-acter vertoond, die toegelicht werd door den heer W. Kok uit Utrecht. ER WORDT EEN JAS VERMIST. Een inwoner van IJmuiden heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van een zoo goed als nieuwe jas uit de Insinger- school. Hen, die inlichtingen kunnen verschaffen over deze jas wordt verzocht, zich ten spoe digste te melden aan het Bureau van Politie alhier Het Visscherijbedrijf. De onderhandelingen over de nieuwe contracten. Zooals wij eergisteren reeds hebben gemeld heeft als gevolg van het feit, dat de door de Reedersvereeniging ingediende nieuwe voor stellen inzake loon- en arbeidsvoorwaarden door de betrokken werknemers zijn verwor pen, deze vereeniging een tegemoetkomende houding aangenomen. Wij zijn thans in staat, iets naders aan gaande deze voorstellen mede te deelen. - - De bepaling, dat bij besommingen beneden p" en aanvoer uit genoemd jaar m de basis- f 1750 voor het bepalen van het procentengeld jaren slechts een k.ein contingent had toe- de besomming wordt verminderd met de gagegewezen gekregen. In 19!33 kwamen -9 Zweed- l.fltf,,,.. f QQ Q9Q o o v, a fel n o* is gewijzigd Alleen als de besomming mmder MARKTPRIJZEN. Vrijdag 4 Januari. Tarbot per K.G. f 1.30 Schar per 50 K.G. f 15—f 4.90 Rog per 20 stuks f 16f 12 Vleet per stuk f 2.85—f 0.57 Kleine poon per 50 K.G. f 10.50f 8.10 Kleine middelschelvisch per 50 K.G. f 36 f 30.— Kleine schelvisch per 50 K.G. 27f 13 Kabeljauw per 125 K.G. f 60 Groote gullen per 50 K.G. f 13 Kleine gullen per 50 K.G. f 10.50—f 5 Wijting per 50 K.G. f 5.50—f 5.40 Makreel per 50 K.G. f 11 Heilbot per K.G. f 0,90 Leng per stuk f 1.20f 0.45 Koolvisch per stuk f 0.80f 0.08 Versche haring per kist f 4.20f 1.70 Middel hake per 125 K.G. f 110. Klein middelhake per 50 K.G. f 40f 38 Kleine hake per 50 K.G. f 29—f 19 VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Zaterdagmarkt Caroline IJM 26. Vangst: 15 mb. schelvisch: 25 m. br. schelvisch; 50 m. wijting; 60 m. hake, 20 m. makreel: 100 m. varia; 370 m. koolvisch. Totaal 540 manden. BESOMMINGEN. Tramiers: Ommering, IJM. 7, 310 mnd. 2175 Vex-sche haring. W. 497 1147. V. 156 131. V. 16 640. K. W. 122 3010. BEVERWIJK PERSONALIA. Bij K.B. is onze plaatsgenoot A. van de Bliek benoemd tot eerste luitenant bij de schollcompagnie van den motordienst. De heer W. J. van Eek eveneens alhier woon achtig werd benoemd tot reserve tweede lui tenant van het 18e regiment infanterie. OPRICHTING DAMESZANGKOOR. Uit de leden van de afd. Beverwijk en om streken van de Ned. Ver. van Huisvrouwen zal een dameszangkoor worden opgericht. Op Donderdag 8 Januari zullen de repetities on der leiding van den heer Leo Pielage, in het Kennemer Hotel een aanvang nemen. Het bestuur verzoekt ons mede te deeien, dat dames en jongedames ook wanneer zij geen lid waren van de afdeeling zich voor het zang koor kunnen aanmelden bij Mevr. Allan, Von dellaan 25, mevr. Fierstra, Wijkerstraatweg 60 en mevr. Fortgens, Vondellaan 31. NED. CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND. In de bovenzaal van het veilinggebouw ..Kennemerland" hield de afdeeling Beverwijk van de Nederl. Chr. Boeren- en Tuindersbond Woensdagavond een openbare vergadering waarin het Tweede Kamerlid Chr. v. d. Heuvel sprak over het onderwerp: „Is devaluatie met het oog op onze export gewenscht? De voorzitter van de afd. de heer Passchier, heette alle aanwezigen en in het bijzonder de spr. hartelijk welkom, waarna de heer v. d. Heuvel het woord nam. Terecht, aldus spr., bestaat er voor het vraagstuk „waarde van onze munt" veel be langstelling en de omstandigheden waarin groote volksgroepen in ons vaderland zich bevinden maakt het verklaarbaar dat velen gewillig het oor verleenen aan diverse bood. schappers, die zoomaar met een hand omdraai de toestand kunnen oplossen. Aan boodschap pers die elk experiment en elke proefneming willen wagen omdat het toch niet slechter zou kunnen worden dan nu. Voor wat het laatste betreft wijst spr. op Duitschland en Rusland. Spr. zegt dat alleen de regeering kan oordeelen en dat deze geen enkel middel ongebruikt zal laten, om met inspanning van alle krachten te trachten aan deze huidige toestand het hoofd te bieden. Toch is het nuttig aldus spr. om ten aanzien van zijn onderwerp van gedachten te wisselen omdat er zoovelei misverstanden heerschen. Spr. gaat vervolgens uitvoerig in op de vraag of het moreel ongeoorloofd is om verandering in de munt aan te brengen. Nadat spr. ook de begrippen inflatie en deflatie heeft be handeld, komt hij tot bespreking van de vraag: „Wat gebeurt er nu als de regeering over zou gaan tot devaluatie?" De prijzen die wij voor onze producten krijgen zouden hooger worden, maar aan den anderen kant staat't duruder worden van allerlei levensmiddelen Het groote voordeel van schulddelging geldt voor Nederland niet omdat Nederland geen schuld aan het bui tenland heeft. De twee voornaamste vo->v- deelen die bij devalueering te verwachten zijn: le. Gelegenheid lom de export te ver- grooten; 2e. Werkloosheidsvermindering. Maar ten aanzien van het eerste punt maakt men zich veel te groote vorostellingen, omdat wij niet meer kunnen exporteeren omdat 5'6 van het aantal landen waar onze export naar toegaat, de invoer contingen- teert. Het zou dus aalleen beteekenen dat door de hoogere prijzen die wij voor onze pro ducten zouden krijgen, het verlies op onze export zou verminderen. Bij devalueering ziet spr. geen verandering voor het grootste gedeelte van ons volk in zijn ziet ook geen voordeel voor het volk in zijn geheel en dat het het toovermiddel zou zijn om allerlei kwalen te genezen is absoluut misleiding. Spr. ziet ook niet de nadeelen nl. de repre saille maatregelen die andere landen op onze producten zouden toepassen. Geen enkel land past dit toe. Duitschland heeft dit even ge daan maar is er spoedig op terug gekomen daarom deelt spr. dit bezwaar niet. Spr. herhaalt nogmaals dat door devaleering Contingenteering veroorzaakte belangrijke daling van buitenlandschen aan- en invoer. Haringvisscherij meer Nederlandsch dan voorheen. In ons blad van gisteren hebben wij reeds de gedetailleerde cijfers van den omzet in der. Rijksvischafslag vermeld. Als we deze cijfers aan een nadere beschou wing onderwerpen, valt allereerst het groote verschil op tusschen het aantal binnengeko men stoom- en motortrawlers in het ver slag jaar en het jaar daarvoor: 1144 in 1933 en 1827 in 1934. In laatstgenoemd jaar kwamen dus bijna 700 trawlers meer binnen dan het jaar daarvoor. Duidelijk spreken uit deze cij fers de gevolgen van de staking, die in 1933 ongeveer een half jaar lang het bedrijf heeft verlamd. Het is juist door deze staking, dat een ver gelijking tusschen de twee laatste jaren wei nig waarde heeft. Wil men zich een indruk vormen van den stand van zaken, wil men vergelijkingen, dan dienen de cijfers van 1932 ter hand te worden genomen. En dan blijkt eerst duidelijk, welk een knak het visscherij bedrijf speciaal het trawlerbedrijf gekregen heeft. Immers kwamen in 1932 nog binnen 2011 stoom- en motortrawlers met een besom ming van f 4.S52.461. Hiertegen steken de 1827 van 1934 met slechts f 3,398,664 wel on gunstig af. Tegen 2003 motorloggers met f 1.153.280 in 1932 en 2001 met f 1.369.295 in 1933 staan 2018 met f 1,243,962 in het verslag jaar. Uit deze cijfers blijkt, dat deze schepen zich een blijvende positie op onze markt heb ben weten te veroveren. De invloed der contingenteering. In het eind van het jaar 1933 kwam de contingenteering van den invoer van visch. Men weet dat de invoer werd beperkt tot 100 pet. van den gemiddelden invoer der jaren 1930, 1931 en 1932, eveneens de aanvoer door middel van vreemde visschersvaartuigen. Spoedig waren de gevolgen van deze contin genteering, die Maandag 11 December 1933 in werking trad, merkbaar, want reeds eenige weken nadien was het Zweedsch contingent uitgeput, doordat Zweden in verband met den bedraagt dan f 150 per reisdag of totaal minder dan f 1650, zal de gage worden afge trokken Voorgesteld was het ziekengeld terug te brengen van 70 pet tot 50 pet. Het nieuwe voorstel brengt het percentage terug tot 60%. Wat het losloon betreft, is het voorstel zoo danig gewijzigd, dat voor het lossen van een trawler met een besomming tot f 1000 f 3.50 betaald wordt, voor elke f 100 5 ets. meer. Voor pakkers en ruimgasten zal een nieuwe regeling komen die slechts weinig verschilt met de bestaande. De organisaties vergaderen eiken morgen vóór het uitvaren der trawlers met hun leden zeelieden. De leden krijgen hierbij gelegen heid hun stem uit te brengen. De stembrief jes worden gedeponeerd in gesloten bussen. Dit duurt voort to a.s. Dinsdag, op welken dag het resultaat der stemming zal worden vastgesteld. sche kotters met f 33,823 aan den afslag. Verder is het vooral Denemarken geweest, dat de gevolgen van de contingenteering on dervond. Er is om die contingenteering heel wat te doen geweest. Zij veroorzaakte bij den handel groote ontvredenheid. En ook de rea ders waren niet tevreden, omdat zij ver wacht en verzocht hadden, dat niet 100 pet. doch 50 pet. van de basisjaren zou worden toegestaan. Inmiddels kunnenthans de gevolgen van de contingenteering aan de hand van de cijfers over de jaren 1932, 1933 en 1934 aan getoond worden. Wij nemen hierbij ook het jaar 1932, omdat dit een „vol" exploitatie jaar voor de trawlers is geweest en ook omdat de opbrengst der consignaties, waarvan het overgroote gedeelte wordt samengesteld uit ingevoerde visch. in het jaar 1933 sterk door de staking werd beïnvloed. In genoemde jaren nu bedroeg de opbrengst der in IJmuiden door vreemde schepen aangevoerde trawl- en snurrevaadvisch resp. f 791,700, f 342,200 en f 225,378. De opbrengst der consignatie zendingen bedroeg in deze jaren resp. f 362,275 f 487,455 en f 163,757. (Het jaar 1933 leverde zooals gezegd, door de staking een abnormaal hoog cijfer vopr de consignaties op). Uit deze cijfers blijkt diis, dat aanvoer plus invoer (consignaties) daalde van rond f 1,150.000 in 1932 tot rond f 390.000 in 1934. Dit is niet alles vreemde visch; zooals men weet, in het cijfer des consignaties zit een klein percen tage Nederlandsche visch. De contingenteering heeft dus veel invloed op den in- en aanvoer uit het buitenland uitgeoefend en met het oog hierop kon de invoering daarvan dan ook als een vrij be langrijke maatregel ter bescherming onzer visscherij worden beschouwd. De verminderde in- en aanvoer, vooral het laatste, mag echter niet aan de contingen teering alléén worden toegeschreven. Er spe len hierbij nog andere factoren een rol. Zoo is bijv. het wegblijven van Duitsche trawlers niet alleen een gevolg van de contingentee ring. Vergelijken we thans eens de „hoofdelijke" resultaten der stoom- en motortrawlers en van de loggers.. We komen dan voor de jaren 1932, 1933 en 1934 tot een gemiddelde reis- besomming van resp. f 2416. f 2070 en f 2180 voor de trawlers en van 575, f 685 en f 610 voor de loggers. Bij een vergelijking tusschen de cijfers voor trawlers en loggers valt het op, dat 1932 voor de trawlers het hoogste, voor de loggers het laagste cijfer opleverde: 1932 was voor trawlers het laagst en voor loggers het hoogst. 1934 bleef voor beide categorieën van schepen in het midden. Wat de drijfnetvisscha'ij betreft dienaan gaande kunnen wij ons beperken tot de jaren 1933 en 1934. En hierbij valt op het stijgend aandeel van de Neder,andsche schepen te gen 29 stoomloggers nut f 58902 besomming in 1933 staan 293 met f 154,647 in 1934, tegen 312 motorloggers met f 249,136. in 1933 staan 699 met f 353056; een belangrijke achteruit gang per reisbesomming een belanrijke stij ging van het totaal. De Engelsche stoomdrifters verloren als gevolg van de grootere activiteit der Neder landers, aanzienlijk terein. Tegenover 191 van deze schepen met f 175.534 besomming in 1933 stelt 1934 slechts 1!7 met f 90.652. De beugvisscherij verbor wederom terrein: in 1933 148 stoombeugers met f 123,732, in 1934 137 met f 99.348, «f gemiddeld per reis resp. f 883 en f 725. He; aantal schepen, dat aan de beugvisscherij leelneemt daalt en ook de gemiddelde reis<pbrengst gaat voort- durend achteruit. Deensche en Belgisch» kotters liepen terug als gevolg van de contitgenteering De contingenteering wis mede oorzaak, dat tijdens het verslagjaa' geen enkele Zweed- sche kotter aan de mark kwam. Dit land was bijna voor het geheele aar uitgeschakeld. Het valt niet te ontkeinen dat ook 1934 on gunstig was voor het vsscherijbedrijf. Welis waar kwam er ca. 1 l/2millioen gulden meer in het laadje van de rawlerreeders, maar eerst wanneer de totalebesomming eens ver dubbeld is. zal men aai de Zuidzijde vroo- lijke gezichten kunnen lien. We wachten nu maar if, wat 1935 zal bren- gen. de kwaal niet zal worden weggenomen en dat het ook niet tot werkelijke genezing zal bijdragen. Aanpassing, aldus spr., zal moeten volgen. Wij moeten ons aanpassen aan de veranderde toestanden. Spr. heeft geen enkel vertrouwen in de profeten die „wel weg met de crisis weten". Geen enkele regeering, al was zij communistisch, socialistisch, fascistisch of nationaal-socialistisch is in staat geweest de ellende meester te worden. Het kwaad van deze crisis is grooter dan dat zij door men schelijke kracht kan overwonnen worden. Zij zal alleen opgelost worden wanneer God zegt: „het is genoeg", eerst dan zal aan de zorgen van dezen tijd een einde komen. In deze tech nisch volmaakte wereld is de mensch niet in staat om een sprankel welvaart te brengen, hieruit blijkt aldus spr., toch wel de nietig heid van den mensch. Daarom moeten wij met elkander trachten er zoo goed mogelijk door heen te komen en hopen dat God onze regeering wijsheid zal schenken om de ge volgen van deze crisis zoo klein mogelijk te doen zijn. Nadat spr. diverse vragenstellers uitvoerig beantwoord heeft, dankte de heer Passchier den heer v. d. Heuvel voor zijn redevoering waarna de heer v. d. Heuvel deze vergadering met gebed sloot. OPENBARE VERKOOPING. Donderdagmiddag werd in Hotel „Oud Mee- renstein" ten overstaan van den alhier geves- tigden notaris J. H. Bremmers in het open- 1. Een woonhuis met erf aan den Ouden Alk- maarschenweg no. 16. groot 149 c.A. Opgeboden tot f 1800. 2. Idem, no. 18, groote 128 c.A. Opgeboden tot f1700. 3. Idem, no. 20, groot 128 c.A. Opgeboden tot f1700. 4. Idem, no. 22, groot 129 c.A. Opgeboden tot f1700. 5. Idem, groot 128 c.M. Opgeboden tot f 1700. 6. Idem no. 26 groot 134 c.A. Opgeboden tot f1850. Geen enkel perceel werd bij afslag gemijnd, evenmin als de combinaties. De eind-combinatie, staande op f 10.450 werd bij afslag gemijnd op f 4 door den heer C. A. Duiker, alhier. Opbrengst f 10.452. BEVERWIJKSCHE DAMCLUB. Van de Donderdagavond gespeelde onder linge wedstrijden luiden de uitslagen als volgt: D. Kikke Sr.H. Alers 20; S. Troost A. Pekel 20; J. BakkerW. Spanjaard 02; H. TimmerP. H. Satory (afgebr.) LISSE WETHOUDER TROMP HERSTELD. De heer G. Tromp, wethouder, heeft na we kenlange ziekte thans weer voor het eerst de zitting van het College van B, en W. kunnen bijwonen. BLOEMENDAAL GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Duijker, Grenslaan 22, Aerdenhout, een Lipssleutel No. 498: G. H. Hagen. Noordertuindorplaan 14, Haarlem, een portemonnaie met inhoud; J. de Hoop, Ramp laan 73, Haarlem, een heerenhandschoen; P. Kroese, Zijlweg 14. Overveen, een vuilnisem mer; J. van Roode, Bloemendaalscheweg 206. Overveen, een kinderschoentje; Mey, Don- kerelaan 1, Bloemendaal, een wildleeren hand schoen; A. Helderman, Grenslaan 28, Aerden hout, een armbandje; J. A. van Buggenum, Veldlaan 27, Aerdenhout, een rozenkrans; I, d. Kroft, Sparrestraat 18, Haarlem, een snoeimes; J. Ende, Oranje Nassaulaan 64, Over veen, een klut; Kesting, Platanenlaan 85, Bloemendaal, een geruite sjaal; Kennel Haer- lem, een hond; aan het bureau van politie te Overveen, een portemonnaie met inhoud; een kruis van rozenkrans; een glacé heerenhand schoen; een wollen kinderhandschoen. ZANDVOORT ZANDVOORTSCHE SCHAAKCLUB. Op 13 Februari bestaat de Zandvoortsche Schaakclub vijf jaar. dit heugelijk feit wenscht het bestuur niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Hoe dit eerste lustrum gevierd zal worden staat nog niet vast. Wel bestaan er plannen cm in Juni een internationaal schaak tournooi te organiseeren, waarin bijv. zes buitenlandsche meesters en evenveel van de sterkste Nederlandsche spelers elkaar ont moeten. Onmiddellijk na dit tournooi worden dan nationale wedstrijden gehouden. De kas is echter te klein om de groote kosten verbonden aan een internationaal tournooi, te kunnen dragen. Daar een dergelijk tournooi niet alleen hon derden belangstellenden naar Zandvoort zou lokken, maar bovendien de naam van Zand voort gedurende vele dagen over de geheele wereld genoemd zou worden, zoodat Zandvoort er niet alleen onmiddellijk geldelijk voordeel, maar ook het voordeel van de reclame van zou hebben, hoopt het bestuur van de Z. S. C, van verschillende zijden steun te mogen ont vangen. Bij het in September gehouden tournooi is wel gebleken, dat de organisatie van een der gelijk tournooi bij het bestuur van de Z. S. C. wel in goede handen is. Toen is tevens geble ken, dat de autoriteiten, verschillende vereeni- gingen en particulieren wel genegen zijn me dewerking te verleenen. omdat het een zaak van groot algemeen belang betreft. We ver trouwen dan ook dat het bestuur wel de noo- dige medewerking zal ondervinden. LOOS ALARM. Donderdagavond meende een bewoner van den Boulevard Paulus Loot, door den dikken mist vuurpijlen te zien afschieten door een schip, dat zich dicht onder de kust bevond. Hoewel dit bericht wel eenigszins sceptisch werd opgevat, waren toch onmiddellijk politie, N. Z. H. R. M. en Reddingsbrigade in de weer om te onderzoeken wat hiervan waar was. De mogelijkheid was immers niet uitgesleten, dat een schip in den mist den koers was kwijtge raakt. Bij onderzoek bleek, dat het gerucht ont staan was, doordat twee mannen, die aan het beugen waren, met een sterke zaklantaarn in de richting van den Boulevard hadden ge schenen. Van boven gezien heeft deze licht bundel waarschijnlijk eenige overeenkomst met een vuurpijl vertoond. ZANDVOORTSCHE HANDELSVEREBNIGING. Bovengenoemde vereeniging houdt Donder dag 10 Januari een algemeene vergadering in Bodega Mustert. WEENINK. ZANDVOORTSCHE SCHAAKCLUB Woensdag 16 Januari speelt de schaakclub „Weenink" tegen de Z. S. C. in het clublokaal, lunchroom Rinkel te Zandvoort. HAARLEMMERMEER GRAANBEURS. Graanbeurs was de aanvoer als volgt: Rogge Op de Donderdag te Hoofddorp gehouden en Kanariezaad f7,50; Gerst (chevalier) en Wintergerst f5,50; Haver en Paardeboonen f6,25; Duiveboonen f8: Bruine boonen f 11.50; Groene erwten f9,50; Vale erwten f 14: Geel mosterd en Karwijzaad f 19,50; Blauwmaan- zaad f 14. Alles per 100 K.G. Bevallen: S. Rip-Uakobson, z.; J. C. J. Nug- terenThomas, d.; G. A. M. BrouwerGeer- lings, z.; J. Gabel—Timmerman, z.: G. Snoek Haspels, z.; C. van Wijngaarden—Baiters, d.; C. H. G. Bijlhouwer—Homan, d.; M. Schön- hagen—Rebel, d.; P. Bos—Burggraaf, d.; K. StavenuiterRood, z.J. H. KroonArnold, d.: J. Heideman—Fluks, d.; A. Tolenaars— Buis, d.; H. M. Bohte—Strieker, z. Ondertrouwd: Chr. Duijn en M. Wagner; L. G. de Groot én H. M. Gieske. Gehuwd: Th. L. Tromp en W. van der Veldt: G. J. Meuris en J. A. C. v. d. Bosch; P. J. Strost en T. C. van der Werve; L. de Ko ning en A. C. Weatsteijn. Overleden: Trijntje Eveleens, 43 j„ geh. met A. Ruiter; Jan Tienstra, 32 j. geh. met G. Kars; Jan. 4 j„ zoon van H. Verveer en W. de Waal; Martha Knoppers, 21 j„ ongeh. doch ter van A. Knoppers en C. J. Pijl; Jacob, 17 j„ zoon van J. Struik en C. A. van Someren; Johanna Maria de Lange, 49 j., geh. met G. P. Oudejans. SANTPOORT R. C. BREDERODE. Programma voor a.s. Zondag: Brederode 1Beverwijk 4 Brederode 3D. I. O. 4 Beverwijk jun.Brederode jun. 11.30 uur 2 uur 12 uur VELSEN De natuur in de war. Half rijpe bramen in Velserbeek. Slaan we den winter over? Zullen we het winterseizoen 1934-1935 voorbijgaan zonder sneeuw en ijs? Het begint er veel op te lijken. Als het was zooals het hoorde, zou vandaag den dag een wit kleed over de aarde uitge spreid liggen, zou in sloot en plas het water met een ijskorst bedekt zijn. We behoorden sneeuwballen te gooien en schaats te rijden. Maar niets van dat alles. Wanneer er op de velden of in de bosschen iets wits te zien is, dan zijn het de madeliefjes of de bloesems van braam of wilde framboos. Bloesems? Ja ze zijn er nog. ze zijn er weer, maar op vele plaatsen o.a. in Velserbeek zitten de braam struiken vol half rijpe vruchten. En de kinderen gooien elkaar niet met sneeuwballen, ze spelen aan den duinrand, alsof het midden in den zomer is. Woensdag middag was de zandvlakte langs den Ooster duinweg één groote speelplaats; het leek wel of we in het hartje van de lente waren. Ze stoeiden en ravotten, jassen en mantels werden uitgegooid, het was een waar lentefeest daar aan IJmuidens zelfkant. Onwelkom is dit zachte weer geenszins. Er heerscht veel armoede overal, ook in onze ge meente. En vooral in die gezinnen, waar wei nig of geen geld is om brandstoffen te koo- pen is dit zachte winterweertje een uitkomst. Natuurlijk heeft het ook z'n schaduwzijde. We worden verwend en vorst in den winter is den landman een deugd. Maar het is nu eenmaal moeilijk het iedereen naar den zin te maken. Zelfs de natuur kan dat niet. TIJDELIJKE AFSLUITING VAN DEN WEG. Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte van de Westlaan te Santpoort van de Hoofd straat af tot den Rijksweg van Maandag 7 Januari a.s. tot nader order voor het door gaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Bevallen: M. A. KossenBraam, d„ Plan- ciusdwarsstraat 3, IJmuiden; M. E. de Raad Stuij, z., P. Vermeulenstraat 10, IJmuiden; C. BroersAlta, d., Heemstede; N. H. van Dijk Lambert, z„ Leeuweriklaan 31, IJmuiden. Overleden: J. Ver duin, 2 jaar, zoon van C. G. Verduin, Heemskerk; H. J. Cremer, 69 jaar, echtgen. van A. C. Willemse, Jac. v. Heems kerkstraat 1, IJmuiden; C. Jonker, 56 jaar, echtgenoot van P. Zuurbier, Heemskerk. Gehuwd: L. L. van Hedel en J. Jak, Kanaal- raat 146. IJmuiden; G. van den Boogaard en M. C. Glas, Haarlem; H. C. Keijser en H. van de Graaf. Zeeweg 335, IJmuiden; G. Zwenne en M. H. A. Allan, Driehuizerkerkweg 63, Velsen. HEEMSTEDE 50 JAAR VINCENTIAAN. Woensdag herdacht de heer Jac. Eldering den dag dat hij vóór 50 jaar als lid toetrad tot de vereeniging van de H. Vincentius, die ten doel heeft, armen en behoeftigen te hel pen. Des morgens werd in de parochiekerk van de H. Bavo een plechtige H. M. opgedragen. Na afloop hiervan had in het R.-K. Ver eenigingsgebouw een gemeenschappelijk ont bijt plaats, waarbij ook aanzat het bestuur en leden der St. Vincent-iusvereeniging. Pastoor v. d. Tuijn heeft den jubilaris het eerekruis Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt. In intlemen kring werd des avonds het feest voortgezet, aangeboden door de conferentie van Vincentianen. De heer Henry de Greeve hield een causerie met lichtbeelden over een reis naar en door Palestina. HET VERTREK VAN PASTOOR V. D. TUIJN. Pastoor J. M. v. d. Tuijn. die 3 jaar als oastoor der St. Bavoparochie de geestelijke 'eiding in die parochie gehad heeft, en thans benoemd is als deken van Den Haag. zal op Vrijdag 11 Januari Heemstede verlaten. Don derdag 10 Januari is als afscheidsdag bepaald. Des morgens is een H. Mis. Des avonds wordt een plechtig danklof opgedragen. Daar na zal er in het R.-K. Vereenigingsgebouw r.e- lesenheid zijn afscheid te nemen. Donderdag 12 Januari zal de nieuwe pastoor de heer C. W. v. Mierio zijn intrede doen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 11