SPITS Stalen tanden. Het 36&QMUi&kst6 52e Jaargang No. 15806 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 4 Januari 1935 HAARLEM'S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden /3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkery: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTiëNl5 regels 1.75, elke regel meer 0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30. elke regel meer f 0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-. Arm- of Beenbreuk 100.-, Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Het verkeer te Haarlem. Aantal doodelijke ongelukken in 1934 kleiner dan in 1933. Naar wij vernemen heeft het aantal doo delijke verkeersongelukken te Haarlem in de laatste 3 jaren bedragen: 1932: 11. 1933: 15. 1934: 11. In de lijst van het Centraal Bureau voor statistiek werden onder doodelijke ongelukken alleen die gerekend waarbij de slachtoffers o n m i d d e 11 ij k overleden. De hierboven gegeven statistiek der Haarlemsche politie is evenwel zuiverder. Daaronder zijn namelijk niet alleen de slachtoffers begrepen waarbij de dood onmiddellijk intrad, maar ook die die tengevolge van een verkeersongeval zijn gestorven. Uit het lijstje blijkt, dat het aantal doode lijke verkeersongevallen in 1934 belangrijk lager is geweest dan in 1933. Zelfs werd weer het aantal van 1932 bereikt, terwijl het ver keer in die twee jaar toch sterk is toegeno men Kind aangereden. Wie heeft het gezien? Donderdagmiddag half vijf werd een zeven jarig jongetje op de Ba ken esser gracht aange reden door een vrachtauto. De chauffeur bracht het kind met zijn auto naar de ouder lijke woning aan de Lange Molenstraat. Om dat het jongetje over hevige pijn in het rech ter bovenbeen klaagde, werd de Ongevallen- dienst gewaarschuwd. Deze constateerde, dat het been op die plaats gebroken was. Per zie kenauto werd het kind naar het Ziekenhuis St. Johannes de Deo vervoerd. Aan hen, die dit ongeluk gezien hebben wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen bij den Commissaris van Politie aan de Smedestraat te willen vervoegen. VERANDERING STRAATNAAM B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden dat, ter voorkoming van verwarring met den naam „Waalstraat", de straatnaam „Van der Waalsstraat" veran derd is in dien van „Prof. van der Waalsstraat" Aardschokken in midden- Limburg waargenomen. Bevolking uit den slaap gewekt. Ook in het Roergebied gevoeld. Vaz Dias deelt mede: Vrijdagochtend omstreeks half vijf zijn in midden-Limburg een of twee aardschokken gevoeld. Uit verscheidene plaatsen werden ons hieromtrent berichten gezonden. In Roermond voelde men eenige minuten voor half vijf een schok van vijf tot zes seconden. De meeste inwoners werden uit hun slaap gewekt. Hier en daar rinkelden ruiten en andere voorwer pen. Te Venlo werden na elkaar vier schokken waargenomen, waarvan de eerste het sterkst was. Óok hier bleven de gevolgen tot rinkelen van allerlei voorwerpen beperkt. Voorts werden schokken gevoeld te Heel, Heythuizen, Weert, Baarloo en tusschengele- gen dorpen. Wij vernemen nader, dat de aardschokken hedenmorgen ook zijn waargenomen in de plaatsen Blerik, Tegelen, Arcen, Velden en Helden. In Zuid-Limburg werden de schokken niet waargenomen. ESSEN, 4 Januari (V. D.) Hedenmorgen om 5.07 uur werd in het kolengebied aan de Roer een vrij krachtige aardschok waargeno men, die ongeveer twee seconden duurde. Vaststaande voorwerpen raakten door den schok in beweging. (In het Roergebied vermoedt men, dat de aardschokken ontstaan zijn door het instorten van oude verlaten mijngangen. Het is echter niet onwaarschijnlijk, dat deze aardschokken een minder locale bron hebben aangezien omstreeks denzelfden tijd in Lim burg ook schokken werden gevoeld. Red. ,V. D.) Wie voelde de aardschokken? De Bilt ontving van verschillende zijden bericht van de gevoelde aardbeving omstreeks (half vijf hedenmorgen. Te De Bilt werd om 4.06.8 Greenwich tijd d.i. 4.26.3 min. Amster. damsche tijd een langdurige beving opge- teekend, die zeer veel zwakker was dan die in Noord-Brabant van 20 November 1932 om 11.56 min. 's avonds, doch in sterkte onge veer overeenkomende met een zwakkere na- beving tusschen 23 en 28 November. De seismograaf te Heerlen heeft de beving ook geregistreerd. Het Meteorologisch Instituut te De Bilt zal gaarne bijzonderheden vernemen van hen die haar hebben waargenomen. 'T fijmst IET BOTER iEBAKKEN LUXfc BAKKE-RIJE-M TBL/15714-10876 -11655 -12155 (Adv. Ingez. Med.) Nye vraagt 100.000 dollar crediet. Om de wapenenquête te kunnen voortzetten. WASHINGTON, 4 Januari. De Com missie van Onderzoek naar de wapenindustrie heeft haar voorzitter, Senator Nye, opdracht gegeven heden in den Senaat een nieuw crediet van 100.000 dollar te verzoeken, op dat de commissie haar onderzoek zal kunnen voortzetten. Senator Nye deelde mede, dat wanneer het crediet wordt toegestaan, de commissie tegen 15 Januari haar werkzaam heden zal hervatten. POSTBEAMBTEN STAAKTEN; TWEE DOODEN HET GEVOLG. RIO DE JANEIRO. 4 Januari. 'V. D.I Ten gevolge van een staking van postbeambten in een der steden in den staat Minas Gerass in Zuid-Brazilië ontstond een ernstige revolu- tionnaire beweging en hielden revolutionnaire elementen gedurende een half uur het raad huis en de strategische punten der stad bezet. De overheid maakte tenslotte van militairen gebruik, die de orde, herstelden waarbij twee personen werden gedood en vijf gewond „Wild-West"-tafereel in Manchester. Gemaskerde bandieten overvallen een bank en verdwijnen met 600 pond. LONDEN, 4 Jan. (Reuter). Te Manchester is gisteren een overval op een bank gepleegd. De chef en zijn bediende werden kort voor het sluiten van de zaak door twee gemaskerde met revolvers gewapende mannen aangevallen en geboden. De indringers maakten ongeveer 600 pond sterling buit en wisten in een gereed staande auto te ontkomen. Nieuwe ongehoorzaamheids actie van Gandhi? Campagne in het geheim. LONDEN. 4 Januari. De „Daily Herald" meldt uit Bombay, dat de Indische regeering aan de provinciale regeering 'n waarschuwing heeft gezonden, die betrekking heeft op Gandhi. In deze waarschuwing wordt gezegd, dat er bewijzen aanwezig zijn, dat Gandhi hoewel hij zich in het openbaar van deze politiek heeft, losgemaakt, in werkelijkheid op handige wijze en in het geheim, de volks massa's organiseert om een nieuwe campagne voor burgerlijke ongehoorzaamheid te begin nen Er wordt beweerd, dat Gandhi onschul dig uitziende economische dorpsorganisaties opricht, die in werkelijkheid organisates voor de genoemde politieke beweging zouden zijn. De districtsambtenaren zouden van de re geering opdracht hebben gekregen. Gandhi's bewegingen zorgvuldig te controleeren en de dorpsbewoners door oprichting van concur- reerende organisaties aan den invloed van het Al-Indïsch Nationaal Congres te onttrekken. De provinciale regeeringen hebben opdracht de bepalingen van de strafwet tot onderdruk king der Congres-propaganda met volle streng heid toe te passen. Amerika lid van het Permanente Hof? Voorstel zou in Roosevelt's boodschap vervat zijn. WASHINGTON. 4 Januari (Reuter). In democratische kringen verzekert men, dat Roosevelt een speciale boodschap aan het Congres voorbereid, welke vermoedelijk de vol gende week za: worden verzonden. Hij stelt hierin vcor Amerika lid te laten worden van het Permanente Hof van Inter nationale Justitie. (In Rusland heeft men op groote schaal de fabricage van stalen tanden en gebitten ter hand ge nomen) Wij leven in de stalen eeuw, Dat valt niet te ontkennen, Aan menig staal daarvan moet men Toch echter nog wat wennen. De tand des tijds is ook van staal, In deze vreemde tijden, Die eerste stap zal wellicht tot Het stalen facie leiden In d' onderkaak, omhoog gericht, Een rij van staal-agmieten, En bovenin, in strak gelid, Een reeks van staal-actiten. Zoo vult men in het Sovjetland De tandelooze monden, Een stalen zenuw wordt, naar 'k meen, Bij eiken tand verzonden. Hoewel ik nieuwe dingen graag Op tijd wil accepteeren, Die nieuwe eenden in de „bijt" Zou ik toch niet waardeeren. 't Geeft mij een beetje koud idee Dat 'k, lachende of gapend. In staal zou toonen, hoe ik tot ^De tanden ben gewapend. Tiaat Rusland straks zijn tanden zien. Aan tal van andre landen, Dan weten die, hoe sterk z' ook zijn, Het blijven valsche tanden. P. GASUS. Het zinken van de Lexington. Toch een aantal vermisten. Nadere berichten uit New York melden dat bij de aanvaring van het stoomschip Lexington op den East River 6 leden van de bemanning zijn omgekomen. Van de passagiers zijn er 20 gewond, maar de meesten niet ernstig. Er worden nog 4 personen vermist, maar aan gezien er geen lijst was is dit aantal misschien nog grooter Albury's burgemeester te Soerabaja. Enthousiast over de sympathie voor zijn gemeente. SOERABAJA, 4 Jan. (Aneta) De burge meester van Albury de heer Waugh is in Soe rabaja aangekomen. Hij verklaarde aan de pers hoe enthousiast hij was over de algemeene sympathie die hem in zijn gemeente van Hollandsche zijde was ten deel gevallen. Hierdoor heeft de kleine traditielooze ge meente Albury plotseling het grootste feit in haar honderd en tienjarig bestaan beleefd. Hij vertelde ook nog van de algemeene deel neming van Albury bij het ongeluk van de Uiver. VERKEERSONGEVALLEN. Te Haarlem Donderdagmorgen te 11.50 uur reed op den Rijksstraatweg esn auto, bestuurd door den 59-jarigen heer S. alhier, in de richting van Santpoort. Bij het passeeren van een voor hem rijdende auto kwam de wagen van den heer S. in de grasstrook tusschen den rijweg en het rijwielpad terecht. De snelheid was echter zóó groot, dat de heer S. de macht over het stuur verloor en weer naar rechts zwenkte, waar hij tegen een stilstaande vrachtauto botste en omsloeg. Eén der inzittenden, de heer M„ klaagde over pijn in het linkerbeen. Diens zoon bezeerde ae linkerhand en kreeg een buil op het voorhoofd. De auto werd ge heel vernield. De vrachtauto werd ernstig aan de rechterzijde beschadigd. Tegen den heer S. werd proces-verbaal opgemaakt. AANHANGWAGEN VAN DE SHELL TE WATER Door het breken van den stuurstang raakte hedenmorgen te ongeveer 8 uur aan den Spaarndammerweg, tusschen de „Conrad" en de Paul Krugerkade, €en tractor met geladen aanhangwagen van d« „Shell" uit den koers. De aanhangwagen kwam in het Spaarnewater terecht; de tractor blfef nog aan den walkant Aan den wagen wö'd eenige schade toege bracht. Hedenmorgen zou de wagen door de Shell worden gelicht. Wat het Crisis-Comité deed van 1731 December. Totaal 154.254 uitgekeerd. Het Nationaal Crisis Comité deelt mede: In de periode van 17 tot 31 December 1934 heeft het comité aan 118 plaatselijke crisis- comité's een uitkeering verstrekt tot een be drag van 154.254, waarvan voor 39.895 in den vorm van natura en brandstoffen. Voor 44 bijzondere gevallen werd door tusschen- komst van de plaatselijke comité's een bedrag van 2909.50 verstrekt. Uit de gift van de Koningin, speciaal be stemd voor kleeding en dekking, werd voor extra-uitkeeringen in dezen vorm een bedrag van 15.384 geput. Speciale vermelding verdient een uitkeering van 2.375 aan de landelijke commissie ter bestrijding van de gevolgen der jeugdwerk loosheid. o a. ten behoeve van kampwerk, ge organiseerd door diverse jeugdvereenigingen, voorts een gift van 450.aan het Leger des Heils voor het in werking brengen van een werkplaats van den Bond van Barmhartig heid, en een bijdrage van 2.333.30 voor het crisiswerk der Amsterdamsche Maatschappij voor Jonge Mannen. Uivercommissie teruggekeerd. De Leeuwerik, het toestel waarmee de com missie van onderzoek naar de ramp van de Uiver naar Rutbah vloog, is Vrijdagmorgen te 11 uur op Waalhaven geland. De leden van de commissie en de piloten Sillevis en Geyssen- dorffer zijn naar Den Haag doorgereisd, waar zij rapport zullen uitbrengen aan den direc teur der K. L. M„ den heer A. Plesman. Ongeveer kwart voor twaalf is de Leeuwerik op Schiphol aangekomen. Van de geëmployeer den der K. L. M. die de reis naai Bagdad en- terug hebben meegemaakt waren alleen aan boord de beide mecaniciens. AANRIJDING Donderdagmorgen had op de Elswoutslaan te Overveen een aanrijding plaats tusschen twee auto's. Een vrachtauto kwam van Over veen in de richting Aerdenhout en werd be stuurd door J. B. uit Zandvoort, terwijl van de richting Aerdenhout een luxe-auto nader de, bestuurd door P. v. d, P uit Aerdenhout. Dezen bestuurder werd nog door een wielrij der, die even vóór hem reed, met een teeken te kennen gegeven dat een auto van de te- jenovergestelde richting naderde. Hij stoor de zich blijkbaar hieraan niet, met het gevolg dat beide auto's met elkaar in botsing kwa men. Beide auto's werden zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. Persoonlijke on ;elukken hadden niet plaats. Het verkeer was tijdelijk gestremd. DE NIEUWE DIENSTAUTO VAN PRESIDENT LEBRUN bezit uit veiligheids oogpunt, geen treeplanken. Men weet, dat de pleger van den noord te Marseille op de treeplank van koning Alexander's auto sprcag. ARRESTANT TE RODEN LEGT EEN BEKENTENIS AF. GRONINGEN, 4 Jan. (V.D.) De 27-jarige M., wonende te Roden, die Woensdagavond is aangehouden, verdacht van inbraak in het tramstation te Leek en steeds ontkende met de inbraak iets te maken te hebben, heeft thans bekend de inbraak te hebben gepleegd. Hij is gisteravond naar Groningen overge bracht en wordt ter beschikking van den of ficier van justitie gesteld. DIENST OP SCHIERMONNIKOOG WEER HERSTELD SCHIERMONNIKOOG, 4 Jan. (V.D.) De rijksveerboot, die gisteravond Schiermonnik oog niet kon bereiken wegens de dichte mist is hedenmorgen om vier uur te Oostmahorn teruggekeerd. Van vijf uur gistermiddag was de boot dus op zee geweest. Hedenmorgen om acht uur is de boot op Schiermonnikoog aan gekomen. De dienst Is dus weer hersteld. Tegen Bruno Hauptmann, die van ontvoering en moord van baby Lindbergh beschuldigd wordt, is de doodstraf geëischt. pag. 4 le Berlijn heeft gisteren een groote leiders demonstratie plaats gehad. pag. 4 Te Goes is een echtpaar door kolendamp ver giftigd. pag. 3 Het aantal doodelijke verkeersongelukken te Haarlem was in 1934 geringer dan in 1933. pag. 1 Hedenochtend vroeg zijn in Midden-Limburg aardschokken waargenomen. pag. 1 De bouwvakarbeiders, aangesloten bij den Bouwvakarbeidersbond, krijgen gedurende korteren tijd uitkeering uit de werkloozenkas. pag. 3 De zaak van de valsche H. V. A. aandeelen komt binnenkort voor. pag. 3 Stand per 23 December van de clearing met Duitschland. pag. 3 Euwe speelt te Hastings remise met Lilientlial. pag 11 Bekende Haarlemmers: Jhr. dr. J. C. Mollerus pag. 3 ARTIKELEN, ENZ. Van L.: Indrukken uit het Derde Rijk het Winterhilf-werk. pag. 4 J. B. Schuil: Het Arendsjong. pag. 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Het nieuwe clearing- verdrag. pag. 6 J. C. E.: Uit de groote stad- pag. 3 Sport in 't kort. V pag. 11 Schaakrubriek. pag. 11 Voor onze Jeugd. pag. .7 en 8 Kankermiddel per radio aangeprezen. NEW ORLEANS, 4 Jan. (V.D.) De bekende senator Huey Long heeft meegedeeld dat eenige dokters van de staatsuniversiteit van Louisiana een geneesmiddel tegen kanker zou den hebben ontdekt en dat hij voor loO.OOO dollar een plaatselijk radiostation had gekocht ten einde door de radio de geheele wereld van het geneesmiddel tegen de vreeselijke ziekte op de hoogte te brengen. Senator Long weigerde nadere bijzonderhe den mee te deelen, doch zei Maandag in den senaat een rede erover te zullen houden. Nasleep van de affaire-Lévy. Instructie tegen vroegere ambtenaren geopend. PARIJS, 4 Januari. In verband met de be driegerijen van de gebroeders Levy, die een financieele onderneming gesticht hadden die zich voornamelijk met hypotheek- en grond- speculatie bezig hield, heeft de rechter van instructie een onderzoek geopend tegen twee voormalige ambtenaren, die indertijd finan cieele directeuren van den staat waren in het opbouwgebied, doch hun ontslag uit staats dienst namen om lucratieve functies bij de fi nancieele onderneming der Levy's te aan vaarden. Het is echter Fransche ambtenaren bij de wet verboden bij het verlaten var. hun staatsbetrekking binnen vijf iaar een functie te aanvaarden bij een particuliere onderne ming.. die in hun ambtenaarsperiode onder hun toezicht stond. De instructie tegen de beide ambtenaren is gebaseerd op de overtre ding van dit verbod. Huwelijksstaking in Sjanghai. Meisjes uit de Society contra het Wetboek van Strafrecht. Reuter meldt: Sjanghai beleeft pp het oogenblik een1 unieke staking. Een groot aantal Chïneesche meisjes heeft namelijk een staking georganiseerd als pro test tegen het nieuwe wetboek van strafrecht, krachtens hetwelk gehuwde vrouwen gestraft kunnen worden met een jaar gevangenisstraf in geval van wangedrag, terwijl gehuwde man nen wegens hetzelfde feit niet strafbaar zijn. De meisjes, die voor het grootste deel tot de societv-kringen behooren, hebben verklaard niet te zullen trouwen met een jongeman uit Sjanghai, zoolang het wetboek van strafrecht niet is herzien. Op het oogenblik is de staking nog plaatselijk, doch voor het geval de regee ring niet naar haar argumenten luistert, heb ben de meisjes gedreigd, een nationale sta king als protest tegen het geïncrimineerde wetsartikel te zullen ontketenen. Voor de regeering is de groote moeilijkheid, dat. indien mannen wegens wangedrag ge straft zouden kunnen worden, duizenden Chi- neesche echtgenooten zouden moeten worden ongesloten, in- verband met de aloude ge woonte. er concubines op na te houden. De actie, die de vrouwen in het geheele land te- cen de onrechtvaardige bemaling voeren, heeft de regeering reeds aanleiding gegeven, de aangelegenheid nog eens te overwegen, doch zij heeft nog niet besloten, of zij de mannen aan dezelfde straf zal blootstellen als de vrou wen. of wel het artikel geheel zal laten ver vallen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1