THERMOGENE m WM ÉS! 9 1 m m m m m m m m m SCHAAKRUBRIEK m m&m O i ÜS a Bt a «g «Mi! j§§ ff st m i lil Hl IS I i i ii iS i B i A SS a «t H NU VRIJDAG 4 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD n WllllllllllllllllllllllllllllllMIIlllMlMllipiU^ Het voetbal alfabet en de M-formatie van Vitesse; De backs bij de buitenspelers; Pavlova en de oud-internatio nals; Dr. 3an Thomee; Uit lang vervlogen dagen; Verplichte sport voor Duitsche studenten; Pingpong even gevaarlijk als rugby en worstelen.. Men moet tegenwoordig wel haast een litte raire opleiding genoten hebben, alvorens men met eenige kans op succes kan deelnemen aan een bespreking over de moderne voetbal tactiek. We hebben in den loop der tijden uiteenzettingen gehoord over de C-, de S, de T-, de W- en de M-formatie, terwijl we vroe ger slechts omstreeks Sinterklaas aan deze teekens in verband met de chocolade-fabrica- tie dachten. Er wordt beweerd, dat in de binnenlanden van Rusland nog zeer vele analfabeten wonen en dat is wellicht de oorzaak, dat de Russen op de internationalevoetbalmarkt nimmer van zich deden spreken. Want zelfs in ons land. waar toch zooveel werk van de spelling wordt gemaakt, vergissen de voetballers, die zich hebben voorgenomen in de W.-formatie te spelen, zich meer dan eens, zoodat de W. meer op een V. of een C. gaat lijken en het beoogde doel niet bereikt wordt. Het Arnhemsche Vitesse komt de eer toe. in onze stad de première te hebben gegeven van de M.-formatie, welk debuut nu niet bepaald succes opleverde. Dit systeem vereischt de opsteling van den tusschen de backs terug getrokken centre-half en bovendien een, op de oorspronkelijke plaats van den spil spe lenden middenvoor, die dus als schakelspeler achter de voorhoede aantrekt en wiens taak derhalve zoowel verdedigend als aanvallend is. Hij moet den vijandelijken aanval breken, alvorens die tot in de buurt van het straf schopgebied is doorgedrongen, doch tevens moet hij wel degelijk als aanvalsleider op treden en bü voorzetten van zijn vleugelspe lers bij het doel der tegenpartij aanwezig zijn. Laat ons eens voor een oogenblik veronder stellen, dat deze dubbele rol door den belang rijksten man uit de voorhoede in de practiik met succes kan woi'den gespeeld, dan zal zulks slechts dan het geval zijn, wanneer de vleu- gelhalfbacks met hem samenwerken. Deze moeten dan de binnenspelers der vijandelijke voorhoede bewaken, waardoor zij een positie innemen, die hen in staat stelt, een groot ge deelte van het middenveld te bestrijken en voor alles contact te houden met den terug getrokken middenvoor. En hierin maakte Vitesse de kapitale fout. Zij had de lcanthalfs bij de zijlijnen opgesteld ter bewaking der Haarlemsche vleugelspelers waardoor de backs noodgedwongen op hun als derde achterspeler fungeerenden Spil wer den gedrongen en hun middenvoor als het ware in de lucht zweefde. De Arnhemmers nemen in de Oostelijke eerste klasse de laat ste plaats op de ranglijst in en we kunnen niet aan den indruk ontkomen, dat het door hun Duitschen trainer Schwarz aanbevolen M.-systeem daarvan voor een groot deel de oorzaak is. Want de voorhoede van Vitesse is lang niet slecht, alleen in de verdedigin0" hapert het keer op keer en ontstaan de meest verwarde situaties, hetgeen onder de gegeven omstandigheden alleszins begrijpelijk is. We hebben meermalen in deze rubriek be toogd. dat we geer. voorstanders zijn van dergelijke ingewikkelde svstemen, omdat door de oractijk bewezen is, dat slechts technisch volmaakte voetballers, die daarenboven vol komen aan elkaar gewend moeten zijn, ze nu en dan met succes kunnen uitvoeren. Zelfs de Engelsche profs, die toch een grondige tech nische opleiding genieten, vênpogen lang niet altijd van de veel gebruikte W.-formatie een succes te maken. Die opstelling heeft ten slotte nog een logisohen ondergrond, wijl de binnenspelers der voorhoede de zware taak vervullen, de halfbacks te steunen en tevens de ballen voor den inafwachting gereed staan den middenvoor en vleugelspelers te gaan ha len. De M.-formatie daarentegen is zelfs theore tisch aanvechtbaar, en zeer zeker voor den technisch niet doorkneden Hollandschen door snee-voetballer, omdat ze aan den eigen aan val het belangrijkste steunpunt ontneemt, er als het ware de spits van afbreekt en het ter rein van den strijd naar eigen helft ver plaatst. Wij spraken hierboven over de positie der kanthalfs in verhouding tot die der achter spelers, In ons land schijnt men er niet van doordrongen te zijn, dat het veel meer succes oplevert, wanneer de backs de vijandelijke vleugelspelers en de kanthalfs de binnenspe lers bewaken, zooals dat in Engelsch beroeps voetbal. geschiedt. Daar men er tegenwoor dig meer en meer toe overgaat, den spil als derden back. althans in teruggetrokken posi tie te doen spelen, is het logisch, dat de beide backs voor hem ruimte moeten maken en zich verder uit elkaar moeten opstellen. Op die wiize verkrijgt men een aaneengesloten ver dediging van drie halfbacks tegen de drie vijandelijke binnenspelers. terwiil de naa1' voren opgestelde vleugelspelers der tegenpartii door de laatste verdedigïnvsllne. d.z. de backs worden bewaakt, met dien verstande, dat wanneer de eer.e achterspeler zijn vleugelman aanvalt, de andere naar binnen komt en voor zijn doel een mogeliiken voorzet afwacht, dafnmede de verdediging versterkend. Helaas wordt dit nuttige systeem op onze velden zelden in practiik gebracht, Bij den wedstrijd HaarlemH.B.8. b.v. speelde de sm'1 Kammeijer in teruggetrokken positie een knap^ verdedigend snel. doch ondanks dat ble ven èn Huvsmans èn in meerdere mate Van den Berg in zijn onmiddelHjke nabiibeid waardoor de H.B.S.-voorhoede herhaaldeliik kansen kreeg. Een gevolg was. dat de Haas- sche buitenspelers geregeld vrü stonden en de la Mar en Van Gooi groote afstanden moesten afleggen om na een afgetogen Haar lem-aanval iiHngs den vijandelijken vleugel man te achterhalen. Sommigen van de Oud-Internationals, die op Nieuwjaarsdag hun botten op het H.F.C.- veld lieten kraken en wier uithoudingsvermo gen een tikje te kort schoot, lieten deson danks zien. dat er vroeger toch wel degelijk tactisch gevoetbald werd. al werden ze nu dan ook vermoeid van het lange staan in het veld. Het was eigenlijk jammer, dat de regen het terrein wat zwaar en gjad had gemaakt want, dit belette den veteranen, die Pavlova- achtige schijnbewegingen en wendingen te maken, die zij zoo zorgvuldig op Oudejaars avond hadden uitgedacht. Spelers als de Na- tris. Bulder en Sigmond, vooral beide eerst- genoemden, zouden met geregelde training hun plaats in menig elftal nog wel waart zijn; hun baltechniek en ervaring zijn een vergoeding vcor menig jaartje boven den 25- jarigen leeftijd. Dr. Jan Thomee moet toch wel een groote liefde voor het voetbalspel hebben Onze her innering gaat onwillekeurig terug naar het Vitesse-terrein te Arnhem, waar op 24 April 1910 Holland den eersten Interland-wedstrijd tegen Duitsohland speelde. De Nederlandsehe voorhoede bestond uit: De Kessler, Thomee, Mannus Francken, Lutjens en Welcker. De rust ging in met 21 voor Duitschland welke voorsprong verkregen werd, toen vlak voor de pauze Otten een ver schot over den uitloopenden Beeuwkes in eigen doel kopte, Doch onder de bekwame leiding van Bok de Korver kwam Oranje na de rust steeds meer in den aanval en nadat Mannus Francken had gelijk gemaakt, stond een Hollandsche zege vast. Bij den stand 3—2 kreeg Jan Thomee zes minuten voor tijd het leder toe gespeeld, even een plaatswisselen met Kessler en vanaf de zijlijn loste hij zulk een geweldi gen kogel, dat de handen van doelman Schmidt omklapten en de bal in het net vloog. Herhaalde malen heeft de Delftsche dokter zijn land de overwinning gebracht, o_a. in Kleef, waar Holland op een kaal en ongelijk veld ver in de minderheid was en haar wei nige aanvallen steeds op den uitstekend spe lenden Duitsohen doelman Werner zag afstui ten. Doch het kanon zorgde met twee gloeien de kogels voor een 21 overwinning. Dat was in 1911 en wederom een jaar later was het aan Thomee te danken dat het Nederlandsch elftal te Antwerpen twee keer scoorde. Dit was de beroemde wedstrijd van Göbel, die door het falen van de achterspelers Valken burg en Bronger voor drie man speelde en in de onmogelijkste situaties redding bracht. Zelfs schoten van twee meter afstand gelost, wist de Arnhemsche reus te stoppen en de steeds aanvallende Belgen moesten zich met één enkel doelpunt, via den paal gescoord, tevreden stellen. Voor Thomee kwam het succes van zijn elf tal steeds in de eerste plaats en speciaal voor zijn club Concordia, vroeger herhaaldelijk kampioen van de tweede klasse, heeft hii zeer veel goeds gedaan. Na het behalen van een dier kampioenschappen, moest Concordia tegen den kampioen der andere af deeling. Hercules spelen, om uit te maken, wie in den promotiewedstrijd tegen den hekkesluiter der eerste klasse, het Amsterdamsche Ajax, mocht uitkomen. Ofschoon Thomee aan een ernstige blindedarmontsteking leed. wilde hij als aan voerder zijn ploeg niet in den steek laten en speelde de match, die aan Utrecht de over winning bracht, uit. Na afloop moest hij on middellijk geopereerd worden. En Hercules werd eerste klasser, door een gelukkige 01 overwinning en een 1—1 gelijk spel op Ajax. De tijden zijn sindsdien wel veranderd H.F.C. had in haar team tegen „de Kelen van vroeger" den jeugdigen Drijver op de rechtsbinnenplaats, hetgeen een gedecideerde aanwinst bleek. Wanneer dit jongmensch nog een beetje uit de kluiten wast, en zijn jeugdig vuur zoodanig kan: bedwingen, dat hij bij een kans dichtbij het doel, niet te hard wil schie ten. waardoor de bal over de lat gaat, zal hij zonder twijfel mettertijd menig doelpunt voor de Spanjaardslaanclub maken. Wat speciaal de aandacht trok, waren zijn lange passes naar den linksbuiten, waardoor het spel een open karakter hield en tengevolge wa arvan Wepster een uitstekenden wedstrijd speelde. Op bevel van den rijkssportleider von Tschammer und Osten moet elke mannelijke en vrouwelijke student in Duitschland gedu rende drie semesters sport beoefenen, niet. zooals de lezer wellicht zou denken, naar vrije keuze, doch volgens een vastgesteld plan. Verplichte vakken zijn: abhletiek, boksen, zwemmen en turnen. Ieder student krijgt een soort knipkaart, waaruit kan blijken, of hij aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat de verschillende faculteiten zich in bepaalde sportvakken zullen specialiseeren. De toekom stige advocaten b.v zullen zich natuurlijk hoofdzakelijk op zwemmen en boksen toeleg gen, eensdeels .omdat zij in het water dien vloeiende woordenstroom machtig worden, die bij de verdediging van een cliënt zoo dik wijls noodzakelijk is. anderszijds. omdat zij met de zes ons handschoenen aan leeren, aan hun ai-gumenten kracht bij te zetten. De toekomstige diplomaten daarentegen zullen goed doen, zich vooral aan het turnen te wijden, opdat zij later de verantwoorde lijkheid van zich kunnen afwentelen en zich bij ingewikkelde situaties er uit kunnen draaien. De athletièk trdkt natuurlijk de aan dacht der aspirant-doktoren, immers, door hardloop-oefeningen zullen zij in staat zijn. steeds snel bij een patiënt te zijn, terwijl het speerwerpen een goede opleiding is voor het injecties geven. En wat is begrijpelijker dan dat de water bouwkundige ingenieurs zullen trachten het record vrije slag over 1500 Meter, vanwege de grootere spanningen, te verbeteren. Almetal een plan, dat groote mogelijkheden biedt en dat vooral door de instelling van kninkaarten een groot aantal begunstigers zal vinden. Er zijn vele menschen, die beweren, dat worstelen en rugby gevaarlijke sporten zijn. Aan ping-pong wordt in dit verband nimmer gedacht. Ten onrechte, zooals het volgende bericht uit Australië bewijst: „Gedurende een match om het ping-pong kampioenschap van Australië, verloor Horace Woodley uit de stad Dubbe in Nieuw Zuid- Wales, zijn evenwicht en viel Hij brak ,het neusbeen, de rechterboven arm en verstuikte den linkerpols." Zou bridge" dan tóch nog veiliger zijn? AUTOMOBILISME DE STERRIT NAAK MONTE CARLO. De K.NA..C. meldt ons: Ofschoon de officieele deelnemerslijst pas in het begin van Januari door 't Comité dat den Sterrit van Monte Carlo organiseert, be kend zal worden gemaakt, zijn we toch reeds in staat eenige gegevens te verstrekken om trent de Nederlandsehe deelneming Voor zoo ver bekend zijn 19 Nederlandsehe inschrijvin gen vor den Sterrit binnengekomen en wel van de volgende landgenooten E. A. C. Cornelius te Arnhem met D.K.W. startplaats Palermo; W. H. Vroom te Amster dam met Ford, startplaats Palermo; J. J. C. Taets van Amerongen te Ermelo met Ford. startplaats Palermo; J. v. d. Heijden te Den Haag met Studebaker. startplaats Palermo: C. L. Sanders te Eerbeek met S.S., startplaats Amsterdam: E. Zweerts de Jong te Benne- broek met S.S., startplaats Amsterdam; Jhr. M, R. van Lennep te Den Haag. met Triumph Special, startplaats Palermo; H. L. G. Koop man te Amsterdam met B.M.W., startplaats Umea; J. A. van Beeck Calkoen te Maartens dijk met Ford. startplaats Palermo; G. Bakker Schut te Voorburg met Ford. startplaats Tal linn: F. W. W. Baron van Tuyl van Seroos- kerken te Heemskerk met Ford. startplaats Amsterdam: Ch. Polis te Maastricht met Ford startplaats Palermo; P. Weber te Leeuwarden met Ford, startplaats nog niet bekend; J. Th. Fermont te Den Haag met Mercedes, start plaats Palermo: H. Th. van Marken te Aer- denhout met Talbot, startplaats nog niet be kend; Mr. G. J. W. Zeehuizen te Laren met Wolseley. startplaats Berlijn: Mr N. Fissette te Maastricht met Ford. startplaats Palermo: Mr. P. F. M. Kessels te Tilburg met Hillman Minx, startplaats Amsterdam; Mr. A. H. A. M. TestersDemeulemeester met Packard, start plaats Amsterdam. DE STERRIT NAAR MONTE CARLO. De K.N.A.C. deelt mede: Voor den a.s. Sterrit naar Monte aCrlo be staat wederom zeer groote belangstelling. Niet minder dan 170 automobilisten Ihebben voor dit jaarlijksöhe sporteebeuren ingeschreven; zij zullen van 19 tot 22 Januari uit alle deelen van Europa naar Monte Carlo rijden. Zooals reeds werd gemeld, zullen niet minder dan 20 Nederlanders deelnemen, dit is 2 meer dan het vorige jaar. Op 21 Januari des avonds van 23 36 uur tot 23.43 uur zullen 8 inschrijvers te Amsterdam «tarten. De noodige maatregelen zijn getrof fen om bij ponten-veren en grenskan toren den vlotten doorrit te verzekeren. Voorts zul len 35 inschrijvers uit Palermo vertrekken w.o. 9 Nederlanders. Te Tallinn starten 20 deelne mers. Hieronder bevindt zich 1 Nederlanders. In Athene starten 6 inschrijvers in Urnea 32, 'w.o. 1 Nederlander); in Boekarest 7; in Sta- vanger 29; in John O'Groats 24; in Valencia 4, Koningsbergen, Lissabon, Harrogate, Ber lijn en Le Mans zullen; slechts één rijder zien vertrekken, waarbij die uit Berlijn een land genoot is. Oplossingen, bijdragenvragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PROBLEEM No. 781. (No. 11 van den wedstrijd, 31e ladder). Mat in drie zetten. Stand der stukken: Witt Kh7, Db3, Tg3. Zwartt Kf4, Ph8, d6, e4. ,Het schaakspel heeft alleen door zijn fou ten reden van bestaan en alle schaakweten schap culmineert inden onjuisten zet!" Dr. S. G. TARTAKOWER. PROBLEEM No. 782. (No. 12 van den wedstrijd, 31e ladder). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Witt Ka4, Dg8, Ta7, Th6, Lf5, Pc4, Pd7, a5. Zwart: Kc6, Dh2, La3, Pe8, c7, d4, dó, g2. PARTIJ No. 832. Gespeeld in een meestertournooi te Moskou, 20 October 1934. Zwart: B. Werlinsky Wit: W. Panow FRANSCHE VERDEDIGING. 1. e2e4 e7e6 2. d2d4 d7d5 3. Pbl—c3 Lf8-b4 4. e4-e5 c7-c5 5. a2—a3 c5Xd4 6. a3Xb4 d4Xc3 7. Pgl-f3! - - - Een zeer opmerkelijke, theoretisch interes sante gambietidee van den Kiewer meester Rauser, welke voor het eerst gespeeld werd in een partij RauserAlatorzew (Leningrad 1933). 7 .c3Xb2 In bedoelde partij probeerde Zwart het pionoffer te weigeren, maar hij kwam spoedig in het nadeel: 7.,Dd8c7; 8. Ddld4 Pg8e7: 9. Lfld3, Pb8—d7; 10. 0—0. Pe7—c6: 11. Dd4xc3, Dc7b6; 12. b4—b5!, d5—d4; 13. Dc3el, enz. 8. LclXb2 Pg8-e7 9. Ddl d4 - Logischer zou zijn eerst 9. b4b5! te spelen, 9.Pb8c6 10. Dd4-g4 Pe7—f5! Natuurlijk niet Pe7g6, wegens 11. h2—h.4, enz, 11. Lfl—d3 h7 h5 12. Dg4—f4 Pc6-e7 13. b4 b5 Lc8-d7 14. Thl gl Solider was de korte rochade. maar dan kon Zwart eerder een aanval op den Koning be ginnen. 14. a7—a6! 15. b5Xa6 b7Xa6 16. h2 h3 Ld7-b5! 17. Ld3xf5 Pe7Xf5 18. g2—g4 h5Xg4 19. h3Xg4 Pf5-h4 20. Pf3-d4 g2—g5 21. Df4-e3 Lb5—c4 22. Lb2—c3 22 .Ph4-g6? Op h4 stond het Paard goed genoeg en zon der noodzaak moest hij laar niet vandaan gaan. Er moest 22.Dd8b6! geschieden, want het antwoord 23. De3xg5? faalt na Db6xd4, enz. Er kon volgm: I. 23. f2—f4, g5xf4; 24. De3xf4, Ph4—g6; 25. Df4g3 (anders Th8h2of Th8h3>, a6a5. II. 23. Kei—d2, Ta8—c8; 24. Tgl—bl. Db6a7 enz. In beide gevallen staat Zwart zeer goed. 23. Kei—d2! Pg6-f4 24. Lc3-a5 Dd8 c8 25. Tgl—hl Th8g8 26. Tal—bl Ta8-b8? De beslissende fout, w<lke tot gevolg heeft dat alle witte figuren in let spel dringen. Aan dezen aanval moet de zvarte Koning be zwijken. 27. TblXb8 DcSXb8 28. Pd4—c6! Db8-b7 Op Db8b5 volgt natuurlijk 29. De3a7. 29. De3— c5 Lc4—b5 30. Dc5—d6 f7—f5 31. Dd6—d8f Ke8f7 32. Thl—h7f Tg8 -g7 33. Th7h8 Opgegeven De uitslag was als volg: Panow won het tournooi met 5 punten. Verder behaalden Kotz 412 punt. Blumerield, Grigoriew, Su- barew allen 3 12 punt, Srgejew 3, Werlinsky en Polak 2 punten. OPLOSSING PROBLEEM No. 774. (No. 2 van den wedstrijd, 31e ladder). Stand der stukken: WH: Kbl. Df2. Th5. Pd4. Ph7, c3. c5, f3. Zwart: Ke5, Dh6, Pd6. Pfl, d5, d7. tl, f5, f6. (J. ten Hove, Haarlem). 1. Ph7—f8, Ke5f4; 2. Pd4e2i, enz. 'Pfld2t; 2. Df2xd2, enz. Pfl anders; 2. Df2xg3t, enz. Dh6—clt; Kblxcl, enz. Dh6xf8; 2. f3—f4f, enz. anders; 2. Pf8xd7t, enz. of eerder mat. Goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. de Ruijter en J. Vermeer, allen te Bloemendaal: E. G. van der Kaay,' te Driehuis-Velsen; H. J. Bakker. J. J. H. Bauer, J. Derogee, C. v. Dort, H. W. v. Dort, A. W. Face, W. Geuzebroek Jr.. F. F. Groos, H. L. Guldemond, J. Hillebrand. J. Hoeksema. F. W. Hoogerbeets, J. ten Hove 'als auteurK. Koe- dooder, J. Luiting, C. A. Lukaart Jr., J. H. Mei link, H. Meijer, A. J. Mooy, J. C. Nieuwen- huizen, K. H. R. Pluim-Mentz. H. Postuma, Joh. Reinders, P. Rotteveel, J. Schippers, me vrouw J. Smit-Bückmanh, B. A. Snelleman, mevrouw Spoor, H. J. Steenbergen, C. Warlé, C. F:" Weber, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem; J. E. Baalbergen en L. A. Patoir, beiden te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Sant poort (allen drie punten). Voorts: W. Nijenhuis te Haarlem (3 p.). OPLOSSING PROBLEEM No. 775. (No. 3 van den wedstrijd, 31e ladder) Stand der stukken: Wit: Kbl, Dd7, Tb3, Tel. Lf4. Lg2, Pf3, Pe6, a2, e4, f6, g5. Zwart: Kd3, Lel, Pd5, Pe3, b2, c3, c5 c6. (Frank Healy,f). 1. Dd7—£7. enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beek, te Bloemendaal; E, G. v. d. Kaay, te Driehuis-Velsen: M. D. L. Artz„ J. J. II. Bauer, J. Derogee, C. v. Dort, H, W. v. Dort, W. Geuzebroek Jr., F. F. Groos, J. Hillebrand, J. Hoeksema, F. W. Hoogerbeets, K. Koedoo- der, J. Luiting, C. A. Lukaart Jr.. J. H. Meilink, A. J. Mooy, K. H. R. Pluim-Mentz, P. Rotteveel, J. Schippers (tevens nog 3 extra-punten voor no. 773), mevrouw J. Smit-Bückmann, B. A. Snelleman, H. J. Steenbergen, C. Warlé. D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haar lem; L. A. Patoir, te Heemstede: H. F. An tonisse, J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Santpoort 'allen twee punten). Voorts: W. Nijenhuis, te Haarlem (2 p.). CORRESPONDENTIE. Veel voorspoed in het Nieuwe Jaar. Ook op het schaakbord met elkaar! Verdedigt uw belangen krachtig, En speelt uw schaakpartijen prachtig! Dat door uw arbeid worde belet, Dat men u plotseling schaakmat zet! De Schaak redacteur. Haarlem. H. J. B„ A. W. F., J. ten H., H. M,, L. P. en C. F. W. 1. Lg2hl faalt na. 1. Pe3—g4. H. L. G„ J. C. N., Joh. R. en Heem stede. J. E. B. l Dd7h7 faalt na 1. Pd5xf4. Mevr. S. 1. Dd7d6 faalt na 1. Kd3xe4. J. C. N. Sleutelzet- is voldoende, behalve bij sschertsproblemen en studies. A. J. M. Zetfout, u staat voor 3 extra-punten genoteerd. H. P. Zie s. v. p. corr. met H. J. B. c.s. Ad. Probleem No. 780. Blijkens den „Stand der stukken" moet To-' ren bl" Zwart zijn. CRICKET NEDERLAND—ZUID-AFRIKA. De Zuid-Afrikaansc!he Cricket Control Board heeft gunstig beschikt op het verzoek van den Ned. Cricketbond. Op 15 en 16 Sep tember wordt in Den Haag een tweedaagsche wedstrijd eespeeld. tusschen het Nederlandsch elftal en de Zuid-Afrikaners, die dit jaar een toer door Engeland komen maken. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB. Donderdagavond werden in hotel ..Royal" de wedstrijden om de clubkampioenschappen der Haarlemsche Damclub voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Tweede klasse: G. Bakker wint van Th. C. v. d. Sluijs: I. Ravensbergen wint van I. Ris- eeuw: P. H. Meure wint van G. Bakker. Derde klasse: J. Helmers wint van J. Merts, E. Sonnega wint van O T. Glaser: J. J. Groe- newoud want van Jac. Fr. van Garderen; H. G. J. Andriessen remise met W. Jonkhof: R. Kuiners remise met E. Stammis: J. M. Rutgers remise met E. Stammis; J. J. van Toorn, re mise met J. Kuntze. POSTDUIVEN HAARL. AMST. KWARTIER. Bovengenoemde vereeniging houdt Zaterdag 5 en Zondag 6 Januari een tentoonstelling in den zaal van den heer Bruggink aan de Ged. Oude Gracht, 62. O.a. zullen de vogels, die het afgeloopen seizoen Limoges en Bordeaux vlo gen, te bezichtigen zijn. Keurmeester is de heer L. Gimbrère. DE SNELPOST. Bovengenoemde vereeniging van Postdui- venlief hebbers houdt een club ten toonstelling op Zondag 6 Januari in het clublokaal aan de Zomervaart. BILJARTEN. KAMPIOENSCHAP NEDERLAND. Klein biljart. Voor het kampioenschap van Nederland der 3de klasse op klein biljart cadre, dat v-.n 25 tot en met 27 Januari te Aipeltoorn zs>I ge houden worden, hebben zich niet minder dan 48 spelers laten inschrijven, zoodat er ver schillende groepen in eenige plaatsen zijn ge vormd tot het spelen van voorwedstrijden, waaruit de acht spelers met het hoogst aantal punten zullen geplaatst worden in de finale. Onder deze inschrijvers behooren ook de Haarlemmers W. Houtkooper en G. W. Metz. Wanneer temperatuurswisselingen veroorzaken, gebruik) dan De watten, die warmte opwekt j alle apothekers en drogisten (Adv. Ingez. MedJ SCHAKEN. Het schaaktournooi te Hastings. EUWE REMISE MET LILIENTHAL. Uit Hastings; De resultaten van de 6e ronde van het schaaktournooi te Hastings luiden; Millner Barry verliest van Thomas. Liiienthal remise met Euwe. Norman verliest van Capablanca. Miss Menchick verliest van Flohr. Mitchell remise met Botwinnik. De resultaten der Nederlanders in de an dere afdeelingen waren: Prins wint van Crad- dock. De Jong wint van Scheffer. Hoenseiaar wint van Bolland. Morrison verliest van Barlow. De afgebroken partij Scheffer-Leyton is Donderdag afgespeeld en geëindigd in een overwinning van onzen landgenoot. De stad van het hoofdtoumooi is na de 6e ronde als volgt: Thomas 5 1/2 punt. Euwe en Flohr elk 5 punten. Liiienthal en Capablanca elk 4 1/2 punt, Botwinnik 3 1/2 punt. Mitchell 3 punten, Millner Barry en Miss Menchik elk 1 1/2 punt, Norman 1 punt. Heden Vrijdag speelt Euwe tegen Mitchell en Zaterdag in de laatv.e ronde tegen Nor man. HOCKEY. BEKERWEDSTRIJDEN. De competitie staat Zondag nog stil voor de tweede ronde van den Van Holkema- en Tres- ling-beker. Voor den eerstgenoemden beker zijn de Haarlemsche teams reeds uitgescha keld, voor den Treslingbeker zijn M. I-I. C. I, M. H. C. 3 en I-I. B. S, nog onder de deelne mers. H. B, S. ontvangst op haar terrein aan den Bergweg te Bioemendaal bezoek van T. II. C. '25, welke wedstrijd door de Haarlemmers behoort te worden gewonnen. M. H. C. 3 speelt in het Heemsteedsche Sportpark tegen Amsterdam 2. Hoewel de jon ge Musschen hun competitie-programma bijzonder fraai afwerken, zal Amsterdam 2 toch wel te sterk blijken. Ook M. H. C. speelt thuis tegen H. O. C. 2. Dit dient weer een Haarlemsche zege ie worden. IJSHOCKEY. NEDERLAND—BELGIë. Het Belgische ijshockeyteam, dat Zaterdag avond 5 Januari op de kunstijsbaan te Am sterdam tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld Doel: Brohée. Achter: Van den Driessche en Duvivier. Eerste voorlinie: Kreitz, Peltzer en Van Reyschoot. Tweede voorlinie: Lippens, de Beukelaar en Pootman. Reserve doelman: Baudine. Reservespeler: Parbanson. Het Belgische team is samengesteld uit de sterkste spelers van Brussel en Antwerpen. Behalve de demonstraties kunstrijden van Hansi Kast en Otto Kaiser zal nog een wed strijd worden gehouden in het hardrijden over 600 meter tusschen de dames Donker (Ilpen- dam) en Langeveld (Laren N.H.).

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7