Hallo hallo! Mm 52e Jaargang No. 15808 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdageri Maandag 7 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. [JITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post f 0.72H- Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaame 12 Telefoon Nos-: Directie 13682 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm-of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f 2000.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim f 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-, Verlies andere vinger 30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. De nieuwe verbindingsweg in Haarlem-N. Half open bebouwing van middenstands woningen. B. en W. stellen den Raad voor, een wijziging goed te keuren van detail I. van „Noord", in het betreffende uitbreidingsplan. Het betreft de gronden tusschen de Alg. Be graafplaats en de R. K. Begraafplaats St. Barbara. Op de gronden langs straat 15, thans in aanleg, tusschen de beide, begraafplaatsen, welke meer een verbindingsstraat tusschen de Soendastraat en de Pijnboomstraat dan een woonstraat is is nu een halfopen bebouwing geprojecteerd, met een niet te groot type mid- denstandswoningen, terwijl bij de voorgestelde wijziging tevens de bouw van winkels langs den Schoterweg mogelijk is gemaakt. In het betreffende plan ligt ook het zuide lijk gedeelte van den noord-zuid loopenden ver keersweg langs de Delft tusschen den Rijks straatweg en de Kleverlaan. De wegbreedte van 25,M. kan zoo noodig verbreed worden tot 32,M„ door het talud gedeeltelijk bij den weg te trekken. De bebouwing, welke inmiddels reeds ge deeltelijk tot stand is gekomen, is als kleinere middenstandswoningen en betere arbeiders woningen in aansluiting aan de bestaande ge dacht. FEESTAVOND VAN ABBé RICHARDSON. In besloten kring had Zondagavond een feestavond plaats van de R.K. Eeperanto-ver- eeniging „Abbé Richardson". De feestrede van den heer Heilker was een propaganda voor esperanto. Het mag aldus spreker zeker van buitengewooo belang hee- ten, dat Esperanto steeds meer en meer ver breiding krijgt onder de Katholieken. Spr. her innerde aan de lezingen, die na Paschen voor de K. R. O. zullen worden gehouden. Spr. bracht vervolgens in herinnering wat „Abbé Richardson" in de vijf en twintig jaar, die achter haar liggen gedaan heeft. Hij spoorde tenslotte aan, als er nog moei lijkheden mochten komen, steeds optimis tisch te blijven. Het spel der St. Jozefgezellen viel zeer in den smaak. „Abbé Richardson" kan op een goed geslaagde avond terugzien. R.-K. Esperanto Club. Receptie ter gelegenheid van 25-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de R.K. Esperantoclub „Abbé Richardson" afdeeling Haarlem hield het bestuur van deze club Zondagmiddag receptie in een der boven zalen van restaurant Brinkmann. Deze receptie viel samen met de huldiging van den heer Hoogeveen die als lid 25 jaren voor de Esperantoclub heeft gewerkt. Verschillende bloemstukken en brieven en telegrammen met gelukwenschen had het bestuur van andere afdeelingen en esperanto- vereenigingen ontvangen, waarbij van de af deelingen Alkmaar en Leiden. Veel belangstellenden en leden waren op de receptie gekomen om het bestuur en den ju bilaris te complimenteeren. Het woord werd o.m. gevoerd door de heeren Andreoli en Ul- den, verder door den heer Damen, voorzitter van den Ned. R.K. Esperantistenbond, frater van Son, den heer Vogels, oud-secretaris van de afdeeling en den voorzitter van de socia listische esperantisten federatie Haarlem- Noord. Ook vertegenwoordigers van de jeugd uit de esperantistenkringen wenschten het bestuur en den heer Hoogeveen geluk. De verschillende toespraken, bijna alle in het Esperanto uitgesproken, vonden veel instem ming bij de aanwezigen, 's Avonds werd een feestavond in besloten kring gehouden. VOORDRACHT. Voor de benoeming van een vakonderwijzer in het teekenen bij het openbaar lager onder wijs alhier hebben B. en W. de volgende voor- drachrt opgemaakt: 1. de heer E. de Kat, te Rotterdam, 2. de heer C. H. Hoogenboom, te Hellevoetsluis, 3. de heer S. de Paauw, te Amsterdam. SLACHTOFFERS VAN DE WINTERSPORT. St. MORITZ, 6 Januari (V.D. Vier Italia nen uit Milaan, twee dames en twee heeren, die Zondagochtend in het Silvaplana-gebied een skitocht hadden ondernomen, raakten in het Rosegg-dal den weg kwijt. Zij kwamen op een sneeuwveld terecht, dat omlaagstortte en de vier ski-loopers meesleurde. Twee hunner konden kort daarop worden geborgen, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Een reddingscolonne, welke uit Pontresina was uitgetrokken, slaagde er niet in de beide andere personen te redden. Uit Weenen: Twee skiloopers uit Londen, John Howard en Franklin Armstrong zijn in de Oetztaler Alpen door een lawine bedolven. Het lijk van Howard is reeds geborgen. Van daag zou men verder zoeken naar het tweede slachtoffer, dat nog niet terecht is. BOLZANO, 5 Jan. Bij een skitocht op de Marmolata in de Dolomieten is een gezelschap "van zeven skiloopers uit Muenchen onder lei ding van den skileeraar Luber door een lawine bedolven. Vier hunner werden onder een zeer zware sneeuwmassa begraven. Een Italiaan- sche skilooper, die toevallig passeerde, verleen de de eerste hulp en waarschuwde de boeren uit de omgeving en de fascistische militie, die een hulpexpeditie uitrustten. Bij fakkellicht konden vier lijken, o.a. van den skileeraar en van twee dames, geborgen worden. Zij werden naar het dorp Rocca Pietore overgebracht. XVD.) Leidschevaart eischt weer een doode. Bus der N.Z.H. rijdt fietser aan. Twee ongelukken op dezelfde plaats. Wederom is in Haarlem een doodelijk ongeluk gebeurd, en voor de zooveelste maal is het weer op de gevaarlijke Leid schevaart geschied. Het aantal ongeluk ken op de Leidschevaart is langzamer hand zoo onrustbarend hoog geworden, dat velen als zij per fiets de Leidschevaart moeten passeeren gaan loopen, of zoo mo gelijk een anderen weg kiezen. Dit keer is een 45-jarige incasseerder het slachtoffer geworden van donkerte, regen en hagel. Een bus van de N. Z. H. heeft den fietser waarschijnlijk van ach teren aangereden, die spoedig na de aan rijding is overleden. Het was omstreeks acht uur Zaterdagavond, toen de 45-jarige heer C. B. J. Wassenaar, Vcorzorgstraat 50rood, incasseerder in dienst van de Haarlemsche nachtveiligheidsdienst en controle en courantenbezorger, op weg was op de Leidschvaart, waarschijnlijk in de rich ting van de stad. Het was donker, het regende en hagelde bovendien. Ter hoogte van perceel 530, dit is bij de Munterslaan, reed een autobus van de N. Z. I-I. Hoe de aanrijding is geschied weet men niet nauwkeurig, doch het kan haast niet anders zijn, dan dat de fietser in dezelfde richting- reed als de bus die hem moet hebben inge haald. De chauffeur van de bus heeft verklaard niets te hebben gezien, totdat plotseling voor zijn wagen een schim opdook. Hij heeft toen onmiddellijk krachtig geremd terwijl hij het stuur naar links gooide. Toch heeft dit geen ongeluk meer kunnen voorko men, de fietser werd aangereden en tegen den grond gesmakt, waar hij met een groote hoofdwonde bleef liggen. De ongevallen dienst, die zeer spoedig kwam om hulp te verleenen. moest constateeren dat de heer Wassenaar reeds was overleden. In het St. Elisabethgast- huis, waarheen het stoffelijk overschot was vervoerd, heeft men een schedelbasisfractuur geconstateerd. De bus was nagenoeg niet beschadigd, de fiets was geheel in elkaar gereden. De auto is in beslag genomen. Er 'is niets gevonden wat niet in orde was: remmen, stuur en ver lichting functioneerden goed. In hoeverre de bestuurder van de autobus schuld heeft, onderzoekt de politie. De chauf feur heeft Zondagmiddag weer dienst gedaan. Nog een aanrijding. Korten tijd voor dit ongeluk is op bijna de zelfde plaats het eerste ongeluk van dien dag gebeurd. De 14-jarige fietsjongen A. van Sprundel, Besoekistraat 1, werd tegen half zes door een auto aangereden, die bestuurd werd door een 21-jarigen Haarlemmer. Dit ongeluk is gelukkig nog betrekkelijk goed afgeloopen. De jongen werd als 't ware opgeschept en op de motorkap geworpen, waarna hij op straat viel. Hij kreeg schaafwonden aan beide beenen, rechterhand en hoofd. De Óngevallendien'st heeft 'hem geholpen, waarna de jongen per auto naar het St. Elisa- bethgasthuis is gebracht. De remmen van de auto werkten goed. Een gaslantaarn van de straatverlichting was uit. Men zegt dat het daardoor erg donker was op deze plaats. Paard verdween uit de wei. Twee mannen aangehouden, verdacht van diefstal en heling. Eenige dagen geleden is uit een weide aan den Oudeweg te Haarlem een paard gestolen. De Haarlemsche politie heeft nu een 21-jarige los werkman aangehouden, die in Haarlem woont, verdacht van diefstal. De man, die eerst ontkende, heeft later toegegeven het paard uit de weide te hebben gehaald. Hij zei het beest aan een inwoner van Heemskerk te hebben verkocht voor f 50. Deze Heemskerker is evenens door de politie aangehouden, als verdacht van heling. De prijs voor dit paard was abnormaal laag. De aangehoudene ontkent echter ten stelligste geweten te hebben, dat het paard was ge stolen en zei het dier voor f 70 aan iemand uit Assendelft te hebben verkocht. De politie onderzoekt de zaak verder. Vrijz.-Dem. Bond. Candidatenlijst voor de Prov. Staten. De candidatenlijst van den Vrijz. Dem. Bond voor de verkiezingen van leden der Prov. Sta ten van Noord-Holland is, na gehouden refe rendum onder de leden van den Vrijz. Dem. Bond in de kieskringen Haarlem, Velsen en Weesp, als volgt opgemaakt: 1. Mr. M. Slingenberg (aftr.) Haarlem. 2. Dr. A. J. van Leusen, Velsen. 3. C. J. Kruisweg, Bussum. 4. A. Fibbe, Haarlem. 5. Mevr. H. MeyersKehrer, Bussum 6. K. Steyn. Bever wijk. 7. J. Dullaert. Hilversum. 8. A. Cassée. Bloemendaal. 9. Mr. B. W. Stomps. Heemstede 10. S. J. van Limburg Stivum, Nieuwer Amstel. 11. G. Hazenberg, Aalsmeer. 12. R. Veen, Hil versum. 13. H. C. van der Colk, Wijk aan Zee en Duin. 14. Mi-. G. P. Nijbakker Hilversum. 15. Mr. L. G. van Dam, Haarlem. 16. J. Over Azn., Haarlem Exporteurs en Veilingen. Uitspraak van de arbitragecommissie over een geschil. De Bond van Bloembollenhandelaren en de Bond van Veilingen hebben een geschil aan een arbitragecommissie onderworpen. De veilingen slaan haar verliezen en du bieuze debiteuren om over de gezamenlijke verkoopers, zoodat iedere kooper eenzelfde percentage in dit verlies mededraagt. Is een verkooper bij een der veilingen te vens aldaar kooper, dan vindt zooveel mogelijk compensatie plaats. De veilingreglementen luiden, dat voor compensatie slechts in aanmerking komt het bedrag, dat eén handelaar als verkooper te vorderen heeft na aftrek van het percentage voor verlies op dubieuze debiteuren. De handelaren eischten uit billijkheidsover weging reglementswijziging en wel zoodanig, dat compensatie zal behooren plaats te vin den zonder zoodanigen aftrek. De arbitragecommissie heeft met algemee- ne stemmen den eisch der handelaren als on juist en onbillijk afgewezen. De commissie bestond uit de heeren J. Phi- üppo en H. v. Zonneveld te Sassenheim (bei den van den Bond van Bloembollenhandela ren), D. Hoogewoning te Oegstgeest en J. P. Nijssen te Santpoort (beiden van den Bond van Bloembollenveilingen) en Mr. H. Bijleveld. oud-lid der Tweede Kamer, te Amsterdam. De bus van Eigen Huis en Tuin Een openbaar middel van vervoer. De kantonrechter rar. P. H. F. Bijl de Vroe deed hedenmorgen schriftelijk uitspraak in de zaak tegen een bestuurslid van de vereeniging Eigen Huis en Tuin in Zwanenburg. De ver eeniging heeft als onderafdeeling een vervoers- afdeeihig, waarvan volgens de statuten slechts Zwanenburgers lid mogen zijn, en onderhoudt een geregeiden busdienst voor haar leden op Amsterdam. Gebleken is. dat met terzijde stelling der statuten, ook niet-Zwanenburgers meereden in de bussen en zelfs lid waren. De waarnemend-ambtenaar O.M. Mr. A. Klein, zei in zijn requisitoir, dat door deze wijze van handelen geen principieele uitspraak kon volgen en hij vroeg f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. Mr. v. d. Goot hoopte als verdediger toch nog op een principieele uitspraak. De kantonrechter veroordeelde verd. tot een boete van f 50 subs. 20 dagen hechtenis. Open bare middelen van vervoer zijn volgens de wet rijtuigen (behalve spoorrijtuigen e.d.) bestemd om geregeld personen langs een bepaalden weg te vervoeren, al of niet onder voorwaarden. In strijd met de statuten zijn ook niet-Zwa- nenburgers vervoerd, dus het betreft een open baar middel van vervoer. WIJZIGING AUTOBUSDIENST. Maandagmorgen konden voor een vergade ring van een commissie uit Gedeputeerde Sta ten onder voorzitterschap van mr. J. Bomans mondeling bezwaren ingebracht worden tegen de verzoeken van de N.V. Autobusdienst ..Mooy" te Beverwijk, de N.V. Autobus Exploi tatie „Stormvogels" te IJmuiden, en de N.V. Autobusonderneming van Geelen en van den Berkhof, te Heiloo, houdende verzoek de aan eerstgenoemde onderneming verleende vergun ning tot het uitoefenen van een autobusdienst van Haarlem naar Heemskerk en terug over te schrijven op naam van de beide laatstge noemde ondernemingen. De heer Kraak Steemann verdedigde het verzoek o.a. tegen de bezwaren van de Spoor wegen. die verklaring in deze overdracht een groote verandering te zien. waardoor de Spoor wegen daar met den ondergang bedreigd zou den worden. De oude toestand blijft echter ge handhaafd zei spr. En er verandert practisch niets. Het betreft hier alleen een overdracht. Gedeputeerden zullen in deze later een be slissing nemen. AARDSCHOKKEN OP JAVA BATAVIA. 7 Jan. (Aneta) Zaterdag werd in de hoofdstad duidelijk een zware aardschok gevoeld, terwijl Zondag een lichte beving werd waargenomen. Het epicentrum was vermoede lijk in straat Soenda gelegen. Uit geheel West- Java kwamen rapporten hieromtrent binnen, waarbij gewezen werd op de verhoogde wer king van de Krakatau die een rookkolom van zeshonderd meter uitstiet. Door deskundigen wordt ontkend dat deze aardschokken in ver band staan met de werking van de Krakatau. 45 JAAR GETROUWD. Dinsdag 8 Januari zal het 45 jaar geleden zijn dat de heer en mevrouw M. Volmer—van Dijk in den echt werden verbonden. Wij willen dit keer een uitzondering maken met de ver melding van zoo'n jubileum, korter dan 50 jaar, daar de heer Volmer juist uit het zie kenhuis is ontslagen en denzelfden dag (Dins dag) zijn verjaardag viert. Het zal mede daarom wel niet aan veel belangstelling ontbreken in de Oosterstraat 29. (Voor de vacante betrekking van telefoonjuffrouw te Hoensbroek hebben zich 500 sollicitanten aan gemeld.) Het ambt van telefoonjuffrouw Wijkt meer en meer naar het verleden. Sinds men meer automatisch spreekt, Tenminste in een reeks van steden. Maar Hoensbroek is nog niet zoo ver, Daar is de schakel nog gebleven, Daar houdt de juffrouw j' aan de lijn, En moet ze je een lijntje geven. Vijfhonderd hebben zich gemeld, Die het een prettig baantje vinden. De spraakzame gemeente daar, Spraakmakend lijnrecht te verbinden. Wie durft nog zeggen, dat de vrouw. Niet zwijgen kan als andren praten. Wie. dat zij nooit het laatste woord, Tenminste aan een man, wil laten. In dit beroep, zoo fel begeerd. Kan zij alleen het eerste krijgen: Halio welk nummer? goed meneer, En verder heeft ze zelf te zwijgen. P. GASUS. De H. O. V. 25000 subsidie noodzakelijk. Met 15000 staat de zaak er hopeloos voor. Eind Augustus zijn afgevaardigden van het bestuur der Haarlemsche Orkestvereeniging op audiëntie geweest bij den minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen en ont vingen toen o.m. de mededeeling van genoem den bewindsman, dat er geen sprake kon zijn van vermeerdering van het Rijkssubsidie voor de H. O. V. Met geen woord werd toen echter gerept van vermindering van dat subsidie. Zeer teleurgesteld was het bestuur der H. O. V. dus, toen het de mededeeling ont ving, dat het Rijk zijn subsidie heeft gehal veerd en van f 5000 op 2500 heeft gebracht onder het motief, dat de gemeente haar sub sidie in den loop der jaren heeft gehalveerd, dat hieruit weinig animo blijkt om het Haar- lemsch orkest in stand te houden en het Rijk meent, nu ook wel tot halveering van zijn bij drage te kunnen overgaan, te meer daar de H. O. V. toch slechts een plaatselijk belang vertegenwoordigt. De uitdrukking „weinig animo" mag hier inderdaad gebruikt worden, maar dan alleen ten opzichte van het dagelijksch bestuur van Haarlem, dat blijkbaar zooals de voorzitter der H. O. V. in ee nbijeenkomst van eenige bestuursleden en persvertegenwoordigers zei- de, weinig voor muziek gevoelt. Deze conclusie lijkt gewettigd, als men het bedrag dat Haarlem thans wil geven ver- aelijkt met de wijze waarop andere gemeen ten haar orkesten subsidieeren: Amsterdam met f 23.500. Groningen met 45<i00, Utrecht met f 52000 (vastgelegd voor 3 iaren), Rotter dam met 11000 (Het Rotterdamsch orkest bestaat pas een paar jaar). Het Rijkssubsidie voor het Arnhemsche or kest is 16000; Groningen krijgt van het Rijk voor zijn orkest 15000, Utrecht 20.000 en Maastricht 500Ó. Het is dus duidelijk dat de H. O. V. èn door het Rijk èn door de gemeente zeer stiefmoe derlijk wordt bedeeld. Het is dus in de eerste plaats zaak. dat het gemeentelijk subsidie niet op 15000 gebracht, maar op een hooger bedrag bepaald wordt. Het bestuur blijft van meening dat 25000 subsidie absoluut noodzakelijk is. Wordt het f 15000, dan staat, zoo zeide ons Mr. Beets, de zaak der H. O. V. er hopeloos voor. Het bestuur heeft thans al haar hoop op den Gemeenteraad gevestigd. Hopen wij op een gunstige beslissing in een der eerstvolgende raadszittingen, waarin zooals wij reeds "meldden., van één der raads leden een voorstel tot verhooging van het sub sidie te verwachten is. De Raad moge bedenken dat de H. O. V. zooveel mogelijk voortgaat, belangrijk cultu reel werk te verrichten. De zoo uitmuntende „Weensche avonden", die weer eens „iets an ders" gaven, liggen nog versch in het geheu gen. Te wachten zijn nog bij voorbeeld een uitvoering van „de 9e" van Beetliaven (met medewerking van het koor „De Stem des Voiks") en een optreden van de zangeressen Annie Woud en Jo Vincent. Wij mogen er ten slotte nog met nadruk op wijzen dat, als het gemeentesubsidie een flink bedrag boven 150G0 komt, er kans is, dat ook het Rijk zijn subsidie weer verhoogt. Alle ware muziekliefhebbers te Haarlem, alle vrienden van de H. O. V. en natuurlijk niet het minst het bestuur der H. O. V-, verwach ten van den Gemeenteraad de redding van de Haarlemsche Orkestvereeniging. SOCIALISTISCHE PARTIJ IN CHINA ONTBONDEN. De Nationale Socialistische Partij, die op in stigatie van To Angsoe liang werd gesticht is door den oprichter, Oeang Tso.kia, ontbon den. (Reuter) MISS SITTFL WEER OP VRIJE VOETEN. Miss Sittel, de Amerikaansche van Duitsche afkomst, die op 23 December j.l. toen zij op doorreis door Duitschland op weg naar haar ouders zich beleedigend over Hitier zou heb ben uitgelaten, te Waldmohr in de Pfalz werd gearresteerd, is dank zij het ingrijpen der Amerikaansche consuls te Berlijn en Frank fort Donderdag in vrijheid gesteld. (V. D.) De demonstraties in het Saargebied pro en contra Hitier hebben een rustig verloop ge had. P3g. 4 Mussolini en Laval zijn op de verschillende door hen besproken punten tot overeen stemming gekomen. pag. 4 Goering zou op de geruchtmakende meeting in de Berlijnschc Opera de figuur van Von Schleicher gerehabiliteerd hebben. pag. 4 Te Brussel zijn heden handelsbesprekingen tusschen Nederland en België begonnen. pag. 3 Waarom Nederland in het Saarland meehelpt. pag. 3 Onoplettende en onvoorzichtige weggebruikers. pag. 3 f 25.000 subsidie voor de H. O. V. is noodzake lijk. pag. 1 Op de Leidschevaart te Haarlem is een fietser door een bus gedood. pag. 1 De Leeuw wint het Nederlandsch kampioen schap cadre 7 12. pag 8 Euwe. Thomas en Flohr moeten den lsten, 2den en 3den prijs te Hastings deelen. pag 8 Haarlem staat in de tweede afdeeling aan den kop. pag. 6 V. S. V. wint van H. F. C. pag. 6 Bekende Haarlemmers: Ir. W. G. C. Gelinck. pag. 3 Laatste berichten pag. 2 ARTIKELEN. ENZ. Saarland in het centrum der Europeesche be langstelling. pag 10 J. B. Schuil over Het Adelaarsjong door Het Masker. pag. 9 K. de Jong: Bonte avond der V- A. R. A. pag. 9 K. de Jong: Concert der H. O. V. pag. 9 Auto tegen boom bij Heelsum. Drie ernstig gewonden. Tn den nacht van Zaterdag op Zondag is een oersonenauto uit Haarlem waarin vier perso nen en een tweejarig jongetje gezeten waren, in een bocht van den Utrechtschen weg even voorbij Heelsum in volle vaart tegen een boom gereden. Twee der inzittenden, de 30-jarige mej. J. B. en de chauffeur P. S. beiden uit Haarlem werden ernstig gewond opgenomen en naar het Elisabethsgasthuis in Arnhem overgebracht. Het jongetje had een schedel breuk opgeloopen. De beide andere inzitten den kregen minder ernstige wonden. De oorzaak van het ongeluk is vermoedelijk onbekendheid met den weg, aangezien deze daar ter plaatse een vrijwel rechthoekige bocht maakt die naar de politie later vast stelde gepasseerd moet zijn met een snelheid van minstens 65 K.M. De auto werd totaal vernield. Vuur bedreigde belasting bescheiden. Administratie der Omzetbelasting te Zaandam geteisterd. Zaterdagmorgen heeft een felle uitslaande brand gewoed in het gebouw van de Inspectie der Invoerrechten en Accijnzen aan de Sta tionsstraat 51 te Zaandam. De brand is ver moedelijk ontstaan door het heet worden van een kachelpijp op de bovenverdieping, waar een der ambtenaren bezig was met de admini stratie van de omzetbelasting. Het vuur breidde zich daar snel uit, zoodat dit gedeel te grootendeels is uitgebrand. Een groot deel der bescheiden is verloren ge gaan, terwijl het overige materiaal, ook der beide benedenverdiepingen, zeer veel geleden heeft van het bluschwater. Ook het woonhuis, dat met het overige per ceel onder een dak is gebouwd liep veel water schade op. De brandweer slaagde er na een half uur in het vuur te bedwingen. MacDonald's radioboodschap voor het nieuwe jaar. Vooruitzichten zijn veelbelovend. LONDEN, 7 Jan. (Reuter.)' In een boodschap aan het Britsche volk voor de radio verklaar de minister-president MacDonald o.a. dat de vooruitzichten veelbelovend zijn. Alles wijst erop dat het nieuwe jaar een verbetering van het handelsverkeer, stijging der loonen en meer te werkstellingen zal brengen. De onder handelingen tusschen Frankrijk en Italië rechtvaardigen de hoop dat in het nieuwe jaar de pacificatie van Europa een groote stap voorwaarts zal doen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1