Uit Haarlem's Gemeenteraad. Dobbeltnann lekker...man! DONDERDAG 10 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 6 VERGADERING VAN WOENSDAG. De wethouder van Openbare Werken, Mr.' Gerritsz was door ambtsbezigheden verhin derd dezen middag aanwezig te zijn Ook de heer Joosten had bericht 'er- hmdering gezonden, PUNT 9. Voorstel van B. en W. tot afwijzing be roepschriften inzake weigering van vergunning tot verbouw der perceelen Nieuwe Gracht 66 en Eindenhoutstraat 20. De heer Groen endaal (s.d.a.p.) vroeg of het niet mogelijk was met een nieuwe aan vraag voor he perceel Nieuwe Gracht spoed te betrachten. De voorzitter: De betrokkene heeft de wettelijke termijn laten voorbijgaan, het eenige is dus dat hij een nieuwe aanvraag in dient. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) er Is veel kans, dat B. en W en de raad ook een nieuwe aanvraag zullen afwijzen. De heeren Brants (a.-rJ. van Te te ring (r.-k.), Wolzak (a.-r.) en Van Dam (v.-r.) pleitte voor inwilliging van het verzoek van den eigenaar voor het perceel Einden- houtstraat 20. Het huis is als één woning moeilijk te verhuren. Daarom wil hij het huis splitsen in een beneden- en bovenwoning. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) was daartegen. In de geheele straat zijn geen on der- en bovenwoningen. Men moet de stan ding van de omgeving niet verlagen, want dat ls niet in het belang van de omgeving. De heer Visser <c.h.) zei. dat door belang hebbende dan in elk geval twee ingangen ge maakt zouden moeten worden. De heer R e i n a 1 d a s.d.a.p.)als wij deze aanvraag toestaan, kunnen wij andere aan vragen niet afwijzen. Voor de toekomst zou het besluit gevaar kunnen opleveren. Mevrouw Scheltema (v.b.) zou er niet op tegen zijn als in dezen crisistijd ruime hui zen door twee gezinnen bewoond worden. Maar men moet dit niet van buiten demon- streeren door een kleine verbouwing. De heer Van Lierat (r.-k.), wethouder, sloot zich aan bij het gesprokene van den heer Klein Schiphorst en Reinalda. Als het verzoek wordt ingewilligd kunnen er meer verzoeken komen. De buurt zou naar beneden gaan. De voorzitter ontraadde ook de inwil liging van het verzoek. Als men eenmaal een huis door een kleine verbouwing voor twee gezinnen bewoonbaar maakt, wordt het nooit meer verbouwd tot één huis. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 22 tegen 9 stemmen. De aanvragen blijven dus afgewezen. Benoemd werden: Tot lid der plaatselijke commissie van Toe zicht op het M. O. Ir. A. G. de Koningh. Tot tijdelijk leeraar aan de H. B. S. A met 5-jarigen cursus de heer A. Bakker. Tot vakonderwijzer teekenen bij het L. O. E. de Kat. Het Sportfondsenbad De heer Visser (C.H-) wees op het adres van het Comité van Drankbestrijdende Vér- eenigingen te Haarlem om aan het Sport fondsenbad geen verlof te geven voor den verkoop van zwak-alcoholhoudende dranken. Wat willen B. en W. doen? De Voorzitter: B. en W. meenen, dat zij aan deze inrichting het gevraagde verlof niet kunnen weigeren. De heer Visser: Ik vind het verkeerd, om in deze inrichting van sport bier en wijn te verkoopen. Er komen veel menschen met auto's, zoodat het gebruik van de dranken ook uit het oogpunt van veiligheid van het verkeer ongewenscht is. Ik zal den raad in de gelegenheid stellen om zich uit te spreken. De heer Groenendaal (S. D. A. P.) steunde het betoog van den heer Visser. De Voorzitter: Het is een zaak, die uit sluitend tot de bevoegdheid van B. en W. be hoort. De heer Reinalda (S.DA-P.) verwon derde er zich over, dat het bestuur van het Sportfondsenbad het verlof heeft aange vraagd: daar, waar sport beoefend wordt, moet geen alcohol gebruikt worden. Er zullen ook jonge menschen in het gebouw komen. Spr. vond het jammer, dat B. en W. blijkbaar genegen zijn om het gevraagde verlof te geven. (Reeds in een deel van een vorige oplaag opgenomen.) Spreker zou het van B. en W. waardeeren als B. en W. rekening zouden willen houden met een eventueelen wensch van den raad. De v o o r z i 11 e rde zaak is heelemaal niet aan de orde. Het voorstel Visser kan dus niet behandeld worden. Het kan bovendien best zijn, dat het verlof al verleend is. De heer Visser: ik heb de vorige keer de zaak al aangesneden. Wat moet ik dan doen? De voorzitter: Er over zwijgen. De zaak aan B. en W. overlaten. Protesten. De voorzitter: Het blijkt mij dat het verlof nog niet uit is. Als aan de eischen vol daan is kunnen B. en W. het gevraagde verlof niet weigeren. De heer van Kessel (r.k.) vond het ook verkeerd het aantal verloven nog uit te brei den. De heer van Tetering (r.k.) achtte het ook verkeerd in deze gelegenheid alcohol te verkoopen. De heer Roodenburg (C.H.)wethouder, wees er op, dat bekende sportmenschen in het bestuur van het Sportfondsenbad zitting heb ben. Als die nu het verlof aanvragen blijkt daar uit, dat zij er geen gevaar in zien. De voorzitter wilde het voorstel Visser thans niet in stemming brengen. De heer Visser drong daarop alsnog aan. De heer Reinalda (s.d.a.p.) vond de hou ding van den voorzitter in deze niet juist. De raad moet in de gelegenheid zijn om een uit spraak te doen. De voorzitter moet de zaak niet willen wegwerken. Spreker is niet overtuigd, dat B. en W. het gevraagde verlof moeten verleenen. De voorzitter: Het staat vast. dat het voorstel Visser vreemd aan de orde van den dag is. Spreker meent, dat er in 16 jaar geen verlof geweigerd is. De heer Groenendaal (s.d.a.p.)laten B. en W. het verleenen van het verlof dan voorloopig aanhouden, opdat de zaak in de vol gende raadszitting behandeld kan worden. De voorzitter: wij willen dit doen als B. en W. niet aan een tempo voor hun beslissing gebonden zijn. GEMEENTEBEGROOTING VOOR 1935. Hierna wevd voortgegaan met de behande ling der gemeentebegrooting. Aan de orde was het Hoofdstuk VOLKSGEZONDHEID. n- heer Castricum (r.k.) drong er op aai; v (raatcollecten waarvoor B. en W. ver gunning verleenen niet op één dag te houden, liefst ook niet kort op elkaar. De heer Westerveld (s.d.a.p.) drong aan op het publiceeren van meer cijfers betreffen de den Geneeskundigen dienst. Nu de Gezondheidscommissie opgeheven is, zou het aanbeveling verdienen als B. en W. in het vervolg in belangrijke quaesties die vroeger door de Gezondheidscommissie werden behan deld advies inwonnen van de raadscommissie voor openbare gezondheid. Mevrouw Maar schal 1K omin (s.d.a.p.) wees op de noodzakelijkheid van goede kinder voeding en kinderkleeding. B. en W. moeten tegen ondervoeding van kinderen waken. Er kan wel ondervoeding ontstaan ook al krijgen de kinderen schijnbaar eiken dag hun maag vol. Kunnen B. en W. niet een enquête instel len? Het aantal patiënten in de ziekenhuizen gaat achteruit. Er moet evenwel voor gezorgd wor den. dat de menschen die ziekenhuisverple- ging noodig hebben ook inderdaad opgenomen worden. De heer Groenend aal (s.d.a.p.) heeft in Haarlem's Dagblad de wijzigingen gelezen die door B. en W. gemaakt zijn in het contract met de ziekenfondsen voor ziekenhuisverple- ging. Bovendien wordt opneming in de zieken huizen voor gemeenterekening geweigerd als later blijkt dat iemand, bij het aangaan der verzekering al ziek was. Op zoo'n manier maakt men de ziekenhuisverzekering kapot. Er doen zich moeilijkheden voor bij de toe passing van de regeling voor werklooze leden van de Ziekenfondsen. Dit komt omdat de eene dienst in deze minder meegaand is dan de andere. Bovendien zijn er ook vele Ziekenfondsleden die niet werkloos zijn maar toch niet meer in komsten hebben dan gesteunden. Het zou goed zijn als voor deze menschen eenzelfde regeling werd gemaakt als voor de werkloozen. De voorzitter zei, dat aan den wensch van den heer Westerveld wat het publiceeren van cijfers van den Geneeskundigen dienst be treft, zoo mogelyk voldaan zal worden. De Ge zondheidscommissie is opgeheven omdat zij overbodig werd, Openbare Werken en Bouw en Woningtoezicht kunnen uitstekend aan B. en W. adviseeren over onbewoonbaarverklaring van huizen. Als er andere quaesties voor de raadscommissie voor Opf/nbare Gezondheid zijn, zullen die aan de commissie worden over gelegd. Het aantal patiënten in de ziekenhuizen is verminderd omdat de gezondheidstoestand gunstig is. Roodvonk-patiënten worden in den regel niet meer opgenomen omdat gebleken is, dat Roodvonk na het uitbreken niet meer be smettelijk is, wel daarvoor. Isolatie van patiën ten heeft dus geen zin. De heer Roodenburg (C.H.) zei, dat B. en W. de gewijzigde voorwaarden voor de Zie kenhuisverzekering voor den raad ter inzage zullen leggen. Als de raad bezwaren heeft, kan hij dat in een volgende vergadering laten blij ken. Er zijn o.a. bepalingen opgenomen om te voorkomen, dat menschen die voelen dat zij naar een ziekenhuis moeten, zich nog net even gaan verzekeren. Dat kan niet worden toege- Verschillende beslissingen over het betalen van de premie voor de werklooze leden van Ziekenfondsen zijn nog hangende. De heer Peper (communist) herinnerde er aan. dat hij reeds bij de algemeene beschou wingen gewezen heeft op de onvoldoende zorg voor de gezondheid der arbeiders. De voor zitter heeft het toen niet noodig gevonden op zijn beweringen nader in te gaan. Dat was af te keuren. Men neemt nu geen Roodvonk-patiënten meer in de ziekenhuizen op, omdat zij geen be smettingsgevaar opleveren. Maar die zieken hebben toch belang bij een goede verpleging. Bovendien zijn zij daarvoor verzekerd en heb ben er dus recht op. De badhuizen leveren een tekort op. Dat komt omdat de tarieven te duur zijn. Het aan tal baden loopt geregeld terug. Daarom stelde spreker voor het bestuur van het Witte Kruis uit te noodigen de tarieven te verlagen tot 10 cents per bad. (Dit voorstel werd voldoende gesteund voor verdere behandeling). Mej. van Vliet (s.d.a.p.) was overtuigd, dat wel eens te streng wordt opgetreden wat de Ziekenhuisopneming betreft. Een geval dat spreekster zelf heeft meegemaakt heeft dit trouwens aangetoond. Gelukkig hebben B. en W. nu in hun memorie van antwoord toege zegd, dat zij in het vervolg wat soepeler zullen zijn. Mevrouw Maarschall zei, dat ook eenige jaren geleden al aangenomen werd, dat Rood vonk na het uitbreken niet besmettelijk was. Toen werden de patiënten toch nog in de zie kenhuizen opgenomen. Er blijkt dus uit, dat financieele overwegingen bij de gemeente een rol spelen. De voorzitter: als de huiselijke om standigheden opneming van een Roodvonk patiënt in een ziekenhuis noodig maken, wordt daaraan steeds voldaan. In andere nor male gevallen is verpleging thuis zelfs te ver kiezen voor ziekenh-uisverpleging. De heer Roodenburg, wethouder, zei dat B. en W. bereid zijn met het bestuur van het Witte Kruis te overleggen over het voorstel- Peper tot verlaging der tarieven voor de bad huizen. Het is aan B. en W. bekend, dat er haken en oogen zijn bij de regeling voor de werk looze leden van ziekenfondsen. Daarom heb ben B. en W. een wijziging voorbereid om aan de moeilijkheden een einde te maken IBIS SHAG Rookt Dobbelmani LICHTE PUPTABAK s Tabak en géén andere! (Adv. lngez. Med.) gebracht. Dan is er kans. dat de verlaagde rijkssubsidie ook weer iets naar boven zal gaan. De heer Weustink (r.-k.) wees er op, dat de subsidie die de speeltuin in het Slachthuis- kwartier geniet zooveel lager is dan van andere speeltuinvereenigingen. B. en W moeten op zich nemen om het beschikbare bedrag voor de speeltuinvereenigingen billijker te verdee- ien. De heer Pep-er (communist) vreesde, dat de H.O.V. ook met f 20.000 niet gered kan wor den. Het bestuur verzekert, dat f 25 000 het minimum is wat noodig is voor de redding der H.O.V. De heer Groenendaal zou beter gedaan hebben door geen f 5000 maar f 10.000 meer te vragen. De eenige instelling van beroeps- artisten is de H.O.V. Daarom is het verkeerd zoo uiterst schriel te zijn. (Een voorstel-P e p e r om f 25000 subsidie te geven werd niet voldoende gesteun voor verdere behandeling) De heer van der Wal (c.-h.) zei. dat «de crisis zich nog steeds sterk doet gevoelen. Daarom is het niet goed om nu een subsidie te gaan venhoogen. De gemeente kan nog voor moeilijke tijden komen te staan. De heer Roodenburg (c.-h.)wethou der, was bereid het voorstel-Weustink inzake de speeltuinvereenigingen over te nemen. Spreker zou gaarne aan de H.O.V. f 20.000 of f 25.000 subsidie willen geven, maar de toe stand van de gemeentefinanciën belet dit. Het college staat wel sympathiek tegenover de H.O.V., maar men moet rekening houden met de mogelijkheden. Als de gemeente haar sub sidie zou gaan verhoogen, zou daarvan het gevolg zijn. dat het publiek zijn bijdragen aan de H.O.V. zou gaan verminderen. Al zou Haar lem. omdat er nu een sluitende begrooting is. in staat zijn f 20.000 aan de H.O.V te geven dan zou het niet beteekenen. dat Haarlem ook die hoogere subsidie voor 1936 zou kunnen betalen. 1935 zal voor Haarlem een zeer moei lijk jaar worden. Misschien zou de raad, al« zii nu f 20.000 geeft, een volgend jaar genood zaakt zijn om de subsidie tot f 10.000 te verla gen of zelfs geheel te schrappen. Ook tegen f 250 subsidie aan Vreemdelin genverkeer is spreker. Wel willen B. er W plannen van die vereeniging: voor fëeste: Jijkheden steunen. Dit is trouwens dezer da gen nog door B. en W. aan het bestuur sezegd. Het voorstel-van Tetering f 250 subsidie aan Vreemdelingenverkeer) werd aangenomen met 19 tegen 14 stemmen. Het voorstel-Grocnendaal (f 20.000 subsidie aan de H.O.V.) werd verworpen met 21 tegen 12 stemmen. Vóór mej. van Vliet, Peper, Westerveld, van Tetering. mevr. Maarscihall, mr. Bijvoet, Bij' Castricum. Mars, Groenendaal en Hulsman. Het voorstel van B. en W. om f 15000 subsidie aan de H.O.V. te geven werd daarop zonde: stemming aangenomen. Onderwijs. Subsidies. De heer van Tetering (r.-k.) wees op het belang van het werken der Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Maar de subsidie der gemeente voor die nuttige vereeniging is geheel geschrapt. Dat is af te keuren. Het vol gend jaar wordt te Heemstede de internatio nale bloemententoonstelling gehouden. Daar van kan ook Haarlem profiteeren. Daarom stelde spreker voor over 1935 aan Vreemdelin- ,-enverkeer alsnog f 250 subsidie te geven. De heer Groenendaal (s.d.a.p.) wilde een poging wagen om voor de H.O.V. een groo- tere subsidie te verkrijgen. Blijkbaar staan B. en W. tegenover zoo'n voorstel minder af wijzend dan verleden jaar. Er is in de afdee- lingen van den raad voor gepleit de subsi die van f 15.000 op f 25.000 te brengen. Spre ker heeft den gulden middenweg bewandeld en f 20.000 voorgesteld. Het zou te betreuren zijn als de H.O.V. zou moeten verdwijnen. Maar haar lot is beslist als zij geen hoogere subsidie krijgt. De H.O.V. is in het afgeloopen jaar blijven bestaan door dat er slechts 7 maanden gewerkt is. De sa larissen zijn zoo laag. dat er nog slechts van een vergoeding gesproken kan worden. De concerten der H.O.V. staan op hoog peil en zijn op hoog peil blijven staan ook al wordt nu onder zulke zulke moeilijke omstandighe den gewerkt. Het bestuur der H.O.V zit niet stil. Er zullen binnenkort weer jeugdconcerten gegeven wor den. Bovendien bestaan er plannen voor con certen te Leiden en te Baarn. Maar aan de voortzetting kan alleen gedacht worden als De heer Weustink (r.->k.) gaf een uitge breide becijfering om te betoogen. dat het on- iüist is te beweren dat op het openbaar on derwijs meer bezuinigd is dan op het bijzon der onderwijs. Ei- is zeer veel bij het bijzonder onderwijs bezuinigd. Er is zelfs een school die f 37.000 bespaard hebben. Als men alle bijzon dere scholen bij elkaar telt beloopt de bespa ring van de bijzondere scholen in de tonnen Nu deze feiten zoo zijn, is het vreemd dat en W. aan de bijzondere scholen nog meer bezuiniging gevraagd hebben in den vorm van lagere rente voor waarborgsommen voor de schoolgebouwen. Dit verzoek is onbillijk, ook al omdat er zware hypotheeken op verschil lende schoolgebouwen rusten. Spreker gelooft niet. dat veel schoolbesturen op ihet verzoek van B. en W. zullen ingaan. Er wordt veel gesproken over onderwijsver- -slechtering. Dat is evenwel onjuist. Het on derwijs is nog zeer goed. De vitale belangen zijn niet geschaad. Hoogstens kan men zeg gen. dat het onderwijs iets minder goed is. Maar dat is geen afbraak. Zelfs heeft de ver sobering die gekomen is ten gevolge van de noodzakelijke bezuiniging, goede gevolgen ge had. In het algemeen kan gezegd worden, dat het onderwijzend personeel zich uitstekend van zijn taak kwijt, ook al is die taak zeer ver zwaard. In de naaste toekomst zullen te Haarlem meer scholen gebouwd moeten worden, zoo. wel voor het openbaar als het bijzonder on derwijs, Spreker denkt aan Haarlem-Noord en Haarlem-West. Er zijn klassen die op zol ders zijn ondergebracht. Ook zijn sommige klassen veel te groot. Spreker vi'oeg of de wethouder van On derwijsc iets afweet van het bestaan van een Duitsche school in het Kleverpark. Er moet daar les gegeven worden door een onderwijzer- wachtgelder uit Haarlem. Is dit een geval van huisonderwijs of had de school vergunning noodig? De U.L.O.-scholen te Haarlem nemen te veel leerlingen op die de cursussen niet ge heel afloopen. Daardoor komt het onderwijs niet geheel tot zijn recht. Zou het niet aan beveling verdienen bij het toelaten eenige selectie toe te passen Nu de rijksregeling voor het Middelbaar- en Voorbereidend Onderwijs aanvaard om zoo mogelijk de rijkssubsidie te verkrij gen is het gewenscht deze geheele regeling toe te passen, ook wat het aaaital leerlingen per klassen betreft. Blijkbaar wordt wel te gauw tot splitsing van klassen overgegaan. Men had met minder klassen kunnen volstaan. Indertijd heeft de Raad f 15.800 beschik baar gesteld voor de verbouwing van de lagere school in de Tempeliersstraat voor de Meis jesschool. Spreker zou gaarne vernemen hoe. veel de verbouwing inderdaad heeft gekost. Er is tegen het. raadsbesluit in een lokaal voor laboratorium ingericht. Het was toen de raad het besluit nam de bedoeling, dat er 16 lokalen voor bijzondere vakken ingericht, dat er slechts 7 voor het gewone onderwijs over blijven. Voor uitbreiding der school in dit ge bouw zal dus geen gelegenheid bestaan. Er zijn tenminste 8 of 9 lokalen noodig bij de tegenwoordige bezetting der school. Hoe moe ten die klassen behoorlijk ondergebracht wor den? Het is blijkbaar de bedoeling geweest om van deze school een middelbare school vooi' meisjes te maken. Maar dat was de bedoeling niet. Wil men demonstreeren dat- het gebouw al weer te klein wordt? Wit men den raad voorbereiden op een voorstel om een nieuwe sohool te bouwen? Er is door den wethouder indertijd toegezegd, dat na de verbouwin: het schoolgebouw in de Tempeliersstraat voor jaren voldoende huisvesting zou opleveren. Het voorbereidend onderwijs te Haarlem is zeer sterk getroffen door de ingevoerde be zuiniging. Spreker zal niet het voorstel steunen om de oude regeling voor dit onder wijs weer te herstellen. Dat is niet mogelijk. Maar wel moet in de toekomst getracht wor den om deze tak van onderwijs weer wat op te heffen. B. en W. hebben in de memorie van ant woord laten doorschemeren, dat in de toe komst misschien wel algeheele opheffing van het voorbereidend onderwijs noodig zal zijn. Van een college waarin de heer Boes als wet houder van onderwijs zit, is spreker dit tegen gevallen. Dat moet in elk geval voorkomen worden. Zoo noodig door andere bezuinigingen moet dit vermeden worden. Er -is o.m. nog te bezuinigen op het Openbaar Middelbaar- en Voorbereidend Onderwijs, want de positie daarvan is gunstiger dan van het Bijzonder Middelbaar- en Voorbereidend Onderwijs. Mevr. Maar schal 1K omin i s.d.a.p.) was het eens met den heer Weu-stink, dat opheffing van het voorbereidend onderwijs absoluut, voorkomen moet wordien. De voorbereidende school in de Jansstraat telt minder leerlingen dan vroeger. De bevol king verplaatste zich naar Haarlem-Noord. Is het in de toekomst niet mogelijk oan de school in de Jansstraat te sluiten en in Haarlem-Noord een nieuwe sohool te openen, zonder dat dit op extra kosten komt. Ten minste als in een bestaand gebouw in Haar lem-Noord klassen daarvoor zijn te vindien De heer Brants (AJR.) wees er op, dat Haarlem twee rechtsche wethouders van on derwijs gehad heeft. Zij voldeden zeer er oogstten ooik lof van de voorstandiers van het openbaar onderwijs. Nu hebben wij den heer Boes als wethouder van onderwijs. Dus een man van links. Maar gelukkig kan spreker constateeren, dat het bijzonder onderwijs voldaan is over het werk van den heer Boes. Men leert elkaar op onderwijsgebied beter verstaan. Op enkele kleine dingen wilde spreker even wel de aandacht vestigen. De gemeente laat enkele openbare scholen te langzaam uit sterven. De openbare Montessorischool telt 91 leer lingen. Dat is ndet zeer groot. Maan is dit wel een Montessorischool, speciaal een Ortodoxe- Montessorischool. Spreker heeft gehoord, dat deze school te veel onderwijs geeft naar Mon- tessori. Daarom is bij hem de vraag gekomen of die school nog wel reden van bestaan heeft. Het voorbereidend onderwijs moet behou den blijven. Als er bezuinigd moet worden, is het beter de vakonderwijzers op de lagere ichool geheel af te schaffen. Het onderwijs in de bezinkingsklasse van het buitengewoon onderwijs kan best gege ven worden door ïager bezoldigd personeel. Onderwijs in de rythmische gymnastiek kan desnoods ook -gemist worden. Is het noodig. dat op de centrale scholen speciale klassen gevormd zijn voor opleiding voor het Middelbaar Onderwijs? Waar het mogelijk is, moeten besturen van bijzondere scholen medewerking verleenen tot verlaging van de rente der waarborgsom men. Het is onjuist dat liet bijzonder onderwijs duurder is dan het openbaar onderwijs. Aan het rijk kost een leerling van een bijzondere school f 104 en van een openbare school f 132. Spreker is een voorstander van de meisjes school voor meisjes. Die school heeft reden van bestaan. Wel is er veel te zeggen voor eenige wijziging in het programma. Het moet meer ingesteld worden op het huisgezin. In de avondzitting was allereerst het woord aan den heer Westerveld (S.D.A.P.) Deze herinnerde er aan dat de S.D.A.P. zich in den loop der jaren in den raad verzet heeft tegen verschillende onderwijs-verslechterin- gen. De rede van den heer Weustink leek wel een betoog van den wethouder van financiën. Als oprecht onderwijsman had de heer Weus tink de bezuinigingsmaatregelen van het bij zonder onderwijs moeten betreuren want zij waren in dien tijd onnoodig. Onnoodige bezui nigingen die in elk geval niet in het voordeel der leerlingen zijn geweest, moeten nu achter af niet toegejuicht worden. De Meisjesschool is een uitstekende onder wijsinrichting. Spreker is het in deze niet eens met den heer Weustink. Met genoegen heeft hij gehoord dat de heer Brants er anders over denkt en de school geprezen heeft. De heer Weustink heeft er op aangedron gen nu ook voor het M. O. de leerlingenschaal van het rijk te aanvaarden. Spreker juicht het daarentegen toe, dat B. en W. de klassen niet opgevoerd hebben tot 36. Zoo'n opvoering van het leerlingenaantal zou zeer in het nadeel van de leerlingen zijn. Hoe komt het, dat het Brongersmafond: in 1933 slechts f 70 heeft uitgegeven, terwij! meer dan f 570 beschikbaar was. Dat geld had in dezen crisistijd toch zeker wel nuttig besteed kunnen zijn. De heer Peper (communist) zei, dat het verslag van de commissie van toezicht op het L. O. over 1933 geconstateerd is, dat het onderwijs sterk geleden heeft onder de bezuinigingsmaatregelen. En in 1934 zijn no; veel hardere slagen aan het L. O. toegebracht Er zijn nu 15 klassen met 45—49 leerlingen. Als hier ter stede een onderzoek zou wor den ingesteld naar de lichamelijke gesteld heid der kinderen, zou blijken, dat ook hier ondervoeding bestaat. De heer S c h o 1 1 (S.D.A.P.) zou gaarne vernemen welke plannen de nieuwe wethou der van onderwijs heeft. Hij treft het wel niet dat hij in een tijd van inzinking optreedt, maar hij zal toch 1/el iets over de toekomst te zeggen hebben. Wat wil hij doen om de in gevoerde verslechteringen zooveel mogelijk te beperken Er moet aandacht gegeven worden aan de noodzakelijkheid om tijdig maatregelen te nemen tegen gebrek aan schoolruimte. Bovendien is er wel iets op onder-wijsgebied te doen wat geen geld kost. Hoe staat het met de plannen omtrent he: georganiseerd overleg voor het onderwijs? De vorige wethouder heeft daarmee gedraald. Hoe staat het met de reorganisatie van hei U.I.O.? Spreker hoopt, dat B. en W. zoo ruim mo gelijk zullen voorzien in de behoeften aan De heer B ij 1 (communist) pleitte voor in voering van esperanto op de lagere scholen. Hij diende een voorstel in om B. en W. uit te noodigen een regeling te ontwerpen om kinderen die dit wenschen onder-wijs in die wereldtaal te geven. De heer Boes (V.D.), wethouder, bracht hulde aan de twee vorige wethouders van onderwijs. In deze sluit hij zich aan bij den heer Brants. Het verheugde spreker, dat de heer Bran-ts in spreker ook vertrouwen heeft litgesproken. Voor spreker en den geheelen raad zal wel vaststaan, dat het bijzonder onderwijs goed- kooper is dan het openbaar onderwijs, In deze spreker het dus met de heeren Weustink en Brants eens. Het is heel gewoon, dat B. en W. aan de be duren der bijzondere scholen gevraagd heb ben of het mogelijk is de rentevergoeding van de waarborgsommen voor de gebouwen te ver lagen. Natuurlijk alleen daar waar het noo dig was. Voorstanders van het bijzonder on derwijs hebben erkend, dat dit in enkele ge- vallen mogelijk is. Helaas is het spreker uit de antwoorden der schoolbesturen gebleken, dat niet veel schoolbesturen gunstig aa-n B. en W. zullen antwoorden. Spreker brengt hulde aan het onderwijzend personeel voor de wijze waarop zij hun taak uitvoeren, waardoor bereikt wordt dat het peil •an het onder-wijs ondanks de bezuinigingen 1 niet ernstig heeft geleden. Er is in Haarlem-Noord nog geen groot ge brek aan schoolruimte. Wel heeft een R. K. school een klasse met 57 leerlingen, maar een - deel dezer kinderen zou men kunnen verplaat :en naar een andere minder bevolkte R.K. ;choole iets Zuidelijker gelegen. Klassen op zolders kent spreker niet. Er is Heen een klasse ondergebracht op een be schoten lokaal op een zolderverdieping, maar dat is niet zoo erg. Er is gezegd, dat het maximum voor klassen bij het M.O. door het rijk op 36 is gebracht. Spreker weet alleen van 32. De heer Weustink: dat is al weer ver ouderd, nu is het 36. De school in de Tempeliersstraat is voor de Meisjesschool verbouwd geheel overeenkom stig het besluit van den raad. De verbouwing is uitstekend geslaagd. Er is een mooi ge bouw verkregen. Er zijn klassen voldoende, omdat er vaklokalen zijn toegepast. Zelfs zijn er nog reservelokalen. Voor de toekomst is voldoende gerekend. Voor een lange rij van jaren is de nu tot stand gekomen verbetering voldoende- Spreker zal niet met een voorstel komen om het voorbereidend onderwijs af te schaffen als de financieele nood daartoe niet zeer sterk zou dringen. Er is inderdaad erg ge sneden in de positie van het personeel van het voorbereidend onderwijs. Misschien zou in de naaste toekomst getracht kunnen wor den om een kleine verbetering mogelijk is. Als de voorbereidende scholen in de Jans straat en dp Smedestraat gecombineerd wor den, zou overwogen kunnen worden of in het Noorden der stad een nieuwe school geopend kan worden. Het is evenwel de vraag of daar voor lokalen beschikbaar zijn. Spreker gevoelt niet veel voor de Montes sorischool, maar de raad heeft eenmaal be sloten dat die school, er zou komen. De raad heeft een Montessorischool gesticht, maar tevens als hoofd een onderwijzer benoemd die geen Montessori-man is. Daardoor komen er klachten van ouders die voor hun kinderen zuiver Montessori-onderwijs willen. Deze questie is evenwel bij B. en W. in studie. Het is de vraag of het verantwoord is dure onderwijskrachten te hebben in de bezinkings klassen van het buitengewoon l.o. Het kan overwogen worden of het onderwijs opgedra gen kan worden aan goedkoopere krachten. De quaestie der bezinkingsklassen is evenwel in studie. De vraag is aan de orde of de be zinkingsklassen der scholen gecombineerd kunnen worden. Naar het bestaan van een Duitsche school in het Kleverpark zal een onderzoek inge steld worden. Spreker heeft veel plannen op onderwijs gebied, maar hij zegt die liever niet, omdat het zeker is, dat daarvan weinig terecht kan komen door de financieele zorgen. De quaestie van het georganiseerd overleg is door hem ter hand genomen. B. en W. hebben geen plan om eenige be perking in te voeren wat betreft schoolklee- ding en schoolvoeding. Alles wordt op den gewonen voet voortgezet, ook al is de be- grootingspost niet voldoende Spreker gevoelt er thans niet veel voor om geld uit te geven voor esperanto-onderwijs. De heer Peper diende een motie in om den raad te laten uitspreken, dat schoolklee- ding en -voeding in den meest uitgebreiden zin moet worden verstrekt. Deze werd niet voldoende gesteund. Heet voorstel Bijl tot invoering van espe ranto op de lagere scholen buiten de school uren in afzonderlijke cursussen, werd ver worpen. de gemeentelijke subsidie" op f 20.000 wordt lokalen zouden komen. Maar er zijn zooveel schoolkleeding en voeding. VOLKSHUISVESTING. De heer De Bra al (A. R.) vroeg op welke gronden B. en W. motiveeren kunnen, dat zij verlangd hebben, dat een woningbouwver- eeniging het salaris van haar administrateur van f 38 op f 32 moest verlagen. Het zou goed zijn als er meer overleg ge pleegd werd tusschen den wethouder en de woningbouwvereenigingen. De vorige wet houder deed dit en bereikte daarmede steeds goede resultaten. De heer Westerveld 'S.D.A.P.) brengt hulde aan B, en W.voor de genomen maat regelen voor huurverlagingen. Willen B. en W. nog details daarover aan den raad over leggen? Zijn B. en W. bereid om een onderzoek in te stellen naar de vraag of de bewoonde hui zen aan de behoefte voldoen voorzoover het betreft de grootte der gezinnen? In Amster dam is dit gedaan. Toen is gebleken, dat 25 pCt. der menschen in huizen met te weinig kamers wonen. De heer Klein Schiphorst (R.K.) meent, dat er te Haarlem door de gemeente geen woningen meer gebouwd behoeven te worden. Er zijn genoeg leegstaande huizen. Al leen is er nog behoefte aan woningen voor ouden van dagen. Door te bouwen om daardoor de huren naar beneden te krijgen gaat niet op, Daardoor wordt het beoogde doel niet bereikt. In de toekomst is ook niet te verwachten, dat huizen gebouwd kunnen worden die ver huurd kunnen worden aan arbeiders voor ongeveer J '7 van het weekloon der arbeiders. Er zal op gerekend moeten worden op de noodzakelijkheid dat 1'5 van het loon aan huur betaald moet worden. Mevrouw Scheltema (V. B.) zou gaarne zien dat aangetoond werd, dat het beslist nood'g is woningen voor ouden van dagen te bouwen, Kunnen daarvoor geen leegstaande kleine woningen bestemd worden? Er zijn ook veel menschen die graag enkele kamers zouden verhuren aan bejaarde menschen. De heer Peper (communist) betoogde, dat het aantal goedkoope woningen in de laatste jaren niet vermeerderd is. Een huur van f 5 (Vervolg op pag.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10