Maat Uaadcm's bekneld cacdd. Stadsnarigheid in beeld. DONDERDAG 10 JANUARI 1935 Trams, bussen en parkeerende auto's verstoppen de straten Verkeersregels die men zelf maakt... Uit Haarlem's Gemeenteraad. (Vervolg van pagina 6.) is toch wel een maximum dat men tegen woordig' van arbeiders mag vragen. Van de goedkoope huizen stond slechts 0.6 pCt. leeg. Er is dus een tekort. Aanbouw van dat soort huizen is dus gewenscht. Temeer omdat er nog veel krotten opgeruimd moeten worden. De ingevoerde huurverlaging van 11 pCt. voor de arbeiderswoningen is te laag. De mid denstandswoningen zijn met 30 pCt. verlaagd. Arbeiders die b.v. f 50 huurschuld hebben worden zonder genade door de gemeente aan gepakt, terwijl er bij de middenstandswonin gen wel huurschulden bestaan van f 500 tot f 1000. Dat is meten met twee maten. De heer Meyers (S.D.A.P.) rekende er op, dat B. en W. zullen willen medewerken om binnenkort te komen tot verlaging van erfpacht voor woningbouwvereenigingen, om daardoor verdere huurverlaging mogelijk te maken. Spreker hoopt, dat B. en W. niet van plan zijn den bouw van arbeiderswoningen stop te zetten. Voorzichtigheid is goed, maar die is immers steeds betracht. De gemeente breidt zich immers geregeld uit. De materiaalprijzen zijn thans zeer laag. Omdat er nu veel werkloosheid bestaat zou het juist verstandig zijn om juist nu arbeiders woningen te bouwen. Aan woningen voor ouden van dagen be< staat een bijzonder tekort. De heer Visser (C. H.) was erkentelijk voor de toegepaste huurverlaging. Het moet daarbij evenwel niet blijven, er moet nog meer gedaan worden. Door de nog te hooge huren staan nog vele huizen leeg. Toch nog aanbouw van nieuwe woningen noodig blijven. Kunnen daarbij nu geen plannen ge maakt worden om werkloozen daaraan te zetten? De heer Klein (R.K.) zei. dat de inspec teur van de Volksgezondheid gezegd heeft, dat de woningen te Haarlem te duur van bouw worden, omdat de grondprijzen te hoog zijn. Mr. Gerritsz (SJD.A.P.) wethouder, ver klaarde dat B. en W. aangedrongen hebben op verlaging van de exploitatiekosten van de woningbouwvereniging „Patrimonium". De kosten waren te hoog in verband met hetgeen „Centraal Woningbeheer" kost. Daarop is be zuiniging van 20 pet. door B. en W. voorge schreven. Daarop is nog geen voldoende me dewerking van „Patrimonium" verkregen. Als geen medewerking verleend wordt, zullen B. en W. aan den raad voorstellen de begrootin< van deze vereeniging niet goed te keuren. B. en W. willen medewerken om verschil lende woningen, vooral middenstandswonin gen, te moderniseeren. Er zal in die richtinj een proef genomen worden. B. en W. zullen den raad alle details over leggen over de ingevoerde huurverlagingen. Het college staat nog op het standpunt dat alle factoren die de huur bepalen zooveel mo gelijk verlaagd moeten worden. Dit is ook de politiek der regeering. De gemeente heeft steeds grond voor lageren prijs voor arbeiders woningen beschikbaar gesteld. Het gemeentebestuur heeft geen invloed op de prijzen der materialen. De andere vaste lasten betreffen de hypo theek. De rente van de rijksvoorschotten is reeds verlaagd tot 4 pet. Dat was van betee ken is voor de huurverlaging. Verlaging van het straatgeld zou niet veel invloed hebben op de huren. Er is nog wel iets te doen voor de woningen waarvoor geen rijksvoorschot is verleend. Daarom geldt dus nog een hoogere rente. Met de regeering wordt over de vraag of er iets voor deze woningen te doen is overleg ge pleegd. Gestreefd moet worden naar huren van f 4 of iets meer. Het loon der arbeiders is in den (Zie vijfde kolom.) Als de verkeerstoestand in Haarlem's binnenstad niet tot ernstige overden king zou dwingen, zou er meer dan eens aanleiding zijn tot groote vroolijkheid. Lachwekkend en won derlijk is het hoe sommigen met hun leven spelen en met een doodsver- achtende nonchalance, die bovendien vaak elegant is. alle redelijkheid der verke'ersvoorschriften negeeren, zelf nieuwe regels ontwerpen, zich en anderen in gevaar brengend. Zonder diep op de oorzaken der euvels te willen ingaan, zonder d§ een of andere categorie van weggebruikers speciaal de schuld te geven, willen wij enkele feiten en toestanden vastleggen, die gemakkelijk met tientallen andere voorbeelden kunnen worden aange vuld. Twaalf uur in den middag. Spitsuur, zoo als dat heet. Drommen fietsers persen zich door de kronkelstraten, nauw en levensge vaarlijk door uitstekende of weggezonken tramrails, glad van afgesleten asfalt of mod der- en vetbekleefde houtblokken, die als pla veisel de rails opvullen. Een gilVerstarde blikken der omstanders: een fietser is geval len op den hoek van de Groote Houtstraat en de Groote Markt. Geen wonder, want hij bemerkte niet dat de rails met de bocht van den weg meedraaien. Op het zelfde oogenblik tuimelt er een bij den ingang van de Koning straat, voor het Proveniershuis, in de bocht van het Kennemerplein. Telkens loopt het goed af, want de aanstormende, bellende, loeiende, koffie-drink-haastende menigte, kon de gevallene nog juist ontwijken. Als het niet lukt leest u 's anderendaags dat het slacht offer per ziekenauto naar het gasthuis is ge bracht. Terwijl de fietsers vallen beuken de auto's elkanders spatborden, want de gladde bestra ting in de Koningstraat doet de wagens door glijden, al rijden ze nog zoo langzaam. Moet er een stoppen, voor een verkeersagent bij voorbeeld, dan kan de bestuurder vast be rekenen hoeveel een kapotte achterwand kost, want degeen die hem achterop rijdt, kan niet wijken. Immers staat langszij de stoep waar geen tramrails ligt een onafgebroken rij van parkeerende auto's, ongeacht of het mag of niet. Evenals in de Groote Houtstraat, in de Kruisstraat, de Jansstraat, de Gierstraat, de Zijlstraat, de Anegang, de Kleine Houtstraat, de Lange Veerstraat en de rest. Ach en wee voor hem die het ongeluk heeft een bel-monster achter zich te hebben. Opgejaagd, voortgedreven wordt hij als een slaaf. Bij het Plein begint het. Fietst de on. gelukkige dan wacht hem het eerste nood lottige punt in het begin der Groote Hout straat, waar de rails zoo'n geniepig trechtertje vormen, even later gevolgd door een sluwe wissel met gladde kantjes. Maar het begint pas. Even voorbij 't Verwulft weer zoo'n wissel, dan de beruchte bocht bij de Markt en tot slot een serie puzzles in de Jansstraat en Jansweg. Als een slaapdronkene wiebelt het electrische monster van links naar rechts. Voor de Ridderstraat springt hij als een roof dier op z'n prooi, holt schielijk dwars over de straat, en een vreemdeling vraagt „Waar stond het waarschuwingsbord?" Dan huppe len de rails weer wat naar het midden en bij het Stationsplein dwingt de stalen kar alle andere weggebruikers slangenmenschen te worden. (Binnenkort zal de electrische trein in-de-straat: de lange Leidenaar nog links af buigen, het Stationsplein op!) Van het station naar het Plein is het niet veel beter. De bewoners van de Kruisstraat zullen wel meer kunnen vertellen over de vier stalen staven, waarvan er slechts twee in gebruik zijn. In het nauwe gedeelte liggen zij gevieren ais vang-grage geultjes op fietswielen te wachtenOver de Koningstraat en de Gierstraat zullen wij maar zwijgen: één Leidenaar en de zaak is potdicht. In de bochten steekt hij bijna een meter uit en. hard zijn zijn metalen wanden. Sensationeele kruispunten. Sensationeel is de kruising van de Zijl straat met de Nassaulaan en de Gedempte Oude Gracht. Behalve roode en grijze bussen aan diverse haltes, idie bezet zijn door drie wielers van melkboeren en andere noodzake lijke hindernissen, waardoor de logge auto's' vaak diagonaal over den weg staan 'i, ontmoe ten wij hier vrachtwagens die uit de Zijl straat de Ged. Oude Gracht op willen. Ver schillende meetkundige problemen doemen daarbij op. Soms meent een het vraagstuk te moeten oplossen door een meter achteruit te rijden, hetgeen een gekraakt voorwiel beduidt van een beknelde fiets. Van de verwarring maken enkele listigen gebruik door links dooi de bocht te snellen, triomfantelijk een ander weggebruiker, die van louter ontzetting de stoep opvloog, achterlatend. Het ligt voor de hand dat de regel van „reohtskomend ver keer heeft voorrang" voor spek en boonen mee mag doen, en dat ieder van de situatie maakt wat er van te maken valt. Waarbij de kris kras overstekende voetgangers ijverig meehel pen. Dies eindigt het in een algemeene chaos, dank zij: de nauwe straten, de logge ge vaarten en de onwil de wet als iets noodzake lijks te zien. Aan de beide eerste oorzaken is weinig te doen, aan de laatste alles. Maar we zouden de andere wegkruisingen te kort doen, door aan de Zijlstraat alles te gunnen. Graag noemen wij met eere ook: KruisstraatNassaustraat. Gasthuisvest Groote Houtstraat, Groote MarktJansstraat Riviervischmarkt en de andere, verkeerend Haarlem ongetwijfeld door en door bekend. Over de tram valt nog heel wat meer te vertellen, al was het slechts de kwestie van de al of niet wenschelijkheid harer verschijning in de binnenstad waar zij duizend en een 'probleem met de daaraan verbonden ver schrikkingen teweeg brengt. Ook buiten de binnenstad vervult haar komst velen met angst. Begeven wij ons naar de Leidschevaart daar waar het gevaarte van het hooge viaduct duikt. Onheilspellend gilt de lange rups, ter wijl zij de menschen beneden een blik gunt van onder-af op haar wielen die over de ijzers knarsen. Met een behoorlijk vaartje tuimelt de heele zaak naar den began en grond, sluit voor eenige oogenblikken alle verkeer af, neemt bezit van den heelen rijweg en belandt eindelijk ter rechterzijde van de Leidschevaart. Goedmoedig gaat de trein nu bellen, is plotseling een echte stadstram ge worden, de groote koplamp die op het oog van een Cycloop lijkt wordt gedoofd en de collega reus die zich naar Zandvoort begeeft, ont steekt zijn schijnwerper. Heeft een fietser of een automobilist het ongeluk in het stukje weg te geraken dat hem nog gelaten wordt, terwijl beide slierten elkander ontmoeten, dan wordt de toestand benauwd vooral als auto of fietser tegelijk in het valletje raken en er tot overmaat van ramp een tegenligger ver schijnt. Is het avond, dan beteekent een dergelijke samenloop van omstandigheden wis en zeker een ongeluk. De voorbeelden ervan zijn helaas legio. Er komen nu groote lampen op de Leidschevaart, sterker licht, dat naar men hoopt het leven van velen zal redden. De Tempeliersstraat zouden wij geen straat meer willen noemen, beter is te spreken van het Tempeliersemplacement, en hoe het op het Plein kan zijn, toont een der foto's. Vol komen heer en meester is de voormalige E.S.M. hoog opgericht regeert zij over weg en straat. Vooral over de Anthoniestraat aan de andere zijde van de Langebrug. Deze toestand is uniek en een stadsbeeld dat Haarlem zoo eigen is. dat wij er eerlang met weemoed afscheid van zullen nemen. Parkeer wanhoop. Het is echter niet alleen de tram die onze stad verstopt doet raken. De parkeerende wagens en auto's hebben minstens evenveel op hun geweten. Prachtige voorbeelden liggen te grijpen: Smedestraat. die vaak meer par keerende wagens telt dan rijdende; Zijlstraat bij de brug, een dorado voor verkeerspuzze- laars, Gier- en Koningstraat, die practisch tot de helft in breedte zijn teruggebracht, zoodat er heelemaal weinig overschiet, Bar- teljorisstraat en alle andere straten waar winkels zijn, pakhuizen of kantoren. De win keliers vreezen minder verkoop als aan een parkeerverbod streng de hand wordt gehouden ofschoon ruimere plaatsen waar geparkeerd zou kunnen worden, enkele minuten gaans zijn verwijderd. Met dat al is het vaak een wonder hoe de auto's die van zin zijn onze binnenstad te trotseeren er zonder krassen weten door te komen. Is het geen kluit fietsers die den we;_ verspert, een tram die juist stopt of wel een parkeerende sliert, dan hebben wij nog de gladde plekjes. De rotonde van het Plein is een ware glijbaan, de bocht op de Groote Markt voor Brinkmann zal historische be- teekenis krijgen en de draaiing bij de Am- sterdamsche Poort brengt menig automobilist in de veronderstelling dat hij een bobslee be stuurt. De Spaarnwouderstraat is zoo boterig dat men een waarschuwingsbord heeft plaatst: SLIPGEVAAR.... Een ieder vuile naar verkiezing deze markante serie aan. Berusten wij ten slotte in de aanwezigheid van de busgevaarten, die geïsoleerde stads wijken met de drukke wereld van de Groote Houstraat en omgeving verbinden. Zij kun nen het ook niet helpen dat zij nagenoeg alle bochten moeten nemen door eerst links bijna over het trottoir te sukkelen om dan rechts op een haartje een winkelpui te missen. Het wordt vervelend steeds voorbeelden op te sommen; voor een langen winteravond is het anders wel een aardige afwisseling als wedstrijd wie de meeste kan vinden. Wat te doen? Tochal zou alles geregeld zijn, al zou de tram geen moeilijkheden meer opleveren, al zouden alle straten parkeer.bevrijd zijn. al zou er geen glad plekje in ons plaveisel mee; zijn te vinden, al zouden alle wegen helder met natriumlicht zijn overgoten, toch hangt ook dan nog alles af van de bestuurders der auto's de fietsers, de koetsiers, voor zoover wij die nog tellen. Zoolang men nog zegt: „Ik houd me aan den regel van het rechtskomende verkeer, behalve als ik zelf van links kom zullen er ongelukken blijven gebeuren. Zoolang men nog meent dat een flinke claxon, of luid belgeratel een vrijgeleide is om alle wegen en kruisingen in sierlijke vaart te nemen, zullen de leden van den ongevallen- dienst geregeld de gewonden moeten verbin den. Zoolang men nog gelooft een enkelen keer wel links door de bocht te mogen rijden, zal de kantonrechter moeten zeggen dao boeh moet volgen. Zoolang men nog in de verheel- ding verkeert dat juist gij meèr recht op den weg hebt dan die andere fietser, automobilist if motorrijder, helpt het niet dat de politie zich dagelijks weer afvraagt: Hoe kunnen wij de stad zoo veilig mogelijk maken? In 1933 hadden wij in onze stad 1723 ongelukken. In het afgeloopen jaar boekten wij 1484. Een aanmerkelijke teruggang dus, ondanks het feit dat het verkeer is toegenomen. Wellicht kan men dit voor een groot gedeelte op reke ning schrijven der bochten., lichten- en an dere weken. Cijfers zeggen echter niet zoo erg veel. Eén centimeter verschil kan ook het verschil zijn tusschen dood en leven. Toch vergefe men niet dat dit jaar reeds twee menschen den dood op straat hebben gevonden. Bedenkt wel dat elk uur van den dag ook.gij schuld kunt hebben aan den dood van een fietser of wandelaar, ook al begaat gij slechts een ge ringe overtreding, een foutje dat „toch zoo erg nog niet is". Weest gewaarschuwd voor de gevaren die onze stad herbergt, gevaren die weggenomen kunnen worden, zullen worden, of niet en dus blijven zullen. Weest echter ook gewaarschuwd voor de gevaren die.gij zelf schept! INGEZONDEN De Leidenaar op het Kennemerplein. „Als het kalf verdronken is dempt men de put" luidt het bekende Hollandsche spreek woord. Zal men dit spreekwoord ter harte ne men en nu eens zijn aandacht wijden aan het gevaarlijk punt JanswegKennemerplein waar de N. Z. H. n.l. de beruchte „Leidenaar" Vrijdag een slachtoffer maakte? Als buurtbe woner hoop ik het van harte. Ik geloof zelfs nu onder veel politioneel vertoon een recon structie van het drama plaats had, te mogen vermoeden dat het laatste bedrijf zich in de rechtzaal zal afspelen. Het slachtoffer is Mei wei niet mede in het leven terug maar het kan zijn nut hebben voor den vervolge. De verantwoording der schuldvraag kunnen wij gevoegelijk aan bevoegde autoriteiten over laten. Zou het echter geen aanbeveling ver dienen, (nadat reeds is gewaarschuwd voor een verkeerschaos waardoor ongelukken niet konden uitblijven) het gemeentebestuur nog maals tevragen de directie van de N. Z. H. er op attent te maken dat zij nog steeds haar be lofte niet nakwam om de tramtrein Haarlem Leiden aan het einde van den Jansweg bij het Stationsplein te laten om loopen, zoodat de tram niet onder het viaduct hoeft te komen. De tramtreinen moeten dan wel 's morgens van de remise Soendaplein en na eindigine van den dienst 's avonds onder het viaduct door, maar op de drukke uren is men op het punt JanswegKennemerplein ervan verlost, en kunnen de uitstekende treeplanken of wat dan ook, geen slachtoffers meer maken, in bochten waarvan de uiterste rail van de trot toirband geen 2 Meter doch op sommige plaat sen slechts 1,75 M. verwijderd is. Dankend voor de opname. Buurtbewoner Jansweg. Lens open, lens dicht, open, dichttelkens een opstopping, een niet te ontwarren knoop ofeen tooneeltje van ver bijsterend gevaar. Nummer 1: verkeersknoop voor het postkantoor; een paar parkeerende auto's, twee bussen, fietsen, auto, handkar. 2. Een tooneeltje dat zich enkele keer en per uur herhaalteen Brockwaybus draait de Zijlstraat in van de Ged. Oude Gracht af. 3. Op denzelfden hoek is een ontmoeting van een N.Z.H.-bus en een vrachtioagen. 4. Een tram komt bij het Proveniershuis in de Groote Houtstraat. Tivee auto's erbij en de weg is vol. 5. Als de E.S.M. de Tempeliersstraat betreedt, is het Plein geblokkeerd. Links ziet men een auto, die snél achteruit moest rijden, ter lüille van de spotborden. 6. De Leide naar draait om de bocht van het Kennemerplein naar het Jansweg-viaduct en vangt het verkeer in de val. 7. In de Jansstraat bij de Ridderstraat vormen de rails een ware verlceersfuik. 8. Een sliert parkeerende wagens in de Koningstraat en de lange Leidenaar. Natuurlijk blijft er nu voor niets meer plaats over. 9. In de Kruisstraat bij de Nassaustraat begeeft de tram zich van rechts naar links, daarbij de bekende puzzles scheppend. 10. De E.S.M. duikt van het viaduct neer op de Leid schevaart en legt beslag op den geheelen rijweg. (Vervolg eerste kolom), loop der jaren zooveel gedaald, dat zelfs die lage huur meer zou zijn dan 1/7 van het in komen.- Met een liooger percentage zal dan ook in de toekomst rekening gehouden moe ten worden. Vele middenstandswoningen zijn in huur be langrijk verlaagd. Daardoor konden de be woners van deze huizen een gedeelte van de vermindering van hun inkomen opvangen. In Nederland heeft men in den laatsten tijd te veel huizen gebouwd, in verhouding meer dan de aanwas der bevolking was. Maar dat wil nog niet zeggen, dat ook te Haarlem te veel gebouwd is en allerminst dat er in alle klassen te veel gebouwd is. Om dit te onder zoeken hebben B. en W. het voornemen een nieuwe' woningtelling te houden. B. en W. willen op voorzichtige wijze voort gaan met aanbouw van woningen om elk jaar ongeveer 100 krotwoningen onbewoonbaar te kunnen verklaren.Bovendien moet rekening ge houden worden met de aanwas der bevolkingAls er huizen gezet worden moeten het huizen zijn met lage huren. Men moet de nieuwe hui zen niet tegen den kostenden prijs verhuren, maar het geheele woningbezit der gemeente als één geheel beschouwen, om daardoor te bereiken, dat ook huren van bestaande wo ningen verlaagd kunnen worden Het gevolg zal zijn. dat de eigenaars van particuliere woningen gedwongen worden hun huren te verlagen. Dat is het aanpassings proces. De industrie heeft zich voor die aan passing groote offers moeten getroosten. Het is niet te doen dat het kapitaal in huizen be legd onaangetast blijft. Dit aanpassingsproces is bovendien in het belang der maatschappij. Bij Bouw- en Woningtoezicht zijn nog 270 aanvragen voor huizen van ouden van dagen. Daaraan is dus groote behoefte. Er zullen nu 16 van deze huisjes gebouwd worden. B. en W. zullen overwegen of de waarborg sommen voor woningbouwvereenigingen niet kunnen worden afgeschaft. Er is gezegd door den eenen spreker bouwt huizen met voorzichtigheid, terwijl een ander zei bestrijdt de werkloosheid. Beide dingen gaan niet samen. Als men werkloozen gaat betrekken bij den bouw van goedkoope wo ningen dan verslechtert daarmee de positie der bouwvakarbeiders. De heer Peper stelde een motie voor om uit te spreken dat geen vervolging ingesteld mag worden tegen personen die meer dan 17 van hun inkomen verwonen. Deze motie werd niet gesteund. Hierna werd de zitting te 11.40 tot Donder dagmiddag verdaagd. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Actetasch met inhoud. Hessels, T v. Berk houtstraat 6 rood: Das, Blijswijk. Bantam- straat 68: Handschoen, Klaereman, Esschil- derstraat 20 rood, Handschoen. Hasert. Nach tegaalstraat 23.Honden. Asyl Ridderstraat 11. kat. idem; Muts, de Laat. Spaarnwouder straat 4 rood: Portemonr.aie met inhoud, v. Braam, Vrouwehekstraat 60; pet. jongens-, v. Amersfoort. Brouwersplein 11 rood: Rijwiel- belasting plaatje. Molenaar de Clero.straafc 129. en Bachman, Accaciastraat 87; Slinger v. auto, Stuurman. Gierstraat 38 rood; sleutel, Wisbrun en Liffmann, Gr. Houtstraat 25-27. GESTROOMLIJNDE SPOORWAGENS Voor den dienst Ro.tterdam-Hoek van Hol land zullen door de spoorwegen gestroomlijnde wagens, waarin veel licht materiaal verwerkt is, gebruikt worden. Zij zijn bij Heemaf in aanbouw. K. L. M. KRIJGT GEEN BR. INDISCHE POST VOOR NED. INDIë De administratie der posterijen in Britsch- Indië heeft officieel aan het bestuur der pos terijen in Ned.-Indië medegedeeld dat mail uit Britsch-Indië bestemd voor Ned.-Indië voortaan uitsluitend met. Engelsche luchtdien- sten zal worden vervoerd.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 13