f fïlAftYLL tandpcx/tcx Zoo een en ander, U 1 E Si Si O O P DE BILT Een spelletje en een brand op het Wilsonplein. ECHTE WALES-ANTHRACiET DONDERDAG 10 JANUARI 1935 H A A R C E M'S DAGBLAD 2 (Adv. Ingez. MedJ Midden op straat met een geweer geschoten. Als de drift baas wordt Twee bewoners van de St. Janstraat te Am sterdam. hadden twist gekregen over een za- kenaangelegenheid. Na een zeer opwindend gesprek, waarbij het nog niet tot handtaste lijkheden kwam. snelde een der mannen zijn woning binnen om na enkele oogenblikken weer naar buiten te komen met een dubbel loops jachtgeweer. Zonder zich te bedenken zette hij het geweer aan den schouder en loste in het wilde weg twee schoten. De hagel korrels vlogen naar alle richtingen weg. ter wijl de menigte die zich om de twistenden had verzameld uit elkaar stoof. Het bleek dat vier vrouwen getroffen wa ren door den hagel. Gelukkig waren de won den niet van ernstigen aard. De vrouwen waren in de beenen en in het gelaat gewond. Zij werden in het gasthuis geholpen en kon den daarna naar huis gaan. Den man werd het geweer ontwrongen en hij werd meege nomen door de politie. Hij is aan de justitie overgeleverd. synagogediensten. Ned. Isr. Gemeente. Sabbath: Vrijdaeavonddienst bi.i .den Ingang van den Sabbath te 4 uur. Ochtenddienst te 8.15 uur. Middaedienst te 1 uur. Avonddienst te 5.02 uur. Werkdagen Ochtenddiensten te 7 uur Zonda g ié 7.30 uur. Avonddiensten te 7.45 uur Talmoed Thora: Sabba th te 12 uur. Werkdagen te 7.45 uur. Zondag te 7 uur. De diensten op de werkdagen, ahmede Tal moed Thora worden verricht in het Gemeen teopbouw: Lange Wihigaardstraat 14. De overige diensten vinden plaats ter Syna goge. Lange Begijnestraat 11. Propaganda-avond V. P. R. O. Rede van mej. dr. Bruining. AANBESTEDING. Hedenmorgen werd door het provinciaal bestuur aanbesteed het onderhoud van den Zaanlandsohen Communicatie weg c.a.. loonende van den Rijksweg VelsenAlkmaar nabii Beverwijk tot aan den spoorwegover gang te TT'taeest en van het voromaliige As- sumer tolhek te Heemskerk tot aan de Nauerna^chevaart nabij den watertoren te Assendelft in de; gemeenten Wijk aan Zee en Duin. Heemskerk. UHgeest en Assendelft en van het gedeelte van den provincialen weg HaarlemWestzaanPurmerend tus- schen denSpaarndammerdijik, nabij Spaarn- dam en den spoorwegovergang te Zaandijk in de gemeenten Haariemmerliede en Snaarn- woude. Assendelft, Westzaan en Zaandijk, ge. durende 1935. Het laagst werd ingeschreven, door J. Ooms te Aveiuhorn voor f 20.734. De Vrijzinnig Protestantsche Radio Om roep had op Woensdagavond een propaganda- avond georganiseerd in het gebouw van den Ned. Protestantenbond aan de Berkenstraat in Haarlem Noord. Zeer velen waren bijeen gekomen, zoodat het zaaltje overvol was. Ds. H. J. Kastein dankte in zijn openings woord namens den V. P. R. O. het bestuur van den Protestantenbond Haarlem Noord voor de terbeschikkingstelling van het gebouw. Hij heette de vele belangstellenden welkom en in het bijzonder voorts de medewerkenden, waar onder mej. dr. N. A. Bruining, voorzitster van den V. P. R. O. uit den Haag, die als spreek ster was uit-genoodigd. Hierna werd het programma afgewerkt, waaraan medewerking werd verleend door mevr. N. de Bock—Verdel, orgel, die voor de pauze twee praeiudia en ook na de pauze eenige orgelsoli gaf. Mej. Chr. Stork, sopraan zong verschillende liederen met orgelbegelei ding, en het koor van de afdeeling Haarlem Noord van den Ned. Prot. Bond onder leiding van de heer J. A. C. Zuidweg trad na de pauze op. Het gebodene werd op hoogen prijs ge steld door het publiek, dat vol stille belang stelling de muzikale vertolking volgde. Mej. Bruining, sprak over Den Zin des Le vens. Er zijn jongeren, aldus spr. die de waarden afmeten naar wat ze zien bijv. in de bioscoop. Ze zien de dingen in verbrokkeling, zonder draad. Maar als er ernst in hen zit, stellen ze de vraag waar het leven voor is. Spr. ant woordt dan dat er drie houdingen zijn. Ie er is geen zin, alles is toeval. Maar dit is niet te gelooven. Er moet een Bouwer zijn. 2e de scep ticus zegt er niets van te kunnen weten. Laat men het dus zoo prettig mogelijk voor elkaar maken. Zoo zijn er velen. 3e Men is niet in het leven gekomen uit eigen verkiezing. Er is een opdracht, die aanvaard moet worden. En dus is er zin in het leven. Dit is de vaste ervaring- van spr. De taak. van hoogerhand opgelegd, moet men opnemen en vervullen. Men moet zichzelf stellen in dit leven als dienaren Gods. Met belangstelling volgden de aanwezigen de filmbeelden, die de V. P. R. O. in beeld te zien gaven. Het propagandistisch woord werd niet vergeten. Ds. Kastein sprak tenslotte een eind woord. Vereeniging „Geloof en Wetenschap". Oude problemen in de moderne biologie. Hebt u niets vergeten? In de Londensche trams vindt men jaar lijks ongeveer 50.000 voorwerpen die passa giers door nonchalance of andere oorzaken kwijt zijn geraakt. en Eglazen baan. In Tsjecho-Slowakije heeft men een auto racebaan van anti-slipglas geconstrueerd. Felix op stap Een kat van een inwoner van Perth in West-Australië werd op den trein gezet en naar een nieuw tehuis in Narrogin gebracht bijna twee honderd kilometer weg. Negen da gen later kwam hij den tuin van zijn vroe- geren baas weer inwandelen. Hij had den hee- len weg, die hem onbekend was, geloopen Kerken in Londen. Londen, bevolkt door ongeveer 71/2 mil- lioen inwoners, heeft circa 2000 kerken. „Jan, de schoenmaker vraagt om zijn geld." „Zeg hem, da-t hij voor zijn beurt is, ik heb ze nog niet eens betaald.'' Kleine wenken, Bronzen of koperen kandelaars, die door kaarsvet verontreinigd zijn houde men even boven de glasvlam en wrijve ze dan met een drogen doek op. Geel geworden zilver herneemt zijn ouden glans wanneer men het in warm water met geest van salmoniak legt en het dan uitwrijft met krijt. AGENDA DONDERDAG 10 JANUARI Gebouw Protestantenbond: Vrijz. Dem. Bond Sprekers minister P. J. Oud en mi'. M. Slin- genberg. 8.15 uur. Stadsschouwburg: De familie Kegge. 8 uur. Cinema Palace: „De Tante van Charley" Op het tooneel: Tummers, liedjes aan den vleugel. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Jood Süss". Op het tooneel: Oscar Gondy Trio, „Non plus ultra". 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Artistenleed" en uitgebreid voorprogramma. Doorloopende voorstelling van 7 uur af. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 11 JANUARI Gem. Concertzaal: Concert H, O. V. Negen de Symphonic van Beethoven. 8.15 uur. Stadsschouwburg: Amsterdamsche Tooneel- vereeniging. „Gijsbrecht van Aemstel", 8 uur. Schouwburg Jansweg: Ensemble De Boer Van Rijk. „Betje". 8.15 uur. Wilhelminastraat 22: Cursus Ver. voor Vrou- wenbelangen en Gelijk Staatsburgerschap. 8 uur. Frans Hals Theater: „Malle Gevallen", 2.30, 2 en 9.15 uur. Bioscopen: nieuw programma. Op de zevende bijeenkomst in dit seizoen van de Vereeniging „Geloof en Wetenschap" sprak Woensdagavond, voor de flink bezette zaal van den Schouwburg aan den Jansweg, Prof. Dr. J. A. Barge, te Leiden, over het on derwerp: „Oude problemen in de moderne biologie". De menschen zijn er altijd op uit geweest, zoo begon spr. ongeveer, in de geheimen en in het wezen van het leven door te dringen. Men vroeg zich af: hoe is dat leven ontstaan? Want in de wording is men het wezen dei- dingen het meest nabij. Aristoteles dacht, dat het leven kan ontstaan uit de doode stof en nog in de 17e en 18e 'eeuw geloofde men aan deze „generatio spontania". Maar langzamerhand kwamen de geleerden tot de overtuiging, dat leven toch ontstaan moest uit een levensk i e m. Echter bleef er nog een groot verschil in opvatting: de aan hangers van de theorie der praeformatie wa ren van oordeel, dat in de levenskiem het vol wassen wezen al in miniatuur aanwezig was. Maar deze theorie was toch niet houdbaar, want dan zou een oneindig aantal kiemen in elkaar besloten moeten zijn. De Duitsche on derzoeker Caspar Friedrich Wolff kwam met een nieuwe theorie: die der epigenese, volgens welke iedere ontwikkeling begon met een vol komen structuurloos stadium. Dit was ook niet geheel juist; de kiem mist niet iedere struc tuur, maar wel wordt de bouw steeds gecom pliceerder. Nadat door de ontdekking van de micros coop nieuwe takken der wetenschap, de ver gelijkende en beschrijvende embryologie ont staan waren, geraakte de strijd tusschen prae formatie en epigenese geheel op den achter grond. Maar op net eind der 19e en het begin der 20 eeuw dook het oude probleem weer op, door de onderzoekingen van August Weiss- mann, die louter theoreticus en van Wilhelm Roux, die een echt natuuronderzoeker was en verschillende experimenten deed met kik- vorscheneieren. Na de pauze ging de geleerde inleider nader in op de experimenteele onderzoekingen van de neo-genetische school, waarbij gebruik wordt gemaakt van de methode der vitale kleu ring en ook het potentieprobleem der cellen aan de orde komt, n.l. de vraag of elke cel voorbeschikt is bepaalde deelen van het indi vidu te vormen of dat élke cel dienen kan tot de vorming van wélk deel van het individu ook. Het laatste bleek mogelijk. De conclusie moet zijn, dat niet elk onder deel „zóó maar klaar ligt"; er is alleen epige nese. Er ontstaat telkens iets nieuws bij de genese; tijdens de ontwikkeling worden de or- ;anen gevormd. De theorie der praeformatie moet worden verworpen al zullen wij niet kunnen buiten éénige praeformatie, want er moet toch iets in het ei zijn, waardoor slechts een be paald soort individu uit een bepaald ei kan komen: nooit ontstaat een eend uit een kip penei. Spr. eindigde zijn met lichtbeelden verdui delijkte inleiding met de aanhaling van Ruskin's woord: het moge aangenaam zijn. iets te weten, veel blijder nog stemt het feit, dat er nog zoo veel is, wat wij niet weten. De voorzitter der vereeniging, Mr. F. Vorst man sprak aan het slot woorden van dank en waardeering tot Prof. Barge. BARTELJORISSTR' 26-28 BONTMANTELS, JAPONNEN, MANTELS (Adv. Ingez. MedJ meldt: Hoogste barometerstand 778.5 m.M. te Riga. Laagste barometerstand 733.0 m.M. te Isafjord. en voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidoostelijken tot Zuidelijken wind. Betrokken tot zwaar of half bewolkt. Weinig of geen sneeuw. Temperatuur in het Zuidwesten om het vriespunt. Elders lichte vorst Uit het Buitenland WAARSCHIJNLIJK AANHOUDEN VAN DE VORST, BEHALVE IN HET ZUID WESTEN. De ontwikkeling van den hoogen druk in Frankrijk heeft den barometer op dezelfde hoogte gebracht als in Duitschland, zoodat de wind naar het Zuiden liep. De depressie op IJsland is sinds gistermiddag sterk afgeno men, maar een vrij diepe secundaire die over Schotland en Noorwegen trekt, doet toch aan de hooge drukking in Scandinavië afbreuk. Niettemin handhaafde zich het gebied met meer dan 25 graden vórst in Midden-Zweden en ook in Oost-Duitschland en Polen wordt meer dan 20 graden vorst gemeld. In Zuid- Frankrijk is de vorst toegenomen, op de Britsche Eilanden verdween de vorst en steeg de temperatuur.. In Schotland en aan de Noorsehe kust waait het stormachtig uit Zuidwest. Ofschoon de koude - uit Duitschland thans niet meer in onze richting kan stroomen is voor het oogenblik, behalve in het Zuiden van ons land aanhouden van de vorst waar schijnlijk Barometer Stand van heden 772 m M. Vorige stand 770 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: FA. A. FEDERMANNOpticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer 10 Januari: Hoogste gisteren 32 F. Laagste heden nacht r 30 F. Hoogste heden tot 12 uur 32 F. IJSBAAN „ST. MORÏTZ" bij de Amsterd. Poort. Voorverkoop Seizoenkaarten 1.50 Bij geopende baan ƒ2.50 Firma HEENK en 'T ANKER, Groote Houtstraat. (Adv. Ingez. Med.) BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Januari. Ondertrouwd 9 Januari: C. L. Brink en S. Sutterlüti; G. J. Scharders en A. C. Meijer: M. J. M. Braun en W. J. M. Sweerts; C. P. W. Lubbers en E. Schekat; J. S. F. Ludding en J. Rijbroek. Getrouwd 9 Januari: W. Maier en A. M. Rösl; H. Hoogkamer en J. M. Roelofs; M. Hering en G. G. v. d. Berg; L. A. Weber en M. Kremer; P, Jacobs en A. M. Warmerdam; J. H. v. Hemert en M. Does; J. J. van Ko peren en A. Raar; C. Akker en M. de Bruin; W. Hendriks en M. J. Munnikes; H. W. Driessen en A. H. L. Sietzema; H. van Brug gen en M. Sarma- Bevallen 7 Januari: A. M. L. F. Hoog Warnaars, d.; 8 Januari: S. M. Twisterling Middelkoop, d.; H. F. Opdamde Boer, z.; H. C. van Aken—de Kort, z.; H. M. van Beek- Spoor. d.; J. Bakkerv. Vleeren, z.; C. van KampenPoorter, d.; 9 Januari: M. C. Eich- horn—Schrama, d Overleden 7 Januari: A. C. NoordaVree ken, 68 j., Saenredamstraat; F. Kolk 71 j.. Brouwersstraat; J. Luiting, 34 j., Wouwer- manstraat: 8 Januari: E. v. Kapelv. Wort, j.. Wagenweg: J. L., 3 d. z. v. C Warlé, Reitzstraat: J. IJ. Hosbach, 80 j.. Jansstraat. A. v. d. HeijdenRadder, 80 j., Frans Halsstr. MET DRIE KOEIEN ER VAN DOOR GEGAAN Te Broek op Langendijk zijn zekere H. en V. aangehouden, verdacht van flesschentrekkerij. Eén van hen kocht van een veehouder op de Leeuwarder markt drie koeien, welke op een later uur in een café zouden worden betaald. Voor de betaling verdween het tweetal echter. De koeien zijp door de politie in beslag geno men en aan den eigenaar teruggeven. Afzetting met een kloppartij. De Maqirus-ladder van de brandweer doet dienst om de ramen der hoogste verdieping te openen, opdat de rook naar buiten kan. De jeugd, die vrij had van school, is een dank baar publiek, voor zoo'n gratis voorstelling, al was zij buiten en niet in den Stadsschouw burg Als je een brandend stukje papier in een emmer laat vallen, is er groote kans dat het vlammetje uitdooft. Dit is een aardig spelle tje, vooral voor kinderen. Maar de spruit, die op zolder van het Wilsonsplein 21 speelde, deed het anders. In plaats van een emmer nam hij een kist. geen leege, doch een die keurig gevuld was methoutwol. Wat een schrik toen er een groote vlam uit sloeg. Daarom nam de kleine vuurmaker een andere kist, ook met houtwol, en zette die er boven opEn toen nog maar een kist, en toenhollend naar benee. Boven brandde het best. De brandweer zorgde er voor dat met een straal op de waterleiding het vuur beperkt bleef tot den zolder, waar alleen enkele kisten houtwol en de wasch, die .te drogen hing, ver brandden. De lagere verdiepingen kregen wil water schade, wat voor de radiotoestellen die in den winkel beneden stonden, allesbehalve gunstig was. De inboedel was niet verzekerd. Rumoer bij de afzetting. Bij de afzetting door de politie heeft zich een onaangenaam incident voorgedaan. Op den oprit van den Stadsschouwburg was een man, die zei noodzakelijk door de afzetting heen te moeten. Het heette dat hij medicij nen moest bresigen. Nadat een agent van po litie hem gelast had zich te verwijderen en de man daaraan niet voldeed trok de agent zijn sabel (volgens het politierapport liet hij het wapen in de scheede) en sloeg daarmee eenige keeren. Enkele omstanders, die met het geval niets hadden te maken, namen een dreigende hou ding tegen den agent aan, over deze h.i. on rechtvaardige behandeling. Zij lieten daarbij hun messen zien. De politieagent is daarop naar het posthuis op het Leidscheplem ge gaan. In die omgeving werd het rumoerig, want velen wilden den agent in het posthuis „opzoeken". De 38-jarige man, die geslagen was kwam later zijn beklag doen, met een bijl in zijn hand. De bijl is hem afgenomen en de man is naar de Smedestraat overgebracht. Toch 'is geen procesverbaal opgemaakt. Gelukkig is de man bij de behandeling met de sabel niet gewond. Waartoe een spelletje met papiertjes en vuur al niet kan leiden Rapport van Kerkopbouw door Synode verworpen. Komt prof. Karl Barth naar Nederland? In de gisteren te 's-Gravenhage voortge zette buitengewone vergadering van de al- gemeene synode der Ned. Herv. Kerk is het rapport van de Ver. Kerkopbouw nader be handeld. Tien sprekers namen aan de dis cussie deel. De rapporteur, ds. F. Tammens be antwoordde de gemaakte opmerkingen, en be streed namens de commissie van rapporteurs het rapport. De kerk heeft allereerst rust noodig. Prof. dr. A. M. Brouwer, praeadviseur der ;ynode en een der geestelijke vaders van het rapport, gaf daarvan een nadere verdediging, ging de bedoeling daarvan in hoofdtrekken na, weerlegde de geopperde bedenkingen, oordeelde het vetorecht in dezen tijd onhoud baar en wees op de groote verantwoordelijk heid die een beslissing thans op de leden legt. Hierna werd tot stemming overgegaan. Het ontwerp van Kerkopbouw" in zijn ge heel wordt allereerst in stemming gebracht. 14 stemmen verklaren er zich tegen, dat het ontwerp als geheel aan de Kerk zal worden aangeboden, 5 zijn er voor. Met 10 tegen 9 stemmen wordt mede ver worpen de vraag, of het ontwerp geamen deerd aan de consideratie's-der Kerk zal wor den onderworpen. Tenslotte kwam aan de orde het verzoek van de Theol. Faculteit der Utr. studenten, ondersteund door de Theol. Faculteit der Utrechtsche Universiteit, om aan den afge- zetten hoogleeraar in Duitschland, prof. dr. Karl Barth, een leeropdracht te geven. De synode gaf aan prof. dr. A. M. Brouwer op dracht zich te willen belasten met de voor ziening van het onderwijs in de Dogmatiek, zoolang dr. F. S. H. J. Berkelbach v. d. Spren- kei, de hoogleeraarsstoe! van prof. dr. M. v. O. f 2.15 WITTOP KONING HAARLEM HAR MENJAN S WEG 67A. TELEFOON 16100 (Adv. Ingez. Med.) Rhijn nog niet bezet heeft. Daardoor zal het mogelijk zijn dat Karl Barth in Utrecht en kele colleges geven kan. Hierna sluiting. Britsche trawler vergaan. Slechts twee van de zestien opvarenden gered. HULL, 10 Januari (Reuter.) De stoom trawler „Edgar Wallace" is nabij Hull in de Hupmber gezonken. Er waren zestien man aan boord, waarvan er slechts twee zijn opge pikt. De vermoedelijke oorzaak van de ramp is, dat de „Edgar Wallace" op een zandbank liep, zware slagzij maakte vol water liep en zonk. BENOEMINGEN. Bij K. B. zijn benoemd: a. tot heemraad van het hoogheemraad schap van de Uit waterende sluizen in Kenne- merland en Westfriesland D. Kooiman, te Purmerend; b. met ingang van 1 Januari 1935, tot hoog heemraad van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende sluizen in Kennemerland en Westfriesland, P. A. de Lange, te Heiloo;

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2