bk SCHAAKRUBRIEK Neem 'n "AKKERTJE" DONDERDAG 10 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 11 •"•"HlllllfiilH De moeilijkheden van een boksers-vrouw; Een proef met twee scheidsrechters per wedstrijd; Bill Marsden als trainer terug bij H. B. S.; Een officiëele wedstrijd NederlandEngeland?; De derde bekerronde. Zooals Bernard Shaw zegt: „You never can tell". En aangezien men nooit kan weten, of in ons land nog eens een zwaar gewicht-boks kampioen aan het licht komt, die. evenals Jack Dempsey, Gene Tunney en Jack Peter sen over de geheele wereld bekendheid geniet, is het wel nuttig, ten dienste van de lezeres sen dezer rubriek, hier de meening van Mrs. George Cook en Miss Betty Williams te ver kondigen. Zij zijn resp. de vrouw en de aan slaande echtgenoote van den Australischen kampioen Cook en van Jack Petersen, houder van den zwaar gewicht-titel van het Britsche Rijk. Mrs. Cook, die thans twaalf jaar lang het lief en leed of beter gezegd, alle „ups" en verschillende „downs" van een boksersloop- baan heeft meegemaakt, geeft Betty ter ge legenheid van haar verloving den volgenden goeden raad: „Het is lang niet gemakkelijk om met een bokser getrouwd te zijn. want een vrouw, die niet alle speciale moeilijkheden van het vak begrijpt, zal de kansen op succes van haar man bederven. Blijft ze thuis, terwiil hij in den ring voor de overwinning vecht, dan heeft ze geen rustig oogenblik bij de gedachte, wat hem in dien tusschentijd al niet kan over komen. Dat heb ik in het begin van ons hu welijk meegemaakt, en daarna ben ik steeds bij zijn wedstrijden aanwezig geweest, zoodat ik lang niet zoo zenuwachtig was. Ik herin ner me. hoe George na zijn gevecht tegen Goddard thuis kwam met twee dicht geslagen oogen (oh! lovelv black eves) en hoe ik bijr° flauw viel van den schrik doch ofschoon ik er een week lang ziek van was. heb ik tot des moreens vroeg ziin oogen gebaad. .Dan de trainingskwestie. Een bokser van klasse moet voor elke match ongeveer een maand trainen, en in afzondering leven. Dat wil dus zeggen, dat hii met zes matches per Jaar evenzoovele maanden van zijn vrouw wee is. Wint hij het gevecht, dan gaat hij na af loop dansen en alles is goed. doch wordt hü verslagen, dan is hij meestal een week lane in een slecht humeur of. om in bokserstermen te spreken, terneergeslagen. Denk eens aan de zoveen en de spanning vóór den strijd. George had er vast op gerekend, zijn match tegen Jack Petersen te winnen en het was een „slag" voor ons beiden, toen hij verloor. Maar ondanks ai'es moet een boksersvrouw steeds vronlijfe ziin". Miss Williams, ofschoon dankbaar voor bo- Venstaanden goeden raad, beziet, zooals het een jeugdige verloofde betaamt, de kwestip 'lang niet zo: tragisch en haar antwoord helt zelfs bedenkelijk over naar de luchthartig heid, waarvoor wij ouderen altijd blijven Waarschuwen. Zij zegt: „Ik heb Jack nooit zien vechten en ik voe1 er ook niet voor. dit te gaan zien. Zenuwach tigheid ken ik niet, want ik ben er altijd ze ker van. dat hij wint. Trouwens, meestal wordt hii niet gewond en slechts eens heb ik hem met een blauw oog en een dikke lin gezien* natuurlijk vond ik dat niet zoo prettig. Wat zijn langdurige afwezigheid gedurende de training betreft, daaraan valt nu eenmaal niets te veranderen en in ieder geval ben ik nog lang niet, met hem getrouwd". Wordt gij, lezeres en ook gij lezer, niet ge troffen door het diepgaande verschil in op vatting? Aan den eenen kant de teeder zor gende echtgenoote, die, als ihet ware, eiken stoot medevoelt. en daartegenover de onbe zorgde Miss 1935, die niet eens aan de moge lijkheid gelooven wil. dat de neus des gelief den op een kwaden dag wel eens eenige gra den uit het lood geslagen kan worden en die meent, dat ..Darling Jack" alleen maar over winningen kan behalen. Laat ons hopen, dat dit optimisme der jonkheid niet door ,.op- stooten" en „linker directen" ontijdig wordt uitgeslagen. Bi] den wedstrijd te Chester tusschen de Noordelijke en Zuidelijke proef-elftallen van amateurs heeft men voor de eerste maal het plan van het Engelsche Referees' Committee tot aanstelling van twee scheidsrechters per match aan de practijk getoetst. Van officieele zijde bestond voor dit experiment meer be langstelling dan bij het publiek, hetgeen niet te verwonderen valt. want dergelijke proef- wedstrijden en zeker die tusschen amateurs geven in den regel weinig fraais te zien. Zoo ook ditmaal: het geheel maakte den indruk van een vertraagde film. zoodat één referee het oo zijn sloffen had afgekund. De arbiters. Mr. Wood (een Cup-final-referee) en Dr. Bar ton stelden zich. elk in zijn helft, aan de te genover gestelde zijlijn op. zooals men tegen woordig veelal de grensrechters ziet doen Bei den vergisten zich een keer. door te fluiten voor een overtreding in het „rayon" van hun collega en toen een van hen een verkeerde buitenspelbeslissing gaf, hetgeen het gebrui- gelijke gehoon uitlokte, kon de andere een glimlach niet onderdrukken, waarover de wei nige toeschouwers zich, bij gebrek aan beter, kostelijk amuseerden. Na afloop waren de officials niet erg en thousiast over deze proefneming en daar deze instelling extra-kosten voor de clubs met zich zou brengen, afgezien nog van de schaarschte aan goede League-referees, kan men gevoe gelijk aannemen, dat er voorloopig weinig van zal komen. Of de doorvoering van dit plan in de prac tijk nuttig zou zijn? Het is mogelijk, dat bij een zeer snel gespeelde match op een zwaar veld, van welks resultaat veel zou afhangen enkele overtredingen eerder in het oog zouden vallen dan met één scheidsrechter het geval is, doch daartegenover staat, dat één arbiter die voor zijn taak berekend is, de spelers vee1 beter in de hand houdt dan wanneer zijn macht verdeeld is. De Engelsche beroepsspe ler vooral voelt als het ware bij intuïtie, nog voor de match vijf minuten aan den gang is. of hij zic'h al dan niet vrijheden tegen de lei ding en de spelregels kan veroorloven en bo vendien komt het er minder op aan. of de referee al eens een verkeerde beslissing geeft dan wel of hij door zijn optreden de echte leider is, die respect afdwingt en de match in goede banen houdt. Dergelijke scheidsrechters hebben we gelukkig ook in Holland; we be hoeven slechts te wijzen op namen als Mut ters. van Moorssel Boeree. van der Dungen en anderen. Doch er zijn momenten in het spelverloop. die de scheidsrechter niet kan zien en die van beslissenden invloed op het resultaat kunnen ziin. Zelfs wanneer de referee op samenwer king met zijn deskundige en neutrale grer rechters kan rekenen, zal geen van dit drie tal met zekerheid kunnen constateeren, of een van de lat naar beneden springende bal de doelli.jn al of niet gepasseerd is. evenmin, of de vleugelspeler, die het leder in vollen ren voorzet, dit niet van over de achterlijn terug in het veld „hoekt". Dit laatste is bij den be kereindstrijd tusschen Arsenal en Newcastle voorgekomen en bezorgde de Londensche club de nederlaag. Het lijkt ons daarom van meer practisch nut, bij elk doel een lijnrechter aan te stel len. wiens taak uitsluitend moet bestaan uit het constateeren van bovengenoemde geval len. In dit verband ls de vraag gewettigd, wan neer de K.N.V.B. eindelijk eens zal overgaan tot het aanstellen van neutrale grensrech ters, waarvoor men, evenals in Engeland, aan komende scheidsrechters kan aanwijzen. Want die zullen in ieder geval weten, dat een bal dan pas „out" is. wanneer hii in zijn ge heel den binnenkant der zijlijn gepasseerd is Als de nood het hoogst is, is de redding het meest nabijDe waarheid van dit spreek woord heeft ook de Haagsohe voetbalclub H B. S. ondervonden, die. na in vorige seizoenen onder leiding van den vroegeren Sheffield Wednesday-halfback en oud-international Bill Marsden een goede kans op het afdee- lingskampioenschap te hebben gemaakt, dit jaar vrijwel hopeloos op de onderste plaats staat. Eenige maanden geleden vertrok Mars den naar Engeland, om aldaar als manager van den Noordelijken derde klasser Gateshead op te treden. De positie van deze club bewijst eens te meer. dat het in Engelsch beroeps voetbal niet alles,, couleur de rose" is. De ver- eeniging heette vroeger South Shields, naai de plaats, die in de onmiddellijke nabijheid van Newcastle gelegen is. doch de concurren tie van de United was zoo groot, dat het be stuur besloot, met „lock, stock and barrel", d.w.z. met de geheele inrichting naar het iets gunstiger gelegen Gateshead te verhuizen Het eerstvolgende seizoen ging alles goed. het elftal had geruimen tijd kans op promotie en dat trok toeschouwers. Doch toen de presta ties verminderden, als gevolg van de noodzaak om de beste spelers „a contant" te verkoopen en daarenboven Newcastle groote successen in het beker-tournooi behaalde, kwam het van kwaad tot erger. De schulden stapelden zich op en toen Marsden een aanbod van H.B.S. kreeg, om de Hagenaars voor de de gradatie-wedstrijden te trainen, was hij we1 zoo verstandig, dit met beide handen aan te nemen. Het zal trouwens niet de eerste maal zijn. dat de club van Houtrust degradatie-wedstrij den moet spelen. Destijds, nu ongeveer zeven tien jaar geleden, wist zij zich na harden kamp tegen U.V.V. te handhaven. De voetballoopbaan van Marsden is wel op onfortuinlijke wijze geëindigd. Bij een wed strijd tusschen Duitschlana en Engeland te Berlijn '33) eenige jaren geleden liep hij een wervelfractuur op en eerst na langen tijd kon hij het ziekenhuis verlaten. Hoewel hij zelf meende, weer te kunnen spelen, is hem dat van medische zijde sterk ontraden. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de oude tegenstanders H.B.S. en H.V.V. elkaar In de promotie-wedstrijden ontmoeten en daarbij zal heel Den Haag tegenwoordig willen zijn Enkele weken geleden schreven we over het besluit van de Football Association, om voor het eerst sedert 1920 een officieel vertegen woordigend amateur-elftal naar Scandinavië te zenden. Thans vernemen we. dat er even eens sprake is van een wedstrijd van het En gelsche prof. elftal in Denemarken, direct na sluiting van het seizoen in Mei. Doch wat ons hooglijk verbaasde, was de mededeeling. dat op de heenreis naar Kopenhagen eerst mis schien nog een interland-match in. Am sterdam tegen het Nederlandsch Elftal ge speeld zou worden. Indien dit eenlgszins fan tastisch aandoende bericht op waarheid be rust (en tegenwoordig is alles mogelijk), dan zal het Stadion wederom vele malen te klein blijken te zijn. Eerlijk gezegd hopen we, dat een dergelijke ontmoeting nog eenige jaren wordt uitgesteld, Zeker, we herinneren ons de overwinning met 40 op Newcastle United in 1927, doch een Engelsch nationaal elftal, dat de eer van zijn land moet ophouden vormt toch wel een andere onpositie dan een League club. die na het behalen van het kamnioen- schat) een vacantie-tour naar het vasteland maakt. Waarmede we geenszins willen zeg gen. dat Holland geen verrassende en schit terende prestatie geleverd heeft. De wonderen zijn de wereld nog niet uit en het zou best kunnen gebeuren, dat. indien de match HollandEngeland werkelijk tot stand kwam, het Nederlandsch Elftal met niet meer dan twee doelpunten verschil verloor, het geen meer waard zou zijn dan vijf overwin ningen op België. De komende Zaterdag is een der hoogtij dagen van het Engelsche voetbalseizoen. De 54 sterkste clubs bekampen elkander dan voor de derde ronde van den voetbalbeker en zon der eenigen twijfel zullen er weer vele verras sende resultaten worden geboekt. Het zou b.v best kunnen gebeuren, dat de leiders der eer ste divisie. Sunderland, op eigen veld den tweeden klasser Fulham niet konden overwin nen. evenmin als Chelsea on Stamford Brid?~ het zwakke Luton Town uit III Zuid Voor hen die eenigszins in Engelsch voetbal zijn inge wijd, is het altijd een aardige tijdpasseerin? te trachten de 32 overwinnaars aan te wijzen om dan later te ervaren, dat ze het slechts ir. 10 of 12 gevallen bij het rechte eind hebben gehad. Wanneer we enkele clubs moeten aanwijzen die o.i. kans hebben, den eindstrijd op Wem bley te bereiken, dan zijn dat de volgende acht: Aston Villa. Everton, Sheffield Wednesday Portsmouth, West Bromwich Albion, Wolver hampton en de tweede klassers Newcastle United en Nottingham Forest. Maar ook wij moeten'er maar naar raden VOETBAL. TWEE SCHEIDSRECHTERS BIJ EEN WEDSTRIJD. Uit Londen: Te Chester is bij den wedstrijd Noord-EngelandZuid-Engeland, welke met 3i werd gewonnen door Noord-Engeland, of ficieel een proef genomen de match door twee scheidreohters te doen leiden. Het ver loop van den wedstrijd was van dien aard. dat de bal zich het meest op het middenveld bevond, zoodat beide scheidsrechters afwis selend of te zamen op de middenlijn staande floten en verwarring teweeg brachten. Ver moedelijk zal van een tweede officieele proef worden afgezien. WIELRIJDEN. SCHÖN NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Uit Berlijn: De bekende renner Adolf Schön heeft bij zijn optreden in verschillende Ameri'kaansche zesdaagschen aan het einde van het vorige jaar zulk een goeden indruk gemaakt, dat hij opnieuw in de Vereeniigde Staten is gecontracteerd. Hij zal deelnemen aan de zesdaagsche te New York. HENGELEN „DE GRUNDEL". Bovengenoemd college hield zijn tweeden Baarswedstrijd om den „L. F. Scheepers prijs" te HillegomLisse. P. Bloemers stond weder met de meeste exemplaren aan den kop. Wegens ziekte van den voorzitter, den heer B. Duits, werd de prijsuitreiking weder door den secretaris gedaan. Deze bracht dank aan hen, die een prijs beschikbaar hadden gesteld. De uitslag luidde als volgt; 1. N. Cornet (groot ste), 2. R. Papenburg, 3. P. Bloemers. 4. W. Hes- seling. 5. A. Eerhart, 6 H. M. Koelemeijer. 7. Chr. Schouten. 8. L. H. Duits. 9. L. F. Schee pers. Na afloop bracht de heer A. Eerhart dank namens „de Grundel" aan L. F. Scheepers voor het vele werk, dat hij weder had verricht. GYMNASTIEK TURNHAL TE KEULEN. Uit Keulen: Hier ter stede is besloten tot den bouw van een groote turnhal, waarvoor de turnkring van de stad Keulen reeds een bedrag van 165.000 Mark ter beschikking heeft gesteld De nieuwe hal zal waarschijnlijk in de na bijheid van de universiteit verrijzen. UITVOERING VAN „BATO". De gymnastiekvereniging „Bato" geeft op Zaterdagavond 12 Januari in het Gemeente- 'ijk Concertgebouw een uitvoering, gevolgd door bal. OploSsingen, bijdragen, vragen, enz. te zenden aan den Schaakredacteur van Haar lem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem PARTIJ No. 833. (No. 1 van den wedstrijd, 32e ladder). Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wlti Kb2, Da6, TdS, Tf7, Lc8, Lh2, Pd5, Pfl a5, c3, d2. Zwarti Ke4, Dg2, Lhl, Pal, Ph5, b3, d4,e5,f3,g6, ,De fijnste en wezenlijkste bekoring van het schaken ligt hierin, dat men daarbij geeste lijk productief werkzaam moet zijn. Deze geestelijke opwekking en wilsconcentratie is misschien het meest verfijnde genot van het menschelijk leven". Dr. SIEGBERT TARRASCH. PROBLEEM No. 783. Gespeeld in het Kersttouirnooi te Hastings, 27 December 1934. Wit: Zwart: Dr. M. Euwe J. R. Capablanca (Amsterdam). (Havana). 1. d2d4 Pg8-f6 2. c2 c4 e7—e6 3. Pbl—c3 d7-d5 4. Lel—g5 Lf8 e7 5. e2—e3 O—O 6. Pgl-f3 Pb8-d7 7. Tal-cl c7c6 8. a2- a3 a7—a6 9. Ddl c2 b7—b5 10. c4—c5 Pf6h5 11. Lg5-f4 f7-f5 12. Pf3-e5 Pd7Xe5 13. Lf4Xe5 Ph5-f6 14. Lfl—e2 Pf6-d7 15. Le5-g3 Le7h4 16. b2b4 a7-a5 17. Lg3-f4 Lh4g5 18. 0-0 L*5Xf4 19. e3Xf4 Pd7-f6 20. Dc2-d2 Dd8—c7 21. f2—f3 Lc8-d7 22. Le2-d3 a5Xb4 23. a3Xb4 TaS—a3 24. g2-g3 g7-g6 25. Tel-al Tf8-a8 26. TalXa3 Ta8Xa3 27. Dd2—b2 Dc7-a7 28. Ld3—c2 Kg8-f7 29. Lc2-b3 Ta3-a6 30. Pc3-e2 Ld7—e8 31. Pe2—cl Kf7-g7 32. Pel—d3 Le8—f7 33. Db2— e2 Ta6-a3 34. Tfl-bl Ta3—al 35. De2—el TalXbl 36. DelXbl 37. Dbl - a2 38. Lb3Xa2 Da7 - a3 Da3Xa2 Remise ONZE TWEE EN DERTIGSTE LADDERWEDSTRIJD. Heden begint onze twee en dertigste ladder wedstrijd, welke acht weken zal duren. In bedoled tijdvak zullen 7 twee-zetters, 2 drie- zetters, 1 eindspelstudie en 2 vierzetters worden geplaatst. Iedereen kan aan den wed strijd deelnemen; minder geroutineerde of eerstbeginnende oplossers kunnen hun krach ten aan de tweezettige problemen beproeven. Wanneer men geregeld de problemen op lost, zal eenmaal den top van de ladder wor den bereikt, ook al behaalt men in eiken wed strijd niet het hoogste aantal punten. Het aantal deelnemers bedraagt thans 61. DE WEDSTRIJDBEPALINCEN. 1'. De wedstrijd omvat èèn af deeling, waarin, in den regel tweemaandelijks, i2 opgaven (problemen en eindspelstudies) ter oplossing worden gegeven. 2. De wedstrijd is doorlooper.d, z.g. ladder systeem, iedereen kan zich te allen tijde als oplosser aanmelden. Echter is opgave van naam en adres noodzakelijk. 3. Voor iedere goede oplossing worden pun ten toegekend en wel: voor twee-zetters 2 punten, voor drie-zetters 3 punten, voor vier zetters 4 punten, voor eindspelstudies 5 pun ten en voor schertsproblemen 1 punt. 4. Nevenoplosbare of onoplosbare proble men en studies worden niet opzettelijk ge plaatst. Mocht een deelnemer echter kunnen aan toon en dat een probleem of studie on oplosbaar of nevenoplosbaar is, dan worden hem (haar) 3 extrapunten toegekend. De auteursoplossingen blijven echter, ten opzichte van het aantal daarvoor vastge stelde punten, van kracht. 5. Tweemaandelijks wordt een ranglijst op gemaakt volgens het totaal aantal behaalde punten; die ranglijsten zijn doorloopend; het tweemaandelijks behaalde aantal punten wordt bij het totaal van de vorige lijst opge teld. 6 Tweemaandelijks wordt een prijs toe gekend ter waarde van ongeveer f 5.— (schaakboek of schaakboeken, schaakspel, schaakbord, reisschaakspel, enz, enz. naar keuze van den winner). Indien er minder dan 30 deelnemers zijn wordt geen prijs toegekend. Men kan niet een prijs winnen in een tijd vak, waarin men niet heeft opgelost. 7. Bij gelijk uitkomen beslist het lot. Na het winnen van een prijs wordt het punten- aantal geannuleerd en kan men opnieuw de ladder bestijgen. Zij, die door het lot afvie len voor den tweemaandelijkschen prijs, be houden echter het puntenaantal, dat gevoegd wordt bij het totaal aantal punten, even tueel door hen behaald in het volgende twee- maandelijksch tijdvak. 8. Het putnen aantal van deelnemers, die gedurende 6 achtereenvolgende maanden niet hebben opgelost, wordt geanuleerd. 9. Vermelding van den sleutelzet van alle problemen, (met uitzondering van scherts problemen) is voldoende. Bij eindspelstudies zal steeds vermeld worden of de uitwerking geheel of ten deele wordt verlangd, 10. Uiterlijk 14 dagen na den datum van verschijning van de schaakrubriek, waarin de opgaven gepubliceerd worden, moeten de op lossingen in ons bezit zijn, j Eventueel kan van die bepaling dispensatie verleend worden, in welk geval de behaalde punten van alsnog aanvaarde goede oplossin gen. zoo noodig. eerst in de volgende ranglijst worden verantwoord. 11. In bijzondere of onvoorziene gevallen beslist de schaakredacteur. OPLOSSING PROBLEEM No. 776. (No. 4 van den wedstrijd, 31e ladder). Stand der stukken: Witi Kei, De7, La7, Pe5, d2, g3. Zwart: Kf5, Pc3, b5, e2, g5, gó. (J. Smutny, Hlohovec). 1. De7d6, Kf5e4; 2. Dd6e6. enz. Pc3d5; 2. Dd6xg6t, enz. Pc3e4; 2. Dd6d7t, enz. Anders; 2. La7b8, enz. Goed opgelost door: H. J. S. Beck en H. de Ruijter, beiden te Bloemendaal; M. D. L. Artz, H. J. Bakker, J. J. H. Bauer, J. Derogee, C. van Dort, H. W. v. Dort, A. W. Face, W. Geuzebroek Jr., F. F. Groos, J. Hillebrand, J. Hoeksema, F. W. Hoo- gerbeets, J. ten Hove, K. Koedooder, J. Lui- ting, H. Meijer, A. J. Mooy, K. H. R. Pluim— Mentz, P. Rotteveel, J. Schippers, mevr. J. SmitBückmann. mevr. Spoor. H. J. Steen bergen, C. Warlé, C. F. Weber, D. Willemsen en J. A. G. Zomer, allen te Haarlem; H. F. An- tonisse, J. Germeraad en K. Siegerist, allen te Santpoort (allen drie punten). Voorts: J. Vermeer, te Bloemendaal, 3 p. (ook nog no. 775, 2 p.). Oplossing Eindspelstudie No. 166. (No. 5 van den wedstrijd, 31e ladder). Stand der stukken: Wit: Khl. Da3, Le4. Zwart: Kh8, Dg7. (C. C. W. Mann, 's-Gravenhage). 1. Da3a8t, Dg7—g8; 2. Da8—a7!. Om na 2.Dg8f7! (patdreiging) door 3. Da7d4i de Dame te dwingen naar g7 te gaan, daarna voort te zetten met Dd4—d8t— f6th4t en verder als in de oplossing. 2 .Dg8g73. Da7—b8t, Dg7—g8; 4. Db8e5, Dg8g75. De5—e8t, Dg7—g8; 6. De8d77. Dd7—d4t, Df7—g7; 8. Dd4— d8t, Dg'7g'89. Dd8f6t, Dg8—g7; 10. Df6—h4t, Kh8g'811. Le4d5t, Kg8—f8; 12. Dh4—d8 1. Dd6 faalt in één variant, n.l. 1. Kg8, waarin eerst op den 13en zet mat volgt: 2. Kh2, Kf7; 3. Kh3, Dh8t; 4. Kg4, Dg7t; 5. Kh5, Dh8i; 6. Kg5, Dg7t; 7. Lg6*. DgG'f 8. Dg6 f Ke7; 9. Dc6, Kd8; 10. Kf5, Ke7; 11. Dc7t, Kf8; 12. Kf6, Kg8; 13. Dg7*. Goed uitgewerkt door: E. G. van der Kaay, te Driehuis—Velsen; F. W. Hoogerbeets, H. Meijer, K. H. R. Pluim— Mentz, H. J. Steenbergen en C. F. Weber, allen te Haarlem (allen vijf punten). CORRESPONDENTIE. Hartelijk dank voor de talrijke gelukwen- schen, ontvangen bij de wisseling des jaars! Haarlem. H. W. v. D. en Santpoort H. F. A. Niet 7.,Ke8 maar Ke7 (13-zettig mat). J. H. De Engelsche uitgave was in den boek handel niet bekend. J. C. N. 1. La7b8 faalt na 1. Pc3d5. Mevr. S. In uw brief, d d. 11 Nov. a.p., schreef U niet 1. Dg7, maar 1. Dh7. Santpoort. J. G. Niet 2.Kh8 maar Kh7 (13-zettig mat). K. S. Het „can-I" spel is naar zijn aard niet geschikt voor probleem kunst; partners zien eikaars spel niet. H. P. 1. d2d3 faalt na 1.Pc3—d5. uil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Gevalle kou, Griep, Influenza. (Adv. lngez. Med.) SCHAKEN. HULDIGING VAN DR. EUWE. Op Donderdagavond 17 Januari zal ln het Carlton Hotel te Amsterdam een huldiging plaats hebben van den schaakmeester Dr. Êuwe in verband met diens prestaties in het tournooi te Hastings. Vele vooraanstaande personen uit de sport- ereld hebben hun medewerking toegezegd. Ook Capablanca zal aanwezig zijn en het een en ander vertellen over den wedstrijd in Has- ings. in het bijzonder over hetgeen dr. Euwe heeft gepresteerd in verband met den aan staanden wedstrijd tegen Aljechin. COMPETITIES NOORD HOLL. SCHAAKBOND In Café-Restaurant Brinkmann speelde het weede tiental van de Haarlemsche Schaak club tegen het tweede tiental van de Heem- steedsche Schaakclub. De uitslag luidt; Haarlem II. Heemstede II. Th. v. d. Bos—J. E. Baalbergen 1/21/2 S. J. AbspoelF. C. Kuyen 10 J. H. KruytJ. C. Luytingh 10 C. E. AbspoelG. van Keulen 1/212 G. L. van der Mey -C. v. d. Haak 1/21/2 Th. D. Hetem—J. Peters 121/2 J. SterkmanW. Volkers 1/21/2 J. A. HoebenJ. van Weert l/'21/2 P. van Wieringen—W. Kuyken 01 W. J. JolinkC. Kouw 10 Totaal 6—4 BILJARTEN. COMPETITIE NED. BIJARTBOND. Klasse C., afd. 1. Thans is ook de laatste wedstrijd in deze klasse, voor wat Haarlem betreft, gespeeld en wel te Amsterdam tusschen Het IJ en B.C.H van hier. De Haarlemmers kwamen met een invaller uit, n.l. D. Metz. die P. Kobus verving. Hoewel deze 400 caramboles cadre moest maken tegen P. van Someren. die voor 200 was genoteerd, wist hij ongedacht de overwinning te be halen. P. Bood versloeg daarna G W. Metz gedécideerd met 200 om 95 in 22 beurten, waardoor de stand gelijk werd Zoowel J. de Jager als W. Houtkooper (bei den B.C.H.) brachten het daarna tegen Smit en Hagenaar tot een zege, waardoor deze ont moeting. die voor beide clubs slechts tot een hooger aantal winstpunten kon leiden, het eindresultaat van een 3—1 zege voor de Haarlemmers bracht. De eindstand in deze klasse en afd. luidt nu: Dubbel rooster gew. gel. verl. v.-t. pnt. KETS, Amsterdam 7 0 1 24—8 14 B.C.H., Haarlem 4 0 4 17—15 8 Het IJ, Amsterdam 1 0 7 7—25 2 Kampioen 1ste ronde: KETS. KAMPIOENSCHAP VAN EUROPA ANCRE CADRE H 5/2. Tengevolge van het laat verspelen van het kampioenschap van Spanje ancre cadre H5/2 heeft de winnaar van dat tournooi, Cabra, pas nu ingeschreven voor het Europeesch kam pioenschap. deze week van Donderdag tot Zondag in Den Haag te houden. Daar de in schrijvingstermijn al gesloten en het pro gramma reeds vastgesteld was. brengt deze late aangifte een groot bezwaar teweeg, ten eerste omdat men J. Dommering had uitge nood igd het achttal te willen compieteeren, terwijl dan een volledig rooster kon gespeeld worden. Neemt men den Spanjaard alsnog aan dan moet er in 2 poeles gespeeld worden: er vallen daarna 3 spelers af: de overige 6 spe lers houden de finale. Toch heeft de organi- seerende club, de ,,'s-Gravenhaagsche B.C." in overleg met den Ned. Biljartbond en op advies van den heer A Avé, secretaris van de „U. I. F A. B." te Parijs dezen negenden can- dïdaat- alsnog aanvaard, om de attractie te verhoogen. RAM® I lft|»"oORUlTBETAlJNG KRUISWEG 60 Ta.l6659l (Adv. lngez. Med.) RUGBY DUITSCHLAND—NEDERLAND. Uit Keulen: De derde landen wedstrijd tus- -c.hen Dultschland en Nederland zal op 17 November van dit jaar te Keulen worden gespeeld DAMMEN. COMPETITIE NED. DAMBOND. Dinsdagavond speelden in „Kennemerhof" te IJmuiden voor de tweede en derde klasse competitie van den Ned er 1. Danvbond de Dam club „IJmuiden" II en III tegen de Haarlem sche Damclub II en III. De gedetailleerde uit slagen volgen hieronder: Damcl. IJmuiden II Haarl. Damclub II G. PostmaP. J. Bijrij 02 C. BaisH. v. Lunenburg Jr. 02 P. v. d. Velde—Ph. G. Amelung Jr. 20 K. de JongF. W. de Pater 11 H. C. SouvereinJ Poppen 11 L. KoetsierChr. Gerritsen 11 J. Vrijhof—C. Kool 1—1 H. de BoerJ. Wielenga 20 D. Ott—P. H Meure 0—2 F. PostmaTh. Wesselman 02 Totaal Damclub IJmuiden IIIHaarl. A. SchagerJ. Zurel F. Dukeï—K. Oiij H. LarosJ. Otter J. de BeursI. Risseuw H. EngelhartI. Ravensbergen H. BuijsA. Smit J. v. d. Heijde—G. Bakker K. OutenaarH. G. J. Andrlessen P. de WoldeJac Fr. van Garderen B. SchoutenJ. Kuntze 8—12 Damclub III. 1—1 0—2 2—0 0—2 0—2 1—1 1—1 0—2 1—1 1—1 Totaal 7—13

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7