Hst Ons ei-land. 52e Jaargang No. 15812 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Vrijdag 11 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13082 Hoofdredactie 150S4 Redactie 10600 Drukkerij: 18122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschi'^.eid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Verlies Duim ƒ75.-, Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger f 30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. Haarlem en het 60 millioen- fonds. Spoedig beslissing te verwachten. Mr. J. Gerritsz, wethouder van Openbare Werken, deelde in den Haarlemschen gemeen teraad mede, dat de kansen voor de uitvoe ring der Haarlemsche objecten voor het 60 mil- lioen fonds er niet zoo ongunstig voorstaan als door enkele sprekers gemeend werd. De on der handel in gear zijn in het laatste stadium. Het is te verwachten, dat de laatste beslissing over 10 dagen komt. Als die gun stig is, kan met de uitvoerng begonnen worden Het geboortecijfer te Haarlem Vergeleken bij 1933 in 1934 iets gestegen. Het geboortecijfer voor Haarlem bedroeg in het jaar 1934 17.23 per 1000 inwoners. Over 1933 was dit cijfer 17.1. Er is dus vergeleken bij het vorige jaar een üfleine stijging te constateeren. De Haarlemsche Waterleiding Een kleine wijziging in de tarieven. De gemeenteraad heeft Donderdagavond besloten tot een kleine wijziging in de ta- ffieven van de waterleiding, Tot heden bedroeg het minimum der con tractanten 24 M3. per jaar. Als iemand min der gebruikt moest hij toch die 24 M3. be talen. Tegen het adres van B. en W. is een voor stel van den heer J. P. H. Castricum en Van Kessel aangenomen om in het vervolg niet meer water te laten betalen dan verbruikt Wordt. Deze wijziging is van beteekenis voor kleine gezinnen. Jeugdige werkloozen. Een werkobject te Haarlem. Bij de behandeling van de begrooting voor 1935 door den Haarlemschen gemeenteraad is gebleken, dat B. en W. het plan overwegen om 16 huizen voor ouden van dagen te laten bouwen en dit te bezigen als een object om jeugdige werkloozen aan den arbeid te zetten. Het plan moet nog nader uitgewerkt wor den. Onvoorzichtig spel met den dood bekocht. Jongen onder een steenkolentrein geraakt. Leonard A. Springer wordf 80 jaar. Nederland's oudste tuinarchitect. In de Rotterdamsche havenwijk is Donder dagmiddag een ernstig ongeval geschied. De 10-jarige jongen C. van Geffen uit. de Jas mijnstraat was in de Putschelaan ter hoogte van de Chr. de Wetstraat op de treeplank van een der wagons van een kolen trein, die op weg was naar de Waalhaven, geklommen. Door de gladheid het had even te voren wat gesneeuwd is de jongen van de tree plank gegleden en op de rails terecht ge komen. De wielen der drie achterste wagons gingen hem over beide beenen. De machinist merkte van het ongeluk niets, doch twee wielrijders die het zagen ge beuren, haalden de locomotief in en waar schuwden den machinist, waarop deze den trein tot stilstand bracht. Toen was 't echter te laat. De geneesk. dienst vervoerde den jongen naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel. Het rechterbeen was hem afgereden, terwijl het linkerbeen verbrijzeld was Eenige uren na zijn opneming in het- zie kenhuis is de jongen aan zijn verwondingen bezweken. Spoedig ruimere armslag voor particuliere liefdadigheid. Naar de Tel. verneemt is deaer dagen de circulaire van den minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen te verwachten be treffende de berekening van giften van de particuliere liefdadigheid aan ondersteunden. Hierdoor wordt uitvoering gegeven aan den tijdens het begrootingsdebat door de regeering toegezegden meerderen armslag voor de parti culiere liefdadigheid, waarop speciaal de heer Aalberse sterk had aangedrongen. Donderdag 24 Januari wordt onze groote. onze oudtse tuinarchitect, de heer Leonard A. Springer te Haarlem, tachtig jaar. Duizenden liefhebbers van parken en buitenplaatsen verheugen zich met deze ge beurtenis en zijn dankbaar dezen kunstenaar zoo lang in hun midden te hebben gehad en wenschen hem van harte nog een aantal gelukkige jaren toe. Hij is nog steeds werk zaam! Leonard A. Springer is de zoon van den kunstschilder C. Springer te Amsterdam die zijn zoon de natuur leerde liefhebben, door steeds bij wandelingen op het schoone te wijzen. Hij zette de eerste schreden op het pad van den tuinbouw als leerling op dei toen vermaarder Tuinbouwschool Linnaeus te Watergraafsmeer en dacht er over van de school gaande, als boschbouwkundige naar Indië te vertrekken. Aangezien Leonard Sprin ger de H.B.School niet doorloopen had, bleef Insulinde als zoodanig voor hem gesloten. Bovendien kon hij toen bij de firma Halver hout en Co. te Amsterdam als teekenaar ge plaatst worden. Daar zien wij hem spoedig ontwerpen maken enuitvoeren. Twee jaar later vestigt hij zich te Amster dam als tuinarchitect die zich alleen belast met het maken van ontwerpen en het aan brengen van veranderingen, dus niet vcor het leveren van plantsoenen. „Een bouwkundige", zoo redeneerde hij, „levert ook geen steenen voor het te maken gebouw". Springer wilde als kunstenaar volkomen vrij zijn en dit ideale standpunt heeft hij tot op den huidigen dag gehandhaafd. Procenten van te leveren goe deren? Hij dacht er niet aan, maar het ge leverde moest aan de strengste eischen vol doen. Hij was niet alleen een deskundige maar ook een strenge keurmeester. Het is niet mogelijk alle werken te memo- reeren die hij in den loop der jaren gemaakt heeft. Wij herinneren aan het mooie park te Deventer van het station tot aan den IJsel, aan het Wilhelminapark te Breda, 't Goerke- plein te Tilburg, het Oosterpark en Ooster begraafplaats te Amsterdam. Janssingel te Arnhem, begraafplaats te Hilversum, Arbo retum „Pontbultin" bij Enschedé enz. Springer ontving in 1925 van H.M. de Koningin de orde in de Oranje.Nassau (Rid der) Deze tuinarchitect is door het publiek wel uitgemaakt voor een vandaal, als er een boom moest vallen! Nu iedereen de ondervin ding opgedaan heeft dat de tachtigjarige het bij het goede eind had, nuzeggen wij het met bloemen! J. K. BUDDE, oud-Jiortulanus te Utrecht. Wij herinneren er aan dat de heer Springer ongeveer 25 jaar geleden belast werd met de reorganisatie van den Haarlemmerhout. Of schoon zijn plannen aanvankelijk critiek on dervonden, bleek na de uitvoering, dat alle critiek verdwenen was. Ook de vijver in het midden van Tijsse's Hof en de omgeving daarvan welke aanlei veel technische problemen schiep, is een meesterwerk van den jubileerenden architect jeworden. (Red.) HET „OSSCHE MILIEU" WORDT MINDER TALRIJK. Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch heb ben terecht gestaan de 41-jarige arbeider W. v. L.. de 24-jarige arbeider H. C. van G. en de 24-jarige metselaar J. A. v. B., allen te Oss. ter zake dat zij in den nacht van 26 op 27 Juli te Nistelrode hebben ingebroken bij R. van Santpoort en een aantal kippen hebben ontvreemd. Verdachten hadden vroeger bekend maar ontkenden thans pertinent. Na getuigenverhoor eischte het O.M. tegen ieder der verdachten drie jaar gevangenis straf. De distributie van goedkoope groente. Verkoop begint de volgende week. Door den Dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon werden heden de bonnen uitge geven voor de ondersteunden welke de aan vragen hiervoor enkele dagen terug hebben ingeleverd, voor de goedkoope groente. De volgende week zal de distributie hiervan plaats vinden en kunnen degenen die hier voor in aanmerking komen bij overlegging van de bonnen de goedkoope groenten bij 15 winkeliers in ontvangst nemen. Deze groentenhandelaren zijn in overleg met hun vereeniging hiervoor aangezocht en aangewezen. De groenten zijn voor belanghehben slechts verkrijgbaar op bons, welke door Maatschap pelijk Hulpbetoon zijn verstrekt en alleen bij den groentenhandelaar. waarvan het op de bons voorkomende nummer is geknipt. De betaling van de groenten geschiedt niet bij den groentenhandelaar doch direct bij het in ontvangst nemen van de bonnen, dus bij Maatschappelijk Hulpbetoon of bij het. be stuur van den vakbond die voor de distribu tie zorg draagt. Het Openbaar Slachthuis. Verhuring van koelruimte aan fruithandelaars? De heer J. G. van Kessel herinnerde er in den Haarlemschen gemeenteraad aan, dat de koelhuisruimte in het Openbaar Slachthuis thans alleen gebruikt wordt door de slagers. Hij verzekerde dat ook vele handelaars (o.a. in fruit) in onze omgeving behoefte hebben aan koelhuisruimte. Zij zouden gaarne ook van het Slachthuis gebruik maken. De heer W. J. B. van Liemt, wethouder, dankte namens B. en W. voor deze vingerwij zing en verzekerde, dat naar die mogelijkheid een onderzoek zal worden ingesteld. Nieuw raadslid. De heer H. P. Deinum benoemd verklaard. De voorzitter van het Centraal Stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Raad der gemeente Haarlem maakt be kend, dat van heden af ter secretarie der ge meente, bureau Burgerlijke Stand, BevoL king en Verkiezingen. Ged. Oude Gracht 18. voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit tot benoemd-verklaring van den heer H. P. Deinum, als lid van den Gemeenteraad, noodzakelijk geworden door het overlijden van mevrouw M. E. Elz-inga, geb. Berlijn. Zooals we reeds eenige dagen geleden mededeelden heeft de heer Deinum nog geen besluit genomen, of hij de benoeming zal aanvaarden. Loodgieter van het dak gevallen. Donderdagmorgen tien uur verrichtte de 18-jarige loodgieter A. Willems werkzaamhe den op het dak van het perceel Wilhelmina- straat 33. Hij rolde daar een stuk vilt uit, be stemd voor dakbedekking. Het is de gewoonte het vilt uit te rollen tot ongeveer 14 cM. over den dakrand, ten einde een stuk over te hou den om het te bevestigen en dan af te knip- Willems ging op zijn knieën liggen, maar had het ongeluk uit te glijden en het even wicht te verliezen. Hij viel aan de achterzijde van het ongeveer tien meter hooge dak met het hoofd omlaag. Hij kwam in aanraking met een antennedraad en viel vervolgens door een serreruit, waardoor zijn val gebro ken werd.. In zittende houding kwam hij op den vloer terecht. Dit ongeiuk liep wonderlijk goed af. De jongeman stond dadelijk op en liep naar een in de buurt wonenden geneesheer, die hem verbond. De loodgieter had drie snijwonden op het hoofd èn één aan de kin. Hij begaf zich vervolgens naar zijn woning aan de Kam perstraat 29. De loop der bevolking in 1934. 129.128 inwoners op 31 December 1934. In 1934 zijn in deze gemeente geboren: 1184 m„ 1104 vr., totaal 2288. Daarvan be hoorden tot andere gemeenten. 83 m., 67 v., totaal 150. Elders zijn geboren, behoorende tot deze gemeente: 37 m., 28 vr., totaal 65. Totaal der geborenen, behoorende tot deze ge meente: 1138 m., 1065 v., totaal 2203. Alhier zijn overleden: 576 m., 608 v„ totaal 1184. Daarvan behoorden tot andere ge meenten: 96 m., 89 vr., totaal 185. Elders zijn overleden, behoorende tot deze gemeente: 25 m., 28 v., totaal 53. Totaal der overledenen, behoorende tot deze gemeente: 505 m„ 547 v.. totaal 1052. In deze gemeente hebben zich gevestigd: 3793 m., 4993 v., totaal 8786; Vertrokken zijn: 3238 m., 4311 v., totaal 7549. Meer gevestigd, dan vertrokken 555 m.. 682 vr., totaal 1237. Meer geboren, dan overleden: 633 m, 518 v.. totaal 1151. Totale vermeerdering: 1188 m., 1200 vr., totaal 2388 Blijkens het Provinciaal Blad van Noord Holland No. 58 van 1934, bestond de bevolking dezer gemeente op 31 December 1933 uit: 60476 m., 66264 v., totaal 126740. Zij vermeer derde in 1934 met: 1188 m.. 1200 vr. totaal 2388. De bevolking bedroeg op 31 December 1934: 61664 m., 67464 v., totaal 129128. (In 1934 zijn op de Barneveldsche Eiermarkt ruim 67 millioen eieren aangevoerd, of bijna 2 millioen meer dan in 1933). Onze vaderlandsche kippen Gaan maar kalm met leggen voort, Door de zorgen voor een crisis In hun ei-land niet gestoord. Eventjes een kort getokkel, Als de kippen zijn z' erbij En de dagtaak is bekeken, Tok-tok-tok alweer een ei. Zie eens even naar dat cijfer Van een enkel jaartotaal En één markt, dat is productie Op een groote eierschaal. En zij voelen zich kiplekker, Want zij zijn de eitjes kwijt, En wij krijgen 't nieuwe schaaldier In den dop, aan het ontbijt. Of er ooit teveel mocht komen Is per slot geen kippenzaak 't Heele crisis eiereneten Is en blijft een menschentaak. Haarlem wordt steeds gezonder! Ook in 1934 is het sterftecijfer weer gedaald. Over 1933 had Haarlem reeds een laag sterf tecijfer, namelijk 8.6 per 1609 inwoners. Wij vernemen, dat het sterftecijfer over 1934 nog iets lager is. Een voorloopige berekening stelt het namelijk op 8.23 per 1000 inwoners. De weg langs de Leidscbe- vaart. Wat gedaan wordt om het gevaar te verminderen. In den Haarlemschen gemeenteraad is bij de behandeling der gemeentebegrooting door verschillende sprekers gewezen op den gevaar lijken toestand van den weg lang de Leidsche Vaart en wel van de Schouwtjeslaan tot aan de Zandvoortsche laan. De wethouder van Openbare Werken, Mr. J. Gerritsz, deelde mede, dat reeds eenige kee- ren aan de N. Z. H. T. M. gevraagd is om de tramrails in het midden van den weg te leg gen. De tramdirectie schijnt daartoe evenwel niet veel geneigdheid te betoonen omdat de financieele toestand haar zorgen baart. Ook is de N. Z. H. T. M. aangeschreven om aan haar verplichting te voldoen, om de schoeiïng, die bij haar in onderhoud is en noodig her stelling behoeft, te voldoen. Verder deelde de wethouder mede, dat ter verbetering van de verkeersveiligheid op dit gedeelte van den weg langs de Leidsche Vaart een natriumverlichting wordt aangebracht. In een vorige zitting had de wethouder er al op gewezen, dat door Openbare Werken ook aandacht gewijd wordt aan de mogelijkheid van het smalle gedeelte van den weg bij den oprit van het viaduct der tram te verbreeden. De toestand ter plaatse maakt dit evenwel moeilijk. Verbetering zou te verkrijgen zijn als de Leidsche Vaart op die plek versmald zou worden. Het zou echter jammer zijn als daar door het natuurschoon in het gedrang zou komen, want juist de ongebroken lijnen van onze vaarten leveren bekoring. Wij wijzen er nog op, dat als de spoorbaan HaarlemRotterdam verhoogd zal worden tot voorbij de Zandvoortsche laan de plannen zijn door Haarlem aanhangig gemaakt bij het bestuur van het 60 millioen fonds het tram viaduct komt te vervallen. Dan komt bij de Munterslaan een viaduct voor het verkeer on der de spoorbaan, waarvan ook de tram ge bruik zal maken. Eerst dan zal dit gevaarlijke verkeerspunt aan de Leidsche Vaart afdoende verbeterd kunnen worden. Duilsehland heeft geweigerd de zitting van den Voikenbondsraad bij te wonen, waarop het Saarplebisciet wordt behandeld. pag. 4 Maandagavond zal via alle zenders ter we reld de uitslag van de Saarstemming bekend worden gemaakt. pag. 4 In Oost-Pruisen duurt de koude voort. pag. 4 Het spoorwegongeluk in Rusland heeft totnog toe 26 dooden geëischt. pag. 4 Bij Huis ter Heide (ütr.) is een auto met een tram in botsing gekomen; twee personen werden gedood. pag. 3 Stand van de Duitsche clearing op 8 Januari. pa? 3 Minister Oud en Mr. Slingenberg voeren het woord voor de afdceling Haarlem van den V. D. B. pag. 3 Op 21 Januari kan met de distributie van ge hakt in blik worden begonnen. pag. 3 Fokker blijkt bij nog een Engelsclie maat schappij adviseur te worden. pag. 3 Te Rotterdam is een man door een politieagent met een revolverschot gedood. pag. 1 De begrooting van Haarlem is door den raad met 3 stemmen tegen aangenomen. Pogin gen zullen worden gedaan jeugdige werk loozen aan arbeid te helpen. De gevaarlijke toestand aan de Leidschevaart zal worden verbeterd. pag 6 Bekende Haarlemmers: A. Mars. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Gemeentebegrooting. pag. 1 Van onzen specialen correspondent: Indrukken uit Saargebied. Uiterlijke rust te Saar- briicken. pag. 4 J. B. Schuil over: de familie Kegge door het Nieuw Schouwtooneel. pag. 11 K. de Jong: Heemsteedsche Kunstkring. pag. 11 II. G. Cannegieter over Malle gevallen in het Frans Hals Theater. pag. 11 Voor de Jeugd. pag. 7 en 8 Noodlottig schot van politieagent. Man in zijn woning gedood. De eerste foto van de scheepsramp op de East River te New-York. Het stoomschip Lexington in zinkenden toestand. Een aantal opvarenden kwam om het leven. Omstreeks half elf Donderdag avond heeft zich in de Mauritsstraat te Rotterdam een drama afgespeeld, dat aan een 52-jarig man II. het le ven heeft gekost. Een agent van po litie heeft nl. in een portaal van een woning een revolverschot gelost, waardoor de man op slag is gedood. De Commissaris van Politie, de heer Snip- pe, gaf V. D. de volgende lezing over het ge beurde: H. heeft op straat ruzie gehad met twee vrouwen. Hij ging terug naar zijn huis. roe pende: ,JDe bijl. geef mij de bijl!" Kort daarop kwam hij weer buiten, doch zonder de bijl, maakte weer ruzie met de vrouwen, en gaf een harer een paar zeer har de klappen. Bij deze vechtpartij sneuvelde ook een ruit van een slagerij. Een voorbijganger trok partij voor de vrou wen en diende H. een paar stevige klappen toe. H. ging naar huis terug, klaagde over pijn in den rug en bloedde uit neus en mond. als gevolg van de opgeloopen klappen. Vlak hierop kwam de politieagent voorbij. Deze hoorde van de omstanders van een en ander en ging naar de woning van H., waar van de voordeur open stond. In het portaal is links de deur van de huiskamer der familie H. De agent klopte aan deze deur en opende haar vervolgens. In de kamer was het schemerig. Er brandde een petroleumlamp. H. zat aan tafel. Toen de agent binnen kwam stond H. op, schold en riep weer om de bijl. De man was zeer opgewonden, liep naar een kast-, waarop de agent, zijn revolver trekkend, sommeerde: sta stil. H. deed dat niet en toen heeft de agent een schot gelost. De man viel en bleek even later overleden te zijn. Het lijk werd naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht voor sectie. Men achtte het nl. mogelijk, dat H. aan. een hartverlamming zou zijn overleden. H. was een hartlijder en was den geheelen avond zeer opgewonden geweest. In de kamer werd een huls en een kogel teruggevonden. Bij de eerste beschouwing van den kogel zou kunnen worden gezegd, dat deze den man niet had geraakt. De lijkschouwing heeft ech.ter aangetoond, dat de dood van H. veroorzaakt moet zijn door een revolverkogel. De kogel moet aan de linkerzijde van de borst het lichaam zijn binnengedrongen en het lichaam aan de rugzijde hebben ver laten. Daarna moet de kogel via een muur op den grond zijn terecht gekomen. Van hartverlamming waaraan is gedacht, blijkt dus geen sprake te zijn

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1