NLAND Gesprongen handen PÜROL VRIJDAG II JANUARI 1935 HAARLEMS DAGBLAD 3 Onvoorzichtigheid op den weg bracht den dood. Auto botste tegen tram. Moeder en kind staken roekeloos over. Vier menschenlevens te betreuren. Donderdagmiddag omstreeks half vijf heeft op den Amersfoortschen Weg nabij het station Huis ter Heide een ernstig ongeluk' plaats ge had. Een personen-auto, die uit de richting Utrecht kwam, werd daar in de flank gereden door een tramtrein van den electrischen tranr dienst ZeistAmersfoort, die op deze plaats den weg oversteekt. De auto werd zeven of acht meter medegesleurd en aan de linker zijde geheel ingedrukt. Toen tie tram tot stilstand was ge komen, schoot onmiddellijk van alle zijden hulp toe. Het bleek, dat de gevolgen van de botsing buiten gewoon ernstig waren. Van de vier inzittenden waren de ruim 40-jarige H. van Twillert en de ruim 20-jarige G. van Goor, beiden uit Spakenburg, op slag gedood. De beide anderen, G. Vastenhouw, die de auto had bestuurd, en A. de Graaf, even eens uit Spakenburg, bleken gewond te zijn. Spoedig waren verschillende artsen ter plaatse om de eerste hulp te verleenen. De politie van Zeist arriveerde met twee zieken auto's. Met deze ziekenauto's werd het stoffelijk overschot der beide slachtoffers overgebracht naar het Ziekenhuis te Zeist, waarheen ook de gewonden zijn vervoerd. Hun toestand is niet ernstig. Hoe het ongeluk zich nauwkeurig heeft toe gedragen, kan nog niet gezegd worden. Zooals gezegd, steekt de tram even voor den spoor wegovergang den Amersfoortschen Weg over. Ei- zijn geen afsluitboomen en geen signalen, maar anderzijds kan niet beweerd worden, dat het uitzicht van den weg op de trambaan slecht is. Het is nog niet bekend, of de be stuurder de tram te laat heeft bemerkt dan wel of er iets aan den wagen haperde, waar door de chauffeur hem wellicht niet tijdig tot stilstand heeft kunnen brengen. Merkwaardig is, dat, ofschoon de auto aan de linkerflank werd ingedrukt, de aan deze zijde achterin zittende De Graaf slechts ge wond werd, terwijl de rechts van hem zittende Van Goor gedood werd. Men vermoedt dan ook, dat het het geweld van den slag geweest is, dat zoo noodlottige gevolgen heeft gehad. De auto, die door de tram, welke uit de rich ting Amersfoort kwam, vrijwel geheel vernield was, is in beslag genomen. Kind voor de oogen van de moeder gedood. Het niet goed uitkijken bij het oversteken van den weg heeft te Beek een menschenleven gekost. Omstreekt vier uur Donderdagmiddag stapte de vrouw van H. met haar 6-jarig zoontje op de Stationsstraat tegenover haar huis uit de autobus van de onderneming Brouns te Stein. Zij liep met het kind achter de bus om teneinde den weg over te steken, toen juist de vrachtauto van Van Gend en Loos te Sittard passeerde. De bestuurder kon onmogelijk nog stilhouden; het kind werd door den vrachtwagen gegrepen, waarna een der Wielen hem over het hoofd ging. Het jongentje was op slag dood. De moeder werd door de auto op zijde ge worpen en bekwam lichte inwendige kneuzin gen. Zij was begrijpelijkerwijs zeer overstuur en moest naar haar woning gebracht worden. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld. Het lijkje en de vrachtauto werden in beslag genomen. Daar de wagen echter in orde bleek te zijn, is hij kort daarop weer vrijgegeven. Meisje zwaar, haar moeder licht gewond. Donderdagavond omstreeks acht uur is op den Amsterdamschen Straatweg te Abcoude ter hoogte van de Ned. Herv. Kerk een auto. bij het uitwijken voor een andere auto, het trottoir opgereden, waar juist de ongeveer 20- jarige mej. M. v. d. Roest uit Abcoude, met haar moeder wandelde. Zoowel het meisje als haar omstreeks 60-jarige moeder werden dooi de auto gegrepen. De moeder werd slechts licht gewond en kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. Haar dochter evenwel werd de borstkas ingedrukt. In ernstigen toe stand is zij naar het ziekenhuis te Amsterdam overgebracht, waar zij is overleden. Fokker nog bij meer maat schappijen betrokken. Echter alleen als adviseur. Reuter seint uit Londen dat volgens de Press. Association Fokker, behalve met Air speed Ltd te Portsmouth, ook met Swan Hunter Wigham Richardson Ltd. te New castle een groote scheepsbouw maatschappij, onderhandelt. Waarschijnlijk zal er te Newcastle on Tyne een nieuwe vliegtuigfabriek gebouwd worden. De overeenkomsten zijn nog niet geteekend, maar men meent te weten, dat de voornaam ste moeiftikheden overwonnen zijn. Fokker zal geen deel uitmaken van de di rectie, noch van de eene, noch van de andere firma, maar zal enkel en alleen optreden als adviseur inzake bouw en verkoop van de vliegtuigen. Swan Hunter Ltd. is in Airspeed Ltd vooi zen aanzienlijk bedrag betrokken. Groote diefstal van bont opgehelderd. Vier personen door de politie aangehouden. Voor eenigen tijd geleden werd in de St. Nicolaasstraat te Amsterdam een partij bont gestolen, ter waarde van circa 4000 gulden. Deze partij bont is door rechercheurs van het bureau Warmoesstraat een paar dagen gele den opgespoord en een der vermoedelijke da ders werd tevens aangehouden. Deze man was overgebracht naar het Huis van Bewaring en heeft daar een bekentenis af gelegd. Hij heeft verklaard dat zij met zijn drieën den diefstal hebben gepleegd. Eén van hen had de sleutel van het huis, die hij, naar hij beweerde, had gevonden Twee van hen zijn toen naar de St. Nicolaasstraat gegaan. Door middel van den sleutel konden zij ge makkelijk binnenkomen. Het bont bestond uit mantels, jassen en garnituren. Zij hebben al les in gonjezakken gepakt. De derde man is toen met een auto gekomen. De gonjezakken met bont zijn ingeladen en des nachts nog ge bracht naar een vierden man, een opkooper op het Waterlooplein. Met dezen hadden zij afgesproken, dat zij zouden komen met goed, dat gestolen was. In een achterkamer is het bont uitgepakt en de opkooper heeft het ge kocht voor f 860. Naar aanleiding van deze bekentenis heeft de recherche van de Warmoesstraat Donder-' dagmiddag nog een van de daders gearres teerd en Donderdagavond den derden man, benevens den opkooper. Het zijn allen man nen tusschen de 30 en 35 jaar, Drie van hen hebben een volledige bekentenis afgelegd. De opkooper alleen beweert, dat hij niet heeft gek weten dat het gestolen goed was. De eigenaars van den bonthandel in de St. Nicolaasstraat hebben het bont herkend als hun eigendom. KERK EN VREDE ADRESSEERT AAN FRANSCHE REGEERING. Aan de Fransehe regeering is het volgende adres gericht: De ondergeteekenden, het bestuur en de ledenvoorgangers vaar de vereeniging Kerk en Vrede, tellende 8000 leden, voorgangers en ;emeenteleden, wier overtuiging het is, dat oorlog en oorlogsvoorbereiding onvereenigbaar zijn met het Evangelie van Jezus Christus, richten zich eerbiedig tot uwe regeering met het dringende verzoek, evenals in Nederland en de Scandinavische landen is geschied, een wetsvoorstel bij de volksvertegenwoordiging in te dienen, opdat diegenen, die gewetensbe zwaren tegen den militairen dienst hebben, in staat worden gesteld, anderen dienst aan hun land te bewijzen. Zij verzoeken u tevens de in vrijheidstelling van dominee Philippe Vernier, die ten tweeden male veroordeeld is tot twee jaar gevangenisstraf, omdat hij volgens zijn christelijke overtuiging weigerde zijn mili tairen dienst te vervullen. Inbraak had tijdelijk succes. Veel goud uit juwelierswinkel gestolen. O. M. bij rechtbank eischt zware straffen. Voor de arrondissements rechtbank te Am sterdam stond Donderdag terecht de 26-jari- ge timmerman L. v. D., wegens diefstal van een groot aantal gouden voorwerpen, 270 rin gen, 25 colliers, 50 horloges, 6 horloge-armban den uit den juwelierswinkel van de firma Wieringa in de Kinkerstraat aldaar. Verdachte bekende het hem ten laste ge legde feit. In den nacht van 26 of 27 October heeft hij in gebroken in den juwelierswinkel. Van het trapportaal der bovenwoning uit heeft men zich via een luik toegang tot den winkel verschaft. Verd. beweerde alles alléén te hebben gedaan. Aan verdachte was ten laste gelegd dief stal met inbraak met behulp van valsche sleutels, gepleegd hetzij door hem alleen, hetzij in vereeniging. De Officier van Justitie achtte bewezen, dat verd. dezen diefstal alleen heeft gepleegd. Het feit is op geraffineerde wijze gepleegd; er is voor een groote waarde aan goud gestolen. Verd. weigert te zeggen wie hem geholpen heeft. Spr. meende da>rom een voorbeeldige straf te moeten eischen en wel vier jaar ge vangenisstraf. Vervolgens stond de 43-jarige losse arbeider A. W. terecht, wien in de eerste plaats dief stal met één of meer anderen (in elk geval dus met den vorigen verd.) was ten laste ge legd, subs, medeplichtigheid daaraan (door op den uitkijk te staan.) Nog meer subs, was hem heling ten laste gelegd. Tegen hem requireerde het O. M. een ge vangenisstraf van drie jaar wegens medeplich tigheid. Tenslotte requireert de officier tegen G- K. wegens heling een gevangenisstraf van twee en een half jaar. MINISTER COLIJN UIT PARIJS T^P^G. Minister H. Colijn, van verlof uit Parijs teruggekeerd, heeft hedenochtend zijn ambtsbezigheden hervat en den gewonen mi nisterraad gepresideerd, die heden middag wordt voortgezet. ARBEIDER, DIE TUSSCHEN MACHINE BEKNELD RAAKTE, OVERLEDEN. VEENENDAAL, 10 Januari (V. D.) De 22- jarige H. Bouman te Veenendaal, die een de zer dagen op de Veenendaalsche stoomspin nerij en weverij met zijn arm in een der ma chines bekneld geraakte is in den afgeloopen nacht in de rijksklinieken te Utrecht aan de verwondingen overleden. VERVOER VAN AARDAPPELEN IS NIET VRIJ Voor het kantongerecht te Amsterdam heeft zich een groot aantal personen moeten ver antwoorden wegens frauduleus vervoer van aardappelen in de naaste omgeving van Am sterdam. Zij hadden niet gezorgd voor een behoorlijk geleidebiljet, dat noodig is sedert het in werking treden van het crisis akker bouwbesluit 1934. Bijna alle verdachten berie pen zich erop, dat zij met de nieuwe voor schriften niet op de hoogte waren. De kantom-echter veroordeelde hen tot geld boeten varieerende tusschen f 5 en f 50. Eenige grootere zaken op dit gebied, waar van de verdachten niet waren verschenen, zijn uitgesteld. ZAKENMAN HET SLACHTOFFER VAN RHEUMATIEK Dacht zijn werk te moeten opgeven Nu is de pijn verdwenen. „Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuw-rheumatiek aan den achterkant van mijn been, dat ik nauwelijks kon loopen. De pijn was ondraag lijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, alsof ik met mijn werk zou moeten op houden. Toen raadde een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, omdat het hem ook weer in orde had gebracht. Dus nam ik eiken morgen regelmatig een dosis Kru schen, tot een week geleden toen het is me een vreugde dit te kunnen schrijven de pijn volkomen verdwenen was. Daarna ben ik doorgegaan met eiken morgen precies de klei ne dosis in mijn koffie te nemen. Ik heb Kru schen Salts al aan zoovele bekenden aanbevo len, dat enkelen dachten, dat ik het verkoo- pen moest. W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den heer W. A. D. was: het kwaadaardige urinezuur ver drijven dat de kwellende rhe-umatische pijn veroorzaakt. En Kruschen zal hem ook ver der bewaren voor de verschrikkingen van rheumatiek. Want de „dagelij ksche dosis" zal zijn organisme in een prefecte conditie hou den, zoodat schadelijke stoffen als urinezuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 er f 1,60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Stand der Duitsche clearing. Per 8 Januari. Het Nederlandsclie Clearinginstituut deelt mede, dat de stand der clearing Nederland- Duitschland per 8 Januari 1935 als volgt was: 1. Stortingen in Nederland op 8 Jan. 1935 f 4.226, 830, op 31 Dec. 1934 f 54,568,735. Waarvoor bestemd -.voor: a. achterstallige vord. f 775.807 (f 6,829,172), b. rentedienst Dawes- en Yoimgleening en Stillhalte f (f 4.100.000) c. vrije rek. Rijksbank f 171,891 (f 3,312,746), d. nieuwe onder de clearing vallende vorde ringen f 3,279,132 (f 40.326.817). 2. Stort, (in Duitschland (nieuwe onder de clear. vall. vord.) f 16,979,105 (f 51.828,283). 3. Uitbetaling in Nederl. op nieuwe vord. (in minder, komend van het bedrag onder 1 d) f 282,718 (f 37,112,606). In verband met de afsluiting van het boek jaar 1934 hebben de cijfers van den stand per 8 Januari 1935 slechts betrekking op de periode 1—8 Januari 1935, met dien verstande evenwel, dat, voor zoover dit voor een juist overzicht over de clearing noodzakelijk is, met de saldi op 31 December 1934 is rekening ge houden. De stortingen in Duitschland (2) bestaan uit een oud saldo van 1934 ad f 11,501,466 en nieuwe stortingen tusschen 1 en 8 Januari ad. f 5.477,630. De post uitbetaling in Nederland (3), ont stond als volgt: Betaald tusschen 1 en 8 Januari 1935 f 3.496,929 waarvan tegen saldo beschikbaar voor nieuwe vorderingen op 31 December 1934 f 3,214,211; saldo (in mindering komend van het- bedrag onder ld) dus f 282,718. Geen concurrentie K. L. M. Zeppelins. Zooals we eenigen tijd geleden reeds heb. ben gemeld, bestaan er plannen een Zeppelin- dienst op Ned.-Indië te openen. Uit mede- deelingen van den heer A. F. Bronsing blijkt thans, dat tusschen de K.L.M. en de op Indië varende scheepvaartmaatschappijen al sedert geruimen tijd een basis van samenwerking is gevonden. Als gevolg daarvan hebben ver tegenwoordigers van de reederijen voorloopig zitting in den Raad van Bestuur der K.L.M. en is de K.L.M. toegetreden als lid van het Luchtschip-Syndicaat. Ve&oacfcb -e+v c Doos 30 en 60ct.Bij Apoth.en Drogisten (Adv. Lngez. Med.) Gehakt in blik ook te krijgen. Op 21 Januari kan met de distributie worden begonnen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een circulaire aan de gemeentebesturen jezonden betreffende de distributie van ge hakt in blik. De Minister deelt in dit schrijven mede, dat met de distributie van gehakt in blik thans een aanvang kan worden gemaakt. Gezien de beschikbare voorraden acht de Minister het echter niet gewenscht, dat tot een on. beperkte distributie wordt, overgegaan. De verhouding tusschen de hoeveel heden te distribueeren rundvleesch in blik en te distribueeren gehakt zal onge veer moeten zijn als 2:1, zoodat van de totale te distribueeren hoeveelheid ten hoogste 1/3 jedeelte uit gehakt mag bestaan. Uiteraard is de consument dus niet verplicht naast rundvleesch in -blik ook gehakt in blik af te nemen. In verband hiermede zal door de gemeente besturen een regeling moeten worden getrof fen, ingevolge welke de afgifte van een bus gehakt in blik alleen kan plaats hebben, telkens nadat 2 bussen rundvleesch in blik zijn afgenomen. Met de distributie van het gehakt kan op 21 Januari a.s. een begin worden gemaakt. Daarvoor is het noodig. dat de gemeente besturen uiterlijk 12 Januari aan de Neder- landsche Veehouderij Centrale opgeven hoe veel bussen gehakt zij wenschen te ontvan gen. Het gehakt in blik moet aan de consumen ten verkocht worden voor 35 cent per bus Aan de Nederlandsche Veehouderij Centrale moet door de gemeenten 30 cent worden be taald. Tengevolge van de groote hoeveelheid vet, welke zich in de bussen bevindt, bedraagt de inhoud daarvan iets minder dan 1 K.G. Vrijz.-Democratische Bond. Minister Oud en Mr. Slingen- berg aan het woord. De financicel-economische moeilijkheden in stad en land. De afd, Haarlem van den Vrijz. Dem. Bond hield Donderdagavond een goed bezochte bij eenkomst in het gebouw van den Protestan- tenbo'nd. Onder de aanwezigen was Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, oud burgemeester van Haarlem. De voorzitter, Dr. S. Elzinga, sprak een ope ningswoord. De burgemeester, de heer C. Maarschalk, had bericht van verhindering gezonden, naai de voorzitter mededeelde. Eerste spreker was Mr. M. Slingenberg, lid van Ged. Staten van Noord-Holland en van de Eerste Kamer, die begon met te zeggen, dat zich tegenwoordig moeilijkheden voordoen, waaraan men vroeger zelfs nooit dacht. Wie had vroeger gedacht, dat mannen van naam en ervaring, ooit het parlementaire stelsel zouden willen aanvallen, ons betaalmiddel in waarde zouden willen doen verminderen en contingenteeringen zouden voorstaan. Po gingen tot gezagsondermijning worden ge daan, er is een enorme werkloosheid, de pu bliekrechtelijke lichamen kennen grooten fi- nancieelen nood. Spr. zou zich bepalen tot eenige opmer kingen. Eerst over het parlementaire stelsel. Het tegenwoordige stelsel voldoet aan billijke eischen en heeft zegenrijke gevolgen gehad. Het heeft o.m. gebracht in de laatste 50 jaren verbetering van vele sociale en hygiënische toestanden en misstanden. Dit stelsel mag niet prijsgegeven worden, vooral niet in deze tijden van spanning; het dient in zulke tijden als spanningmeter en als veiligheidsklep. De volksvertegenwoordigers toch geven uiting aan wat er leeft onder het volk en zullen ook kun nen mededeelen aan hen, die hen afvaardig den, waarom aan een wensch geen gevolg kan worden gegeven. Of er niet iets te verbeteren zou zijn? Zeker, zoo moet het parlement gezuiverd kunnen worden van verkeerde elementen, maar deze kunnen worden uitgesneden zonder hét stel sel te veranderen. De volksvertegenwoordiging heeft zich wel eens te veel geplaatst op het standpunt alsof zij mederegeerde. En dan moeten afgevaar digden de waarde van hun woorden niet overschatten. Dit geldt vooral voor Prov. Sta ten of gemeenteraden. Men late liever het besturen over aan de organen, die voor besturen zijn aangewezen. In den laatsten tijd wordt dit wat meer ingezien. Zonder parlementair stelsel gaat het niet. Dan weg met de openbaarheid, weg met de godsdienstvrijheid, weg met zoovele andere vrijheden, weg met de publieke controle van het parlement. De N. S. B. is noch nationaal, noch socialistisch, noch een beweging. Het nationale zit hem niet in het te pas en te onpas zingen van het Wilhelmus. Spr. gaf voorts een uittreksel uit hst program der N. S. B. en vergeleek dat met het Hitlerprogram. Het program der N. S. B. is een bijna letter lijke vertaling van het Hitlerprogram. Spr. wil aannemen dat Mussert het geluk van het Nederlandsche volk op het oog heeft, maar men verschoone ons toch van geïmporteer de malligheden als de bekende groet, een uni form enz. Socialistisch is de N.S.B. evenmin als nationaal. Zij is tegen staking en kent geen klassenstrijd. Verder is de N.S.B. geen „beweging", maar een gewone politieke par tij met een groot aantal „bonzen". Als de regeering het fascistisch gevaar weet af te wenden zal zij den dank van het Nederland sche volk verdienen (applaus). Wij wenschen, zoo vervolgde spr., onzen rechtstaat te handhaven, nationaal en inter nationaal en hebben medegewerkt aan de tot standkoming van den Volkenbond, die reeds veel goeds heeft gedaan. Het is verheugend dat nu ook Nederlanders zullen medewerken aan de handhaving van het internationaal recht. En nationaal eischen de vrijzinnig democraten rechtvaardig maar krachtig op treden van de overheid ter handhaving van de publieke orde en rust. Zijn daarvoor ge- strengere bepalingen noodig, dan moeten die er komen. Spr. kwam tot de verhouding tusschen Rijk, provincie en gemeente. Men meent wel eens, dat in den laatsten tijd de vrijheid der ge meenten te veel aan banden wordt gelegd. Ve len zeggen, dat de autonomie der gemeenten verdwenen is, maar spr. vindt dit niet juist: de wetsbepalingen zijn dezelfde gebleven, maar er is eenige verandering gekomen in de toepassing. De boven de gemeenteraden ge stelde machten hebben haar toezicht ver scherpt, ten opzichte vooral van het finan cieel beheer der gemeenten. Dit is in de te genwoordige omstandigheden niet af te keu ren, want komen de gemeenten in moeilijk heden, dan vallen zij terug op den Staat. Al leen: ook in de verscherping van het toe zicht moet maat worden gehouden. Gemeen telijke autonomie is een mooi rechtsgoed, maar men moet haar verdienen om haar te bezitten. Spr. viel het onlangs gepubliceerde soc. dem. program voor de gemeenteraadsverkiezingen aan. Daaraan ontbreekt alle erkenning der moeilijkheden, waarin wij verkeeren. Hoe willen de soc. democraten de voldoening aan al hun eischen financieren? Blijkbaar alleen door wetswijziging, waartoe echter de gemeen teraden alle bevoegdheid missen. De vrijz. democraten daarentegen zeggen het openlijk: wij kunnen de kiezers niets be loven, maar onze vertegenwoordigers zullen doen wat hun hand vindt om te doen. Spr. is er als wethouder van Haarlem steeds op uit geweest, de uitgaven te verminderen en de belastingen zoo laag mogelijk te houden, en heeft grooten steun gehad bij moeilijken ar beid. Dezelfde gedragslijn zal spr. blijven vol gen in het provinciaal bestuur, als hij daarin weer een plaats krijgt. Mi'. Slingenberg eindigde met de conclusie, dat wij ons in deze tijden moeten toeleggen op behoud van de geestelijke goederen. Het schip van Staat is in gevaar. Men steune de regee ring, vooral den voortreffelijken minister van financiën. Minister Oud, de tweede spreker, hierna het woord verkrijgende, stelde zich voor, eenige financieele beschouwingen te geven, naar aanleiding van de huidige toestanden. De moeilijkheden zijn groot. De regeering moet dingen doen, die men niet graag ziet doen door een regeering, waarin nog wel vrijz. dem. ministers zitting hebben, van wie men zulke dingen niet zou hebben verwacht. Toch voert deze regeering de politiek, waar mede de democratie het best gediend wordt. Gestreefd moet worden naar evenwicht tus schen ontvangsten en uitgaven. Het moeilijke is nu, dat deze beide kanten door de crisis ongunstig worden beïnvloed. Op de Rijksbe- grooting voor 1934 en 1935 komt 46 millioen voor. voor subsidie aan de gemeenten voor werkloozenzorg. Deze post is enkel een gevolg van de crisis. Een ander cijfer is 30 millioen. Door onze lens gesnapt. A. MARS. De heer A. Mars, die geboren werd 4 Ja nuari 1894. nam op jeugdigen leeftijd dienst bij de Kon. Ned. Marine, doch keerde in 1914 als burger uit Ned,-Indië terug in Haarlem, waar hij zich dadelijk.aansloot bij de S.DA.P. In 1919 werd hij aangesteld als beambte bij den Centralen Bond van Transportarbei ders en eenige jaren als bezoldigd bestuur der bij genoemde organisatie, welke functie hij tot dit oogenblik is blijven vervullen, be halve gedurende een tijdperk van ongeveer anderhalf jaar, waarin hij optrad als hoofd bestuurder van den Centralen Schippersbond en tevens als redacteur van het vakblad „De Schipper". De heer Mars is voorzitter van de Verkeers- commissie voor Haarlem en omstreken en bestuurslid van „Veilig Verkeer". Sedert Juni 1931 maakt hij deel uit van den Haarlemschen Gemeenteraad. Dat is het spoorwegtekort, dat er is niette genstaande krachtige bezuinigingen. Ook deze 30 millioen zouden niet op de begroo ting voorkomen, als er geen crisis was. En nu de inkomsten. A1 onze belastingen hebben zich de laatste jaren in sterk dalen de lijn bewogen. De inkomstenbelasting bracht in 1930/'31 op 92 millioen en voor 1935 wordt volgens de jongste raming geschat een opbrengst van 45 millioen. Het thans zittend kabinet had een geweldig tekort te dekken en heeft getracht de offers zooveel mogelijk naar billijkheid en recht vaardigheid over alle groepen van ons volk te verdeelen. Noodgedwongen heeft de regeenng moeten grijpen" naar de indirecte belastingen, omdat de druk der directe belastingen tot, den top was gestegen en verhooging van dien druk een groot gevaar zou beteekenen voor het economisch leven. De omzetbelasting weid ingevoerd: de belasting der slechte tijden, 't Is waarlijk geen ideale belasting, maar toch kan er met de draagkracht bij rekening ge houden worden door het vrij laten of lager belasten van eenige artikelen van dagelijksch gebruik en het wat hooger belasten van weel- de-artikelen. Heit tekort heeft de regeering zoo kunnen terugbrengen tot een tekort van 30 mil lioen. Maar de daling der inkomsten heeft zich voortgezet. Zoo werd het tekort weer be langrijk vergroot. Verschillende uitgaven moesten op ae begrooting worden gebracht. Zoo bij voorbeeld ae f 12 millioen aan Indië. Voor 1935 kon de regeering met geen moge lijkheid verdere belastingverhooging aankon digen. Maar de belastingdruk is niet overal de zelfde, het hangt er van af, in welke gemeen te men woont. Daarom kon wel iets meer ge vraagd worden van die gemeenten, waar de belastingdruk nog niet zoo héél hoog was. Uit die overweging was minister De Geer ge komen tot zijn Gemeentefondsbelasting. En uit diezelfde overweging kwam de tegenwoor dige regeering tot het werkloosheidssubsidie- fonds, waaruit de gemeenten, naar behoefte, een uitkeering krijgen en waartoe de gemeen ten die het nog wel kunnen betalen, meer bij dragen dan andere, volgens de leuze: „Met elkander voor een ander". Maar nu is de regeering ook met de belas tingheffing aan het eind; eigenlijk is de grens overschreden. De tarieven der openbare bedrijven gaan thans naar beneden. Maar nu klaagt men, dat de regeering met haar omzetbelasting weel- moeilijkheden geeft. Men wil verlaging der lasten, maar hiervoor is noodig versobering der publieke huishou ding. Daarvoor moet worden afgebroken, wat met zooveel moeite en ook vreugde is opge bouwd. Dit stemt den democraat droevig, maar het moet. Daarom mag men democra tische ministers niet uitkrijten als de ergste reactionnairen. Men meene toch niet, dat als alléén vrijzin nig-democraten in de regeering hadden geze ten, alles dan anders zou gegaan zijn dan nu. Het zou in groote lijnen op dezelfde wijze zijn gegaan, evenals wanneer de regeering alleen had bestaan uit bijvoorbeeld anti- revolutionnairen. Het kan nu eenmaal niet anders. Daarom hebben de vrijz. democrati sche ministers het als een plicht gevoeld, aan dit crisis-ministerie mede te werken. In de oppositie gaan zou gemakkelijker zijn ge weest. maar daarmede zouden wij, aldus spr., blijk hebben gegeven van weinig verantwoor delijkheidsbesef. En door onze medewerking aan de regeering niet te verleenen, zouden wij aan de democratie geen dienst hebben be wezen. Gezorgd moet worden, dat de demo cratie haar taak kan blijven vervullen, dan is in Nederland geen dictatuur noodig. Dr. Elzinga sloot de bijeenkomst met dank aan de sprekers en met een opwekking, zich niet af te wenden van politiek-in-den-goe- den-zin en zich aan te sluiten bij den Vrijz. Dem. Bond. De vrijz. democraten willen den vredesgeest ontwikkelen, overal waar dit kan«

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 5