I VRIJDAG 11 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 11 BILJARTEN. Europeesch kampioenschap groot biljart 45/2. In een der turnzalen van den Dierentuin te 's Gravenhage is Donderdagavond een begin gemaakt met de wedstrijden om het Euro peesch biljartkampioenschap groot biljart, cadre 45/2 Ancre 17,8 cM, in partijen van 400 punten. Aan dit tournooi wordt deelgenomen door P. de Leeuw, J. Sweering en Dommering voor Nederland, door J. Albert en C. Cote voor Frankrijk, door J. Cabra (Spanje), R. Ga briels en Th. Moons voor België, Ir. Reicher, Oostenrijk. Deze negen deelnemers hebben ge zamenlijk een rooster te verwerken, dat dus 36 partijen bevat. De wedstrijden worden georganiseerd door de 's Gravenhaagsche Biljartclub, welker voor zitter, de heer J. Sanders een openingswoord sprak. De voorzitter van den Ned. Biljart Bond, Jhr. Dr. J. C. Mollerus, zei, dat de N. B .B. gaarne de organisatie van dit kampioenschap aan de 'sGravenhaagsche Biljartclub had opgedra gen, waarna hij zich richtte tot de spelers der verschillende nationaliteiten. Vervolgens werd een begin gemaakt, met de beide eerste partijen: GabrielsMoonsen RiechefCabra. De uitslagen luiden als volgt: Pnt. brt. h. serie moyenne Gabriels 400 9 133 44,44 Moons 93 9 50 10,33 Reicher 400 25 86 16.00 Cabra 275 25 72 11.00 Dommering 400 28 65 14,28 De Leeuw 374 28 167 13,35 Albert 400 13 143 30,76 Cote 77 13 22 5,92 KAMPIOENSCHAPPEN HAARLEM en OMSTR. De bij den Ned. Biljartbond aangesloten bil jartclubs in Haarlem en Omstreken hielden in café Van den Bos aan het Soendaplein een gecombineerde vergadering ter bespreking en toewijzing van de organisatie van de j aarlij k- sche wedstrijden om het peiisoonlijk kampioen schap van Haarlem 1ste en 2de klasse klein- biljart cadre. Besloten werd het tournooi om den titel der 2de klasse, evenals voorgaande jaren, te la ten voorgaan en daartoe spelers met een moyenne cadre van 3 tot 5 te laten inschrij ven, die lid zijn van een der aangesloten ver- eenigingen. Bij stemming werd dit aan D. E. S. toegewezen. Het kampioenschap 1ste klasse, waarbij spe lers boven 5 gemiddelde cadre worden toege laten, werd nog niet definitief toegezegd. Wel werd als eerste gegadigde aangewezen B. C. H. als zou blijken, dat deze club daartoe gegron de aanspraak kon maken. Zoo niet, dan zou Vriendenkring aan de beurt zijn. Dit zal nader door de regelingscommissie onderzocht worden HANDBAL HET PROGRAMMA VOOR ZONDAG. 2 uur 10.30 uur 9.45 uur 1.30 uur 2.45 uur 2 uur 9 uur 9 uur 11 uur 1 uur Heer en: AalsmeerLijnden II OdinRapiditas II Concordia IIOlympia Kracht en VlugheidD. O. S. TurnoSimson LijndenG. V. A. Dames SimsonNiloc Odin—G. V. A. Concordia IIRapiditas II AalsmeerConcordia Een spannende heerenwedstrijd belooft AalsmeerLijnden II te worden, van belang voor de bovenste plaats, daar thans Rapiditas en Aalsmeer samen de leiding hebben. De Ra- piditas-reserves kunnen tegen Odin een ge lijk spel bewerken. Concordia II zal aan Olympia de punten we! moeten afstaan. D. O. S. en Turno achten wij beide in staat te winnen. Bij de dames moet Niloc winnen, wil zij haar kans op een hernieuwd kampioenschap nog behouden. Het zal haar evenwel niet ge makkelijk vallen. G. V. A. zal wel winnen, evenals Concordia, dat bij Aalsmeer op bezoek gaat. De Concordia- en Rapiditas-reserves zul len de punten wel deelen. AUTOMOBILISME. NIEUWE RACEWAGEN VOOR SIR MALCOLM CAMPBELL. Uit Londen: De nieuwe „Blauwe Vogel", de auto welke tal van nieuwe goede eigenschap pen in zich vereenigt en waarmede sir Mal colm Campbell zal trachten zijn eigen wereld snelheidsrecord te Daytona te verbeteren, was Woensdag te zien op de Brooklyn-baan. De groote car weegt 4 3/4 ton en zal op 16 Januari per Berengaria naar Amerika worden ver scheept; Campbell zal een week later volgen. Hij hoopt op 19 Februari bij volle maan zijn recordpoging te onderhemen, omdat dan de omstandigheden van het strand en het weer het meest geschikt zouden zijn. Op 22 Fe bruari 1933 heeft Campbell te Daytona het huidige record van 272,108 mijl gevestigd. De ingenieurs die den nieuwen wagen hebben sa mengesteld voorspellen dat daarmede een snelheid van 300 mijl is te bereiken. VOETBAL. I. V. O. - KALENDER. We ontvingen een aardiger: maandkalender van de Haarlemsohe voetbalvereeniging „In Vriendenkring Opgericht" ter gelegenheid van haar twintig-jarig bestaan. I.V.O. is, naar wij meenen, de eerste voet balvereeniging, die het denkbeeld had om een kalender uit te geven. SCHAKEN OM HET PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Aan den strijd om den titel van persoonlijke kampioen van Haarlem nemen vrijwel de sterkste schakers van de aangesloten schaak verenigingen deel. Van de acht eerste ont moetingen volgen hieronder de uitslagen, waaruit blijkt dat de heeren Kroone en Katan momenteel de leiding hebben met ieder 2 pnt. SohlbergKroone 1/21/2; 'SehmitsDe Groot 01; KrooneDavidson 1/21/2; Ka- tanSehmits 10; DavidsonDe Groot 1/2 1/2KrooneSehmits 10; KatanHinlopen 10 en SohlbergSehmits 1/21/2. OLYMPISCHE SPELEN. ZWEDEN EN DE DEELNEMING AAN DE O. S. Uit Stockholm: Prins Gustaaf Adolf, de voorzitter van het Zweedsch Olympisch Comi té, heeft zich bereid verklaard een belangrijke som gelds voor te schieten, om de deelneming vanu Zweedsche sportsmen aan de Olympische Spelen in Duitschland eri de voorbereiding daarvoor, mogelijk te maken. NED. ELFTAL—QUEENS PARK RANGERS. De Keuze-commissie heeft het Nederlandsch elftal samengesteld, dat op 23 Januari op het Sparta-terrein een oefenwedstrijd zal spelen tegen de Engelsche club uit de derde divisie Queens Park Rangers. Het volgende elftal zal dan worden opge steld: Doel: Halle (Go Ahead). Achter: Van Diepenbeek (Ajax) en Van Run (P. S. V.) Midden: Bas Paauwe (Feijenoord) Anderie- sen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord). Vóór: Wels (Unitas), Vewte (Neptunus), Bakhuys (Z. A. C.), Smit (Haarlem) en Van Gelder (V. U. C.) Als reserves zijn aangewezen: Cohen (Spar ta). Pettinga (Hermes-D. V. S.)Graafland (H. B. S.), Berg (A. D. O.), Voormolen (Sparta) 'en Seton (Sparta)..- KANOSPORT. HAARLEMSCHE KANOVEREENIGING Zaterdag geeft de Haarlemsche Kanover- eeniging in het gebouw „Rozenhage" haar jaarlijkschen feestavond voor leden, donateurs en genoodigden, ditmaal niet in combinatie met de Haarlemsche Zeilvereeniging. Er is een gevarieerd programma samengesteld. DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM. Voor de wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de Damclub Haarlem werden j.l. Woensdagavond in Café Rest. „De Louw" de volgende partijen gespeeld. Hoof daf deeling J. LycklamaP. v. Wamel 20 H. A. van AbsG. Eising 20 G. P. HeckW. v. Daaien 11 G. P. HeckJ. P. Exel Jr. afgebr. W. StrooH. W. Zitman afgebr. C. T. Visse—C. v. d. Werff 2—0 F. A. BerkmijerC. Dikkeboom 20 Tweede af deeling: A. Russ—J. H. Burghout 2—0 L. P. HugesJ. Oosterling 02 G. P. RoetF. Mollema 20 B. GabrielM. v. Leeuwen 02 CRICKET. ENGELAND WINT DE 1ste TESTMATCH MET 4 WICKETS. Ook op den derden dag trad de regen als spelbreker op. Eerst op den middag werden de West-Indiërs in staat gesteld hun 2de innings bij een stand van 3 voor 33 te ver volgen. Den bowlers werd weer door den toe stand waarin het wicket verkeerde, alle as sistentie verleend. De fastbowler Smith was onbespeelbaar; hij nam 5 van de 6 wickets voor slechts 15 runs. Toen voor theetijd ge stopt werd sloot Captain Grant de innings, hoewel er slechts 51 runs voor 6 wickets down bijeen waren. De Engelsche werden voor dezelfde moeilijk heden geplaatst en moesten 73 runs maken om te winnen. Martindalen, R. Grant en Hyl- ton waren voor de meeste Engelsche batsmen evenmin te bespelen. Bij een stand van 6 voor 48 zag het er naar uit dat West-Indië nog een goede kans op de overwinning maakte. Ham mond en captain Wyat-t hielden evenwel stand en zonder wicketverlies werden 75 runs bijeengebracht, waardoor Engeland een moei lijke 4 wickets-overwinning behaalde. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezoJiden stukken, geplaatst of niet geplaatstwordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vrijwillige Burgerwacht. Als commandant van de Vrijwillige Burger wacht Haarlem noodig ik hierbij de leden uit, zooveel mogelijk in uniform, Zaterdag te half elf op de begraafplaats St.-Barbara aanwezig te willen zijn bij de begrafenis van den lsten luitenant E. E. M. Kimman. Ge- uniformeerden met rouwband om den linker bovenarm De Commandant, C. L. BECKING. Werkloozen bij voetbal wedstrijden. Geachte Redactie, In Haarlem's Dagblad van Zaterdag lees ik vol verontwaardiging een stuk over den ver koop van kaartjes aan werkloozen bij voet balwedstrijden. Zooals inzender schrijft krij gen de werkloozen de beste plaatsen voor het minste geld. Ik zelf behoor nog tot de geluk kigen die werken en benijd deze sportvrienden niet, dat zij iets minder betalen dan wij. Wat betreft de beste plaatsen, omdat zij na het koopen van hun kaartje om half één op het terrein moeten blijven, behoeft inzender ook niet jaloersch om te wezen. Ik acht mij ge lukkig, een uur latev te kunnen komen en niet noodgedwongen anderhalf uur op een terrein te moeten staan in de koude, wat vooral voor werkloozen niet mee valt, gelet op de kleeding in veel gevallen. Waarom gaat die inzender niet reeds Zaterdagsavonds bij het hek staan? Dan is hij zeker de eerste en dan krijgt hij de beste plaats bij den wedstrijd. Volgens mij zou inzender gaarne zien dat er een stuk van het veld afgezet werd met prikkeldraad, en dat daar de werkloozen gemerkt op worden toe gelaten (wat u niet wilt, dat u geschiedt Laten wij, die nog werken, ons gelukkig voe ler:, en ons niet op dezen weg begeven, zooals inzender doet, want ook mij of een ander kan het lot der werkloozen wachten. Dat zij voor minder geld toegelaten worden, is slechts door ieder toe te juichen, maar dan ook zonder afscheiding. Met dank voor de plaatsing. Uw abonné H. KUIJL, Gruttostraat 25. Over ditzelfde onderwerp ontvingen we nog eenige ingezonden Stukken, die we niet kunnen plaatsen, omdat de inhoud ongeveer op het zelfde neerkomt. We herinneren er aan, dat het Haarlem-be stuur in zijn antwoord medegedeeld heeft, niets voor het denkbeeld te voelen om een ge deelte van het terrein uitsluitend voor werk loozen te bestemmen. We sluiten hiermee de discussie. LETTEREN EN KUNST HET TOONEEL. Nieuw Schouwtooneel. DE FAMILIE KEGGE. Van alle figuren uit de Camera Obscura is Jan Adam Kegge wel het meest op het tooneel verschenen. En dit is niet te verwonderen, want Kegge is een rol, waartoe een karakter- speler zich wel aangetrokken moet gevoelen. Willem van Zuylen was de eerste, die in een eigen bewerking dezen volbloedigen par- veliu ten tooneele bracht, toen volgde C. P. T. Bigot, daarna kwam Ir. Valkema Blouw met zijn blijspel en thans speelt Het Nieuw Schouw tooneel De Familie Kegge in een tooneelbe- werking van Cor Hermus. Van deze vier dramatiseeringen is die van Hermus verreweg de beste. Hij heeft van de novelle een werkelijk tooneelstuk gemaakt, dat al hangt het plakavondje er misschien wat bij en is dit eigenlijk enkel een tijdsschil- dering nu eens niet de fouten van een too- neelbewerking vertoont. Uit den aard van het gegeven heeft De Familie Kegge niet een sterke dramatische handeling en is er nog al veel plaats gegeven aan milieu-teekening, maar het is toch wel degelijk „tooneel" ge worden. Hermus heeft zich niet met scrupu- leuse nauwgezetheid aan den tekst van de novelle gehouden, hij heeft er nu en dan iets vaji zich zelf bijgevoegd zonder toch Hilde- brandt geweld aan te doen; de geest van de Camera Obscura is er aldoor in gebleven en waar het maar eenigszins mogelijk was, heeft hij de dialogen in tact gelaten. Zoo kregen wij in de stijlvolle, kleurige vertooning van Het Nieuw Schouwtooneel een. der aardigste en le vendigste' gedeelten uit het bekende boek van Hildebrand in een fleurig kleed op het tooneel en het was duidelijk op te merken, dat het publiek zich kostelijk amuseerde bij het zien van al die bekende figuren en het stuk vooral waardeerde als tijdsbeeld van een zuiver Hol- landsch milieu. Wat blijft Hildebrandt in zijn schildering ook voor ons nog altijd frisch. Is zoo'n plak avondje al viel hét qua „tooneel" dan ook wat lang niet typisch Hollandsch? Hoe vol leven zijn Jan Adam Kegge en zijn dochter welk een fijne, lieve figuur is de oude mevrouw Morrison! Opmerkelijk was het, dat het pu bliek groote schik had om de pathetisch-dra matische gedeelten, die onze over-grootouders waarschijnlijk juist het mooist en aandoen- lijkst hebben gevonden. Ook als zoodanig be schouwde men de vertooning van dit blijspel blijkbaar als tijdsbeeld. Wanneer de aanval lige Suzette Noiret hevig te weenen zit over den aanslag van den lagen, perfiden „Char mante" en Hildebrandt in edele verontwaar diging losbarst over dien schurk van een Van den Hooge, die voorstelde „de voeten van het eenvoudige meisje te kussen", heeft de zaal zicht- en hoorbaar pret. Om dit lichtzin nig pleizier zouden onze grootvaders en groot moeders zich waarschijnlijk hoogelijk ge- ergerd hebben en zij zouden misschien ook niet hebben begi'epen, waarom wij ons zoo verkneukelden om dat toch zoo „fraai ge speelde" tooneel der afrekening tusschen den Charmante en den Onsterfelijke. Deze twee figuren, de fatterige en schurk achtige Vaix der Hoogen en de nobele,' van zijn voortreffelijkheid zoo zeer bewuste Hil debrandt staan volkomen in hun tijd, maar wij merken aan hen het meest, dat zij onge veer een eeuw oud zijn. En Frits Bouwmeester en Jacques Snoek de eerste vooral lieten ook niets na ons dit te laten voelen. Maar hoe springlevend staan daar tegenover de leden van de familie Kegge! Zij zijn figuren, aan geen tijd gebonden, al hebben wij dan tegen woordig ook geen slaven meer in de West. En koekebakkers als de brave de Groot loo- pen er ook altijd nog rond. Ko van Dijk gaf heel zijn levendig tempe rament aan Jan Adam Kegge en zorgde er voor dezen West-Indischen nabob zoo sym pathiek mogelijk te maken. Hij had het par- venu-achtige van dezen in zijn wezen zoo burgerlijken man zelfs nog wel wat meer kunnen accentueeren. Trouwens ook Hermus heeft dat parvenu-achtige eerder verzacht dan vei'sterkt. Zoo heb ik het verhaal van zijn rijden en rossen, en zijn pralen met zijn vurige paarden en zijn equipage tegenover de adellijke hanzen noode gemist. Ko van Dijk speelde hem overigens bruyant,volbloedig, uit bundig en vooral hartlijk. In 't. bijzonder 't slot, toen het goede hart van Jan Adam Kegge zoo duidelijk sprak een der. gevoeligste deelen van dit blijspel, dat trouwens in zijn derde bedrijf ook als geheel de beste kwaliteiten vertoonde was voortreffelijk van Van Dijk. Mies Vei'steeg was een zeer goede, levendige Henriette, Misschien had zij in haar spel nog wat meer kunnen laten voelen, dat ook zij uit West-Indië komt en dat haar Europeesche be schaving louter een vernis is. Maar overigens was het een petillante en vooral knappe Hen riette. Lena Kley was heel vermakelijk als de languissante stupide, aldoor slaperige mama Kegge, maar verreweg het mooiste spel kregen wij "van mevrouw Royaards als de oude me vrouw Morrison. Wat werd dat een fijne en gevoelige figuur! Zij bleef volkomen de West- Indische exx wist zeer tactvol al het sexxtimen- teele in haai' gesprek met Hildebrandt over haar gestorven lieven kleinzoon te vermij den. Dat gesprek werd een juweeltje. Hoe deco ratief deed daarbij ook de schattige hazewind hond, waarvan William zooveel had gehouden. Nog nooit heb ik een dier op de planken zoo volkomen bij de handeling behoorend gezien als deze hond. En was het niet ,,'n schilderijtje" toen aan het slot de oude mevrouw Morrison daar met haar hond in de deur-opening stond? Dat was 'n knap stukje regie. De regie van Ko van Dijk heb ik ook zeer kunnen bewonderen in het verguld-avondje. Wat was de oudeiwetsche, goedige sfeer van honderd jaar geleden daarin uitstekend ge troffen! Lau Ezerman was één en al gemoe delijkheid als bakker de Groot, Dogi Rugani een allerliefste Saar, mevrouw Faassen een hartelijke juffrouw de Groot en de gasten onder wie vooral de schoolmeester Opper van den jongen Van Dijk uitstekend was kregen alle kleur en relief in deze vertooning. Zelfs aan de sentimentaliteit van de brave Suzette Noiret ontbrak niets. En het dansje aan het slot was zoo animeerend, dat je zoo mee had willen rondspringen in dezen onschuldïgen kring. Ook het verhaal van den ouden Daan door Sam de Vries mogen wij niet onvermeld laten. Zoo werd het als geheel een ouderwetsche, ge zellige tooneelavond, die door het publiek blijkbaar ten zeerste is gewaardeerd. Aan het slot was er een buitengewoon hartelijk applaus, zoodat wij van een flink succes mogen spreken. Het zou mij niet verwonderen, als Het Nieuw Schouwtooneel van De Familie Kegge nog veel genoegen vooral in de provincie zou be leven. In het succes deelde ook Coco, de papegaai, die wel eexx extra klontje verdiende voor zijn natuurlijk spel. Coco liet zich telkens door hooren op de meest kritieke momenten en gaf daarmee blijk van een merkwaardig gevoel voor het tooneel. De hazewind exi de papegaai, ze behoorden beiden volkomen bij dit spel. J. B. SCHUIL. aanwezigen een min of meer feestelijke stem ming heersclite, had deze openingsavond al dadelijk iets bizonder gezelligs. Aaix de uitvoering' van het program gingen enkele toespraken vooraf. De heer Johan Strij- bos, directeur van het nieuwe theater begon met een woord van erkentelijkheid jegens allen, die hadden medegewerkt om het tot stand komen van dit werk te bevorderen. Hij prees de welwillende houding vaix de gemeen telijke autoriteiten, en gewaagde met lof over het aandeel, dat onderscheidenlijk het aan nemersbedrijf v.h. Boele Van Eesteren, de bedrijfsleider, de uitvoerder, de arbeiders, de schilderspatroon C. F. Vader, de N.V. Wed. Oosten Zn., die voor de meubileering had gezorgd, en tal van anderen in deze onder neming hadden gehad. Hij besloot zijn toe spraak met een beroep, inzonderheid op het pubiiek van Haarlem-Noord, om dit nieuwe bioscoopbedrijf te begunstigen. MUZIEK. Heemsteedsche Kunstkring. De Dondei'dagavond in de bovenzaal van .Boekenrode" onder de auspiciën van den Heemsteedschen Kunstkring gegeven uitvoe ring had een nog meer gevarieerd karakter dan de vorige in het gebouw van den Protes tantenbond. Weer wisselden twee bespelenden elkaar aan den zeer harden en m. i. te veel geopenden vleugel af weer waren er vocale en instrumentale soli, maar er waren nu bovendien dansverrichbingen op het voor dat doel wel erg beperkte tooneeltje en er was bij één dier verrichtingen een begeleiding van slaginstrumenten: iets zeer ongewoons dus. Laat ik met het meest, ongewone beginnen, al kwam het aan 't slot van den avond. Een op een houten ring gespannen kalfsvel van een tambourijn of rinkelbom kan men niet spreken, wijl de rinkelbellen ontbraken en een bekkenvormden de primitieve begelei dingsinstrumenten bij een plastische vertoo ning, die Piet de Smeerpoets verbeeldde. „Pieit" had een enormexx witten haardos, wat nog al vreemd was, gezien zijn leeftijd en gezien het feit dat de sage hem niet als albino ver meldt; verder de lange nagels en het costuum, waarmee hij in de oudste uitgave van het be roemde kinderboek afgebeeld is. Bij zijn be wegingen werd de rinkellooze bom op het vel gebomd en ook wel gekrabd en dan weer op den rand getikt en het bekken kreeg ook af en toe een klap: alles heel merkwaardig en nogal leelijk. Eindelijk nam een assistent het slag werk over en nam de eerste bespeler aan den vleugel plaats. De artiste op het tooneel was mevr. H. Doer- riasBrune, haar begeleider Piet Zwaanswijk. Een tweede in het .programma vermelde dan seres, mej. M. Lambeek, was vei'lxinderd op te tx-eden. Dies hadden enkele programma-wijzi gingen plaats. Mevr. Doemes voerde verschil lende bewegingen uit bij het c min.-Px-elu- diunx van Chopin en weea- andere bij muziek van M. Weil en bij dito van onbekende mees ters; er was bij deze muziek een nummer dat met alle regels van harmonische logica spotte, dus zeer moderne allures had en bij de andere zal zij de beteekenis der klanken door haar bewegingskunst al of niet verduidelijkt heb ben, al naar het begripsvermogen en de ge moedsgesteldheid der aanwezigen, maar ik voor mij moet bekennen er niet veel wijzer uit geworden te zijn. De zangeres van den avond was een goede bekende voor Haax'lemsche coixcertbezoekers: mej. Annie Hermes. Aanvankelijk, in de oude Italiaansche aria's wat uitdrukkingloos, werk te haar voordracht zich bij de liederen van Wolf boven het vlakke uit; er kwam warmte in haar zang; slechts bleef m. i. haar opvat ting wat te zwaar in „Nimmersatte Liebe" en „Fuszreize". De begeleiding van mej, Suze Wintershoven was vaak te sterk, zoodat dan de zaxxgstem ixx verdrukking kwam. Goed voorgedragen werden twee der prachtige lie deren van Duparc en Diepenbrock's mooie „Berceuse" en de welluidendheid der altstem schonk hier ook op zich zelve weer genot. Eduard Biele speelde de cellopartijen bij de „Berceuse" exx bij de Italiaansche aria's en deed zich als solist hooren ixx eexx, op eexx toe vallige sequens-gelijkenis met „Walther's Preislied" niet zeer interessant „Divertimento" van Haydn exx in_ twee zwaarmoedige c min. stukken van Fauré: de tooixschooxxlxeid exx zui verheid van zijn spel mogen weer met lof ver meld worden. De begeleidingen van Suze Wintershoven waren over 't algemeen wat te rijkelijk van pedaalgebruik voorzien. Het late begin der uitvoering exx de vele „changements de décor" met het daarbij on vermijdelijk oponthoud zullen wel niet te ver mijden geweest zijxx. Eexx en ander gaf aan dexx avoxxd meer het karakter van eexx gezellig onder-ons dan vaxx eexx concert. K. DE JONG Opening van het Frans Hals Theater Malle Gevallen. De opening van een nieuw, modern ingericht bioscooptheater ixx oxxze stad kan men als een gebeurtenis beschouwen. Het heeft gisteravoxxd aan belangstelling dan ook niet ontbroken. Een uitgelezen publiek van genoodigden, waaroxxder veel autoriteiten op verschillend gebied en ge lijk van zelf spreekt, ook op dat van de film, woonde de vertooxxixxg bij. Evexxeexxs wareix allen, die ixx verschillende functie aan den bouw en de inrichting hadden meegewerkt, onder wie de omstreeks vijftig arbeiders, die in het werk betrokken zijxx geweest, van de partij. Tal van bloemstukken belichaamden de belangstellixxg van allerlei kant. Inzonderheid trof daarbij een groote mand bloemen, welke door de gezamenlijke werklieden was aange^ bodexx. Over het gebouw exx deszelfs interieur heb' ben d<^ lezers van dit blad het voornaamste reeds dezer dagexx verxxomen. De uitstekende indruk, welke de zaal exx de technische appa' raten aanvankelijk hebben gemaakt, is bij hei ixxgebruik nemen bevestigd geworden. Doordat de laatste plaats was bezet en er onder de Louis de Bree, die een kluchtige rol in „Malle Gevallen" vervult. Na afloop van het programma betradexx de heeren Jaap Speyer, regisseur, exx Leo Meyer, productieleider vaix de film Malle Gevallen met de aeteui's A. van Hees en Joh. Kaart Jr. het podium exx sprak laatstgexxoemde zijxx er- kexxtelijkheid uit, dat men deze nieuwe bios coop had willen in wij dexx met eexx product van de Nederlaxxdsche filmixxdustrie. Een gezellig samexxzijxx ixx het hotel Royal, waarbij tal van toespraken werden gehouden en de heer Kaart een prachtig staaltje van zijn mimisch en karakteriseerend talent ten beste gaf, besloot den geslaagden avond. En nu het program van deze eerste voorstel ling, welke hedenavond voor het betalend pu bliek zal worden herhaald. De vertoonixxg ving aan met eexx kxxap stukje werk van Polygoon, waarin men de verschil lende episoden van den bouw van het theater filmisch zag weergegeven. Daarop volgde eerx ook ixx oxxs Haarlemsche bollenlaxxd spelexxde gekleurde teekenfilm, door den onvolprezen Fleischer gemaakt op het tlxexxxa van het be kende liedje „A little Dutch xnill". Dit was waarlijk een juweeltje, zooals men in dat gexxre zelden krijgt te genietexx. Na de radiografische weergave van de laat ste perstelegranxnxeix exx een verfilxxxd muziek nummer, een dameskapel, kwam het journaal aan de beurt, waarin als actualiteiten o.a. de politieke betoogixxgen en de intocht van de vreemde troepexx in het Saargebied, alsmede het bezoek vaix Laval xxaar 'Rome dè aandacht trokken. Na de pauze kregen wij Malle Gevallen, een filnx die oixgetwijfeld het amusement er in houdt, al duurt texxslotte deze aaneenschake ling van grappen wel wat lang eix verliest zij aaxx brio, zoodra men er iets als een intrigue aan wil koppeien. Men talmt exx herhaalt zich uit den treure voordat het „happy end" er ein delijk is. Er zijn voortreffelijke gedeelten in de regie van Jaap Speyer en vooral in de moixtage van Ilan Rust en de foto's van Farkas. De groote verdienste lijkt ons, dat men van deze ver- Johan Kaart Jr iix de rolschaatseixscèixe uit de film „Malle Gevallen". ouderde stof met haar overwonnexx vorm van geestigheid nog iets heeft gemaakt, dat het als filnx alleraardigst doet, al moet ïxxexx in deze pretentielooze zotternij niet al te veel samen- lxang zoeken. Het sterkst valt de aandacht voortdurend op Johan Kaart, die als filmkomiek met eexx ge heel eigen karakter een boeiende verschijixing blijft, van de in alle opzichten geslaagde aan- vaxxgsscèixe af, waarin hij. slapend tegen het voetstuk van een standbeeld, de complimen- ten incasseert, die de directrice vaix de meis jesschool voor Boerhave bestemd heeft, totdat hij als een Hollandsche Don Quichot getuige is van een wel zeer oxxwaarschijnlijk, maar ver makelijk duel ixx de duinen. En daartusschen in zijn optreden op rol schaatsen exx zijn thuiskomst als ski-looper midden ixx de Hondsdagen en. niet te vergeten, zijn komisch entree bij den door Louis de Bree met echte revue-malligheid getypeerden heer Smallebroek. De overige jonge spelers, Rolant Varno, Louis Borel, Enxxy Meunier. Aixny van Duyn en Jopie Koopman hebben in deze filnx eigenlijk geen ander emplooi dan het cliché-type van de Hollywoodsche ,,sex-appeal"-steiTeix te imi- teeren. wat ze allen verdienstelijk gelukt, gelijk ook Adriaan vaxx Hees zijn charge vaix het zelfde object. Fie Carelsen, Louis Gimberg. mevrouw Cris- pijn—Mulder, Pcromxe Hosang. Toby Hagen, Riek Berkhout en Nico de Jong figureeren met goed succes. H. G. CANNEGIETER. -

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7