Saarbrücken op den stemmingsdag. Rookgerij. tiet Betouqeijkste 52e Jaargang No. 15814 w Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdageii Maandag 14 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD pireotie: F. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden f3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.05, p. maand 0.22, p. 3 mnd. 0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13G82 O Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame* 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer 0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend k contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog ƒ400.-, Duim ƒ250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger f 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alies indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 14 Januari. Een Droom. aareraag viel het mij op dat Saarbrücken, de hoofdstad van het Saargebied, precies even veel inwoners heeft als Haarlem: 130.000. Het zijn dergelijke vluchtige overdenkingen die vaak aanleiding tot droomen geven. En zoo droomde ik dan ook dien nacht, dat wij in Kennemerland, hoofdstad Haarlem, een ple bisciet beleefden. Voor een droom was het nogal een goed- opgebouwd geval. De Amsterdammers, ge tergd door de macht die de provinciale re geering over hen uitoefende, hadden met hun Burgerwacht een raid op Haarlem onderno men, de Dreef en de Paviljoenslaan bezet en «i! onze Gedeputeerde Staten ontvoerd. Van de hierdoor ontstane verwarring had Zuidhol land gebruik gemaakt om Kennemerland tij delijk bij zich in te lijven. De regeering vond dit allemaal nogal raar maar greep niet in, tot zij er tenslotte ineens genoeg van kreeg en besloot een volksstemming te doen houden. Kennemerland moest kiezen tusschen Noord- Jiolland, den status quo (Zuidholland) en pro vinciaal zelfbestuur. Voor dit laatste bleken slechts zeer weinigen te voelen, want het zou te duur worden. Maar de vraag of wij Noord of Zuidhollanders zouden zijn ontketende on ze diepste provinciale hartstochten op de ge weldigste wijze. Weliswaar rustte deze tegen stelling niet op een zeer sterke historische basis, maar het voordeel van de Historie is dat slechts zeer weinig menschen haar ken nen, zoodat politieke redenaars bij zulke gele genheden „Historie maken", zooals men dat noemt. Dit geschiedde ook in Kennemerland. Er ontstond een scherpe scheiding tusschen „Noordelijken" en „Zuidelijken", waarbij de oude politieke indeeling in de gemeenteraden totaal te loor ging. Zoo fel werd de strijd, dat de heer Tenckinck verklaarde met zijn zuinig-berekende politie korps niet langer de verantwoording op zich te kunnen nemen. Den Haag begreep dit en zond een inter-provinciaal politie-leger, be staande uit Friesche, Limburgsche, Drentsche en Zeeuwsche troepen, die evenwel geen van alle een oorlam mee kregen omdat dit op een voorkeur voor Schiedam, een Zuidhollandsche stad, zou wijzen. Het verblijf van deze troepen, die voortdurend moesten oefenen en dus zeer veel honger en dorst hadden, verhoogde de Kennemerlandsche welvaart zeer. Daarop bleek dat wij geen van allen meer objectief genoeg waren om als voorzitters van stembureaux te fungeeren. De regeering zond ons toen eenige honderden Utrechtsehe, Groningsche, Drentsche, Geldersche en Over- ijselschë burgemeesters. Wij hadden de troe pen uit de vreemde provincies zwijgend zien binnentrekken, maar de voordeelige gevol gen van hun aanwezigheid hadden ons zóo geestdriftig gestemd, dat het legioen dei- burgemeesters met daverend gejuich werd ontvangen. Er ontstonden krachtige pogingen om de stemming op de lange baan te schuiven en dezen nieuwsten „status quo" te handhaven, en de gemeenteraad van Haarlem trok de subsidie van f 250 aan „Vreemdelingenver keer" in, omdat het ideaal van deze vereeni- ging thans vervuld was en zij niet meer wist, wat te beginnen met zulk een enorme som. Maar de regeering kreeg ons in de gaten, merkte dat de welvaart van Kennemerland sprongsgewijs steeg en stelde den stemmings dag vast. Deze verliep buitengewoon rustig. Wij waren nog nooit zoo tevreden geweest, en het heele geval amuseerde ons bovenmate. „Geef een volk brood en spelenzei de heer Peper, die in den gemeenteraad weer meer als humor- dan als commun-ist uit blonk. Tenslotte bleek, dat 301.000 stemmen waren uitgebracht, waarvan 1000 op een eigen pro vinciaal beheer, 150.000 op Noord Noordhol land en 150.000 op Zuidholland. De regeering beslist daarop dat de stemmen hadden ge staakt en dat een nieuw plebisciet uitgeschre ven moest worden Het resultaat werd met enorme geestdrift begroet, en het verblijf der troepen en bur gemeesters met drie maanden verlengd. Speenhoff arriveerde met Buziau om de Frie zen en Limburgers, die heimwee kregen naar hun verre vaderland, op te vroolijken. De Zeeuwen kregen Paaschpakjes van thuis Hier brak mijn droom plotseling af. Ik ontwaakte, en begreep de Saarlanders Ineens een boel beter.... R. P. TROTZKI VERBLIJFT IN AUVERGNE Uit Parijs, 13 Jan. Men heeft de verblijf plaats van Trotzki gevonden. De vroegere Sovjet-functionaris vertoeft op een klein landgoed buiten Tulle in het Hoogland van Auvergne. Jhr. Quarles van Ufford 70 jaar. Huldiging in de Kennemer Golfclub. Waarschuwing der plebisciet-commissie had resultaat. Zooals wij Zaterdagmeldden viert jhr. G. C. Quarles van Ufford, lid van den gemeente raad van Bloemendaal, heden zijn 70en ver jaardag. Zatetrdagmiddag werd de jubilaris gehul digd in de Kennemer Golfclub, waarvan hij voorzitter is. De heer J. P. de Josselin de Jong sprak Jhr. Quarles hartelijk en waar- deerend toe en bood hem namens de leden een zilveren aandenken met incriptie aan en een album met foto's. Hedenmorgen ontving Jhr. Quarles van Uf ford reeds tal van schriftelijke geluk- wenschen en telegrammen en een ontelbaar aantal bloemstukken. SAARBRÜCKEN, 13 Januari (Van onzen specialen correspondent) In den vroegen ochtend van den grooten dag hing er een lage zware lucht, die aan de duisternis iets dreigends gaf. De sneeuw was begonnen te smelten, zoodat de straten van de binnenstad in een onbeschrijfelijke poel werden herschapen. Reeds om voor zevenen was er een intens verkeer en om zeven uur waren alle hotels en restaurants helder ver licht en vol. Dit in verband met de beambten der stembureaux, die om precies half acht in hun lokaal aanwezig moesten zijn. Om 8 uur begon de stemming en op dat moment stond voor de meeste bureaux reeds een lange stoet wachtenden. Zooals men weet zijn er een dui zendtal stembureaux en men heeft de kiezers zoodanig ingedeeld dat ieder bureau tusschen zes en zevenhonderd stemgerechtigden te ver werken la-ij gt. Men rekende op de mogelijkheid om 8 uur klaar te zijn, maar dit is waarschijnlijk al te optimistisch. De bureaux blijven open, zoolang er zich kiezers aanmelden, maar uiterlijk tot 10 uur 's avonds. Aangezien de plebiscietcommissie de stem ming met een maximum van garantie heeft willen doen plaats hebben, duren de formali teiten lang. Ieder kiezer is voorzien van twee legitima tiebewijzen en een portret en de voorzitter moet die verifieeren. Het geheel van*de handeling, op zijn vlugst verricht, eischt 1 minuut en 3 seconden. Een eenvoudige rekensom wijst dan ook uit dat het onmogelijk is 700 kiezers in twaalf uur af te handelen. De voorzitters van de stembu reaux rekenen er dan ook op, dat zij in vele gevallen niet vóór 10 uur met hun taak gereed zullen zijn. In hun instructie staat verder dat zij geen oogenblik de stembus uit het oog mo gen verliezen. Zij moeten zich dus in het lo kaal zelf van ververschingen voorzien en zijn zij gedwongen dit even te verlaten, dan moe ten zij zich, wanneer zij hun opdracht letter lijk zouden willen uitvoeren, de stembus na laten dragen. Het stembureau bestaat uit drie leden, een neutralen voorzitter en twee Saar- landsche bijzitters, welke zoo veel mogelijk uit de tegenovergestelde partijen gekozen zijn. De voorzitter wijst een van die twee aan om hem te assisteeren bij de verificatie van de stukken, terwijl de andere het protocol moet bijhouden. Ik heb verscheidene stemlokalen bezocht. Zij zijn alle ondergebracht in scholen. Aan de deur staat een agent van politie en in het lokaal zelf is ook een agent of wel een brand weerman aanwezig. De kiezers staan geduldig in lange rijen te wachten en nergens heb ik eenige agitatie of onderlinge discussies waar genomen. Bij ons staan meestal voor de stem bureaux propagandisten van de verschillende partijen, die door affiches of opschriften op borden geplakt nog een laatste poging doen om de kiezers te beïnvloeden. Hier niets van dit alles. In de omgeving van de stembureaux heerscht een volmaakte orde en rust, slechts op de muren van de scholen, waarin bureaux gevestigd zijn, vindt men aanplakbiljetten van het Duitsche front. Ik stelde me in verbinding met het hoofd commissariaat van politie. Daar zeide men mij: De bevolking is absoluut kalm. Niets wijst er op, dat hierin gedurende den namiddai eenige verandering zal komen. Voorloopig is de bewaking van de stembureaux met een man voor de deur en een in het lokaal meer dan voldoende. Wanneer er zich evenwel ongere geldheden mochten voordoen worden eerst telefonisch de Saarlandsche marechaussees gealarmeerd. En slechts wanneer mocht blij ken dat deze het werk niet af kunnen, worden de Engelsche troepen, die den ganschen dag tot uitrukken gereed staan, te hulp geroepen. Ons geheele streven is er op gericht aan te toonen, dat wij het zonder de Engelschen af kunnen. Tusschen 11 en 12 uur bood de stad een merkwaardigen aanblik. Alle auto's en auto cars waren door de partijen gerequireerd voor het vervoer van gebrekkigen, zieken en ouden van dagen. In onafzienbare rijen doorkruisten zij onophoudelijk de stad in alle richtingen. Met een snel tempo schieten zij door de dikke modder die tot hoog tegen de gevelpuien op spat. De stadsreiniging is druk bezig met op- ruimingswerk, maar het materiaal en de be schikbare manschappen zijn niet tegen de si tuatie opgewassen. Ook de tram heeft het zwaar te verantwoor den. Van 8 uur af rijdt men, met meestal twee aanhangwagens, welke overbelast zijn. De plebisciet-commissie heeft namelijk in overleg met het stadsbestuur alle stemlokalen in de buitenwijken geplaatst-, uitgaande van de ervaring dat relletjes en onregelmatighe den vrijwel altijd in het centrum van een stad beginnen. Ook het slechte weer en de ellen dige toestand van de straten bevorderen, naar men ons op het politiebureau mededeelt, de kalmte en de orde. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling om Maandagmorgen 8 uur met de telling te be ginnen. In dat geval zou het resultaat om 8 uur 's avonds bekend gemaakt zijn. Later be sloot men echter Maandagavond om 8 uur met de telling aan te vangen. Het resultaat kan dan, als er niets bijzonders gebeurt. Dinsdag ochtend om 8 uur in de Wartburgzaal plechtig bekend gemaakt worden. Deze verandering in het programma, welke nachtarbeid van de tel lers vergt, is genomen, uitsluitend met het oog op het handhaven van orde en veiligheid, 's Morgens als het resultaat in de stad bekend zal zijn, zijn de meeste menschen aan hun werk en bovendien zijn de gemoederen dan wat kalmer en minder vatbaar voor een op winding, welke men later zou moeten betreu ren. Het beperkt aantal journalisten, dat tot- de Wartburgzaal wordt toegelaten, krijgt gele genheid om getuige te zijn van het opmaken "der eindlijsten. Zij moeten daarvoor tusschen zes uur en half zeven aanwezig zijn. Ook in de eerste middaguren bleef het in de stad volmaakt kalm, het druk gerij hield aan, maar het is tot nog toe niet noodig ge bleken om te patrouilleeren. Over den toestand in de andere districten valt weinig te zeggen, daar op alle telefoon lijnen beslag is gelegd door de regeering en de plaatselijke overheden. Particulieren en de pers kunnen heden niet van de telefoon ge bruik maken naar het buitenland. Alle winkels in de binnestad hebben zich zichtbaar voorbe reid op een overwinning van het Duitsche Front. Alle vlaggestokken zijn uitgestoken en enkele minuten nadat het vlagverbod is opge heven zullen overal de Duitsche kleuren wap peren. In de meeste étalages liggen reeds groote portretten van Hitier, door een doek of wit papier bedekt, eveneens gereed om zoodra het mag onthuld te worden. Oogenschijnlijk is een ieder overtuigd van de overwinning van het Duitsche Front. In de kringen van de voorstanders van de status quo rekent men erop, dat de Volken bond ten hunnen gunste zou beslissen, zoodra zij bij de stemming van heden meer dan 35 procent van de uitgebrachte stemmen behalen, hetgeen volgens de laatste verklaring van Max Braun een absoluut verzekerd minimum vormt. Hij verklaarde, dat het Duitsche Front en de status quo beide op 35 procent van de stemmen kunnen rekenen. De overblijvende 30 proeent zou dan ver deeld worden zonder dat iemand nog kan zeggen in welke verhouding. De kalmte, welke heden ook door het Duit sche Front aan den dag wordt gelegd staat onmiskenbaar in verband met de dringende waarschuwing, welke de plebisciet-commissie gistervand laat nog aan de leiders van het Duitsche Front heeft doen toekomen. Er waren zulke ernstige en welbewezen sta len van gewetensdwang' ter oore van de com missie gekomen, dat het maar een haar, n.l. een stem scheelde, of de stemming- was afge last en op een lateren datum bepaald. Tegen vier uur in den namiddag liep de stroom in de stembureaux nog geregeld door. nïaar in de middenstad luwde de drukte lang zamerhand een beetje, tot er vrijwel geen treinen met nieuwe stemgerechtigden uit Duitschland meer aankomen. De Saarlanders in Frankrijk woonachtig, zijn in Forbach geconcentreerd. Van daar uit werden zij met autobussen naar de stem bureaux geleid en na het uitbrengen van hun stem dadelijk weer afgevoerd. De pressie middelen, waarvan hierboven sprake is, be stonden voornamelijk uit een circulaire, die uitgereikt werd en welke ingevuld aan het be stuur van het Duitsche front teruggezonden moest worden. Aan de eene zijde stond: Ik verklaar op den 13en Januari gestemd te heb ben op het bureau No. X om X uur. Aan den anderen kant: Ik verklaar op den 13en Janua ri niet gestemd te hebben en wel om de vol gende redenen". Terecht zag de plebiscietcom missie hierin een ontoelaatbare inmenging van buitenstaanders in verkiezingsaangelegen heden. J. GRESHOFF CHineesch stoomschip zinkende 500 passagiers aan boord. Een Chineesch stoomschip, dat 500 passa giers aan boord had, heeft Zondagmiddag noodseinen uitgezonden en medegedeeld, dat het zich in zinkenden toestand bevond. Het scfrip zou eenige mijlen buiten Hong kong in volle zee zijn. Het stoomschip Tsjoengtsji is uitgevaren om assistentie te verleenen. (Een Amerikaansche spoor iceg- maatschappij zal binnenkort spe ciale rookcoupés invoeren voor dames, die ivel willen rooken, maar niet in het bijzijn van heeren.) Een rookcoupé, alleen voor dames, Die kwam tot heden nog niet voor, Men is in de Vereende Staten, Dus weer een nieuwtje „op het spoor". De mensch wil altijd weer wat anders, Wat je niet hebt. is 't ideaal, De vrouw wil voortaan in de treinen Ook zonder mannen „aan den haal". De sigaret is bij de vrouwen Daarginds, dat blijkt, wel zeer „in trek" Staat ons hetzelfde hier te wachten? 't Kan zijn, al lijkt het nog wat gek. Een trein zal in de .naaste toekomst Op die Amerikaansche lijn, Met al dat rookgerij daarbinnen, Gelijk één lange rookworst zijn. Een worst waarna nog slechts één sectie Niet rookt en wel, dat 's apocrief, Het deel dat eens het heftigst dampte, D' electrische locomotief. P. GASUS. Het ontslag aan den bezuinigingsinspecteur. Vergadering van het Scheidsgerecht. Wij hebben reeds medegedeeld, dat de heer M. G. Schuddeboom, bezuinigingsinspecteur, zich op het Scheidsgerecht voor Ambtenaren heeft beroepen, in verband met het door B. en W. van Haarlem aan hem gegeven onmiddel lijk ontslag. De vergadering wan het scheidsgerecht zal gehouden worden op Dinsdag 22 Januari, 's avonds 8 uur op het Stadhuis. Voorzitter van het scheidsgerecht is mr. Th. Maassen, vice-president der Haarlem- sche Rechtbank. In het algemeen zijn de zittingen van het scheidsgerecht openbaar. PERSONALIA. Tot directeur van het Chr. Gemengd Koor „Asaf" te Hülegom is benoemd de heer Jac Zwaan te Haarlem. Een val met een wonder. Jongen klimt op een dak, om een voetbal wedstrijd te kunnen zien. Een jonge wpilde een voetbalwedstrijd zien. Dat is niet meer dan natuurlijk. Het ging om HaarlemStormvogels en de knaap had weinig geld. Ook dat is niet meer dan natuur lijk. Dies klom hij op het dak van zijn huis in de Roerdompstraat, hetgeen ook natuurlijk is en toen hij op het dak van een in aanbouw zijnd huis overstapte, waarschuwde hem de aannemer. Dit is ook natuurlijk. Even gewoon was het dat de knaap zich weinig gelegen liet liggen aan de waarschuwing en op een tengel lat ging staan. Logisch wsa het daarop, dat de lat brak en de jongen van zes en een halve meter hoogte naar beneden viel. Met een smak kwam hij op een ijzer hek terecht. Toen het wonder: de jongen brak slechts een rib en scheurde een spier. Aldus werd ge constateerd to enhij. nadat de aannemer en enkele leden van den ongevallendienst hem op een ladder naar huis hadden gebracht, was onderzocht. De 12-jarige jongen, J. v. d. Burg. is naar St. Johannes de Deo overgebracht. Zijn toe stand is zeer goed De volksstemming in het Saargebied is rustig verloopen. pag. 4 Amelia Earliart heeft haar gevaarlijke tocht over den Stillen Oceaan volbracht. pag. 4 Hoe de S. S. formaties gereorganiseerd zullen worden pag. 4 Ir. J. A. Kalff, minister van Waterstaat, is in den vroegen Zondagmorgen te Wassenaar op 65-jarigen leeftijd overleden. pag. 3 Bij een ernstigen brand te Breda zijn duizen den paren schoenen verloren gegaan. pag. 3 Den Haag moet bezuinigen. pag. 3 Een saneeringsplan voor noodlijdende R.K. kerken. pag. 9 Het Europcesche biljart kampioenschap cadre 45.2. pag. 8 Bekende Haarlemmers: de heer J. J. Swens. pag. 3 ARTIKELENENZ. R. P.: Een droom pag. 1 Jan Gteshoff: Indrukken uit het Saargebied. Vóór de stemming. pag. 9 Van onzen specialen correspondent: Saar brücken op den stemmingsdag. pag. 1 J. B. Schuil: Tentoonstelling van historische diorama's. pag. 11 J. B. Schuil: Door Inspanning Uitspanning. pag- 11 K. de Jong: Ein Friihlingstraum im alten Wien door de Fritz Hirsch operette. pag. 11 Nachtelijke bedrijvigheid in Saarland. De burgemeester van Dordrecht, de heer De Gaay Fortman, voorzitter van een der stembureaux te Saarbrücken, overhandigt een stembiljet tijdens de groote .volksstemming in het Saargebied. Treinen met de stembussen onder militair geleide naar Saarbruecken. (Zie ook pag. 4). SAARBRUECKEN, 14 Januari (Reuter). Het nachtelijk transport der stembussen uit de verschillende deelen van het Saargebied naar Saarbruecken kreeg door de uitgebreide voorzorgsmaatregelen bijna vanzelf een min of meer geheimzinnig karakter. Het goederen station van Saarbruecken was afgesloten. Niemand werd toegelaten. Langs den weg zelf en vooral op de bruggen zag men overal bere den politie, die de straten bewaakten, terwijl hier en daar rechercheurs zich op straat be wogen. Toen men voorbij het goederenstation reed zag men den groote trucks met drie assen van de Engelsche troepen. Hier werden de stembussen uit de treinen op geladen. Het geheele goederenstation is door troepen bezet. Om 2.08 uur kwam de eerste extra-trein met stembussen aan. Deze bestond uit vier goede renwagons en daarvoor en daarachter twee personenwagons voor de militaire bewaking. De bussen worden in negen vrachtauto's ge laden, waarin behalve militairen ook de be geleiders der politieke organisaties plaats nemen. Een groote vrachtauto met militairen opent de stoet en een tweede vormt het slot van de colonne, die het eerste transport bus sen door destad vervoert. Er is niet veel pu bliek aanwezig, maar de aanwezigen stellen zichtbaar de correcte houding van de Engel sche soldaten op prijs, die met groote nauw keurigheid de voorschriften voor het vervoer van de stembussen in acht nemen. Terwijl het eerste transport op weg is door de stad naar het gebouw Wartburg komt om 2.55 uur de tweede extra-trein binnen, bestaan de uit drie goederen wagons wederom met twee personenrijtuigen voor het militair ge leide. Voor den Wartburg staat een groep men schen, die met belangstelling de aankomst van de eerste stembussen van het land afwachten. Er zijn vele persfotografen en filmopera teurs aanwezig en herhaaldelijk vlamt het magnesium op. In den Wartburg worden de stembussen op de binnenplaats uitgeladen en voorloopig naar den kelder gebracht, waar ze in volgorde van district worden opgeborgen. Brïtsche pers verwacht alge meen Duitsche overwinning. LONDEN, 14 Januari (Reuter). De Engel sche pers constateert met voldoening het vlot te verloop van de volksstemming in het Saar gebied. De deelneming wordt door eenige te Saarbruecken vertoevende correspondenten geschat op ongeveer 89 percent. Algemeen zijn de bladen er van overtuigd o.a. ook de socialistische Daily Herald, dat het Duitsche front de overwinning zal behalen. Natuurlijk wijden de bladen ook aandacht aan het optreden der Engelsche soldaten, die voortdurend gereed stonden om op het eerste alarm uit te rukken. De diplomatieke mede werker van de New Chronicle, die te Saar bruecken vertoeft, acht door den dag van gisteren het feit bewezen dat de Saar Duitsch is. Hij is van meening dat wanneer na het be kend worden van den uitslag het vlaggenver- bod niet wordt opgeheven minstens de halve bevolking gearresteerd moet worden. De Times zegt, dat na de opwinding en de vrees die men koesterde voor incidenten, vooral het gemak opviel waarmee de vele kie zers door een belachelijk klein aantal militai ren en politie-manschappen geleid konden worden. Vervolg pag. 2.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1