Rustige stemmingsdag in het Saargebied. THIJS IJS EN DE ONZICHTBARE PRINS MAANDAG 14 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD BUITENLAND. Enorme opkomst der kiezers. De infernationale troepenmacht aan de grenzen. Slechts een tweetal incidenten. Saarbrücken, 13 Januari (V. D.) Op het Saargebied, het rijkste industriege bied van het Duitsche Rijk, is vandaag de aan dacht van de geheele wereld gevestigd. Heden, ruim vijftien jaren na het sluiten van den vrede van Versailles, zullen de bewoners van dat kleine stukje land in het hart van Europa, beslissen over de vraag, of zij onder de tegen woordige omstandigheden al dan niet tot Duitschland willen terugkeeren. Gisteravond was het in Saarbrücken druk op straat, ondanks het feit, dat de sneeuw het verblijf buitenshuis minder aangenaam maak te. Deze drukte mocht worden verwacht in een stad, die zelf niet meer tellende dan ongeveer 130.000 inwoners op het oogen- blik bijna tweehonderdduizend zielen her bergt. Uit alie oorden der wereld zijn de gebo ren Saarlanders gekomen om, wanneer zij daartoe gerechtigd zijn, hun stem uit te bren gen. En met hen kwamen de honderden jour nalisten, van wie velen nog Zaterdag arriveer den, om op dezen historischen dag aan de we reld verslag te doen van de laatste volksstem ming,welke uit den grooten oorlog van 1914/1918 is voortgekomen. Nog Zondagochtend arriveerden honderden Saarlanders uit verschillende deelen in Duitschland te Saarbrücken. Evenals de laat ste dagen hadden bij de aankomst geen de monstraties plaats. Na de drukte van Zaterdagavond biedt Saarbrücken Zondagochtend het beeld van een Nederlandsche provinciesfad op Zondag. Het sneeuwt niet meer, de sneeuw van Zaterdag is in de binnenstad in een groote modderpoel veranderd; alleen in de buitenwijken ligt zij op sommige plaatsen, nog zeer dik. Het is zeer rustig en kalm in Saarbrücken: een grauwe dag in de ochtenduren zonder eenig zonnetje. Het Ls alsof de natuur de be klemming, welke ondanks alle voorbereidin gen voor het te vieren overwinningsfeest door het Duitsche Front toch gevoeld wordit, nog sterker wil doen voelen. Bij de stembureaux. Alleen nabij de stembureaux is het druk. Reeds vroeg in den ochtend trokken de stem gerechtigden naar de bureaux, meest onder gebracht in scholen, waar zij hun stem moeten uitbrengen. Daar de stemmers om zich naar de bureaux te begeven vrij gebruik konden maken van de trams, waren deze den geheelen och tend druk bezet. Dit viel in het overige stads beeld des te meer op. Anderen begaven zich per auto of autobus naar de stembureaux. Daar stonden de menschen zeer rustig in file op hun beurt te wachten. Slechts een enkele politieman stond voor de bureaux; voor zoover viel na te gaan werd des ochtends ner gens de orde verstoord en gedroegen de stem gerechtigden zich buitengewoon gediscipli neerd. Van de buitenlandsche 'troepenmacht was dan ook in Saarbrücken niets te bespeu ren. De wetenschap alleen, dat deze troepen gereed staan om zoo noodig in te grijpen, is voldoende voor het handhaven van de orde. Overigens heeft geen der partijen er belang bij op dezen dag de orde te verstoren. De voorzitters van de stembureaux en hun twee bijzitters en plaatsvervangers waren reeds zeer vroeg in den ochtend, even na ze ven uur, op hun post tot het treffen van de laatste voorbereidingen voor de stemming. Alle neutrale voorzitters onder wie ook onge veer 350 landgenooten, die Vrijdagochtend zelf beëedigd waren, namen de beide andere leden van de stembureaux, een vertegenwoor diger van het Duitsche Front en een van het Eenheidsfront en hun plaatsvervangers den eed af. Om acht uur nam de volksstemming, waar voor 866 stemlokalen zijn ingericht, een aan vang. Op dat tijdstip stonden voor alle bureaux al stemgerechtigden te wachten. Een voor een werden zij in het stemlokaal toe ge ten. Ook hier stond slechts een enkele politiQeambte. Bijna doodstil was het in de stemlo. Jen. De waarschuwingen van de Plebiscietcummissie en vooral het feit, dat bij de vóórslemming enkele dagen geleden, toen zij, die vandaag daarvoor geen gelegenheid hebben, hun stem konden uitbrengen, stemmen ongeldig werden verklaard door uitlatingen of gedragingen, die een politieke beteekenis kunnen hebben, zijn oorzaak, dat ieder zich uitermate kalm ge draagt. Hiermede voldoen zij aan de bévelen, die het Duitsche front ook vandaag nog heeft uitgevaardigd door het plaatsen van borden op bepaalde punten, waarop de stemgerech tigden, terwijl zij zich ter stembus begeven, nog eens kunnen lezen, dat zij sich gediscipli neerd moeten gedragen en „zwijgend hun plicht doen". Bijna zonder een woord te spreken iet of wat nerveus de meesten overhandigen de stemmers den voorzitter van het stembureau hun passen of legitimatiebewijzen en nemen in ruil daarvoor, het stembiljet in ontvangst. Na het uitbrengen van een stem door het plaatsen van een kruis in een der drie open hokjes met een zwart potlood brengen zij hun stembiljet in gesloten enveloppe terug aan den voorzitter, die dan weer de passen en legitima tiebewijzen teruggeeft en de enveloppe in de stembus werpt. De internationale troepen macht bezet de grenzen. Op den dag van de stemming in het Saar gebied, was het voor de Volkenbondstroepen, waaronder ook de tweehonderdvijftig Ne derlandsche mariniers met hun officieren, 'vroeg dag. In de meeste kwartieren werd het reeds omstreeks middernacht levendig. Te vijf uur in den ochtend waren alle grensposten naar Duitschland en naar "Frankrijk, ook de kleinste en onbelangrijkste bezet. In een grooten boog om het gebied van de stad Saarbrücken heeft in den loop van den nacht het Engelsche Lancashire-regiment aan de Lotharingsche grens de bewaking op zich genomen. Ten Zuid-Oosten daarvan sluiten zich hierbij de Nederlandsche mari niers aan, die voor de grootste helft de Fran se he grens en voor de kleinste helft in de districten St. ïngbért en Homburg de Duit sche grens bezetten. Kapitein de Bruyne en -zijn officieren hebben hier de leiding. Daarbij sluiten naar het Noorden en Oos ten langs de Duitsche grens de troepen van 1 het Engelsche Essex-regiment aan. De kleine Noordwestelijke grens naar rechts wordt door de Zweedsche troepen bezet, terwijl in den sector, grenzende aan Lotharingen, weer in aansluiting aan het Lancashire-regiment, de Italianen staan. Zoo is de grens van het Saargebied. die gisteravond nog door groote vuren op de hoogten er om heen gemarkeerd werd, ge heel door de internationale troepen bezet. Het opmerkelijke is echter, dat men van deze sterke troepenmacht zeer weinig bemerkt Slechts hier en daar ziet men een Engel- schen pantserwagen of een Italiaansche transport-auto met machinegeweren. In St. ïnsrbert ziet men alleen de post voor het ver blijf der Nederlandsche marine-soldaten, het Kraemer-Slot. doch overigens is de militair goed georganiseerde grensbezetting zóó ver dekt opgesteld, dat zij niemand opvalt. Aan den anderen kant van de grens zijn nergens militaire maatregelen van welken aard ook te bemerken. Groote opkomst. Zooals reeds gemeld, werd er in de och tenduren vooral druk gestemd. Het schijnt dat de meeste stemgerechtigden zich zoo vlug mogelijk van hun plicht wilden kwijten, want later op den dag werd het bij de stem bureaux stiller en behoorden tot de stem mers vooral diegenen, die per auto naar het stemlokaal moesten worden gebracht: ouden van daaen en personen, die zich om een an dere reden niet gemakkelijk kunnen ver plaatsen. De deelneming aan de stemming is naar het zich al dadelijk liet aanzien zeer groot en zal zeker 80 tot 90 procent bedragen. Uit som mige districten wordt zelfs 100 procent deel neming gemeld. In den laten namiddag waren nog geen ernstige incidenten voorgekomen. Op enkele plaatsen slechts moesten stemmen ongeldig worden verklaard, omdat de voorzitters zich. zooals hun taak was, streng aan de bepalin gen houden. Een aantal biutenlandsche journalisten heeft op den stemmingsdag tezamen met hun Duitsche collega's een tocht door het Saargebied gemaakt om den gang van zaken- overal, dus ook buiten Saarbrücken te kun nen nagaan. Hierbij bleek, dat algemeen was voldaan aan de opdracht van het Duitsche Front, dat men voor dezen dag zou volstaan met het doen van zijn plicht, het uitbrengen van zijn stem en daarna naar huis terug te keeren. Ook de tegenstanders van het Duit sche Front, de aanhangers van het een heidsfront gaven geen reden tot ordeversto ringen, .zoodat het ingrijpen van politie of van de internationale troepen, die daarvoor gereed gehouden werden, nergens noodig was. In den loop van den dag heeft de Zweedsche president vaii'de-Plebissietcommissie. Roti de. een tocht, gemaakt langs de-stem bureaux om zoo noodig voorlichting te geven en moei lijkheden uit den weg te ruimen. Het bleek echter, dat alles overal zeer vlot verliep. Saarbrücken in den avond. Reeds tegen zes uur In den avond was de drukte in de stembureaux bijna overal af- veloopen. Op het platteland hadden toen de stemmers reeds overal bun plicht vervuld en slechts nu en dan kwam er nog iemand stem men. die tevoren door zijn werkzaamheden of door andere oorzaken verhinderd was ge weest. In het algemeen is het, afgezien van klei ne uitzonderingen, nergens tot eenig incident gekomen. In de straten van Saarbrücken en van de andere steden heev=chte des avonds een op gewekte drukte. Alle restaurants en café's waren overvol. In de helverlichte straten golfden dichte mensche'-vmenigten heen en weer, hoewel het zeer nat was De spanning is overigens zeer groot en het gesprek van den avond was de vermoedelijke uitslag van de stemming In de kringen van het Duitsche Front was men overigens er van overtuigd, dat de over winning behaald was. Men verwacht, dat de urnen en de pi-oto- collen in de speciaal door militairen bewaak te treinen (heden) in den vroegen morgen te Saarbrücken zul1 en aankomen. Daarna zul- 'en zij tot Maandagmiddag 5 uur bewaard blijven op de „Wartburg". Te 5 uur zal een aanvang gemaakt worden met de telling waarvoor zich meer dan 400 journalisten uit alle moseliike landen hebben aangemeld. Speciaal zeer druk gestemd is in het Wes ten van het Saargebied, het Warndt-gebïed en de. z g. Gouw. Te 16 uur bedroeg het per centage daar meer dan 90 procent. Op dat moment was het percentage te Saarbrücken bijna 90 procent. Druk grensverkeer. Zondag was het verkeer over de Duitsch- Saarlandsche grens aanmerkelijk grootev dan in gewone omstandigheden het geval Ls In hot geheel zijn tot de avonduren gepas seerd: 1130 personenauto's. 183 motorrijwie len. 212 autobussen, bestelauto's en wagens van den geneeskundigen dienst 198. Lotharingsche grens gesloten. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt, dat '■^aar de regeeringseommissie van het Saar- fcbied mededeelt de Fransche regeering be sloten heeft, dat van 13 Januari des n.m. drie uur af de houders van Saarlandsche veispassen voor Duitsche onderdanen voor de overschrijding van de grens in het bezit moeten zijn van een bijzonder visum. Door dezen maatregel zijn alle door de regeeringseommissie verstrekte visa voor Frankrijk ongeacht hun geldigheidsduur ver loopen. Zij moeten worden vervangen door een visum van het Fransche consulaat. Ieder die probeert de grens te overschrijden zon der in het bezit te zijn van een geldig visum stelt zich bloot aan het gevaar teruggestuurd te worden. De regeling der grensverkeerkaar- ten blijft nog bestaan. Aan deze mededeeling wordt de conclusie vastgeknoopt, dat de uitslag der stemming In Frankrijk geen t.wiifel laat en dat Frank rijk de grens tusschen het Saargebied en Lotharingen thans als zijn grens beschouwt. Voorzitter der plebisciet- commissie tevreden. De voorzitter der plebiscietcommissie heeft in een interview met den bijzonderen bericht gever van. Intransigeant verklaard uiterst tevreden te zijn over het verloop van de stemming. De voorzitter verklaarde dat alles op normale wijze is geschied. Max Braun ongerust. Laat in den avond noodigde de leider van het Eenheidsfront, Max Braun, de vertegen woordigers der buitenlandsche pers uit op een bijeenkomst, waar hij verklaarde, dat de politie, de plebiscietcommissie en de Vol kenbond te kort zijn geschoten. Hij voor spelde binnen 24 uur een burgeroorlog voor het geval geen wijziging in den toestand komen zou. De eerste bussen te Saarbruecken, Tegen middernacht kwamen de eerste zen dingen stembussen te Saarbruecken aan. De vrachtauto's waarop de bussen werden ver voerd, waren bezet met en werden geëscor teerd door manschappen der internationale troepen. De bussen werden overgebracht naai den Wartburg, welke streng wordt bewaakt. Uit de verderaf gelegen streken komen de stembussen per extra-trein. Er is nog bekend geworden, dat de ver tegenwoordigers van de buitenlandsche pers pas Dinsdagochtend om vier uur in den Wartburg zullen worden toegelaten. Tegen acht uur begaven zich nog slechts enkele, stemgerechtigden per auto, of motor rijwiel' of met andere vervoermiddelen naai de stembureaux. Men verwacht, dat 98 a 99 pet. der stemge rechtigden is opgekomen. Tot in de avonduren was alles rustig. De zelfde orde en rust, welke geheerscht hadden bij den aanvang van dezen belang rijken Zondag, duurden tot het laatste oogen. blik. Twee incidenten. Laat in den avond, tegen middernacht, zijn twee incidenten bekend geworden, welke zich na de sluiting der stembureaux hadden voor gedaan. Te Neunkirchen werd een bom geworpen tegen het bureau van het Duitsche Front. De aangerichte schade schijnt niet. veel te be- teekenen te hebben. Vier personen zijn ge arresteerd. Twee dezer zouden communisten ;eweest zijn, de beide anderen waren aan hangers van de status quo-partij. Te Saarbruecken hebben ongeveer 150 com munisten gedemonstreerd in de Bahnhof- trasse. Toen de politie de menigte wilde ver spreiden ontstond eenig tumult. Ook in dit eval zijn eenige personen gearresteerd. Het incident bleek tenslotte niet van ernstigen aard te zijn geweest. Naar gistermiddag in Saarbruecken werd medegedeeld, zal de uitslag van de volles- stemming Dinsdag 15 Januari des morgens te zeven uur Midden-Europeesche tijd (6.20 uur Amsterdamschen tijd), worden bekend ge maakt. Heden worden de stembussen gesloten en zooals bekend, worden de stemmen eers' morgen-namiddag, nadat alle stembussen in de Wartburg te Saarbruecken zullen zijn aan gekomen, geteld. Indrukken van een stem bureau-voorzitter. Zondagavond laat, toen de Volksstemming die de beslissing moet hebben gébracht over het belangrijke vraagstuk van de toekomst van het Saargebied, reeds eenige uren tot het verleden behoorde, hebben wij een onderhoud gehad met een Nederlandschën. voorzitter van een stembureau. De corr. van V.D. sprak met den heer J. L. Lentz, inspecteur van de bevolkingsregisters in Nederland, uit Den Haag. die in een school in Voelklingen een der vijf stembureaux welke in deze school waren ondergebracht, heeft ge presideerd. De heer Lentz deelde mede, dat zooals overal elders, ook bij hem het verloop der stemming zeer rustig was geweest. „Hoe is het met de stemming in Uw bureau gegaan?" ,,In het begin liep het niet zoo vlot omdat wij eerst moesten wennen aan de vervulling van de vele formaliteiten welke voor het uit brengen van de stem vereischt worden. Latei- ging het echter zeer vlot. Tot drie uur in den middag hebben wij hard moeten werken omdat doorlóopend stemgerechtigden arriveerden. Toen werd het minder druk." „Hebben zich in Uw stembureau nog bijzon dere gebeurtenissen voorgedaan?" „Ja, wij hebben vijf stemgerechtigden gehad die op een brancard werden binnen gebracht. Een er van was een vrouw, die twee urn- te voren het leven had geschonken aan een jongen Saarlander." „Maar hoe konden deze zieken stemmen?" „Zooals U weet, waren de stemhokjes van boven gesloten, doch van onderen open. Wij lieten nu de brancard met het hoofdeinde onder de deur doorschuiven, zoodat de eigen lijke patiënten zich met het hoofd in het hokje bevonden. Op deze wijze voldeden wij aan de voorschriften en konden de opgekomen patiën ten hun stemplicht vervullen." De heer Lentz deelde nog het een en ander mede over de bewaking in en bij de stem bureaux. Elk stembureau beschikte over drie politiebeambten of brandweerlieden en hij had, evenals de meeste andere voorzitters, 1 be ambte in het lokaal en 1 er buiten geplaatst en de derde als aflosser aangesteld. In de school, waar vijf stemlokalen waren ingericht, was bovendien nog politie, die op geregelde tijden een rondgang maakte Commandant De Bruyne aan het woord. In een onderhoud met een specialen verslag gever van V.D. gaf kapitein De Bruyne, com mandant der mariniers o.m. eenige inlichtin gen omtrent het verblijf van het andere deel van zijn troepen in het slot Kraemer in St. Ingbert. Hij vertelde, hoe vervallen dit verblijf er bij aankomst uitzag en hoeveel werk noodig was, om het voor het verblijf van de officieren en manschappen geschikt te maken. Alles zat dik onder het stof. De troepen die er liggen, zijn thans echter zeer tevreden. Over de betrekkingen tot de troepen van de andere landen verklaarde de commandant, dat de internationale troepen een uitstekenden op perbevelhebber m generaal Brind en zijn medewerkers hebben, zoodat een zeer goede verhouding tusschen de opperste leiding en de territoriale commandanten bestaat. Ook bij de Engelschen, in wier sector kapitein de Bruyne zijn zetel heeft, verklaarde hij zeer goede vrienden te hebben gevonden. Deze uit stekende verhouding tusschen de verschillende troepen, vergemakkelijkt.natuurlijk de taak en zal ook op de bevolking een prettïgen indruk maken. Onder leiding van een der officieren kon ik, zeide de commandant, daarna de verblijven dei- manschappen bezichtigen, waarover reeds eerder is gemeld. De zalen, waar vroeger de machines stonden, en waar de mannen thans op eenvoudige veldbedden met stroozakken slapen, zien er keurig uit. Alles is eenvoudig, doch goed verzorgd. Het is er behagelijk warm en de soldaten zullen, naar het zich laat aan zien. zeker later met genoegen aan hun „oor logstocht" naar de Saar terug denken. Duitschland. Uw Zenuwen komen lot rust kal- fcOIIUWUII meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van (Vlijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisjes 75 cent. Bgj Apoth. en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) Hoe de S.S. hervormd wordt. Reuter meldt uit Berlijn: Omtrent de verwachte reorganisatie van de S.S. troepen, wordt vernomen, dat een keurcorps van 20.000 man gevormd zal worden, min of meer zwaar bewapend, om politieke 'ijanden in Duitschland te bestrijden. Dit orps zal in vier afdeelingen worden verdeeld, 1. Munchen, Berlijn, Keulen en Koningsber- .en. Verder zal gevormd worden een reservecorps no. 1 bestaande uit de overige S.S. lieden, die hun opleiding voltooid hebben. Zij zullen slechts voor actieven dienst worden opgeroe pen als dit noodig is en ter onderscheiding van het keurcorps een witten band om den arm dragen. De jongere S.S.-mannen, die hun training nog niet voltooid hebben, zullen worden on dergebracht in heb reserve-corps no. 2 en blauwe banden om den arm dragen; behalve een revolver 'zullen!'zij geen wapens dragen. In verband met .deze reorganisatieplannen zou de S.S.-chef Himmler verschillende ste den in Duitschland hebben bezocht. Engeland. Een plan tot „gelijkberechting' van Duitschland. In een hoofdartikel betoogt de ..Times": Het is zaak, dat de mogendheden die voor deel hebben getrokken uit het verdrag van Versailles een eenzijdig gebaar van het Duit sche Rijk voorkomen, door uit eigen beweging de militaire clausule van het Verdrag van Versailles vervallen te verklaren, op voor waarde evenwel, dat een algemeen stelsel van bewapenings-beperking wordt aanvaard, dat op alle staten zonder onderscheid van toepassing zou zijn. Het logische resultaat van een dergelijke stap zou zijn, dat de van de verdragsbeper kingen bevrijde mogendheid (Duitschland) ten volle zou deelnemen aan het stelsel van Europeesche samenwerking. Door deze metho de zou geen enkel sóuvereiniteixsrecht ge schonden worden, en elk land zou op de basis van gelijkheid aan de besprekingen over een ontwapeningsconfegrentie ter xerzekering van aller veiligheid kunnen i eelnemen. Li aansluiting op het bovenstaande meldt Reuter: Het voorstel van de „Times", dat de over winnaars uit den wereldoorlog afstand zul len doen van de voordeelen der militaire clau sules van het verdrag van Versailles, vormt slechts een gedeelte van het plan, dat op het ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLING. Plotseling blijft vriend Thijs, versteend van schrik, stokstijf staan; en met verbaasde blikken ziet hij naar iets zeer vreemdsoortigs twee laarzen en een pet loopen keurig Thijs tegemoet; maar vraag niet hoe! Want, hoewel het zeer vreemdsoortig lijkt, ziet men geen man, die laars of pet voortbeweegt. Heel het geval loopt kalmweg voort. Dit alles is erg griezelig en vreemd en het is flink, dat Thijs niet op de vlucht slaat! c-ogenblik door de Engelsche diplomatie wordt bestudeerd. Dit ontwerp houdt o.m. in, dat de over wonnen landen, om van dit afstand doen te kunnen profiteeren, een desbetreffend ver- J zoek moeten richten aan den Volkenbond, waarvan zij lid zouden moeten zijn. De voorstanders van dit plan zijn van oor deel. dat men op die wijze zoowel de aan Duitschland gegeven belofte van gelijkgerech tigdheid zou inlossen, als Duitschlands terug keer in den Volkenbond verkrijgen. Hierdoor zou het mogelijk zijn; met- deelneming van het Duitsche rijk onderhandelingen te voeren over het sluiten van een conventie tot beper king der bewapeningen. Op het oogenblik heeft men bij een en an der nog slechts met een proefneming te doen, maar de mogelijkheid bestaat, dat het plan vasten vorm aanneemt. Frankrijk. Flandin bepleit herstel van het crediet en vrije concurrentie. Minister-president Flandin heeft Zaterdag een radio-rede gehouden aan het banket van de Alliance Démocratique. Hij gaf een over zicht van wat zijn regeering tot stand had gebracht en sprak daarna over de aangekon digde hervorming der magistratuur. Wanneer de plannen der regeering verwezenlijkt wor den zal de rechterlijke macht geheel on afhankelijk zijn. Er zal, zeide Flandin een inspecteur-generaal voor de rechterlijke macht worden benoemd, die de rechters benoemt en de promoties regelt. Verder sprak hij over het werkplan, dat hij zich gesteld heeft, en dat berust op het streven, de productie aan te passen en de economische activiteit te bevorderen door de verlaging van den rentevoet en het herstel van het crediet; overal waar de aanpassing van de productie en consumptie vrijelijk en alleen onder invloed van de eeuwige wet van vraag en aanbod kan gebeuren, blijven wij vastberaden aanhangers van vrijheid en van vrije concurrentie". Flandin besloot zijn rede met te zeggen dat hij tezamen met Laval de politiek van vrede en toenadering zal voortzetten. „Ik weet", zoo zeide hij, „dat men sterk moet zijn om den vrede te kunnen handhaven. Daar zal ik voor waken. Maar ik weet ook dat men ver zoeningsgezind moet zijn in de internationale betrekkingen, zonder het realisme uit het oog te verliezen! Mamdsjoekwo. Keizer Poe N/ji's gezondheidstoestand. Officieel wordt uit Hsïnking medegedeeld, dat alle berichten, waarin sprake is van een ernstige ongesteldheid van keizer Poe Yi van Mandsjoekwo, zoomede de berichten in zake de benoemmg van een regentschapsraad geenszins in overeenstemming zijn met de feiten. Ruslamid. Jeugdleiding afgezet. Op instigatie van het Centrale Comité van de Communistische jeugd der Sovjet Unie is de geheele leiding van de jeugdorganisatie te Djnepropetrowsk afgezet. Officieel wordt medegedeeld, dat den ont slagen leiders verweten wordt, dat zij illegale betrekkingen hebben onderhouden met de or ganisatie van Trotzki en bovendien steun te hebben verleend aan de nationalistische stroo mingen in cle Oekraïne. Amelia Earhart over den Stillen Oceaan. „Lady Ljndy" slaagt in haar roekelooze vlucht mm Amelia Earhart. Na een vlucht van 18 uur en 16 minuten Amelia Earhart Zaterdagmiddag te circa half vier Amerik. tijd te Oakland in Californië aangekomen. Bij de landing werd zij door j duizenden toeschouwers toegejuicht. Mrs. Putnam Earhart (vanwege haar ge lijkenis met Lindbergh „Lady Lindy" bijge naamd) had aanvankelijk voorgegeven voor I een proefvlucht op te stijgen. Bij de start zeide zij: „Als ik niet binnen een half uur terug ben. ben ik op weg naar Oakland". Zij cirkelde even boven het veld en verdween toen in Oostelijke richting. Op het laatste oogenblik waren er van of- ficieele zijde nog pogingen aangewend om de vliegster te beletten haar plan ten uitvoer te brengen. Men weet dat Charles Ulm met drie metgezellen op een vlucht in omgekeerde richting over hetzelfde traject omgekomen is. Nadat zij vier en een half uur in de lucht was deelde de vliegster mee, dat zij vloog op 1000 M. hoogte, midden door een mistbank. Toen zij halverwege (1950 K.M.) was, ont moette zij een schip. Zij deelde draadloos mee, dat alles wel aan boord was, dat zij de mistbanken achter zich gelaten had en dat de motor perfect liep. Onder oorverdoovend getoeter van auto claxons landde zij. Uiteraard maakte zij een vermoeiden indruk. De politie had de grootste moeiite het vliegtuig te beschermen tegen het aanstormen van de enthousiaste menschen- menigte en in een vliegtuigloods in veiligheid te brengen, van waar Miss Earhart naar een nabij gelegen hotel werd gebracht. In vliegtuigkringen wordt er speciaal op ge wezen, dat Miss Earhart tot kort voor de Ca- lifornische kust haar koers zonder eenige radiopeiling volkomen zuiver gehouden heeft.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 6