Bestrijding van aardappelziekten. Buziau. Spoedig de beslissing over Saarland, Het 52e Jaargang No. 15815 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 15 Januari 1935 HAARLEM S DAGBLAD Directie: F. W. PEEREBOOM UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN: per week 0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, p. maand ƒ0.22, p. 3 rand. ƒ0.65, franco p. post 0.72J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos-: Directie 13982 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38816 ADVERTENTIëN: 1—5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames 0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend contant Gratis Ongevallenverzekering voor betalende abonnés. Levenslange ongeschiktheid f 600.-, Overlijden 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Duim 250.-, Wijsvinger 150.-, Elke andere vinger 50.-, Arm- of Beenbreuk 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïllustreerd Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid ƒ2000.-, Overlijden ƒ600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog 400.-, Verlies Duim 75.-, Verlies Wijsvinger 75.-. Verlies andere vinger ƒ30.-. Alles indien het gevolg van een ongeval en volgens gratis ten kantore van dit blad verkrijgbare voorwaarden. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 15 Januari. Een Beslissende Uitspraak. Het resultaat van de volksstemming in het Saargebied laat geen reden tot twijfel over. Negentig procent van de bevolking heeft zich uitgesproken vóór weder-inlijving bij Duitschland. En ten overvloede is nog het bericht gekomen, dat in geen enkel stern- district een meerderheid zich vóór den status quo heeft uitgesproken. De taak van den Vol kenbond, die de uitkomsten van de stemming interpreteeren moet, lijkt dus wel een zeer eenvoudige. Het Saargebied zal in zijn geheel aan Duitschland teruggegeven moeten wor den. Er is geen reden tot eenige gebieds- splitsing, die het instellen van een „neutrale zóne" in den één of anderen vorm meegebracht zou hebben. Wel blijft de noodzaak, de min derheid (ongeveer 48.000 kiezers met de hunnen) veiligheid te waarborgen. Er zijn, zooals wij al eerder meegedeeld hebben, reeds verscheidene voorzieningen daarin getroffen. De Duitsche regèering heeft zich verplicht geen represailles te zullen nemen, het inter nationale Plebisciet-Gerechtshof blijft nog een jaar in functie om eventueele klachten te behandelen, ieder die wil mag emigreeren en ook zal de Ariër-paragraaf gedurende een jaar niet toegepast worden. Ideaal zijn deze voorzorgen natuurlijk niet. Men kan zich allerlei mogelijkheden gaan voorstellen, waarin ze te kort zouden kunnen schieten. Ik zou mij kunnen voorstellen dat men van Volkenbondszijde eenige zachte pressie zou uitoefenen op de status quo- agitators, om het belang van hun aanhan gers te dienen door zich verder kalm te houden. Verzet zou hun toch niets baten. En men moet maar het beste hopen van de wijze, waarop de Duitsche regeering l^aar toezeg gingen zal nakomen als het jaar om is. Ove rigens zullen dan de leiders der status quo- beweging wel vertrokken zijn. En van een groot deel der status quo.stemmers kent men natuurlijk de identiteit niet. Door de inter nationale organisatie is de stemming zóó zuiver geregeld en gewaarborgd, dat ieder volkomen onbespied zijn vrije meening heeft kunnen uiten. Voor het laatst.want onder het Duitsche régime zal het uit wezen met neutrale politie en neutrale voorzitters en met de objectiviteit. Dit overwegend ziet men het nadeelig saldo van deze transactie duidelijk, De meerderheid van die 48000 menschen zal om den broode gedwongen zijn, in het Saargebied te blijven. Zij zijn allen tegenstanders van het Nazi régime. In het gunstigste geval zullen zij onder dit régime, dat zij als een zwaar juk zullen voelen, moeten leven. Dit is een droevig nadeel van de zaak. Niettemin was de thans toegepaste inter nationale reehtsoplossing de beste. Men kan daarvan overtuigd zijn, omdat niemand een andere afdoende oplossing 'aan de hand heeft kunnen doen. En bovendien is nog nimmer een plebisciet onder zulke uitste kende waarborgen gehouden, en is het uit blijven van ongeregeldheden of onlusten een prachtig precedent voor dergelijke Volken bondsactie in de toekomst. Dus kan niet ontkend worden, dat de voordeelen de na- deelen verre overtreffen. Dat de groote meerderheid van een be volking, die in haar geheel uit Duitschers bestaat, vóór aansluiting bij Duitschland zou stemmen werd algemeen verwacht. Ook in I Frankrijk, ook in Engeland. De vraag was alleen maar hoe groot het percentage zou zijn. Dat het zoo hoog blijkt is voor den in ternationalen toestand in Europa een uit komst. Een twijfelachtig resultaat zou ver deeling van het Saargebied en allerlei nieu we gevaren meegebracht hebben Hitier zal nu ook in de gelegenheid komen, Zijn woord waar te maken dat na de teruggave van het Saargebied er voor Duitschland geen enkel geschil meer met Frankrijk zou bestaan. Zoowel hij als de voornaamste leden van zijn regeering hebben zich in dien zin uitgelaten. Bovendien heeft de Duitsche regeering nu een prachtmiddel om reclame mee te maken en de Duitschers te laten juichen. Welk een gelegen heid om daar meteen op te laten volgen: „En thans zullen wij gaan medewerken aan den internationalen opbouw, thans keeren wij naar Genève terug". Welk een gelegenheid om uit het eigen isolement verlost te raken, dat op den duur toch niet te handhaven is Zoowel Hitier als het duo FlandinLaval hebben op dit oogehblik een betere kans om de spanning uit Europa weg te nemen, met ontwapening te beginnen en de algemeene Europeesche samenwerking te bevorderen, dan er sinds de Groote Slachting van 1914 1918 ooit is geweest. Laat ons hopen dat zij die kans te baat zullen nemen, dat zij in staat zullen zijn verder te zien en breeder te denken dan „staatslieden". Dat zij, met de andere leiders der naties, zullen handelen in het belang van Europa. R. P. Alkmaarsche wissellooper tot twee jaar veroordeeld. ALKMAAR. 15 Januai'l (V. D.) De Alk- maarsche rechtbank deed hedenmorgen uit spraak in de zaak tegen den 23-jarigen wis sellooper G. bij de Ned. Middenstandsbank te Alkmaar, die in November in dienstbe trekking met gebruikmaking van een val- sche handteekening een bedrag van ruim f 7C00 had verduisterd ten nadeele van de Middenstandsbank. Verdachte werd conform den eisch van het O.M. tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. De rechtbank acht te, gezien de ernst van het feit, geen aanlei ding aanwezig voor een mindere straf. Het verzoek van den verdediger om een psychia trisch onderzoek *n te stellen werd afgewe zen. Amerika heft invoerbeperkingen narcissenbollen op. Met ingang van 15 December 1936. De Amerïkaansche minister van Landbouw heeft, volgens een Reuter- bericht uit Washington, alle beperkin gen van den invoer in de V. S. van narcissenbollen opgeheven met ingang van 15 December 1936. Na dezen da tum zullen de narcissenbollen aan een douaneonderzoek in de havens van binnenkomst onderworpen zijn. Regeering wenscht grootere bevoegdheden. Verbouw van bepaalde rassen moet verboden kunnen worden. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende nieuwe bepalingen tot voorko ming en bestrijding van ziekten van aardappelen. De aardappelwratziekte vormt een voortdurende bedreiging voor een niet onbelangrijk deel van onzen landbouwuitvoer. De thans gel dende Aardappelwet onthoudt aan de regeering twee belangrijke middelen, n.l. het verbieden van den verbouw van voor wratziekte vatbare aardappelen en het aan beperkende bepalingen onderwerpen van de teelt van andere gewassen dan aardappelen. Het wets ontwerp strekt in de eerste plaats tot het verleenen van de bevoegdheid aan de regeering om deze middelen aan te wenden. Onder de hier te lande verbouwde aard appelrassen zijn er eenige, welke een zeer groote ontvankelijkheid voor de wratziekte vertoonen. Hiertoe behooren o.a. Bravo's, De Wet en Kampioen. De Ned. Alg. Keuringsdienst heeft sinds 1928 deze rassen van de keuring voor den uitvoer van pootaardappelen uitge sloten. Nu werd de hoop gekoesterd, dat na dezen maatregel ook de Nederlandsche ver bouwer zou inzien, dat zijn eigen welbegrepen belang medebracht den verbouw van derge lijke rassen te staken. Slechts een gering aan tal verbouwers liet zich echter overtuigen. Het voordeel, dat de gunstige positie op de binnenlandsche markt van de door een ver- bouwverbod te treffen, rassen aan een deel der verbouwers biedt, weegt niet op tegen de kwade kansen, welke de geheele groep van aardappel telers en bovendien de groepen van boom- en bloembollen-kweekers erdoor loopen en wordt ten koste van deze genoten. Art. 2 van het ontwerp luidt: „Bij of krachtens algemeenen maatregel van bestuur kan het verbouwen van bepaald aan gewezen, voor aardappelwratziekte vatbare, aardappelrassen worden verboden of niet dan voorwaardelijk worden toegestaan." De toelichting wijst er nog op, dat de be voegdheid om de teelt van andere gewassen dan aardappelen aan beperkende bepalingen te onderwerpen, noodig is om de mogelijkheid eener aan alle gestelde eischen voldoende con trole op den uitvoer dezer gewassen te verze keren. Haarlem en het 60 millioen- fonds. Practisch beschouwd is er nu overeenstemming. Financiering tier Haarlemsche objecten. In de raadszitting van Donderdag deelde de wethouder van Openbare Werken, Mr. J. Ger- ritsz, mede, dat te verwachten was, dat over een dag of tien de beslissing tegemoet gezien kon worden over de laatste quaestie die nog hangende was over de Haarlemsche objecten voor het 60-millioenfonds. Wij vernemen dat die quaestie de financie ring der objecten betreft. Haarlem had de bijdragen uii het fonds aanvankelijk a fonds perdu aangevraagd. De regeering verleent in het algemeen de bijdragen renteloos voorloo- pig voor gemiddeld 5 jaar. Haarlem heeft nu van het geven a fonds perdu afgezien, maar nog een voorstel ingediend dat eenigszins af wijkt van de in het algemeen door de regee- ring aangenomen gedragslijn. Op het Stadhuis vernamen wij dat er thans zoo weinig verschil in deze tusschen de regee ring en de gemeente bestaat, dat aangenomen kan worden, dat zeer binnenkort volledige overeenstemming zal worden bereikt. Wij herinneren er aan dat de drie objecten zijn: bouw van een brug over het Zuider Bui ten Spaarne, reorganisatie van het Venvulft, electrificeering van de Catharijnebrug. Wij vernemen nog uit den Haag, dat met de organisaties overeenstemming verkregen is over de loonen, die bij deze objecten betaald zullen worden. (Deze maand, zal de revue-komiek Buziau 40 jaar aan het tooneel zijn en deswege gehuldigd worden.) Nu er, met jou. veertig jaren De revue zijn gepasseerd, Buziau, zul je ervaren, Dat je wordt bejubileerd. Veertig jaren grappig wezen Is een heele lange tijd, Veertig jaren zorg genezen Is voorwaar geen kleinigheid. Jij hebt soms toch oo.k je zorgen, 't Leven doet ook jou soms pijn, Toch moet je vandaag en morgen, Eiken avond, grappig zijn. Noemt men je een pot-senmaker, Nar, hansworst, aanvaard het maar. Ieder weet, dat bleek al vaker, Je bent ook een kunstenaar. Wij zijn j'allen dank verschuldigd, Ridder van den schaterlach, Dus je wordt met ernst gehuldigd Op dien jubileumsdag. Ga zoo voort, nog vele jaren, Dat is mijn oprechte wensch. Daar ik je graag wel zie varen, Enals een zelfzuchtig mensch. Begrafenis Minister Kalff. „Harmonie-Crescendo" speelt koraalmuziek. Bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen Ir. J. A. Kalff. Minis ter van Waterstaat, op Donderdag te Wester- veld. zal door de Haarlemsche Muziekver- eeniging Harmonie-Crescendo, van welke vereeniging de overledene ruim 15 jaar be schermheer was. koraalrnuziek ten gehoore worden gebracht „Wij worden gedood. Inlanders vreezen vaccinatie tegen pest. BANDOENG. 15 Jan. (VX>.) In verband met de komende massale vaccinatie met het pestvaccine van Dr. Otten heerscht eenige nervositeit in de streken waar deze behande ling zal worden toegepast. Deze stemming is vooral merkbaar in de omgeving van Ban doeng en wel in zulke mate dat het bestuur gedwongen is zijn toevlucht te nemen tot pre ventieve maatregelen. Ook te Lembang is eenige zenuwachtigheid merkbaar. Onder de bevolking doet het verhaal de ronde dat van elke vijf personen er drie door middel van een ..prik" moeten worden gedood aangezien Java, overbevolkt is. Dit verhaal vindt vermoedelijk zijn oorsprong in het feit, dat in diverse gezinnen enkele personen wel en andere niet werd gevacci neerd. Reeds zijn gevallen bekend van hotel boys te Bandoeng, die hun dienst opzegden aangezien zij vreesden slachtoffer te zullen worden. ELECTRICITEITSVOORZIENING IN NOORD HOLLAND. De afdeeling Noord-Holland van de Vereeni ging van Sociaal-democratische leden van ge meenteraden en provinciale Staten heeft te Amsterdam een vergadering gehouden, waarin de electriciteitsvoorziening van Noord-Holland werd besproken. Dr. Th. van der Waerden toonde zich voorstander van het overnemen van gemeentelijke distributiebedrijven, de heer Lopes Dias tegenstander. Besluiten werden niet genomen. De versperring, welke Frankrijk bij de grens van het Saargebied heeft opgericht om ongewenscht bezoek aan Fransch gebied te weren. Taak van den Volkenbondsraad vergemakkelijkt. GENèVE, 15 Januari. In Vol- bondskringen is men van meening. dat de vrijwel gesloten uitspraak van de Saarbevolking in hooge mate de definitieve beslissing van den Vol- kentoondsraad over het Saargebied vergemakkelijkt. Niet alleen in alle acht districten, doch zelfs in alle 83 gemeenten van het Saargebied is de meerderheid voor Duitschland zeer groot. De kans bestaat derhalve, dat de Volkenbondsraad zich in de ko mende dagen reeds voor terugkeer van het Saargebied tot Duitschland zal uitspreken. In het algemeen acht men dit re sultaat in het belang van den Euro- peeschen vrede en juicht men de ver- groote mogelijkheid van een toena dering tusschen Frankrijk en Duitschland als gevolg van het ple bisciet ten zeerste toe. Putschplannen van politie ambtenaren? SAARBRüCKEN, 15 Januari. (Reuter). Een stroom van geruchten werd verspreid toen bekend werd, dat Majoor Hennesy en Kapi tein Lei na middernacht plotseling van de Warüburg waren vertrokken. Zij reden per auto naar de bureaux van de „blauwe politie", waar Hennesy, naar men weet, de mannen toesprak. Volgens een rapport zouden eenige Com munistische politie-agenten voornemens ge weest zijn een Putsch uit te voeren, en de andere pplitie-beambten te ontwapenen. Toen het plan echter ontdekt werd, zijn de twee leiders naar Frankrijk gevlucht. Vol gens geruchten uit Duitsche bron houdt het plan verband met den door Max Braun uit- gevaardigden oproep, waarin hij de leden van het Eenheidsfront opwekt bijeen te ko men op de gebruikelijke vergaderplaats. Het D.N.B. geeft de volgende lezing: Maandagavond laat is het de politie ter oore gekomen, dat een door Max Braun aangeworven afdeeling ter sterkte van 120 man, welke in de Ulanenkazerne in de Main- zerstrasse te Saarbrücken verblijf hield, een Putsch-plan hadden gesmeed. Leider van deze Putsch was de hoofd-brigadier der po litie Grumbach, terwijl ook de politiebe ambten Gericke en Christ, beiden emigran ten, aandeel in de leiding hadden. De autoriteiten stelden onmiddellijk een onderzoek in, dat de juistheid van dit be richt aantoonde. Toen in de Ulanenkazerne een inval werd gedaan, namen Grumbach. Christ en Gericke de vlucht. Laat in den avond kwam het hoofd der politie, de Britsche majoor Hennesy. in de kazerne aan. om een onderzoek in te stellen. De leden der afdeeling werden bijeen ge haald en verhoord. Hun wapens werden in beslag genomen. SAARBRUECKEN, 15 Jan. (Reuter). Van nacht ontstond in een kazerne der gemeente politie een incident tusschen aanhangers van den Status quo en van het Duitsche Front. Dank zij de «snelle tusschenkomst der auto riteiten werd de kwestie weldra bijgelegd en had zij geen enkel gevolg. Hitier dankt de mogendheden. Aan de radiorede van Adolf Hitler, elders in ons blad in het kort opgenomen, ontleenen wij nog de volgende passages: „Ik geloof, dat wij ook onze erkentelijkheid DE VOLKSSTEMMING IN HET SAARGEBIED HEEFT EEN GROOTE MEERDERHEID VOOR DUITSCHLAND OPGELEVERD. N.L. 90 PROCENT VAN HET AANTAL UITGE BRACHTE STEMMEN. pag. 4 Hitier heeft in een radiorede de Saarbevolking toegesproken. pag. 4 Ean Japansche trein i s tot ontsporing gebracht, er zijn verscheidene slachtoffers. pag. 4 Dl'. Colijn is liet beheer van "het ministerie van Waterstaat ad interim opgedragen. pag. 3 De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot regeling der uitvcrkoopcn. pag. 3 Vragen over het doorlekken van het Juliana- kanaal. pag. 3 Amerika zal 15 December 1936 de beperkende bepalingen voor den invoer van narcissen bollen opheffen. pag. 1 Regeering wenscht grootere bevoegdheid voor de bestrijding van aardappelziekte. pag. 1 Verstrekking van goedkoope groenten voor de werkloozen is heden begonnen. pag 6 Practisch is er overeenstemming over de wer ken in Haarlem uit het 60 millioen fonds. pag. 1 Voor Haarlem's Politierechter. pag. 8 Bekende Haarlemmers: de heer Joh. Visser. pag. 3 ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Een beslissende uitspraak. Mr. E. Elias: Wachten op den trein. pag. 1 pag. 3 Jan Greshoff: Indrukken uit het Saargebied. pag. 4 Van onzen Londensclien correspondent: Terug naar den landarbeid. pag. 11 J. B. Schuil over „Afkloppen" door het Cen traal Tooneel. pag. 11 K. de Jong: Marie Louise. pag. 11 Vr. S. over een authentieke oorlogsfilm: „For gotten men". pag. 11 Criticus over den wedstrijd Haarlem-Storm vogels. pag. 8 Schaakrubriek. pag. 8 moeten uitspreken tegenover de mogendheden, die in vereeniging met Frankrijk en ons de loyale uitvoering en het verdere verloop van deze stemming hebben mogelijk gemaakt. Ons aller wensch is. dat dit Duitsche slot van een zoo treurig onrecht tot een hoogere pacificatie der Europeesche menschheid mag bijdragen. Want zoo groot en onvoorwaardelijk als onze vastberadenheid is voor Duitschland de rechts gelijkheid te veroveren en te verzekeren, zoo zeer zijn wij bereid ons niet te onttrekken aan de taak, die noodzakelijk is voor onze solida riteit met de andere naties. Gij. mijn Duitsche volksgenooten van de Saar, hebt wezenlijk ertoe bijgedragen de on verbrekelijke gemeenschap van ons volk en daarmee de verhooging der innerlijke en uiter lijke waarde van de Duitsche natie en het huidige Rijk te verzekeren. Duitschland dankt U daarvoor uit millioenen overvolle harten. Weest gegroet in ons gemeenschappelijk dier baar vaderland, in ons eenig Duitsche Rijk." Communisten gearresteerd. SAARBRUECKEN, 15 Januari (Reuter) In den ochtend zijn een aantal communisten gearresteerd. Zestien werden te hunnen huize gearres teerd, nadat bij huiszoekingen wapens waren gevonden. Het „Blauwe Hoedje" België. Verboden, voor personen onder 16 jaar. V. D. meldt uit Antwerpen: De Belgische filmkeuringscommissie hegft de Nederlandsche film „Het meisje met den blauwen hoed'' naar de roman van Johan Fa- bricius, die sedert eenige dagen in België in een aantal bioscopen draait, verboden voor personen beneden 16 jaar. De N.V. Frank film, die „Het Meisje met den blauwen hoed" in België heeft geëxploiteerd heeft tegen het verbod bezwaar gemaakt bij den president van de keuringscommissie te Brussel, teneinde een herziening van het be sluit der commissie te bewerkstelligen. Bovendien heeft de N.V. te Antwerpen de film vertoond in een voorstelling, die o.a. werd bijgewoond door den burgemeester van Ant werpen, Camille Huysmans, den wethouder Bekelaers en het kamerlid mr. Joris, die ge zamenlijk hebben toegezegd zich in verbin ding te stellen met den Minister van Justitie den heer Bovesse, teneinde een herziening van het besluit der keuringscommissie te bewerk stelligen.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 1