Clkker's Gküjsircép "cent1 WOENSDAG 16 JANUARI 1935 HïSRL'E M'S DAGBLAD 5 Het parkeeren te Haarlem. Waar het wèl en waar het niet mag. B. en W. van Haarlem hebben, overwegen de dat het verkeer met motorrijtuigen zoo danig is toegenomen, dat het in het belang van de vrijheid en veiligheid van het ver keer noodzakelijk is. om voor de binnenstad regelen vast te stellen nopens het in stil stand hebben van motorrijtuigen, besloten: I. In te trekken hun besluiten d.d. 12 Fe bruari 1932, 9 September 1933. 7de afd. no. 1/30 en 17 November 1933. 7de afd. no. 130. II. Te bepalen, dat men op de hieronder genoemde wegen of op het daarbij aange geven gedeelte respectievelijk op de daar bij aangewezen dagen en uren motorrij tuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet in stilstand mag heb ben. anders dan tot het onmiddellijk uit- of inlaten of uit- of instappen van personen of het onmiddellijk laden of lossen van goede ren (parkeerverbod); A. Groote Markt, met uitzondering van den midden-vluchtheuvel; Jansstraat, van de Groote Markt tot aan het Begijnhof; Jansweg, van Lange Molenstraat tot Sta tionsplein; Spekstraat, Verwulft. Plein, tus- schen de Groote Houtbrug en de Tempeliers straat; Barrevoetestraat, Keizerstraat, Sme- óestraat, van het perceel plaatselijk genum merd 11 tot de Groote Markt; Schagchel- straat, van de Anegang tot het perceel plaat selijk genummerd 6; Korte Veerstraat, Kruis straat van de Smedestraat tot de Ridder straat; Kruisweg, van Lange Molenstraat tot Stationsplein; Rozenstraat, van Kruisweg tot Korte Rozenstraat; Antoniestraat, van den Burgwal tot de Lange Heerenvest; Ri- viervischmarkt; Gedempte Oude Gracht, van de Zijlstraat tot de Raaks; Raaks; van de Gedempte Oude Gracht tot de Jacobstraat; Wagenweg, van het Plein tot de Iordens- straat en van de Hazepaterslaan tot de Wes t erhou ts tra at; Spa arn wou de rstra at Hoogstraat; Zijlstraat van de Kinderhuisvest tot de Nieuwe Groenmarkt: en Zijlstraat, van het perceel plaatselijk genummerd 100 tot de Groote Markt: Gierstraat; Stations plein. met uitzondering van het voor par keerterrein aangewezen gedeelte; B de helft van de hieronder vermelde we gen of het daarbij aangegeven gedeelte, aan de zijde van de oneven huisnummering op de even data van een kalendermaand en de helft van die wegen aan de zijde van de even huisnummering op de oneven data van een kalendermaand: Anegang; Generaal Cronjéstraat; Kleine Houtstraat; Lange Veerstraat: Schagchel- straat. van de noordzijde van het perceel plaatselijk genummerd 6 tot de Gedempte Oude Gracht; Zijlstraat, van de Nieuwe Groenmarkt tot en met het perceel plaatse lijk genummerd 100; Nieuwe Groenmarkt; c. de hieronder vermelde wegen of het daarbij aangegeven gedeelte des Maandags van 10 uur tot 16 uur: Wilhelminastraat; Prins Hendrikstraat: Zijlvest, voor zoover beti-eft het gedeelte in het verlengde van de Wilhelminastraat. ten westen van het al daar aanwezige plantsoen en het gedeelte gelegen tusschen de Zijlbrug en de Raaks- brug. Leidschevaart, tusschen de Leidsche- brug en de Brouwersvaart. Óp de hieronder genoemde wegen of op het daarbij aangegeven gedeelte daarvan mag men motorrijtuigen, rijwielen op meer dan twee wielen of rij- of voertuigen, geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde, niet lan ger dan een half uur in stilstand hebben: Groote Houtstraat; Koningstraat; Nieuw- straat; Kruisstraat, van de Ridderstraat tot de Nieuwe Gracht; Kruisweg, van Kruis straat tot Lange Molenstraat; Oude Groen markt, van de Lepelstraat tot de scheiding tusschen de perceelen plaatselijk genum merd 14 en 16; Nassaustraat, van de Kruis straat tot de Lange Margarethastraat; Krocht: Barteljorisstraat. Het bepaalde sub II geldt niet ten aanzien van motorrijtuigen, welke met vergunning van B. en W. een standplaats innemen op een daartoe aangewezen stationneerplaats. „MEER EN BOSCH" EN „BETHESDA- SAREPTA". Het bestuur der Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van Lijders aan Vallende Ziekte, te Haarlem, heeft benoemd tot geeste lijk verzorger der Inrichtingen ..Bethesda- Sarepta" te Haarlem en ..Meer en Bosch" te Heemstede, den heer H. W. Duyvendak, oud zendeling-leer aar te Berg-en-Dal. N.V. „GRANITO" - Tel 14028 N. BOERKOEL AELBERTSBERGSTR. 80 Alle Granitoen Tegelwerken Strak va n lijn, soepel van prijs. (Adv. Ingez. Med.) Nationaal Jongeren Verbond. Generaal Seyffardt over de Nederlandsehe Weermacht. ■De afdeeling Haarlem van het Nationaal Jongeren Verbond was Dinsdagavond bijeen gekomen in de Tuinzaal van het Gemeente lijk Concertgebouw om luitenant-generaal H. A. Seyffardt, oud-chef van den generalen staf. te hooren spreken over „De taak van de Ne derlandsehe weermacht". Vooraf hield de afdeelingsvoorzitter, de heerH. A. Haccou. een inleiding, waarin hij zei, dat de actie der zoogenaamde vredes organisaties de oorzaak was van het beleggen van den weermachtavond. Als haar streven gericht was op het bereiken van den wereld vrede zouden de Nationaal Jongeren dat toe juichen. Maar er zijn organisaties, die het werkelijke doel onder de vredesbeweging ver bloemen, zooals het revolutionnaire anti- oorlogscomité. Voorts zijn er organisaties, die eenzijdige ontwapening nastreven, wat ver werpelijk is, zooals Kerk en Vrede. De Na tionaal Jongeren laten zoowel tegen dat doel als tegen de middelen dier organisaties, n.' dienstweigering protesten hooren. Tenslotte noemde spr. nog den Ned. Vrouwenbond, die eenzijdige ontwapening wel niet propageert, maar die er zich niet tegen verklaart. Spr. zei tenslotte, dat lang niet alles, wat zich aandient als pacifisme, te vertrouwen is, door misleiding en ondeskundigheid. Luitenant-generaal Seyffardt begon met te zeggen, dat de regeering op de weermacht bezuinigd en daarmee de veiligheid vermin derd heeft. Spr. zal het hebben over de vraag waarom voor Nederland een parate weermacht- onmisbaar is. over de taak van onze weer macht bij een oorlog in Europa, over de eïschen, waaraan onze weermacht moet vol doen en over de bij sommigen gerezen twijfel, óf ze wel daaraan voldoet. Vooropgesteld mag worden, dat een mogend heid ons nooit alleen zal aanvallen, en dat wij nooit een oorlog beginnen zullen. Het ge vaar voor Nederland ligt dus in de kans be. trokken te worden in een oorlog tusschen andere landen. De grens tusschen Frankrijk en Duitschland is dermate beveiligd door ves tinggordels. dat de aanvallers van West naar Oost en ook omgekeerd noodgedwongen er een omweg Noordelijk omheen moeten maker- dat is dus door onze streken. Bovendien is het Roergebied dat dicht bij ons land ligt, be geerlijk voor de oorlogvoerenden. En ook Ne derland zelf is begeerlijk wegens de havens, schepen, mijngebieden, spoorwegmaterialen, landbouw en veeteeltproducten, enz. Er maar één middel, dat verhindert, dat een mogendheid over ons gebied zal trekken, en dat middel ligt in de zekerheid bij dien mo gendheid, dat het Nederiandsche leger zich tegen een dergelijke schending van de neu traliteit wil en kan verzetten. Dat we het willen, daarvoor haalde spr. uitspraken aan van onze regeering. Ons leger hoeft geen mil- lioenenleger te zijn, omdat de tegen over elkaar staande legermachten ongeveer tegen elkaar opwegen, en de schender van onze neutraliteit in het nadeel zou zijn tegen zijn gelijkwaardigen tegenstander plus ons leger. Wij zijn dan het overwicht, dat de schaal doet overslaan. Ons veldleger moet na de mobilisatie ge reed staan om eventueel als een vuist te beuken op de flank van den indringer. De territoriale troepen dienen om de kwetsbare grenspunten te beschermen. In breede kringen in het binnenland, vooral in Limburg, heerscht onrust over de kracht van ons leger, terwijl in het buitenland daar aan 'twijfel bestaat, wat spr. staafde met uitspraken. Dit komt, omdat onze defensie uitgaven steeds dalen (van 130 1/2 millioen in 1922 tot 88 millioen in 1934). In België en Zwitserland stijgt de begrooting. De verhou ding tusschen de defensie-begrooting en de totale uitgaven voor de staatshuishouding hier is thans in het nadeel van de defensie ge wijzigd sinds de jaren vóór 1914. En die millioenen zijn aan de defensie onttrokken om andere departementen (zooals het onder wijs) te bevoordeelen. De conclusie van spr. was, dat Nederland een bedrag, belangrijk hooger dan thans, kan én moet besteden aan de defensie. Een langdurig applaus beloonde spr. voor zijn rede. Na de pauze werden eenige vragen gesteld, die door generaal Seyffardt werden beantwoord, waarbij hij o.a. zei. dat de defen sie van Indië gedaald is zelfs tot onder het noodzakelijke minimum. Verbetering in den toestand hier zou pas intreden als er meer materiaal en langer oefentijd was voor den soldaat. De voorzitter dankte den spr. Wegens ziekte van prof. van Schelven kon deze niet aan. wezig ziin. zoodat zijn aangekondigde rede verviel. De muziek van de stafkapel der Haar- lemsche Burgerwacht o.l.v. den heer Schulp- zand luisterde den avond op. Zoowel aan het begin als aan het'slot werd het Wilhelmus gespeeld Weldadigheidszegels. De opbrengst. In het ressort van het postkantoor te Haar lem zijn gedurende het tijdvak 10 De cember 1934 t.m. 9 Januari 1935 aan welda digheidszegels verkocht: frankeerwaarde 1 1/2 cent (verkoopwaarde 3 cent) 47756. frankeerwaarde 5 cent (verkoopwaarde 8 cent) 44461, frankeerwaarde 6 cent (verkoopwaarde 10 cent) 62482. frankeerwaarde 12 12 cent (verkoopwaar de 16 cent) 11955. In totaal werd dus verkocht voor een bedrag van f 13050.56. Verleden jaar bedroeg dit f 12551,54, dus dit jaar was de opbrengst f 499,02 hooger aan verleden jaar. AGENDA Heden; WOENSDAG 16 JANUARI Stadsschouwburg: Pianorecital Arthur Ru binstein voor Mij tot Bev. der Toonkunst. 8 u. Gem. Concertgebouw: 40 jarig jubileum Pau line Hervé met cabaret revue en Haarlem's Salonorkest. 8.30 uur. Palace: „In diplomatieken dienst". Op het tooneel Sealtiel, koning der zakkenrollers. 2,30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Malle gevallen", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater; „Om een menschen- leven". 2.15, T en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De wereld zonder masker". Op het tooneel: James Evans, an tipoden-act-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw 't Nut, Lange Veerstraat: Lezing van L. Hoyack (Rotterdam) voor de Soefi-bewe- ging. 8.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. DONDERDAG 17 JANUARI Stadsschouwburg: Nieuw Schouwtooneel met de Familie Kegge. 8.15 uur. Gem. Concertzaal: N. S. B. vergadering. Spreekster mevr. Gunning over De nationaal- socialistische vrouw, haar plichten en rech ten. 8.15 uur. Broederkerk: Pred. L. Rosenberg over „Mijn ervaringen en arbeid in Rusland en Polen' 8 uur. Gebouw ProtestantenbondCoué-avond door den heer B. van der Meer. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. „VERSTOORDE FEESTVREUGDE". Het bestuur van „Onderling Genoegen" komt op tegen den zin in het verslag der zit ting van den Politierechter in ons nummer van Dinsdag: „Het bestuur van Onderling Genoegen drong naar voren en van onderling genoegen werd het een onderlingen vecht partij" Het bestuur deelt ons mede, dat dit onjuist, is: „De schouwburgdirectie (het gebeurde in den schouwburg aan den Jansweg) had reeds de politie van de rustverstoring in kennis ge steld, terwijl eenige bestuurders van „O. G." de overtreders aanmaanden, den schouwburg te verlaten. Het bestuur weet zeer goed, hoe tegen zulke rustverstoorders moet worden opgetreden en wacht zich er wel voor, de re putatie welke de vereeniging ruim 25 jaar geniet, in gevaar te brengen". EIERVEILING. Afdeeling eieren. Aanvoer 175.000 eend eieren. Prijs f 1.95—f 2 15 75000 Kippeneieren. 70—80 K.G. f 3.40—f 4.50 65—66 K.G. f 3.10—f 3.40 63—64 K.G. f 2.80—f 3.10 60—62 K.G. f 2 60—f 2.80 58—59 K.G. f 2.50—f 2.70 56—57 K.G. 2.50—f 2.60 53—55 K.G. f 2.40—f 2.50 50—52 K.G. f 230—f 2.40 4549 K G. f 2—f 2.30 Afdeeling pluimvee. Oude kippen f 0.35f 1 Jonge hanen f 0.50f 1 Oude eenden f 0.25f 0.50 Konijnen f 0.40f 1.40 Kiloprijs oude kippen f 0.30f 0.40 Kiloprijs jonge hanen f 0.55—1 0.70 JViL stecAls CUleen. de pïys ve>icuiderttf De prijs van Akker's Abdijsiroop, met de vanouds bekende geneeskracht, is zóó ver laagd, dat elkeen Abdijsiroop kan koopen. Niets behoeft U dus te weerhouden Abdij siroop te gebruiken bij verkoudheid, griep, hoest, benauwdheid, bronchitis, asthma. Thans 65 ct. I f 1.05 I f 1.75 I i 3.- voor, 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen De groote tlacons zgn voordeeliger in '1 gebruik I (Adv. Ingez. Med.) Internationalisme en Volken bond nu. Rede van den heer J. C. Deering. In de muziekzaal van café-restaurant Brinkmann werd dezer dagen een druk be zochte bijeenkomst gehouden door de afdee ling Haarlem van de Vrijzinnig Democrati sche Jongeren Organisatie, waar de heer J C. Deering. leeraar M. O Staatsinrichting en Geschiedenis te Utrecht, oud-stadgenoot, een rede hield over bovengenoemd onder werp. Vooraf gina een vertoon in? van de film „V. D. J. -flitsen", die een blik gaf op het kampleven en den landdag door de or ganisatie in den afgeloopen zomer georgani seerd. De heer Deering constateerde, dat de haussejaren van het pacifisme voorbij zijn. in het bijzonder onder groote groepen jon geren. De spes patriae van thans weet van de oorlogsrealiteit niét'veel meer en verdiept zich weer in oorlogsromantiek en de even- tueele mogeliikheden daarvan. Wie de jeugd van dezen tijd wil vaneen, aldus de heer Deering. zette met een krachtigen stoot op de tromoet van wal. houde licbnamsoefenin- tren met militairen inslag, prijze ziin con- fectie-uniform aan, zinge te pas. maar meest al te onpas ons nationale volkslied, organi- seere tentoonstellingen van gasmaskers en ander oorlogstuig, en late leger en vloot bij vereenigingshoogtiidagen optreden. Maar in het bijzonder houde hij daverende toespra ken tegen de Volkenbondsgedachte en ver- klare overal, dat de Volkenbond ons vertrou wen niet meer verdient en een mislukking is. Er zii" jeugdvereenigingen. waar men van ziin 15de tot zijn 35ste jaar onderdak kan vinden, met een z.g. neutrale doelstelling, maar waarbij het tot op de draad versleten: Si vis pacem. para bellum (wie den vrede wil. bereide zich voor op den oorlog) weer op geld doet. Onze jeugd raakt in dezen verwarden tijd met ziin sterke prikkels de kluts kwijt en kan of wil niet meer zelfstandig denken. Zii neemt den schijn voor het wezen en volgt den ..Führer" in gedresseerden paradepas, geloovende in zijn voorspiegelingen De mo derne mensch is massa-dier en de moderne ..Leider" oftewel heerscher is aanvoerder met agressieve instincten Deze gelijkgescha kelde ..Führer"-aanbidders zien den Staat als doel in plaats van middel tot het berei ken van grootere welvaart voor de volksge meenschap. Door deze overschatting van het Staatsbegrip komt men via onverdraagzaam nationalisme tot een steeds overdrevener ïriMtoirisme. Nationaal-militairisten als N.S.B. en N.J.V. miskennen de zuiverste Nederiandsche ge voelens. Wij voelen ons gezond nationaal, als wij voor ons volk. dat wij waarachtig lief hebben, een gansch andere taak zien weg gelegd. Het doellooze en financieel onmoge lijke en onvei-antwoordelijke. laaiend en loeiend helsche oorlogsapparaat met al zijn walgelijke oneerlijke en immoreele voox-be- reidingspraktijken bestrijden, nationaal en internationaal, dat is de taak der jongeren in het bijzonder. Zonder den Volkenbond als een volmaakte superstaat te zien. mogen wij aldus spr.. ge rust zeggen, dat in zijn 15-jarig bestaan heel veel tot stand is gekomen. Daarom mogen we op hem onze hoop vestigen. Teleurgestelde liefde gaat over in haat zoo ook hier. Maar zij, die gelooven, haasten niet! Gezond internationalisme acht spr. slechts mogelijk bij een gezond nationalisme. Het is mede de verwaarloozlng van de natio nale gedachte, die zoovele jongeren tot de extreme jeugdbeweging heeft gebracht De heer Deering sprak de hoop uit. dat de schare van nationale en internationale vre- desvrienden moge blijven groeien, opdat het: Si vis pacem. para, bellum. verandere in: Si vis pacem. cole justiam. 'Wie den vrede wil. betrachte de rechtvaardigheid). De met gespannen aandacht gevolgde en nu en dan door applaus onderbroken rede werd met instemming ontvangen. De voor zitter der afdeeling. de heer D. J. A. Geluk, bedankte den heer Deering. die een oude be kende is van de Haarlemsche afdeeling. voor zijn opwekkend betoog en den heer Nieu- wenhuyzen uit Hilversum, de vervaardiger van de V. D. J. O.-film. die daarna nog een door hem opgenomen trekkerfilm draaide. Medegedeeld werd, dat de clubavonden van de afdeeling. van Maandag' 21 Januari af. iederen Maandag in de groote zaal van Restaurant Kóhlinger in de Jansstraat ge houden zullen worden Op 21 Jan. zal daar Dr. van Leusen spreken over het probleem van de Jeugdwerkloosheid en zijn bestrijding. LETTEREN EN KUNST CONCERT DER H.O.V. De onverhoopte verhindering van de me dewerking van mevr. Jo Vincent was oorzaak dat het voorgenomen programma totaal ge wijzigd moest worden. En zonder nu tot het uitschrijven van een plebisciet zijn toevlucht te nemen en zonder aan De Stem des Volks op het podium plaats te doen nemen zoo als op het buitengewone concert van Vrij dag jl. geschiedde volgde Frits Schuurman toch de vox populi in zooverre dat hij de programmawijziging naar de meerderheid van ingekomen verzoeken richtte. En zoo kregen we in plaats van de hemel- sche vreugden van Mahler's Vierde de zeer aardsche genietingen van den barschen wreeden Sultan Schabriar. wiens grootste genoegen in het ombrengen van egaas be stond, en daartegenover de listigheden van mevrouw Schabriar-Sheherazade. zooals die in Rimsky-Korsakow's suite verklankt zijn. te hooren. en na de pauze Tchaikowsky's Vijfde Symphonie. Het werd dus een Russi sche avond. Maar het resultaat van deze volksstemming behoeft geen politieke zorgen te baren. „Sheherazade" behoort tot de geliefde re pertoirestukken der H.O.V. Ik voor mij zou van het werk meer kunnen houden dan ik doe. wanneer het wat .minder lang was. Lan ge stukken zijn goed. als de logica der ont wikkeling hun afmetingen bepaald heeft. In Rimsky-'s werk gevoelt men dat niet; daaren tegen bevat het reeksen van herhalingen, die niet bepaald noodzakelijk schijnen. Zij vormen nu eenmaal een kenmerk, speciaal van vele Russische en Spaansche composi ties. De hoofdverdienste van „Sheherazade" is wel de verscheidenheid van het orkestrale coloriet. Rimskv's palet bevat een schier on- uitnuttelijken rijkdom aan orkestrale verven. Een andere verdienste is. dat zijn thema's, hoewel zij op zich zelve geen bijzondere schoonheid bezitten, gemakkelijk herken baar en dus voor bewerking en varieering eeschikt zijn. Met het oog hierop mag Rims- ky misschien wel als een der wegbereiders voor Richard Strauss beschouwd worden. Ook Tchaikowskvs Vijfde is een reper toirestuk der H O.V.. dat reeds onder Nico Gerharz vaak op het programma verscheen In Tch.'s symphonie zit meer ontwikkeling dan in Rimsky's Suite en zijn thema's be zitten meer streeling voor het gehoor en warmte voor het gevoel, maar vrij van over- bodise lenete wordt deze svmphonie ook niet geacht: althans de meeste dirigenten ma ken in de finale een coupure. Zoo deed ook Schuurman. De cyclische vorm geeft aan deze Svmphonie eenzelfde geslotenheid en afronding als aan de Suite van Rimsky- Korsakow. Wat de uitvoering betreft: Schuurman heeft de niet zeer gunstige indrukken van de in het orkest nogal rammelende vertol king van Beethoven's Negende weer goed gemaakt. Er was Dinsdagavond in de uitvoe ring zeer veel goeds, al verstoorde in het begin der Suite de fagot de stemming. Het strijkorkest, de soloviool en de hoorn onder scheidden zich zeer en de mooi gespeelde hoornsolo in het tweede hoofdddeel van Tchaik^wskv's Symphonie mag nog wel af- zonderMik gememoreerd worden. De klank- verdeeling had niet altijd het gewenschte evenwicht: tegenover het koper kon het striikensemble zich niet immer doen gelden. En de pauken gingen ook wel eens wat erg hard te werk. zoo b.v. in het begin van het Allegro der finale, waar men het thema nau welijks hooren kon. Echter stond daar zoo veel goeds tegenover, dat men over dit con cert zeer voldaan kon zijn. En dat heeft men ook getoond. K. DE JONG. weduwe zelfs zien. Truus deed haar ver haal van Vlaardingen wel eenvoudig. De rol van Clementine is niet de dankbaar ste. Deze Clementine leek mij nu en dan wat onnoodig scherp bijvoorbeeld in haar tooneeltje met Daan in I maar haar luis teren in III was goed. De jonge man. die Geert- speelde, toonde wel begrip van zijn rol. Hij speelde de opstandig heid in dezen matroos overtuigend en hij ac centueerde vooral het ruwe en bonkige in Geert. Het had voor deze forsche figuur alles nog wat voller en breeder gekund, maar het was voor een jongen speler heel bevre digend. Barend speelde zijn angst in I reeds dade lijk te sterk uit en bracht daardoor te wei nig kleur in zijn rol. Het bleef nu wat te veel gelijk. Maar in zijn groote scène aan het slot van II gaf hij zich volkomen, zoo zelfs, dat het bijna wat te veel werd. Toch leed het geen twijfel dat dit tooneel ook gisteren weer indruk maakte op de zaai. De twee oudjes Daan en Kobus werden aardig getypeerd, vooral Daan. Kobus zocht het in het begin wat te veel in het gewild- komische. Pas. teen hij ernstig moest wor den, wist hij den zuiveren toon te treffen en zijn philosophisch verhaal in III deed hij zelfs heel goéd. De reeder Bos was een stevige figuur en de speler kende zijn rol als zijn naam. Hij speel de in een vlot tempo, soms zelfs wel eens voor dit stuk wat te vlug. Hij was een dei- beste krachten van dezen avond. Van de kleinere rollen mag hier ook Simon, de tim merman genoemd worden, al zal hij goed doen bij een eventueel volgende voorstelling de dronkenschap minder bewegelijk te spelen. Deze timmerman is juist een stil-mokkende figuur, die aldoor broeit op wat hij meent. De zaal van Thalia was op dezen herden kingsavond tot de laatste plaats bezet. Het publiek onthield zich van applaus en toonde daardoor de beteekenis van dezen avond te begrijpen. Maar dat men de handeling meeleefde, bleek wel het best uit de besliste wijze, waarop elke minder gewenschte .lach onmiddellijk werd onderdrukt. Er was dikwijls een hoorbare stilte in de zaal en het publiek volgde het spel in gespannen aandacht. Door het late uur kon ik de vierde acte niet meer bijwonen, maar de eerste bedrijven hebben mij de overtuiging geschonken, dat er bij Palvu onder leiding van Van Dokkum ernstig en met liefde gewerkt wordt. De resultaten van dat ernstig werken mochten wij in de opvoering van Op Hoop van Zegen met voldoening zien. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranticoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET TOONEEL. PALVU. Heyermans-herdenking. De Arbeiders-Tooneelvereeniglng Palvu heeft gisteren te IJmuiden Heyennans her dacht en zij deed dit met de piëteit, welke van deze vereeniging te verwachten was. Na dat de gewestelijke voorzitter van den Bond van het Arbeiders-Tooneel het leven van Heyermans had geschetst, werd de zaal in het duister gezet en klonk treurzang op ik meen, dat het muziek van Handel was welke werd uitgevoerd door het IJmuidensche Arbeiderskoor de Stem voor het Volk. En terwijl het koor zong, werd op het tooneel tusschen gordijnen de beeltenis van Heyer mans in rouwlijst gevat zichtbaar. Staan de heeft het publiek toen zijn hulde gebracht aan den schrijver, die in zijn werk steeds van z'-'n ---te liefde voor het volk heeft getuigd. En daarna was het aan de tooneelvereeni- ging Palvu om Heyermans eer te bewijzen en zij kon dit in IJmuiden moeilijk beter doen dan met zijn Op Hoop van Zegen. Want als dit spel van de zee ergens zuiverder zal wor den aangevoeld, dan is het zeker wel in deze visschersplaats. Onder leiding van Van Dokkum heeft Palvu een voorstelling van Heyermans drama ge geven. die van toewijding en ernst getuigde. De rollen zaten er perfect in. er werd in het goede tempo gespeeld en wel het voornaam ste er was ook stemming op het tooneel. Dat deze opvcp-ing goed was voorbereid was aan alles te zien. Dat de spelers allen indi vidueel tegen hun rollen opgewassen zouden zijn. was niet te verwachten maar zij toonden begrip en waren door Van Dokkum in de goede richting geleid Opmerkelijk was het, dat-, wanneer wat meer opgewektheid werd verlangd zooals in het begin van Kniertje'.? verjaardag r-e stemming zakte en het blijkbaar minder van harte ging dan in de dramatische teone.elen. Van de spelenden was Kniertje in wie wij een Haarlemsche dilettante herkenden wel verreweg de beste. Zij gaf dit oude vis- schersvrouwtje in de eerste bedrijven mis schien wel eens wat te resoluut eri te bits, maar er was aldoor in haar spel en vooral in haar dictie een zeer natuurlijk accent en zij wist bijvoorbeeld in de slottooneelen van II en III ook wel den zachten toon te tref fen. Wij zagen haar vroeger reeds bij Voor uitgang Kniertje Spelen, maar het leek mij toe, dat zij in de rol nog gegroeid was. Voor een liefhebster is het een merkwaardig goede creatie. Dat Knier ver boven haar omgeving uit stak, bleek wel het meest uit de verhalen van de zee in III. Geen ander wist haar verhaal zoo eenvoudig en zuiver te doen als Knier, al was haar stem dan ook in dit gedeelte wat te zacht voor de zaal. Jo had haar beste moment in haar too neel met Knier aan het slot van II. Toen wist zij de wanhoop en angst van dit visschers- meisje goed uit te beelden. Maar daarvoor leed haar spel aan een zekere matheid. Ik stel mij Jo levendiger en vooral uitbundiger voor. Marïetje was lang niet slecht en ook Saar had aardige spelmomenten, al kon ik in haar moeilijk een visschersvrouw sinds jaren De staking bij de drukkerij Warnier. Geachte redactie. Naar aanleiding van het ingezonde stukje van den heer Sterk van j.l. Vrijdag, zou een leek kunnen denken, dat de werknemers rus tig hadden kunnen blijven doorwerken, daar hun eveneens een contract was aangeboden, dat hun rechten zou handhaven. Om dit misverstand weg te nemen moeten wij eerst vragen, welke gevolgen deze daad zou hebben. Ten eerste zouden de werknemers, die bleven doorwerken, door hun organisatie geroyeerd worden, met verlies van alle rechten die zij als lid hebben, waarvan wel de voornaamste ziin: pensioen, uitkeering bij ziekte, enz. Dan kan het volgende dienen tot waar schuwing. In een drukkerij in Kampen be dankte een partroon voor den bond omdat hij vrij wilde zijn. Den arbeiders werd aangezegd, dat zij den arbeid moesten neerleggen, wat zij ook deden op twee na, die bleven doorwerken: z.g. werkwilligen. De staking die drie dagen duurde werd opgeheven doordat de patroon van gedachte veranderde en in den bond bleef. De twee arbeiders die waren blijven doorwerken, werden geroyeerd en dus moes ten zij uit het bedrijf, zoodat zij zonder werk kwamen en nergens anders meer terecht kon den dan bij ongeorganiseerde werknemers. U ziet wat den werknemers boven het hoofd hing als zij de wenschen van den heer Warnier hadden ingewilligd, want wie waarborgt den heer Warnier dat zijn zaak niet aan ver andering onderhevig kan zijn. zoodat de daar werkzame arbeiders toch aan het door hem aangeboden contract geen houvast hadden. En wie zou hen dan aan ander werk helpen daar zij bij een georganiseerden patroon zich niet behoefden aan te melden Hopende dat de thans aanwezige werklieden nu het ongeoorloofde van hun handelwijze» zullen inzien en dit schrijven tevens een waar schuwing voor anderen mogen zijn verblijf ik, met dank voor de plaatsing. EEN UIT DE DRUKKERSWERELD. Het gevaar voor de bakfietsen. HALFWEG. 14 Januari 1935. Ik hoop dat. na het lezen dezer regelen, di rect en indirect betrokkenen, ook eens van hun inzichten zullen blijk geven, en hun afkeuring zullen laten blijken over de verkeersbepalin- gen ten opzichte van bakfietsen. Zooals men weet mogen de bakfietsen niet van de rijwielpaden gebruik maken, maar moeten zij op den grooten rijweg blijven. Hoe veel kalveren zullen nog moeten ver drinken eer deze put wordt gedempt? Hoeveel slachtoffers onder de bakfietsberijders zullen er nog moeten vallen op den rijweg voor snel verkeer? Uit alles blijkt duidelijk, dat de ontwerper der verordening zelf nooit op een bakfiets heeft gezeten, en zich nog nooit heeft over tuigd of de verordening wel kan blijven ge handhaafd. Zou dit wel het geval zijn, ik ben er van overtuigd, dat opheffing het gevolg zou zijn geweest. De bestaande toestand kan niet blijven ge handhaafd. Wanneer men met een bakfiets op den rij weg rijdt is er veel risico aan verbonden, èn voor den bakfiet-sberijder èn voor den auto mobilist. Geen auto-bestuurder is de bakfiets op den rijweg genegen, hij zou die er wel af willen kijken. De bakfiets-berijder moet met een zekere doodsverachting den weg berijden, wetende dat bij de minste aanraking met een auto, die met een gang van 50 tot 100 K M. rijdt, hij de dupe van de historie is. Een on verwachte slingering van de auto kan hem noodlottig zijn; bij gladheid of 'savonds is het geen doen. evenzoo bij regen. Sneeuw is nog veel erger. De sneeuw wordt vermengd met zand en zout. dit papje met nog allerlei vuil wat zich op den weg bevindt, wordt door de auto's over de hoofden der bak- fietsers gesproeid, ende fietspaden zijn leeg! Ik vraag: hoevelen nog zullen er geheel of half gekraakt moeten worden? Eiken dag dat deze verordeing nog bestaat is een dag te lang Met dank voor de plaatsing. Achtend, W. s,

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 7