Flora 1935 Heemstede* WEEK-ABONNEMENTEN Consequentie in de Opvoeding. VRIJDXG 18 JANUARI 1935 HAARLEM'S D A G B L A D' Fantastische verlichting van Bloemenpaleis en Tulpenhof. De rondwandeling, die wij Donderdag op het tentoonstellingsterrein van Flora 1935 te Heemstede gemaakt hebben, heeft onze overtuiging weer eens versterkt, dat men daar bezig is aan de voorbereidingen van een Bloe- menfeest, zooals de wereld nog niet heeft gekend. De expositie is zóó grootsch en zóó degelijk opgezet en uitgevoerd, dat ze alle vroegere tentoonstellingen zal slaan. Een der 75 lichtzuilen die den Tulpenhof begrenzen. Zooals we onlangs reeds meldden, zijn alle gebouwen reeds veri-ezen. en wordt er druk aan het inwendige gewerkt. Het forsche Bloe menpaleis, dat een lengte van 150 M. en een oppervlakte van 3000 M2. heeft.' sluit met de lange kas, het groote restaurant, directiege. bouw en boomenrij de Tulpenhof af. 's Avonds zal deze Hof omsloten zijn door licht: de ver lichte gebouwen en de lichtzuilen, lichtmonu- menten, die in vorm den groei en bloei dei- planten symboliseeren. De heer J. W. Duchateau heeft voorts nog kleine liehtpi- lonen midden in den hof geplaatst, welker vormen eveneens ontleend zijn aan bloem-mo- tieven. In den vijver voor het Bloemenpaleis groeit een groote glazen bloem, waaruit een 15 M, hooge kleurenfontein opspuit. Symme trisch daartegenover verheft zich aan de Vrijheidsdreef de 16 M. hooge lichtzuil met aardbol. Deze bol wordt inwendig verlicht en zal dat land, dat de grootste afnemer van bollen is, het sterkst verlichten, dus Enge land. Het aantal monumenten, zuilen, masten en bloemlantaarns bedraagt 75. In het Bloemenpaleis is een verlichting aan gebracht, die na uitvoerige proeven is gekozen en die de ideale verlichting van bloemen bin nenshuis benaderen moet. De heer J. C. Brand is er in geslaagd de geweldige lengte van gipsen lichtkooven te verbergen, zoodat het publiek geen enkele lichtbron ziet, terwijl de ruimte, waar geëxposeerd wordt, overgoten wordt met een diffuus licht. Er zullen gelijk tijdig 25G0 personen in het Bloemenpaleis kunnen genieten van het tentoongestelde waarbij om elke stagnatie te voorkomen het éénrichtingverkeer wordt toegepast. De ver- warmings- en luchtververschingsapparaten, die de temperatuur automatisch beheerschen, zijn onzichtbaar aangebracht. Achter den linkervleugel is een bioscoopzaal ingericht, waar wetenschappelijke films op tuinbouwge bied. de film Van Bol tot Bloem enz. worden vertoond. 200 personen kunnen er een plaats vinden. Van de beide bordessen zullen 2 maal 1000 personen een wonderlijk schoonen kijk hebben op den Tulpenhof. Langs de Vrijheidsdreef staat het bierres taurant, plaatsbiedend aan 750 personen, welk etablissement zal worden ingericht in Volen- damschenstijl. Dan staat er het regeeringsge- bouw. waarin de inzendingen van eenige re- geeringsdiensten zijn gevestigd, n.l. den Plan- tenziektekundigen Dienst, het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek, de Rijksbloem- bollensc'nool te Lisse en de Statistiek betref fende Teelt en Uitvoer van bloembollen, plan ten, boomen en bloemen. Voorts is er een Verkeershuis ten gerieve van hen; die in lichtingen wenschen over excursies in Neder land. rondvluchten over het terrein en alle verdere aangelegenheden op verkeersgebied. Tenslotte is er nog een post-, telegraaf- en telefoonkantoor en een bankkantoor. Het groote restaurant, bij den avondingang biedt aan den kant van den Tulpenhof een fraai uitzicht van het breede terras af. Onder de Belvedere komt een theehuis. Midden op het weideterrein verheft zich de muziektent en daarin zullen concerten worden gegeven en een Nationaal concours Programma. 15 Maart19 Mei: Vollegrondstentoonstelllng, omvattende 20 H.A., beplant met millioenen bloembollen, vaste planten, heesters en boomen. Groote en kleine rotsgroepen- en muurtuinen, tuinland schappen en voorjaarstuinen. Demonstratie van nieuwe aanwinsten in tien nieuwigheden- tuinen en in het groote „warenhuis". 15 Maart24 Maart: Speciale tentoonstelling in het Bloemen paleis van vervroegde bol- en knolgewassen 29 Maart7 April: Speciale tentoonstelling van de vermaarde Aalsmeersche culturen. 12—22 April: Groote internationale voorjaarsbloemen- tentoonstelling. Inzendingen uit het buiten land. Speciale tentoonstelling van de ver maarde Boskoopsche culturen. 26 April5 Mei: Groote voorjaarskeuring der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Deze tentoonstelling vervangt dit jaar de be kende Prima Vera te Rotterdam 10 Mei19 Mei: Speciale tentoonstelling van vervroegde Gladiolus, Dahlia's, Iris, Rozen en andere zomerbloemen. De Maatschappij voor Tuinbouw te New York zal een groote gouden medaille uitreiken. Deze zeldzame onderscheiding is nog slechts viermaal toegekend, o.a. in 1925 aan den heer E. H. Krelage. als voorzitter van de toen in Heemstede gehouden tentoonstelling. Tijdens de Internationale Bloemententoon stelling Flora 1935 zal in het Frans Hals museum te Haarlem de tentoonstelling Ge schiedenis Bloembollenteelt worden gehouden. Men zal er de tulp kunnen volgen sinds haar komst uit het Oosten, den windhandel zien voorgesteld door afbeeldingen en spotschriften den loop van den export, enz. Minister Mar- chant heeft het beschermheerschap hiervan aanvaard, terwijl de burgemeester van Haarlem, de heer Maarschalk, en de chef der afdeeling Kunsten en Weten schappen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het eerevoorzit terschap bekleeden. In het Teyler's Museum zal in dien tijd een tentoonstelling zijn georganiseerd van oude en nieuwe kunst, gewijd aan de bloem, een keur tentoonstelling van stillevens, zoowel uit het bezit van het Museum als van elders. Het eerepresidium van Flora ligt in handen van de Excellenties A. J. P. de Adlercreutz. Gezant van Zweden, doyen van het corps diplomatique: Jhr. Mr. A. -C. D. de Graeff. Minister van Buitenlandsche Zaken; Mr. M. P. L. Steenberghe, Minister van Economische Zaken; de Minister van Staat Jhr. Mr. Dr. H. A. van Karnebeek, Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland en van Jhr. Mr. Dr. A. Röell, Commissaris der Konin gin in de provincie Noord-Holland. Voorzitter van het eere-comité is Jhr. J. P. W. van Doorn, burgemeester van Heem stede. OAGELIJKSCH WEERBERICHT (Adv. Ingez. Med.) Een vrouw sprak voor de N.S.B over huwelijk en liberalisme. Mevrouw Gunning hekelde het feminisme. HANDEN ONBRUIKBAAR. Vrouw die hulpeloos was door rheumatiek Nu werkt zij weer als de beste. „Nadat ik achttien jaar aan rheumatiek ge leden had in mijn armen, handen, beenen en voeten, besloot ik twee maanden geleden Kruschen Salts eens te probeeren. Ik ben blij U te kunnen zeggen, dat ik er groote verbe tering door gehad heb. Ik heb me met elee- triciteit laten behandelen, en probeerde tal- looze zoogenaamde anti-rheumatiek midde len doch daarbij was er niet een, dat .mij eenlg goed heeft gedaan. Mijn handen waren nu en dan zoo slechtdat ik er onmogelijk iets mee kon vasthouden. Sinds ik Kru schen Salts gebruik, ben ik weer in staat praktisch gesproken alles te doen wat ik wil. Ik zal het altijd aanbevelen". Mevr. L. B. Indien de inwendige organen niet behoorlijk functionneeren. gaan bepaalde zure afvalstof fen zich in het lichaam ophoopen in plaats van verwijderd te worden; zij verontreinigen het bloed en veroorzaken lastige sympto men: rheumatiek, overmatige vermoeidheid, etc. Kruschen Salts heeft een stimuleerenden invioed op de inwendige organen, waardoor nieren en ingewanden eiken dag aange spoord worden alle schadelijke afvalstoffen uit het lichaam te verdrijven. Zoo zorgt de ..kleine dagelijksche dosis" Kruschen er voor. dat de afvalstoffen zich nooit weer kunnen ophoopen en zuiver, frisch bloed door uw lichaam stroomt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten voor f 0.90 en f 1,60 per flacon omzetbelasting in begrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Am- terdam voorkomt. (Adv. Ingez. Med.) Een kijk van het bordes voor den linkervleugel over den vijver op het verlichte Bloemenpaleis. In de bovenzaal van het Gemeentelijk Con certgebouw sprak Donderdagavond mevrouw G. F. J. Gunning uit Rotterdam, ingeleid dooi de kring-vrouwenleidster, mevrouw J. H. de Gelder-Snijders, die het werk van de vrouwen organisaties in de N. S. B. beschreef. „Sommi ge vrouwen vinden in dit werk zelfs een le vensvervulling", zeide zij, „want die vrouwen weten, dat zij arbeiden voor het toekomstig geluk harer kinderen". Mevrouw Gunning zei dat zij niet sprak als een spreekster op wetenschappelijke bijeen komsten of als een vrouw die gelijke rechten met den man eischt, maar als een vrouw die haar en Nederland's dochters lief heeft en wier hart bloedt als zij de onmanlijkheid der Nederlanders ziet, waardoor onze vlag door het slijk wordt gesleurd. Alleen het nationaal socialisme kan ons land redden van den on dergang naar de slapheid. „Hadden wij het wapen dat wij verdienden, dan was het beeld een schaap, in plaats van een leeuw, en was het „je maintiendrai" vervangen door „ik vind alles goed!" Het nat. soc. is historisch aan de orde. het marxisme rot weg en maak te den bodem rijp voor het nat. socialisme. Volgens spr. nemen de vrouwen geen deel aan den politieken strijd, zooals de mannen dat doen. De mannen bestrijden marxisme en liberalisme, de vrouwen ook, maarzij noemen het de bestrijding van het tot extre misme geworden feminisme. Den samenhang tusschen beide zette spr. uiteen en begon daar om met een stukje staatkunde, zooals wij reeds meermalen van nationaal socialistische sprekers hoorden en dus ook hebben verslagen. Mevr. Gunning vergeleek den toestand in onzen staat waarin h.i. staatsvijandigen mogen leven (s.d.a.p.'ers, anti-militairisten enz.) met dien van een boer, die een brandenden fak kel in zijn hooiberg werpt. Men voelt het, zeide zij, dat is absurd. Vrijheid beteekent: plicht in gebondenheid van den nationaal-socialistischen staat. Libe ralisme is bandeloosheid, die tegenover de N. S. B. echter ontaardt in tyrannie. „Net als een kind dat begint te loopen, beginnen de liberalen het gezag toe te passen tegende verkeerden, want de N. S. B.'ers zijn de goede menschen, de vrienden van den Staat", zei de spreekster. „Voor alles moet men examen doen in ons land", zei mevrouw Gunning verder, „behalve voor het moeilijkste werk: den staat bestu ren, want dat mag iedereen met zijn onkun dige handen doen!" Het feminisme, de gelijkschakeling met den man, is een van de verfoeilijke uitwassen van den laatsten tijd. De nat. soc. vrouwen strijden niet voor de vrijheid van de vrouw, maar voor de vrijheid vrouw te mogen zijn. Mevr. Gunning zeide dat de man anders was dan de vrouw, ómdat zij samen den ge- heelen mensch moeten kunnen vormen. Daar om mag er ook geen gelijkheid voor hen be staan. Zij die anders wenschen, grijpen op den loop der natuur in. Het feminisme bevordert de onzedelijkheid, waardoor het gezin ten onder gaat. De vrouw wil zich ontdoen van knellende lastige ban den. Dit alles is een gevolg van marxisme en liberalisme, waardoor het huwelijk geworden is tot een „geregistreerde, administratieve ver bintenis". Zij zei dat het huwelijk echter van meer beteekenis moest zijn dan de opvatting van den liberaal ervan heeft gemaakt. De nationaal socialist denkt daar anders over! Daarover weidde mevrouw Gunning uit: zonder dat de vrouw zich behoeft te be perken tot de „gewone" huiselijke bezighe den, moet zij zich aanpassen aan de sfeer van den man, welke de sfeer van het huisgezin is. De fascistische vrouw eischt natuurlijk ook haar rechten op, doch het zijn andere eischen dan die der gelijkheid met den man. In den nat. soc. staat zal de vrouw het beter hebben dan in dezen staat, waarin de minister gelijkheid belooft en direct de vrouwen uit de ambten zet. „Fascistische mannen, gij kunt op ons re kenen als op u zelf" ,riep mevrouw Gunning uit. Het zal niet gaan zooals in Duitschland dreigt, waar het fascisme gevaar schijnt te loopen door de betrekkelijke afzijdigheid dei- vrouwen. Ten slotte zei de spreekster nog dat het beter was dat de vrouwen nu reeds in de N. S. B. zich organiseerden, dan later. Want als de N. S. B. eenmaal regeert, kan op de wenschen van haar die niet zijn toegetreden geen acht meer worden geslagen. HAARLEMSCHE BACHVEREENIGING. Het vijfde concert heeft plaats op Dinsdag 22 Januari in de Gemeentelijke Concertzaal. „Het Residentie-orkest laat zich hooren onder leiding van Dr. Peter van Anrooy. Soliste is: Maria Nemeth, zang. Het programma vermeldt: 1. Symphonie No. 2 L. van Beethoven 2. Groote Aria van Rezia uit „Oberon" (Soliste Maria Nemeth) C. M. von Weber 3. Schetsen uit het Zuiden, Suite voor orkest G. H, G. v. Bruc-ken Fock a. Rots en Zee. b. Dans. c. Eenzaamheid, d. Boschgeesten, e. Schalksch meisje. Concert voor twee Hobo's en orkest Solisten Jaap en Haakon Stotijn, onder leiding van den componist (Eerste uitvoe ring te Haarlem) A. Voormolen 5. a. Und Gestern hat er mil- Rosen Gebracht J. Marx b. Liebesfeier F. Weingartner c. Caecilie R. Strauss Soliste Maria Nemeth. 6. Ouverture „Tannhauser" R. Wagner. dienen uiterlijk Dinsdagsavonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Woensdag afre kenen. DE ADMINISTRATIE. Wanneer men ook eens inconsequent mag zijn. Vertrouwen in het kind. Daarmee eindig den we het vorige artikel. Vertrouwen op den wil tot het goede, die in elk individu in kiem aanwezig is. Die kiem wacht op zon en vocht en licht om tot ontwikkeling te kunnen komen En die kunnen wij geven. En langzamerhand zal dan die kiem uitgroeien, totdat eindelijk die wonderlijke bloem gaat bloeien, dat indi- vidueele, dat eigene, die ikheid klein en groot tegelijk, dat nooit iemand in woorden of met het penseel volkomen heeft kunnen weer geven, dat veelal onbegrepene, onbekende, zelden zich geheel openbarende, in één woord: de ziel. De ziel, die meer is dan het lichaam. En op deze moeten en kunnen we vertrou wen, indien we ze van meet af geven wat haar toekomt: licht en lucht en vocht, d.w.z. liefde, warmte, vertrouwen, volop en te allen tijde, op ieder oogenblik. Niet echter de liefde, die blind maakt voor de gebreken van de lang niet altijd onschul dige jeugd en die haar kracht zoekt in een immer toegeven aan luimen en grillen, maar die liefde, die met vaste hand den weg wijst en zorgt dat vrijheid geen bandeloosheid wordt, die ons de woorden doet vinden of de gebaren, welke uit het hart tot het hart spreken. Niet de warmte, die met vertroeteling' ge lijk staat, niet die welke op den heeten zomermiddag de bloemen en bladeren slap doet neerhangen, maar die, welke haar stra len uitzendt als de voorjaarszon, wekkend nieuw leven, rijker en voller bloei. Niet dat vertrouwen, hetwelk zich van de opvoeding afmaakt met een „het zal wel terecht komen" en in zorgelooze rust de distels laat opgroeien naast de rozen. Niet het ver trouwen op de kracht van paedagogische dogma's maar dat hetwelk synoniem is met geloof in het goede ook in uw kind aan wezig, het vertrouwen dat vertrouwen wekt, dat u doet meeleven, meedenken, meevoelen het vertrouwen dat uw kind er toe brengt zich geheel aan u te geven, g'eheeli zijn hartje tegenover u uit te zeggen. Liefde, warmte, vertrouwen. Er is over elk van deze drie veel te zeggen, waar het de opvoeding betreft. Ik heb ze echter alleen maar even in groote trekken weergegeven, omdat ze de gidsen, de raadgevers moeten zijn op onzen weg bij de opvoeding der jeugd, den weg waarop wij telkens geplaatst wor-1 den voor de vraag: consequent zijn of niet. Ligthart verdedigt de inconsequentie van zijn moeder op kostelijke wijze Terwijl hij intusschen even den spot drijft met de of- ficieele paedagogiek, die de handelwijze der moeder stellig zou afkeuren met ernstig ge baar, zegt hij o.m.: „Mijn moeder was niet consequent, in een buitengewoon ernstig- geval had ze een zeer lichte straf opgelegd, eri van die straf onthief ze mij voor een groot deel, voor het grootste deel. En dat deed ze uit pure zwakheid omdat ze 't niet hebben j kon, dat haar ondeugende jongen verstoken bleef van een in zijn oogen zeer groot genot. Ze kon niet consequent zijn. En ze liet uit enkel weekhartigheid genade voor recht gel-1 den. En wat was het gevolg? Dat ik nu nog in gedachten de hand kus, die mij vrijwillig uit mijn banden los maakte. Dat ik reeds toen en verder mijn heele leven lang voor niets zoo bang was, als om mijn moeder verdriet te doenal deed ik het natuurlijk ook vaak Dat ik voor Moeder later alles over had en haar als een heilige mee door het leven droeg. Dat was het gevolg van haar inconsequenties. Maar de paedagogiek vergeet ook altijd één ding. Ze vergeet de Stille Kracht. Den won derbaren invloed van de persoonlijkheid, de overweldigende macht des harten. De Paeda gogiek werkt met maatregelen. Ze geeft al tijd antwoord op de vraag van wanhopige op. voeders: „Wat moet ik doen?" En ze moet antwoorden op de vraag: „Hoe moet ik zijn?" Doen? Geef een ongeschikte de voor treffelijkste middelen en hij bereikt er averechtsche gevolgen mee. Hij maait geen graan met zijn zeisen, hij maait er zijn bloem hof mee kaal. Wees iets. En van uw zijn gaat opvoeding uit". Ik behoef zeker aan deze verdediging niet veel toe te voegen. Ze spreekt voor zich zelf. Maar dit zal wel duidelijk zijn, dat van Ligt- hart's moeder een zeer groote opvoedende kracht uitging ondanks hare inconsequenties. Inconsequenties? Was het wel zoo volkomen inconsequentie? Ja, in zoover haar opheffen van de straf strijdig was met het eenmaal gegeven gebod, volkomen indruischte tegen het voorschrift van de Paedagogiek. Maar consequent was ze in.... de liefde voor hara kind. Daar straalde warmte van haar uit, uit haar blik, uit haar houding, uit den druk van haar hand, uit den klank van haar stem. En daar was vertrouwen bij haar, ver trouwen in de macht van het goede, die ze in haar jongen aanwezig wist, vertrouwen ook op de liefde, die haar kinderen haar toedroe gen, het beste schild tegen de aanvallen van booze neigingen. Ze hebben kunnen althans hebben een wondere macht, de moeders, een macht die haar veroorlooft inconsequent te zijn, waar de vaders, meestal straffer aangelegd, met dezelfde inconsequentie niets anders dan kwaad zouden stichten. Over dien invloed 'van de moeders is nog wel wat meer te zeggen. J. BASTIAANS. ARROND. RECHTBANK. Botsing tusschen tram en autobus te Hillegom. De trambestuurder P. A. B, te Haarlem had appèl aangeteekend tegen het vonnis van den Kantonrechter, waarbij hij veroordeeld was tot f 15 boete, of tien dagen hechtenis, omdat hij op 22 Augustus in de Leidschestraat te Hillegom zijn tramtrein niet bijtijds tot stilstand had gebracht, toen de veiligheid van het verkeer dit vorderde. Er stond n.l. 'n autobus stil op de trambaan, waarvan ver dachte volgens de dagvaarding het roode licht op grooten afstand kon zien. Bovendien hebben eenige personen getracht door arm zwaaien verdachte duidelijk te maken dat hij moest stoppen. Hij heeft de snelheid van den tramtrein echter niet tijdig verminderd en dien ook niet tot stilstand gebracht, 't Gevolg was dat dit motorrijtuig werd aangereden. De bestuurder van de autobus stond stil omdat het benzine-reservoir gevuld moest worden. Eenige getuigen verklaarden niet te hebben begrepen, dat de trambestuurder hun signalen om te stoppen niet heeft gezien. Zij hadden, op de trambaan loopend en in het volle licht van de koplampen, heftig met de armen ge zwaaid, totdat hun veiligheid gebood, van de trambaan te gaan, want de tram bleef doorrijden. Verdachte merkte op, dat de kophchfen van de autobus niet hadden gebrand, want anders had hij er den weerschijn van op den weg moeten zien. De Officier van Justitie: „Dat heeft hier niets mee te maken. Het gaat hier om de vraag of het' roode achterlicht voldoende zichtbaar heeft gebrand en dit was het ge val". De conducteur van de tram, waarmee de aanrijding heeft plaats gehad, die als getuige a décharge werd gehoord, verklaarde dat hij plotseling een hevig remmen had gevoeld. Hij was dadelijk gaan ond -roeken wat er was gebeurd en zag dat c' autobus beschadigd was. Alleen het roode achterlicht brandde verder was de autobus geheel donker, zoodat de omgeving in het duister gehuld was. Na het getuigenverhoor verklaarde ver dachte, het roode achterlicht van de auto bus niet gezien te hebben, omdat op dit mo ment van de tegenovergestelde zijde een paar auto's naderden, die fel schijnende lampen hadden. Ook het licht van het benzinestation in de nabijheid was hinderlijk. De Officier van Justitie kon óók niet be grijpen, dat de trambestuurder de heftig met armen zwaaiende waarschuwende menschen niet gezien heeft. Ook staat het vast, dat het roode achterlicht van de autobus gebrand heeft en dat bovendien een rood-verlichte richtingaanwijzer goed zichtbaar was. Spr. achtte verdachte schuldig aan het hem ten laste gelegde. Verdachte heeft misschien even staan soezen. De Officier heeft zelf meer malen ondervonden, dat trambestuurders al tijd een heeleboel leven maken, als ze iets vóór zich op de baan zien; men moet maar maken dat men weg komt; nooit heeft hij gezien dat ze wel eens vaart minderen, Spr. heeft nog nooit een wagen bestuurder gezien, die bekend heeft schuldig te zijn en ook nooit een wagenbestuurder die niet in hoo- ger beroep gaat. Het doet spreker genoegen, dat ook de ambtenaar van 't Kantongerecht hooger beroep heeft aangeteekend. want de Officier achtte de straf van den Kantonrech ter te laag. Dit ongeluk is goed afgeloopen, maar het had even goed erger kunnen zijn. Spreker eischte f 75 boete of dertig dagen hechtenis. Mr. H. B. J. Waslander, de rechtskundig adviseur van de Ned. Vereeniging voor Spoor- en Tramwegpersoneel, trad als verdediger op. Hij merkte op. dat het heel belangrijk was, dat de chauffeur van de autobus ze!E ver klaard heeft, dat zijn wagen niet op de tram baan had gestaan. Bovendien glommen de spoorstaven, wat den trambestuurder in den waan kon brengen, dat de weg vrij was De Officier: „Dat zou alleen opgaan, wan neer de tram niet buiten de rails uit-stak". Mr. Waslander merkte voorts op, dat het heel goed mogelijk was. dat de trambestuur der het roode achterlicht van de autobus niet gezien kan hebben, omdat het gebleken is, dat de autobus een beetje schuin naast en niet op de trambaan heeft gestaan en omdat hij last had van de lichten van tege- moetrijdende auto's en van het benzinesta tion, waar de autobus stil stónd. Ook is het twijfelachtig, dat de koplichten van de auto bus hebben gebrand. Dan wordt het weer be grijpelijker, dat verdachte de autobus niet gezien heeft. Hij heeft gedaan wat van een redelijk trambestuurder verwacht kan worden Pleiter meent dan ook, dat er geen reden is om dezen verdachte de veroordeelen. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Uitspraak over veertien dagen. VEREENIGING „DE HAARLEMSCHE MANèGE. Zaterdagmiddag drie uur heeft in de manége aan de Linnaeuslaan een springwedstrijd plaats, waaraan dames- en heerenleden, zoo wel als juniores van de vereeniging „De Haar- lemsche Manége" deelnemen. Totale maansverduistering. Op 19 Januari. Zaterdag, 19 Januari a.s. vindt er een totale maaneclips, de eerste in 1935, plaats. De verschillende pliasen dezer verduistering zijn: Intrede in de halfschaduw 12 u. 58.2 min. Amsterd. tijd. Intrede in de kernschaduw 14 u. 12.7 m. Begin totaliteit 15 u. 23.0 m. Midden van de verduistering 16 u. 06.6 m. Einde totaliteit 16 u. 50.2 m. Uittrede uit de kernschaduw 18 u. 00.2 m. Uittrede uit de halfschaduw 19 u. 14.2 in. De grootte der verduistering is 1.335 (de maansmiddellijn 1 gesteld). Aangezien de maan te Haarlem echter eerst; omstreeks 16 u. 40 m. Amsterd, Tijd op komt, zal slechts het einde van deze eciips "te zien zijn. KRUISWEG 60TEL. 16659 (Adv. Ingez. Med.) MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Knakpeen f 0.04—0.07 per K.G. Veldsla f 0.06—0.20 per K.G. Lof f 0.04—0.07 per K.G. Andijvie f 0.28—0.45 ner kist. Spinazie f 0.50—0.80" per kist. Groenekool f 0.40—0.60 per kist. Gele kool f 0.30—0.70 per kist. Boerekool f 0.12—0.30 per kist. Roode kool f 0.03—0.06 per stuk. Knolselderie f 0.02—0.05 per stuk. Spruiten f 0.58—1.— per zak. Prei f 0.030.12 per bos. Pieterselie f 0.020.05 per bos. Selderie f 0.020,07 per bos.

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 10