ASTORIA DE BILT 1 DE AVONTUREN VAN PROFESSOR NIMBUS» ZATERDAG 19 JANUARI 1935 HAARLEM'S DAGBLAD 2 ^^2 ORKESTEN/^\ AMSTERDAM 0g,)t lederen Zondag speciaal ^5C DINER 2 SOUPER X dansant (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsch hoogterecord thans 10.180 Meter. Vlucht „ins Blaue hiuein". De resultaten van de hoogtevlucht van lui tenant Jhr. R. Wittert van Hoogland zijn Vrij dagmiddag uitgerekend. Gebruik makende van de hiervoor gegeven formule en uitgaande van den bestaanden atmosferischen toestand van den winter is voor deze vlucht een hoogte berekend van 10.180 M. Voor een zomersehe atmosfeer zou men zijn gekomen tot 10.420 Meter. De voorbereiding voor de vlucht was zeer serieus geschied en dezer dagen, bij een oefenvlucht, bereikte Jhr. Wittert reeds een hoogte van 10.000 meter. Zoowel motor als vlieger dienden beschermd te worden tegen de koude bij het stratosfeergebied en daar op deze groote hoogte 50 gr. reeds koken be- teekent en kookpunt en vriespunt aldus angstig kort bij elkaar komen, was de koeling gemengd met glycol. Ook de benzine was een ander mengsel geworden; om bevriezing tegen te gaan vloog de machine op „ethyl'1, een mengsel, dat ook bij de verbranding nog groote voordeelen biedt. De bestuurder zelf had zich voorzien van een zwaren lederen overall en om bestand te zijn tegen de ijle lucht op groote hoogte, was een zuurstof-apparaat met automatische toe voer-instrumenten in de cockpit aange bracht. Een speciale beveiliging was nog noo- dig. om te voorkomen, dat de toevoer, door het bevriezen van de uitademing, verstopt zou raken. Onmiddellijk na de landing van den nieuwen recordhouder was de Msb. in de ge legen, een en ander van de ervaringen dezer hoogtevlucht te. vernemen. Dank zij de voor treffelijke voorzorgmaatregelen inzake de kieedmg en de zuurstofvoorziening, had de piloot physiek niet de minste moeilijkheden ondervonden. De koude had hem geen noe- menswaardigen hinder bezorgd en met nu en dan een extra dosis zuurstof te laten toe- stroomen, was ook de ademhaling in de per fectie geweest. Bezwaren waren wel ondervonden van het volslagen gemis aan iedere oriëntatie, toen hij eenmaal de 10.000 M. gepasseerd was. Kon hii bij de proefvlucht van de vorige week, op 10.000 M. Brussel zien liggen, thans was het opkomende wolkendek een ernstige belemme ring van het uitzicht geweest, De punt van Noord-Holland, tusschen Noordzee en IJssel- meer 'had langen' tijd voldoende houvast ge boden, doch de laatste 1200 M. had hij in een biauwèp nevel gevlogen, niet meer wetend, ACENDA ZATERDAG 19 JANUARI Stadsschouwburg: Ver. Rott. Hofstad Too- neel. „Madame Sans-Gêne". 8 uur. Kinderoperette „Bruintje Beer en Wim Das" 2 uur. Cabaret La Gaité. Raaks: Groot nachtfeest 8 uur. Palace: „Een vrouw, een vriend, een lied." Tooneel: Willy.Astor Comp., dansfantasieën. 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Theater: „Malle Gevallen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Zonen van een va der." 2.30 uur. Daarna doorloopende voorstel ling van 7 tot 11.30 uur. Rembrandt Theater: „Tunandot, prinses van China." Tooneel: Gonjou-Bros, romance in porcelein. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. ZONDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Kinder operette „Bruintje Beer en Wim Das", 2 uur. Stadsschouwburg: Ed. Verkade met „De dienstknecht in het Huis". 8.15 uur. Schouwburg Jansweg: Opvoering van „Ma rlt-Louise' 8.15 uui Gemeentelijke Concertzaal: Concert H. O. V. 8.15 uur. Bakenessergracht 13: Bijeenkomst Roze- krüisersgenootschap. 10.30 uur. Lange Veerstraat 16: Universeele Eere- dienst. 11 uur. Rembrandt Theater: Populair wetenschap pelijke voorstelling van „Een reis om de we reld in 80 minuten." V.m. 11.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 21 JANUARI Julianakerk, Kloosterstraat: Getuigenis avond tegen het alcoholisme door de afdee- ling Haarlem-Noord van de N. C. G. O. V. 8 uur. Heemstede: Bijeenkomst Kunstkring „Heemstede" in het gebouw van den Ned. Pro testantenbond. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben om 's avonds,, 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 19 Jan. des avonds 8 uur tot en met Vrijdag 25 Jan. zijn de volgende apo theken op Zondag 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. Dienske. Firma Duijm en Keur, Keizer straat 6. Tel. 10378. B. K. Blommendaal, Nolf's goedkoope apo- teek. Kruisstraat 26. Tel. 11174. L. Schoorl, Frans Hals Apotheek. Frans Ha'splfin 1. Tel. 11180. W. P. Woutersen, Apotheker, Koninginne-' weg 3, Tel. 12038. waar nu eigenlijk de aarde was. Blindvliegen zou dan de eenige oplossing zijn geweest, doch daartoe hadden de instrumenten anders moeten zijn. Deze werkten op die groote hoogte in het geheel niet meer. Het was 'n volmaakte vlucht „ins Blaue hinein". En hier aan was het dan ook te wijten, dat jhr. Wit tert zijn vlucht ontijdig had moeten afbreken. Hij zou anders nog een belangrijk grooter hoogte hebben kunnen bereiken. De motor had stoorloos geloopen en de wind had hem slechts weinigt uit den koers gedreven. Op het hoogste punt van den klim had hij zich on geveer boven de Noordzee bevonden. Ijsafzetting had niet- plaats gevonden, maar wel was de machine tot op het dashboard toe geruimen tijd bedekt geweest met een laag poederfijne sneeuw. FILMVOORSTELLING VOOR WERKLOOZEN In het Rembrandt-Theater is wederom een filmvoorstelling gegeven voor werkloozen. Bij den aanvang van de voorstelling werd door den secretaris van het Centraal Comité voor Werkloozen dank gebracht aan den heer Bakker, het personeel en de andere mede werkenden waarna het zeer goed verzorgde programma werd uitgevoerd. Vooral de hoofd film met Harry Piel in de hoofdrol oogstte veel bijval. Op het tooneel gaf James Evans zijn me dewerking die ongelooflijke staaltjes van jongleurkunst liet zien Ook hij kreeg veel bijval en voor zijn buitengewone prestaties een langdurig applaus. Beweeglijke, losse schouders zijn van het grootste belang voor een goede houding, voor prettig, gemakkelijk bewegen, maar vooral ook voor een goede ademhaling. Daarom is Oefening 41, die tot doel heeft de schouders los te maken, al héél belangrijk. We zouden u daarom drin gend willen aanraden, deze oefening niet alleen deze week, maar ook als afwisse ling bij volgende series, trouw op het dagelijksche gymnastische menu te zet ten. De armen worden losjes gebogen, waarna met de punt van den elleboog zoo groot mogelijke cirkels van voor naar achteren gemaakt worden. Het tempo niet te slap en de schou ders zooveel mogelijk laten helpen om de cirkels grooter tekrijgen. Eerst twintig maal in achterwaartsche richting, dan tien maal voorwaarts. Dan hetzelfde nog eens, maar bij eiken cirkel even op de teenen komen staan. (Oefenipg 41 a). Oefening 42 kan hier mooi bij aansluiten, want als u de voorgaan de oefenin gen enthou siast door geworsteld hebt, zult u allicht neiging heb ben, er even bij te gaan liggen. We gaan vol ledig 'gestrekt op den grond liggen en hef fen energiek een been hoog en gestrekt van den grond. Weer snel, maar zacht neerleg gen. en het andere been opgooien. Afwisse lend elk been tienmaal. Deze oefening bij voorkeur op een stofvrijen bodem, maar zelfs dan nog door den neus ademhalen. In neerslachtige buien kunt u Oefening 43 toepassen. Als tegenslagen u het hoofd doen bukken, och, dan kunt u allicht het heele bovenli chaam in de malaise laten deelen! (Zie de teekening). Dan met lichte, veerende bewegingen de handen tien centimeter van den grond, deze steeds dieper laten zak ken. Tot u den grond raakt, maar.... zonder de knieën ook maar iets te buigen! Als u deze oefening dage lijks doet, zult u zien, hoe speciaal hierbij snelle vorderingen gemaakt kunnen worden. U kunt met platte handen aan den grond komen, hoe ongeloof!ijle het ook klinkt! Deze oefening kunt u ook doen, terwijl de handen geleidelijk een halven cirkel rond de voeten beschrijven. Aan jongere kinderen zouden we deze zware rek-oefening niet aanraden. Maar ook volwassenen moeten hierbij niet onvoorzich tig te werk gaan, vooral wanneer zij niet veel aan sport gedaan hebben. Oefening 44 is weer een hupoefening. Veerkrachtig huppend op één voet, het andere been losjes heen en weer laten slingeren. Na tien huppen overgaan op den anderen voet. Dit is niet alleen een uitstekende oefening voor de spieren van voet en been. maar ook worden adem haling en bloedsomloop ge weldig aangezet en het uit houdingsvermogen vergroot. Herhaaldelijk bereiken ons vei'zoeken om exemplaren van vorige series „Blijft Fit!" Wilt u deze verzoeken aan de Administratie van Haarlem's Dagblad richten? Alle overige inlichtixxgen en ook adviezen betreffende lichamelijke opvoeding worden gaarne verstrekt door ondergeteekende. JULES KAMMEIJER, Lich. Opv. M. O. meldt: Hoogste barometerstand 782.9 m.M. te Aberdeen. Laagste barometerstand 751.5 m.M te Vardö en voorspelt: Zwakkexi tot nxatigen Oostelijken tot Noor delijken in het Oosten later wellicht veran derlijken wind. Gedeeltelijk bewolkt of betrokkexi. Weinig of geen xxeerslag. Temperatuur om het vries punt tot lichte vorst. Wellicht toenemende vorst in het Oosten. Uit het Buitenland Wellicht wordt in het Zuidoosten van ons land de vorst matig. In den toestand kwam weinig verandering. Het hooge drukgebïed boven Ierland blijft gelijk. In het binnenland van Europa in het gebied van strexige vorst vormt zich een tweede maximum. Terwijl de warme luchtmas- sa's met stormsnelheden door het Noorden strooxnen en de hoogste temperaturen van ons waarnemingsgebied langs den rand van het Poolgebied veroorzaken wordt Centraal- Europa overstroomd met vochtige koude vorstlueht uit de binnenlanden van het con tinent, waardoor de vorstlijn overal de kus ten volgt en in Zwitserland en in het Oosten van Frankrijk matige vorst heerscht-. De Middelgebergten zijn n02: steeds in de wolken gehuld met lage temperaturen. Hoog in de Alpen worden weer zware stormen uit Noordoost en Oost gemeld met temperaturen beneden min 13 graden boven 3000 meter Jungfraujoch min 15 graden C., Zugspitze min 13 graden). In Oost-Europa zelfs beneden 3000 meter (Schneekoppe in Silezië 1600 nieter min 14 graden C. De vliegtuigopstijging van Soesterberg geeft nog geen lage temperaturen in de onderste kilometer. Het is evenwel niet uitgesloten dat de con tinentale strooming zich iets naar het Noor den zal verleggen en dat daardoor in het Zuidoosten van ons land de vorst zal toe nemen tot matig. Barometer 776 m.M. 775 m.M. Stand van heden Vox-ige stand Neiging: Vooruit. Opgave van: FA. A. FEDERMANN Opticien. Groote Houtstraat 37. Tel. 11059. Thermometer Hoogste gisteren Laagste heden nacht Hoogste heden tot 10 uur 39 F. 33 F. 36 F. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 19 Jaunari. Bevallen: 17 Januari, J. M. v. d. SpekKot ten, d., 18 Januari, A. v. Roosenbeekv. Gel der, d. Overleden: 16 Januari, M. Bons, 78 j., Tucht huisstraat, 17 Januari, J. J. v. Scheijudel, 73 j., Nassaulaan, A. C. BoonMerz, 81 j., Pieter Kiesstraat, C. v. NordenWijnands, 67 j., Doel- straat, W. F. P. Jacobi, 58 j„ Warmoesstraat, M. H. Pasveer, 15 j., Kamperlaan. ZANDVOORT Wethouder Siegers bij den minister. Voor de jeugdige werkloozen. We meldden reeds, dat wethouder Siegers Donderdag j.l. naar den Haag zou gaan om te trachten, den betrokken Minister gunstig te stemmen voor het plan om de jeugdige werk- loozexi de werkzaamheden te doen verrichten, welke noodig zijn voor den bouw, enz. van de kleed- en vexwerschingslokaliteiten bij het nieuwe sportveld. Uit betrouwbarexi bron kun nen we thans meded-eelerx dat het plan van den heer Siegers zeer gunstig werd ontvangen en wel in de eerste plaats, omdat het bedrag voor dit plan uitgetrokken voor het over- groote deel aan arbeidsloonen besteed wordt. De kosten voor materialen zijn zeer laag ge houden, omdat het in de bedoeling ligt, voor de muren oude straatklinkers te gebruiken. Verder ligt het in de bedoeling van den heer Siegers, oude deuren en kozijnen, die door el- ken aannemer bewaard maar zelden of nooit' gebruikt worden, door de jeugdige werkloozen zoodanig te laten veranderen, dat zij in het nieuwe gebouwtje gebruikt kunnen worden. Dit veranderen kost misschien aan arbeids loon bijna evexiveel als een nieuwe deur, zoo dat het in normale gevallen, practlsch ge sproken, nooit gedaan wordt. Waar het hier in de eerste plaats gaat om den arbeid, is het in dit geval zeker aan te bevelen, daar dan geen geld naar elders behoeft te worden uit gegeven, terwijl het voor de jeugdige timmer lui niet alleen een bron van arbeid, maar te vens een zeer goede oefening beteekent. Dinsdag komt reeds een ver tegen woord iger van de regeering naar Zandvoort om den toe stand ter plaatse op te nemen. Daar de i*e- geering in een circulaire heeft aangedron gen op spoed bij het indienen van werkver- schaffings-plannexi voor jeugdige werkloozen rekent men er op dat nog voor het einde van de volgende week de toestemming tot het uit voeren van het plan in werkverschaffing met rijkssubsidie, van de regeering zal worden ont vangen. HAARLEMMERMEER VERGADERING GYMNASTIEKVEREENIGING De gymnastiek- en athletiekvereeniging „Hoofddorp" hield in hotel de Landbouw al daar haar jaarvergadering, onder leiding van den vice-voorzitter den heer Vis, die allen welkom heette en den wensch uitte dat 1935 voor de vereeniging gunstige resultaten zal mogen afwerpen. De op de graad wedstrijden behaalde diplo ma's werden uitgereikt aan de dames R. van Leeuwen. T. Krabbendam, To Heikexis exx Wil Sparnaaij en de heeren H. Driessen exx A. Klomp. Het jaarverslag van den secretaris herinner de aan de vele blijken van sympathie onder vonden van vele vereenigingen en autoritei ten, bij gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vereeniging. Verder bleek dat het aantal werkende leden belangrijk is toegenomen en thans 156 bedraagt. Uit het financieel verslag bleek, dat de ont vangsten hadden bedragen f 1747.43 exx de uit gaven f 1761.24, zoodat er een nadeelig saldo was van f 13.81. Als bestuursledexx werden gekozen Mevr. vaxx Béek exx de lxeeren vaxx Driel en Vis. De eerstvolgende uitvoering werd voorloopig op 1 Maart bepaald. HOCKEY, De Zand-v. Hockeyclub trekt Zondagnaar Wormerveer oixx daar de „Kraaien" te bekam pen. 't Zou oxxs niet verwonderexx als het dames- en lxeerenelftal beide met een over winning ixx Zandvoort terugkeerden. IJMUIDEN BESOMMINGEN Trawler: maxxden Oostzee IJM 147 70 f 1730 Loggers: SCH 107 f1170: IJM 204 f660; IJM 163 f490: KW 70 f610: KW 22 f570: KW 43 f 670; KW 167 f 550; KW 40 f 880; KW 178 f 620. MARKTPRIJZEN VAN ZATERDAG 19 JAN. Tarbot per K.G. f 0,72—f 0,26 Griet per 50 K.G. f 23f 8,50 Tongen per K.G. f 0,75f 0,58 Groote schol per 50 K.G. f 10f 8,50 Middelschol per 50 K.G. f 11,50—f 10 Zetschol per 50 K.G. f 17—f 13 Kleixxe schol per 50 K.G. f 12,50—f 5,90 Bot per 50 K.G. f 6—f 3,20 Schar per 50 K.G. f6—f3,50 Kabeljauw per 125 K.G. f45—f26 Groote gullen per 50 K.G. f 12,50 Kleine gullen per 50 K.G. f 8—f 6,50 Wijting per 50 K.G. f4,80—f2,20 Versche haring per kist f 4,90f 2,80 VERWACHTE VISCIIAANVOER. Thuisstoomende voor de Maandagmarkt: Carolina IJm. 26 vangst 10 manden braad- schelvisch, 60 manden hake. 65 manden wij ting, 120 mandeix vax-ia, 850 manden kool- visch, totaal 1105 nxandexx benevens 100 stuks stijve kabeljauw. Maria R. Ommering IJrr, 7, vangst 110 maix- dexx schelvisch, 200 manden braadschelvisch, 60 manden gul en leng, 80 manden koolvisch, 6?0 mandexx wijting exx schar, 110 manden radio, 30 manden varia, totaal 650 man den. Utrecht IJm. 73, vangst 70 maxxden schel visch, 120 manden braadschelvisclx, 70 man den gul en leng, 40 manden wijting en witjes 50 manden x-og en poon, 90 manden kool visch, 80 manden radio, 20 manden hake, totaal 540 manden. Victor IJm. 149 vangst 200 kisten versche haring. HALFWEG BLINDEN ZANG-UITVOERING. Op Maandagavond 21 Januari heeft in de Ned. Herv. Kerk alhier een uitvoering plaats dor het zangkoor der blinden te Amstei'dam. De opening heeft plaats door den heer S. v. d. Berg te Lijnden. De opbrengst komt ten bate van de hulpvereeniging „Blinden- penning" te Amsterdam. gen die bij de fiets stond kreeg een flinke klap en werd ernstig gewond. Hij werd na ver bonden te zijxx per auto naai" zijn woning te Lisse vervoerd. De bakfiets werd totaal ver nield. Twee wielrijdsters die plotseling de Hoofd straat van links naar rechts overstaken wer den door een auto gegrepen, waarbij een der dames onder de auto kwam. Zij werd enxstig aaxx het hoofd gewoixd exx per ziekenauto naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd Haar toestand was Vrijdag redelijk wel. De an dere dame kwam er met eeixige lichte won den af. DIEFSTALLEN OPGEHELDERD. Door de politie zijn twee Hillegomxxxers aan- gehoudexx, verdacht van verschillende vergrij pen. Bij het verhoor bleek dat de politie een gelukkige greep had gedaan. Verschillende diefstallen van bollexx exx andere zaken, in den voorgaaixden herfst zoowel hier als elders ble ken cloor de verdachtexx begaaix te zijn. Boven dien werd bij huiszoeking bij een hunner een tweetal revolvers gevonden. Beide aangehou- deneix zijn ter beschikking der justitie gesteld. GYMNASTIEK. De Chr. Gymnastiekvereniging „Jahn" heeft een onderafdeelixxg voor veteranen opgericht, waarvoor reeds zeer veel axximo bestaat. Er wordt geoefend onder leiding van den heer B. Galjaard. V.V. FLORALIA. In de laatst gehoudexx vergadering der voet balvereniging van gemeente-personeel „Flo- ralia" is het bestuur samengesteld als volgt: E. Wiedijk, voorzitter; Th. v. d. Reep, secretaris eix J. van Tilborg, penningmeester. De afge treden voorzitter J. B. Verhaar werd benoemd tot eere-lid. JUBILEUM-CONCERT. De Chr. Genxexxgde Zangvereniging „Zingt deix Heer" zal haar 30-jarig bestaan vieren met een jubileum-concert op Woeixsdag a.s. ixx Hotel „Flora". Als groot koorwerk staat op het programma „Athalia" van Felix Mexxdelssohn-Bartholöy. Als solisten werken mede de dames Betsy Rutgers en Elina Hemrica, sopraan, Rie Ochel, alt, mej. Waar piano exx de heeren Dick Wei man, declamator en C. Kool, orgel. De bege leiding berust bij het Haarlenxsch Salonoi'kest. HILLECOM VERKEER S ONGELUKKEN Een auto die door de gladheid der tram rails slipte botste tegen de beixzine-pomp der gai*age-Boghout, die totaal vernield werd. Een achtjax-ige jongen liep spelendex-wijze in de Hoofdstx-aat plotseling op den rijweg, werd door eexx auto gegrepen exx gelukkig slechts licht gewond. De bestuurder had geen schuld. Op de Leidschestraat bij de Steenfabriek werd eexx stilstaande bakfiets van achteren door een auto aangeredexx. Een 11-jarige jon MUZIEK. Concert, ten bate van de restauratie van de Waalsche Kerk. Het intieme interieur van de oude Eglisè Wallonne schiep al dadelijk de sfeer voor aan dachtig luisteren naar de muziek. Was. 't wonder, dat de Bach.liederen (Sche- nxelli's Gesangbueh) dadelijk troffen? Met klare en gemakkelijk ixxtoxxeerende stem zong mevrouw Doude van TroostwijkVan Wicke- voort Cromnxelin deze exx ook twee geestelijke liederen vaix Dworsjak. De heel goede ac- coustiek vaix het kerkgebouw droeg het geluid gaaf exx schooxx naar de zangeres terug, zoodat zij zich uitsluitend kon bepalen bij het in nerlijke der voordracht. Slechts bij dearia uit de Messias (Ik weet dat mijn Verlosser leeft) exx die niet.in het Engelsch of Duitsch,.. maar iix het Fransch werd gezongen, kwamen zuiver technische zaken in 't geding-, het magistrale was er niet altijd; een iets breeder tempo had veel goeds kunnen doeix en het orgel vermocht hier slechts ontoereikend de crkestkleur weer te geven. Eexx lied van Anton v. d. Horst kwanx er iix dit opzicht beter af, omdat het (ixatuurlijk!) met orgelbegeleiding is gedacht. Alleexx heeft dit lied geexx slot, dat den eindindruk vast houdt. Eeix „Pie Jesu" vaxx Gabriël Fauré had daareixtegexx weer alles, wat den luisteraar be- vi-fidigt. Twee der zangen werdexx op nog weer hooger peil geheven door den zeer vèrdra- geixden tooix der wondermooie oud-Italiaan- sche viool. Deze kostelijke Lorenzo Guadagnini werd uitnemeixd bespeeld door mevr. Baro nesse Collot d' Escury—Hooft. Te vorexx had zij een der vioolsonaten (g klein) van Handel met smaak exx techixisch goed beheerscht voor gedragen, eix dit kaxx mexx ook zeggen van een „Air" van Tenaglia. Van César Fraixck was er het „Panis Axxgelicus", dat Franck stellig xxiet zoeter wilde daxx hij 't had geschreveix en van welk stuk hij smalexxd sprak als vaxx eexx „péché de jeunesse". Eexx portamento in de vioolpartij zal mexx uiterst spaarzaam moeten aanbrengen. Handel's „Dank sei dir., Herr" was, zooals het moet zijix, sterk exx breed vaxx opvatting. In al deze solo- en duo-voordrachten bege leidde de heer W. H. Biele op het orgel, nadat hij tevoren de „Pastorale" vaxx Bach had ge speeld. Met „Prière" vaix Boëlmann besloot hij. De stukken van Franck zijxx niet voor oi-gel, doch voor harmonium gedacht, en maken door 't gemis van pedaal hier geen sterken indruk. De stukken in C uit den eer sten cyclus kwam er minder goed af dan die in Des uit de tweede, waar de registratie ook meer bevredigde. Voorts zou ik willen aan raden van elke serie dezer stukken het vol ledige zevental te spelen, zooals Franck ze heeft neergeschreven, waarbij het slotstuk steeds klinkt als een apotheose; de motieven der voorafgaande stukken komen hierin voor zoodat men moeilijk iets kan weglaten. Het concert werd geheel belangloos ge geven; want de restauratie van het kerkge bouw is nog bijlangena niet ten einde. Aan de consistoriekamer bijv. is nog niets gedaan, en die heeft goede zorgen zeer en zeer noodig. Mocht een uitvoering als die van Vrijdagavond nog eens worden herhaald, dan zal een opwekking, om te komen luisteren welhaast overbodig zijn. Ds. F. Ch. F. Krafft had den avond ge opend. G. J KALT. IÉ Hf® llr

Haarlem's Dagblad | 1935 | | pagina 2